Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Alegeri pentru o nouă structură de conducere a CAR Învățământ Slobozia

Alegeri pentru o nouă structură de conducere a CAR Învățământ Slobozia

bonus: Intrarea în insolvență, un nou scandal

În martie 2024 se împlinesc 3 ani de la înre­gistrarea primei plângeri penale depusă de membrii CAR Învățământ Slobozia. La în­ceputul aceleiași luni martie 2024, Comisia de Cenzori a entității organizează o nouă sesiune de alegeri pentru numirea unei noi structuri de conducere. Acest organism și-a asumat rolul de a supraveghea acti­vitatea entității, după ce fosta echipă de condu­cere a demisionat. Marea provocare pe care o va avea viitoarea echipă de conducere o reprezintă rambursarea sumelor de bani solicitate de deponenți. «Este o situație dezastruoasă, CAR Învățământ Slobozia nu mai are niciun ban... Este grav... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2024, 08:05 (16093 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Urban SA a finalizat lucrările de pe strada Lacului

La 3 luni de la deschiderea șantierului

Slobozia: Urban SA a finalizat lucrările de pe strada Lacului

Urban SA a anunțat finalizarea lucrărilor de înlocuire a rețelei de canalizare de pe strada Lacului din Slobozia. Șantierul a fost deschis pe 15 decembrie 2023 și se închide pe 15 februarie 2024. Strada rămâne însă blocată pentru alte două săptămâni pentru reasfaltare. «Conform proiectului, Urban SA are obligația să asfalteze strada pe o lățime de 2 metri și o lungime de 400 de metri. Am solicitat Primăriei să intervină pentru asfaltarea uniformă a acestei străzi. Am primit asigurări că vom fi sprijiniți și, în două săptămâni, strada va fi redată circulației!» declară Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia.

 ... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2024, 12:15 (17441 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița își propune să cheltuiască 788,5 milioane de lei în 2024

Cu un deficit de 96,5 milioane de lei

Ialomița își propune să cheltuiască 788,5 milioane de lei în 2024

Consiliul Jude¡ean Ialomița a aprobat luni, 12 februarie 2024, bugetul județului pentru anul în curs. Conform proiec­tului de hotãrâre votat, admi­nistrația județeanã estimeazã bugetul anului 2024 la 788,5 milioane de lei, cu un deficit de 96,5 milioane de lei. Ședința a fost precedatã, pe 7 februarie 2024, de o dezbatere publicã în care oficialii jude­țului au explicat principalele obiective investiționale ale anului în curs. Printre priori­tãțile investiționale ale anului 2024 se numãrã «Sãnãtatea» (148,6 milioane de lei), «drumurile și podurile» (13... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2024, 07:55 (15620 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pontonul de la Stelnica e gata de inaugurare

Pontonul de la Stelnica e gata de inaugurare

Stelnica se pregătește să devină port turistic. Ad­ministrația locală, cu o finanțare asigurată de Consiliul Județean Ialomița, a achiziționat un ponton de acostare a navelor de croazieră pe Dunăre. Valoarea investiției este de 1,4 milioane de lei. Pontonul a fost instalat încă din noiembrie 2023 și așteaptă să fie inaugurat. «Recepția a fost stabilită pentru luna februarie... Așteptăm să se încălzească vremea. Este o realizare extraordinară la nivelul comunei. Ne dorim ca investiția să transforme zona într-o poartă turistică pentru turiștii navelor de croazieră de pe Dunăre!» justifică investiția primarul comunei, Costel Brateș. Investițiile în infrastructura... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2024, 12:35 (21106 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de ambulanțe noi

Ialomița are nevoie de ambulanțe noi

O statistică oficială a Serviciu­lui Județean de Ambulanță Ialomița arată că aproape 40% dintre ambulanțele pe care instituția le deține sunt mai vechi de 10 ani. Nevoia reînnoirii parcului auto este mare, având în vedere că numai anul trecut autospecialele au parcurs peste 1 milion și jumătate de kilometri.

Se caută soluții Parcul auto al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița are 44 de autospeciale, jumătate dintre acesta fiind de tip B, adică echipajul medical care le utili­zează este alcătuit din asistent medical și ambulanțier. Mai mult, cele mai multe... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2024, 07:55 (3162 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AJOFM Ialomița a raportat peste 3000 de șomeri încadrați în muncă

În 2023

AJOFM Ialomița a raportat peste 3000 de șomeri încadrați în muncă

O statistică oficială a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița arată că din cei aproape 9000 de șomeri incluși în baza de date a instituției, puțin peste 3000 au reușit să-și găsească un loc de muncă. Domeniile de activitate în care se solicită forță de muncă, la nivelul județului nostru, sunt comerțul, construcțiile, agricultura și transporturile.

