Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Valul 4 al pandemiei de COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Valul 4 al pandemiei de COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Creșterea alarmantă a cazurilor de COVID-19, paralizează spitalele din Ialomița. Angre­nate în lupta cu pandemia, unitățile medicale sunt sufocate din cauza numă­rului mare de pacienți. Luni, 11 octombrie a.c., județul Ialomița a înregistrat o cifră record de infectări. 221 de noi cazuri au fost raportate de Grupul de Comunicare Strategică. Cu paturile pline până la refuz, spitalele trebuie să facă față situației fără apa­ratură medicală sau medici specialiști.

Realitatea din spitale La finalul lunii septembrie, Prefectura Ialomița a transmis către Guverul României și Ministerul Sănătății... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2021, 12:15 (9504 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Retrocedarea terenurilor agricole bate pasul pe loc

Ialomița: Retrocedarea terenurilor agricole bate pasul pe loc

În anul 2015, Prefectura Ialomița demara un proces de inventariere a terenurilor agricole disponibile în ve­derea retrocedării. Demersul viza aplicarea prevederilor Legii 165/2013, denumită și Legea retrocedărilor cu puncte, pentru care Guvernul Ponta II și-a asumat răspunderea în aprilie 2013. La 6 ani distanță, situația rămâne neschimbată, iar majoritatea proprietarilor de teren agricol din Ialomița așteaptă și acum punerea în posesie.

Noi vrem pământ Un Raport al Prefecturii Ialomița, din anul 2015, confirma faptul că administrațiile locale dispun de aproximativ 4000 hectare de terenuri... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2021, 11:05 (3764 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contracte de investiții majorate cu 7 milioane de lei

Ședință «de îndată» la Consiliul Județean Ialomița

Contracte de investiții majorate cu 7 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit vineri, 1 octombrie 2021, pentru a aproba majorarea valorii contractelor pentru 3 dintre investițiile aflate în derulare la nivelul jude­țului. Concret, este vorba despre două investiții în infrastructura rutieră a județului Ialomița și o investiție care vizează reabilitarea Ambulato­riului din cadrul Spitalului Județean Slobozia. Valoarea totală a majorării acestor contracte este de aproximativ 7 milioane de lei. Decizia a fost adoptată ca urmare a apariției Ordonanței 15 din 2021, privind unele măsuri de acoperire a efectelor majorării prețurilor mate­rialelor de construcții.

Drumul spre raiul investițional din Ialomița... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2021, 16:55 (5376 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Scânteia: Arestat preventiv pentru că a bătut un polițist

Scânteia: Arestat preventiv pentru că a bătut un polițist

Un bărbat de 44 de ani din Scânteia se află în arestul Poliției ialomițene după ce a lovit un polițist. Omul legii a fost chemat să aplaneze un conflict pe care agresorul îl avea cu iubita sa. Cercetările în această cauză continuă.

Și-a vărsat nervii pe agentul de poliție Potrivit surselor judiciare, bărba­tul de 44 de ani, din Scânteia, a provocat un scandal la domiciliul concubinei sale. Femeia a fost cea care a sunat la 112 și a cerut ajutorul polițiștilor. Aceasta a precizat faptul că iubitul său este recalcitrant și că o amenință. La fața locului s-a deplasat un agent de poliție... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2021, 12:20 (6061 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia solicită suspendarea activității școlare din cauza COVID-19

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia solicită suspendarea activității școlare din cauza COVID-19

Consiliul de Administrație al Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia a solicitat suspendarea cursurilor pentru 14 zile din cauza numărului mare de cazuri de COVID-19 înregistrate în rândul elevilor și cadrelor didactice. Pentru a fi pusă în practică, solicitarea are nevoie de aprobarea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița.

