Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Și-a obligat iubita să se prostitueze

Ialomița: Și-a obligat iubita să se prostitueze

Cercetat de DIICOT Slobozia pentru «trafic de droguri» și «proxenetism», un tânăr din Ialomița și-a recunoscut faptele în fața instanței de judecată. Anchetatorii au reținut faptul că acesta își obliga iubita să se prostitueze. Tânăra a fost obligată să întrețină relații sexuale pe bani în mai multe orașe din România.

Și-a obligat iubita să se prostitueze Tânărul se afla în vizorul anchetatorilor încă din anul 2019. La data respectivă, el a fost surprins în flagrant în timp ce-i vindea unui bărbat 3,13 grame de cannabis, pentru care a cerut 550 de lei. Ulterior, procurorii DIICOT Slobozia... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2021, 11:20 (5485 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Anchetă epidemiologică la Grădinița «Voinicelul» după ce mai mulți copii s-au simțit rău

Slobozia: Anchetă epidemiologică la Grădinița «Voinicelul» după ce mai mulți copii s-au simțit rău

UPDATE: Anchetă epidemiologică și la Grădinița cu Program Prelungit din Țăndărei

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a deschis o anchetă epidemiologică la Grădinița «Voinicelul» din Slobozia, după ce reprezentanții unității au raportat 6 cazuri de copii care prezentau simptome digestive. Luni, 15 noiembrie a.c., vor fi făcute publice rezultatele analizelor.

Verificările sunt în curs Potrivit reprezentanților instituției de învățământ, miercuri, 10 noiembrie a.c., după ce copiii au plecat acasă, li s-ar fi făcut rău. Aceștia prezentau simptome digestive și au fost transportați de părinți la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. «Este vorba despre 6 copii, din... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2021, 17:05 (8683 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salubritate Urziceni SRL colectează selectiv 27 tone de deșeuri lunar

Exemplu de bună practică

Salubritate Urziceni SRL colectează selectiv 27 tone de deșeuri lunar

Administrația din Urziceni a devenit un exemplu de bună practică la nivel județean. Conform datelor oficiale, firma de salubritate a municipiului colectează 27 tone de deșeuri reciclabile lunar. «Am promis că vom oferi comunității un serviciu de salubritate performant și ne-am ținut de cuvânt...» declară primarul orașului Urziceni, Constantin Sava. Performanța e cu atât mai surprinzătoare în condițiile în care numărul de angajați care asi­gură serviciile de salubrizare nu trece de 6 persoane.

Servicii de 1 milion de euro Cunoscută pentru problemele de mediu generate de operatorul de... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2021, 14:05 (5096 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Urban SA pierde jumătate din apa furnizată în rețea

Investiții pentru eficiență economică

Slobozia: Urban SA pierde jumătate din apa furnizată în rețea

Urban SA înregistrează pierderi la nivelul rețelei de apă existente la Slobozia care depășesc 45% din apa captată și livrată în sistem. Administrația locală și județeană caută soluții pentru redu­cerea acestor pierderi. «Rețeaua este deteriorată... Practic, se înregistrează pierderi pe tot traseul, încă de la extragerea ei din stratul freatic. Avem nevoie de investiții pentru a reduce pierderile!» declară Adrian Stoicescu, directorul Urban SA. Primele echipamente care urmează să fie achizițio­nate sunt niște contoare de apă care vor permite citirea «la distanță» a debitelor înregistrate la nivelul rețelei de apă exploatate de firmă.

Gânduri mari, posibilități limitate... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2021, 10:10 (4115 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clasamentul celor mai bine plătite funcții de conducere ale instituțiilor publice din Ialomița

Clasamentul celor mai bine plătite funcții de conducere ale instituțiilor publice din Ialomița

Aflate sub coordonarea Instituției Prefectului Ialomița, la nivelul județului nostru există 29 de instituții publice deconcentrate. Fiecărei instituții îi este atribuită o funcție de conducere. Remunerația acestor posturi diferă de la o instituție la alta și este realizată pe baza responsabilităților și obiectivelor trasate de ministerele de care aparțin. Potrivit declarațiilor de avere depuse de conducătorii acestor instituții se poate trage o concluzie cu privire la valoarea lunară a veniturilor pe care le au aceste posturi de condu­cere. O analiză a documentelor oficiale arată că funcțiile de director ale Direcției Sanitar Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, Oficiului Județean... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2021, 09:55 (15274 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Investiții de 143 milioane de lei pentru drumurile județene

