Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Judecătorii care profesează în Ialomița vor să lucreze la București

Marea migrație a magistraților

Judecătorii care profesează în Ialomița vor să lucreze la București

Consiliul Superior al Magistraturii a făcut publică lista judecătorilor care au înaintat instituției cereri de transfer către alte instanțe. În Ialomița există peste 15 astfel de solicitări, cele mai multe din partea judecătorilor din cadrul Judecătoriei Urziceni. În cazul în care toate aceste solicitări vor fi aprobate, instanța riscă să rămână doar cu un singur magistrat. Pe de altă parte, judecătorul Alin Ene, membru al Consiliului Superior al Magistraturii, a atras atenția pe rețelele de socializare cu privire la faptul că instanțele din județul nostru au acoperită doar 40% din schema de posturi dedicate magistraților. Oficialii judecăto­riilor din Ialomița au refuzat să comenteze public situația... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 17:20 (14246 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

3 puncte mari de la Gabriel Lazăr

Fotbal, Liga a II-a, FC Argeș-Unirea Slobozia 0-1

3 puncte mari de la Gabriel Lazăr

În etapa a 11-a, Argeșul a bătut la Buzău. În etapa a 12-a, Buzăul a bătut la Slobozia. În etapa a 13-a, Slobozia a bătut acasă la FC Argeș, pe terenul din Mioveni. Traversăm o ediție nebună de campionat în Liga a II-a, cu multe rezultate neașteptate, dar aspectul cel mai important este că Unirea Slobozia este acolo unde și-a propus. Echipa noastră a trecut de perioada nefastă și s-a impus în fața unei echipe care și-a setat ca obiectiv imediat promovarea, iar pentru aceasta a transferat jucători experimentați ca Buhăcianu sau Bogdan Rusu, ca să dăm doar două exemple.

Mihalcea l-a învins pe Neagoe... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 15:35 (6350 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Puncte irosite

Fotbal, Liga a III-a, FC Voluntari 2-Recolta Gheorghe Doja 1-1

Puncte irosite

Recolta Gheorghe Doja vrea cât mai multe puncte, care să o ducă în play-off sau să-i asigure un play-out cât mai liniștit. 3 dintre aceste puncte trebuiau obținute la Voluntari, dar socoteala din teren nu s-a potrivit cu cea din vestiar. Cu siguranță și din cauza absențelor... Antrenorul Mirel Condei nu s-a putut baza pe golgheterul Mihăiță Năstase, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. De asemenea, au lipsit căpitanul Ionel Alexe și fundașul stânga Radu Andrei. Cu atâtea absențe, e greu să te descurci la un lot de 20-21 de jucători... Condei a început meciul cu ilfovenii în următoarea formulă: Borțea-Barabaș, Ene, Ivan, Comșa-Bălan, Drăgan-Liță, Răduca, Eavaz-Anton. ... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 14:10 (2020 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Încă un pas greșit pentru FC Rovine

Fotbal, Liga a IV-a

Încă un pas greșit pentru FC Rovine

După episoadele Bărcănești și Urziceni, FC Rovine s-a împiedicat și la Axintele. S-a terminat 3-3, după ce urmașa frumoasei echipe Viitorul Axintele a condus la pauză cu 2-1. Dacă au gânduri serioase de promo­vare (și nu ne îndoim că au!), cei de la Rovine n-au voie să mai facă pași greșiți. Calculând înjumătățirea punctelor, Rovine este acum la 3 lungimi în spatele celor de la CSM Fetești, echipă care va încheia sezonul regulat, aproape sigur, cu punctaj maxim. Tot în Seria Vest, Urziceniul s-a impus la Munteni Buzău și a clarificat, în mare parte, careul echipelor care vor merge în play-off. FC Rovine are 33 de puncte, Jilavele are 28, Urziceni-25 p și Bărcănești-22 p, cu 5 mai multe... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 12:55 (4244 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Doi ialomițeni au cucerit argintul

Lupte, Campionatul Național «U17»