Ialomița are nevoie de forță de muncă Încadrarea într-un loc de muncă a șomerilor este o adevărată provocare pentru Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița. Toate acestea î... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2024, 12:10 (4798 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cartierul Bora din Slobozia: S-a ales cu penisul tăiat în urma unui scandal!

Cartierul Bora din Slobozia: S-a ales cu penisul tăiat în urma unui scandal!

Un bărbat de 32 de ani din Slobozia s-a ales cu penisul tăiat în urma unei altercații care s-a petrecut sâmbătă, 17 februarie a.c., în Cartierul Bora. Cu o seară în urmă, pe data de 16 februarie, a.c., polițiștii și jandarmii au intervenit într-un un alt conflict, de această dată izbucnit între două familii. În ambele cazuri au fost deschise dosare penale. Primul dosar se află sub supraveghere la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița, iar cel de-al doilea este cercetat de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia.

 

Victimă și agresori, internați la spital... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2024, 09:20 (36077 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Rămași în grija bunicilor, 700 de copii duc dorul părinților plecați în străinătate

Ialomița: Rămași în grija bunicilor, 700 de copii duc dorul părinților plecați în străinătate

Atrași de oferta locurilor de muncă și de salariile pe care le oferă Occidentul, sute de părinți din Ialomița și-au lăsat copiii în grija bunicilor sau a altor rude și au plecat în străinătate. Statistic, 700 de copii din județul Ialomița își așteaptă părinții să se întoarcă acasă. Autoritățile susțin însă că numărul acestora este însă de 3 ori mai mare, doar că multe familii refuză să mai declare această situație.

Copii sub lupa autorităților Cazurile copiilor ai căror părinți sunt plecați în străinătate sunt raportate Direcției Generale de... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2024, 07:50 (2040 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru de colectare prin aport voluntar, la Miloșești

Centru de colectare prin aport voluntar, la Miloșești

Administrația locală din Miloșești investește în protecția mediului înconjurător. Astfel, Primăria Miloșești implementează un proiect cu finanțare europeană ce are ca scop conștientizarea populației în ceea ce privește gestionarea responsabilă a deșeurilor. Proiectul presupune înființarea unui centru de colectare cu aport voluntar a deșeurilor produse pe raza localității.

Investiție pentru un mediu mai curat Proiectul administrației locale din Miloșești este realizat cu operatorul de salubrizare ADI ECOO 2009 și Ministerul Mediului. Astfel, în baza acestui... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2024, 13:40 (12201 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Pistă pentru biciclete de 2 km lungime în municipiul Fetești

Pistă pentru biciclete de 2 km lungime în municipiul Fetești

După Slobozia, Feteștiul devine a doua localitate urbană a județului Ialomița în care se amenajează piste de biciclete. Cea de la Fetești are o lungime de 2 kilometri și înconjoară orașul prin zona de Sud-Est. «Este o bucurie pentru cetățenii noștri să poată să facă mișcare, mai ales că în Fetești există mulți pasionați de ciclism...» susține Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

La plimbare, cu bicicleta Amenajarea pistei de biciclete face parte din cel mai mare proiect cu finanțare europeană al Primăriei Fetești. Denumit «Sistem integrat... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2024, 08:55 (10649 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bani europeni pentru modernizarea drumurilor agricole din comuna Gheorghe Doja

Bani europeni pentru modernizarea drumurilor agricole din comuna Gheorghe Doja

Cunoscută la nivel local și național pentru legumele și pepenii care se produc în zonă, administrația locală din comuna Gheorghe Doja face acum demersuri pentru modernizarea drumurilor agricole. Proiectul este finanțat prin Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale și are o valoare de aproximativ 4 milioane de lei.

O inițiativă în derulare La momentul de față, Consiliul Local al comunei Gheorghe Doja a votat indicatorii tehnico-economici ai acestui proiect și realizarea studiilor de fezabilitate și DALI care vor sta la baza implementării acestui proiect. În total... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2024, 14:05 (12274 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

3 milioane de lei pentru iluminat public inteligent, la Țăndărei

3 milioane de lei pentru iluminat public inteligent, la Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei este beneficiara unui proiect finanțat de Administrația Fondului pentru Mediu ce vizează modernizarea sistemului de iluminat public. Astfel, întreg orașul va beneficia de lămpi inte­ligente. Valoarea totală a acestui proiect este de 3 milioane de lei.