Ialomița: Investiții de 143 milioane de lei pentru drumurile județene

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 28 octombrie 2021, Notele Conceptuale pentru două investiții în reabilitarea drumurilor județene. Valoarea acestor investiții se ridică la 143 milioane de lei. Alte 34 mi­lioane de lei urmează a fi investite în reabilitarea a 4 poduri județene.

Consiliul Județean a votat După mai bine de 25 de ani de așteptare, prin 2017, administrația județeană a reușit să facă primele progrese vizibile în reabilitarea și moder­nizarea infrastructurii rutiere existente la nivelul județului. Acest efort este susținut și în actualul mandat, în cadrul ședințelor... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2021, 12:20 (14352 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șefii Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia, eliberați din funcție

Scandaluri cu ecou

Șefii Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia, eliberați din funcție

Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia are de câteva zile o nouă structură de conducere. Directorul și directorul adjunct al unității de învățământ au fost schimbați printr-o decizie a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Steluța Mitrea, șefa Învățământului ialomițean, reclamă grave încălcări ale Legii Educației, fără a le menționa în mod concret. Demiterea celor doi șefi ai unității de învățământ s-ar fi făcut în baza unei petiții anonime. Potrivit legislației, astfel de documente nu s-ar lua în considerare de către instituțiile de profil. Cu atât mai puțin să se adopte decizii, precum efectuarea de cercetări interne, disciplinare sau să se emită dispoziții de încetare a unei... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2021, 17:20 (19476 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Primarii din comunele Ialomiței visează la investiții noi prin Programul «Anghel Saligny»

Noua Morgană administrativă

Primarii din comunele Ialomiței visează la investiții noi prin Programul «Anghel Saligny»

La sfârșitul lunii septembrie 2021, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a anunțat operaționalizarea Programului «Anghel Saligny». În Ialomița, un sfert dintre loca­litățile din mediul rural nu vor avea acces la acest program. Restul administrațiilor locale depune proiecte de investiții care vizează infrastructura rutieră și canalizarea. Prin Programul Național de Investiții «Anghel Saligny» vor fi alocate cel puțin 140 milioane de lei pentru fiecare județ, minimum 4 milioane pentru fiecare comună și cel puțin 7 milioane de lei pentru fiecare oraș.

O treime dintre administrații riscă să nu primească nimic... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2021, 13:50 (9950 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Începe războiul autoturismelor abandonate

Slobozia: Începe războiul autoturismelor abandonate

Administrația locală caută soluții pentru ridicarea ma­șinilor abandonate din oraș. La acest moment se lucrează la un Regulament care să permită ridicarea acestor mașini pe cheltuiala Primăriei Slobozia. Primarul Dragoș Soare susține că externalizarea acestui serviciu către firme specializate ar reprezenta cea mai ieftină soluție.

Soluție de compromis Slobozia urmează să investească 28 milioane de lei într-un proiect de reabi­litare a căilor de rulare ale transportului public. Derularea proiectului depinde (și) de rapiditatea cu care autoritățile locale vor ridica autoturismele abandonate... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2021, 09:55 (4618 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

4500 de ialomițeni au solicitat ajutorul pentru încălzirea locuințelor

4500 de ialomițeni au solicitat ajutorul pentru încălzirea locuințelor

4500 de ialomițeni au făcut solicitări pentru acordarea ajutorului pentru încălzirea lo­cuințelor în primele două săp­tă­mâni de la deschiderea sesiunii de depunere a cererilor. Fondurile se acordă prin intermediul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița. Sprijinul se acordă în funcțiile de veniturile beneficiarilor, care nu trebuie să depă­șească 2053 de lei net/lună.

