Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Valul 4 al pandemiei de COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Valul 4 al pandemiei de COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Creșterea alarmantă a cazurilor de COVID-19, paralizează spitalele din Ialomița. Angre­nate în lupta cu pandemia, unitățile medicale sunt sufocate din cauza numă­rului mare de pacienți. Luni, 11 octombrie a.c., județul Ialomița a înregistrat o cifră record de infectări. 221 de noi cazuri au fost raportate de Grupul de Comunicare Strategică. Cu paturile pline până la refuz, spitalele trebuie să facă față situației fără apa­ratură medicală sau medici specialiști.

Realitatea din spitale La finalul lunii septembrie, Prefectura Ialomița a transmis către Guverul României și Ministerul Sănătății... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2021, 12:15 (9505 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Retrocedarea terenurilor agricole bate pasul pe loc

Ialomița: Retrocedarea terenurilor agricole bate pasul pe loc

În anul 2015, Prefectura Ialomița demara un proces de inventariere a terenurilor agricole disponibile în ve­derea retrocedării. Demersul viza aplicarea prevederilor Legii 165/2013, denumită și Legea retrocedărilor cu puncte, pentru care Guvernul Ponta II și-a asumat răspunderea în aprilie 2013. La 6 ani distanță, situația rămâne neschimbată, iar majoritatea proprietarilor de teren agricol din Ialomița așteaptă și acum punerea în posesie.

Noi vrem pământ Un Raport al Prefecturii Ialomița, din anul 2015, confirma faptul că administrațiile locale dispun de aproximativ 4000 hectare de terenuri... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2021, 11:05 (3764 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contracte de investiții majorate cu 7 milioane de lei

Ședință «de îndată» la Consiliul Județean Ialomița

Contracte de investiții majorate cu 7 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit vineri, 1 octombrie 2021, pentru a aproba majorarea valorii contractelor pentru 3 dintre investițiile aflate în derulare la nivelul jude­țului. Concret, este vorba despre două investiții în infrastructura rutieră a județului Ialomița și o investiție care vizează reabilitarea Ambulato­riului din cadrul Spitalului Județean Slobozia. Valoarea totală a majorării acestor contracte este de aproximativ 7 milioane de lei. Decizia a fost adoptată ca urmare a apariției Ordonanței 15 din 2021, privind unele măsuri de acoperire a efectelor majorării prețurilor mate­rialelor de construcții.

Drumul spre raiul investițional din Ialomița... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2021, 16:55 (5376 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Scânteia: Arestat preventiv pentru că a bătut un polițist

Scânteia: Arestat preventiv pentru că a bătut un polițist

Un bărbat de 44 de ani din Scânteia se află în arestul Poliției ialomițene după ce a lovit un polițist. Omul legii a fost chemat să aplaneze un conflict pe care agresorul îl avea cu iubita sa. Cercetările în această cauză continuă.

Și-a vărsat nervii pe agentul de poliție Potrivit surselor judiciare, bărba­tul de 44 de ani, din Scânteia, a provocat un scandal la domiciliul concubinei sale. Femeia a fost cea care a sunat la 112 și a cerut ajutorul polițiștilor. Aceasta a precizat faptul că iubitul său este recalcitrant și că o amenință. La fața locului s-a deplasat un agent de poliție... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2021, 12:20 (6061 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia solicită suspendarea activității școlare din cauza COVID-19

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia solicită suspendarea activității școlare din cauza COVID-19

Consiliul de Administrație al Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia a solicitat suspendarea cursurilor pentru 14 zile din cauza numărului mare de cazuri de COVID-19 înregistrate în rândul elevilor și cadrelor didactice. Pentru a fi pusă în practică, solicitarea are nevoie de aprobarea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița.

