Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prefectura Ialomița controlează legalitatea administrării pajiștilor județului

DNA suflă în ceafa primarilor

Prefectura Ialomița controlează legalitatea administrării pajiștilor județului

Un raport intermediar al Prefecturii Ialomița reflectă «neconformități» care vizează administrarea pajiștilor județului de către administrațiile locale. Controlul Prefecturii a fost solicitat după ce DNA l-a anchetat pe primarul comunei Axintele, Tudor Grigore, acuzat că i-a dat în folosință fiului său o parte din islazul comunal. În cele 16 localități verificate până în prezent au fost identificate «supraînsămânțări, modificări ale limitelor teritoriale, suprafețe cultivate cu cereale, gropi de gunoi, livezi și locuri de casă».

Afaceri cu pajiștile județului În anul 2013,... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2021, 10:10 (6559 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Asigurările medicale ale asistaților social costă 700 mii de lei lunar

În Ialomița

Asigurările medicale ale asistaților social costă 700 mii de lei lunar

Cei care primesc ajutoare so­ciale în baza Legii 416, a ve­nitului minim garantat, beneficiază de asigurări medicale gratuite atât pentru ei, cât și pentru membrii familiei din care fac parte. Estimările arată că, în Ialomița, Agenția de Plăți și Inspecție Socială alocă 700 mii de lei pentru ca aceștia să poată beneficia de servicii medicale. Fondurile sunt distribuite de la Bugetul de Stat.

Acces gratuit la servicii medicale
În urma modificărilor legislative în domeniul Asistenței Sociale, într-o familie cu mai mulți membri, doar un singur membru poate primi ajutor social în... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2021, 15:50 (5154 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești, orașul fără deșeuri

Fetești, orașul fără deșeuri

Administrația locală din municipiul Fetești a organizat în ultima perioadă de timp o amplă campanie de ecologizare a orașului. Cele mai vulnerabile locuri din punct de vedere al depozitării necontrolate a deșeurilor au fost curățate complet de către angajații Primăriei Fetești, împreună cu persoanele care beneficiază de ajutor social în baza Legii 416. De asemenea, în cadrul campaniei s-au alăturat și o parte din cetățenii orașului cărora le pasă de mediul înconjurător. În total, în primele 2 luni ale acestui an, au fost colectate peste 200 tone de gunoaie.

Un oraș mai curat Campania... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2021, 10:50 (3371 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Latifundiarul Ștefan Poienaru a fost condamnat la 4 ani și 7 luni de închisoare cu executare

Sentință definitivă a Curții de Apel București

Latifundiarul Ștefan Poienaru a fost condamnat la 4 ani și 7 luni de închisoare cu executare

Curtea de Apel București a dat o sentință definitivă în ampla anchetă a Direcției Naționale Anticorupție ce-l viza pe latifundiarul ialomițean Ștefan Poienaru-Agrofam. După aproape 7 ani de la debutul cercetărilor, magistrații din Capitală au decis ca Poienaru să ajungă la închisoare. El a fost condamnat la 4 ani și 7 luni de închisoare cu exectuare.

Cercetat împreună cu fiica sa
Dosarul penal deschis de Direcția Națională Anticorupție-Structura Centrală pe numele lui Ștefan Poienaru și a fiicei acestuia, Ecaterina Maria Traicu, vizează fapte de «înșelăciune», «complicitate la... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2021, 15:10 (15961 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cinci candidați pentru fotoliul de viceprimar la Țăndărei

Orașul tuturor posibilităților

Cinci candidați pentru fotoliul de viceprimar la Țăndărei

Administrația din Țăndărei funcționează de 5 luni fără viceprimar. Funcția este revendicată de fiecare dintre cele 5 partide aflate în componența Consiliului Local Țăndărei. «Alegerea viceprimarulul este o decizie care aparține majorității consilierilor locali. Până acum această majoritate nu a putut fi formată!» declară Cristian Roman (foto), primarul orașului Țăndărei. Consiliul Local Țăndărei este format din 5 consilieri PSD, 3 consilieri PNL, 3 consilieri PRO România, 3 consilieri ALDE, 2 consilieri PI și un consilier PER.

