Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Stațiunea Amara, mediatizată în Toscana/Italia

Stațiunea Amara, mediatizată în Toscana/Italia

Administrația locală din Amara continuă campania de mediatizare a ora­șului-stațiune. În luna ianuarie 2024, primarul Alin Sorin Sandu a fost invitat să participe la un târg agroturistic în regiunea Toscana/Italia. În cadrul întâlnirii, primarul orașului Amara a susținut un discurs de pre­zentare a oportunităților investiționale pe care le poate oferi stațiunea.

De la Amara la Lucca Primarul orașului Amara, Alin Sorin Sandu, a fost invitat să participe la o conferință desfășurată în orașul Lucca, regiunea Toscana/Italia. Conferința a avut ca temă promovarea agroturismului și susținerea... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2024, 16:55 (8037 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

PNL Ialomița promite «cucerirea» Consiliului Județean Ialomița

Vorbe politice pe alese

PNL Ialomița promite «cucerirea» Consiliului Județean Ialomița

PNL Ialomița a organizat vineri, 2 februarie 2024, o întâlnire politică la care au participat peste 400 de re­prezentanți ai PNL Ialomița din întreg județul. Inti­tulată «Liga Aleșilor Locali PNL», întâlnirea a fost prezidată de președintele PNL Ialomița, Dragoș Soare. Acesta a declarat în debutul întâlnirii că PNL vizează la Alegerile Locale din 2024 un scor electoral su­perior celui din 2020, precum și «cucerirea» funcției de președinte al Consiliului Județean Ialomița.

Joaca de-a politica Întâlnirea «Ligii Aleșilor Locali PNL», desfășurată la Casa de Cultură Municipală «Nicolae ... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2024, 13:40 (9193 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a semnat contractele pentru îmbunătățirea infrastructurii didactice a școlilor

Investiții în învățământul ialomițean

Consiliul Județean Ialomița a semnat contractele pentru îmbunătățirea infrastructurii didactice a școlilor

bonus: Bani europeni pentru microbuze școlare electrice

În urmă cu o săptămână, Consiliul Județean Ialomița a organizat o conferință de presă în cadrul căreia a anunțat semnarea contractelor cu firmele care vor livra piesele de mo­bilier, dispozitivele digitale și materialele didactice pentru școlile din județ, partenere ale institu­ției în programul de dotări destinate unităților de învățământ și finanțat de Uniunea Europeană, prin Programul Național de Redresare și Rezi­liență. În total, este vorba despre 65 de școli ialomițene care au devenit partenere ale Consi­liului Județean Ialomița. Potrivit listei publicată de Ministerul Educației, unele unități de învăță­mânt au... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2024, 09:10 (5295 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Fiscul ialomițean a încasat aproximativ 80 mii de lei din meditațiile profesorilor

În 2023

Fiscul ialomițean a încasat aproximativ 80 mii de lei din meditațiile profesorilor

La nivelul județului Ialomița sunt peste 2400 de profesori, suplinitori sau calificați, care își desfășoară activitatea în școlile din județ. 106 dintre aceștia au declarat oficial la Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița faptul că încasează venituri și din meditații. În realitate, numărul profesorilor-meditatori, dar care nu se regăsesc în evidențele Fiscului, este aproape dublu. Instituția nu are însă pârghiile legale pentru a-i identifica și obliga să-și plătească taxele către Stat.

Veniturile din meditații, declarate la Fisc Ministerul Educației îi obligă pe profesori... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2024, 14:10 (14669 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instituția Prefectului confirmă existența consumului de droguri în Ialomița

Instituția Prefectului confirmă existența consumului de droguri în Ialomița

În urmă cu o săptă­mână, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, a declarat public că drogurile repre­zintă «un flagel» la nivelul ju­dețului Ialomița. Para­doxal, instituțiile abilitate neagă impactul acestor practici în rândurile tinerilor. Reamintim că ziarul nostru a publicat în repetate rânduri articole care confirmă acutizarea feno­menului în ultimii ani.