Cursurile se vor desfășura on-line Din cauza numărului tot mai mare de elevi bolnavi de COVID-19, reprezentanții Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia au solicitat autorităților să aprobe suspendarea cursurilor în întreaga unitate... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2021, 20:05 (6297 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mărculești, comuna care susține Educația și Mediul

portret administrativ

Mărculești, comuna care susține Educația și Mediul

Pentru cele mai multe administrații locale, protecția mediului înconjurător nu repre­zintă o prioritate. Comuna Mărculești însă susține proiectele ce au legătură cu natura. Administrația condusă de primarul Sorin Ciriblan a pus la dispoziția Direcției Silvice Ialomița o suprafață de 15 hectare pentru înființarea unei păduri. Totodată, în localitate a fost deschis un centru multifuncțional, instituție care oferă copiilor din Mărculești acces la activități extrașcolare.

Misiunea de a fi primar În 2020, Sorin Ciriblan a obținut cel de-al treilea mandat de primar al comunei Mărculești.... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2021, 17:50 (2576 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Administrațiile locale au renunțat la asistenții personali

Ialomița: Administrațiile locale au renunțat la asistenții personali

Invocând motive financiare, tot mai multe administrații locale au emis dispoziții de concediere a asistenților personali, angajați pentru a oferi sprijin persoanelor încadrate în grad de han­dicap grav. O astfel de situație a fost sesizată de către Avocatul Poporului în localita­tea Reviga. Potrivit instituției, în urma verifică­rilor efectuate, Primăria Reviga a făcut demersuri pentru a renunța la aceste posturi, cu 2 ani în urmă, din lipsă de fonduri. Datele arată că localitatea are nevoie de 41 de asistenți personali. Esti­mările oficiale arată că peste 8000 de persoane cu handicap trăiesc în Ialomița, un sfert dintre acestea având nevoie de asistenți personali.

Persoanele cu handicap, fără sprijin... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2021, 15:10 (3628 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Administrație în folosul cetățenilor

Schimbare de optică edilitară la Slobozia

Administrație în folosul cetățenilor

Consiliul Local Slobozia s-a reunit joi, 30 septembrie 2021, în cadrul ședinței lunare ordinare a Consiliului Local. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat o serie de proiecte de hotărâre de larg interes pentru comunitate. Printre acestea se numără cel privind cuantumul burselor școlare, cel privind stabilirea impozitelor și taxelor locale pentru anul 2022 sau cel privind aprobarea Programului de îmbunatățire a eficienței energetice la nivelul Municipiului Slobozia.

Toți pentru administrație, administrație pentru toți Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 30 septembrie 2021, un număr... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2021, 10:55 (3672 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cadastrul sistematic a fost realizat pe 55% din suprafață

Ialomița e în topul național

Cadastrul sistematic a fost realizat pe 55% din suprafață

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară (OCPI) Ialomița a încheiat contracte de finanțare a lucrărilor de înregistrare sistematică a imobilelor pe sectoare cadastrale cu 49 de unități administrativ-teritoriale (UAT) din cele 49 eligibile. Suma totală alocată pentru înscrierea proprietăților din județul Ialomița în evidențele de cadastru și carte funciară, în anul 2021, este de 7,5 milioane de lei. «Ialomița ocupă unul dintre primele 10 locuri în topul național!» declară Marius Ștef, directorul OCPI Ialomița.

Vești bune pentru Ialomița Lucrările de cadastru general se desfășoară... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2021, 16:55 (5919 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

noi vrem covid!

În România o duzină de localități se află în carantină. Trei dintre acestea sunt în Ialomița. Slobozia a scăpat la mustață de aceeași soartă! Dan Noel, șeful DSP, știe de ce... Care va să zică suntem cei mai breji din țară. Mai catolici decât Papa, mai fericiți decât Preafericitul Daniel.
Și totuși... Numărul de infectați crește. Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, avertizează public că vom ajunge curând la 10 cazuri la mia de locuitori. Marți, 5 octombrie 2021, procentul ajunsese la 8,16. Subprefectul Tonița Manea face la fel. Au apucat-o avertizările... Numai noi nu le vrem. Noi nu le auzim! Știm singuri ce e mai bine pentru noi. Și avem mereu dreptate! Așa că... Dă-i în mă-sa pe toți! ... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2021, 11:40 (3695 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nicu Biserică a fost validat în funcția de primar al comunei Gura Ialomiței

