Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dreptate în instanță pentru fetițele asistentei medicale din Săveni, ucisă de COVID-19 anul trecut

Dreptate în instanță pentru fetițele asistentei medicale din Săveni, ucisă de COVID-19 anul trecut

Deși există o lege prin care statul recunoaște implicarea personalului medical în lupta cu pandemia de COVID-19, instituțiile publice refuză să o pună în aplicare. Casa Județeană de Pensii Ialomița a fost acționată în instanță de fiicele și soțul Nicoletei Grigore, primul cadru medical din Ialomița care și-a pierdut viața din cauza bolii infecțioase provocată de virusul SARS-CoV-2. Instituția a refuzat să le acorde celor două fetițe gemene, în vârstă de 9 ani, pensia de urmaș la valoarea stabilită prin Legea 56/2020 și Ordonanța 116/2021, acte normative concepute pentru a recunoaște acțiunile angajaților din sistemul medical de a stopa efectele bolii COVID-19. După un proces care s-a întins pe... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2021, 09:55 (10106 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Pădurea urbană de la Urziceni

23 de hectare, plantate în următorii 5 ani

Pădurea urbană de la Urziceni

bonus: Nicu Popa, slobozeanul care vrea perdea forestieră de protecție la marginea orașului

La sfârșitul săptămânii precedente, Asociația «Pădurea Copiilor», în parteneriat cu administrația publică din Urziceni, a reluat proiectul de împădurire urbană demarat în urmă cu două săptămâni. Proiectul este susținut de către OMV Petrom, iar organizatorii speră ca în anii următori numărul voluntarilor implicați în proiect să crească. «Este unul dintre puținele proiecte de împădurire din Ialomița... Sperăm ca exemplul de bună practică să determine și alte administrații locale să ne urmeze!» declară Gabriel Cateliu, consilier local USR și unul dintre inițiatorii proiectului.

Voluntarii pădurii urbane... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2021, 13:20 (4936 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 1900 de persoane testate anti-COVID-19 în programul Primăriei Slobozia

Peste 1900 de persoane testate anti-COVID-19 în programul Primăriei Slobozia

Pe data de 27 octombrie a.c., Primăria Slobozia a dat startul unui program de testare gratuită a locuitorilor din oraș, privind depistarea infecției cu SARS-CoV-2. Totul în cadrul programului «Slobozia se testează», inițiat de autoritățile locale. Până în prezent, peste 1900 de persoane au fost testate.

Autoritățile monitorizează situația epidemiologică
Numărul mare de cazuri la nivelul municipiului Slobozia, înregistrat în luna octombrie 2021, a determinat autoritățile locale să adopte măsuri pentru a controla situația epidemiologică. Pri­marul Dragoș Soare a propus Consi­liului... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2021, 10:05 (11231 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Mai mulți bani la bugetele primăriilor ialomițene

Mai mulți bani la bugetele primăriilor ialomițene

Măsurile de executare si­lită aplicate de administrațiile locale par că au produs efecte. «În primele 9 luni ale anului în curs, încasările la bugetele locale ale celor 66 de primării din Ialomița au ajuns la 83%!» susțin oficialii Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița. Valoarea totală a sumelor încasate este de 275 milioane de lei, potrivit unei statistici oficiale a instituției.

Mai mulți bani la bugetele locale Analiza Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița, din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, arată faptul că suma... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2021, 18:05 (4348 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tânără cu probleme psihice, lăsată fără drepturi pentru că a mers la școală

Se întâmplă la Căzănești

Tânără cu probleme psihice, lăsată fără drepturi pentru că a mers la școală

Caz revoltător în orașul Căzănești. O tânără de 24 de ani, diagnosticată cu retard mintal, nu poate beneficia de indemnizația de handicap din cauza faptului că a mers la școală. La finalul celor 10 clase pe care le-a urmat, tinerei i-a fost oferită o diplomă de studii. Autoritățile invocă faptul că documentul eliberat de unitatea de învățământ unde a frecventat cursurile demonstrează că boala de care suferă nu este atât de gravă încât să aibă nevoie de spriji­nul statului. În schimb, familia susține că tânăra nu știe să scrie sau să citească. Singura șansă de a rezolva această problemă rămâne instanța de judecată.