Campanie în plină desfășurare Campania de depunere a soli­citărilor privind acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinței a început în urmă cu două săptămâni. Potrivit datelor furnizate de Agenția... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2021, 12:20 (11571 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri din bugetul local pentru susținerea Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Fonduri din bugetul local pentru susținerea Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Consilierii locali din Fetești au votat, în cadrul ședinței ordinare desășurată în urmă cu o săptămână, acordarea de fonduri din bugetul local pentru susținerea activității Spitalului Municipal «Anghel Saligny». Proiectul a fost inițiat de primarul Laurențiu Șonchereche, iar banii pe care unitatea medicală îi va primi vor fi folosiți pentru achiziția de concentratoare de oxigen, aparate necesare tratării bolnavilor de COVID-19. Inițiativa administrației locale din Fetești este comună cu cea a Con­siliului Județean Ialomița, care s-a angajat să susțină activitatea spitalelor din județ care luptă cu boala COVID-19.

Sprijin pentru Spitalul Fetești... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2021, 15:20 (6425 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Elevii din 87 de unități de învățământ vor merge «fizic» la școală

De luni, 8 noiembrie 2021

Ialomița: Elevii din 87 de unități de învățământ vor merge «fizic» la școală

Potrivit deciziei comune a Ministerului Educației și Ministerului Sănătății, de luni, 8 noiembrie 2021, elevii vor putea merge «fizic» la școală doar dacă procentul de vaccinare al personalului din școli depășește 60%. La nivelul județului Ialomița, din cele 98 de unități de învățământ, cu personalitate juridică sau arondate, 87 au o rată de vaccinare a   profesorilor și personalului nedidactic peste valoarea stabilită prin acte normative.

Elevii se întorc în clase Conform Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița și Direcției de Sănătate Publică Ialomița, din cele 98 de unități de învățământ din județ, cu personalitate juridică sau arondate, 87 au un procent... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2021, 19:05 (14848 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația ialomițeană a accesat fonduri europene în valoare de 658 milioane de lei

Administrația ialomițeană a accesat fonduri europene în valoare de 658 milioane de lei

Un raport oficial al Prefecturii Ialomița evidențiază situația pro­iectelor cu finanțare europeană depuse de instituțiile publice și administrațiile locale din județul nostru, pentru ciclul financiar 2018-2023. Astfel, entitățile publice au întocmit 52 de pro­iecte, cu o valoare totală de 658 milioane de lei. Programul Operațional Regional (POR) a fost mecanismul prin care au fost accesate cele mai multe fonduri europene la nivelul județului Ialomița. Cu toate acestea, Ialomița rămâne printre județene cu cea mai slabă absorbție a banilor europeni, așa cum se arată în do­cumentele oficiale ale Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene.

Ialomița are nevoie de banii Uniunii Europene... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2021, 13:55 (14262 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are de recuperat 2,1 milioane de lei de la prostituate

Slobozia are de recuperat 2,1 milioane de lei de la prostituate

Valoarea amenzilor care trebuie plătite bugetului local al Sloboziei de către tinerele care practică prostituția, pe raza orașului, se ridică la 2,1 milioane de lei. Suma trebuie plătită de cele 10 femei aflate în evidențele Primăriei Slobozia, pe care polițiștii, jandarmii sau polițiștii locali le-au sancționat în perioada 2018-2020. Autoritățile locale au făcut demersuri pentru a transforma amenzile în muncă în folosul comunității, însă în toată această perioadă de timp doar o singură prostituată a ales această prevedere legală pentru a scăpa de sancțiuni.

Bani imposibil de recuperat... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2021, 10:10 (7638 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai multe locuri de parcare pentru mașinile din Ialomița

Mai multe locuri de parcare pentru mașinile din Ialomița

La fel ca în toată țara, și Ialomița are nevoie de o sistematizare a locurilor de parcare. Un studiu privind inventarierea locurilor de parcare, rea­lizat de VegaComp Consulting, specializată în domeniul comunicațiilor prin fibră optică, arată că la nivelul județului nostru spațiile amenajate pentru a ne putea lăsa mașinile sunt insuficiente prin comparație cu cel automobilelor. Potrivit statisticilor Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehicule, în Ialomița există aproximativ 50 mii de automobile.