Cursurile se vor desfășura on-line Din cauza numărului tot mai mare de elevi bolnavi de COVID-19, reprezentanții Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia au solicitat autorităților să aprobe suspendarea cursurilor în întreaga unitate... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2021, 20:05 (6297 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mărculești, comuna care susține Educația și Mediul

portret administrativ

Mărculești, comuna care susține Educația și Mediul

Pentru cele mai multe administrații locale, protecția mediului înconjurător nu repre­zintă o prioritate. Comuna Mărculești însă susține proiectele ce au legătură cu natura. Administrația condusă de primarul Sorin Ciriblan a pus la dispoziția Direcției Silvice Ialomița o suprafață de 15 hectare pentru înființarea unei păduri. Totodată, în localitate a fost deschis un centru multifuncțional, instituție care oferă copiilor din Mărculești acces la activități extrașcolare.

Misiunea de a fi primar În 2020, Sorin Ciriblan a obținut cel de-al treilea mandat de primar al comunei Mărculești.... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2021, 17:50 (2576 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Administrațiile locale au renunțat la asistenții personali

Ialomița: Administrațiile locale au renunțat la asistenții personali

Invocând motive financiare, tot mai multe administrații locale au emis dispoziții de concediere a asistenților personali, angajați pentru a oferi sprijin persoanelor încadrate în grad de han­dicap grav. O astfel de situație a fost sesizată de către Avocatul Poporului în localita­tea Reviga. Potrivit instituției, în urma verifică­rilor efectuate, Primăria Reviga a făcut demersuri pentru a renunța la aceste posturi, cu 2 ani în urmă, din lipsă de fonduri. Datele arată că localitatea are nevoie de 41 de asistenți personali. Esti­mările oficiale arată că peste 8000 de persoane cu handicap trăiesc în Ialomița, un sfert dintre acestea având nevoie de asistenți personali.

Persoanele cu handicap, fără sprijin... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2021, 15:10 (3628 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Administrație în folosul cetățenilor

Schimbare de optică edilitară la Slobozia

Administrație în folosul cetățenilor

Consiliul Local Slobozia s-a reunit joi, 30 septembrie 2021, în cadrul ședinței lunare ordinare a Consiliului Local. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat o serie de proiecte de hotărâre de larg interes pentru comunitate. Printre acestea se numără cel privind cuantumul burselor școlare, cel privind stabilirea impozitelor și taxelor locale pentru anul 2022 sau cel privind aprobarea Programului de îmbunatățire a eficienței energetice la nivelul Municipiului Slobozia.

Toți pentru administrație, administrație pentru toți Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 30 septembrie 2021, un număr... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2021, 10:55 (3672 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cadastrul sistematic a fost realizat pe 55% din suprafață

Ialomița e în topul național

Cadastrul sistematic a fost realizat pe 55% din suprafață

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară (OCPI) Ialomița a încheiat contracte de finanțare a lucrărilor de înregistrare sistematică a imobilelor pe sectoare cadastrale cu 49 de unități administrativ-teritoriale (UAT) din cele 49 eligibile. Suma totală alocată pentru înscrierea proprietăților din județul Ialomița în evidențele de cadastru și carte funciară, în anul 2021, este de 7,5 milioane de lei. «Ialomița ocupă unul dintre primele 10 locuri în topul național!» declară Marius Ștef, directorul OCPI Ialomița.

Vești bune pentru Ialomița Lucrările de cadastru general se desfășoară... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2021, 16:55 (5920 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

noi vrem covid!

În România o duzină de localități se află în carantină. Trei dintre acestea sunt în Ialomița. Slobozia a scăpat la mustață de aceeași soartă! Dan Noel, șeful DSP, știe de ce... Care va să zică suntem cei mai breji din țară. Mai catolici decât Papa, mai fericiți decât Preafericitul Daniel.
Și totuși... Numărul de infectați crește. Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, avertizează public că vom ajunge curând la 10 cazuri la mia de locuitori. Marți, 5 octombrie 2021, procentul ajunsese la 8,16. Subprefectul Tonița Manea face la fel. Au apucat-o avertizările... Numai noi nu le vrem. Noi nu le auzim! Știm singuri ce e mai bine pentru noi. Și avem mereu dreptate! Așa că... Dă-i în mă-sa pe toți! ... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2021, 11:40 (3695 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nicu Biserică a fost validat în funcția de primar al comunei Gura Ialomiței