Abandonată de autorități... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2021, 11:40 (13533 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

24% dintre elevii ialomițeni s-au vaccinat anti-COVID-19

24% dintre elevii ialomițeni s-au vaccinat anti-COVID-19

O situație statistică a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița arată că numărul elevilor ialomițeni vaccinați anti-COVID-19 este scăzut. Procentul elevilor imunizați cu sechema completă de vaccinare, care cuprinde două doze, nu depășește 24%, potrivit estimărilor oficiale. În România, sunt considerați eligibili pentru imunizarea împotriva bolii infecțioase COVID-19 copiii cu vârsta de peste 12 ani.

Mai multă implicare la nivelul școlilor În Ialomița, la începutul anului școlar în curs, au fost înscriși în unitățile de învăță­mânt 34000 de elevi. Potrivit statisticilor... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2021, 14:05 (8974 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia plătește 1,1 milioane de lei pentru cadastrare

Slobozia plătește 1,1 milioane de lei pentru cadastrare

bonus: 150 de locuri de casă

Slobozia nu are cărți funciare pentru terenurile pe care urmează să se realizeze inves­tițiile edilitare. Săptămâna trecută, Primăria Slobozia a semnat un contract de 1,1 mili­oane de lei pentru executarea unor lucrări de cadastrare prioritare cu firma Rege Cad SRL din București. Procesul va dura minim 18 luni. Printre priorități se numără locurile de casă pentru tineri, terenurile pe care va fi construită Centura de Nord a orașului, străzile incluse în programele de reabilitare finanțate din fondurile europene, etc. «Facem acum ce alte orașe au făcut în urmă cu 10 ani...» declară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Mai bine mai târziu decât niciodată... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2021, 09:50 (3519 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte de investiții noi la Spitalul Slobozia

Și mai mulți bani pentru Sănătate

Proiecte de investiții noi la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean are nevoie de investiții noi pentru a fi operaționalizat. Oficialii județeni susțin că încearcă să acceseze noi surse de finanțare pentru investițiile restante de la nivelul acestui obiectiv. Pe lista investițiilor se numără sistematizarea spațiilor existente în curtea spitalului și realizarea de scări de acces în clădire, conform noilor norme impuse de ISU.

Al treilea șantier Spitalul Județean Slobozia a intrat vara aceasta în cel mai amplu proces de reabilitare din existența sa. Primele două șan­tiere vizează reabilitarea Ambu­lato­riului Spitalului (17,4 mili­oane... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2021, 14:40 (11760 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Și-a obligat iubita să se prostitueze

Ialomița: Și-a obligat iubita să se prostitueze

Cercetat de DIICOT Slobozia pentru «trafic de droguri» și «proxenetism», un tânăr din Ialomița și-a recunoscut faptele în fața instanței de judecată. Anchetatorii au reținut faptul că acesta își obliga iubita să se prostitueze. Tânăra a fost obligată să întrețină relații sexuale pe bani în mai multe orașe din România.

Și-a obligat iubita să se prostitueze Tânărul se afla în vizorul anchetatorilor încă din anul 2019. La data respectivă, el a fost surprins în flagrant în timp ce-i vindea unui bărbat 3,13 grame de cannabis, pentru care a cerut 550 de lei. Ulterior, procurorii DIICOT Slobozia... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2021, 11:20 (5494 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Anchetă epidemiologică la Grădinița «Voinicelul» după ce mai mulți copii s-au simțit rău

Slobozia: Anchetă epidemiologică la Grădinița «Voinicelul» după ce mai mulți copii s-au simțit rău

UPDATE: Anchetă epidemiologică și la Grădinița cu Program Prelungit din Țăndărei

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a deschis o anchetă epidemiologică la Grădinița «Voinicelul» din Slobozia, după ce reprezentanții unității au raportat 6 cazuri de copii care prezentau simptome digestive. Luni, 15 noiembrie a.c., vor fi făcute publice rezultatele analizelor.