Nicu Biserică a fost validat în funcția de primar al comunei Gura Ialomiței

Tribunalul Ialomița s-a pronunțat definitiv în dosarul privind validarea lui Nicu Biserică în funcția de primar al comunei Gura Ialomiței. O decizie inițială în acest sens a fost dată de Judecătoria Fetești, însă soluția ma­gistraților a fost atacată de Lucian Spânu, unul dintre contracandidații pe care Nicu Biserică i-a avut la Alegerile Locale parțiale. Marți, 5 octombrie a.c., la orele 13,00, în sala de ședințe a Primăriei Gura Ialomiței, Nicu Biserică a depus jurământul în fața Consiliului Local.

În sfârșit... primar În urma Alegerilor Locale parțiale, desfășurate pe 27 iunie 2... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2021, 11:20 (15278 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Răsaduri» de marijuana, în solarul din curte

La Cosâmbești

«Răsaduri» de marijuana, în solarul din curte

Un tânăr de 19 a fost arestat preventiv la solicitarea procurorilor DIICOT din Slobozia sub acuzația de «trafic de droguri». Anchetatorii susțin faptul că acesta deținea o plantație de marijuana în solarul de roșii pe care părinții săi îl amenajaseră în gospodărie, la Cosâmbești. Cercetările în acest dosar sunt în desfășurare, potrivit unor surse judiciare.

Verificări în curs Tânărul de 19 ani, din Cosâmbești, era de mult timp în vizorul organelor judiciare din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia. Acesta era acuzat... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2021, 11:10 (5072 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

95% dintre ialomițenii spitalizați NU sunt vaccinați împotriva COVID-19

Statistică alarmantă

95% dintre ialomițenii spitalizați NU sunt vaccinați împotriva COVID-19

bonus: Din nou restricții la Slobozia

În plină criză sanitară provocată de valul 4 al pandemiei de COVID-19, spitalele sunt pline până la refuz de pacienți în stare gravă, infectați cu SARS-CoV-2, nevaccinați. În Ialomița, potrivit estimărilor oficiale, 95% din cei aproximativ 200 de pacienți internați în cele 4 unități medicale ale județului sunt nevaccinați, arată o situație a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență. Nu puține au fost și cazurile în care bolnavii de COVID-19 au murit în ambulanțe, în drum spre spitale. Medicii susțin că situația ar fi fost cu totul alta dacă toți acești pacienți ar fi primit vaccinul anti-COVID-19. Între timp, autoritățile fac front comun și îi îndeamnă pe ialomițeni să se vaccineze.
... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2021, 15:05 (21450 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA a identificat «poluatorii olfactivi» din Slobozia

Arbitraj administrativ

Urban SA a identificat «poluatorii olfactivi» din Slobozia

Ca urmare a miilor de sesizări venite din partea populației privind disconfortul olfactiv, Urban SA a realizat o analiză a situației existente la nivelul Sloboziei. Pe lista scurtă de «poluatori olfactivi» se numără Avicola SA, Cocor Com SRL, Expur SA și... Urban SA. Pentru reglementarea situației, oficialii Urban SA au cerut administrației locale să medieze o întâlnire cu toți agenții economici care epurează apele reziduale prin intermediul stației de epurare a Urban SA. Soluția pentru eliminarea disconfortului olfactiv o reprezintă investițiile, deversarea controlată a apelor reziduale și încheierea de contracte de preluare a acestor ape cu Urban SA.

Concluzii scandaloase și previzibile... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2021, 13:05 (3872 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 250 de noi locuri de parcare în zona MB

Slobozia: 250 de noi locuri de parcare în zona MB

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia face demersuri pentru a crește numărul locurilor de parcare la nivelul ora­șului. Numai în zona MB vor fi amenajate, în perioada următoare, 250 de noi locuri de parcare. «Dorim ca traficul din Slobozia să nu se transforme în haos...» a precizat Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia.