Doi ialomițeni au cucerit argintul

În perioada 9-12 noiembrie 2023, orașul Târgu Mureș a găzduit Campio­natul Național de Lupte, adresat sporti­vilor sub 17 ani. Sub coordonarea antre­norului Marian Moraru, CSM Unirea Slobozia s-a prezentat, la această competiție, cu trei sportivi. Aceștia au pus umărul, la propriu, pentru încheierea în forță a anului competițional. Alexandru Minea a ocupat locul 2 la categoria 51 kg. Același rezultat a fost obținut și de Ștefan Stancu, acesta concurând la categoria 60 kg. Al treilea luptător prezent la competiție, Răzvan Andreiu, a ocupat locul 8. În urma acestor rezultate, CSM Unirea Slobozia s-a clasat pe locul 7 în ierarhia pe echipe. ... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 10:40 (4854 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări întârziate la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Lucrări întârziate la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Nici anul viitor elevii din Valea Ciorii nu vor învăța în școala modernă pe care le-au promis-o autoritățile locale cu 5 ani în urmă. Început în 2018, proiectul ar fi trebuit finalizat anul trecut, însă șan­tierul este încă deschis. Administrația locală susține că gradul ridicat de complexitate al lu­crărilor a generat această întârziere și că vor solicita o prelungire a termenului de execuție Ministerului Dez­voltării, Lucrărilor Publice și Administrației. Reabilitarea Școlii Valea Ciorii este finanțată prin PNDL 1 și costă aproape 1 milion de euro. În lipsa unui spațiu adecvat pentru studiu, elevii învață în containere de PVC, neautorizate sanitar. Oficialii Primăriei Valea Ciorii par să nu... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2023, 14:05 (7029 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Energia din surse regenerabile aduce investitori în județul Ialomița

Energia din surse regenerabile aduce investitori în județul Ialomița

Chiar dacă din punct de vedere investițional Ialomița se dovedește a nu fi atractivă, energia regenerabilă rămâne însă un domeniu de activitate în care principalii jucători pe piața de profil doresc să dezvolte afaceri. Așa se face că, potrivit datelor Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, noi parcuri fotovoltaice și eoliene se vor dezvolta în județul nostru în perioada următoare. Astfel, 5 noi parcuri fotovoltaice și unul eolian vor fi construite, în perioada următoare, pe raza județului nostru. Principalele investiții în acest domeniu se vor realiza, în mod surprinzător, la Bărbulești...

Energia verde în Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2023, 09:55 (17460 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Trei generații în slujba gogoșarului

Trei generații în slujba gogoșarului

De 30 de ani, bazinele legumicole din Ialomița încearcă să coaguleze asociații care să ofere legumicultorilor siguranță. Și tot de 30 de ani, la Luciu, oamenii cultivă gogoșari. Mădălin Lupașcu e a treia generație. Și, cu un ochi la Asociație și celălalt la câmpurile de gogoșari încă neculese, merge mai departe. Pentru că a înțeles că singurul sprijin real pe care îl are e familia: «Până nu curge sânge sau nu mai pot să merg, nu mă opresc!».

De 30 de ani lângă drumul Moldovei Luciu e ultimul sat din Ialomița, pe drumul Moldovei. Și de 30 de ani, legumicultorii de-aici așteaptă ziua... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2023, 15:15 (7633 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL a propus reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul de copii

PNL a propus reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul de copii

Liberalii propun reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul de copii. În cadrul ședinței de Coaliție de marți, PNL a insistat ca vârsta de pensionare să scadă cu câte un an pentru fiecare copil aflat în îngrijire. Inițial, Ministerul Muncii a propus o reducere de 6 luni pentru fiecare copil. Liderul PNL, Nicolae Ciucă, a subliniat că noua lege a pensiilor reprezintă «un pas semnificativ în direcția corectitudinii și a echității».

O nouă lege a pensiilor Liberalii au propus marți, 31 octombrie 2023, reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2023, 10:50 (17985 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Dialog cu Maia Sandu, președintele Republicii Moldova

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

Dialog cu Maia Sandu, președintele Republicii Moldova

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a participat sâmbătă, 4 noiembrie 2023, la reuniunea președinților Comisiilor pentru afaceri europene ale UE și ai Comisiilor pentru afaceri externe din aceste țări, găzduită, în premieră, de Parlamentul Republicii Moldova. Întâlnirea a fost un prilej de a stabili, împreună cu Maia Sandu, președintele Republicii Moldova, un  mecanism comun de activare a unor Grupuri Europene de Cooperare Teritorială (GECT) între cele două state. «Acest tip de instrument prezintă atât o dimensiune strategică, politică și de guvernanță multilevel, putând să genereze macrore­giuni funcționale!» a declarat parlamentarul Ștefan Mușoiu ulterior evenimentului.

