Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rețea de gaze naturale în comuna Bucu

Rețea de gaze naturale în comuna Bucu

Administrația locală a comunei Bucu a făcut demersuri în vederea implementării unui proiect edilitar ce vizează amenajarea unei rețele de gaze naturale. Investiția desfășurată la Bucu este realizată în cadrul unei asocieri dintre administrația locală și alte 5 primării ialomițene. «În luna mai scoatem la licitație proiectarea și execuția!» susține Ion Drăgușin, primarul localității Bucu.

 

Proiect în lucru Administrația locală din Bucu, alături de cele ale comunelor Cosâmbești, Mărculești, Gheorghe Lazăr, Scânteia și Valea Ciorii... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2024, 15:20 (8544 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Rețea de canalizare în satul Lăcusteni

Rețea de canalizare în satul Lăcusteni

Cu ajutorul fondurilor PNRR, Primăria Platonești a reușit să rea­lizeze un proiect în baza căruia va amenaja o rețea de canalizare în satul Lăcusteni. Lucrările se vor încheia la începutul lunii septembrie 2024 și au o valoare de aproximativ 8 milioane de lei, potrivit documentelor oficiale. «Facem totul pentru comunitatea pe care o reprezentăm!» a declarat Florinel Negraru, primarul comunei Platonești.

 

Canalizare pentru toată comunitatea Lucrările de amenajare a rețelei de canalizare din satul Lăcusteni au fost scoase la licitație î... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2024, 12:05 (10437 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministrul Sănătății la Slobozia: Alexandru Rafila a inaugurat noua UPU fără autorizație de securitate la incendiu!

Ministrul Sănătății la Slobozia: Alexandru Rafila a inaugurat noua UPU fără autorizație de securitate la incendiu!

În urmă cu o săptămână, administrația jude­țeană a anunțat încheierea lucrărilor de moder­nizare a Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, după 2 ani de la sem­narea contractului de finanțare. Pe lângă oficia­litățile județene, la eveniment a participat și Alexandru Rafila, ministrul Sănătății. Ceea ce nu s-a văzut însă prin obiectivele camerelor video și ale aparatelor de fotografiat au fost medicii care își desfășoară activitatea în cadrul UPU Slobozia și autorizația de securitate la incendiu. În momentul de față, obiectivul de investiții are un aviz eliberat de Inspectoratul pentru Situații de... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2024, 08:55 (14718 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Sistem funcțional de apă și canalizare la Ograda

Se caută soluții pentru branșarea populației

Sistem funcțional de apă și canalizare la Ograda

Administrația locală din Ograda a investit în ultimii 3 ani în rețeaua de apă și canalizare a localității. La acest moment, investiția, în valoare de aproximativ 6 milioane de euro, este funcțională. Primarul Lilian Badea caută la acest moment soluții pentru conecta­rea gratuită a locuitorilor la rețea. «Derulăm, în parteneriat cu Urban SA, operatorul de apă, un proiect de conectare gratuită a gospodăriilor la rețeaua de apă și canalizare. Spe­răm ca peste 200 de gospodării din Ograda să be­neficieze de această finanțare...» declară primarul comunei Ograda.

 

Investiție pe termen lung... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2024, 09:10 (8392 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Misleanu: Traficantă de droguri la 87 de ani. Bătrâna a fost plasată sub control judiciar!

Misleanu: Traficantă de droguri la 87 de ani. Bătrâna a fost plasată sub control judiciar!

O bătrână de 87 de ani din satul ialomițean Misleanu este inculpată într-un dosar al DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița privind comiterea infracțiunii de «trafic de droguri». Bătrâna a fost audiată joi, 29 februarie a.c., de organele judiciare, alături de alți trei membri ai familiei din care aceasta făcea parte. Cercetările în acest dosar sunt în curs.

 

60 de zile sub control judiciar

Potrivit comunicatelor de presă remise publicității de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și DIICOT-Structura Centrală, bătrâna de... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2024, 13:00 (21463 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul în care sunt angajați 14 mii de bugetari

Ialomița, județul în care sunt angajați 14 mii de bugetari

Conform Direcției Județene de Statistică Ialomița, în județul nostru lucrează 48 mii de persoane. 30% dintre salariații pe care Ialomița îi are își desfășoară activitatea în sistemul public. Educația, Sănătatea și Asistența Socială sunt domeniile în care sunt angajați cei mai mulți salariați plătiți din bugetul Statului.

