Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Viceprimarul de la Bărbulești, acuzat de tentativă de omor

Cum să primești NUP cînd dai cu cuțitul

Viceprimarul de la Bărbulești, acuzat de tentativă de omor

Liță Vasile, zis Pătăvaru, viceprimarul comunei Bărbulești a fost acuzat de tentativă de omor. Toată tărășenia s-a petrecut după ce vicele a înjunghiat un om. Mai mult, în urma unui scandal de amploare, viceprimarul s-a ales, la rîndu-i, cu o bătaie zdravănă. Dosarul de acuzare s-a finalizat, iar vicele Pătăvaru a primit NUP, prin «bunăvoința» procurorilor ialomițeni... Între timp însă, atunci cînd nu stă la biroul din Primărie, viceprimarul se plimbă cu mașina plină de arsenal. Iar în cazurile fericite este prins de Poliție...

Pătăvaru, spaima Bărbuleștiului
O știre banală a trecut neobservată la jumătatea lunii martie 2010. Și rămînea la fel de neobservată dacă soluționarea... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 08:22 (34433 vizualizări - 11 comentarii)

ANCHETĂ

Incompetența administrativă a costat județul 360 milioane de lei

Cum a pierdut Ialomița fondurile europene pentru renovarea și dezvoltarea satelor

Incompetența administrativă a costat județul 360 milioane de lei

Măsura 322 privind renovarea și dezvoltarea satelor ar fi putut atrage în Ialomița circa 360 milioane de lei noi pentru rețele de apă, sisteme de canalizare, drumuri, școli, centre de asistență pentru bătrîni etc. Din păcate, niciunul dintre cele 36 de proiecte FEADR (Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală) depuse la sesiunea din 31 iulie 2009 nu a întrunit punctajul minim de finanțare. Singura veste bună vine de la Mihail Kogălniceanu, acolo unde Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Lunca Dunării, a reușit să acceseze 6 milioane de euro prin intermediul aceleiași măsuri.
Pierderea, după cum vom arăta mai jos, se datorează în principal administrației județene a județului, incapabilă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2010, 11:23 (33846 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

Trafic de motorină cu cisterne furate de la DNA Prahova?

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

La începutul lunii aprilie 2010, în baza unor informații, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au identificat două autocisterne ce transportau produse petroliere, scriptic neaccizabile. Cercetările ulterioare aveau să demonstreze că produsele transportate erau cît se poate de accizabile, iar cele două mijloace de transport aparțineau unei rețele de traficanți intracomunitari. Prejudiciile aduse bugetului de stat însumează milioane de lei. Marfa era importată de la o rafinărie din Bulgaria și distribuită, ulterior, unor benzinării românești. Și, pentru ca tabloul să fie complet, mijloacele de transport identificate figurau ca furate din curtea Direcției Generale Anticorupție Prahova...

... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:25 (27404 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

Preoții ialomițeni, perceptorii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

De 20 de ani, Biserica Ortodoxă Română conduce în topul încrederii populației în toate sondajele de opinie existente. Și tot de 20 de ani, presa națională și locală abundă de dezvăluiri revoltătoare privind tarele unei categorii sociale, am numit aici preoții, tolerată și, mai grav, încurajată de forurile tutelare. Exorcizări, homosexualitate, pedofilie, furt, înșelăciune... Totul a fost comis pentru că, nu-i așa, preoții sînt și ei oameni și nimic din ce e omenesc nu le e străin. Pentru că Ialomița nu face excepție de la regulă, presa locală a consemnat și ea în repetate rînduri derapaje de la normele morale propovăduite de Sfînta Biserică. Nimeni nu a explicat însă cum s-a ajus aici. Independent... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 13:24 (46729 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Conacul șefului DNA Ialomița, deghizat în «complex sportiv de turism și agrement»

10000 mp de teren, concesionați pe genunchii primarului Ionașcu și «facilitați» fiscal de consilierul PD-L Gabriela Petre

Conacul șefului DNA Ialomița, deghizat în «complex sportiv de turism și agrement»

În cele ce urmează, vă vom prezenta ultima inginerie imobiliară moșită de autoritățile locale de la Slobozia. Și vă vom explica cum a reușit șeful DNA să-și deghizeze casa de vacanță de la marginea Sloboziei, plus cei 10000 de mp teren aferent, într-o investiție destinată «turismului și agrementului». Desigur, aveți dreptate! Firma care a concesionat terenul respectiv nu aparține procurorului Cristudor, ci fiului acestuia...