Pace și prietenie nici n-a fost... Alegerile... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2021, 14:05 (5081 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosare penale și amenzi pe numele a 23 de etnici romi din Țăndărei

Dosare penale și amenzi pe numele a 23 de etnici romi din Țăndărei

Anchetă a polițiștilor la Țăndărei, unde 23 de cetățeni de etnie romă din oraș sunt acuzați de «zădărnicirea combaterii bolilor». Veniți tocmai din Anglia, aceștia au refuzat să respecte măsura izolării pentru 14 zile și au participat, păcălind autoritățile, la o înmormântare. Potrivit Institutului Național de Sănătate Publică, toate persoanele care intră pe teritoriul României din Marea Britanie trebuie să intre automat în izolare pentru două săptămâni.

Verificările sunt în curs Cei 23 de cetățeni romi din Țăndărei au declarat la punctul vamal prin care au intrat pe teritoriul României... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2021, 14:25 (9640 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsa educației amplifică fenomenul minorelor care devin mame

În Ialomița

Lipsa educației amplifică fenomenul minorelor care devin mame

Statistică îngrijorătoare la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Estimările medicilor specialiști arată că 40% dintre bebelușii născuți la Maternitatea unității medicale sunt aduși pe lume de mame minore. Cea mai tânără adolescentă care a născut la Spitalul Slobozia are 13 ani! Situația este tot mai prezentă în rândul fetelor care provin din mediul rural, acolo unde educația sanitară și cea legată de măsurile de contracepție lipsesc.

Alocația de la stat, singura sursă de venit Media lunară a nașterilor înregistrate la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia este de aproximativ... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2021, 10:10 (7138 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Pavel vrea «operator județean pentru colectarea deșeurilor menajere»

Probleme vechi, idei și mai vechi

Administrația Pavel vrea «operator județean pentru colectarea deșeurilor menajere»

Administrația județeană își dorește să înființeze o firmă care să gestioneze activitatea de colectare a deșeurilor me­najere la nivelul județului Ialomița. Marian Pavel, preșe­dintele Consiliului Județean Ialomița susține că noul ope­rator ar putea deservi toate localitățile interesate. «Este un pas necesar dacă dorim să aliniem județul la standardele europene privind protecția mediului!» a declarat acesta. În Ialomița, jumătate dintre administrațiile locale colectează ilegal deșeurile menajere.

O firmă pentru tot județul la Țăndărei Apariția Planului Județean de Gestionare a Deșeurilor... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2021, 12:40 (4284 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bolnav de COVID-19 din Slobozia, tratat cu indiferență de medicii Institutului de Pneumoftiziologie «Marius Nasta»

Bolnav de COVID-19 din Slobozia, tratat cu indiferență de medicii Institutului de Pneumoftiziologie «Marius Nasta»

Pandemia de COVID-19 arată încă o dată hasoul în care se află sistemul medical din țara noastră. Bolnav de COVID-19, slobozeanul Valentin Cătărea a trecut prin clipe de coșmar în timpul internării la Institutul Național de Pneumoftiziologie «Marius Nasta» din București. Medicii care ar fi trebuit să-l supravegheze l-au lăsat să lupte singur cu boala... Pacientul a rămas mai multe zile fără medicamente, iar unele tratamente le-a cumpărat pe banii săi. Mai mult, a fost externat chiar dacă starea sa de sănătate nu se îmbunătățise. Pacientul este convins că vrea să ceară despăgubiri unității medicale pentru indiferența cu care a fost tratat.