Slobozia are nevoie de locuri de parcare Municipiul Slobozia face față cu greu numărului ridicat de autovehicule care circulă pe străzi. Tocmai de aceea, pentru a răspunde nevoii reale pe care cetățenii o au din punct de vedere al locurilor de parcare... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2021, 12:20 (5375 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană legiferează viitoarele investiții din Ialomița

Administrația județeană legiferează viitoarele investiții din Ialomița

Administrația jude­țeană susține proiec­tele investiționale anunțate la nivelul Ialomiței. Joi, 23 septembrie a.c., în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița, consilierii au aprobat cu majoritate de voturi o serie de proiecte de hotărâri care vi­zează dezvoltarea administrativă a județului. Printre acestea se numără investițiile în infrastrucura rutieră și eficienti­za­rea energetică a Sălii «Europa». De asemenea, au fost majorate sumele alocate administrațiilor publice locale pentru finanțarea drumurilor județene și comunale.

Drumurile rămân o prioritate Consilierii... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2021, 15:10 (7275 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

ierarhie

Dacă ar fi să se ierarhizeze «valorile» activităților cotidiene, cele după care se ghidează de principiu desfășurarea întâmplărilor de zi cu zi, s-ar produce următoarea listă: «relații», «putere», «bani». Ordinea, influențată de conjuncturi, ar fi cea redată mai sus. Prin prisma volatilității, căci «azi îi ai și mâine nu-i mai ai», «banii» ar ocupa o ultimă poziție. Cu mențiunea că volumul acestora poate exercita presiune, cel puțin pentru moment, asupra mai multor factori ai existenței. Cu toate acestea și indiferent de numărul acestora, «banii» nu pot penetra toate orifi­ciile «puterii». Căci, din câte ați sesizat, «puterea» ar ocupa o poziție secundă în ierarhia noastră. În ceea ce... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2021, 17:50 (6276 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«În centrul administrației trebuie puși oamenii!»

portret administrativ

«În centrul administrației trebuie puși oamenii!»

Guvernată de legi întorto­cheate, administrația locală se dovedește a fi o adevărată provocare pentru cei care își desfășoară activitatea în acest «domeniu». Pare o misiune imposibilă, însă cei care răzbesc în hățișul legislativ reușesc să aducă o schimbare în comunitățile pe care le reprezintă. La Ograda, primarul Lilian Badea încearcă să găsească cele mai bune soluții pentru a le oferi cetățenilor care l-au ales acces la utilități pu­blice și Educație. «În centrul admi­nistrației trebuie puși oamenii!» consideră edilul.

Administrația publică, misiune imposibilă
Primarul comunei... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2021, 13:10 (5539 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Inițiativă: Primarul Sloboziei cere consilierilor locali să se implice într-o campanie publică pro-vaccinare

Inițiativă: Primarul Sloboziei cere consilierilor locali să se implice într-o campanie publică pro-vaccinare

Consiliul Local Slobozia s-a întrunit joi, 30 septembrie a.c., în cadrul unei ședințe ordinare. După epuizarea ordinii de zi, primarul Dragoș Soare a cerut plenului să participe la o campanie pro-vaccinare de conștientizare a populației. «Trebuie să oferim un exemplu... Și să fim noi exemplele!» a susținut primarul Sloboziei, Dragoș Soare, printre altele. Reamintim că Slobozia se apropie de procentul de 6 cazuri la 1000 de locuitori, iar îngrijorarea administrație locale este că incidența va atinge în următoarele zile cifra de 10 cazuri la 1000 de locuitori.

Din rău în mai rău... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2021, 12:10 (7805 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are doar 4 paturi ATI pentru bolnavii de COVID-19!

Ialomița are doar 4 paturi ATI pentru bolnavii de COVID-19!