Verificările sunt în curs Potrivit reprezentanților instituției de învățământ, miercuri, 10 noiembrie a.c., după ce copiii au plecat acasă, li s-ar fi făcut rău. Aceștia prezentau simptome digestive și au fost transportați de părinți la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. «Este vorba despre 6 copii, din... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2021, 17:05 (8696 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salubritate Urziceni SRL colectează selectiv 27 tone de deșeuri lunar

Exemplu de bună practică

Salubritate Urziceni SRL colectează selectiv 27 tone de deșeuri lunar

Administrația din Urziceni a devenit un exemplu de bună practică la nivel județean. Conform datelor oficiale, firma de salubritate a municipiului colectează 27 tone de deșeuri reciclabile lunar. «Am promis că vom oferi comunității un serviciu de salubritate performant și ne-am ținut de cuvânt...» declară primarul orașului Urziceni, Constantin Sava. Performanța e cu atât mai surprinzătoare în condițiile în care numărul de angajați care asi­gură serviciile de salubrizare nu trece de 6 persoane.

Servicii de 1 milion de euro Cunoscută pentru problemele de mediu generate de operatorul de... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2021, 14:05 (5101 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Urban SA pierde jumătate din apa furnizată în rețea

Investiții pentru eficiență economică

Slobozia: Urban SA pierde jumătate din apa furnizată în rețea

Urban SA înregistrează pierderi la nivelul rețelei de apă existente la Slobozia care depășesc 45% din apa captată și livrată în sistem. Administrația locală și județeană caută soluții pentru redu­cerea acestor pierderi. «Rețeaua este deteriorată... Practic, se înregistrează pierderi pe tot traseul, încă de la extragerea ei din stratul freatic. Avem nevoie de investiții pentru a reduce pierderile!» declară Adrian Stoicescu, directorul Urban SA. Primele echipamente care urmează să fie achizițio­nate sunt niște contoare de apă care vor permite citirea «la distanță» a debitelor înregistrate la nivelul rețelei de apă exploatate de firmă.

Gânduri mari, posibilități limitate... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2021, 10:10 (4120 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clasamentul celor mai bine plătite funcții de conducere ale instituțiilor publice din Ialomița

Clasamentul celor mai bine plătite funcții de conducere ale instituțiilor publice din Ialomița

Aflate sub coordonarea Instituției Prefectului Ialomița, la nivelul județului nostru există 29 de instituții publice deconcentrate. Fiecărei instituții îi este atribuită o funcție de conducere. Remunerația acestor posturi diferă de la o instituție la alta și este realizată pe baza responsabilităților și obiectivelor trasate de ministerele de care aparțin. Potrivit declarațiilor de avere depuse de conducătorii acestor instituții se poate trage o concluzie cu privire la valoarea lunară a veniturilor pe care le au aceste posturi de condu­cere. O analiză a documentelor oficiale arată că funcțiile de director ale Direcției Sanitar Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, Oficiului Județean... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2021, 09:55 (15299 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Investiții de 143 milioane de lei pentru drumurile județene

Ialomița: Investiții de 143 milioane de lei pentru drumurile județene

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 28 octombrie 2021, Notele Conceptuale pentru două investiții în reabilitarea drumurilor județene. Valoarea acestor investiții se ridică la 143 milioane de lei. Alte 34 mi­lioane de lei urmează a fi investite în reabilitarea a 4 poduri județene.

Consiliul Județean a votat După mai bine de 25 de ani de așteptare, prin 2017, administrația județeană a reușit să facă primele progrese vizibile în reabilitarea și moder­nizarea infrastructurii rutiere existente la nivelul județului. Acest efort este susținut și în actualul mandat, în cadrul ședințelor... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2021, 12:20 (14354 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șefii Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia, eliberați din funcție

Scandaluri cu ecou

Șefii Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia, eliberați din funcție

Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia are de câteva zile o nouă structură de conducere. Directorul și directorul adjunct al unității de învățământ au fost schimbați printr-o decizie a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Steluța Mitrea, șefa Învățământului ialomițean, reclamă grave încălcări ale Legii Educației, fără a le menționa în mod concret. Demiterea celor doi șefi ai unității de învățământ s-ar fi făcut în baza unei petiții anonime. Potrivit legislației, astfel de documente nu s-ar lua în considerare de către instituțiile de profil. Cu atât mai puțin să se adopte decizii, precum efectuarea de cercetări interne, disciplinare sau să se emită dispoziții de încetare a unei... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2021, 17:20 (19517 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarii din comunele Ialomiței visează la investiții noi prin Programul «Anghel Saligny»

Noua Morgană administrativă

Primarii din comunele Ialomiței visează la investiții noi prin Programul «Anghel Saligny»

La sfârșitul lunii septembrie 2021, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a anunțat operaționalizarea Programului «Anghel Saligny». În Ialomița, un sfert dintre loca­litățile din mediul rural nu vor avea acces la acest program. Restul administrațiilor locale depune proiecte de investiții care vizează infrastructura rutieră și canalizarea. Prin Programul Național de Investiții «Anghel Saligny» vor fi alocate cel puțin 140 milioane de lei pentru fiecare județ, minimum 4 milioane pentru fiecare comună și cel puțin 7 milioane de lei pentru fiecare oraș.