Consum redus de energie Actualul sistem de iluminat pu­blic al orașului Țăndărei funcționează neîntrerupt de mai bine de 15 ani. Din punct de vedere al eficienței energetice, lămpile nu mai corespundeau cu normele în vigoare impuse de Uniunea Europeană, fiind consi­derate... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2024, 09:20 (3563 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Politicile UE în materie de agricultură trebuie ajustate!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Politicile UE în materie de agricultură trebuie ajustate!»

Deputatul social-de­mocrat Ștefan Mușoiu susține că politicile UE nu sunt perfecte și pot fi modificate: «Toți românii trebuie să știe că și politicile Bruxelles-ului nu sunt perfecte pentru că nu se pot aplica uniform 100% la nivelul întregii comunități europene!». Ștefan Mușoiu consi­deră că vor apărea mo­dificări ale acestora în cel mai scurt timp grație lobbyului politic susținut de către PSD.

Poziție publică Deputatul PSD Ștefan Mușoiu se poziționează alături de toți investitorii în agricultură și de transportatori, susținând... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2024, 13:20 (2496 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, finanțat de Banca Europeană de Investiții

Proiect al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, finanțat de Banca Europeană de Investiții

bonus: Sediu nou pentru Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a reușit contractarea finanțării pentru construcția în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobo­zia a unui Centru Multifuncțional, necesar «îmbună­tățirii serviciilor medicale». Proiectul este finanțat de Banca Europeană de Investiții și are o valoare de 148,2 milioane de lei. De asemenea, admi­nistrația județeană a finalizat alte două studii de fezabilitate prin care se dorește sistematizarea curții interioare a celei mai importante unități medicale din județ. «Pentru aceste proiecte facem demersuri astfel încât să identificăm cele mai oportune surse de finanțare!» a precizat Alexandru Potor, administratorul... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2024, 08:05 (16243 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CAR-urile ialomițene funcționează la limita legii

CAR-urile ialomițene funcționează la limita legii

Conform Registrului Național de evidență al IFN-urilor gestionat de Banca Națională a României, la nivelul județului Ialomița există aproximativ 100 de Case de Ajutor Reciproc. Obligativitatea celor care le administrează este de a le afilia la Uniunea Județeană a Caselor de Ajutor Reciproc. Această afiliere presupune o monitorizare atentă a acti­vității financiare, pentru a evita eventuale suspiciuni de fraudare. În Ialomița fac parte din această Uniune doar 11 entități. Restul funcționează fără afiliere și nu pot răspunde în fața nimănui pentru eventualele abateri. Inspecția Fiscală a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița susține că are competențe limitate... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2024, 10:40 (17568 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-au încheiat lucrările de modernizare a Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

S-au încheiat lucrările de modernizare a Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a organizat miercuri, 14 februarie 2024, o conferință de presă în cadrul căreia a anunțat încheierea lucrărilor de modernizare a Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Evenimentul s-a desfășurat în prezența oficialităților județene și a ministrului Sănătății, Alexandru Rafila. UPU Slobozia va deveni însă funcțional abia peste 30 de zile, întrucât mai este nevoie de obținerea unor avize pentru aparatura medicală pe care medicii o vor utiliza. Obiectivul ar fi trebuit deschis în urmă cu două săptămâni, însă din cauza unor probleme referitoare la autorizarea ISU împotriva incendiilor... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2024, 15:40 (15782 vizualizări - 7 comentarii)

REPORTAJ

Trei licee, trei premii, trei echipe: «Evolution», «ArtRobotiX», «TEHROCUZ»!

Slobozia rămâne pe harta competiției naționale «FIRST Tech Challenge»

Trei licee, trei premii, trei echipe: «Evolution», «ArtRobotiX», «TEHROCUZ»!

Toate cele trei echipe de ro­bo­tică ale Sloboziei au obținut premii la etapa re­gională a competiției «FIRST Tech Challenge», ajunsă în al optulea an competițio­nal. La Naționa­lele din martie se va ca­lifica însă doar «Evolu­tion», echipa Colegiului Național «Mi­hai Viteazul» Slobozia. Însă faptul că toate cele trei echipe au fost remarcate și premiate demonstrează că elevii slobo­zeni și îndrumătorii lor merită atenția, sprijinul financiar și recunoștința întregului oraș.

Un concurs despre liceenii care fac roboți... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2024, 15:20 (11731 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Bilanțul activității Inspectoratului de Poliție: În 2023, a scăzut infracționalitatea înregistrată la nivelul județului Ialomița!

Bilanțul activității Inspectoratului de Poliție: În 2023, a scăzut infracționalitatea înregistrată la nivelul județului Ialomița!

