Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Târg de Crăciun» organizat de administrația locală din Țăndărei

«Târg de Crăciun» organizat de administrația locală din Țăndărei

La începutul acestei săptămâni, orașul Țăndărei a deschis oficial primul «Târg de Crăciun» organizat de admi­nistrația locală. Inițiativa a fost aprobată de consilierii locali ai orașului în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local, organizată la finalul lunii noiembrie 2023. Târgul va fi deschis până pe data de 10 ianuarie 2024.

Sărbători de Iarnă la Țăndărei A devenit deja o tradiție ca fiecare administrație locală să organizeze «Târguri de Crăciun», o dată cu apropierea Sărbătorilor de Iarnă. Astfel, orașul Țăndărei a răspuns solicitărilor comunității locale, iar la începutul... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2023, 13:20 (7222 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Etapa scorurilor mari

Fotbal, Liga a IV-a

Etapa scorurilor mari

Sezonul regulat al Ligii a IV-a ialomițene mai are de ars o singură etapă. Biletele pentru play-off sunt, în mare măsură, date, iar înțepăturile între suporterii echipelor angre­nate în lupta pentru titlu se întețesc. Etapa a 17-a, disputată sâmbătă, 9 decembrie 2023, a abundat în victorii categorice, semn că frigul începutului de iarnă s-a lăsat greu în picioarele apărătorilor unora dintre echipe. 6 dintre cele 8 locuri de play-off s-au dat deja. Mai există câte o necunoscută în fiecare serie, iar aceasta se va elucida după etapa viitoare.

Ploaie de goluri la Amara și Albești... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2023, 12:15 (2637 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorii pentru junioarele CSM Unirea Slobozia

Handbal, Junioare 2

Victorii pentru junioarele CSM Unirea Slobozia

Junioarele 2 ale CSM Unirea Slobozia continuă parcursul foarte bun din acest sezon. Elevele lui Alexandru Ivan au trecut, în prima etapă din returul Seriei C, în deplasare, de CS Orășenesc Ovidiu. Așa cum ne așteptam, echipa noastră a controlat meciul fără prea mari emoții. CSM Unirea a condus la pauză cu 17-14, iar în final s-a impus cu 36-30. Pentru echipa noastră au marcat Mateescu-17 goluri, Sîrghi-6, Trifa-5, Oprea-4, Dumitrache-2, Antohi-2. Și junioarele 3, antrenate de Mădălina Topor, au trecut, pe propriul teren, de CS Tunari, cu 24-20. Junioarele 2 sunt practic calificate în Grupa Valoare, iar junioarele 3 sunt clasate la mijlocul seriei. ... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2023, 10:45 (2384 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Educație digitală în stil mediteraneean

Erasmus+ la Școala nr. 3 Slobozia

Educație digitală în stil mediteraneean

În cursul anului 2023, opt profesori din cadrul Școlii Gimnaziale Nr. 3 Slobozia au participat la un curs desfășurat în Grecia în cadrul programului «Europrofesori prin Erasmus+ pentru o educație de calitate». Proiectul Erasmus+ la care participă profesorii școlii își propune «să reorienteze rolului profesorului ca facilitator al învățării ce utilizează metode și instrumente digitale».

Școala viitorului va fi una digitală La acțiunile desfășurate în cadrul celor două etape de formare au participat opt cadre didactice din cadrul Școlii Gimnaziale Nr. 3 Slobozia. Patru dintre acestea... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2023, 10:05 (2458 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

700 de femei incluse în programul de screening privind depistarea cancerului de col uterin

700 de femei incluse în programul de screening privind depistarea cancerului de col uterin

În perioada 1 august-15 noiem­brie 2023, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost inclus în programul național de screening pentru depistarea precoce a cancerului de col uterin, inițiat de Institutul Național pentru Sănătatea Mamei și Copilului «Alessandrescu-Rusescu» din Capitală. Testările s-au realizat prin intermediul Secției Obstetrică-Ginecologie a unității medicale, sub coordonarea me­dicului Mihai Nagnibeda. Datele arată faptul că prin acest program au fost testate 700 de paciente, de toate vârstele, care prezentau risc de apariție a cancerului de col uterin. Rezultatele nu au fost validate la nivelul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, ci trimise individual, la domiciliu, cu... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2023, 14:05 (5571 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumul Expres TransRegio va ocoli municipiul Slobozia și localitatea Cosâmbești