Cu DNA la Primăria Slobozia
V-ați întrebat vreodată de ce zîmbește languros primarul Gabi Ionașcu atunci cînd i se amintește că are dosar la DNA pentru nefericita investiție în sursa de apă subterană? Iată și un posibil răspuns. Prin februarie 2... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2010, 15:52 (30490 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În mediul rural nu există servicii de salubritate

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În 16 iulie 2009, Ialomița raporta cu mîndrie respectarea obligațiilor privind închiderea rampelor de gunoi, obligație asumată prin contract cu Coana Europa. La aproape un an distanță, aceleași autorități admit că s-au grăbit cu raportările și că situația este mai gravă decît s-ar fi așteptat: «Ialomița riscă să devină o groapă de gunoi uriașă» a declarat săptămîna trecută subprefectul Gigi Petre, în cadrul ultimei întîlniri a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Iar situația din teren confirmă sută la sută această stare de fapt. Și chiar mai rău decît atît!

Serviciile de salubritate din mediul rural nu sînt funcționale
La aproape un an de la închiderea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2010, 09:57 (29333 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Francezii cumpără și «căpușele» lui Randag?

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Sofiproteol, megaconcern francez și unul dintre cei mai importanți producători de biodiesel la nivel mondial, a demarat procedurile de achiziționare a Expur. Tranzacția propriu-zisă se va ridica la peste 100 milioane de euro, francezii urmînd, în perioada imediat următoare, să declanșeze o procedură complexă de auditare a Expur. În cele ce urmează, vom încerca să le dăm o mînă de ajutor auditorilor francezi, sintetizînd, atît cît se poate sintetiza, niște afaceri (sau cum s-or numi ele!) derulate sub umbrela Expur și cu patronajul lui Richard Randag, printre altele, președinte al Consiliului de Administrație al societății Expur. Căci, pentru cine nu știe, domnia sa Randag este tot un fel de angajat... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 16:28 (35641 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Clanurile Bocioc și Poligrad au speriat Europa cu sprijinul autorităților locale

Țapi ispășitori ai traficului de minori din Marea Britanie

Clanurile Bocioc și Poligrad au speriat Europa cu sprijinul autorităților locale

34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru «trafic de minori» și «constituire de grup infracțional», 17 persoane reținute, 168 de victime-copii... Acesta este bilanțul oficial al celei mai ample operațiuni de destructurare a unui grup infracțional organizat, specializat în activități de crimă organizată pe linia migrației ilegale și a traficului de minori, spre țări din Europa Occidentală. Pentru cei care au lipsit din țară săptămîna trecută vom preciza că acțiunea s-a desfășurat la Țăndărei și a mobilizat, pe lîngă procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, peste 120 de ofițeri de poliție din cadrul IGPR-D... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2010, 10:14 (131432 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

Afaceri prospere cu bolnavi

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

O nouă acuzație a unui pacient revoltat aruncă în aer falsele bune practici medicale ale doctorilor Spitalului Județean de Urgență Slobozia. De această dată, acuzațiile vizează un medic specialist grijuliu peste măsură cu veniturile proprii. Practica nu este singulară, ci, mai degrabă, prea bine cunoscută pacienților, însă povestea de față depășește nivelul minimal de bun simț al actelor medicale.

