Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Administratorii de bloc fură asociațiile de proprietari

«Supravegheați» de Primărie

Administratorii de bloc fură asociațiile de proprietari

Semnale legate de modul în care administratorii asociațiilor de proprietari din Slobozia ajung să folosească banii locatarilor pentru a-și plăti datoriile la bănci, studiile copiilor sau extravaganțele amantei sînt nenumărate. La fel de multe însă sînt și dovezile legate de indiferența proprietarilor, veșnic nemulțumiți de serviciile prestate, dar niciodată dispuși să supervizeze modul în care sînt folosiți banii pe care îi plătesc pentru aceste servicii. Exemplul de mai jos este unul clasic. Și încă o dovadă că administrația locală nu este dispusă să se implice în niciun fel în protejarea celor pe care este plătită să îi reprezinte.

Cine fură azi un ou, mîine fură un bloc... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2010, 16:38 (19657 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Transportul dializaților, o afacere de 4 miliarde de lei

Spitalul Județean, «zamfirit» la drumul mare

Transportul dializaților, o afacere de 4 miliarde de lei

Afacerile în vreme de criză merg prost. Iar dacă nu cunoști pe cineva în sistem, merg și mai prost. La Spitalul Județean de Urgență Ialomița e de ajuns să-l cunoști pe juristul Vasile Zamfir ca să ai o afacere de 4 miliarde de lei la cheie. Părerea noastră!

Dializa, o afacere fără moarte
Secția de Dializă a Spitalului Județean Ialomița asigură 800 de dialize lunar. Pacienții sînt transportați din toate colțurile județului, iar banii curg fie vară, fie iarnă. Cu sincope, evident, că pe bani îi plătește statul. Și pentru că e darnic, statul plătește în acest moment 7800 de lei vechi pe kilometru unei firme din Constanța. Fără contract și cu o licitație publică cîștigată... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2010, 06:11 (18300 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Primarul Feteștiului, urmărit penal

După doi ani de procese

Primarul Feteștiului, urmărit penal

Încă de la instalarea în funcția de edil al municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu a fost acuzat public de o politizare excesivă a administrației locale din localitate. În replică, primarul s-a apărat aducînd argumente referitoare la o reducere sau o rearanjare a personalului din subordine. Mulți dintre angajați au refuzat să accepte condițiile de lucru ale primarului Catrinoiu, alții au renunțat la locurile de muncă, alții au rămas să lucreze pe noua organigramă impusă de edilul liberal. Un caz se deosebește însă din toate. Și datează încă din anul 2008. O fostă angajată a Primăriei Fetești l-a acționat pe Catrinoiu în judecată, aducîndu-i acuzații cel puțin grave referitoare la comiterea unui... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2010, 16:18 (20833 vizualizări - 5 comentarii)

ANCHETĂ

BCR «fură» RATA din... cont

Cățeluș cu părul creț

BCR «fură» RATA din... cont

În urmă cu cîteva luni, am detaliat modalitatea prin care una dintre sucursalele Băncii Comerciale Române din Slobozia a reușit o «performanță» greu de egalat: și-a scos unul dintre clienți dator după doi ani de la achitarea integrală a unui credit. Ei bine, acest aspect a făcut obiectul unei cercetări a polițiștilor ialomițeni. Cum s-a solicitat plîngerea datornicului închipuit? Revenim și vă spunem în cele ce urmează. Pe scurt, clientul a scăpat de datorii, iar banca vrea dezmințiri...