Drumul Expres TransRegio va ocoli municipiul Slobozia și localitatea Cosâmbești

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară, din care fac parte Consiliile Județene Galați, Brăila, Ialomița și Călărași, a stabilit varianta finală a Drumului Expres TransRegio care va face legătura dintre municipiile Galați, Brăila, Slobozia și zona Călărași-Chiciu. În Ialomița, șoseaua va traversa zona de Est a județului, ocolind Slobozia și localitatea Cosâmbești.

Tot mai aproape de realizare
Pe parcursul anului 2022, Consiliile Județene Galați, Brăila, Ialomița și Călărași s-au asociat în cadrul unei Asociații de Dezvoltare Intercomunitară cu scopul de a realiza un drum expres... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2023, 09:50 (27830 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție destinată tinerilor, la Gheorghe Doja

Investiție destinată tinerilor, la Gheorghe Doja

Cu sprijinul Con­siliului Județean Ialomița și al Asociației de Dez­voltare Intercomunitară «Ialomița» administrația locală din comuna Gheorghe Doja a reușit finalizarea unei investiții dedicată tinerilor din localitate. Valoarea proiectului a fost de peste 400 mii de lei.

Clădire degradată, transformată în Club pentru Tineret Proiectul administrației locale din Gheorghe Doja a vizat modernizarea unei clădiri degradate aflate în patrimoniul instituției, respectiv fostul cămin de nunți din localitate. Cu fondurile alocate de administrația județeană și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2023, 15:50 (7017 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

AJPIS Ialomița a acordat ajutoare de urgență de peste 160 mii de lei

În 2023

AJPIS Ialomița a acordat ajutoare de urgență de peste 160 mii de lei

Guvernul României alocă periodic, la solicitarea Agen­țiilor Județene pentru Plăți și Inspecții Sociale, ajutoare de urgență. Anul acesta, la nivelul județului Ialomița, au fost acordate 35 de astfel de indemnizații, valoarea lor depășind 160 mii de lei.

Bani guvernamentali pentru oamenii nevoiași Acordarea ajutoarelor de Urgență a fost legiferată de Guvernul României ca măsură de sprijin pentru persoanele aflate în situații deosebite, ca urmare a fenomenelor meteorologice periculoase, sau care au probleme de sănătate grave și se confruntă cu un risc ridicat de excluziune socială. ... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2023, 11:20 (2217 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

9,3 km de străzi asfaltate la Perieți

9,3 km de străzi asfaltate la Perieți

Infrastructura rutieră este o prioritate pentru administrația locală din Perieți. Astfel, reprezentanții Primăriei Perieți au finalizat recent asfaltarea a 9,3 km de străzi din localitate.

Drumuri de asfalt la Perieți Cu ajutorul fondurilor guvernamentale și locale, administrația locală din Perieți a făcut demersuri pentru a moderniza rețeaua de drumuri pu­blice din localitate. În urmă cu o săptămână, alte două străzi din localitate au fost asfaltate complet. Astfel, alți 9,3 km de drumuri publice au beneficiat de modernizare și reabilitare. Pe viitor, oficialii administrației locale... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2023, 16:40 (10516 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Acasă la «119-Telefonul Copiilor»

Acasă la «119-Telefonul Copiilor»

«Telefonul Copilului-119» este gratuit, anonim și confidențial. Funcționează în Ialomița de doi ani și, spun reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița care deservesc acest serviciu, și-a dovedit cu prisosință utilitatea. «De la abuz, neglijență, trafic, exploatare sexuală, cerșetorie... Totul există și pentru orice ni se solicită ajutorul!» susține Mihaela Rada, șefa Centrului.