Bani din suferința bolnavilor. Fără chitanță!
Sănătatea ialomițeană, un domeniu complex, plin de scandaluri mediatice, de malpraxisuri grosolane și cazuri răsunătoare de deficiențe medicale, revine în actualitate cu o situație ce demonstrează, încă o dată, ilegalitățile ce... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2010, 09:38 (31777 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Primul proiect de gestionare a deșeurilor din Ialomița a dat faliment

Declarat drept succes național în aprilie 2009

Primul proiect de gestionare a deșeurilor din Ialomița a dat faliment

Povestea fără sfîrșit a deșeurilor din Ialomița înscrie în paginile sale un nou eșec răsunător. După un an de la inaugurarea primului proiect realizat de administrațiile locale ialomițene, acesta a ajuns în pragul falimentului. Este vorba despre Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO 2008 de la Sfîntu Gheorghe, în care sînt implicate 7 comune din zonele limitrofe localității. În acest moment, ADI ECO 2008 înregistrează datorii de 1,4 milioane de lei, responsabilii declarînd că singura soluție pentru salvarea serviciilor de salubritate o reprezintă desființarea asociației.

ADI ECO, regina proiectelor de gestionare a deșeurilor
Proiectele de gestionare a deșeurilor... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2010, 06:12 (31766 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Primăriile ialomițene, între ilegalități și fraude

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Curtea de Conturi a județului Ialomița funcționează! Și credeți sau nu, instituția are chiar și activitate de control. E drept, la nivelul anului 2008. Căci secretomania instaurată în instituția lui Văcăroiu este mai fermă ca niciodată, iar informațiile publice lipsesc cu desfăvîrșire. Paradoxal, Curtea de Conturi, deși o fantomă la nivel local, este organismul a cărei misiune este aceea de a veghea în permanență la cheltuirea banului public. Și, chiar dacă tardiv, instituția a făcut public în 2010 un raport al propriei activități desfășurate, atenție!, în anul 2008...

Curtea de Conturi, un domeniu al ezotericului
Activitatea Curții de Conturi Ialomița este, pentru mai... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 16:08 (28782 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

«Reușim împreună»

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

Cea mai bună bancă în Europa Centrală și de Est, în 2008. Nu am spus-o noi, ci Euromoney și Global Finance. Părerea noastră e că nu s-au înșelat. Doar că Raiffeisen Bank era și mai bună, cel puțin în 2008, dacă nu l-ar fi ajutat pe numitul Paul Toma-Eldaga să dispară cu milionul de dolari primit cadou (a se citi rambursare) de la stat.

Faptele așa cum sînt
Pe la jumătatea lunii octombrie 2009, ne făceam de lucru și-l readuceam în prim-plan pe infractorul Paul Toma-Eldaga. Scriam la momentul respectiv despre ultimul tun marca Paul, o rambursare de TVA de peste 1 milion de dolari încasată de firma Eldaga înainte de a-și da obștescul sfîrșit. Să vă reamintim, în mare, derularea... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2010, 08:48 (46747 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Luciul de apă din Ialomița are iz penal

Scandal cu miros de baltă

Luciul de apă din Ialomița are iz penal

Bălțile ialomițene revin în atenția publicului larg ca subiect de dispută. După privatizarea societății de stat Ialpesco, luciul de apă al județului a trecut prin mai multe «mîini». Actual, la aproape trei ani de la preluarea în administrare a bălților de către ultimul proprietar, luciul de apă al județului aprinde spriritele afaceriștilor în domeniu. Pasiunea cu care se dau luptele este atît de aprigă încît unul dintre adversari aduce acuzații penale mai multor persoane implicate. Tribunale, procese, conflicte, toate pentru o parte a bălților ialomițene...

Are balta pește. Sau a avut!
Înainte de a trece la detalierea amănunțită a conflictelor cu miros de pește din județul... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2010, 09:55 (46178 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Medicii din Fetești, acuzați de malpraxis

Gravidă după chiuretaj

Medicii din Fetești, acuzați de malpraxis

Șocant! O femeie va naște un copil deși a făcut un avort. Toate urmare a unor erori medicale înfricoșătoare. După nou-născuți morți și paciente nenorocite pe viață, un nou caz de aparent malpraxis se «naște» în scutecele secției Ginecologie de la Spitalul Fetești. Povestea dramatică a unei femei nu face decît să demonstreze, încă o dată, că medicina ialomițeană, din punct de vedere al calității, este deplorabilă! Lipsă de profesionalism, erori medicale grave, malpraxis evident, femei și copii victime, sînt doar cîteva caracteristici ale sănătății ialomițene... Iar cazul de astăzi nu contrazice cu nimic aceste constatări.

