Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Lipsa educației amplifică fenomenul minorelor care devin mame

În Ialomița

Lipsa educației amplifică fenomenul minorelor care devin mame

Statistică îngrijorătoare la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Estimările medicilor specialiști arată că 40% dintre bebelușii născuți la Maternitatea unității medicale sunt aduși pe lume de mame minore. Cea mai tânără adolescentă care a născut la Spitalul Slobozia are 13 ani! Situația este tot mai prezentă în rândul fetelor care provin din mediul rural, acolo unde educația sanitară și cea legată de măsurile de contracepție lipsesc.

Alocația de la stat, singura sursă de venit Media lunară a nașterilor înregistrate la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia este de aproximativ... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2021, 10:10 (7137 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Pavel vrea «operator județean pentru colectarea deșeurilor menajere»

Probleme vechi, idei și mai vechi

Administrația Pavel vrea «operator județean pentru colectarea deșeurilor menajere»

Administrația județeană își dorește să înființeze o firmă care să gestioneze activitatea de colectare a deșeurilor me­najere la nivelul județului Ialomița. Marian Pavel, preșe­dintele Consiliului Județean Ialomița susține că noul ope­rator ar putea deservi toate localitățile interesate. «Este un pas necesar dacă dorim să aliniem județul la standardele europene privind protecția mediului!» a declarat acesta. În Ialomița, jumătate dintre administrațiile locale colectează ilegal deșeurile menajere.

O firmă pentru tot județul la Țăndărei Apariția Planului Județean de Gestionare a Deșeurilor... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2021, 12:40 (4265 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bolnav de COVID-19 din Slobozia, tratat cu indiferență de medicii Institutului de Pneumoftiziologie «Marius Nasta»

Bolnav de COVID-19 din Slobozia, tratat cu indiferență de medicii Institutului de Pneumoftiziologie «Marius Nasta»

Pandemia de COVID-19 arată încă o dată hasoul în care se află sistemul medical din țara noastră. Bolnav de COVID-19, slobozeanul Valentin Cătărea a trecut prin clipe de coșmar în timpul internării la Institutul Național de Pneumoftiziologie «Marius Nasta» din București. Medicii care ar fi trebuit să-l supravegheze l-au lăsat să lupte singur cu boala... Pacientul a rămas mai multe zile fără medicamente, iar unele tratamente le-a cumpărat pe banii săi. Mai mult, a fost externat chiar dacă starea sa de sănătate nu se îmbunătățise. Pacientul este convins că vrea să ceară despăgubiri unității medicale pentru indiferența cu care a fost tratat.

«Mi-au dat doar Paracetamol și Codeină»... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 20:05 (9494 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

În școlile din Ialomița recuperarea materiei pierdute bate pasul pe loc

În școlile din Ialomița recuperarea materiei pierdute bate pasul pe loc

În Ialomița, încercarea Ministerului Educației de a-i ajuta pe elevii din ciclul primar și gimnazial să recupereze din materia pe care au pierdut-o pare greu de pus în practică. Deși părinții și-au dat acordul pentru a-i înscrie pe copii la astfel de cursuri, dascălii refuză să participe la ele. Mai mult, invocând aspecte de ordin legislativ, cadrele didactice întocmesc rapoarte prin care specifică faptul că în clasele în care predau nivelul de dobândire al cunoștințelor este unul peste medie, iar astfel de cursuri nu se impun. Din această cauză, la Slobozia, de exemplu, va exista doar un singur centru în care se vor organiza «cursuri reme­diale». Acesta va fi disponibil pentru toți elevii din... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 13:55 (5936 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Locală veghează, dar nu răspunde la sesizări

Dialogul surzilor la Slobozia

Poliția Locală veghează, dar nu răspunde la sesizări

Un cetățean din Slobozia reclamă faptul că Poliția Locală a refuzat să răspundă unei sesizări înregistrate legal. El a cerut identificarea unui cetățean care a aruncat resturi provenite din construcții pe domeniul public, într-o zonă supravegheată video. Răspunsul Poliției Locale a fost «o compunere». Cetățeanul este informat că «polițiștii locali au zilnic în itinerariul de patrulare zonele expuse riscului depozitării neautori­zate de deșeuri, printre acestea aflându-se și zona la care faceți referire».