Oficial e grav de tot Miercuri, 31 ianuarie 2024, în cadrul unei ședințe a Grupului de lucru pentru asigurarea siguranței în unitățile de învățământ preuniversitar, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, a făcut... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2024, 09:50 (15920 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sprijin pentru copiii defavorizați din comuna Mărculești

Sprijin pentru copiii defavorizați din comuna Mărculești

Cu ajutorul fondurilor europene, administrația lo­cală din comuna Mărculești implementează un proiect ce are ca scop integrarea în sistemul de educație al co­piilor de vârstă preșcolară, prove­nind din medii defavori­zate. Astfel, banii europeni vor fi folosiți pentru dota­rea cu echipamente didactice digitale, dar și pentru îmbunătățirea competen­țelor profesionale ale ca­drelor didactice care coordonează acești copii.

Educație complementară la Mărculești Proiectul de care beneficiază Primăria Mărculești se numește «Dezvoltarea unui serviciu de educație timpurie complementară» și este... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2024, 11:40 (2023 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Susținem branșarea individuală! „Paușalul“ este cancerul Sloboziei!»

Adrian Stoicescu, director general Urban SA

«Susținem branșarea individuală! „Paușalul“ este cancerul Sloboziei!»

Majorarea costurilor facturilor emise de Urban SA în luna decembrie 2023 a generat un val de nemulțumiri la nivelul Sloboziei. Adrian Stoicescu, directorul general al societății, susține că facturile respective reflectă consumul aferent perioadei 15 noiembrie-31 decembrie 2023 și că în luna ianuarie 2024 se vor înregistra scăderi semnificative. De asemenea, susține Adrian Stoicescu, firma susține activ branșarea indivi­duală, proces inițiat încă de la sfârșitul anului 2021: «„Paușalul“ este cancerul Sloboziei! Susținem branșarea individuală ca singură soluție de reducere a costurilor facturilor pentru apă. Iar sistemul de rate lunare pe care îl promovăm este o confirmare că nu facem declarații... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2024, 12:20 (28481 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Deținuții din Penitenciarul Slobozia primesc burse de merit!

Este oficial

Deținuții din Penitenciarul Slobozia primesc burse de merit!

Într-o comunicare oficială înaintată ziarului nostru, Penitenciarul Slobozia anunță faptul că 5 deținuți încarcerați în cadrul instituției vor beneficia de burse șco­lare de merit. Valoarea unei astfel de indemni­zații este 450 de lei/lună și se acordă până la finalul anului școlar, din bugetul Ministerului Educației.

Bursieri datorită notelor De modificările aduse de Ministerul Educației actelor normative prin care se acordă bursele școlare vor beneficia și deținuții din penitenciare. Practic, dacă mediile obținute de aceștia la învățătură se încadrează în baremele acceptate pentru... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2024, 14:10 (16733 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezvoltarea județului Ialomița bate pasul pe loc

Dezvoltarea județului Ialomița bate pasul pe loc

Anual, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației prezintă nivelul de dezvoltare al fiecărui județ din țară într-un raport oficial denumit «Dispa­rități teritoriale în Româ­nia». În ceea ce privește județul Ialomița, oficialii instituției arată faptul că județul nostru este departe de a fi consi­derat unul dezvoltat. Ce ne lipsește sunt drumu­rile publice, servicii me­dicale competitive, dar și un nivel de edu­cație ridicat. Într-un singur capitol Ialomița stă bine, iar acesta se referă la numă­rul de mașini care circulă pe străzile Ialomiței.

Ialomița, un județ subdezvoltat... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2024, 09:55 (13144 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița plătește 7,7 milioane de lei pentru indemnizațiile elevilor cu «CES»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița plătește 7,7 milioane de lei pentru indemnizațiile elevilor cu «CES»

Pentru integrarea în șco­lile de masă a elevilor cu Cerințe Educa­țio­nale Speciale (CES), Statul plătește indemnizații pentru hrană, dar și pentru achiziția de rechizite școlare și articole de îmbrăcă­minte. Fondurile sunt alocate din bu­getul Minis­terului Edu­cației, prin Inspecto­ratele Jude­țene Școlare. În Ialomița, în acest an școlar, valoarea acestor indemnizații este de 7,7 mili­oane de lei. Anual, numărul ele­vilor care au Cerințe Educațio­nale Speciale crește exponențial.