Oamenii sfințesc locurile «Telefonul copilului» e un birou cu două calculatoare, la unul dintre etajele sediului Direcției. Nimic special, nimic spectaculos. Ceea... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2023, 11:50 (2824 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia renunță la investiții

Din lipsă de fonduri

Spitalul Județean de Urgență Slobozia renunță la investiții

Ordonanța de urgență privind reducerea cheltuielilor bugetare afectează achiziția de echipamente medicale la cel mai mare spital din județul Ialomița. Reprezen­tanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că legea îi împiedică să achiziționeze aparate medicale necesare pentru activitatea insti­tuției. «Le vom utiliza pe cele vechi, dar nu știm cât timp ne vom descurca cu ele...» susține Liviu Patrichi, managerul instituției.

Lista de investiții se reduce Pe lângă blocarea posturilor publice și comasarea unor instituții, Ordonanța privind reducerea cheltuielilor bugetare... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2023, 14:05 (23360 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bursele de merit» ale Ministerului Educației ajung și la Penitenciarul Slobozia

«Bursele de merit» ale Ministerului Educației ajung și la Penitenciarul Slobozia

Noile reglementări ale Ministerului Educației în ceea ce privește acordarea bur­selor școlare nu-i vor ocoli pe deținuții din penitenciare. La Slobozia există un penitenciar cu regim închis, în cadrul căruia se desfășoară activități educative. Reprezentanții instituției au confirmat pentru ziarul nostru că s-au făcut propuneri ca și elevii-deținuți să beneficieze de stimulentele financiare acordate de Ministerul Educației. Formulele de calcul aplicate pe baza normativelor instituției arată faptul că persoanele private de li­bertate aflate în custodia Penitenciarului Slobozia ar putea beneficia de «burse de merit».

Școală în spatele gratiilor... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2023, 09:50 (14161 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Punct de acostare pentru ambarcațiuni, în comuna Stelnica

Punct de acostare pentru ambarcațiuni, în comuna Stelnica

Pentru a dezvolta din punct de vedere turistic zona Stelnica-Fetești, administrația locală a comunei Stelnica a inițiat un proiect prin care intențio­nează să amenajeze un punct de acostare destinat ambarcațiunilor, pe malul stâng al Brațului Borcea. Acest proiect se realizează cu sprijinul Consiliului Județean Ialomița.

Investiție în turism În anul 2022, administrația locală și comuna Stelnica au semnat un contract de asociere în vederea amenajării, în zona localității Stelnica, a unui punct de acostare pentru ambarcațiuni. Valoarea inițială a proiectului a fost de 1,2 mili­oane de... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2023, 17:10 (7009 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri guvernamentale pentru apă și canalizare în comuna Colelia

Fonduri guvernamentale pentru apă și canalizare în comuna Colelia

În mediul rural ialomițean, amenajarea rețelelor de apă și canalizare reprezintă o adevărată provocare pentru administrațiile locale. Comuna Colelia a reușit să convingă Guvernul României de necesitatea racordării populației la serviciile de utilități publice. Astfel, localitatea a fost selectată pentru a beneficia de fonduri prin Programul Național «Anghel Saligny», necesare dezvoltării infrastructurii de apă și canalizare.

Un proiect ce prinde contur Ideea amenajării rețelei de apă și canalizare în comuna Colelia nu este nouă. De mai bine de 5 ani administrația locală încearcă să... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2023, 13:55 (3464 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grad de absorbție a fondurilor europene de 68,65% la Consiliul Județean Ialomița

A început numărătoarea inversă

Grad de absorbție a fondurilor europene de 68,65% la Consiliul Județean Ialomița

bonus: Slobozia promite un grad de absorbție de 80%

Administrațiile din Ialomița fac eforturi pentru absorbirea fondurilor europene aflate la dispoziție. În întreg județul, de la Fetești până la Dridu, edilii locali luptă pentru finalizarea proiectelor în derulare și pentru absorbția unui procent cât mai mare din fondurile europene aflate la dispo­ziție. Consiliul Județean Ialomița are, în derulare sau finalizate, 23 de proiecte finanțate din fonduri euro­pene. În medie, gradul de absorbție pentru toate aceste 23 de proiecte, este de 68,65%. «Până la finalul anului vom avea un grad de absorbție de 95%. Multe dintre aceste proiecte sunt deja fina­lizate. Practic, vorbim doar de proceduri...» oferă asigurări Marian Pavel, președintele Consiliului... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2023, 10:05 (21390 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campanie de donare de sânge în comuna Sudiți

Campanie de donare de sânge în comuna Sudiți

Din sprijin pentru semenii aflați în suferință, administrația locală din comuna Sudiți a inițiat o campanie publică de donare de sânge. Evenimentul s-a desfă­șurat marți, 28 noiembrie 2023, la sediul Primăriei Sudiți.