 

Angajați în instituțiile Statului Potrivit ultimelor date ale Direcției Județene de Statistică Ialomița, în sistemul public își desfășoară activitatea 14 mii de persoane, din totalul de 48 mii de salariați. Î... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2024, 12:50 (21112 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Enoriașă «certată» că a făcut milostenii

Scandal la Catedrala Episcopală

Slobozia: Enoriașă «certată» că a făcut milostenii

O enoriașă ferventă a Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia reclamă comportamentul abuziv al călugărului Teofil, închinoviat la această instituție ortodoxă, în timpul Liturghiei din 14 ia­nuarie 2024. În replică, Episcopia Sloboziei și Călărașilor își manifestă «întristarea» și nădăjduiește la «îndreptarea celor rătăciți prin Harul și ajutorul Bunului și Milostivului Dumnezeu spre tot lucrul cel bun».

 

Ce susține enoriașa Doamna Viorica Tuță, enoriașă dedicată a Catedralei, susține... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2024, 14:20 (10902 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Suspiciune de toxiinfecție alimentară la Grădinița «Voinicelul» din Slobozia. 9 copii au ajuns la spital după masa de prânz!

Suspiciune de toxiinfecție alimentară la Grădinița «Voinicelul» din Slobozia. 9 copii au ajuns la spital după masa de prânz!

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a demarat o anchetă epidemiologică în urma unui posibil caz de toxiinfecție alimentară sesizat la Grădinița «Voinicelul» din Slobozia. În noaptea de marți spre miercuri, 27/28 februarie a.c., 9 copii au ajuns la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, cu stări de greață și vărsături. Părinții le-au explicat medicilor că micuților li s-a făcut rău după ce ar fi consumat macaroane cu brânză la grădiniță. În momentul de față, DSP Ialomița așteaptă rezultatele testelor de laborator, efectuate miercuri, 28 februarie 2024. Nu este prima dată când astfel de cazuri sunt raportate în... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2024, 09:50 (13397 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia solicită transformarea a peste 2,1 milioane de lei în «zile de muncă în folosul comunității»

Primăria Slobozia solicită transformarea a peste 2,1 milioane de lei în «zile de muncă în folosul comunității»

Primăria Slobozia cere instanței obligarea la efectuarea de «zile de muncă în folosul comunității» pentru 321 de cetățeni din oraș. În 10% din cazuri, arată rapoartele oficiale, respectivele persoane au fost duse în fața judecătorilor de cel puțin două ori. Repre­zen­tanții administrației locale au luat această decizie după ce respectivii cetățeni au refuzat să-și plătească amenzile pe care le-au primit de la Poliție sau Jandarmerie. Valoarea sancțiunilor care ar fi trebuit să ajungă la bugetul orașului depășește 2,1 milioane de lei.

 

Recuperarea debitelor, o provocare... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2024, 08:05 (7925 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița cere instanței sechestrarea bunurilor imobile ale membrilor AER Muntenia Sud

Abuz și intimidare în dosarul 1120/98/2023

Clean Tech Ciulnița cere instanței sechestrarea bunurilor imobile ale membrilor AER Muntenia Sud

La sfârșitul anului 2023, Asociația Ecologică Regională-AER Muntenia Sud a acționat în instanță firma Clean Tech Ciulnița, acuzată public de polua­rea mediului timp de mai bine de 10 ani. La nici o lună distanță, pe 15 ia­nuarie 2024, cei 13 membri ai Asociației au fost informați cu privire la notificarea litigiului în cărțile funciare ale bunu­rilor imobile pe care le dețin. «Este o nouă formă de intimidare. Nu vom ceda!» susține Dorina Milea, președintele AER Muntenia Sud. Notifica­rea litigiului în cărțile funciare ale intervenien­ților e cu atât mai surprin­zătoare cu cât, conform legislației, solicitarea Clean Tech... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2024, 12:55 (14889 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

PSD realizează sondaje de opinie «pe porecle» la Amara

PSD realizează sondaje de opinie «pe porecle» la Amara

Febra premergătoare Alegerilor Locale cuprinde încet-încet întreg județul. Și, ca de obicei, generează situații ilare. La Amara, de exemplu, PSD a organizat un sondaj de opinie în care potențialii candidați ai partidului, pentru a fi mai ușor recunoscuți de electorat, sunt prezentați după porecle. Sau după notorietatea părinților...