Miercuri, 14 februarie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au prezentat bilanțul activității pe care au desfășurat-o pe parcursul anului 2023. Din datele prezentate, reiese faptul că infracționalitatea înregistrată la nivelul județului nostru a înregistrat o scădere.

 

Peste 7000 de infracțiuni sesizate Potrivit informațiilor prezentate, în 2023, la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost sesizate 7106 infracțiuni. Cu toate acestea, faptele penale sesizate au fost... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2024, 13:45 (15395 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Control «politic» la Școala Gimnazială din Andrășești

Control «politic» la Școala Gimnazială din Andrășești

La sfârșitul anului trecut, Emil Olaru, învățător în cadrul Școlii Gimnaziale Andră­șești, a renunțat la postul de director al instituției pe care l-a ocupat prin concurs, cu 2 ani în urmă. La o lună distanță de la semnarea demisiei, acesta susține că a luat această decizie din cauza presiunii pe care a exercitat-o asupra sa primarul localității, Adrian Vasile. La scurt timp, la conducerea școlii a fost numită Elena Badea, un alt cadru didactic al aceleiași unități de învățământ. Întâmplător sau nu, aceasta este soția consilierului personal al primarului din Andrășești. Consilierul, pe numele său Cristian Badea, a fost multă vreme unul dintre... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2024, 12:05 (10228 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

219 milioane de lei pentru anul 2024

Slobozia, estimare de buget

219 milioane de lei pentru anul 2024

bonus: Încă 400 de locuri de parcare

Bugetul Sloboziei în anul 2024 va fi mai mic decât în anul precedent. Adminis­trația Soare promite, în schimb, o dinamizare a investițiilor edilitare. «Dacă dăm la o parte fondurile europene pe care le-am avut la dispoziție în 2023, bugetul e doar cu câteva procente mai mic decât anul trecut... Dar acest aspect nu ne îngrijorează. Dinamica investițiilor edi­litare nu va fi blocată... Vom face toate investițiile pe care le-am anunțat, iar ritmul acestora va fi accelerat!» promite primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Buget întârziat la Slobozia... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2024, 07:55 (18677 vizualizări - 8 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Daruri de Paști oferite de credincioșii Catedralei din Urziceni

Daruri de Paști oferite de credincioșii Catedralei din Urziceni

Ca de fiecare dată, în preajma marilor sărbători creștine, comunitatea parohială se mobilizează și, coordonați de preoții slujitori, cercetează credincioșii aflați în dificultate, aducând un strop de bucurie ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2017, 19:05
(7383 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii din Țăndărei donează sânge

Pompierii din Țăndărei donează sânge

Acțiunea, desfășurată din proprie inițiativă, a avut loc în dimineața zilei de luni, 10 aprilie 2017, la sediul Gărzii de Intervenție, cu sprijinul caravanei mobile a Centrului Județean de Transfuzii, care ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2017, 19:15
(6013 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii martie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6940 șomeri, din care 1219 șomeri indemnizați, respectiv 5721 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2017, 17:05
(2617 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni ale polițiștilor de Florii

La sfârșitul de săptămână precedent, polițiștii ialomițeni au fost la datorie, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică și prevenirea producerii oricăror evenimente negative. Au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2017, 16:40
(3409 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2017, 20:05
(5955 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Fetiță de 12 ani, acroșată de o mașină

Joi, 6 aprilie 2017, pe raza comunei Alexeni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit că în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2017, 19:10
(4075 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


AJOFM Ialomița: Rezultate «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»

Vineri, 7 aprilie 2017, la nivel național, s-a desfașurat «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», acțiune organizată de Agenția  Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2017, 17:40
(4324 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Mondială a Sănătății», marcată la Slobozia

Vineri, 7 aprilie 2017, pe întreg mapamondul se celebrează «Ziua Mondială a Sănătății». Evenimentul este marcat și la Slobozia, printr-o acțiune comună a Spitalului Județean de Urgență Slobozia și a Direcției ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2017, 20:20
(3986 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Vindea ilegal pește

Jandarmii ialomițeni au depistat miercuri, 5 aprilie 2015, pe străzile din comuna Manasia, un bărbat care comercializa ilegal pește. Omul nu a putut să justifice prin documente legale cantitatea de 80 kilograme ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2017, 19:45
(3986 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni economice, sancționate de polițiști

Polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Economice au acționat în aceste zile pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor din sfera lor de competență. Cu această ocazie, au fost ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2017, 19:10
(3199 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pericol de incendiu la o autocisternă încărcată cu gaz petrolier lichefiat

Slobozia: Pericol de incendiu la o autocisternă încărcată cu gaz petrolier lichefiat