Ialomița are nevoie de donatori Având în vedere nevoia permanentă de donatori a Centrului de Transfuzie Sanguină din Slobozia, instituția a decis să facă demersuri pentru a-și extinde activitatea de recoltate și în mediul rural. Astfel, marți, 28 noiembrie 2023, personalul medical de specialitate a fost prezent la Sudiți, unde s-a desfășurat o campanie de donare de sânge... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2023, 16:50 (1834 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții construiește un cămin cultural în comuna Dridu

Compania Națională de Investiții construiește un cămin cultural în comuna Dridu

Administrația locală a comunei Dridu face eforturi pentru dezvoltarea comunității pe care o reprezintă. La nivelul localității sunt deschise mai multe șantiere, cel mai reprezentativ dintre acestea fiind cel al Căminului Cultural. Obiectivul se realizează cu fonduri de la Compania Națională de Investiții.

Cămin Cultural pentru localnicii din Dridu Deși activitatea culturală a comunei Dridu este semnificativă, având în vedere faptul că localitatea păstrează vii tradițiile și obiceiurile locale specifice județului Ialomița, nu a beneficiat până în prezent de un așezământ cultural pentru... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2023, 14:05 (18034 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Parchetul Județean Ialomița a vrut să renunțe la cele mai importante acuzații în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Ancheta trebuie refăcută integral

Parchetul Județean Ialomița a vrut să renunțe la cele mai importante acuzații în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

La un an distanță de la debutul oficial al cercetărilor în dosarul «CAR Învățământ Slobozia», ancheta a intrat într-un con de umbră. Acest aspect nu mai surprinde pe nimeni în contextul în care procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, unitate care coordonează cercetările, au vrut să caseze acuzațiile în ceea ce privește comiterea infracțiunii de «spălare de bani». Soluția a fost însă infirmată de Tribunalul Ialomița, după ce părțile vătămate au reclamat situația în instanță. Avocatul care apără interesele păgubiților a demonstrat faptul că «spălarea de bani» reprezintă infracțiunea-cheie a întregii anchete, din aceasta decurgând celelalte infracțiuni pe care procurorii au ales să... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2023, 09:55 (22547 vizualizări - 20 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ex-Luceafărul Moraru e vicepreședinte la AMEPIP

Ex-Luceafărul Moraru e vicepreședinte la AMEPIP

AMEPIP înseamnă Agenția pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice. Și este o suprastructură-mamut care va gestiona activitatea tuturor companiilor de stat din România. Iar vicepreședintele ei, n-ați fi ghicit în veci dacă n-ar vui toată presa națio­nală, e nimeni altul decât Victor Moraru, cândva Luceafărul politicii ialomițene. Iar această nouă promovare a unui ialomițean la cel mai înalt nivel ne oferă ocazia de a rememora vremuri demult apuse, când domnia sa scria în CV că este administrator la Milano și vorbitor fluent de limba italiană...

Mare e Grădina Guvernului... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2023, 16:20 (11079 vizualizări - 13 comentarii)

SPORT

3 puncte și o mulțime de emoții

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Ceahlăul Piatra Neamț 2-1

3 puncte și o mulțime de emoții

Ultimul meci din 2023 a fost privit cu sufletul la gură de suporterii Unirii. Am spus că Ceahlăul este cea mai frumoasă și spectaculoasă echipă din eșalonul secund, iar vizita la Slobozia ne-a dat dreptate mai mult decât ne-am fi dorit. La finalul meciului, antrenorul Unirii, Adrian Mihalcea, recunoștea că s-a simțit mai «hăituit» ca niciodată și că, la cum s-a jucat, era satisfăcut și cu un punct. Unirea a avut eficiență maximă în atac, mult noroc și, în poartă, un Denis Rusu fantastic. Mai mult, după meciul cu Ceahlăul, antrenorul Concordiei Chiajna, Erik Lincar, a declarat că este convins că Unirea Slobozia va promova. Iar discretul Ilie Lemnaru, Președintele Unirii Slobozia, a vorbit pentru... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2023, 15:20 (7672 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: La furat dintr-o școală