Lupta cu pandemia de COVID-19 se duce în secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă (ATI) din spitale. Din ce în ce mai multe, cazurile grave și cri­tice de COVID-19 au nevoie de monitorizare permanentă și ventilație în secțiile ATI. În timp ce autoritățile centrale le cer spitalelor din teritoriu să suplimenteze paturile în aceste secții, unitățile medicale susțin că demersul este aproape imposibil de realizat. În Ialomița, de exemplu, există o singură secție ATI ce poate trata bolnavi de COVID-19. Aceasta funcționează în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia și are în dotare doar 4 paturi. Numărul de paturi ATI pentru bolnavii de COVID-19 ar putea fi suplimentate prin implicarea celorlalte... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2021, 11:20 (8290 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
149 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Miercuri, 7 iunie 2017, preoții parohiilor din municipiul Slobozia, în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia, alături ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 15:20
(7152 vizualizări - 0 comentarii)


DADP execută lucrări de dezinsecție la Slobozia

În perioada 12-28 iunie 2017, între orele 7,30-16,30, Primăria Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public, respectiv la parterul blocurilor, parterul blocurilor de locuit, realizându ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 20:25
(5416 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simpozion «Școala și viața»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Casa Corpului Didactic Ialomița organizează miercuri, 14 iunie 2017, a XXXVIII-a ediție a simpozionului «Școala și viața». Evenimentul se desfășoară în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 18:25
(5895 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis dosare penale pe numele a patru tineri, cu vârste cuprinse între 15 și 22 de ani, sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au pătruns în sediul unei firme din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 17:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examene de Bacalaureat, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 6-30 iunie 2017, ordinea și siguranța publică la mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 23:27
(6186 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza interjudețeană a concursului «Cu viața mea apăr viața»

Joi, 8 iunie 2017, începând cu orele 10,00, se va desfășura faza interjudețeană a concursului de elevi «Cu viața mea apăr viața». Echipele clasate pe primele locuri la ciclurile gimnazial și liceal ale ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 21:20
(8033 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Primul tău loc de muncă EURES

«Your first EURES job» este o schemă de mobilitate a locurilor de muncă din Uniunea Europeană care își dorește să ajute tinerii din Europa să își găsească un loc de muncă sau oportunități de instruire la ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 19:25
(5575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ANOFM EURES


Lapte stricat la școlile din Buești și Sălcioara!

Laptele distribuit prin programul «Cornul și Laptele» este un pericol pentru sănătatea elevilor din Ialomița. Școlile Gimnaziale Sălcioara și Buești au sesizat recent Direcția Sanitară Veterinară și pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 22:40
(6849 vizualizări - 0 comentarii)


Spectacol pentru copii, organizat de Protoieria Urziceni

Protopopiatul Urziceni a marcat și anul acesta Ziua Internațională a Copilului prin desfășurarea evenimentului «Zâmbet de copil». Manifestarea se află la a IX-a ediție și a constat în prezentarea unui spectacol ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 21:20
(6050 vizualizări - 0 comentarii)


Opt feteșteni, la spital cu toxiinfecție alimentară după ce au consumat brânză din piață. Producătorul a fost amendat de DSVSA Ialomița!

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat 49,64 de kilograme de brânză telemea și au amendat cu 1000 de lei administratorul firmei care a produs ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:25
(10273 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat preventiv pentru că și-a agresat tatăl

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au solicitat miercuri, 31 mai 2017, arestarea preventivă a inculpatului Ioan Andreas Ferar. Acesta este acuzat de faptul că și-ar ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:05
(6353 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs interjudețean de Geografie, desfășurat la Slobozia

Slobozia a fost anul acesta gazda concursului interjudețean de Geografie «Terra, de la poveste la realitate». 62 de elevi din 10 județe ale țării, printre care Dolj, Brașov, Teleorman, Buzău, Ialomița, ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 17:10
(6621 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără focare de gripă aviară

În urma analizei modelelor de evoluție a Influenței Aviare de Înaltă Patogenitate atât la nivel European, căt și pe teritoriul național, prin intermediul supravegherii active și pasive, s-a constatat lipsa ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 19:10
(6311 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Prin grija și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a primit o donație de la Sectorul ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:55
(6890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural național»