Un eveniment european... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2023, 15:25 (2499 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Amintiri dulci de la Amara»

Fragmente de memorie colectivă

«Amintiri dulci de la Amara»

Amara ultimilor 150 de ani a fost pretextul unei ex­poziții găzduite de către Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia. Expoziția a fost organi­zată de către Asociația «Vira» și reprezintă o încercare de a atrage atenția publicului național asupra importanței Lacului Amara în conștiința colectivă.

Un proiect de cercetare lăudabil Vineri, 3 noiembrie 2023, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia a fost gazda unei expoziții intitulate «Amintiri dulci de la Amara-Turismul balnear în Stațiunea Amara, fragmente de memorie colectivă». Inițiativa, în fapt un proiect de cercetare... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2023, 10:10 (3456 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vandalism urban sancționat de Poliția Locală Slobozia

Vandalism urban sancționat de Poliția Locală Slobozia

Mai mulți tineri din Cartierul Gării Noi au vandalizat prin incendiere locul de joacă amenajat de Primăria Slobozia în vara acestui an. Autorii minori ai faptei au fost identificați, iar părinții acestora vor fi obligați să plătească daunele.

Violență urbană gratuită La sfârșitul acestei veri, administrația locală din Slobozia a finalizat primul loc de joacă din Cartierul Gării Noi. În urmă cu două săptămâni, acesta a fost vanda­lizat prin incendiere. Valeriu Roșca, directorul DADP descrie situația: «Pur și simplu au dat foc... Au ars coșurile de gunoi și tartanul! Au făcut asta două... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2023, 13:55 (14927 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Utilizarea «Ghișeul.ro», misiune imposibilă pentru primăriile ialomițene

Utilizarea «Ghișeul.ro», misiune imposibilă pentru primăriile ialomițene

Termenul de «digitalizare» nu este comun celor mai multe pri­mării din județul Ialomița. O arată analiza Avocatului Poporului în ceea ce privește înrolarea primă­riilor din județ în aplicația «Ghișeul.ro». Deși funcționează de mai bine de 5 ani, doar un sfert dintre primăriile din județ au făcut demersuri pentru a le oferi accesul contribuabililor către această platformă informatică. Restul, au dat vina pe lipsa de personal sau pe calculatoarele vechi pe care le folosesc.

Digitalizarea lasă de dorit Platforma «Ghișeul.ro» a fost creată cu scopul de a permite contribuabililor... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2023, 10:05 (11704 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Voluntari pentru fericirea copiilor

Voluntari pentru fericirea copiilor

«Implicați în comunitate» este un proiect de voluntariat susținut de Asociația «Fratele Eremia». Coordonatorul proiectului este Adrian Cojoc, iar în cadrul acestuia sunt implicați la acest moment 90 de tineri din liceele Sloboziei. Concret, cei 90 de tineri ajută «voluntar» elevii de ciclu gimnazial la teme. În realitate, liceenii-voluntari oferă copiilor «accesul la fericire». «Aici e o lume a fericirii unde toate grijile dispar. Și ale noastre și ale celor pe care îi ajutăm...» mărturisește Daria Copăceanu, o voluntară de numai 17 ani.

