Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Politicile UE în materie de agricultură trebuie ajustate!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Politicile UE în materie de agricultură trebuie ajustate!»

Deputatul social-de­mocrat Ștefan Mușoiu susține că politicile UE nu sunt perfecte și pot fi modificate: «Toți românii trebuie să știe că și politicile Bruxelles-ului nu sunt perfecte pentru că nu se pot aplica uniform 100% la nivelul întregii comunități europene!». Ștefan Mușoiu consi­deră că vor apărea mo­dificări ale acestora în cel mai scurt timp grație lobbyului politic susținut de către PSD.

Poziție publică Deputatul PSD Ștefan Mușoiu se poziționează alături de toți investitorii în agricultură și de transportatori, susținând... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2024, 13:20 (2501 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proiect al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, finanțat de Banca Europeană de Investiții

Proiect al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, finanțat de Banca Europeană de Investiții

bonus: Sediu nou pentru Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a reușit contractarea finanțării pentru construcția în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobo­zia a unui Centru Multifuncțional, necesar «îmbună­tățirii serviciilor medicale». Proiectul este finanțat de Banca Europeană de Investiții și are o valoare de 148,2 milioane de lei. De asemenea, admi­nistrația județeană a finalizat alte două studii de fezabilitate prin care se dorește sistematizarea curții interioare a celei mai importante unități medicale din județ. «Pentru aceste proiecte facem demersuri astfel încât să identificăm cele mai oportune surse de finanțare!» a precizat Alexandru Potor, administratorul... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2024, 08:05 (16265 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CAR-urile ialomițene funcționează la limita legii

CAR-urile ialomițene funcționează la limita legii

Conform Registrului Național de evidență al IFN-urilor gestionat de Banca Națională a României, la nivelul județului Ialomița există aproximativ 100 de Case de Ajutor Reciproc. Obligativitatea celor care le administrează este de a le afilia la Uniunea Județeană a Caselor de Ajutor Reciproc. Această afiliere presupune o monitorizare atentă a acti­vității financiare, pentru a evita eventuale suspiciuni de fraudare. În Ialomița fac parte din această Uniune doar 11 entități. Restul funcționează fără afiliere și nu pot răspunde în fața nimănui pentru eventualele abateri. Inspecția Fiscală a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița susține că are competențe limitate... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2024, 10:40 (17602 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

S-au încheiat lucrările de modernizare a Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

S-au încheiat lucrările de modernizare a Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a organizat miercuri, 14 februarie 2024, o conferință de presă în cadrul căreia a anunțat încheierea lucrărilor de modernizare a Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Evenimentul s-a desfășurat în prezența oficialităților județene și a ministrului Sănătății, Alexandru Rafila. UPU Slobozia va deveni însă funcțional abia peste 30 de zile, întrucât mai este nevoie de obținerea unor avize pentru aparatura medicală pe care medicii o vor utiliza. Obiectivul ar fi trebuit deschis în urmă cu două săptămâni, însă din cauza unor probleme referitoare la autorizarea ISU împotriva incendiilor... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2024, 15:40 (15822 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Trei licee, trei premii, trei echipe: «Evolution», «ArtRobotiX», «TEHROCUZ»!

Slobozia rămâne pe harta competiției naționale «FIRST Tech Challenge»

Trei licee, trei premii, trei echipe: «Evolution», «ArtRobotiX», «TEHROCUZ»!

Toate cele trei echipe de ro­bo­tică ale Sloboziei au obținut premii la etapa re­gională a competiției «FIRST Tech Challenge», ajunsă în al optulea an competițio­nal. La Naționa­lele din martie se va ca­lifica însă doar «Evolu­tion», echipa Colegiului Național «Mi­hai Viteazul» Slobozia. Însă faptul că toate cele trei echipe au fost remarcate și premiate demonstrează că elevii slobo­zeni și îndrumătorii lor merită atenția, sprijinul financiar și recunoștința întregului oraș.

Un concurs despre liceenii care fac roboți... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2024, 15:20 (11754 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bilanțul activității Inspectoratului de Poliție: În 2023, a scăzut infracționalitatea înregistrată la nivelul județului Ialomița!