Poliția Română și Fundația «Collegium XXI», în calitate de inițiator al proiectului, organizează și desfășoară, în parteneriat, proiectul educațional național «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:15
(6216 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni organizează marți, 30 mai a.c., în intervalul 9,00-11,00, «Ziua Porților Deschise» pentru copiii care doresc să cunoască polițiștii și activitatea acestora. Astfel, cu ocazia «Zilei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 18:40
(6220 vizualizări - 0 comentarii)


Punctele Enel, închise pe 1, 2 și 5 iunie 2017

Toate Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele 1, 2 iunie, precum și 5 iunie 2017. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după programul obișnuit ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 16:50
(5297 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ENEL


AJOFM Ialomița: Atestarea și certificarea întreprinderilor sociale/întreprinderilor sociale de inserție

În cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a înființat Compartimentul de Economie Socială ce are ca obiectiv consolidarea coeziunii economice și sociale, ocuparea forței de muncă ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 15:45
(6614 vizualizări - 0 comentarii)


30 mai-12 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Direcția Generală Anticorupție a fost înființată în contextul procesului de aderare la Uniunea Europeană, ca structură specializată pentru prevenirea și combaterea corupției în rândul personalului Ministerului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 14:35
(6756 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Voluntarii «Interact», acțiune de «Ziua Internațională a Copilului»

Voluntarii Clubului «Interact» Slobozia organizează pentru a doua oară consecutiv evenimentul «Tărâmul Copilăriei». Evenimentul va avea loc în jurul Ciupercuței din Parcul Tineretului de la Catedrală, desigur ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 12:15
(3940 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița, program normal pentru donatorii de sânge

Chiar dacă urmează minivacanța de Rusalii cu 5 zile libere pentru angajații din sistemul public, Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță că programul de lucru cu donatorii de sânge se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 11:05
(7992 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 5 mașini s-au ciocnit în trafic

Reprezentanții Centrului Infotrafic al Poliției Române informează că în dimineața zilei de sâmbătă, 27 mai 2017, în zona localitțății Coșereni s-a pertecut un accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2017, 13:25
(6733 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal la Fetești și Slobozia

Joi, 25 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat acțiuni pe linia verificării respectării regimului armelor și munițiilor. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:10
(41665 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pietonii, amendați cu 13000 de lei

Joi, 25 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație, în special a celor produse pe fondul indisciplinei ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:05
(4882 vizualizări - 1 comentariu)


ANUNȚ

Subscrisul Partidul Ialomițenilor, în conformitate cu Legea nr. 334/2006 din 17 iulie 2006, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, a înregistrat la Autoritatea Electorală Permanentă-Filiala Ialomița, cei doi mandatari financiari pentru alegerile locale parțiale din data de 11 iunie 2017 astfel:
-Nechifor Maria-mandatar financiar coordonator inregistrat în data de 25.05.2017
-Croitoru Denca Luminița-mandatar financiar teritorial înregistrat în data de 26.05.2017

26 Mai 2017, 17:05


«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

Joi, 25 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au derulat manifestări publice dedicate Zilei Eroilor, polițiștii ialomițeani adoptând măsuri speciale pentru siguranța celor care au participat la aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:10
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campania Națională în domeniul construcțiilor

În perioada 9-13 mai 2017 s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului de respectare a cerințelor minime de securitate și sănătate în muncă ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:05
(5718 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 174,80 milioane de lei la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în primele luni ale anului 2017 la bugetul general consolidat  suma de 174,80 milioane de lei, ceea ce reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 14:30
(5713 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița controlează centrele de prelucrare a laptelui

Având în vedere că în această perioadă se înregistrează o creștere a producției de lapte și a consumului de produse lactate, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de control în centrele de prelucrare ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 12:55
(6662 vizualizări - 0 comentarii)


«Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», biografie semnată de preot Adrian Lucian Scărlătescu

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, a apărut volumul «Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», sub semnătura Părintelui Adrian Lucian Scărlătescu, care cuprinde biografia Părintelui ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 20:50
(8805 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...