Așa ceva nu există pe lume E greu să crezi că... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2023, 14:05 (4627 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița riscă să piardă o investiție de 112 milioane de lei

Finanțare europeană în pericol

Consiliul Județean Ialomița riscă să piardă o investiție de 112 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat, în decembrie 2022, un proiect de hotărâre care permitea dotarea ADI ECOO 2009 SRL cu echipamente destinate colectării selective a deșeurilor municipale, în valoare de 112 milioane de lei. Procedura de licitație a fost demarată în vara anului 2023 și ar fi trebuit finalizată până la sfârșitul acestui an. Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, recunoaște că procedura e întârziată și că există riscul ca finanțarea să fie ratată: «La acest moment, procedura de licitație este în derulare... Dar există, într-adevăr, riscul ca finanțarea să se piardă. Facem toate eforturile care țin de noi pentru a finaliza licitația până la sfârșitul acestui... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2023, 09:55 (16282 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de la Primăria Slobozia pentru inundațiile din Cărămidari

După 4 ani de procese

Despăgubiri de la Primăria Slobozia pentru inundațiile din Cărămidari

În vara anului 2018, casele din zona străzii Cărămidari din Slobozia au fost inundate ca urmare a unor ploi torențiale. În anul următor, un singur proprietar a acționat în instanță pentru recuperarea pagubelor. În vara anului 2023, Tribunalul Ialomița obligă Primăria Slobozia în solidar cu Urban SA la plata unor despăgubiri de 25000 de lei pentru Nițu Paul, de pe strada Plevnei. Investiția în relocarea celor două conducte de eva­cuare a apelor menajere și pluviale nu a fost realizată nici până în prezent.

Poveștile uitate ale administrațiilor trecute În vara anului 2018, o ploaie torențială... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2023, 12:05 (16986 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fonduri publice pentru reabilitarea cantinei Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Fonduri publice pentru reabilitarea cantinei Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

După un an și jumătate de lucrări, cantina Liceului Tehno­logic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia a fost reabilitată complet. Fondurile au fost alocate de Primăria Slobozia, investiția având va­loarea de peste 500 mii de lei.

Condiții mai bune pentru prepararea hranei
Reabilitarea cantinei Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» era necesară, în condițiile în care aceasta nu a beneficiat niciodată de reparații în ultimii 30 de ani. Conform proiectului a fost modernizată întreaga structură, fondurile fiind alocate de către administrația locală a Sloboziei. «Este un proiect foarte... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2023, 17:20 (17855 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Duelul slobozenilor, câștigat de Prepeliță

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Gloria Buzău 0-1

Duelul slobozenilor, câștigat de Prepeliță

Cei doi antrenori din Slobozia care activează în Liga a II-a s-au confruntat luni, 6 noiembrie 2023, pe Stadionul «1 Mai». În cadrul celei de-a 12-a etape, Unirea Slobozia a întâlnit Gloria Buzău. Cu alte cuvinte, echipa lui Adrian Mihalcea s-a duelat cu a lui Andrei Prepeliță. Câștig de cauză a avut mai tânărul Prepeliță, care astfel a dat replica, pe teren, celor care îl contestau cu câteva zile în urmă. Din păcate, Unirea nu izbutește nici de această dată să treacă de Gloria Buzău, dar ceea ce îngrijorează cel mai mult este jocul fără orizont al echipei, lipsa de soluții în linia de mijloc și de incisivitate în atac. Nici fazele fixe, punctul forte al Sloboziei, nu au dat roade în meciul cu... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2023, 14:55 (4774 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Meritau mai mult

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-LPS HD Clinceni 2-2

Meritau mai mult

Recolta Gheorghe Doja traver­sează un sezon mai bun decât pre­cedentele, cu un joc peste așteptări, mai ales pe faza ofensivă. Din păcate, ialomițenii ratează mult, pierzând astfel puncte importante, așa cum s-a întâmplat și la meciul cu LPS HD Clinceni, jucat sâmbătă, 4 noiembrie 2023. A plouat cu găleata la Gheorghe Doja, atât înainte, cât și în timpul meciului. O fi bine pentru pepeni sau alte culturi, dar nu și pentru fotbal. Noroc că la Gheorghe Doja avem un gazon excelent care a mai ate­nuat din ravagiile pe care le-ar fi putut produce ploaia. Pentru duelul cu ilfovenii, antrenorul Mirel Condei a trimis în teren următoarea garnitură de start: Borțea-Barabaș, Ivan, Ene, Andrei-Comșa, Drăgan... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2023, 12:20 (2099 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fără surprize în etapa a 12-a