«Mi-au dat doar Paracetamol și Codeină»... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 20:05 (9496 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În școlile din Ialomița recuperarea materiei pierdute bate pasul pe loc

În școlile din Ialomița recuperarea materiei pierdute bate pasul pe loc

În Ialomița, încercarea Ministerului Educației de a-i ajuta pe elevii din ciclul primar și gimnazial să recupereze din materia pe care au pierdut-o pare greu de pus în practică. Deși părinții și-au dat acordul pentru a-i înscrie pe copii la astfel de cursuri, dascălii refuză să participe la ele. Mai mult, invocând aspecte de ordin legislativ, cadrele didactice întocmesc rapoarte prin care specifică faptul că în clasele în care predau nivelul de dobândire al cunoștințelor este unul peste medie, iar astfel de cursuri nu se impun. Din această cauză, la Slobozia, de exemplu, va exista doar un singur centru în care se vor organiza «cursuri reme­diale». Acesta va fi disponibil pentru toți elevii din... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 13:55 (5945 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Locală veghează, dar nu răspunde la sesizări

Dialogul surzilor la Slobozia

Poliția Locală veghează, dar nu răspunde la sesizări

Un cetățean din Slobozia reclamă faptul că Poliția Locală a refuzat să răspundă unei sesizări înregistrate legal. El a cerut identificarea unui cetățean care a aruncat resturi provenite din construcții pe domeniul public, într-o zonă supravegheată video. Răspunsul Poliției Locale a fost «o compunere». Cetățeanul este informat că «polițiștii locali au zilnic în itinerariul de patrulare zonele expuse riscului depozitării neautori­zate de deșeuri, printre acestea aflându-se și zona la care faceți referire».

De 10 ani aceeași poveste Nicu Popa este unul dintre proprietarii de case... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 10:20 (14223 vizualizări - 50 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri risipite pentru amenajarea Centrelor de Vaccinare Comunitare din Ialomița

Fonduri risipite pentru amenajarea Centrelor de Vaccinare Comunitare din Ialomița

Scandal între Direcția de Sănătatre Publică Ialomița și primăriile din județ unde au fost amenajate Centrele de Vaccinare Comu­nitare. Admi­nistrațiile locale cer insti­tuției decontarea sumelor pe care le-au investit pentru dotarea spațiilor pregătite pentru vaccinarea populației în etapele a 2-a și a 3-a. Ultima etapă a campaniei este programată să înceapă de la 1 aprilie 2021. Oficialii Direcției de Sănătate Publică susțin faptul că, po­trivit or­dinelor Ministerului Sănătății, pot deconta doar o mică parte din ceea ce primăriile au achizi­ționat pentru buna funcționare a Centrelor de Vacci­nare Comunitare. Pe liste sunt însă trecute bunuri achiziționate inutil, precum sisteme de suprave­ghere... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2021, 09:55 (5460 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Mormanele de gunoi de la marginea localității Giurgeni

Mormanele de gunoi de la marginea localității Giurgeni

A  devenit deja o obișnuință ca în județul Ialomița gestionarea deșeurilor să fie tratată cu indiferență de către administrațiile locale. Giurgeni este una dintre zecile de localități care se confruntă cu această pro­blemă. Surprinzător este faptul că în comună există o platformă destinată gunoiului de grajd, amenajată de Ministerul Mediului în urmă cu 4 ani, dar pe care foarte puțini local­nici o utilizează. Cele mai multe dintre deșeurile menajere și cele produse de animale sunt aruncate, la voia întâmplării, de jur împrejurul platformei. Deși protecția mediului înconjurător este vizibil afectată, administrația locală susține că gestionarea deșeurilor este o prioritate pentru comunitatea... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2021, 15:20 (4900 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul «Lucia» Fetești are nevoie de 8000 de euro

Centrul «Lucia» Fetești are nevoie de 8000 de euro

Centrul «Lucia» din Fetești are nevoie de 8000 de euro pentru a realiza un proiect unic în Ialomița: două ateliere de lucru protejate pentru copiii cu autism. Lupta pentru acest obiectiv a început în 2016 și nu se va termina niciodată. Dar azi, George Răican, fondatorul Centrului, cere ajutorul nostru: «Am epuizat toate soluțiile posibile pentru finanțare. Dar nu putem renunța... De aceea avem nevoie de sprijinul comunității!».