De 10 ani aceeași poveste Nicu Popa este unul dintre proprietarii de case... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 10:20 (14197 vizualizări - 50 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri risipite pentru amenajarea Centrelor de Vaccinare Comunitare din Ialomița

Fonduri risipite pentru amenajarea Centrelor de Vaccinare Comunitare din Ialomița

Scandal între Direcția de Sănătatre Publică Ialomița și primăriile din județ unde au fost amenajate Centrele de Vaccinare Comu­nitare. Admi­nistrațiile locale cer insti­tuției decontarea sumelor pe care le-au investit pentru dotarea spațiilor pregătite pentru vaccinarea populației în etapele a 2-a și a 3-a. Ultima etapă a campaniei este programată să înceapă de la 1 aprilie 2021. Oficialii Direcției de Sănătate Publică susțin faptul că, po­trivit or­dinelor Ministerului Sănătății, pot deconta doar o mică parte din ceea ce primăriile au achizi­ționat pentru buna funcționare a Centrelor de Vacci­nare Comunitare. Pe liste sunt însă trecute bunuri achiziționate inutil, precum sisteme de suprave­ghere... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2021, 09:55 (5456 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Mormanele de gunoi de la marginea localității Giurgeni

Mormanele de gunoi de la marginea localității Giurgeni

A  devenit deja o obișnuință ca în județul Ialomița gestionarea deșeurilor să fie tratată cu indiferență de către administrațiile locale. Giurgeni este una dintre zecile de localități care se confruntă cu această pro­blemă. Surprinzător este faptul că în comună există o platformă destinată gunoiului de grajd, amenajată de Ministerul Mediului în urmă cu 4 ani, dar pe care foarte puțini local­nici o utilizează. Cele mai multe dintre deșeurile menajere și cele produse de animale sunt aruncate, la voia întâmplării, de jur împrejurul platformei. Deși protecția mediului înconjurător este vizibil afectată, administrația locală susține că gestionarea deșeurilor este o prioritate pentru comunitatea... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2021, 15:20 (4896 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Centrul «Lucia» Fetești are nevoie de 8000 de euro

Centrul «Lucia» Fetești are nevoie de 8000 de euro

Centrul «Lucia» din Fetești are nevoie de 8000 de euro pentru a realiza un proiect unic în Ialomița: două ateliere de lucru protejate pentru copiii cu autism. Lupta pentru acest obiectiv a început în 2016 și nu se va termina niciodată. Dar azi, George Răican, fondatorul Centrului, cere ajutorul nostru: «Am epuizat toate soluțiile posibile pentru finanțare. Dar nu putem renunța... De aceea avem nevoie de sprijinul comunității!».

Un Centru discret și eficient În 2012, George Răican înființa la Fetești primul Centru dedicat copiilor cu autism din partea asta de județ. Și, timp... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2021, 11:40 (4314 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a constatat o diminuare a abaterilor financiare înregistrate în primării

Camera de Conturi Ialomița a constatat o diminuare a abaterilor financiare înregistrate în primării

bonus: Prejudicii nedepistate de Camera de Conturi

Curtea de Conturi a României a dat publicității Raportul activităților de control efectuate în anul 2020. În județul Ialomița, datele arată faptul că valoarea abaterilor constatate a fost mai mică decât în urma controalelor efectuate în anul 2019. Astfel, valoarea totală a deficiențelor de natură financiară a fost de «doar» 13,8 milioane de lei. Din suma totală, valoarea prejudiciilor care pot atrage răspunderea penală a fost, în urma controlului efectuat în 2020, de 708 mii de lei... Cele mai multe dintre acestea au vizat acordarea necuvenită de sporuri salariale sau plata fără temei legal a unor lucrări de utilitate publică. Cu toate acestea, auditorii ialomițeni susțin că, pentru prima dată... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2021, 13:55 (17085 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bilanțul primelor 4 luni de mandat al primarului Dragoș Soare