Avem nevoie de mai multe parcări În topul național al parcărilor... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2021, 14:10 (6985 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

23,5 milioane de euro pentru Centura de Nord a Sloboziei

Consiliul Local Slobozia și-a dat acordul

23,5 milioane de euro pentru Centura de Nord a Sloboziei

Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 28 octombrie 2021, Nota Conceptuală pentru obiectivul de investiții «Centura ocolitoare din Zona de Nord pentru Municipiul Slobozia și modernizare drum DC53 Slobozia-Slobozia Nouă». Valoarea acestei investiții este estimată la 23,5 mili­oane de euro, din care bugetul local va suporta 215005 euro. Inițiativa construirii unei centuri ocolitoare în zona de Nord a Sloboziei îi aparține primarului Dragoș Soare și a fost lansată în campania electorală din toamna anului trecut.

O nouă investiție-mamut la orizont Consilierii locali din Slobozia au aprobat... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2021, 09:55 (8679 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu are candidați la concursurile pentru șefia Parchetelor și instanțelor

Ialomița nu are candidați la concursurile pentru șefia Parchetelor și instanțelor

Consiliul Superior al Magistraturii a definitivat listele candidaților care vor participa la examenele pentru numirea în funcțiile de conducere ale Parchetelor și instanțelor. Potrivit informațiilor oficiale, în județul Ialomița nu există procurori sau judecători înscriși la această testare. Astfel, funcțiile de conducere vor fi asigurate pe bază de interimat până la organizarea unui nou concurs. Oficialii Consiliului Superior al Magistraturii susțin că la nivelul județului Ialomița există 6 posturi de conducere vacante în cadrul Parchetelor, Judecătoriilor și Tribunalului Ialomița.

Magistrații au refuzat înscrierea la concurs... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2021, 12:20 (9776 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Inculpat lăsat în libertate de procurorii și judecătorii din Fetești

Pericol pentru siguranța publică

Inculpat lăsat în libertate de procurorii și judecătorii din Fetești

Un inculpat cercetat pentru «distrugere» și «tâlhărie» este lăsat în libertate de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești și judecătorii din cadrul Judecătoriei Fetești. De 8 luni magistrații celor două instituții continuă să analizeze probele care arată că respectivul inculpat este cu adevărat un pericol public. În timp ce procurorii au refuzat să solicite arestarea și au dispus controlul judiciar, judecătorii s-au opus internării inculpatului într-un centrul medical de reabilitare psihică.

Verificările sunt în curs În aprilie 2021, procurorii din Fetești au fost sesizați... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2021, 18:05 (14852 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

AVPS Ialomița nu înstrăinează fondurile de vânătoare

AVPS Ialomița nu înstrăinează fondurile de vânătoare

Pandemia de COVID-19 și restricțiile privind suspendarea cotelor de vânătoare aprobate la 36 specii de păsări sălbatice pentru sezonul 2020-2021 pun în dificultate activitatea economică a Asociațiilor Vânătorilor și Pescarilor Sportivi din întreaga țară. În Ialomița însă, situația e stabilă. Președintele Asociației, Claudiu Drăgănoiu, dă asigurări că în mandatul 2021-2026 cele 16 fonduri de vânătoare existente nu se vor înstrăina. «Avem o situație stabilă. Asociația dispune la acest moment de resurse financiare de peste 100000 de euro... Nu înstrăinăm și nu cesionăm fonduri de vânătoare!» a declarat Claudiu Drăgănoiu.

Cea mai mică cotizație din țară... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2021, 14:10 (5754 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a încasat 98% din veniturile proprii previzionate

Record absolut în luna octombrie 2021

Primăria Slobozia a încasat 98% din veniturile proprii previzionate

Administrația locală din Slobozia a reușit performanța de a colecta până la acest moment 98% din veniturile proprii previzionate la începutul anului în curs. Oficialii administrației susțin că o parte din acești bani vor sta la baza investițiilor viitoare. «Infrastructură rutieră, canalizare, spații verzi, locuri de joacă pentru copii, reconfigurare urbană... Asta vom face cu banii pe care i-am economisit în acest an!» declară Dragoș Soare, primarul Sloboziei.