Marți, 4 aprilie 2017, în jurul orelor 12,30, pompierii au fost solicitați să intervină în cazul unei autocisterne de transport GPL care, pe timpul unor operațiuni de transvazare a încărcăturii de combustibil ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2017, 20:35
(3253 vizualizări - 2 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 2 permise reținute, amenzi de peste 20500 de lei

La acest sfârșit de săptămână, 31 martie-2 aprilie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2017, 13:25
(5355 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Pește confiscat

Duminică, 2 aprilie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au acționat pe raza de competență pentru prevenirea si combaterea faptelor de braconaj piscicol, îndreptate împotriva habitatelor ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2017, 12:20
(4185 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

În perioada 3-7 aprilie 2017, se va defășura cea de a XII-a ediție a evenimentului organizat de Poliția Română la nivel național, sub titlul «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Astfel, în acest interval ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2017, 11:05
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la o locuință socială

O anexă a unei locuințe sociale din Fetești a fost cuprinsă de flăcări în seara zilei de joi, 30 martie 2017. În respectiva locație se aflau mai mulți oameni ai străzii, cauza probabilă a incendiului fiind ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2017, 20:25
(3621 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


DSVSA Ialomița: Focare de gripă aviară la Slobozia și Axintele

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Sigurnața Alimentelor Ialomița precizează faptul că vineri, 31 aprilie 2017, au fost confirmate 3 cazuri de gripă aviară, înalt patogenă, de tipul ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2017, 20:05
(5368 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii ne învață cum să ne ferim de escroci

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița informează opinia publică asupra măsurilor preventive care trebuie luate pentru a nu cădea victime escrocilor ce obțin sume de bani prin metoda «Accidentul». Modul de ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2017, 19:50
(6153 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Întâlnire cu agricultorii din Gheorghe Doja

Oficialii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat, joi, 30 martie 2017, o întâlnire de lucru, în localitatea Gheorghe Doja, cu agricultorii din localitate, specializați în ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2017, 18:10
(5151 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Muzeul Național al Agriculturii

Iubitorii de arte plastice sunt așteptați joi, 6 aprilie 2017, începând cu orele 14,00, la Muzeul Național al Agriculturii, pentru a participa la o expoziție de pictură de grup. Pe simeze își vor prezenta ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2017, 17:20
(4984 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în luna martie 2017, în domeniul relațiilor de muncă, acțiuni de control, în cadrul Campaniei Naționale «O zi pe săptămână», prin controale inopinate ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2017, 20:05
(3947 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestați preventiv pentru «tâlhărie calificată»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au pus în mișcare acțiunea penală față de trei persoane din municipiu, două dintre acestea fiind minore, pentru comiterea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2017, 18:25
(5636 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale la Amara

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2017, 11:05
(4852 vizualizări - 0 comentarii)


«Slobozia viitorului văzută prin ochii tinerilor», ediția a III-a

Primăria Municipiului Slobozia și DMCIST organizează concursul de proiecte «Slobozia viitorului văzută prin ochii tinerilor», ediție cu care va marca «Ziua Națională a Tineretului-2 mai». La acest concurs ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2017, 12:20
(3958 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au furat din magazin

Polițiștii slobozeni au fost sesizați luni, 27 martie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 19:25
(4474 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Fără permise, la volan

Trei bărbați, cu vârste cuprinse între 27 și 52 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice, fără a poseda permis de conducere. De asemenea, un ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 19:20
(4726 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Arestat preventiv pentru «furt din locuință»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au identificat principalul bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt dintr-o locuință din localitatea Drăgoești, în persoana unui tânăr de 22 de ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 19:05
(6202 vizualizări - 0 comentarii)


Punctele Enel, închise joi, 30 martie 2017

Potrivit unui comunicat de presă, toate Punctele Enel din județele Constanța, Ialomița, Călărași și Tulcea vor fi închise joi, 30 martie 2017, pentru lucrări de mentenanță la sistemul informatic ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 17:25
(3542 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În scopul verificării respectării normelor de igienă sanitară veterinară în unitățile care produc, depozitează, transportă și valorifică produse de origine animală și nonanimală, exploatații de animale ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 15:20
(3975 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concurs de educație muzicală

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va invită sâmbătă, 1 aprilie 2017, orele 9,30, la Concursul de educație muzicală «Prieteni prin cântec». Evenimentul se desfășoară în cadrul Proiectului Național ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 13:15
(4688 vizualizări - 1 comentariu)


Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru instituțiile de învățământ de profil

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița, situat în municipiul Slobozia, str. Lacului, nr. 23, recrutează candidați pentru concursul de admitere-sesiunea 2017, pentru ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 11:20
(6080 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...