Bilanțul activității Inspectoratului de Poliție: În 2023, a scăzut infracționalitatea înregistrată la nivelul județului Ialomița!

Miercuri, 14 februarie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au prezentat bilanțul activității pe care au desfășurat-o pe parcursul anului 2023. Din datele prezentate, reiese faptul că infracționalitatea înregistrată la nivelul județului nostru a înregistrat o scădere.

 

Peste 7000 de infracțiuni sesizate Potrivit informațiilor prezentate, în 2023, la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost sesizate 7106 infracțiuni. Cu toate acestea, faptele penale sesizate au fost... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2024, 13:45 (15414 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Control «politic» la Școala Gimnazială din Andrășești

Control «politic» la Școala Gimnazială din Andrășești

La sfârșitul anului trecut, Emil Olaru, învățător în cadrul Școlii Gimnaziale Andră­șești, a renunțat la postul de director al instituției pe care l-a ocupat prin concurs, cu 2 ani în urmă. La o lună distanță de la semnarea demisiei, acesta susține că a luat această decizie din cauza presiunii pe care a exercitat-o asupra sa primarul localității, Adrian Vasile. La scurt timp, la conducerea școlii a fost numită Elena Badea, un alt cadru didactic al aceleiași unități de învățământ. Întâmplător sau nu, aceasta este soția consilierului personal al primarului din Andrășești. Consilierul, pe numele său Cristian Badea, a fost multă vreme unul dintre... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2024, 12:05 (10242 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

219 milioane de lei pentru anul 2024

Slobozia, estimare de buget

219 milioane de lei pentru anul 2024

bonus: Încă 400 de locuri de parcare

Bugetul Sloboziei în anul 2024 va fi mai mic decât în anul precedent. Adminis­trația Soare promite, în schimb, o dinamizare a investițiilor edilitare. «Dacă dăm la o parte fondurile europene pe care le-am avut la dispoziție în 2023, bugetul e doar cu câteva procente mai mic decât anul trecut... Dar acest aspect nu ne îngrijorează. Dinamica investițiilor edi­litare nu va fi blocată... Vom face toate investițiile pe care le-am anunțat, iar ritmul acestora va fi accelerat!» promite primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Buget întârziat la Slobozia... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2024, 07:55 (18696 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stațiunea Amara, mediatizată în Toscana/Italia

Stațiunea Amara, mediatizată în Toscana/Italia

Administrația locală din Amara continuă campania de mediatizare a ora­șului-stațiune. În luna ianuarie 2024, primarul Alin Sorin Sandu a fost invitat să participe la un târg agroturistic în regiunea Toscana/Italia. În cadrul întâlnirii, primarul orașului Amara a susținut un discurs de pre­zentare a oportunităților investiționale pe care le poate oferi stațiunea.

De la Amara la Lucca Primarul orașului Amara, Alin Sorin Sandu, a fost invitat să participe la o conferință desfășurată în orașul Lucca, regiunea Toscana/Italia. Conferința a avut ca temă promovarea agroturismului și susținerea... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2024, 16:55 (8047 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

PNL Ialomița promite «cucerirea» Consiliului Județean Ialomița

Vorbe politice pe alese

PNL Ialomița promite «cucerirea» Consiliului Județean Ialomița

PNL Ialomița a organizat vineri, 2 februarie 2024, o întâlnire politică la care au participat peste 400 de re­prezentanți ai PNL Ialomița din întreg județul. Inti­tulată «Liga Aleșilor Locali PNL», întâlnirea a fost prezidată de președintele PNL Ialomița, Dragoș Soare. Acesta a declarat în debutul întâlnirii că PNL vizează la Alegerile Locale din 2024 un scor electoral su­perior celui din 2020, precum și «cucerirea» funcției de președinte al Consiliului Județean Ialomița.