Un Centru discret și eficient În 2012, George Răican înființa la Fetești primul Centru dedicat copiilor cu autism din partea asta de județ. Și, timp... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2021, 11:40 (4315 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a constatat o diminuare a abaterilor financiare înregistrate în primării

Camera de Conturi Ialomița a constatat o diminuare a abaterilor financiare înregistrate în primării

bonus: Prejudicii nedepistate de Camera de Conturi

Curtea de Conturi a României a dat publicității Raportul activităților de control efectuate în anul 2020. În județul Ialomița, datele arată faptul că valoarea abaterilor constatate a fost mai mică decât în urma controalelor efectuate în anul 2019. Astfel, valoarea totală a deficiențelor de natură financiară a fost de «doar» 13,8 milioane de lei. Din suma totală, valoarea prejudiciilor care pot atrage răspunderea penală a fost, în urma controlului efectuat în 2020, de 708 mii de lei... Cele mai multe dintre acestea au vizat acordarea necuvenită de sporuri salariale sau plata fără temei legal a unor lucrări de utilitate publică. Cu toate acestea, auditorii ialomițeni susțin că, pentru prima dată... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2021, 13:55 (17101 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bilanțul primelor 4 luni de mandat al primarului Dragoș Soare

Bilanțul primelor 4 luni de mandat al primarului Dragoș Soare

Marți, 9 martie 2021, primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare, a organizat o conferință de presă în cadrul căreia a prezentat bilanțul primelor 4 luni scurse de la instalarea sa. Asftel, au fost prezentate publicului nere­gulile constatate în privința cheltuirii banilor publici, dar și intenția de a reduce o parte din personalul Primăriei Slobozia. «Vor fi reduceri de personal, pentru că în Primăria Slobozia există oameni care doar plimbă hârtii!» a comunicat edilul orașului.

Dezastru financiar la Direcția de Asistență Socială Unul dintre serviciile din cadrul Primăriei Slobozia... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2021, 10:10 (12838 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

Curtea de Apel București a decis falimentul Chemgas Holding Corporation

Sentință definitivă

Curtea de Apel București a decis falimentul Chemgas Holding Corporation

Curtea de Apel București a declarat în urmă cu o săptămână falimentul Chemgas Holding Corporation, firma care are în administrare Combinatul de Îngrășăminte Chimice din Slobozia. Decizia instanței este definitivă și vine la 5 ani de la momentul în care societatea și-a declarat in­trarea în insolvență la Tribunalul Ialomița. Con­form informațiilor oficiale, Tabelul Creditorilor cuprinde 64 de entități cărora Chemgas Holding Corporation le datorează un total de 502,5 milioane de lei. Printre acestea se numără și Adminis­trația Finanțelor Publice Ialomița, care a făcut deja primele demersuri în sensul recuperării debitelor. Astfel, au fost puse sechestre pe bunurile imobile deținute de Chemgas Holding... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2021, 15:10 (14471 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia plătește anual 1,8 milioane de lei pentru salariile medicilor rezidenți

Spitalul Județean de Urgență Slobozia plătește anual 1,8 milioane de lei pentru salariile medicilor rezidenți

Spitalul Județean de Urgență Slobozia are în prezent în schema de personal 17 medici rezidenți, pe care îi plătește anual cu 1,8 milioane de lei. Oficialii unității medicale susțin faptul că, la terminarea stagiului de pregătire profesională, cel mult 3 medici vor rămâne să profeseze la Slobozia. Ceilalți, fie aleg să plece la muncă în străinătate, fie rămân în cadrul centrelor universitare alături de profesorii care i-au pregătit. În tot acest timp, Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută soluții disperate pentru a putea aduce medici specialiști pe locurile rămase necupate. Statistica arată că, de 10 ani, unitatea medicală caută 27 de specialiști.

Rezidenții refuză să lucreze în Spitalul Slobozia... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2021, 10:15 (13214 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Vom fi mai săraci cu 18,76 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a semnat contractul pentru reabilitarea Conacului Bolomey

Miercuri, 10 martie, 2021, la orele 11,00, oficialii Consiliului Județean Ialomița au semnat contractul de execuție a lucrărilor pentru reabilitarea Conacului Bolomey. Valoarea acestei investiții derulată prin fonduri europene a fost adjudecată la 18,76 milioane de lei, timpul de execuție până la finalizarea lucrărilor fiind de 27 de luni. În cei 5 ani scurși de la debutul acestei inițiative, niciun oficial județean nu a putut justifica necesitatea investițiilor în «cultura istorică».

