Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sprijin pentru copiii defavorizați din comuna Mărculești

Sprijin pentru copiii defavorizați din comuna Mărculești

Cu ajutorul fondurilor europene, administrația lo­cală din comuna Mărculești implementează un proiect ce are ca scop integrarea în sistemul de educație al co­piilor de vârstă preșcolară, prove­nind din medii defavori­zate. Astfel, banii europeni vor fi folosiți pentru dota­rea cu echipamente didactice digitale, dar și pentru îmbunătățirea competen­țelor profesionale ale ca­drelor didactice care coordonează acești copii.

Educație complementară la Mărculești Proiectul de care beneficiază Primăria Mărculești se numește «Dezvoltarea unui serviciu de educație timpurie complementară» și este... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2024, 11:40 (2023 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Susținem branșarea individuală! „Paușalul“ este cancerul Sloboziei!»

Adrian Stoicescu, director general Urban SA

«Susținem branșarea individuală! „Paușalul“ este cancerul Sloboziei!»

Majorarea costurilor facturilor emise de Urban SA în luna decembrie 2023 a generat un val de nemulțumiri la nivelul Sloboziei. Adrian Stoicescu, directorul general al societății, susține că facturile respective reflectă consumul aferent perioadei 15 noiembrie-31 decembrie 2023 și că în luna ianuarie 2024 se vor înregistra scăderi semnificative. De asemenea, susține Adrian Stoicescu, firma susține activ branșarea indivi­duală, proces inițiat încă de la sfârșitul anului 2021: «„Paușalul“ este cancerul Sloboziei! Susținem branșarea individuală ca singură soluție de reducere a costurilor facturilor pentru apă. Iar sistemul de rate lunare pe care îl promovăm este o confirmare că nu facem declarații... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2024, 12:20 (28468 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deținuții din Penitenciarul Slobozia primesc burse de merit!

Este oficial

Deținuții din Penitenciarul Slobozia primesc burse de merit!

Într-o comunicare oficială înaintată ziarului nostru, Penitenciarul Slobozia anunță faptul că 5 deținuți încarcerați în cadrul instituției vor beneficia de burse șco­lare de merit. Valoarea unei astfel de indemni­zații este 450 de lei/lună și se acordă până la finalul anului școlar, din bugetul Ministerului Educației.

Bursieri datorită notelor De modificările aduse de Ministerul Educației actelor normative prin care se acordă bursele școlare vor beneficia și deținuții din penitenciare. Practic, dacă mediile obținute de aceștia la învățătură se încadrează în baremele acceptate pentru... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2024, 14:10 (16729 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dezvoltarea județului Ialomița bate pasul pe loc

Dezvoltarea județului Ialomița bate pasul pe loc

Anual, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației prezintă nivelul de dezvoltare al fiecărui județ din țară într-un raport oficial denumit «Dispa­rități teritoriale în Româ­nia». În ceea ce privește județul Ialomița, oficialii instituției arată faptul că județul nostru este departe de a fi consi­derat unul dezvoltat. Ce ne lipsește sunt drumu­rile publice, servicii me­dicale competitive, dar și un nivel de edu­cație ridicat. Într-un singur capitol Ialomița stă bine, iar acesta se referă la numă­rul de mașini care circulă pe străzile Ialomiței.

Ialomița, un județ subdezvoltat... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2024, 09:55 (13133 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița plătește 7,7 milioane de lei pentru indemnizațiile elevilor cu «CES»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița plătește 7,7 milioane de lei pentru indemnizațiile elevilor cu «CES»

Pentru integrarea în șco­lile de masă a elevilor cu Cerințe Educa­țio­nale Speciale (CES), Statul plătește indemnizații pentru hrană, dar și pentru achiziția de rechizite școlare și articole de îmbrăcă­minte. Fondurile sunt alocate din bu­getul Minis­terului Edu­cației, prin Inspecto­ratele Jude­țene Școlare. În Ialomița, în acest an școlar, valoarea acestor indemnizații este de 7,7 mili­oane de lei. Anual, numărul ele­vilor care au Cerințe Educațio­nale Speciale crește exponențial.

Sprijin pentru elevii cu CES Datele oficiale ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, potrivit... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2024, 14:50 (17950 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va reduce cheltuielile pentru iluminat public cu 40%

Investiție de 5 milioane de lei, derulată prin AFM

Slobozia va reduce cheltuielile pentru iluminat public cu 40%

Administrația din Slobozia anunță o reducere a costu­rilor pentru iluminat public cu 40%. Economia este posibilă grație unei investiții în valoare de 5 milioane de lei. Investiția este finanțată prin intermediul Programului «Iluminat Public 2022» derulat în cadrul Adminis­trației Fondului de Mediu și a devenit deja funcțională la nivelul orașului. Primele facturi diminuate vor apărea la sfârșitul lunii ianuarie 2024.