Sprijin pentru elevii cu CES Datele oficiale ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, potrivit... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2024, 14:50 (17957 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va reduce cheltuielile pentru iluminat public cu 40%

Investiție de 5 milioane de lei, derulată prin AFM

Slobozia va reduce cheltuielile pentru iluminat public cu 40%

Administrația din Slobozia anunță o reducere a costu­rilor pentru iluminat public cu 40%. Economia este posibilă grație unei investiții în valoare de 5 milioane de lei. Investiția este finanțată prin intermediul Programului «Iluminat Public 2022» derulat în cadrul Adminis­trației Fondului de Mediu și a devenit deja funcțională la nivelul orașului. Primele facturi diminuate vor apărea la sfârșitul lunii ianuarie 2024.

Sistem de iluminat public «la cheie» Administrația din Slobozia beneficiază de o investiție de 5 milioane de lei pentru moder­nizarea iluminatului public. Investiția este... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2024, 10:15 (10358 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Perieți: 20 de kilometri de drumuri asfaltate într-un mandat

Perieți: 20 de kilometri de drumuri asfaltate într-un mandat

Administrația locală din Perieți s-a concentrat în mandatul 2020-2024 pe reabilitarea infrastructurii rutiere. Primarul comunei, Gheorghe Marian Mustățea, susține că până la sfârșitul mandatului actual comuna ar putea avea 25 de kilometri de drumuri asfaltate.

20 de kilometri într-un mandat Administrația locală din Perieți a preluat, la în­ceputul anului 2020, 5 kilometri de drumuri asfaltate. În decursul a 3 ani, primarul Gheorghe Marian Mustățea a reușit să identifice surse de finanțare pentru asfal­tarea a 10 kilometri de drumuri. Anul trecut, în cadrul Programului «Anghel Saligny... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2024, 17:25 (15617 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii de familie din Ialomița așteaptă fondurile PNRR promise de Ministerul Sănătății

Medicii de familie din Ialomița așteaptă fondurile PNRR promise de Ministerul Sănătății

În august 2022, Ministerul Sănătății a oferit posibilitatea medicilor de familie din întreaga țară de a-și moderniza cabinetele în care își desfășoară activitatea, prin accesarea de fonduri europene, în baza Progra­mului Național de Re­dresare și Reziliență. În Ialomița, 20 de medici de familie au făcut demersurile pentru accesarea ba­nilor europeni. La un an și jumătate distanță de la întocmirea dosarelor și acceptarea cererilor de fnanțare, specialiștii încă așteaptă fondurile promise. Unii dintre medici și-au făcut credite pentru a putea iniția procedurile în ceea ce privește obținerea banilor, dar finanțarea întârzie să apară. «Ne-au obligat să facem numeroase hârtii, dar nu s-a mai întâmplat... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2024, 14:10 (17112 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proces pierdut intenționat de DSP Ialomița în favoarea unei angajate

«Pila» Marinelei Radu a învins

Proces pierdut intenționat de DSP Ialomița în favoarea unei angajate

O angajată a Direcției de Sănătate Publică Ialomița a reușit să dovedească în instanță faptul că merită să-i fie acordate sporuri salariale, chiar dacă, din punct de vedere legal, nu ar fi putut beneficia de acest drept, întrucât ar mai fi avut nevoie de câțiva ani pentru a-și putea completa vechimea în muncă. Procesul a fost câștigat pentru că instituția nu a formulat nicio apărare îm­potriva cererii de chemare în judecată depusă la dosar de către res­pectiva salariată. Lipsa apărării este pusă pe seama unei relații apro­piate pe care angajata o are cu actualul director al DSP Ialomița, Marinela Radu. Până la închiderea ediției aceasta nu a oferit un punct de vedere oficial față de această situație... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2024, 09:50 (17106 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

6,8 milioane de lei pentru străzile din Mihail Kogălniceanu

6,8 milioane de lei pentru străzile din Mihail Kogălniceanu

Administrația locală din comuna Mihail Kogălniceanu a reușit să beneficieze de fonduri guvernamentale pentru modernizarea și reabi­litarea a celor mai importante străzi din comunitate. Proiectul are o valoare de 6,8 milioane de lei și este finanțat de Guvernul României, prin Programul Național «Anghel Saligny».