Ginecologii, Dumnezeii femeilor gravide
Nici nu... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2010, 09:16 (122814 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Miliardarul Nițescu are nevoie de o minune pentru redresarea ULTEX

Magnat falit sau om de afaceri moral?

Miliardarul Nițescu are nevoie de o minune pentru redresarea ULTEX

În urmă cu două săptămîni, Independent publica un articol incendiar în care demonstra cu probe, date și declarații că SC Ultex Țăndărei se îndreaptă în pas alergător către faliment. În același articol, Vasile Nițescu, patronul de facto al fabricii de ulei, a contestat afirmațiile noastre, iar la două săptămîni după apariția articolului, adică ieri, 2 martie 2010, a organizat o conferință de presă mamut pentru a demonta, din nou, cele scrise. Din păcate, expozeul său de peste 3 ore a confirmat, o dată în plus, că situația în care se găsește SC Ultex este extrem de gravă și că numai o minune mai poate salva fabrica de la faliment.

Remember ULTEX
Scriam în urmă cu două... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2010, 18:24 (108755 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

Copil nenorocit urmare a unui malpraxis grosolan? (II)

Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

• Colegiul Medicilor, sesizat asupra situației
• Anchetă PENALĂ în cazul «erorii» dr Dinu


Scandalul devoalat săptămîna trecută de ziarul nostru capătă noi conotații. După ce a încercat zadarnic să-și dreagă imaginea publicînd (pseudo) drepturi la replică prin fițuicile locale, cazul dr Dinu a ajuns în atenția Colegiului Medicilor Ialomița. În așteptarea unei decizii a acestui for sîntem în măsură să publicăm noi informații privind modul în care dr Valentina Dinu înțelege să profeseze în cadrul Spitalului Județean. Se impune să precizăm că demersul nostru este unul strict jurnalistic, urmărind adevărul și nu mazilirea dr Dinu. Și credem că, atunci cînd acuzațiile publicate de noi se vor confirma printr-o anchetă a poliției, deja demarată la acest moment, cîștigul va fi exclusiv... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2010, 18:44 (27092 vizualizări - 10 comentarii)

ANCHETĂ

Copil nenorocit urmare a unui malpraxis grosolan?

Copil nenorocit urmare a unui malpraxis grosolan?

• Părinții unei fetițe aduc grave acuzații unui medic
• Situație fără precedent la Spitalul Slobozia
• Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

Pe un butoi de pulbere stă Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Una dintre secțiile unității sanitare a devenit un adevărat ring de box, între o tînără doctoriță și întreaga echipă de medici. Atît de aprinse sînt spiritele pe palierul compartimentului medical încît și ultimul muncitor din curtea instituției cunoaște scandalul... Acuzații, injurii, jigniri și îmbrînceli, toate în interiorul Spitalului Județean și sub atenta observație a pacienților. Mai grav decît toate acestea sînt însă învinuirile de malpraxis, de neglijență în serviciu și încălcarea unor norme doctoricești ce plutesc în jurul unui medic. Una dintre acuzații se distinge dintre toate, tocmai prin natura sa sensibilă. Este vorba... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2010, 08:20 (137858 vizualizări - 39 comentarii)