Sistem de iluminat public «la cheie» Administrația din Slobozia beneficiază de o investiție de 5 milioane de lei pentru moder­nizarea iluminatului public. Investiția este... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2024, 10:15 (10353 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Perieți: 20 de kilometri de drumuri asfaltate într-un mandat

Perieți: 20 de kilometri de drumuri asfaltate într-un mandat

Administrația locală din Perieți s-a concentrat în mandatul 2020-2024 pe reabilitarea infrastructurii rutiere. Primarul comunei, Gheorghe Marian Mustățea, susține că până la sfârșitul mandatului actual comuna ar putea avea 25 de kilometri de drumuri asfaltate.

20 de kilometri într-un mandat Administrația locală din Perieți a preluat, la în­ceputul anului 2020, 5 kilometri de drumuri asfaltate. În decursul a 3 ani, primarul Gheorghe Marian Mustățea a reușit să identifice surse de finanțare pentru asfal­tarea a 10 kilometri de drumuri. Anul trecut, în cadrul Programului «Anghel Saligny... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2024, 17:25 (15609 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Medicii de familie din Ialomița așteaptă fondurile PNRR promise de Ministerul Sănătății

Medicii de familie din Ialomița așteaptă fondurile PNRR promise de Ministerul Sănătății

În august 2022, Ministerul Sănătății a oferit posibilitatea medicilor de familie din întreaga țară de a-și moderniza cabinetele în care își desfășoară activitatea, prin accesarea de fonduri europene, în baza Progra­mului Național de Re­dresare și Reziliență. În Ialomița, 20 de medici de familie au făcut demersurile pentru accesarea ba­nilor europeni. La un an și jumătate distanță de la întocmirea dosarelor și acceptarea cererilor de fnanțare, specialiștii încă așteaptă fondurile promise. Unii dintre medici și-au făcut credite pentru a putea iniția procedurile în ceea ce privește obținerea banilor, dar finanțarea întârzie să apară. «Ne-au obligat să facem numeroase hârtii, dar nu s-a mai întâmplat... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2024, 14:10 (17101 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proces pierdut intenționat de DSP Ialomița în favoarea unei angajate

«Pila» Marinelei Radu a învins

Proces pierdut intenționat de DSP Ialomița în favoarea unei angajate

O angajată a Direcției de Sănătate Publică Ialomița a reușit să dovedească în instanță faptul că merită să-i fie acordate sporuri salariale, chiar dacă, din punct de vedere legal, nu ar fi putut beneficia de acest drept, întrucât ar mai fi avut nevoie de câțiva ani pentru a-și putea completa vechimea în muncă. Procesul a fost câștigat pentru că instituția nu a formulat nicio apărare îm­potriva cererii de chemare în judecată depusă la dosar de către res­pectiva salariată. Lipsa apărării este pusă pe seama unei relații apro­piate pe care angajata o are cu actualul director al DSP Ialomița, Marinela Radu. Până la închiderea ediției aceasta nu a oferit un punct de vedere oficial față de această situație... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2024, 09:50 (17096 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

6,8 milioane de lei pentru străzile din Mihail Kogălniceanu

6,8 milioane de lei pentru străzile din Mihail Kogălniceanu

Administrația locală din comuna Mihail Kogălniceanu a reușit să beneficieze de fonduri guvernamentale pentru modernizarea și reabi­litarea a celor mai importante străzi din comunitate. Proiectul are o valoare de 6,8 milioane de lei și este finanțat de Guvernul României, prin Programul Național «Anghel Saligny».

A început reabilitarea străzilor În urma demersurilor inițiate de administrația locală din Mihail Kogălniceanu, a fost posibilă obți­nerea unei linii de finanțare pentru reabilitarea celor mai importante artere de circulație din comunitate. Este vorba despre străzile Viilor,... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2024, 17:05 (3539 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singura creșă din mediul rural există în comuna Făcăeni

Singura creșă din mediul rural există în comuna Făcăeni

La începutul anului școlar 2023-2024, autoritățile locale din Făcăeni au inaugurat prima creșă din mediul rural. Unitatea de învățământ a fost realizată cu bani europeni, investiția având o valoare de peste 3 milioane de lei. «Este un beneficiu pentru co­munitate, având în vedere că familiile tinere pot să-și lase copiii în grija noastră, în siguranță!» susține Viorica Lazăr, profesor de Chimie și director al Școlii Gimnaziale Făcăeni, în administrarea căreia se află creșa.