 

Sondajele și prostia care «nu ne doare» PSD a organizat la Amara un sondaj de opinie prin care încearcă să împuște doi iepuri dintr-o cheltuială. Întâi de toate filiala vrea să știe dacă... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2024, 09:10 (13191 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ANI a sesizat Parchetul Slobozia fără a descoperi incompatibilități în cazul fostului șef al APIA Ialomița

Controversatul caz al lui Virgil Valentin Dorobanțu

ANI a sesizat Parchetul Slobozia fără a descoperi incompatibilități în cazul fostului șef al APIA Ialomița

În urmă cu o săptămână, un comunicat de presă remis publicității de Agenția Națională de Integritate a scos presa locală din Ialomița din letargia provocată de încălzirea bruscă a vremii. Astfel, ANI a anunțat public faptul că a sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia cu privire la «posibila săvârșire de către Virgil Valentin Dorobanțu a infracțiunii de „folosire a funcției pentru favorizarea unor persoane“». Virgil Valentin Dorobanțu este directorul adjunct al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița și fusese numit în funcția de director executiv al instituției cu puțin timp... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2024, 17:10 (21894 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia riscă să rămână fără asigurare de malpraxis

Spitalul Județean de Urgență Slobozia riscă să rămână fără asigurare de malpraxis

Legea 95/2006, privind reforma în domeniul Sănătății, obligă spitalele să încheie polițe de asigurare în caz de malpraxis. Preve­derea legală este tot mai greu de respectat în condițiile în care firmele de asigurări au decis să renunțe la acest tip de servicii, din cauza riscurilor pe care le implică. Cazurile de malpraxis sunt o realitate a practicii medicale, așa că asiguratorii încearcă să evite astfel de situații. În lipsa polițelor, spitalele ar putea fi puse în situația de a plăti din fondurile proprii despăgubirile materiale solicitate de cei care reclamă malpraxisul. Peste aproximativ 4 luni, asi­gurarea de malpraxis a Spitalului... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2024, 10:20 (29848 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă penală la Primăria Slobozia: Funcționară prinsă în flagrant în timp ce ar fi luat mită!

Anchetă penală la Primăria Slobozia: Funcționară prinsă în flagrant în timp ce ar fi luat mită!

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au deschis un dosar penal pe numele unei funcționare din cadrul Primăriei Slobozia, pentru fapte de corupție. Femeia ar fi fost surprinsă în flagrant luni, 26 februarie 2024, în timp ce primea mită de la un cetățean pentru a-i elibera mai repede o serie de documente de care acesta avea nevoie. Ancheta procurorilor a fost realizată cu sprijinul ofițerilor Serviciului Județean Anticorupție Ialomița. Într-un comunicat de presă, oficialii Primăriei Slobozia precizează faptul că susțin toate demersurile judiciare care se desfășoară în această anchetă. Pe numele femeii a fost luată măsura controlului judiciar pentru... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2024, 17:10 (65750 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Sudiți, acționată în instanță de Agenția Națională a Funcționarilor Publici

Primăria Sudiți, acționată în instanță de Agenția Națională a Funcționarilor Publici

Agenția Națională a Funcționarilor Publici reclamă «modul nelegal» în care o candidată a fost lăsată să participe la concursul organizat de Primăria Sudiți pentru un post în cadrul Compartimentului Cadastru-Urbanism al instituției. ANFP cere acum în instanță anularea concursului. În replică la aceste acuzații, oficialii Primăriei Sudiți susțin că demer­sul instituției este nejustificat. «Cei de la ANFP sunt într-o gravă eroare... Au fost cazuri ale unor primării din țară care au angajat funcționari pe posturi similare cu studii medii!» susține Vasile Șincan, primarul comunei Sudiți.