O treime dintre administrații riscă să nu primească nimic... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2021, 13:50 (9964 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Începe războiul autoturismelor abandonate

Slobozia: Începe războiul autoturismelor abandonate

Administrația locală caută soluții pentru ridicarea ma­șinilor abandonate din oraș. La acest moment se lucrează la un Regulament care să permită ridicarea acestor mașini pe cheltuiala Primăriei Slobozia. Primarul Dragoș Soare susține că externalizarea acestui serviciu către firme specializate ar reprezenta cea mai ieftină soluție.

Soluție de compromis Slobozia urmează să investească 28 milioane de lei într-un proiect de reabi­litare a căilor de rulare ale transportului public. Derularea proiectului depinde (și) de rapiditatea cu care autoritățile locale vor ridica autoturismele abandonate... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2021, 09:55 (4618 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

4500 de ialomițeni au solicitat ajutorul pentru încălzirea locuințelor

4500 de ialomițeni au solicitat ajutorul pentru încălzirea locuințelor

4500 de ialomițeni au făcut solicitări pentru acordarea ajutorului pentru încălzirea lo­cuințelor în primele două săp­tă­mâni de la deschiderea sesiunii de depunere a cererilor. Fondurile se acordă prin intermediul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița. Sprijinul se acordă în funcțiile de veniturile beneficiarilor, care nu trebuie să depă­șească 2053 de lei net/lună.

Campanie în plină desfășurare Campania de depunere a soli­citărilor privind acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinței a început în urmă cu două săptămâni. Potrivit datelor furnizate de Agenția... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2021, 12:20 (11584 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Fonduri din bugetul local pentru susținerea Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Fonduri din bugetul local pentru susținerea Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Consilierii locali din Fetești au votat, în cadrul ședinței ordinare desășurată în urmă cu o săptămână, acordarea de fonduri din bugetul local pentru susținerea activității Spitalului Municipal «Anghel Saligny». Proiectul a fost inițiat de primarul Laurențiu Șonchereche, iar banii pe care unitatea medicală îi va primi vor fi folosiți pentru achiziția de concentratoare de oxigen, aparate necesare tratării bolnavilor de COVID-19. Inițiativa administrației locale din Fetești este comună cu cea a Con­siliului Județean Ialomița, care s-a angajat să susțină activitatea spitalelor din județ care luptă cu boala COVID-19.

Sprijin pentru Spitalul Fetești... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2021, 15:20 (6439 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Elevii din 87 de unități de învățământ vor merge «fizic» la școală

De luni, 8 noiembrie 2021

Ialomița: Elevii din 87 de unități de învățământ vor merge «fizic» la școală

Potrivit deciziei comune a Ministerului Educației și Ministerului Sănătății, de luni, 8 noiembrie 2021, elevii vor putea merge «fizic» la școală doar dacă procentul de vaccinare al personalului din școli depășește 60%. La nivelul județului Ialomița, din cele 98 de unități de învățământ, cu personalitate juridică sau arondate, 87 au o rată de vaccinare a   profesorilor și personalului nedidactic peste valoarea stabilită prin acte normative.

Elevii se întorc în clase Conform Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița și Direcției de Sănătate Publică Ialomița, din cele 98 de unități de învățământ din județ, cu personalitate juridică sau arondate, 87 au un procent... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2021, 19:05 (14870 vizualizări - 7 comentarii)

28 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Șofer băut a părăsit locul accidentului

Depistat la scurt timp după ce, implicat într-un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unei persoane, a părăsit locul faptei, pe numele unui bărbat de 32 ani, din Slobozia, polițiștii rutieri ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:38
(15566 vizualizări - 0 comentarii)


A furat o bicicletă și a vândut-o

A furat o bicicletă și a vîndut-o

Polițiștii din Balaciu au fost sesizați de un bătrîn de 80 ani asupra faptului că, în urmă cu cîteva zile, ar fi rămas fără o bicicletă. Polițiștii l-au identificat rapid pe autorul furtului, acesta fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:36
(11975 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț încarcerat