Istoric al datoriei
La jumătatea anului 2006, slobozeanul a solicitat un împrumut bancar de la BCR, credit ce i-a fost acordat. La un an diferență, clientul s-a răzgîndit și a refinanțat... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2010, 18:35 (10344 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Crișan, pus la zid de proprii angajați

Scandal în curtea fabricii de lactate Diami

Crișan, pus la zid de proprii angajați

Marian are 33 de ani și un handicap sever de gradul al II-lea. E bolnav. Pînă mai zilele trecute, și-a cîștigat traiul zilnic muncind, deși piciorul bolnav îl împiedică adesea să facă treabă. Povestea lui Marian este comună: după cinci ani de muncă patronul nu vrea să-i elibereze documentele necesare pentru a beneficia de ajutorul de șomaj. Cel puțin așa ne spune el. Marian locuiește în blocurile de la UGIRA. Muncind, dar mai ales cu ajutorul lui Dumnezeu, Marian a reușit să-și cumpere o cămăruță de 6 metri pătrați, fără apă caldă și căldură. «De regulă, aștept să-mi aducă vecinii mîncare ca eu să economisesc banii...» ne explică Marian existența a două farfurii cu mîncare aburindă așezate pe... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2010, 14:53 (30436 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

58 de ialomițeni suspecți de fraude electorale

Autoritatea Electorală Permanentă confirmă «votul multiplu» în Ialomița

58 de ialomițeni suspecți de fraude electorale

Rareori în istoria electorală a României cazurile de fraude electorale, «vot multiplu» sau șpagă electorală au fost scoase la iveală. Partidele au acuzat în permanență, autoritățile au cercetat, totul însă a rămas nedovedit, iar acuzații mai nevinovați ca niciodată. Peste maldărul de dosare întocmite de-a lungul vremii s-a așternut uitarea în mai puțin de-o lună de la un scrutin de alegeri. Anul acesta însă, surpriză! După mai bine de șapte luni de zile de la scrutinul Alegerilor Europarlamentare, Autoritatea Electorală Permanentă a descoperit grave încălcări ale legilor electorale în județul nostru. Zeci de ialomițeni sînt cercetați în dosare penale pentru infracțiunea de «vot multiplu». Desigur... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 13:26 (13777 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Clemență suspectă pentru clanurile de mafioți

Judecătoria Urziceni, doică pentru infractori

Clemență suspectă pentru clanurile de mafioți

La începutul anului precedent, municipul Urziceni era zguduit de un scandal de proporții petrecut în plină stradă. Protagoniștii, două grupări rivale din localitate, și-au etalat ziua în amiaza mare întreg arsenalul de luptă, distrugînd tot ce le-a ieșit în cale. Bîte, săbii, cuțite, pistoale, răngi, fiare sau furci, toate au fost mînuite în încăierarea ce a speriat Urziceniul. Urmare a conflicului, conducerea Poliției din localitate a fost decapitată, acuzată fiind de o gestionare defectuoasă a situației scăpate de sub control. La un an de zile de la scenariul mafiot pus în practică de clanurile Ritaxon, pe de o parte, și Catană, pe de altă parte, o hotărîre a instanței de judecată demonstrează... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2010, 13:50 (21663 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Drumul comunal din Făcăeni, preluat ilegal de clanul Boștină

Vestul sălbatic s-a mutat în Ialomița

Drumul comunal din Făcăeni, preluat ilegal de clanul Boștină

La 20 de ani de la Revoluție, cu legea în mînă și actele de proprietate în buzunare, două familii din comuna Făcăeni sînt terorizate și amenințate cu evacuarea. Mai mult decît atît, autorul acestor presiuni care durează de aproape cinci ani, a reușit anul trecut, printr-o lictație pe care primăria Făcăeni o consideră ilegală, să-și adjudece o porțiune din drumul comunal care leagă Făcăeni de Movila. Și a izolat, astfel, nu doar cele două familii, ci o comunitate cu peste 7000 de suflete...

Boștină, Dumnezeul de la Făcăeni
«Cînd s-a aciuat la noi, prin 2000, avea o societate falimentară și era vai de capul lui, mergea cu miloaga prin sat să-i dea lumea pămînt în arendă... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2010, 15:28 (20373 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Contrabandă «legală» cu țigări

Cum să fii traficant cu acte-n regulă

Contrabandă «legală» cu țigări

Contrabanda cu țigări este în floare. Iar ultima scumpire nu face decît ca afacerea să fie din ce în ce mai prosperă. Un adevărat rai al traficanților. În ediția de astăzi a publicației noastre vă vom dezvălui integral cum poți face contrabandă cu țigări fără ca nimeni să te poată sancționa. Evident, toate amănuntele le vom culege dintr-o hotărîre a unei instanțe din Ialomița, document pe cît de incredibil, pe atît de adevărat... Povestea este scurtă, iar conținutul mai interesant ca o poveste de dragoste.