 

Proces pe rolul Tribunalului Ialomița... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2024, 12:05 (19158 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosare «păstrate» în sertare la Parchetele din Ialomița

Dosare «păstrate» în sertare la Parchetele din Ialomița

În urma controalelor efectuate pe parcursului anului 2023, privind acti­vitatea desfășurată în 2022 de Par­chetele din Ialomița, Inspecția Judiciară a identificat 200 de dosare în care procurorii nu au făcut niciun demers în ceea ce privește actele de urmărire penală care ar fi trebuit rea­lizate. Cele mai multe anchete «păstrate» în sertare de procurori au fost descoperite la Slobozia și Fetești. Toate aceste dosare vizează fapte penale comise la regimul silvic.

 

Control al Inspecției Judiciare Inspecția Judiciară a efectuat... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2024, 07:50 (13750 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Proiect privind reducerea abandonului școlar la Sărățeni

Proiect privind reducerea abandonului școlar la Sărățeni

Administrația locală din Sărățeni, în parteneriat cu școala din comunitate, face demersuri pentru inițierea unui program educativ ce are ca scop reducerea abandonului școlar. Această inițiativă presupune atât desfășurarea unor activități prin care elevii să înțeleagă importanța Educației, cât și dotarea unității de învăță­mânt cu dispozitive digitale, astfel încât cursurile să de­vină mult mai interactive. «Digitalizarea este un demers important, iar elevii sunt foarte receptivi la acest proces. De aceea ne-am gândit să aducem tehnologia mult mai aproape de ei!» susține Eugen Tocileanu, primarul comunei Sărățeni.

... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2024, 14:20 (3301 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Investiție CNI pentru un nou sediu al Primăriei Mărculești

Investiție CNI pentru un nou sediu al Primăriei Mărculești

Compania Națională de Investiție oferă peste 4 mi­lioane de lei Primăriei Mărculești pentru implementarea unui proiect ce are ca obiectiv construcția unui nou sediu destinat administrației locale. «Avem nevoie de un nou spațiu care să corespundă noilor realități ale comunității noastre!» susține Romeo Ciriblan, primarul comunei Mărculești.

 

Sediu nou pentru administrația locală Proiectul privind construcția unui nou sediu în care să-și des­fășoare activitatea administrația locală din comuna Mărculești a fost inițiat cu 2 ani în urmă. Până... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2024, 08:55 (12789 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Comuna Săveni asfaltează 20 de străzi cu 9 milioane de lei

Comuna Săveni asfaltează 20 de străzi cu 9 milioane de lei

Administrația locală din Săveni va asfalta anul acesta 20 de străzi și străduțe din localitate, pe o lungime de 9 kilometri. Investiția este posibilă grație unei alocări bugetare guvernamentale în va­loare de 6,5 milioane de lei. Alte 3,5 milioane de lei sunt asigurate din bugetul local.

 

Lozul cel mare Administrația din Săveni a primit o alocare bugetară guvernamentală în valoare de 6,5 mi­lioane de lei pentru asfaltarea a 20 de străzi și străduțe în interiorul localității. Proiectul, în va­loare de 9 milioane de lei, a fost inițiat î... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2024, 14:25 (4161 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Buletin de Dridu» pentru bucureșteni

Infrastructura pentru un vis

«Buletin de Dridu» pentru bucureșteni

Administrația locală din Dridu are ambiția de a transforma comuna într-o alternativă viabilă la viața din marile orașe. Investițiile în infrastructura localității atrag tot mai mulți oameni interesați să dețină o casă în mediul rural. Primăria Dridu pune gratuit la dispoziția celor interesați suprafețe de teren de până la 500 mp. «Este un program administrativ care dă rezultate. Am repartizat deja 68 de loturi. Și mai avem la dispoziție încă două hectare de teren pe care intenționăm să le lotizăm!» susține Lucian Dumitru, primarul comunei.