Joaca de-a politica Întâlnirea «Ligii Aleșilor Locali PNL», desfășurată la Casa de Cultură Municipală «Nicolae ... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2024, 13:40 (9206 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a semnat contractele pentru îmbunătățirea infrastructurii didactice a școlilor

Investiții în învățământul ialomițean

Consiliul Județean Ialomița a semnat contractele pentru îmbunătățirea infrastructurii didactice a școlilor

bonus: Bani europeni pentru microbuze școlare electrice

În urmă cu o săptămână, Consiliul Județean Ialomița a organizat o conferință de presă în cadrul căreia a anunțat semnarea contractelor cu firmele care vor livra piesele de mo­bilier, dispozitivele digitale și materialele didactice pentru școlile din județ, partenere ale institu­ției în programul de dotări destinate unităților de învățământ și finanțat de Uniunea Europeană, prin Programul Național de Redresare și Rezi­liență. În total, este vorba despre 65 de școli ialomițene care au devenit partenere ale Consi­liului Județean Ialomița. Potrivit listei publicată de Ministerul Educației, unele unități de învăță­mânt au... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2024, 09:10 (5299 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul ialomițean a încasat aproximativ 80 mii de lei din meditațiile profesorilor

În 2023

Fiscul ialomițean a încasat aproximativ 80 mii de lei din meditațiile profesorilor

La nivelul județului Ialomița sunt peste 2400 de profesori, suplinitori sau calificați, care își desfășoară activitatea în școlile din județ. 106 dintre aceștia au declarat oficial la Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița faptul că încasează venituri și din meditații. În realitate, numărul profesorilor-meditatori, dar care nu se regăsesc în evidențele Fiscului, este aproape dublu. Instituția nu are însă pârghiile legale pentru a-i identifica și obliga să-și plătească taxele către Stat.

Veniturile din meditații, declarate la Fisc Ministerul Educației îi obligă pe profesori... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2024, 14:10 (14675 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instituția Prefectului confirmă existența consumului de droguri în Ialomița

Instituția Prefectului confirmă existența consumului de droguri în Ialomița

În urmă cu o săptă­mână, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, a declarat public că drogurile repre­zintă «un flagel» la nivelul ju­dețului Ialomița. Para­doxal, instituțiile abilitate neagă impactul acestor practici în rândurile tinerilor. Reamintim că ziarul nostru a publicat în repetate rânduri articole care confirmă acutizarea feno­menului în ultimii ani.

Oficial e grav de tot Miercuri, 31 ianuarie 2024, în cadrul unei ședințe a Grupului de lucru pentru asigurarea siguranței în unitățile de învățământ preuniversitar, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, a făcut... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2024, 09:50 (15939 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sprijin pentru copiii defavorizați din comuna Mărculești

Sprijin pentru copiii defavorizați din comuna Mărculești

Cu ajutorul fondurilor europene, administrația lo­cală din comuna Mărculești implementează un proiect ce are ca scop integrarea în sistemul de educație al co­piilor de vârstă preșcolară, prove­nind din medii defavori­zate. Astfel, banii europeni vor fi folosiți pentru dota­rea cu echipamente didactice digitale, dar și pentru îmbunătățirea competen­țelor profesionale ale ca­drelor didactice care coordonează acești copii.

Educație complementară la Mărculești Proiectul de care beneficiază Primăria Mărculești se numește «Dezvoltarea unui serviciu de educație timpurie complementară» și este... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2024, 11:40 (2023 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Susținem branșarea individuală! „Paușalul“ este cancerul Sloboziei!»

Adrian Stoicescu, director general Urban SA

«Susținem branșarea individuală! „Paușalul“ este cancerul Sloboziei!»

Majorarea costurilor facturilor emise de Urban SA în luna decembrie 2023 a generat un val de nemulțumiri la nivelul Sloboziei. Adrian Stoicescu, directorul general al societății, susține că facturile respective reflectă consumul aferent perioadei 15 noiembrie-31 decembrie 2023 și că în luna ianuarie 2024 se vor înregistra scăderi semnificative. De asemenea, susține Adrian Stoicescu, firma susține activ branșarea indivi­duală, proces inițiat încă de la sfârșitul anului 2021: «„Paușalul“ este cancerul Sloboziei! Susținem branșarea individuală ca singură soluție de reducere a costurilor facturilor pentru apă. Iar sistemul de rate lunare pe care îl promovăm este o confirmare că nu facem declarații... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2024, 12:20 (28522 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deținuții din Penitenciarul Slobozia primesc burse de merit!