Garda Financiară și traficantul care nu mai este...
La începutul anului precedent, pe vremea cînd autoritățile încă mai sperau la capturi impresionante de țigări,... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2010, 16:45 (15088 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

20 de milioane, înlocuirea rețelei de apă la Slobozia

Bani cu nemiluita pentru apa lui Ionașcu

20 de milioane, înlocuirea rețelei de apă la Slobozia

Nota de plată pentru asigurarea calității apei potabile la Slobozia dublează cheltuielile efectuate pînă în prezent. Valoarea estimată a înlocuirii celor 42 de kilometri de țevi de oțel și refacerea ambientală se apropie de 200 miliarde lei vechi. Deocamdată nu sînt cunoscute sursele de finanțare pentru acest proiect, însă municipalitatea a demarat procedurile de achiziționare a țevilor.

Țevi de plastic de 5 milioane
Luni, 11 ianuarie 2010, la orele 10,00, reprezentanții Primăriei Slobozia au organizat prima licitație a anului pentru achiziționarea de țevi de polipropilenă pentru înlocuirea celor 42 de kilometri de conductă de oțel a orașului. Cantitatea de țeavă care... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2010, 17:45 (12394 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Dosarul apei, la DNA

Sărbători fericite slobozenilor din partea primarului Ionașcu

Dosarul apei, la DNA

La 6 luni de la intrarea în exploatare a sursei de apă subterană, problema calității apei furnizate slobozenilor este departe de a fi rezolvată. În ciuda presiunilor autorităților publice județene și a rezultatelor negative ale analizelor făcute la începutul lunii decembrie, SC Urban continuă să furnizeze apă improprie consumului pe post de apă potabilă. Această stare de fapt a atras atenția IPJ Ialomița care a demarat o anchetă. După 6 luni în care dosarul a fost mutat dintr-un birou într-altul, acesta a luat în sfîrșit drumul DNA, unde se află în acest moment. Deși datele din dosar sînt, potrivit declarațiilor reprezentanților IPJ Ialomița, strict secrete, sîntem în măsură să vă oferim o serie... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2009, 12:18 (9919 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Interagro, MONOPOL pe producția Combinatului Chimic

Amonil și-a semnat sentința!

Interagro, MONOPOL pe producția Combinatului Chimic

Săptămîna precedentă, Amonil SA a făcut public controversatul contract încheiat cu Interagro SA, societatea controlată de omul de afaceri Ioan Niculae. Documentul are drept obiect principal furnizarea de gaze naturale către Combinatul Chimic din Slobozia. La schimb, Amonil oferă toată cantitatea de producție...
După ce, în urmă cu cîteva luni, Amonil anunța pericolul de încetare a activității din cauza lipsei materiei prime, gazul natural, actual «salvarea» Combinatului Chimic a venit de la Interagro. Inițial, firma omului de afaceri Ioan Niculae anunțase imposibilitatea de livrare a gazului metan necesar continuării activității Amonil. În aceste condiții, Consiliul de Administrație al Combinatului... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2009, 14:00 (14070 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

APA LUI IONAȘCU NU E POTABILĂ

Oficialul oficialului

APA LUI IONAȘCU NU E POTABILĂ

În cursul zilei de joi, 3 decembrie 2009, Institutul de Sănătate Publică București a dat publicității rezultatele analizelor de verificare a potabilității sursei subterane de apă care alimentează municipiul Slobozia și localitățile limitrofe. Concluzia categorică a seturilor de probe prelevate în ultimele trei săptămîni e indubitabilă: APA NU E POTABILĂ! Prefectul Mădălin Teculescu, unul dintre susținătorii acestui demers de reanalizare a calității apei, consideră imperios necesară convocarea Comitetului pentru Situații de Urgență în vederea identificării de soluții pe termen scurt care să remedieze situația.