Fotbal, Liga a IV-a

Fără surprize în etapa a 12-a

S-au scurs două treimi din sezonul regulat al Ligii a IV-a ialomițene și avem deja multe certitudini. Feteștiul a obținut, în etapa de sâmbătă, 4 noiembrie 2023, a 12-a victorie în 12 meciuri și, la cum merg lucrurile, punem rămășag («pariu» e un cuvânt prea sensibil în aceste zile) că va intra în play-off cu maxim de puncte. Tot în Seria Est, Victoria Țăndărei și Spartacus Iazu au obținut încă 3 puncte și se gândesc tot mai serios la play-off. În aceste calcule, foarte important este rezultatul meciului dintre Abatorul Slobozia și CS Amara, care se va disputa miercuri, 8 noiembrie 2023. Nici în Seria Vest nu am avut mari surprize. FC Rovine a trecut fără probleme de Recolta... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2023, 10:40 (2203 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
311 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accidente

Neadaptarea vitezei la condițiile unui carosabil acoperit cu zăpadă a fost cauza a două evenimente rutiere produse pe arterele județului. Unul dintre conducătorii auto a părăsit locul accidentului, dar ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:26
(13896 vizualizări - 0 comentarii)


Fără carnet și depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

În după-amiaza zilei de marți, 5 ianuarie 2010, pe raza municipiului Urziceni, în cadrul activităților curente desfășurate, polițiștii au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate la ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:26
(13956 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția rutieră, în stradă pentru siguranța circulației

Polițiștii au acționat pe raza municipiului Slobozia în scopul prevenirii și combaterii incidentelor rutiere. Activitățile desfășurate de polițiști au vizat urmărirea modului în care participanții la trafic ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:22
(12028 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire și combatere a infracționalității

În cursul zilei de marți, 5 ianuarie 2010, în intervalele orare 14,30-18,30, respectiv 19,30-21,30, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune cu efective mărite, urmărindu-se în principal prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:19
(11298 vizualizări - 0 comentarii)


Au plecat la Revelion și bunicul le-a dat dispărute

În prima zi a anului 2010, în jurul orelor 10,15, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată asupra unor dispariții. Un bătrîn, de 73 ani, le-a spus polițiștilor că nepoatele sale, în vîrstă de 14, respectiv ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:37
(13089 vizualizări - 2 comentarii)


Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

În pofida activităților cu caracter preventiv desfășurate de polițiști, pe arterele județului, în perioada 30 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, s-au produs nouă accidente rutiere, evenimente în urma cărora ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:27
(12195 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, identificați

În noaptea de 29/30 decembrie 2009, o echipă de polițiști din Fetești l-a depistat pe raza municipiului pe un tînăr, de 21 ani, din comuna Bordușani. Asupra acestuia, cu ocazia controlului efectuat, au ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:01
(12002 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în discotecile rurale

În noaptea de 2 spre 3 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Grivița și Miloșești, au acționat pe raza celor două comune. În acțiunile întreprinse, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:53
(15511 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor

Intervenții ale pompierilor

În primele zile ale noului an, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență au avut de furcă. Astfel, în două situații s-a acordat primul ajutor cu echipaje SMURD, s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:41
(14907 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele unui tînăr în vîrstă de 23 ani, din Slobozia, acesta fiind depistat la volanul unui autoturism în prima zi de Crăciun deși nu poseda permis de conducere. ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13027 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat din autoturisme

În noaptea de 24 spre 25 decembrie a.c., în jurul orei 23,40, doi bărbați au fost surprinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau să sustragă doi acumulatori ai unui autocamion. Autovehiculul era ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13020 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun liniștit, alături de cei dragi. ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 21:00
(12506 vizualizări - 0 comentarii)


Eleve, victime ale traficului de minori

Procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 18:01
(11923 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți implicați în accident

Doi conducători auto, aflați sub influența băuturilor alcoolice, au fost implicați într-un accident rutier. De reținut că unul dintre aceștia nu poseda permis de conducere. Așadar, miercuri, 23 decembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 17:12
(14257 vizualizări - 0 comentarii)


S-a predat singur

Miercuri, 24 decembrie a.c., în jurul orei 7.30, la Poliția Municipiului Slobozia s-a prezentat Marian P., de 36 ani, din municipiul Slobozia, urmărit din luna februarie 2009. Bărbatul se sustrăgea executării ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 15:00
(14295 vizualizări - 2 comentarii)


Moș Crăciun jandarm

Moș Crăciun jandarm

Cu ocazia Sărbătorilor Crăciunului, jandarmii ialomițeni i-au luat locul lui Moș Crăciun și au împărțit cadouri copiilor cu dizabilități din cadrul Fundației «Trebuie» Fetești. Copiii, într-un cadru emoționant ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 14:27
(12382 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la bani!