Un proiect de succes În anul 2021, autoritățile locale din Făcăeni anunțau implementarea unui proiect cu finanțare... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2024, 13:55 (12448 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Cartierul «Gării Noi» se extinde

Încă 60 de locuri de casă concesionate

Slobozia: Cartierul «Gării Noi» se extinde

Administrația din Slobozia a concesionat 60 de locuri de casă pentru tineri în Car­tierul «Gării Noi». Alte 40 de cereri urmează a fi onorate în decursul anului 2024. Concesionarea locurilor de casă în cartier a fost blocată de către administrația Mocioniu în anul 2017. «Am deblocat acest proces pentru că am finalizat cadastrarea terenurilor existente în zonă!» de­clară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Un cartier fără noroc Procesul de repartizare a locurilor de casă în Cartierul «Gării Noi» a debutat în anul 2009. La momentul respectiv, admi­nistrația locală promitea racordarea... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2024, 10:10 (14036 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru de Zi pentru persoane vârstnice, în comuna Săveni

Centru de Zi pentru persoane vârstnice, în comuna Săveni

Sprijin pentru persoanele în vârstă din comuna Săveni. Administrația locală este be­neficiara unui proiect finanțat prin Programul Național de Redresare și Reziliență ce are ca obiectiv construcția unui Centru de Zi destinat bătrânilor din comunitate. Centrul va beneficia și de o echipă mobilă pentru acordarea îngrijirilor la domiciliu.

Sprijin pentru bătrânii din Săveni Administrația locală din Săveni își propune prin această investiție să realizeze un Centru de Zi integrat de asistență și recuperare pentru persoanele vârstnice. Totodată, în cadrul Centrului va funcționa și o echipă... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2024, 17:25 (13946 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 1,3 milioane de lei pentru proceduri de fertilizare «in vitro»

Ialomița: 1,3 milioane de lei pentru proceduri de fertilizare «in vitro»

Programul Național de creștere a natalității este funcțional și în județul Ialomița. Potrivit unei statistici dată publicității, la soli­citarea ziarului nostru, Minis­terul Familiei Tineretului și Egalității de Șanse preci­zează faptul că la nivelul Ialomiței au fost înscrise în acest program 89 de cu­pluri infertile. Valoarea su­melor decontate pentru procedurile de fertilizare «in vitro» este de 1,3 milioane de lei.

Un program funcțional Programul Național privind creșterea natalității a fost lansat de Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse în anul 2022... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2024, 14:10 (10812 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amendă de 35 mii de lei pentru Clean Tech Ciulnița

Amendă de 35 mii de lei pentru Clean Tech Ciulnița

Un control al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița la stația de epurare pe care o deține societatea Clean Tech Ciulnița s-a lăsat cu sancțiuni. În urma probelor supuse analizei, specialiștii instituției au descoperit că firma a deversat în râul Ialomița ape uzate, peste parametrii legali prevăzuți în autorizația de gospodărire a apelor. Această abatere a adus societății comerciale o sancțiune în valoare de 35 mii de lei.

Probleme la stația de epurare a Clean Tech Ciulnița Potrivit informațiilor oficiale furnizate de reprezentanții Sistemului de Gospo­dărire a Apelor Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2024, 09:50 (6226 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea sediului Primăriei Ograda, cu fonduri PNRR

Reabilitarea sediului Primăriei Ograda, cu fonduri PNRR

Administrația locală din Ograda este beneficiara unui proiect cu finanțare europeană, prin Programul Național de Redresare și Reziliență, în urma căruia sediul primăriei va beneficia de lucrări de modernizare și reabilitare. Totodată, astfel de lucrări se vor demara și la școala din localitate. Valoarea totală a proiectelor depășește 2 milioane de lei.

Bani europeni în comuna Ograda Potrivit listelor privind cere­rile de finanțare aprobate de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, pro­iectele de reabilitare inițiate de Primăria Ograda vor beneficia de finanțare... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2024, 18:05 (13031 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Slobozia 2024: Inflația de candidați, strigăt pentru democrație și schimbare