A început reabilitarea străzilor În urma demersurilor inițiate de administrația locală din Mihail Kogălniceanu, a fost posibilă obți­nerea unei linii de finanțare pentru reabilitarea celor mai importante artere de circulație din comunitate. Este vorba despre străzile Viilor,... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2024, 17:05 (3539 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singura creșă din mediul rural există în comuna Făcăeni

Singura creșă din mediul rural există în comuna Făcăeni

La începutul anului școlar 2023-2024, autoritățile locale din Făcăeni au inaugurat prima creșă din mediul rural. Unitatea de învățământ a fost realizată cu bani europeni, investiția având o valoare de peste 3 milioane de lei. «Este un beneficiu pentru co­munitate, având în vedere că familiile tinere pot să-și lase copiii în grija noastră, în siguranță!» susține Viorica Lazăr, profesor de Chimie și director al Școlii Gimnaziale Făcăeni, în administrarea căreia se află creșa.

Un proiect de succes În anul 2021, autoritățile locale din Făcăeni anunțau implementarea unui proiect cu finanțare... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2024, 13:55 (12450 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Cartierul «Gării Noi» se extinde

Încă 60 de locuri de casă concesionate

Slobozia: Cartierul «Gării Noi» se extinde

Administrația din Slobozia a concesionat 60 de locuri de casă pentru tineri în Car­tierul «Gării Noi». Alte 40 de cereri urmează a fi onorate în decursul anului 2024. Concesionarea locurilor de casă în cartier a fost blocată de către administrația Mocioniu în anul 2017. «Am deblocat acest proces pentru că am finalizat cadastrarea terenurilor existente în zonă!» de­clară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Un cartier fără noroc Procesul de repartizare a locurilor de casă în Cartierul «Gării Noi» a debutat în anul 2009. La momentul respectiv, admi­nistrația locală promitea racordarea... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2024, 10:10 (14040 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Centru de Zi pentru persoane vârstnice, în comuna Săveni

Centru de Zi pentru persoane vârstnice, în comuna Săveni

Sprijin pentru persoanele în vârstă din comuna Săveni. Administrația locală este be­neficiara unui proiect finanțat prin Programul Național de Redresare și Reziliență ce are ca obiectiv construcția unui Centru de Zi destinat bătrânilor din comunitate. Centrul va beneficia și de o echipă mobilă pentru acordarea îngrijirilor la domiciliu.

Sprijin pentru bătrânii din Săveni Administrația locală din Săveni își propune prin această investiție să realizeze un Centru de Zi integrat de asistență și recuperare pentru persoanele vârstnice. Totodată, în cadrul Centrului va funcționa și o echipă... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2024, 17:25 (13948 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: 1,3 milioane de lei pentru proceduri de fertilizare «in vitro»

Ialomița: 1,3 milioane de lei pentru proceduri de fertilizare «in vitro»

Programul Național de creștere a natalității este funcțional și în județul Ialomița. Potrivit unei statistici dată publicității, la soli­citarea ziarului nostru, Minis­terul Familiei Tineretului și Egalității de Șanse preci­zează faptul că la nivelul Ialomiței au fost înscrise în acest program 89 de cu­pluri infertile. Valoarea su­melor decontate pentru procedurile de fertilizare «in vitro» este de 1,3 milioane de lei.

Un program funcțional Programul Național privind creșterea natalității a fost lansat de Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse în anul 2022... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2024, 14:10 (10821 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Amendă de 35 mii de lei pentru Clean Tech Ciulnița

Amendă de 35 mii de lei pentru Clean Tech Ciulnița

Un control al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița la stația de epurare pe care o deține societatea Clean Tech Ciulnița s-a lăsat cu sancțiuni. În urma probelor supuse analizei, specialiștii instituției au descoperit că firma a deversat în râul Ialomița ape uzate, peste parametrii legali prevăzuți în autorizația de gospodărire a apelor. Această abatere a adus societății comerciale o sancțiune în valoare de 35 mii de lei.