În cursul dimineții de sîmbătă, 24 aprilie, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de directorul unei școli din localitate, despre faptul că în cursul nopții de 23 spre 24 aprilie, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:21
(27392 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni pentru siguranța publică

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 24 spre 25 aprilie, polițiștii slobozeni au organizat o acțiune în colaborare cu efective din cadrul Inspectoratului Județean al Jandarmeriei și ale Serviciului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:21
(25366 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți prinși de polițiști

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Bordușani au fost sesizați de către o localnică, de 65 de ani, despre faptul că în noaptea anterioară, persoane necunoscute i-au furat din curtea locuinței și dintr-o ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(27813 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Viteza face victime

Duminică, 25 aprilie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați prin 112, despre producerea unui accident de circulație. Accidentul s-a produs pe DJ203B, pe raza localității Gîrbovi, și s-a soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(26040 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiștii din Urziceni și Fierbinți-Tîrg

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Urziceni au acționat pentru menținerea ordinii și liniștii publice, pentru prevenirea faptelor cu violență, a furturilor din buzunare, de și din auto, a comerțului ilicit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:19
(23718 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan

O echipă de siguranță publică ce acționa pe raza municipiului Urziceni a oprit pentru control, duminică, 25 aprilie, un autoturism înmatriculat în Spania, la volanul căruia se afla un localnic, de 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:18
(31105 vizualizări - 0 comentarii)


264 locuri vacante pentru 1100 de persoane fără loc de muncă

Vineri, 23 aprilie a.c., la nivel național s-a desfășurat Bursa generală a locurilor de muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Evenimentul s-a desfășurat și la nivel ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(21677 vizualizări - 0 comentarii)


O mașină a luat foc la Făcăeni, acoperișul unei case a fost mistuit de flăcări la Condeești

Sîmbătă, 24 aprilie, autoutilitara unui cetățean din comuna Făcăeni a fost cuprinsă de flăcări ca urmare a unui scurtcircuit produs la un conductor electric defect sau izolat necorespunzător. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(27318 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Scuterul a fost acroșat de un autobuz

Vineri, 23 aprilie, pe 112, Poliția a fost sesizată despre faptul că pe Strada Călărași, din Fetești, un cetățean care se deplasa cu un moped a fost lovit de un autobuz. La fața locului s-a deplasat un ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:30
(23866 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Minor la volanul autoturismului bunicii

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 22 spre 23 aprilie a.c., în jurul orei 00,20, polițiștii din Balaciu au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. În urma legitimării ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:29
(24584 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer în stare de ebrietate

Un bărbat de 37 de ani, din Fetești, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiști conducînd un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși se afla în stare de ebrietate. Autoturismul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:26
(23628 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Ialomița?

Polițiști și pompieri au desfășurat joi, 22 aprilie a.c., eforturi comune pentru a depista un bărbat, de 66 de ani, din Urziceni, a cărui dispariție a fost sesizată de către familia acestuia. Ultimele informații ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:56
(23144 vizualizări - 2 comentarii)


Conducea tractorul cu permisul suspendat

Joi, 22 aprilie, în jurul orei 23,30, polițiștii au identificat în trafic, pe strada Călărași, din Fetești, un bărbat, de 45 de ani, din județul Constanța, care se deplasa la volanul unui autotractor ce ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(20270 vizualizări - 0 comentarii)


Fierul vechi, în atenția polițiștilor

Polițiștii din Țăndărei au acționat joi, 22 aprilie, în intervalul orar 09,00-12,00, pe raza de competență, pentru respectarea prevederilor privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile și pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(13891 vizualizări - 0 comentarii)