Este oficial

Deținuții din Penitenciarul Slobozia primesc burse de merit!

Într-o comunicare oficială înaintată ziarului nostru, Penitenciarul Slobozia anunță faptul că 5 deținuți încarcerați în cadrul instituției vor beneficia de burse șco­lare de merit. Valoarea unei astfel de indemni­zații este 450 de lei/lună și se acordă până la finalul anului școlar, din bugetul Ministerului Educației.

Bursieri datorită notelor De modificările aduse de Ministerul Educației actelor normative prin care se acordă bursele școlare vor beneficia și deținuții din penitenciare. Practic, dacă mediile obținute de aceștia la învățătură se încadrează în baremele acceptate pentru... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2024, 14:10 (16744 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dezvoltarea județului Ialomița bate pasul pe loc

Dezvoltarea județului Ialomița bate pasul pe loc

Anual, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației prezintă nivelul de dezvoltare al fiecărui județ din țară într-un raport oficial denumit «Dispa­rități teritoriale în Româ­nia». În ceea ce privește județul Ialomița, oficialii instituției arată faptul că județul nostru este departe de a fi consi­derat unul dezvoltat. Ce ne lipsește sunt drumu­rile publice, servicii me­dicale competitive, dar și un nivel de edu­cație ridicat. Într-un singur capitol Ialomița stă bine, iar acesta se referă la numă­rul de mașini care circulă pe străzile Ialomiței.

Ialomița, un județ subdezvoltat... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2024, 09:55 (13164 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița plătește 7,7 milioane de lei pentru indemnizațiile elevilor cu «CES»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița plătește 7,7 milioane de lei pentru indemnizațiile elevilor cu «CES»

Pentru integrarea în șco­lile de masă a elevilor cu Cerințe Educa­țio­nale Speciale (CES), Statul plătește indemnizații pentru hrană, dar și pentru achiziția de rechizite școlare și articole de îmbrăcă­minte. Fondurile sunt alocate din bu­getul Minis­terului Edu­cației, prin Inspecto­ratele Jude­țene Școlare. În Ialomița, în acest an școlar, valoarea acestor indemnizații este de 7,7 mili­oane de lei. Anual, numărul ele­vilor care au Cerințe Educațio­nale Speciale crește exponențial.

Sprijin pentru elevii cu CES Datele oficiale ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, potrivit... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2024, 14:50 (17977 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia va reduce cheltuielile pentru iluminat public cu 40%

Investiție de 5 milioane de lei, derulată prin AFM

Slobozia va reduce cheltuielile pentru iluminat public cu 40%

Administrația din Slobozia anunță o reducere a costu­rilor pentru iluminat public cu 40%. Economia este posibilă grație unei investiții în valoare de 5 milioane de lei. Investiția este finanțată prin intermediul Programului «Iluminat Public 2022» derulat în cadrul Adminis­trației Fondului de Mediu și a devenit deja funcțională la nivelul orașului. Primele facturi diminuate vor apărea la sfârșitul lunii ianuarie 2024.

Sistem de iluminat public «la cheie» Administrația din Slobozia beneficiază de o investiție de 5 milioane de lei pentru moder­nizarea iluminatului public. Investiția este... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2024, 10:15 (10385 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Perieți: 20 de kilometri de drumuri asfaltate într-un mandat

Perieți: 20 de kilometri de drumuri asfaltate într-un mandat

Administrația locală din Perieți s-a concentrat în mandatul 2020-2024 pe reabilitarea infrastructurii rutiere. Primarul comunei, Gheorghe Marian Mustățea, susține că până la sfârșitul mandatului actual comuna ar putea avea 25 de kilometri de drumuri asfaltate.