 

Program administrativ de populare a localității... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2024, 09:10 (2109 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (11.20) traficul rutier este întrerupt pe DN2 București-Urziceni, în zona popasului de la Sinești, din cauza unui autotren care ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:29
(9406 vizualizări - 1 comentariu)


«Flori pe cununa de spini», la Sfîntu Gheorghe

Primăria comunei Sfîntu Gheorghe, Centrul Socio-Cultural și Parohia din localitate organizeză Festivalul concurs pentru elevi «Flori pe cununa de spini». Evenimentul se va petrece sîmbătă, 30 aprilie și ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 16:44
(9137 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Raja Constanța, păgubită de hoți

Raja Constanța-sucursala Fetești a căzut victimă hoților. Infractorii au fost prinși, iar Raja urmează să stabilească valoarea prejudiciului cauzat. Marți, 26 aprilie, jandarmii din Fetești, aflați în patrulare ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:09
(10853 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprins în trafic cu țigări de contrabandă

Polițiștii au oprit în trafic miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 17.30, în Slobozia, un autoturism condus de un bărbat în vîrstă de 46 ani, din localitate, pentru un control de rutină. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:02
(7645 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Inconștient! Tînăr de 19 ani, fără permis și beat la volan!

Polițiștii au identificat un tînăr în vîrstă de 19 ani, din Săveni, care deși nu avea permis de conducere și băuse, s-a urcat la volanul unui autoturism. Așadar, agenții Postului de Poliție Săveni au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:49
(9767 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Din nou înșelăciune la mobil!

Poliția Slobozia a fost sesizată miercuri, 27 aprilie a.c., de către o persoană în vîrstă de 42 ani, din localitate, care a fost victima unei înșelăciuni. Persoana în cauză a declarat polițiștilor faptul ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:35
(7614 vizualizări - 1 comentariu)


Drăgoești: Patru copii au furat fier vechi dintr-o curte

Polițiștii cercetează pentru furt calificat patru minori, cu vîrste cuprinse între 8 și 16 ani, din comuna Drăgoești. Astfel, miercuri, 27 aprilie a.c., Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 44 ani, ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:31
(8051 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Drăgoești furt


Anunț angajare

Anunț angajare

Hotel Restaurant Select angajează
• ospătari
• bucătari
• lucrători în bucătărie
(experiența constituie avantaj)

Se oferă pachet salarial atractiv. ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 12:53
(7699 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaștele Sfîntului Grigore Teologul, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

În perioada 28 aprilie-3 mai, în curtea Mînăstirii din Slobozia vor poposi Moaștele Sfîntului Grigore Teologul. În cadrul unui ceremonial religios patronat de Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Moaștele ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 12:50
(7215 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A rămas fără 4400 lei după ce fost înșelată prin SMS

O tînără de 21 ani din Țăndărei a căzut victima unei înșelăciuni prin telefon. Aceasta a alarmat polițiștii din localitate, povestind cum a rămas fără suma de 4400 lei. Scenariul înșelăciunii a fost pus ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 10:46
(7891 vizualizări - 1 comentariu)


Norme legale pentru zilieri

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița informează asupra apariției în data de 20 aprilie 2011 a unor norme legale ce reglementează raportul dintre persoane care desfășoară activități ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 09:17
(6160 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tîlhărit în plină stradă

Un tînăr de 23 ani din Țăndărei a fost tîlhărit în timp ce se plimba pe o stradă din localitate. Bărbatul a fost agresat și deposedat de telefonul mpbil de doi tineri, în vîrstă de 16 ani, în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 07:12
(5961 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a dat foc la mașină

Urziceni: I-a dat foc la mașină

Autoturismul unui cetățean din Urziceni a fost incendiat de către o persoană rămasă neidentificată. Evenimentul a fost anunțat prin serviciul 112 în dimineața zilei de luni, 25 aprilie. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:49
(9221 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Tînără de 20 ani, prinsă șofînd prin Amara fără a avea carnet. Mașina i-a dat-o chiar prietenul său!

Marți, 26 aprilie a.c., polițiștii au depistat pe strada Decebal, din Amara, o tînără în vîrstă de 20 ani, din localitate, care conducea un autoturism fără a avea permis de conducere. Autoturismul i-a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:27
(6948 vizualizări - 1 comentariu)


Făcăeni: Braconaj piscicol în flagrant

Polițiștii au depistat, marți, 26 aprilie a.c., în flagrant pe raza comunei Făcăeni, în zona km 16 al brațului Borcea, doi tineri localnici, în vîrstă de 17 și 30 ani, care pescuiau utilizînd o barcă tip ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:24
(8556 vizualizări - 2 comentarii)


Mircea cel Bătrân: La 92 ani, s-a aruncat în fântână

Mircea cel Bătrîn: La 92 ani, s-a aruncat în fîntînă

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au fost solicitați să intervină miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 11.20, pentru scoaterea dintr-o fîntînă a trupului neînsuflețit al unei femei în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:11
(9421 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 81 locuri de muncă vacante. Se caută 30 de paznici!