Doamne, vino Doamne... Ruinele Conacului Bolomey au fost trecute «în conservare» în urmă cu peste ... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2021, 16:15 (11425 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Arestat pentru că a încercat să-și omoare iubita

Fetești: Arestat pentru că a încercat să-și omoare iubita

Un tânăr de 29 de ani, din Fetești, a fost arestat marți, 9 martie 2021, sub acuzația de «tentativă la omor». Astfel, în seara zilei de luni, 8 martie 2021, acesta a încercat să-și omoare iubita, din cauza geloziei. Tânărul a luat un cuțit și a înjunghiat-o pe concubina sa în zona gâtului. Strigătele de disperare ale fetei i-au alertat pe vecini care au sunat la 112. Polițiști au ajuns imediat la fața locului, agresorul fiind reținut pentru 24 de ore. Tânăra se află în prezent internată la spital, fiind sub supraveghere medicală. Surse judiciare susțin faptul că agresorul este recidivist, fiind eliberat din închisoare anul trecut.... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2021, 14:05 (3631 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
322 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Sume suplimentare de 0,797 milioane de lei, stabilite de Inspecția Fiscală

În urma activității desfășurate în luna martie 2022, Compartimentul de Inspecție Fiscală din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița a stabilit sume suplimentare de plată în valoare ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 16:30
(16285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Joi, 14 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27080, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de miercuri, 13 aprilie ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 16:15
(2899 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Lucrări pentru îmbunătățirea condițiilor de circulație pe linia de cale ferată

Andrășești: Lucrări pentru îmbunătățirea condițiilor de circulație pe linia de cale ferată

Personalul de specialitate al SRCF Constanța execută, în zilele de 13-14 aprilie 2022, lucrări de înlocuire a unui aparat de cale și de buraj mecanizat în Hm Andrășești, situată pe secția de circulație ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 15:30
(12437 vizualizări - 0 comentarii)


Incident la etajul 8 al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

În dimineața zilei de joi, 14 aprilie a.c., la etajul 8 al Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-a produs o deflagrație, în timpu lucrărilor efectuate la rețeaua de oxigen din incinta unui salon. Din ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 15:15
(13019 vizualizări - 0 comentarii)


1,279 milioane de lei, plăți APIA pentru sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 12:30
(13674 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: TVA rambursată de peste 10,14 milioane de lei

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița a rambursat, în martie 2022, TVA în valoare de 10,14 milioane de lei, cu 6,04 milioane lei mai mult față de aceeași lună a anului 2021. Totodată, au fost ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 11:20
(8602 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Și-a pierdut viața într-un grav accident rutier

Ialomița: Și-a pierdut viața într-un grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de miercuri, 13 aprilie a.c., pe DN2, între localitățile Movilița și Sinești. În urma impactului dintre două camioane și un autoturism, o femeie a murit ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 00:30
(14760 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 13 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27076, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua de marți, 12 ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2022, 16:40
(2636 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la brutării

ITM Ialomița: Controale la brutării

În perioada 05-08.04.2022 s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată, la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniile fabricarea produselor de brutărie ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2022, 16:20
(8254 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Sudiți

Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Ialomiței, din localitatea Sudiți, echipele RAJA Constanța au fost nevoite să întrerupă furnizarea ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2022, 14:15
(3134 vizualizări - 0 comentarii)


Doi slobozeni, reținuți pentru trafic de droguri

Doi slobozeni, reținuți pentru trafic de droguri

Marți, 12 aprilie a.c., polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița-Brigada de Combatere a Criminalității Organizate București, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2022, 13:55
(13510 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi jandarmi ialomițeni aflați în timpul liber au intervenit la un accident

Slobozia: Doi jandarmi ialomițeni aflați în timpul liber au intervenit la un accident

Doi jandarmi ialomițeni, slt. Enescu Valeriu și plt. adj. șef Roată Mihăiță, aflați în timpul liber, miercuri, 12 aprilie a.c., au intervenit în cazul unui accident spectaculos produs pe un bulevard ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 22:10
(11968 vizualizări - 2 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Aproape 36000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14 martie-11 aprilie 2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 19:50
(14160 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 14 permise reținute, amenzi de peste 52000 de lei