20 de kilometri într-un mandat Administrația locală din Perieți a preluat, la în­ceputul anului 2020, 5 kilometri de drumuri asfaltate. În decursul a 3 ani, primarul Gheorghe Marian Mustățea a reușit să identifice surse de finanțare pentru asfal­tarea a 10 kilometri de drumuri. Anul trecut, în cadrul Programului «Anghel Saligny... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2024, 17:25 (15633 vizualizări - 3 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
230 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Scutire de la plata penalităților și a majorărilor de întîrziere

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, în conformitate cu prevederile legale, organele fiscale competente vor transmite pînă vineri, 15 octombrie, scrisori către ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:32
(13366 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 54000 lei

În perioada 7-9 octombrie, polițiștii rutieri ialomițeni au acționat pe șoselele județene pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:31
(10799 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu arderi necontrolate și urgențe medicale

Șapte arderi necontrolate și opt intervenții medicale, acesta este rezumatul activității pompierilor ialomițeni în ultimele 48 de ore. Potrivit unei comunicări, arderile de vegetație uscată au fost înregistrate ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:30
(15300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestați pentru lipsire de libertate și tîlhărie

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 20 și 40 ani, toți din Fetești, au fost arestați preventiv pentru lipsire de libertate și tîlhărie. Pe scurt, sîmbătă, 8 octombrie, cei trei bărbați au acostat pe ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:25
(11575 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O comandat un telefon și a primit o piatră

Un tînăr de 21 ani din Slobozia a sesizat polițiștii din localitate cu privire la faptul că a fost victima unei înșelătorii. Tînărul a povestit polițiștilor că, în urmă cu aproximativ două săptămîni, a ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:20
(8502 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Comerț ilegal cu legume

Vineri, 7 octombrie, polițiștii ialomițeni au acționat pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale de comerț cu legume-fructe în comuna Movilița. În cadrul activităților, polițiștii au legitimat 2 ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:10
(11156 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Cu permisul reținut și băut, la volan

Sîmbătă, 8 octombrie, la Adîncata, polițiștii au prins un bărbat de 30 ani în timp ce conducea o mașină deși se afla sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost oprit de polițiști și verificat în ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 14:53
(11404 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Copil de 3 ani, accidentat mortal

Noaptea trecută, joi spre vineri, 6/7 octombrie, un copil de doar 3 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier. Copilul a încercat să traverseze strada în fugă prin loc nepermis și fără să ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:03
(9558 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție șoferi! Amenzi pentru lipsa cauciucurilor de iarnă!

Începînd cu data de 1 noiembrie, șoferii sînt obligați să-și monteze pe autoturisme anvelope de iarnă. Prevederea este stipulată în noua legislație rutieră, iar nerespectarea regulilor va aduce șoferilor ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:02
(11006 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Acțiune preventivă pentru combaterea furturilor de lemne

Peste 100 de persoane au fost legitimate joi, 6 octombrie, în cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii feteșteni. Scopul activităților l-a constituit prevenirea și combaterea furturilor de material ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:01
(9776 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Actul administrativ fiscal se comunică prin poștă

Începînd cu data de 17 octombrie, actul administrativ fiscal se comunică cu prioritate prin poștă, printr-o scrisoare recomandată cu confirmare de primire. Potrivit Direcției Generale a Finanțelor Publice ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:40
(7950 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 1000 de cartușe depistate într-un autoturism, confiscate

«Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat miercuri, 5 octombrie, pe fondul de vînătoare Bucu, pentru prevenirea și combaterea braconajului cinegetic, ocazie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:19
(10293 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fără permis, la volan

Polițiștii slobozeni au identificat miercuri, 5 octombrie, pe bulevardul Matei Basarab, un autoturism condus de un bărbat de 31 ani. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constat că bărbatul nu avea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:18
(8277 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Infractor prins de polițiști

Miercuri, 5 octombrie, polițiștii slobozeni au prins un tînăr de 22 ani din localitate pe numele căruia exista un mandat de arestare. Individul a fost condamnat de Judecătoria Slobozia la 1 an și 8 luni ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:17
(9646 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice», sărbătorită de Protopopiatul Urziceni

«Ziua Internațională a Persoanelor Vîrstnice», sărbătorită de Protopopiatul Urziceni

Marți, 4 octombrie, Protopopiatul Urziceni, în colaborare cu Primăria Urziceni, au organizat la clubul pensionarilor din comunitate un eveniment dedicat «Zilei Internaționale a Persoanelor Vîrstnice». ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 13:05
(11616 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Un camion a luat foc