Probleme la stația de epurare a Clean Tech Ciulnița Potrivit informațiilor oficiale furnizate de reprezentanții Sistemului de Gospo­dărire a Apelor Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2024, 09:50 (6228 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
301 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ion Roată: Țigări de contrabandă, vîndute pe «sub mînă»

Comerț cu țigări de contrabandă la un magazin din comuna Ion Roată. Asta au descoperit polițiștii ialomițeni în urma unei acțiuni demarată pe raza localității. Marfa provenea din Ucraina și era comercializată ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:25
(7619 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți mangă la volan

Doi șoferi, unul din Slobozia și un altul din Fetești, au fost depistați în trafic conducînd în stare de ebrietate. Ambii conducători auto s-au ales cu dosare penale. Șoferul depistat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:10
(6239 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băuturi alcoolice, vîndute ilegal

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor au descoperit în sediul unei societăți comerciale băuturi alcoolice în valoare de 11 mii lei ce urmau a fi comercializate «la negru». Administratorul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 11:35
(3825 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Abateri de la Codul Rutier, sancționate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au fost din nou la datorie pe șoselele județului. Oamenii legii au aplicat sancțiuni șoferilor certați cu normele rutiere. Conducătorii auto au fost amendați fie pentru că circulau ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 09:15
(6155 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Deșeuri metalice, confiscate de polițiști

Acțiune a polițiștilor din Amara, oamenii legii controlînd modul în care se efectuează achizițiile deșeurilor metalice pe raza localității. În urma activităților, a fost aplicată o sancțiune de 1300 de ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 08:45
(6531 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: «Bandiți» băgați la răcoare

Doi tineri, de 20 și 24 de ani, din Bărbulești, au ajuns în sfîrșit după gratii. Deși pe numele lor Judecătoria Urziceni a emis un mandat de arestare preventivă și unul de executare a unei pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 08:20
(8260 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Apele rîului Prahova amenință să iasă din matcă. Cod Roșu de inundații!

Pericol de inundații în Ialomița, în zona localității Adîncata. Apele rîului Prahova amenință să iasă din matcă. Autoritățile sînt în alertă și lucrează pentru consolidarea și supraînălțarea digului. Ploile ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2014, 13:35
(9412 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Noaptea de Înviere, sărbătorită în liniște

Peste 300 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat în ultimele 24 de ore pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. Efectivele ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2014, 10:55
(8703 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grupare infracțională specializată în furturi de animale, destructurată de polițiști

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au destructurat o grupare infracțională specializată în furturi de animale, două persoane fiind reținute. Astfel, joi, 17 aprilie a.c., polițiștii de Investigații ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2014, 13:20
(9709 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Peste 1,2 tone carne de vită, confiscate

Coșereni: Peste 1,2 tone carne de vită, confiscate

Peste 1200 kg de carne de vită au fost confiscate într-un filtru al polițiștilor din Ialomița. În cursul zilei de astăzi, polițiștii Secției Rurale Coșereni, din cadrul IPJ Ialomița, au oprit pentru control ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2014, 17:15
(8973 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 300 de polițiști «supraveghează» Sărbătorile Pascale

Peste 300 de polițiști vor acționa zilnic, în perioada 19-21 aprilie a.c., pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică cu ocazia Sfintelor Sărbători Pascale. În perioada ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2014, 15:05
(5916 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Țigări de contrabandă, descoperite în trafic

În cursul zilei de marți, 16 aprilie a.c., polițiștii au depistat în trafic, în municipiul Slobozia, o persoană care transporta produse accizabile fără documente de proveniență. Așadar, în jurul orei 1 ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 16:20
(4811 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evaziunea din panificație, în vizorul polițiștilor

În cursul zilei de marți, 15 aprilie 2014, efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor împreună cu reprezentanți ai DSVSA și ITM Ialomița au efectuat verificări la două unități economice cu profil ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 14:15
(10095 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cantitate de peste 27000 litri de vin, retrasă de la comercializare

Efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor au efectuat marți, 15 aprilie a.c., împreună cu specialiști ai Direcției Agricole Județene Ialomița, verificări la o societate comercială, situată pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 12:25
(6011 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Furturile de animale, în atenția polițiștilor

Un tînăr, în vîrstă de 27 de ani, din orașul Țăndărei, este cercetat de polițiști, fiind bănuit de polițiști că, în noaptea de 11/12 aprilie a.c., a pătruns în curtea unui concetățean și a sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 10:20
(4277 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare în Ialomița. 11 persoane suspectate de furturi din locuințe, la audieri!