Luni, 11 aprilie 2022, peste 100 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 19:35
(8950 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 mai 2022, termenul limită pentru depunerea Formularului 212

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice care obțin venituri din închirierea de bunuri imobile, cum ar fi: apartamente, case, camere situate în locuințe ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 18:25
(10049 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Marți, 12 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27070, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de luni, 11 aprilie ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 16:20
(2396 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A căzut de la etaj în timp ce spăla geamurile

Slobozia: A căzut de la etaj în timp ce spăla geamurile

Un bărbat de 62 de ani din Slobozia a văzut moartea cu ochii după ce a căzut de la balconul apartamentului în care locuia, situat la etajul 4 al unui bloc din oraș. Marți, 12 aprilie a.c., acesta a încercat ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 15:00
(13049 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Proiecte-pilot în vederea stimulării conformării voluntare

Agenția Națională de Administrare Fiscală intensifică, în anul 2022, activitățile de îndrumare și asistență în domeniul fiscal, manifestându-și în acest sens rolul activ pentru sprijinirea contribuabililor ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 14:50
(11163 vizualizări - 0 comentarii)


Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» Slobozia: «Remeber to resist. Memoria genocidului romilor din România»

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» Slobozia: «Remeber to resist. Memoria genocidului romilor din România»

«Remeber to resist. Memoria genocidului romilor din România»-sub această egidă a avut loc la începutul acestei săptămâni, la Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» Slobozia, vernisajul unui expoziții ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 13:50
(6547 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Sistemul de facturare electronică B2B e funcțional

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că Sistemul de facturare electronică pe relația Business to Business (B2B) este disponibil și funcționează în parametri ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 13:35
(9022 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu permisul suspendat

Duminică, 10 aprilie a.c., polițiștii din Fetești, în cadrul unei acțiuni de control pe raza orașului, au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 35 de ani. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 19:10
(13409 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie agresată de soț

Sâmbătă, 9 aprilie a.c., polițiștii din Slobozia au fost sesizați de o femeie, de 33 de ani, cu privire la faptul că a fost lovită de soțul său. Pe numele bărbatului, în vârstă de 51 de ani, a fost ermis ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 19:00
(10662 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 78,48 milioane de lei, venituri nete la bugetul general consolidat în martie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna martie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 78,48 milioane de lei, cu 7 ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 16:40
(19113 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Luni, 11 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27058, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ziua de duminică, 10 aprilie ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 16:15
(3755 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Mașină distrusă în urma unui incendiu

Urziceni: Mașină distrusă în urma unui incendiu

Sâmbătă, 9 aprilie a.c., în jurul orelor 19,00, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la un autoturism, în Urziceni. La fața locului s-a deplasat de urgență un echipaj ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 16:10
(5514 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moment încărcat de spiritualitate organizat de cultul religios «Martorii lui Iehova»

Vineri, 15 aprilie 2022, Martorii lui Iehova din întreaga lume celebrează un eveniment unic în istoria omenirii: «Cina Domnului», cunoscut și sub denumirea de «Cina cea de Taină». «Cina Domnului» le amintește ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 16:05
(10073 vizualizări - 0 comentarii)


Casă cuprinsă de flăcări la Gârbovi

Duminică, 10 aprilie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Gârbovi. Trei echipaje de pompieri, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 16:00
(14499 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Acțiune de voluntariat la Școala Profesională Specială «Ion Teodorescu» Slobozia

Acțiune de voluntariat la Școala Profesională Specială «Ion Teodorescu» Slobozia

Vineri, 8 aprilie 2022, cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, elevii de la Școala Gimnazială «Sfântul Ierarh Nicolae» Bucu au fost voluntari pentru elevii Școlii Profesionale ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 14:30
(16107 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii sunt așteptați să depună cererile de plată pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că primește cereri de plată pentru rambursarea ajutorului de stat pentru cantitățile de motorină achiziționate ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 12:30
(17872 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Duminică, 10 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27055, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de sâmbătă, 9 aprilie ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2022, 17:05
(1939 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...