Oraș disciplinat, administrație norocoasă Administrația Soare a avut un an norocos. La sfârșitul lunii octombrie 2021, conform... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2021, 09:55 (4404 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Șoferi amendați pentru încălcarea Codului Rutier

Polițiștii ialomițeni au efectuat joi, 29 iunie a.c., o amplă acțiune pe șoselele din județ, cu scopul de a preveni accidentele rutiere. În urma activităților, au fost aplicate 122 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2023, 18:00
(10304 vizualizări - 0 comentarii)


Un șoim călător, salvat de polițiștii de la Protecția Animalelor Ialomița

Un șoim călător, salvat de polițiștii de la Protecția Animalelor Ialomița

Polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor au identificat, pe raza localității Scânteia, o pasăre sălbatică cu caracteristicile unui șoim călător, aflat în imposibilitatrea de a zbura în habitatul ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2023, 16:05
(7181 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești, reținut pentru «lipsire de libertate» și «act sexual cu minor»

Polițiștii din Stelnica au identificat miercuri, 28 iunie a.c., un tânăr de 20 de ani, domiciliat în Fetești, bănuit de comiterea infracțiunilor de «lipsire de libertate», «act sexual cu minor», «violență ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2023, 18:30
(12385 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Spărgători de case, în vizorul polițiștilor

Polițiștii ialomițeni au identificat doi tineri, de 18 și 30 de ani, bănuiți de comiterea infracțiunii de «furt calificat». În cursul lunii iunie a.c., o persoană a sesizat polițiștii din Grivița cu privire ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2023, 18:20
(9667 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Au fost stabilite prețurile medii al produselor agricole

În vederea calculării veniturilor anuale brute obținute din cedarea folosinței bunurilor prin arendare valabile în anul 2023, au fost stabilite prețurile medii ale produselor agricole, prin Hotărârea Consiliului ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2023, 16:10
(12763 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei medii de 10 la Evaluarea Națională 2023

Miercuri, 28 iunie a.c., Ministerul Educației a făcut publice rezultatele preliminarii la Evaluarea Națională 2023. La nivelul județului Ialomița au fost obținute trei medii de 10. Rezultatele aparțin unor ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2023, 11:10
(10598 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 200 de sancțiuni aplicate în 24 de ore

Marți, 27 iunie 2023, polițiștii ialomițeni au aplicat peste 200 de sancțiuni contravenționale. Polițiștii au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2023, 18:20
(8138 vizualizări - 0 comentarii)


Cristian Ghinea, USR: «Din cauza incompetenților din Guvernul PSD-PNL, România nu va lua anul acesta niciun ban din cererile de plată 3 și 4 din PNRR!»

Incompetența miniștrilor PSD-PNL costă miliarde de euro România. În condițiile în care Guvernul încă se chinuie să îndeplinească jaloanele pentru cererea 2 de plată din PNRR, nu este nicio șansă ca România ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2023, 18:20
(13113 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Acțiune de inspecție oficială a exploatațiilor nonprofesionale

Direcția Sanitară Veterinară si pentru Siguranta Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de animale că, în perioada 1 februarie-31 mai 2023, s-a desfășurat acțiunea de inspecție oficială ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2023, 18:00
(20569 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări de TVA in valoare de 39,69 milioane de lei în perioada ianuarie-mai 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-mai 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 39,69 milioane ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2023, 17:10
(31566 vizualizări - 0 comentarii)


Ședință cu șefii instituțiilor descentralizate la Prefectura Ialomița

Ședință cu șefii instituțiilor descentralizate la Prefectura Ialomița

Luni, 26 iunie 2023, prefectul județului Ialomița a prezidat Ședința Colegiului Prefectural și a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. În cadrul întâlnirii au fost analizate probleme ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2023, 14:50
(10784 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 14 permise de conducere reținute, 8 certificate de înmatriculare retrase, amenzi de peste 143 mii de lei

În perioada 24-25 iunie a.c., peste 90 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2023, 19:05
(12926 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 493,22 milioane de lei la buget în perioada ianuarie-mai 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-mai 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 493,22 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2023, 17:25
(12108 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Autoturism în flăcări între Slobozia și Bucu

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui incendiu produs la un autoturism, pe DN2A, între localitățile Slobozia și Bucu. ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2023, 15:40
(4467 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Scânteia și Slobozia