Un autocamion ce se deplasa pe autostrada București-Constanța a luat foc miercuri, 5 octombrie. Pompierii militari de la Garda Fetești au intervenit de urgență pentru stingerea flăcărilor, iar după aproximativ ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 13:03
(12712 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Bătrân accidentat mortal

Jilavele: Bătrîn accidentat mortal

Un bătrîn de 87 ani a sfîrșit tragic marți, 4 octombrie, într-un accident rutier. Bărbatul se deplasa pe o bicicletă în comuna Jilavele și a virat brusc și fără să se asigure către stînga, fiind lovit mortal ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:58
(13200 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


APIA: Depunerea cererilor de plată pentru ajutorul de stat privind ameliorarea raselor de animale

Potrivit unei comunicări APIA, pînă la data de 14 octombrie 2011 inclusiv, se depun cererile de plată pentru ajutorul de stat privind ameliorarea raselor de animale, aferente lunii septembrie 2011. Conform ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:57
(14138 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Infractor arestat

Marți, 4 octombrie, polițiștii din Gheorghe Lazăr au prins un bărbat, de 37 ani, din localitate, pe numele căruia era emis un mandat de arestare. Bărbatul era consemnat de Judecătoria Fetești la 2 ani și ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:56
(10493 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune în traficul rutier

Polițiștii feteșteni au executat o acțiune pentru prevenirea și combaterea accidentelor de circulație și pentru conștientizarea participanților la trafic cu privire la pericolele la care se expun prin nerespectarea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:55
(12419 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste plafonul de 35000 euro, plătitori de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita atenționează contribuabilii persoane juridice, care au depășit plafonul legal de scutire de TVA, precum și persoanele fizice autorizate aflate în aceeași ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:50
(9860 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Subvenții pentru agricultura ecologică

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii că, pînă la data de 17 octombrie 2011 inclusiv, se pot depune cererile de solicitare a ajutorului specific acordat pentru îmbunătățirea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:58
(14545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție! Inspectorii de muncă fac verificări în domeniul transporturilor!

În perioada 3-28 octombrie 2011, se va desfășura etapa a II-a a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul Transporturilor. Scopul principal al Campaniei îl constituie «Verificarea respectării ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:53
(9348 vizualizări - 0 comentarii)


Guvern: Subvenții pentru agricultură. Subvenția pe suprafață-172 euro pe hectar!

Executivul a aprobat o hotărîre de guvern care reglementează acordarea de ajutoare de stat producătorilor agricoli pentru perioada 2011-2012, în valoare totală de aproximativ 200 milioane de euro, circa ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:25
(8779 vizualizări - 2 comentarii)


ISU Ialomița: Joaca copiilor cu chibriturile produce incendii!

Șira de paie a unui localnic din Amara a luat foc luni, 3 octombrie, după ce un copil de doar 5 ani, lăsat nesupravegheat, s-a jucat cu chibriturile în apropiere paielor. Timp de mai bine de jumătate de ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:03
(14330 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se depun cererile pentru subvențiile la păsări și porcine

În perioada 1-15 octombrie 2011, se depun cererile inițiale anuale pentru ajutorul de stat privind realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor, respectiv bunăstării și protecției ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:01
(17301 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:55
(7189 vizualizări - 0 comentarii)


Patru ialomițeni, arestați

Luni, 3 octombrie, polițiștii ialomițeni au prins 4 persoane, cu vîrste cuprinse între 17 și 40 de ani, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei privative de libertate. Astfel, în urma activităților ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:47
(11160 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț de pantofi

Polițiștii feteșteni au fost sesizați, luni, 3 octombrie, cu privire la faptul că un bărbat a încercat să fure dintr-un magazin o pereche de pantofi sport, în valoare de 80 lei. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:46
(12602 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt pantof


Mercedes furat din Italia, găsit la Urziceni

Mercedes furat din Italia, găsit la Urziceni

O mașină furată din Italia a fost găsită de polițiștii din Urziceni. S-a întîmplat duminică, 2 octombrie, cînd polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:19
(15611 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...