Slobozia 2024: Inflația de candidați, strigăt pentru democrație și schimbare

Slobozia se confruntă în 2024 cu o adevărată renaștere democratică. Numărul mare de candidați la primărie este un semnal clar al dorinței de schimbare și diversitate. Acest fenomen nu este doar o consecință a nemulțumirii față de vechile administrații, ci și un pas pozitiv către un viitor mai promițător.
De prea mult timp, Slobozia a fost martora unei conduceri statice sub PSD și PNL. Aceste partide, care au dominat scena politică locală de la începutul anilor ’90, par să se fi concentrat mai mult pe propriile interese decât pe dezvoltarea orașului. Promisiunile nereali­zate și pro­iectele abandonate au devenit o rutină, în timp ce infrastructura și servi­ciile publice au rămas în urmă.... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2024, 15:05 (19434 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Începe reabilitarea grădiniței din comuna Platonești

Începe reabilitarea grădiniței din comuna Platonești

Administrația locală din co­muna Platonești este beneficiara unui proiect cu finanțare europeană ce vizează reabilitarea grădiniței din localitate. Valoarea proiectului este de peste 700 mii de lei.

Fonduri PNRR pentru grădiniță Lucrările de care va beneficia grădinița din Platonești vizează reabilitarea din punct de vedere energetic a clădirii în care instituția funcționează. Aceste lucrări constau în montarea unor sisteme inteligente de ventilație și aplicarea unor materiale termoizolante care să izoleze pereții împotriva schimbărilor de temperatură, atât la exterior, cât și la interior... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2024, 11:50 (7031 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sprijin administrativ județean pentru asfaltarea drumului dintre Sărățeni și Balaciu

Sprijin administrativ județean pentru asfaltarea drumului dintre Sărățeni și Balaciu

Administrația din Sărățeni are nevoie de 500 mii de lei pentru asfaltarea unui drum comunal care leagă localitatea de comuna învecinată, Balaciu. Investiția este susținută de către Consiliul Județean Ialomița.

Promisiunea făcută e datorie curată Administrațiile comunelor Sărățeni și Balaciu caută de ani buni surse de finanțare pentru asfaltarea unui drum comunal. La începutul acestui an, primarul comunei Sărățeni, Eugen Tocileanu a solicitat sprijinul administrației județene pentru această investiție: «Încercăm de mulți ani să identificăm o sursă de finanțare pentru această investiție... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2024, 18:20 (15560 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Sângele nostru cel de toate zilele

Sângele nostru cel de toate zilele

Majorarea valorii tichetelor de masă pentru donatorii de sânge produce efecte. De la începutul anului și până în prezent, sute de oameni s-au prezentat la Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița. Mulți dintre cei care trec pragul Centrului confirmă că cei 280 de lei primiți acum pentru fiecare transfuzie reprezintă o motivație pu­ternică. Conform primelor estimări, numărul donatorilor s-a dublat.

De două ori mai mulți E luni și la Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița e o nouă zi. Se recoltează de la orele 8,00, iar până la 11,00 mai e puțin. Reglementarea s-a impus pentru că, la... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2024, 15:35 (10382 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
316 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Misiune în Afganistan, încheiată cu succes

Misiune în Afganistan, încheiată cu succes

Doi ofițeri din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și-au încheiat cu succes misiunea în Afganistan și au revenit în siguranță acasă. Maiorul Monica Rusen și căpitanul Cristi Tudor au revenit ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2016, 14:05
(5500 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autoritățile sărbătoresc «Ziua Unirii»

Autoritățile locale și județene din Slobozia vor marca duminică, 24 ianuarie a.c., 157 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române. Evenimentul va fi sărbătorit în Piața Unirii din Slobozia. Manifestările ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 19:10
(6207 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere

La sfîrșitul lunii decembrie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7828 șomeri, din care 2207 șomeri indemnizați, respectiv 5621 șomeri ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 18:20
(4895 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilicit la Slobozia

Marți, 19 ianuarie 2016, o patrulă de jandarmi care executa misiuni pe linia combaterii comerțului ilicit în municipiul Slobozia, s-a sesizat despre faptul că într-un magazin din zona bulevardului Unirii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 17:20
(6171 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți și masteranzi

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea selecției pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 14:20
(7222 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Medic trimis în judecată pentru «vătămare corporală din culpă»

Scandal la Spitalul Municipal Urziceni. Marți, 19 ianuarie 2016, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au trimis-o în judecată pe doctorița Ana Ioan. În calitate de medic principal al ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2016, 16:20
(5894 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Vineri, 15 ianuarie 2016, sub semnul Zilei Culturii Naționale și aniversării a 166 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia, elevi ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 17:25
(4347 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Ialomița: Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, începînd din seara de sîmbătă, 16 ianuarie 2016, aria ninsorilor se va extinde dinspre Lunca Dunării și va cuprinde treptat regiunile sudice și sud-estice ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 15:40
(4542 vizualizări - 0 comentarii)