Marți, 23 decembrie, o femeie din Urziceni a fost victima unei tîlhării. Femeia, în vîrstă de 36 ani, administrator a două magazine din localitate, a fost atacată de doi indivizi ce, prin violență, i-au ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:06
(11644 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție stradală dedicată Revoluției

Expoziție stradală dedicată Revoluției

Cele mai importante 48 de fotografii exclusive realizate de AGERPRES în timpul Revoluției din Decembrie 1989 pot fi văzute începînd din 21 decembrie 2009, pînă pe 12 ianuarie 2010, în cadrul expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:04
(11027 vizualizări - 0 comentarii)


Achizițiile intracomunitare și importurile de legume-fructe, în atenția polițiștilor

Începînd cu data de 15 decembrie 2009, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în colaborare cu comisarii Gărzii Financiare și inspectori ai Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorilor ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:10
(14100 vizualizări - 0 comentarii)


Dosare pentru produse contrafăcute

Polițiștii feteșteni au început urmărirea penală în șapte dosare penale în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau persoane fizice, cu puncte de lucru în localitățile ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:05
(13636 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori după gratii

Doi ialomițeni, cu domiciliul în comuna Jilavele, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost identificați de polițiștii ialomițeni, fiind încarcerați în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:59
(11730 vizualizări - 0 comentarii)


APIA notifică fermierii

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură revine cu apelul către fermierii notificați pentru clarificarea datelor declarate în cererea de plată. Aceștia sînt obligați să se prezinte în cel mai ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:38
(14234 vizualizări - 0 comentarii)


Unirea Urziceni vs Liverpool

Unirea Urziceni vs Liverpool

Ghinion teribil pentru Unirea Urziceni la tragerea la sorți Europa League. Singura echipă din România calificată în primăvara europeană, Unirea Urziceni, și-a aflat adversarul din «16»-imile Ligii Europa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 15:09
(12095 vizualizări - 0 comentarii)


ANM-Sîmbătă și duminică, în sud-est reîncep ninsorile

Prognoza meteorologică pe următoarele trei zile, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, prevede că în cursul zilei sîmbătă, 19 decembrie, în cursul nopții și duminică, 20 decembrie, în sud ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 14:13
(11420 vizualizări - 0 comentarii)


DRUMURI ÎNCHISE

DRUMURI ÎNCHISE

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că peste 150 de polițiști, din care 34 din structurile de siguranță rutieră, sînt angrenați în măsuri de deblocare/dirijare a traficului rutier ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 12:00
(13664 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Peste 25 de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni au acționat, în zilele de 16 și 17 decembrie a.c., pentru deszăpezirea participanților la trafic surprinși de viscol. Pe segmentul de șosea Urziceni ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:52
(11781 vizualizări - 1 comentariu)


Brazi confiscați la Fetești

Brazi confiscați la Fetești

8 brazi pentru care nu existau documente de proveniență potrivit legii au fost confiscați de polițiștii feteșteni. Aceștia au acționat joi, 17 decembrie a.c., pe raza municipiului pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:47
(10689 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:40
(14793 vizualizări - 0 comentarii)


În Ialomița se circulă în condiții de iarnă

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că pe majoritatea arterelor de pe raza județului Ialomița se circulă în condiții de iarnă. Nu există tronsoane de drum închise circulației, traficul ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2009, 14:46
(12126 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din mașini, prinși în flagrant

Hoți din mașini, prinși în flagrant

Polițiștii au identificat un grup format din patru suspecți, acuzați că au acționat pe raza municipiului Slobozia și orașului Țăndărei, săvîrșind zece furturi din autoturisme. În cursul zilei de miercuri ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2009, 14:44
(11955 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...