Amoniu, fier și enterococi în apa slobozenilor... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2009, 08:28 (14578 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Bani de buzunar pentru primarii PD-L din Ialomița

Noiembrie, ultimul bal pe spinarea statului

Bani de buzunar pentru primarii PD-L din Ialomița

Nici nu s-a răcit bine semnătura de pe OG 1307/2009, prin care în Ialomița se pompau 2,7 milioane lei în primarii PD-L, că Guvernul o ia de la capăt. Și, la 8 zile distanță, adică pe 12 noiembrie, în Monitorul Oficial al României apare o listă cu 21 de primării județene (PD-L și PNL) care primesc 1,52 milioane de lei, bani de buzunar, pentru a trece fără emoții de sfîrșitul anului. Măsura, evident discriminatorie în condițiile în care solicitările de fonduri nu au trecut prin filtrul financiar al Consiliului Județean Ialomița, mărește încă o dată prăpastia dintre administrațiile locale și devine motiv de vrajbă între primarii celor două tabere rămase în campanie.

La plăcinte, înainte!... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2009, 14:20 (9001 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Amonil a refuzat majorarea capitalului social cu 58,7 milioane lei!

Amonil a refuzat majorarea capitalului social cu 58,7 milioane lei!

Intenția concernului cipriot Salink Limited, acționar minoritar al Amonil SA, de majorare a capitalului social al Combinatului de la Slobozia nu a fost adoptată de Adunarea Generală a acționarilor întrunită miercuri, 25 noiembrie 2009. Pe scurt, solicitarea de majorare a capitalului a fost înaintată puțin după anunțarea executării silite a Amonil de către Chemgas Holding, creditorul ce a preluat creanța de la Distrugaz Sud. Asta după ce aceeași creanță a trecut și prin «mîinile» Riverside Development, acționar majoritar al Chemgas... Revenind, ciprioții și-au exprimat, la finele lunii septembrie 2009, intenția de a majora capitalul social cu aproximativ 58,7 milioane lei, transformați în acțiuni... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2009, 23:33 (9324 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Luptă la scenă deschisă între Amonil și acționari

Salvare de la faliment sau tun aproape perfect? (II)

Luptă la scenă deschisă între Amonil și acționari

Recent, Salink Limited, acționar minoritar al Amonil SA a adresat Consiliului de Administrație al societății o serie de întrebări, ce au fost discutate în cadrul Adunării Generale a Acționarilor din data de 24 noiembrie 2009. Astfel, potrivit ultimei comunicări remise Bursei de Valori București, Salink Limited, acționarul ce deține puțin peste 13% din capitalul Amonil, și-a arătat nemulțumirea față de recentele tranzacții realizate de Combinat. Concret, Salink acuză reprezentanții Amonil despre faptul că nu ar fi evitat executarea silită asupra activelor Combinatului de către Chemgas Holding Corporation. În replică, Consiliul de Administrație contestă acuzațiile, încercînd să justifice că toate... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2009, 19:43 (10084 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Gunoiul ialomițean se concesionează pe promisiuni

Prefectura aruncă în aer afacerile cu deșeuri menajere

Gunoiul ialomițean se concesionează pe promisiuni

Începînd cu 16 iulie, platformele neconforme din toate localitățile județului Ialomița au fost închise. Măsura, evident, una care funcționează doar pe hîrtie, a deschis drumul unei nou tip de afacere: concesionarea serviciilor de salubritate comunale. Pentru numai 4 lei pe cap de locuitor, firme încă neînființate promit colectarea în totalitate a gunoaielor provenite de la populație. Afacerea, pe cît de simplă, pe atît de ilegală, se bazează pe eludarea reglementărilor legale în vigoare. Totul cu acordul tacit al autorităților locale dornice să găsească o soluție rapidă de a scăpa de o responsabilitate care afectează direct bugetul local.

Prefectura anulează a afacere de 4 miliarde de lei lunar... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2009, 04:54 (11350 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

«Nu vreau decât să mă lase să-mi văd copilul!»