Bilanțul primelor 4 luni de mandat al primarului Dragoș Soare

Marți, 9 martie 2021, primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare, a organizat o conferință de presă în cadrul căreia a prezentat bilanțul primelor 4 luni scurse de la instalarea sa. Asftel, au fost prezentate publicului nere­gulile constatate în privința cheltuirii banilor publici, dar și intenția de a reduce o parte din personalul Primăriei Slobozia. «Vor fi reduceri de personal, pentru că în Primăria Slobozia există oameni care doar plimbă hârtii!» a comunicat edilul orașului.

Dezastru financiar la Direcția de Asistență Socială Unul dintre serviciile din cadrul Primăriei Slobozia... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2021, 10:10 (12830 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Apel București a decis falimentul Chemgas Holding Corporation

Sentință definitivă

Curtea de Apel București a decis falimentul Chemgas Holding Corporation

Curtea de Apel București a declarat în urmă cu o săptămână falimentul Chemgas Holding Corporation, firma care are în administrare Combinatul de Îngrășăminte Chimice din Slobozia. Decizia instanței este definitivă și vine la 5 ani de la momentul în care societatea și-a declarat in­trarea în insolvență la Tribunalul Ialomița. Con­form informațiilor oficiale, Tabelul Creditorilor cuprinde 64 de entități cărora Chemgas Holding Corporation le datorează un total de 502,5 milioane de lei. Printre acestea se numără și Adminis­trația Finanțelor Publice Ialomița, care a făcut deja primele demersuri în sensul recuperării debitelor. Astfel, au fost puse sechestre pe bunurile imobile deținute de Chemgas Holding... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2021, 15:10 (14467 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia plătește anual 1,8 milioane de lei pentru salariile medicilor rezidenți

Spitalul Județean de Urgență Slobozia plătește anual 1,8 milioane de lei pentru salariile medicilor rezidenți

Spitalul Județean de Urgență Slobozia are în prezent în schema de personal 17 medici rezidenți, pe care îi plătește anual cu 1,8 milioane de lei. Oficialii unității medicale susțin faptul că, la terminarea stagiului de pregătire profesională, cel mult 3 medici vor rămâne să profeseze la Slobozia. Ceilalți, fie aleg să plece la muncă în străinătate, fie rămân în cadrul centrelor universitare alături de profesorii care i-au pregătit. În tot acest timp, Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută soluții disperate pentru a putea aduce medici specialiști pe locurile rămase necupate. Statistica arată că, de 10 ani, unitatea medicală caută 27 de specialiști.

Rezidenții refuză să lucreze în Spitalul Slobozia... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2021, 10:15 (13211 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vom fi mai săraci cu 18,76 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a semnat contractul pentru reabilitarea Conacului Bolomey

Miercuri, 10 martie, 2021, la orele 11,00, oficialii Consiliului Județean Ialomița au semnat contractul de execuție a lucrărilor pentru reabilitarea Conacului Bolomey. Valoarea acestei investiții derulată prin fonduri europene a fost adjudecată la 18,76 milioane de lei, timpul de execuție până la finalizarea lucrărilor fiind de 27 de luni. În cei 5 ani scurși de la debutul acestei inițiative, niciun oficial județean nu a putut justifica necesitatea investițiilor în «cultura istorică».