ANCHETĂ

Fabrica de ulei Țăndărei, datorii de 400 de miliarde

Nițescu îndreaptă Ultex spre faliment

Fabrica de ulei Țăndărei, datorii de 400 de miliarde

Despre Vasile Nițescu, printre altele, patron al Ultex SA Țăndărei am tot scris. De bine, mai puțin. Căci milioanele de euro ale patronului Nițescu, jinduite de mai toți salariații fabricii, urbea Țăndăreiului și alți clienți ai Ultex, s-au transformat, de-a lungul timpului, în datorii la stat sau țepe sau autoțepe sau alte mișmașuri ieftine. Pe scurt, după cum știți, Ultex a devenit de ani buni gazda afacerilor de succes ale investitorului Nițescu, încă de la preluarea acțiunilor fabricii de la Topway miliardarul Vasile dorind să le vîndă. Acțiunile. Dacă nu pricepeți ceea ce v-am scris, vă invităm să parcurgeți cele ce urmează, cu mențiunea că lăsăm la atitudinea dlui Nițescu eventuale interpretări... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2010, 07:48 (94663 vizualizări - 17 comentarii)

ANCHETĂ

Angajații, sclavii moderni ai patronilor din Ialomița

Două angajate ale SC Florens își caută dreptatea cu legea în mînă

Angajații, sclavii moderni ai patronilor din Ialomița

Criza este o scuză excelentă pentru excesele oricărui patron. Ea îl ajută să-și trateze angajații ca pe niște obiecte, să nu-și plătească datoriile către stat și, la nevoie, să-i concedieze pe cei care nu reușesc să se adapteze suficient de repede acestei forme moderne de sclavie. O sclavie în care legile statului, oricare ar fi ele, se opresc la poarta firmei.

«Munceam și 20 de ore pe zi!»
Aurica Ilie e croitoreasă de cînd se știe. Și a trecut prin multe firme, unele mai cumplite decît altele. A lucrat chiar și pentru SC Korin, celebră în urmă cu cîțiva ani pentru modul inuman în care își trata angajații. Și a rezistat de fiecare dată. Ar fi rezistat și aici, la SC... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 08:51 (20032 vizualizări - 7 comentarii)

ANCHETĂ

Comunitarii, gaura neagră a administrației locale

100 de miliarde pentru liniște și ordine publică

Comunitarii, gaura neagră a administrației locale

Vă mai amintiți reducerile de personal din administrațiile publice locale, anunțate de Guvern la început de an? Da, da, alea de care s-a ales praful și pulberea... Ei bine, la Slobozia, locul 2 la nivel județean în topul orașelor cu cei mai numeroși angajați din administrația publică, nu angajații Primăriei reprezintă problema, ci polițiștii comunitari. Ajunși, după numai 5 ani, de la 30 la 234, polițiștii comunitari din Slobozia au cheltuit, pînă acum, aproape 100 miliarde de lei.

224 de comunitari pentru liniștea noastră
«Cu cît sînt mai mulți, cu atît sînt mai greu de găsit!». Aceasta este concluzia generală a unui sondaj de opinie lansat la nivelul străzii la Slobozia... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 16:53 (18800 vizualizări - 13 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Vineri, 8 decembrie 2023, termen-limită pentru depunerea Declarației de mențiuni privind schimbarea perioadei fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2023, 12:35
(15257 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește cereri inițile anuale de solicitare a ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că până la data de 15 decembrie 2023 inclusiv, se depun la Centrele județene ale Agenției, respectiv al Municipiului București pe raza ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2023, 11:10
(16012 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Fierbinți-Târg

Un incendiu s-a produs duminică, 3 decembrie a.c., în jurul orei 2,00, la o locuință proprietate personală în orașul Fierbinți-Târg. Trei echipaje de la Detașamentul de Pompieri Urziceni au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 18:05
(3157 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 1100 de amenzi în minivacanța de 1 Decembrie

În perioada 30 noiembrie-3 decembrie a.c., nu au fost înregistrate evenimente deosebite, polițiștii ialomițeni fiind prezenți la datorie pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică și prevenirea ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 16:50
(10676 vizualizări - 0 comentarii)