Polițiștii ialomițeni, alături de procurori din cadrul Parchetelor Slobozia și Urziceni au efectuat miercuri, 9 aprilie a.c., 14 percheziții domiciliare. Anchetatorii au reușit astfel să destructureze o ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2014, 18:10
(9474 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Victimă a unei înșelăciuni cu bijuterii false

O femeie de 67 de ani, din Slobozia, a fost înșelată de o persoană cu suma de 900 de lei. Respectiva persoană a convins-o pe femeie să achite suma de 900 de lei pentru cîteva bijuterii care, la prima vedere ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 15:20
(7691 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru permise de port armă expirate

Doi slobozeni, o femeie de 56 de ani și un bărbat de 58 de ani, sînt cercetați de polițiști după ce oamenii legii au descoperit faptul că aceștia dețin arme în mod ilegal. Persoanele în cauză aveau documentele ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 12:15
(7500 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor periculos, reținut la Slobozia

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au reușit să prindă un bărbat, de 39 de ani, căutat de autoritățile din Italia pentru comiterea a 5 infracțiuni deosebit de grave. El a fost reținut ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 11:20
(5988 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de elevi în programul «Școala Altfel»

Programul Ministerului Educației, denumit «Școala Altfel», se demarează în județul Ialomița cu sprijinul polițiștilor. Timp de o săptămînă, oamenii legii vor organiza dezbateri cu elevii din județ privind ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 09:10
(6588 vizualizări - 0 comentarii)


DN21 Slobozia-Iazu: 6 răniți și 3 mașini avariate într-un accident rutier!

Noapte de coșmar pe șoseaua care face legătura între Slobozia și Iazu. Din cauza unei depășiri neregulamentare, s-a produs un grav accident rutier. În urma evenimentului, 6 persoane au fost rănite și 3 ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 23:20
(7850 vizualizări - 2 comentarii)


95 de proiectile, descoperite lângă Slobozia

95 de proiectile, descoperite lîngă Slobozia

În după-amiaza zilei de joi, 3 aprilie 2014, în urma unui apel telefonic, echipajul pirotehnic din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a fost solicitat ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 13:15
(7053 vizualizări - 0 comentarii)


«Școala Altfel» la Muzeul Județean Ialomița

În perioada 7-11 aprilie 2014, Muzeul Județean Ialomița va organiza evenimentul «Școala Altfel-Să știi mai multe, să fii mai bun!». Astfel, luni, 7 aprilie a.c., Muzeul Județean Ialomița va vernisa o expoziție ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 12:40
(111378 vizualizări - 276 comentarii)


Producătorii agricoli, reuniți sub umbrela unui Consorțiu Național

Vineri, 4 aprilie 2014, Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România-LAPAR, alături de alte patru asociații din agricultură, respectiv PROAGRO, FCBR, ROMALIMENTA și ROMOVIS, au decis înființarea ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 12:25
(4728 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la Jandarmerie

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița îi invită pe cei interesați joi, 3 aprilie 2014, începînd cu  ora 11,00, pe platoul Centrului Cultural «Ionel Perlea», la «Ziua Porților Deschise». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 17:25
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


APIA solicită producătorilor de lapte declarațiile anuale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează operatorii care achiziționează lapte, precum și producătorii deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe că ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 16:25
(6221 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectorii DSVSA Ialomița, în control

În cursul primului trimestru al anului 2014, inspectori din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat acțiuni de inspecție și control avînd ca tematică respectarea normelor de igienă sanitară veterinară în unitățile ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 15:45
(5383 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evaziune fiscală de peste 460000 de lei, depistată de polițiști

Administratorul unei societăți comerciale din Slobozia este cercetat de polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor pentru comiterea infracțiunii de evaziune fiscală. Potrivit informațiilor, administratorul ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 15:20
(6002 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Neatenția era să-i coste viața

Trei bărbați au fost răniți într-un accident de circulație, petrecut pe raza localității Ion Roată. Vina îi aparține șoferului mașinii, care, din neatenție, s-a ciocnit cu mașina de un bloc de beton. Din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 13:35
(4090 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Joaca «de-a șoferia» i-a adus un dosar penal

Un tînăr de 18 ani, din localitatea Traian, a fost depistat conducînd pe drumurile publice fără a avea permis și sub influența băuturilor alcoolice. Pentru fapta s-a el s-a ales cu dosar penal... Testat ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 12:20
(5048 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...