10 baruri și 9 săli de jocuri, controlate

În cursul după-amiezii de joi, 22 aprilie, în intervalul orar 18,00-21,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(22323 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni în zonele rurale

În cursul nopții trecute, respectiv 22/23 aprilie, agenții Posturilor de Poliție Albești, Ciochina și Buești au organizat o acțiune comună intercomunală, sub coordonarea ofițerilor din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:54
(13592 vizualizări - 0 comentarii)


Depunerea situațiilor financiare, obligatoriu la Registrul Comerțului

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește comercianților că, începînd cu anul 2010, situațiile financiare anuale se depun numai la Registrul Comerțului. Avînd în vedere că data limită pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 13:42
(21048 vizualizări - 0 comentarii)


Perdelele forestiere de protecție, în atenția Prefecturii

Joi, 22 aprilie a.c., la sediul Prefecturii Ialomița s-a desfășurat o ședință de lucru a Comandamentului județean de analiză a realizării Programului de înființare a perdelelor forestiere de protecție. ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 10:13
(19988 vizualizări - 1 comentariu)


Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 16 aprilie 2010, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 20:18
(20891 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu tractorul peste un bătrîn

Poliția Urziceni a fost sesizată miercuri, 21 aprilie a.c., prin 112, despre faptul că pe raza localității Hagiești s-a produs un accident de circulație, un pieton fiind implicat. Din cercetări s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:56
(20050 vizualizări - 0 comentarii)


Recidivist încarcerat după ce a tîlhărit un tînăr în stare de ebrietate

Un tînăr în vîrstă de 28 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului după ce Judecătoria Slobozia a emis pe numele său un mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:39
(25154 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat

Miercuri, 21 aprilie a.c., polițiștii l-au identificat și reținut, pe raza comunei Frumușani-Călărași, pe un tînăr, în vârstă de 28 ani, din Fetești, care lucra în cadrul unei vulcanizări din localitate ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:58
(13722 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au constatat o infracțiune comisă de un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Săveni, care se deplasa la volanul unui autoturism cu numere de înmatriculare străine, fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:42
(25533 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă sancționată pentru nerespectarea regimului materialului lemnos

În urma verificărilor efectuate la un agent economic din comuna Făcăeni s-a constatat că acesta comercializa material lemnos pentru construcții fără a utiliza sistemul informatic integrat de urmărire a ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:40
(14999 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 23 aprilie 2010, începînd cu ora 9.00, Bursa generală a locurilor de muncă. Acțiunea se va desfășura în Slobozia la Clubul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:48
(21240 vizualizări - 0 comentarii)


22 aprilie, ziua Pământului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

22 aprilie, ziua Pămîntului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

Joi, 22 aprilie, la orele 10,00, preșcolarii Grădiniței «Junior» din Slobozia au organizat marșul annual de Ziua Pămîntului. Însoțiți de educatori și oficiali locali (l-am remarcat, în treacăt, pe nelipsitul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:24
(17497 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Caloiene, Iene,
Du-te-n cer și cere
Să deschiză porțile,
Să sloboadă ploile,
Să curgă și gîrlele,
Zilele și nopțile,
Ca să crească grînele!
Iani, Iani, Caloiani,
Ia cerului torțele ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:22
(13022 vizualizări - 0 comentarii)


«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

În cadrul unei conferințe de presă susținută miercuri, 21 aprilie, reprezentații Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au dat publicității raportul de activitate al instituției pe anul 2009. ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 06:52
(11713 vizualizări - 1 comentariu)


Pistol de calibru 5,5 mm, deținut ilegal

Polițiștii au depistat marți, 20 aprilie, un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, de 66 de ani, din Fetești, deținea fără drept un pistol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21255 vizualizări - 0 comentarii)


Nu vrea să se întoarcă acasă: Dat dispărut de Poliția Constanța, găsit la Sudiți

Marți, 20 aprilie, polițiștii Postului de Poliție Sudiți au depistat pe islazul comunal un tînăr, de 23 de ani, din județul Tulcea, care lucra ca cioban la stîna de oi a unui bărbat din localitatea Sudiți ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21222 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...