Pietoni accidentați pe trecere, la Slobozia și Fetești

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2016, pe raza județului s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane.
Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 12:10
(5900 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen pentru depunerea declarațiilor și formularelor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice lalomița reamintește contribuabililor că data de 25 ianuarie 2016 este termenul limită pentru depunerea următoarelor declarații:
Formular 094- ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 11:25
(10279 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR a organizat întîlniri de lucru cu partenerii sociali pentru optimizarea procedurilor

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a organizat la nivelul județului Ialomița, în perioada 12-14 ianuarie 2016, dezbateri publice pentru a identifica soluții de adaptare și simplificare a cadrului ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 10:05
(9093 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR întâlnire


Urziceni: O femeie a ars de vie într-o baracă

Incendiu la Urziceni în seara zilei de marți, 12 ianuarie 2016. O femeie și un bărbat, care locuiau într-o baracă amplasată în zona fostului stadion al echipei de fotbal Unirea Urziceni, au fost cuprinși ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2016, 21:30
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Giurgeni

Un coș de fum neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Giurgeni. Evenimentul a fost anunțat la 112 duminică seara, 10 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 19:55
(6618 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni incendiu


Accident mortal la Movilița. O femeie de 33 ani a fost acroșată pe trecerea de pietoni!

Un tragic eveniment rutier s-a produs în cursul zilei de duminică, 10 ianuarie 2016, pe raza localității Movilița, fiind soldat cu decesul unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 46 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 18:45
(9905 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», la Slobozia va fi vernisată o expoziție de pictură. Evenimentul, «In memoriam Maria Candrea Ionescu», se va produce ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 18:20
(7202 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Un tînăr de 19 ani a intrat cu mașina într-un cap de pod

Vineri, 8 ianuarie, în jurul orelor 23,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității Bordușani s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a trei persoane. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 17:55
(6539 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Unități de alimentație publică, verificate

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, a efectuat controale joi și vineri, 7/8 ianuarie 2016, avînd ca obiectiv respectarea condițiilor legislative ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2016, 18:05
(5020 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 127 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 7 ianuarie 2016, sînt disponibile 127 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2016, 16:15
(10629 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori viscolite

Ialomița: Cod Galben de ninsori viscolite

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 7 ianuarie 2016, orele 12,00-8 ianuarie 2016, orele 6,00, în regiunile estice vîntul va avea intensificări cu viteze de ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 14:10
(3234 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocîrlia: Accident cu două victime

Miercuri, 6 ianuarie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în afara localității Ciocîrlia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate a rezultat ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 13:15
(6646 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat în trafic doi ialomițeni, de 24, respectiv 61 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice. Cei în cauză au fost ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 12:10
(4257 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în data de 25 ianuarie 2016, la Călărași, începînd cu orele 9,30. Selecția va avea ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 11:25
(7377 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: În atenția pensionarilor militari

În condițiile intrării în vigoare a Legii nr. 223/2015, privind pensiile militare de stat, ministrul afacerilor interne, Petre Tobă, a dispus o serie de măsuri pentru informarea pensionarilor MAI referitor ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 10:55
(4648 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 10:10
(5880 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Parfumuri contrafăcute, la vânzare

Urziceni: Parfumuri contrafăcute, la vînzare

Jandarmii Grupei de Intervenție Urziceni s-au sesizat marți, 5 ianuarie 2016, despre faptul că, în zona Policlinicii din localitate, un bărbat încearcă să comercializeze mai multe tipuri de parfumuri. ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 09:15
(4639 vizualizări - 2 comentarii)


Sinești: A intrat cu mașina în pom

Luni, 4 ianuarie 2016, în jurul orei 17,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în afara localității Sinești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2016, 16:55
(4808 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Ialomița: 2 accidente, un mort și un rănit

Vineri, 1 ianuarie 2016, în jurul orei 21,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Traian s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei persoane. Astfel, în timp ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2016, 17:10
(5803 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Informare privind depozitarea

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că în data de 14 decembrie 2015 a fost adoptat de către Comisia Europeană Regulamentul de punere în aplicare (UE) ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2016, 16:20
(5560 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Se eliberează adeverințe pentru obținerea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează fermierii ialomițeni că eliberează adeverințe pentru beneficiarii Schemei de Plată Unică pe Suprafață si beneficiarii ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2016, 15:50
(7081 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la început de an

Acoperișul unui adăpost de animale al unui cetățean din localitatea Bărcănești a fost cuprins de flăcări după ce un copil, în vîrstă de 5 ani, s-a jucat cu o brichetă în apropiere, generînd incendiul. ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2016, 14:05
(4477 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...