Un părinte acuză autoritățile locale din Fetești de blocarea demersurilor de încredințare a copilului

«Nu vreau decît să mă lase să-mi văd copilul!»

Povestea sosită pe adresa redacției este un caz clasic de dramă domestică. Divorțați anul trecut, Beznilă George și Beznilă Simona, părinții unei fetițe de numai 3 ani, își revendică în instanțele de judecată dreptul de a le fi încredințată minora. Procesul, sau mai degrabă procesele, se află pe rol la Judecătoria Sectorului 5 București și, în acest moment, se derulează cu greutate din cauza sincopelor intervenite în activitatea judecătorească. Ce este însă spectaculos la acest caz este faptul că, potrivit declarațiilor lui George Beznilă, declarații probate cu zeci de pagini de dosar, autoritățile locale din Fetești refuză în mod sistematic dreptul obținut în instanță de către acesta de a-și... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2009, 04:48 (9099 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

115 milioane de euro, «înghițite» de șomaj, pensii și ajutoare sociale

Ialomița în criză financiară

115 milioane de euro, «înghițite» de șomaj, pensii și ajutoare sociale

România e în recesiune. Guvernanții se bat în măsuri de evitare a colapsului financiar. Autoritățile locale aproape că sînt în faliment. Instituțiile publice se plîng de o acută lipsă a fondurilor necesare desfășurării activităților. Investițiile lipsesc cu desăvîrșire. Firmele falimentează de la o zi la alta, iar criza amenință, inclusiv în Ialomița, angajații ce încă nu și-au pierdut slujbele. Deși acestea previziuni sumbre sînt susținute de specialiști financiari, statul român se dovedește neputincios în fața stopării pomenilor sub forma unor ajutoare financiare. E drept, o parte din acești bani ajung în buzunarele celor nevoiași; o parte însă iau calea leneșilor ce, lună de lună, întind mîna... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2009, 13:12 (8202 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Certificate fiscale «false» pentru obținerea de subvenții agricole

EXCLUSIVITATE

Certificate fiscale «false» pentru obținerea de subvenții agricole

Polițiștii ialomițeni au demarat zeci de anchete ce privesc eliberarea de către autorități publice locale a unor certificate fiscale «false», utilizate de fermierii ialomițeni pentru obținerea de subvenții agricole. Concret, ilegalitățile, produse cu știința autorităților locale, au vizat «sprijinirea» fermierilor locali pentru acordarea de subvenții agricole «prin emiterea mai multor certificate fiscale în care se menționa, în mod nereal, că solicitanții nu înregistrau debite la îndeplinirea obligațiilor privind impozitele și taxele locale». La acest moment, în vizorul polițiștilor se află primăriile comunelor Stelnica, Bordușani, Făcăeni, Vlădeni și Movila. Cercetările efectuate... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2009, 12:53 (22886 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Vineri, 8 decembrie 2023, termen-limită pentru depunerea Declarației de mențiuni privind schimbarea perioadei fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2023, 12:35
(15257 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește cereri inițile anuale de solicitare a ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că până la data de 15 decembrie 2023 inclusiv, se depun la Centrele județene ale Agenției, respectiv al Municipiului București pe raza ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2023, 11:10
(16012 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Fierbinți-Târg

Un incendiu s-a produs duminică, 3 decembrie a.c., în jurul orei 2,00, la o locuință proprietate personală în orașul Fierbinți-Târg. Trei echipaje de la Detașamentul de Pompieri Urziceni au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 18:05
(3157 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 1100 de amenzi în minivacanța de 1 Decembrie

În perioada 30 noiembrie-3 decembrie a.c., nu au fost înregistrate evenimente deosebite, polițiștii ialomițeni fiind prezenți la datorie pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică și prevenirea ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 16:50
(10676 vizualizări - 0 comentarii)