Hoț încarcerat

Vineri, 4 decembrie 2009, polițiștii ialomițeni au încarcerat în Penitenciarul Slobozia un bărbat în vîrstă de 30 ani, din localitate. Pe numele acestuia, Judecătoria Slobozia a emis, la data de 3 decembrie ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:32
(12649 vizualizări - 0 comentarii)


Fără infracțiuni electorale în Ialomița

Potrivit ultimelor informații, procesul electoral în județul Ialomița a decurs normal. Astfel, la nivelul județului nu au fost constatate infracțiuni, fiind aplicată o singură sancțiune contravențională ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 20:30
(10560 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu mașina Poliției

Accident cu mașina Poliției

O autoutilitară din dotarea Poliției Fetești a fost implicată într-un accident rutier. Astfel, duminică, 6 decembrie a.c., în jurul orei 16,15, pe raza municipiului Fetești, autovehiculul Poliției a intrat ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 20:24
(10888 vizualizări - 0 comentarii)


«Taxă pe prostie» la Slobozia

«Taxă pe prostie» la Slobozia

Înșelătoria prin metoda ghicitului, metodă veche în județul nostru, revine în actualitate cu o nouă victimă. O tînără de 15 ani a sesizat polițiștii că ar fi fost înșelată de o femeie de etnie rromă, după ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 07:32
(10655 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți la 13 ani

Doi copii, de 13 ani, din comuna Grivița sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 20 noiembrie-3 decembrie, au furat din mai multe locuințe, de pe raza comunei ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2009, 08:38
(14103 vizualizări - 0 comentarii)


Suplimentare a forțelor de ordine la alegeri

Suplimentare a forțelor de ordine la alegeri

Pentru buna desfășurare a turului II al alegerilor prezidențiale, la nivelul județului Ialomița au fost luate măsuri de suplimentare a forțelor de ordine, comparativ cu cele implicate în primul tur de scrutin ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2009, 07:32
(11532 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Joi, 3 decembrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat o razie ce a avut drept scop principal prevenirea unor evenimente stradale comise cu violență. La acțiune au participat polițiști din structurile ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2009, 17:50
(11736 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Jandarmii Grupei de Intervenție Slobozia au fost solicitați joi, 3 decembrie a.c., în jurul orelor 10,00, de o femeie din orașul Amara. Femeia a solicitat eliberarea fiicei sale, despre care credea că ar ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2009, 13:55
(11554 vizualizări - 0 comentarii)


Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii din județul Buzău au solicitat sprijinul polițiștilor ialomițeni pentru identificarea autorului unui furt de tractor agricol. După puțină vreme, mașinăria agricolă a fost ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 19:31
(12722 vizualizări - 0 comentarii)


Cu cuțitul în centrul orașului

Ziua în amiaza mare, un bărbat din Fetești a făcut un scandal monstru în centrul orașului. Pe scurt, miercuri, 2 decembrie, polițiștii feteșteni au fost sesizați asupra situației, bărbatul amenințînd trecătorii ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 19:03
(11043 vizualizări - 0 comentarii)


Fier vechi confiscat la Țăndărei

Fier vechi confiscat la Țăndărei

7 tone de deșeuri. Aceasta este captura polițiștilor din Țăndărei în urma efectuării unei acțiuni ample de verificarea a modului de colectare a fierului vechi pe raza localității. În urma controalelor efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 18:32
(14222 vizualizări - 0 comentarii)


Bețiv recalcitrant la Slobozia

După ce a băut bine, un bărbat din Bărbulești s-a apucat de spart geamurile unui magazin din Slobozia. Patronul magazinului a solicitat imediat sprijinul polițiștilor, bărbatul, de 40 ani, din Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 18:12
(14088 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor arestat

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii l-au încarcerat în Penitenciarul Slobozia pe Constantin I., de 46 ani, din Slobozia. Pe numele bărbatului instanța slobozeană emisese în luna octombrie 2009 un mandat de ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 17:42
(12465 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal cu cuțitul din dotare

Scandal cu cuțitul din dotare

De Ziua Națională, marți, 1 decembrie 2009, jandarmii slobozeni au fost sesizați de patronul unui local din Slobozia asupra unui scandal iscat din senin între doi bărbați aflați în stare de ebrietate. ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 16:20
(10770 vizualizări - 0 comentarii)