0241/924-Call Center RAJA Constanța

0241/924-Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția acestora vine în ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 16:25
(1767 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: «Ghid privind modalitatea de aplicare a facilităților fiscale, acordate persoanelor fizice care desfășoară activități de creare de programe pentru calculator, începând cu veniturile aferente lunii noiembrie 2023»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că Agenția Națională de Administrare Fiscală a elaborat și publicat «Ghidul privind modalitatea de aplicare a facilităților ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 16:05
(17595 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri preventive în perioada Sărbătorilor de Iarnă 2023

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în scopul prevenirii unor episoade de îmbolnăvire a populației cu Trichinella spiralis (Trichineloză), aduce la cunoștința că reprezintă ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 14:10
(12062 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Microbuz cu cinci pasageri, implicat într-un accident rutier

Centrul Infotrafic al Poliției Române informează că luni, 4 decembrie a.c., în zona localității Sinești, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme și un microbuz cu cinci ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 11:00
(8195 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție-eveniment cu prilejul Zilei Naționale a României

Muzeul Județean Ialomița: Expoziție-eveniment cu prilejul Zilei Naționale a României

Muzeul Județean Ialomița organizează o expoziție dedicată împlinirii a 105 ani de la actul istoric de la 1 Decembrie 1918 de la Alba Iulia. Expoziția este găzduită de foaierul Sălii Europa a Consiliului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2023, 14:45
(3616 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița a fost reconectată la rețeaua de energie electrică

Ialomița a fost reconectată la rețeaua de energie electrică

E-Distribuție Dobrogea anunță că echipele de lucru mobilizate au reconectat la rețea circa 96% din numărul total de clienți care au avut alimentarea cu energie electrică întreruptă de daunele provocate ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2023, 22:40
(2496 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Activități educative alături de preșcolarii Grădiniței cu Program Prelungit «Piticot»

Protopopiatul Slobozia: Activități educative alături de preșcolarii Grădiniței cu Program Prelungit «Piticot»

Miercuri, 29 noiembrie 2023, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» din municipiu au organizat activitatea cu tema «Sfântul Apostol Andrei-ocrotitorul românilor ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2023, 16:40
(18069 vizualizări - 0 comentarii)


A treia zi de proteste la Direcția Județeană de Statistică Ialomița

A treia zi de proteste la Direcția Județeană de Statistică Ialomița

Miercuri, 29 noiembrie 2023, salariații Direcției Județene de Statistică Ialomița au continuat protestul început pe data de 27 noiembrie 2023. Greva s-a desfășurat timp de o oră, începând cu orele 11,0 ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2023, 15:50
(13699 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Polițiștii, la datorie în minivacanța dedicată zilei de 1 Decembrie

În contextul minivacanței dedicată Zilei Naționale a României, în perioada 30 noiembrie-3 decembrie 2023, polițiștii IPJ Ialomița intensifică activitățile pentru menținerea ordinii și liniștii publice, ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2023, 14:40
(10704 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședințe de lucru la nivel județean

Marți, 28 noiembrie 2023, prefectul județului Ialomița a prezidat Ședința Colegiului Prefectural și a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Pe ordinea de zi a ședintelor au figurat informări ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 17:40
(4408 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbați din Bordușani, surprinși la furat de lemne

Marți, 28 noiembrie 2023, polițiștii din Stelnica au depistat doi bărbați, în vârstă de 35 de ani și 52 de ani, din Bordușani, care ar fi tăiat, fără drept, mai mulți arbori dintr-o pădure ce aparține ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 16:20
(2321 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României!

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în intervalul 30 noiembrie-3 decembrie 2023, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 14:40
(25046 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Jilavele și Albești

Luni, 27 noiembrie 2023, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit la un incendiu produs la locuința unui cetățean din localitatea Jilavele. Jarul căzut din sistemele de încălzire a condus, cel mai ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 13:45
(9233 vizualizări - 0 comentarii)


USR propune o bursa cumulată pentru studenții români de pretutindeni

Senatoarea USR Silvia Dinică a depus o inițiativă legislativă care permite cumularea bursei pentru studenții români de pretutindeni cu bursa de excelență olimpică/internațională și cu bursa de performanță ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 13:20
(3106 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 78,8 milioane de lei, în perioada ianuarie-octombrie 2023