Nicu Biserică a fost validat în funcția de primar al comunei Gura Ialomiței

Tribunalul Ialomița s-a pronunțat definitiv în dosarul privind validarea lui Nicu Biserică în funcția de primar al comunei Gura Ialomiței. O decizie inițială în acest sens a fost dată de Judecătoria Fetești, însă soluția ma­gistraților a fost atacată de Lucian Spânu, unul dintre contracandidații pe care Nicu Biserică i-a avut la Alegerile Locale parțiale. Marți, 5 octombrie a.c., la orele 13,00, în sala de ședințe a Primăriei Gura Ialomiței, Nicu Biserică a depus jurământul în fața Consiliului Local.

În sfârșit... primar În urma Alegerilor Locale parțiale, desfășurate pe 27 iunie 2... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2021, 11:20 (15278 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Răsaduri» de marijuana, în solarul din curte

La Cosâmbești

«Răsaduri» de marijuana, în solarul din curte

Un tânăr de 19 a fost arestat preventiv la solicitarea procurorilor DIICOT din Slobozia sub acuzația de «trafic de droguri». Anchetatorii susțin faptul că acesta deținea o plantație de marijuana în solarul de roșii pe care părinții săi îl amenajaseră în gospodărie, la Cosâmbești. Cercetările în acest dosar sunt în desfășurare, potrivit unor surse judiciare.

Verificări în curs Tânărul de 19 ani, din Cosâmbești, era de mult timp în vizorul organelor judiciare din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia. Acesta era acuzat... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2021, 11:10 (5072 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

95% dintre ialomițenii spitalizați NU sunt vaccinați împotriva COVID-19

Statistică alarmantă

95% dintre ialomițenii spitalizați NU sunt vaccinați împotriva COVID-19

bonus: Din nou restricții la Slobozia

În plină criză sanitară provocată de valul 4 al pandemiei de COVID-19, spitalele sunt pline până la refuz de pacienți în stare gravă, infectați cu SARS-CoV-2, nevaccinați. În Ialomița, potrivit estimărilor oficiale, 95% din cei aproximativ 200 de pacienți internați în cele 4 unități medicale ale județului sunt nevaccinați, arată o situație a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență. Nu puține au fost și cazurile în care bolnavii de COVID-19 au murit în ambulanțe, în drum spre spitale. Medicii susțin că situația ar fi fost cu totul alta dacă toți acești pacienți ar fi primit vaccinul anti-COVID-19. Între timp, autoritățile fac front comun și îi îndeamnă pe ialomițeni să se vaccineze.
... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2021, 15:05 (21451 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA a identificat «poluatorii olfactivi» din Slobozia

Arbitraj administrativ

Urban SA a identificat «poluatorii olfactivi» din Slobozia

Ca urmare a miilor de sesizări venite din partea populației privind disconfortul olfactiv, Urban SA a realizat o analiză a situației existente la nivelul Sloboziei. Pe lista scurtă de «poluatori olfactivi» se numără Avicola SA, Cocor Com SRL, Expur SA și... Urban SA. Pentru reglementarea situației, oficialii Urban SA au cerut administrației locale să medieze o întâlnire cu toți agenții economici care epurează apele reziduale prin intermediul stației de epurare a Urban SA. Soluția pentru eliminarea disconfortului olfactiv o reprezintă investițiile, deversarea controlată a apelor reziduale și încheierea de contracte de preluare a acestor ape cu Urban SA.

Concluzii scandaloase și previzibile... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2021, 13:05 (3875 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 250 de noi locuri de parcare în zona MB

Slobozia: 250 de noi locuri de parcare în zona MB

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia face demersuri pentru a crește numărul locurilor de parcare la nivelul ora­șului. Numai în zona MB vor fi amenajate, în perioada următoare, 250 de noi locuri de parcare. «Dorim ca traficul din Slobozia să nu se transforme în haos...» a precizat Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia.