Doamne, vino Doamne... Ruinele Conacului Bolomey au fost trecute «în conservare» în urmă cu peste ... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2021, 16:15 (11419 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Arestat pentru că a încercat să-și omoare iubita

Fetești: Arestat pentru că a încercat să-și omoare iubita

Un tânăr de 29 de ani, din Fetești, a fost arestat marți, 9 martie 2021, sub acuzația de «tentativă la omor». Astfel, în seara zilei de luni, 8 martie 2021, acesta a încercat să-și omoare iubita, din cauza geloziei. Tânărul a luat un cuțit și a înjunghiat-o pe concubina sa în zona gâtului. Strigătele de disperare ale fetei i-au alertat pe vecini care au sunat la 112. Polițiști au ajuns imediat la fața locului, agresorul fiind reținut pentru 24 de ore. Tânăra se află în prezent internată la spital, fiind sub supraveghere medicală. Surse judiciare susțin faptul că agresorul este recidivist, fiind eliberat din închisoare anul trecut.... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2021, 14:05 (3630 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia ar putea avea un nou complex comercial în 2 ani

Mai bine mai târziu decât niciodată

Slobozia ar putea avea un nou complex comercial în 2 ani

Primăria Slobozia a deblocat investiția pentru realizarea unui complex comercial în Cartierul «Pepinieră». Terenul, în suprafață de 4,6 hectare, a fost pre­luat de către Oyl Company Holding AG, care va realiza acolo un complex comercial. Valoarea investiției se ridică la 4,5 milioane de lei. Semnarea contractului a fost amânată timp de 9 luni.

Cu răbdarea treci marea Consiliul Local Slobozia a aprobat în ședința de joi, 25 februarie 2021, un pro­iect de hotărâre care permite Primăriei Slobozia să încheie un contract de superficie pentru cele 4,6 ha de teren situat în Cartierul «Pepinieră... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2021, 10:20 (16415 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șantierul din «Piața Revoluției» a dispărut. Primăria Slobozia plătește în continuare paza obiectivului!

Paradoxul contractelor de pază ale Primăriei Slobozia

Șantierul din «Piața Revoluției» a dispărut. Primăria Slobozia plătește în continuare paza obiectivului!

Primăria Slobozia a desființat șantierul din imediata vecinătate a Pieței Revoluției. Contractul de pază rămâne însă în vigoare până în vara anului 2021. Suma cheltuită în ultimii 2 ani de către municipalitate pentru paza statuii lui Matei Basarab se ridică la 238104 de lei. «Am încercat să închid acest contract de pază... Dar, prin contract, poate fi desființat doar la Curtea Europeană de Justiție!» a declarat primarul Dragoș Soare.

Curat ilegal, coane Mocioniule! În 2019, Primăria Slobozia încheia un contract de pază pentru «organizarea de șantier» din Piața Revoluției, respectiv... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2021, 10:10 (10209 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ex-subprefectul Emilian Barbu, acționat în instanță de Primăria Slobozia

Ex-subprefectul Emilian Barbu, acționat în instanță de Primăria Slobozia

Primăria Slobozia a deschis un proces împotriva lui Emilian Barbu, ex-subprefectul ju­dețului Ialomița. Potrivit documen­telor depuse la instanță, admi­nis­trația locală îl obligă la plata a 4900 de lei, reprezentând contrava­loarea unui prejudiciu pe care acesta nu l-ar fi recuperat în vremea în care își desfășura activitatea în calitate de funcționar public al Primă­riei Slobozia. În apărarea sa, Emilian Barbu susține, privitor la acțiunea înregistrată pe rolul Judecătoriei Slobozia, că nu are justificare legală.

Proces în desfășurare
Pe la jumătatea anului 2014, Camera de ... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2021, 13:40 (9044 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Marius Ștef revine la conducerea OCPI Ialomița

Marius Ștef revine la conducerea OCPI Ialomița

Schimbare la vârful Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița. Fostul director Marius Ștef revine în funcția de conducere a instituției, acesta preluându-și atribuțiile începând cu ziua de luni, 8 martie 2021.