«Clauzele interzise», în atenția ITM

«Clauzele interzise», în atenția ITM

Potrivit reprezentanților ITM, «libertatea de voință a părților este limitată în negocierea contractului individual de muncă de prevederile art. 38 din Codul Muncii, care prevede că „salariații nu pot ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 11:52
(12188 vizualizări - 0 comentarii)


Incidente electorale

Incidente electorale

În intervalul 23 noiembrie-1 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița au fost semnalate 3 incidente electorale, cîte unul în fiecare din localitățile Slobozia, Amara și Sudiți. Aspectele sesizate au ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 11:32
(13549 vizualizări - 0 comentarii)


Identificare online a parcelelor agricole

Pentru a diminua erorile privind identificarea parcelelor agricole, APIA va demara, în luna ianuarie 2010, o campanie de instruire a fermierilor privind modalitatea de identificare online a parcelelor agricole ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 15:10
(17416 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrână accidentată la traversarea străzii

Bătrînă accidentată la traversarea străzii

Traversarea neregulamentară a fost cauza unui accident rutier produs în cursul zilei de marți, 1 decembrie 2009, în jurul orelor 17,30, pe DN2A, în localitatea Stejaru. Victima, o femeie în vîrstă de 8 ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 12:04
(11541 vizualizări - 0 comentarii)


Circula cu numere de înmatriculare false

Pe numele unui bărbat, de 56 ani, din Urziceni, polițiștii rutieri au întocmit un dosar penal, fiind cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 12:03
(15341 vizualizări - 0 comentarii)


A murit încercând să aprindă soba

A murit încercînd să aprindă soba

Seria incendiilor la gospodăriile populației, evenimente frecvente în această perioadă a anului, a debutat tragic în luna decembrie. Astfel, marți seara, 1 decembrie, în jurul orei 22.30, la locuința lui ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 11:16
(14475 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

1 Decembrie 2009, 18:10
(13668 vizualizări - 0 comentarii)


Adeverințe de la APIA pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii plăților pe suprafață care intenționează să acceseze credite de la băncile care au încheiat convenții cu Agenția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:58
(12697 vizualizări - 0 comentarii)


Grave accidente de circulație

Grave accidente de circulație

La numai o săptămînă după un grav accident rutier petrecut pe DN2A, în apropierea kilometrului 55, din care rezultau 5 victime, un alt eveniment rutier s-a petrecut duminică dimineață, în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:48
(11579 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu puternic la Amara

Incendiu puternic la Amara

Un puternic incendiu a cuprins vineri, 27 noiembrie, în jurul orei 21,30, două anexe gospodărești din Amara. Pompierii slobozeni s-au deplasat cu operativitate la locul intervenției însă mai multe animale ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:43
(10517 vizualizări - 0 comentarii)


Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Traian Băsescu a anunțat că va da în judecată pe Dinu Patriciu și cotidianul Gardianul pentru «minciună și trucarea unor filmări» și a întrebat conducerea ziarului dacă, înainte de a-l pune în circulație ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 12:53
(11077 vizualizări - 2 comentarii)


Cauciucuri de 2 miliarde, furate de paznic

Cauciucuri de 2 miliarde, furate de paznic

Judecătorii slobozeni au decis joi, 26 noiembrie, arestarea a doi ialomițeni pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Cei doi au desfășurat a adevărată «afacere» cu cauciucuri furate, în perioada aprilie ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2009, 18:46
(12195 vizualizări - 1 comentariu)


Poșta, închisă pe 1 decembrie

Poșta, închisă pe 1 decembrie

Marți, 1 decembrie 2009, toate oficiile poștale din întreaga țară vor fi închise, anunță Departamentul Relații Publice din cadrul Companiei Naționale Poșta Română. Prin același comunicat de presă, se completează ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2009, 15:22
(14762 vizualizări - 0 comentarii)


«Sindicaliștii să decidă așa cum le dictează conștiința»

«Sindicaliștii să decidă așa cum le dictează conștiința»

Elena Neagu, liderul local al UJSL Ialomița protestează împotriva intenției Confederației Sindicatelor Democratice din România de a negocia un pact politic direct cu PSD. Potrivit declarațiilor sale, la ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 18:07
(10845 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...