Slobozia are nevoie de locuri de parcare Municipiul Slobozia face față cu greu numărului ridicat de autovehicule care circulă pe străzi. Tocmai de aceea, pentru a răspunde nevoii reale pe care cetățenii o au din punct de vedere al locurilor de parcare... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2021, 12:20 (5376 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană legiferează viitoarele investiții din Ialomița

Administrația județeană legiferează viitoarele investiții din Ialomița

Administrația jude­țeană susține proiec­tele investiționale anunțate la nivelul Ialomiței. Joi, 23 septembrie a.c., în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița, consilierii au aprobat cu majoritate de voturi o serie de proiecte de hotărâri care vi­zează dezvoltarea administrativă a județului. Printre acestea se numără investițiile în infrastrucura rutieră și eficienti­za­rea energetică a Sălii «Europa». De asemenea, au fost majorate sumele alocate administrațiilor publice locale pentru finanțarea drumurilor județene și comunale.

Drumurile rămân o prioritate Consilierii... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2021, 15:10 (7275 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

ierarhie

Dacă ar fi să se ierarhizeze «valorile» activităților cotidiene, cele după care se ghidează de principiu desfășurarea întâmplărilor de zi cu zi, s-ar produce următoarea listă: «relații», «putere», «bani». Ordinea, influențată de conjuncturi, ar fi cea redată mai sus. Prin prisma volatilității, căci «azi îi ai și mâine nu-i mai ai», «banii» ar ocupa o ultimă poziție. Cu mențiunea că volumul acestora poate exercita presiune, cel puțin pentru moment, asupra mai multor factori ai existenței. Cu toate acestea și indiferent de numărul acestora, «banii» nu pot penetra toate orifi­ciile «puterii». Căci, din câte ați sesizat, «puterea» ar ocupa o poziție secundă în ierarhia noastră. În ceea ce... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2021, 17:50 (6276 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«În centrul administrației trebuie puși oamenii!»

portret administrativ

«În centrul administrației trebuie puși oamenii!»

Guvernată de legi întorto­cheate, administrația locală se dovedește a fi o adevărată provocare pentru cei care își desfășoară activitatea în acest «domeniu». Pare o misiune imposibilă, însă cei care răzbesc în hățișul legislativ reușesc să aducă o schimbare în comunitățile pe care le reprezintă. La Ograda, primarul Lilian Badea încearcă să găsească cele mai bune soluții pentru a le oferi cetățenilor care l-au ales acces la utilități pu­blice și Educație. «În centrul admi­nistrației trebuie puși oamenii!» consideră edilul.

Administrația publică, misiune imposibilă
Primarul comunei... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2021, 13:10 (5539 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Inițiativă: Primarul Sloboziei cere consilierilor locali să se implice într-o campanie publică pro-vaccinare

Inițiativă: Primarul Sloboziei cere consilierilor locali să se implice într-o campanie publică pro-vaccinare

Consiliul Local Slobozia s-a întrunit joi, 30 septembrie a.c., în cadrul unei ședințe ordinare. După epuizarea ordinii de zi, primarul Dragoș Soare a cerut plenului să participe la o campanie pro-vaccinare de conștientizare a populației. «Trebuie să oferim un exemplu... Și să fim noi exemplele!» a susținut primarul Sloboziei, Dragoș Soare, printre altele. Reamintim că Slobozia se apropie de procentul de 6 cazuri la 1000 de locuitori, iar îngrijorarea administrație locale este că incidența va atinge în următoarele zile cifra de 10 cazuri la 1000 de locuitori.

Din rău în mai rău... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2021, 12:10 (7805 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are doar 4 paturi ATI pentru bolnavii de COVID-19!

Ialomița are doar 4 paturi ATI pentru bolnavii de COVID-19!