Accidente la Scânteia și Slobozia

Stația de Pompieri Țăndărei a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs pe raza localității Scânteia, în care a fost implicat un autoturism ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2023, 15:25
(10053 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Cursuri de pregătire profesională pentru polițiști

IPJ Ialomița: Cursuri de pregătire profesională pentru polițiști

Vineri, 23 iunie a.c., s-a încheiat stagiul de pregătire profesională organizat pe parcursul a două săptămâni la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în cadrul căruia instructorii ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2023, 15:00
(9338 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 30 iunie 2023, termen-limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea regimului special pentru vânzarea la distanță de ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2023, 13:30
(12270 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Crescătorie ilegală de porci, identificată de inspectorii DSVSA Ialomița

Miercuri, 21 iunie a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat un control pe raza localității Cocora, acolo unde au identificat o crescătorie ilegală de porci. Respectiva locație nu deținea cod de exploatație ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2023, 12:20
(11870 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 74 mii de lei aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 86 evenimente, dintre care 80 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Au fost sesizate 14 infracțiuni, dintre ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2023, 18:50
(17434 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Europeană de Prevenire a Furturilor din Locuință», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Europeană de Prevenire a Furturilor din Locuință», marcată de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 21 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat o activitate de informare și conștientizare a cetățenilor ocazionată de «Ziua Europeană de Prevenire a Furturilor din Locuință». Activitățile ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2023, 18:40
(13560 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Investiții și pe parte de digitalizare. Monitorizare în timp real a parametrilor de funcționare a sistemelor de alimentare cu apă potabilă și canalizare!

RAJA Constanța: Investiții și pe parte de digitalizare. Monitorizare în timp real a parametrilor de funcționare a sistemelor de alimentare cu apă potabilă și canalizare!

La ora actuală, RAJA Constanța asigură serviciile de alimentare cu apă și canalizare în peste 160 de localități, răspândite pe teritoriul a 7 județe: Constanța, Ialomița, Călărași, Dâmbovița, Brașov, Ilfov ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2023, 18:30
(29557 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 30 iunie 2023, termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri, 30 iunie 2023, este termenul limită de depunere a Formularului 394-«Declarația informativă privind livrările ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2023, 13:00
(11708 vizualizări - 0 comentarii)


Senatul adoptă o inițiativă USR care ar putea duce la accelerarea proceselor în justiție

Senatul a aprobat, luni, 19 iunie a.c., o inițiativă legislativă a deputatei USR Oana Murariu menită să reducă timpul proceselor în instanță, prin desemnarea aleatorie, digitalizată, a experților care vor ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2023, 18:20
(2374 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 26 iunie 2023, termen de depunere a mai multor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 26 iunie 2023, este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată: Formularul ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2023, 17:40
(13069 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu de nivel tactic la un operator economic din Slobozia

Joi, 22 iunie 2023, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va desfășura un exercițiu de nivel tactic tip JOINT, în vederea antrenării forțelor și perfecționării ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2023, 16:40
(19452 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă în lunile iunie și iulie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice că începând de miercuri, 21 iunie 2023, românii pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2023, 15:40
(31754 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au fost solicitați să intervină la 76 evenimente, dintre care 72 au fost sesizate la 112. Au fost sesizate 10 infracțiuni, dintre care 3 contra persoanei, 5 ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 18:50
(6425 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Apelați responsabil Numărul Unic de Urgență 112!

În perioada 19 iunie-31 august 2023, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița-Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității vor desfășura activități informativ-preventive în cadrul  campaniei de ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 18:45
(15790 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă japoneză la Tribunalul Ialomița

Miercuri, 21 iunie a.c., magistrații Tribunalului Ialomița declanșează greva japoneză, nemulțumiți de faptul că proiectul de lege privind modificarea pensiilor de serviciu ale personalului din justiție ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 17:30
(3554 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Angajatori sancționați «muncă la negru» în construcții

ITM Ialomița: Angajatori sancționați «muncă la negru» în construcții

În perioada 8-15 iunie 2023, s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul construcțiilor. Inspectorii ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 14:00
(9449 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...