0241/924-Call Center RAJA Constanța

0241/924-Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția acestora vine în ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 16:25
(1767 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: «Ghid privind modalitatea de aplicare a facilităților fiscale, acordate persoanelor fizice care desfășoară activități de creare de programe pentru calculator, începând cu veniturile aferente lunii noiembrie 2023»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că Agenția Națională de Administrare Fiscală a elaborat și publicat «Ghidul privind modalitatea de aplicare a facilităților ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 16:05
(17595 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri preventive în perioada Sărbătorilor de Iarnă 2023

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în scopul prevenirii unor episoade de îmbolnăvire a populației cu Trichinella spiralis (Trichineloză), aduce la cunoștința că reprezintă ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 14:10
(12062 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Microbuz cu cinci pasageri, implicat într-un accident rutier

Centrul Infotrafic al Poliției Române informează că luni, 4 decembrie a.c., în zona localității Sinești, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme și un microbuz cu cinci ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2023, 11:00
(8195 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție-eveniment cu prilejul Zilei Naționale a României

Muzeul Județean Ialomița: Expoziție-eveniment cu prilejul Zilei Naționale a României

Muzeul Județean Ialomița organizează o expoziție dedicată împlinirii a 105 ani de la actul istoric de la 1 Decembrie 1918 de la Alba Iulia. Expoziția este găzduită de foaierul Sălii Europa a Consiliului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2023, 14:45
(3616 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița a fost reconectată la rețeaua de energie electrică

Ialomița a fost reconectată la rețeaua de energie electrică

E-Distribuție Dobrogea anunță că echipele de lucru mobilizate au reconectat la rețea circa 96% din numărul total de clienți care au avut alimentarea cu energie electrică întreruptă de daunele provocate ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2023, 22:40
(2496 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Activități educative alături de preșcolarii Grădiniței cu Program Prelungit «Piticot»

Protopopiatul Slobozia: Activități educative alături de preșcolarii Grădiniței cu Program Prelungit «Piticot»

Miercuri, 29 noiembrie 2023, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» din municipiu au organizat activitatea cu tema «Sfântul Apostol Andrei-ocrotitorul românilor ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2023, 16:40
(18069 vizualizări - 0 comentarii)


A treia zi de proteste la Direcția Județeană de Statistică Ialomița

A treia zi de proteste la Direcția Județeană de Statistică Ialomița

Miercuri, 29 noiembrie 2023, salariații Direcției Județene de Statistică Ialomița au continuat protestul început pe data de 27 noiembrie 2023. Greva s-a desfășurat timp de o oră, începând cu orele 11,0 ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2023, 15:50
(13699 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Polițiștii, la datorie în minivacanța dedicată zilei de 1 Decembrie

În contextul minivacanței dedicată Zilei Naționale a României, în perioada 30 noiembrie-3 decembrie 2023, polițiștii IPJ Ialomița intensifică activitățile pentru menținerea ordinii și liniștii publice, ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2023, 14:40
(10704 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședințe de lucru la nivel județean

Marți, 28 noiembrie 2023, prefectul județului Ialomița a prezidat Ședința Colegiului Prefectural și a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Pe ordinea de zi a ședintelor au figurat informări ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 17:40
(4408 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbați din Bordușani, surprinși la furat de lemne

Marți, 28 noiembrie 2023, polițiștii din Stelnica au depistat doi bărbați, în vârstă de 35 de ani și 52 de ani, din Bordușani, care ar fi tăiat, fără drept, mai mulți arbori dintr-o pădure ce aparține ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 16:20
(2321 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României!