Lupta cu pandemia de COVID-19 se duce în secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă (ATI) din spitale. Din ce în ce mai multe, cazurile grave și cri­tice de COVID-19 au nevoie de monitorizare permanentă și ventilație în secțiile ATI. În timp ce autoritățile centrale le cer spitalelor din teritoriu să suplimenteze paturile în aceste secții, unitățile medicale susțin că demersul este aproape imposibil de realizat. În Ialomița, de exemplu, există o singură secție ATI ce poate trata bolnavi de COVID-19. Aceasta funcționează în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia și are în dotare doar 4 paturi. Numărul de paturi ATI pentru bolnavii de COVID-19 ar putea fi suplimentate prin implicarea celorlalte... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2021, 11:20 (8290 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
111 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Coșereni: Accident pe contrasens

Poliția a fost sesizată miercuri, 14 mai a.c., în jurul orei 15,00, cu privire la faptul că în afara comunei Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu victime. Din primele verificări, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 12:45
(7948 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Polițiștii acționează pentru combaterea braconajului piscicol

Polițiștii ialomițeni au intensificat acțiunile pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, îndreptate împotriva habitatelor piscicole naturale, a transportului și comercializării ilegale ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 11:15
(8083 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sancțiuni de 9 mii de lei într-o singură zi

Miercuri, 14 mai 2014, polițiștii rutieri și de ordine publică au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv combaterea infracțiunilor rutiere. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 09:40
(6894 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Tinerii interesați de o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor pot alege să studieze într-una dintre unitățile de învățămînt ale instituției sau din cadrul sistemului național de apărare ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 08:30
(6346 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 194 locuri de muncă pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziție șomerilor ialomițeni un număr de 194 de locuri de muncă. Dintre acestea, cele mai numeroase, în număr de 133, sînt destinate ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 20:20
(6798 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Poștașii, în grevă japoneză

Protestul la nivel național organizat de Compania Națională «Poșta Română» s-a desfășurat și în Ialomița. Solidari cu colegii lor din țară, angajații Poștei Române filiala Ialomița au fost preț de o zi ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 18:40
(5860 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tragedie în curtea Remat. A murit strivit de propria mașină!

Slobozia: Tragedie în curtea Remat. A murit strivit de propria mașină!

Un angajat al societății Remat din Slobozia și-a pierdut viața la locul de muncă.  În acest caz procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au deschis o anchetă. Potrivit informațiilor ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 17:40
(11338 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Infractor trimis la închisoare

Un ialomițean de 54 de ani a fost reținut în noaptea de marți spre miercuri, 13/14 mai 2014, pe raza municipiului București de către polițiști. Pe numele acestuia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 10:30
(7058 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen limită pentru depunerea cererilor de plată pe suprafață

Potrivit Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița, termenul limită pentru depunerea cererii de plată fără penalități este 15 mai 2014. În cazul în care acest termen ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 18:10
(6144 vizualizări - 0 comentarii)


București: LAPAR organizează «Conferința Națională a Agricultorilor»

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, federație reprezentativă legală a producătorilor agricoli români, va organiza Conferința Națională a Agricultorilor-2014, cu tema «Agricultura românească ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 16:35
(6572 vizualizări - 0 comentarii)


A treia Coferință Regională «Zile Medicale Amara 2014»

Colegiul Medicilor din Ialomița și Călărași, împreună cu Asociația Medicilor de Familie organizează cea de-a III-a ediție a Conferinței Regionale, cu participare internațională «Zile Medicale Amara 201 ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 16:10
(6609 vizualizări - 6 comentarii)


Slobozia: Trimis în judecată pentru evaziune fiscală

Procurori ai Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus trimiterea în judecată a inculpatului A.M. pentru săvîrșirea infracțiunilor de evaziune fiscală. Concret, A.M., în calitate de administrator ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 15:25
(5629 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița serbează «Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare»

«Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare» este un eveniment desfășurat la inițiativa Programului pentru Mediu al Națiunilor Unite (UNEP), în parteneriat cu BirdLife International și Wetlands International ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 15:10
(3153 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

În data de 15 mai 2014 va debuta faza județeană a competițiilor școlare cu caracter tehnico-aplicativ «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața». Aceste competiții, organizate de către Inspecția ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 13:05
(8344 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii de Investigare a Fraudelor combat evaziunea fiscală

Polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor Urziceni cercetează un bărbat, în vîrstă de 61 de ani, din București, fiind bănuit că în calitate de administrator al unei societăți comerciale situată în ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 12:15
(8433 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Minore cercetate de polițiști pentru furt calificat

Polițiștii cercetează două minore, de 9, respectiv 12 ani, ambele din comuna Bordușani, care sînt bănuite de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, cele în cauză, în cursul zilei de 11 mai a ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 11:05
(6892 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Urziceni: Exercițiu de alarmare publică

În baza «Planului de pregătire în domeniul situațiilor de urgență pe anul 2014», aprobat prin ordinul prefectului județului Ialomița, în data de 14 mai 2014, începînd cu ora 10,25, este planificat a se ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 10:10
(6125 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: O șoferiță a acroșat un pieton

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 10 mai a.c., cu privire la faptul că pe raza cartierului Slobozia Nouă, din municipiul reședință de județ, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 08:30
(4874 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Activitate de prevenție a polițiștilor Serviciului Rutier

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea șoferilor cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 08:10
(5316 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți 13, «Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți 13, «Ziua Informării Preventive»

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) s-a raliat inițiativei derulată la nivel european, astfel încît, în fiecare zi de marți 13, organizează în București și în județele țării «Ziua informării ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2014, 16:20
(7642 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

La sfîrșitul lunii aprilie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7610 șomeri, din care 2053 șomeri indemnizați, respectiv 5324 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2014, 09:15
(4968 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în anul 2014, cursuri de formare profesională în următoarele meserii: operator, introducere, validare, prelucrare date; comunicare ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 13:45
(6225 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident mortal pe DN2 după ce un șofer băut a acroșat un biciclist!

Duminică, 4 mai a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 12:20
(9336 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Acordul prealabil pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează producătorii agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru anul 2014, pentru acordarea unui ajutor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 10:20
(8054 vizualizări - 0 comentarii)


Elemente de muniție, descoperite la Fetești. Incendiu la Țăndărei!

Două proiectile perforante de artilerie de calibru 85 mm au fost descoperite de un cetățean pe un teren viran de pe raza municipiului Fetești. Evenimentul a fost anunțat prin 112 sîmbătă, 3 mai a.c, iar ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 08:30
(9089 vizualizări - 0 comentarii)


314 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

AJOFM Ialomița a făcut publice rezultatele Bursei Generale a Locurilor de Muncă din luna martie 2014. Astfel, 314 participanți au reușit să-și găsească un serviciu... La nivelul județului, au fost contactați ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2014, 15:35
(5368 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «1 Mai» la limita legii

Pentru unii ialomițeni, ziua de «1 Mai» nu a însemnat doar distracție cu mici și bere, ci și probleme cu legea. 200 de polițiști au fost la datorie în această mini-vacanță și au aplicat sancțiuni fără număr ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2014, 12:45
(5536 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Depunerea cererilor de subvenție pe suprafață, în linie dreaptă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-APIA Centrul Județean Ialomița informează că, în perioada 3 martie-28 aprilie 2014, au fost depuse, în cadrul Campaniei de primire a cererilor de plată ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2014, 15:35
(6987 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane, reținute de polițiștii ialomițeni pentru favorizarea infractorului

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au reținut luni, 28 aprilie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, două persoane, o femeie și un bărbat de 36, respectiv 33 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2014, 12:10
(8785 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
operator PC
(2 posturi)
Relații la telefon 0724/000.595
CV la fax 0243/235.111

25 Aprilie 2014, 18:40


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...