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-octombrie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 78,8 milioane ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 12:25
(16172 vizualizări - 0 comentarii)


Cursuri de prim ajutor dedicate jandarmilor ialomițeni

Cursuri de prim ajutor dedicate jandarmilor ialomițeni

În această perioadă, la nivel național, se derulează sesiuni de pregătire a personalului în acordarea primului ajutor de bază. Jandarmii ialomițeni participă zilele acestea la activitățile de instruire ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 12:10
(3166 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Buliga din Fetești!

Marți, 28 noiembrie 2023, Stația de Pompare Buliga a înregistrat o avarie la sistemul de alimentare cu energie electrică, motiv pentru care pompele de la nivelul acesteia nu au mai putut funcționa. Astfel ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 11:25
(4616 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 13.30, polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 30 de ani, din Țăndărei. În urma testării cu aparatul din dotare ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2023, 17:10
(1996 vizualizări - 3 comentarii)


ISU Ialomița: Toate drumurile județene și naționale au fost deschise, 22 de localități sunt afectate de lipsa energiei electrice!

ISU Ialomița: Toate drumurile județene și naționale au fost deschise, 22 de localități sunt afectate de lipsa energiei electrice!

Peste 80 de pompieri au fost la datorie la sfârșit de săptămână pentru înlăturarea efectelor negative generate de Codul Portocaliu/Roșu de ninsori și viscol în Ialomița. Misiunile pompierilor s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2023, 15:20
(8069 vizualizări - 0 comentarii)


Sindicatul funcționarilor publici «PRO LABOR» Slobozia, în Grevă Generală. Salariații de la Statistică, protest spontan!

Sindicatul funcționarilor publici «PRO LABOR» Slobozia, în Grevă Generală. Salariații de la Statistică, protest spontan!

Salariații din cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita, Agenției Județene pentru Plăți si Inspecție Socială, Casei Județene de Pensii și Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2023, 13:10
(13837 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 5 sectoare de drumuri naționale au fost deschise circulației

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița informează faptul că a fost reluat traficul pe următoarele sectoare de drumuri naționale din județ: DN2C Buzău-Grivița-Slobozia ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 19:30
(10435 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 70 de mașini sunt blocate în zăpadă pe drumurile din județ!

Un prim bilanț al Codului Portocaliu de viscol și ninsori, emis de Administrația Națională de Meteorologie pentru județul Ialomița, arată faptul că, la acest moment, echipele de intervenție ale ISU Ialomița ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 14:40
(5136 vizualizări - 0 comentarii)


48 de localități din Ialomița sunt deconectate de la rețeaua de energie electrică. Autocar cu cetățeni ucraineni, blocat în zăpadă la Platonești!

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița informează cu privire la faptul că 48 de localități din județ sunt fără curent electric. Viscolul puternic ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 13:30
(12816 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 sectoare de drumuri naționale și județene sunt închise din cauza viscolului!

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița informează că, din cauza viscolului puternic și a ninsorii abundente, sunt închise următoarele drumuri: DN3B Făcăeni-Chirana ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 10:30
(31128 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Autocar cu 40 de pasageri, răsturnat. S-a activat Planul Roșu de Intervenție!

Iazu: Autocar cu 40 de pasageri, răsturnat. S-a activat Planul Roșu de Intervenție!

Din cauza viscolului puternic și a ninsorii, un autocar în care se aflau 40 de pasageri s-a răsturnat duminică, 26 noiembrie a.c., în zona localității Iazu. Autoritățile au declanșat Planul Roșu de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 09:40
(25482 vizualizări - 0 comentarii)


ANM: Cod Roșu de viscol în județul Ialomița

Duminică, 26 noiembrie 2023, la ora 06,00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Roșu de viscol pentru județele Brăila, Buzău, Călărași, Constanța, Tulcea și Ialomița. Avertizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 09:10
(2859 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...