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în intervalul 30 noiembrie-3 decembrie 2023, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 14:40
(25046 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Jilavele și Albești

Luni, 27 noiembrie 2023, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit la un incendiu produs la locuința unui cetățean din localitatea Jilavele. Jarul căzut din sistemele de încălzire a condus, cel mai ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 13:45
(9233 vizualizări - 0 comentarii)


USR propune o bursa cumulată pentru studenții români de pretutindeni

Senatoarea USR Silvia Dinică a depus o inițiativă legislativă care permite cumularea bursei pentru studenții români de pretutindeni cu bursa de excelență olimpică/internațională și cu bursa de performanță ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 13:20
(3106 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 78,8 milioane de lei, în perioada ianuarie-octombrie 2023

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-octombrie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 78,8 milioane ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 12:25
(16172 vizualizări - 0 comentarii)


Cursuri de prim ajutor dedicate jandarmilor ialomițeni

Cursuri de prim ajutor dedicate jandarmilor ialomițeni

În această perioadă, la nivel național, se derulează sesiuni de pregătire a personalului în acordarea primului ajutor de bază. Jandarmii ialomițeni participă zilele acestea la activitățile de instruire ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 12:10
(3166 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Buliga din Fetești!

Marți, 28 noiembrie 2023, Stația de Pompare Buliga a înregistrat o avarie la sistemul de alimentare cu energie electrică, motiv pentru care pompele de la nivelul acesteia nu au mai putut funcționa. Astfel ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2023, 11:25
(4616 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 13.30, polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 30 de ani, din Țăndărei. În urma testării cu aparatul din dotare ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2023, 17:10
(1996 vizualizări - 3 comentarii)


ISU Ialomița: Toate drumurile județene și naționale au fost deschise, 22 de localități sunt afectate de lipsa energiei electrice!

ISU Ialomița: Toate drumurile județene și naționale au fost deschise, 22 de localități sunt afectate de lipsa energiei electrice!

Peste 80 de pompieri au fost la datorie la sfârșit de săptămână pentru înlăturarea efectelor negative generate de Codul Portocaliu/Roșu de ninsori și viscol în Ialomița. Misiunile pompierilor s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2023, 15:20
(8069 vizualizări - 0 comentarii)


Sindicatul funcționarilor publici «PRO LABOR» Slobozia, în Grevă Generală. Salariații de la Statistică, protest spontan!

Sindicatul funcționarilor publici «PRO LABOR» Slobozia, în Grevă Generală. Salariații de la Statistică, protest spontan!

Salariații din cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita, Agenției Județene pentru Plăți si Inspecție Socială, Casei Județene de Pensii și Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2023, 13:10
(13837 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 5 sectoare de drumuri naționale au fost deschise circulației

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița informează faptul că a fost reluat traficul pe următoarele sectoare de drumuri naționale din județ: DN2C Buzău-Grivița-Slobozia ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 19:30
(10435 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 70 de mașini sunt blocate în zăpadă pe drumurile din județ!

Un prim bilanț al Codului Portocaliu de viscol și ninsori, emis de Administrația Națională de Meteorologie pentru județul Ialomița, arată faptul că, la acest moment, echipele de intervenție ale ISU Ialomița ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 14:40
(5136 vizualizări - 0 comentarii)


48 de localități din Ialomița sunt deconectate de la rețeaua de energie electrică. Autocar cu cetățeni ucraineni, blocat în zăpadă la Platonești!

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița informează cu privire la faptul că 48 de localități din județ sunt fără curent electric. Viscolul puternic ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 13:30
(12816 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 sectoare de drumuri naționale și județene sunt închise din cauza viscolului!

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița informează că, din cauza viscolului puternic și a ninsorii abundente, sunt închise următoarele drumuri: DN3B Făcăeni-Chirana ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 10:30
(31129 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Autocar cu 40 de pasageri, răsturnat. S-a activat Planul Roșu de Intervenție!

Iazu: Autocar cu 40 de pasageri, răsturnat. S-a activat Planul Roșu de Intervenție!

Din cauza viscolului puternic și a ninsorii, un autocar în care se aflau 40 de pasageri s-a răsturnat duminică, 26 noiembrie a.c., în zona localității Iazu. Autoritățile au declanșat Planul Roșu de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 09:40
(25482 vizualizări - 0 comentarii)


ANM: Cod Roșu de viscol în județul Ialomița

Duminică, 26 noiembrie 2023, la ora 06,00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Roșu de viscol pentru județele Brăila, Buzău, Călărași, Constanța, Tulcea și Ialomița. Avertizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2023, 09:10
(2859 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...