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 81 locuri de muncă. Astfel, 4 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 21 pentru cei cu studii medii, 54 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:10
(4212 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Termen limită pentru depunerea cererii de subvenție la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește că termenul limită de depunere a cererii pentru ajutorul de stat prin rambursare a diferenței de acciză pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:09
(11707 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Chiriașul hoț

Un tînăr de 25 ani, chiriaș timp de trei luni al unei familii din Slobozia, a sustras din casa gazdelor bani și bijuterii în valoare de 20 mii lei. Tînărul a profitat de bunăvoința unei familii la care ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:08
(6359 vizualizări - 0 comentarii)


Murgeanca: Bătrînă de 95 ani, moartă în incendiu

O bătrînă din satul Murgeanca și-a pierdut viața după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs sîmbătă, 23 aprilie a.c., în jurul prînzului. Cel mai probabil, focul a pornit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:07
(6992 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Grajd incendiat

Un alt incendiu s-a produs în municipiul Urziceni, în duminica Paștelui. Un grajd care adăpostea 5 animale a fost cuprins de flăcări la orele amiezii. Pompierii au intervenit cu două autospeciale de lucru ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:06
(6198 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a dat cu pietre în mașină

Duminică, 24 aprilie a.c., în jurul orei 19.30, un echipaj mobil din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a fost sesizat prin 112 că în pădurea «Peri», de la marginea Sloboziei, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:05
(7787 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia avariere


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Redacția Independent vă urează Paște Fericit! ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2011, 00:01
(8387 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Școala începe miercuri, 27 aprilie 2011

Vacanța de Paște pentru elevi s-a prelungit cu o zi. Conform unui comunicat de presă al Inspectoratului Școlar Ialomița, elevii sînt anunțați că, potrivit deciziei Miniterului Educației, ultima zi de vacanță ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 11:54
(5369 vizualizări - 3 comentarii)


Dridu: Șofer pe cisternă, depistat că vindea motorină «la negru»

Polițiștii cercetează un bucureștean după ce a fost depistat vînzînd motorină «la negru». Astfel, joi, 21 aprilie, pe raza comunei Dridu, polițiștii au depistat un bărbat, de 47 ani, care transporta motorină ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:30
(8998 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu motorină


Slobozia: L-au prins în timp ce încerca să vîndă fier vechi fără documente

Agenți din cadrul Poliției Slobozia au verificat joi, 21 aprilie a.c., legalitatea operațiunilor desfășurate de o societate de colectare deșeuri feroase de pe raza municipiului. La această locație, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:25
(9280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive

Polițiștii au acționat joi, 21 aprilie a.c., în intervalul orar 12.00-20.00, pe raza județului Ialomița, în zona municipiului Urziceni și a orașului Țăndărei pe linia creșterii gradului de siguranță rutieră ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:23
(7059 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de muncă la Alcoprod Urziceni

În această dimineață, un bărbat a decedat în timp ce se afla la locul de muncă. Accidentul de muncă s-a petrecut în curtea unei firme din Urziceni, bărbatul fiind angajat al Alcoprod.
Vineri, 22 aprilie ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:08
(15258 vizualizări - 9 comentarii)


Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

Hyundai a captat atenția la nivel mondial prin prezența la Salonul Auto de la Shanghai, noua generație de limuzine Hyundai Azera/Grandeur atrăgînd foarte mulți dintre vizitatorii Salonului. Automobilul ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 14:12
(6169 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Ciulnița: Tânăr de 19 ani, cercetat de polițiști pentru că a tăiat cauciucurile unei mașini

Ciulnița: Tînăr de 19 ani, cercetat de polițiști pentru că a tăiat cauciucurile unei mașini

Polițiștii cercetează un tînăr, în vîrstă de 19 ani, din localitatea Poiana, pentru săvîrșirea infracțiunii de distrugere.
Un bărbat de 61 ani, din Ciulnița, a sesizat Poliția, miercuri, 20 aprilie a ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:18
(6979 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița cauciuc


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...