OCPI Ialomița are un alt director Marius Ștef a exercitat funcția de director al OCPI Ialomița în perioada mai 2017-decembrie 2019, fiind înlocuit de Tănase Mihalcea, la rândul său fost director al instituției. Marius Ștef a preluat funcția începând cu data de luni 8 martie 2021 și va rămâne la conducerea OCPI Ialomița pentru o perioadă de 6 luni când,... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2021, 12:10 (7517 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Orașul de Floci» și Conacul Bolomey ne costă 8 milioane de lei

Investițiile în «cultura istorică» merg mai departe

«Orașul de Floci» și Conacul Bolomey ne costă 8 milioane de lei

Investițiile în «cultura istorică» a județului afectează dramatic bugetul Consiliului Județean Ialomița. Deși întârziate, procedurile de atribuire a lucrărilor pentru «Orașul de Floci» și Conacul Bolomey nu au fost abandonate. Conform estimărilor oficiale, cofinanțarea acestor două obiective va costa 8 milioane de lei. Singura investiție în «cultura istorică» desfășurată conform graficului este cea de reabilitare a Bisericii de lemn «Sfântul Nicolae».

Iluzii turistice pe bani europeni Administrația județeană a decis să continue demersurile pentru finalizarea investițiilor în «cultura... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2021, 09:55 (6383 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Sănătate la preț redus, în comuna Săveni

Sănătate la preț redus, în comuna Săveni

Administrația locală din Săveni promite cetățenilor un acces mai facil la serviciile de Sănătate, prin intermediul Dispensarului construit în comună. Oamenii vor beneficia de îngrijiri medicale fără a suporta contrava­loarea consultațiilor. «Am găsit o fa­cilitate prin care oamenii vor plăti doar consumabilele folosite de medici pentru a-i investiga, al căror preț e mic...» susține Mirela Drăgoi, primarul comunei Săveni.

Dispensar de 1,4 milioane de lei
Ideea de a le oferi servicii de Sănătate la preț redus localnicilor din Săveni le-a venit reprezentanților administrației locale... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2021, 13:10 (6566 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Incendii la locuințe din Fierbinți-Târg, Broșteni și Fetești. Incendii de vegetație uscată și miriști la Ograda, Borănești, Țăndărei și Jilavele!

Incendii la locuințe din Fierbinți-Târg, Broșteni și Fetești. Incendii de vegetație uscată și miriști la Ograda, Borănești, Țăndărei și Jilavele!

Vineri, 30 iulie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Urziceni au fost solicitati să intervină la un incendiu izbucnit la acoperișul unei case din Fierbinți Târg. 3 echipaje de pompieri cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:50
(3823 vizualizări - 0 comentarii)


I-a luat foc mașina în zona Popasului Chirana

I-a luat foc mașina în zona Popasului Chirana

Sâmbătă, 31 iulie a.c., pompierii din cadrul Gărzii de intervenție Țăndărei au fost solicitati să intervină la un incendiu produs la un autoturism pe DN 2A, zona Popas Chirana. Două echipaje de pompieri ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:35
(3074 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente pe A2 și la Răsimnicea

Sâmbătă, 31 iulie a.c., două echipaje din cadrul Stației de pompieri Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs pe Autostrada ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:30
(3598 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia

Vineri, 30 iulie a.c., 3 echipaje din cadrul Gărzii de intervenție Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare  și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:25
(1539 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Jilavele: Accident cu patru victime

Jilavele: Accident cu patru victime

Vineri, 30 iulie a.c., 3 echipaje din cadrul Detașemetului de Pompieri Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare  și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:20
(2898 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Ialomița: Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic deosebit de accentuat

Ialomița: Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic deosebit de accentuat

Pentru luni, 2 august 2021, Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic deosebit de accentuat și pentru județul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:05
(3818 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 1 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

1 August 2021, 16:55
(3257 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Sâmbătă, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2021, 16:25
(2742 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna august

Ministerul Finanțelor emite, începând cu 2 august 2021, 3 noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,15%, 3,50% și 3,85%. Titlurile de ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 16:50
(2631 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 16:35
(2296 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură trimestrul I/2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a început să efectueze plățile aferente ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură, perioada ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 12:35
(4392 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 75 evenimente, din care 66 sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 14 infracțiuni și au aplicat 225 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 18:45
(3441 vizualizări - 1 comentariu)


Prevenirea ilegalităților din domeniul pisciculturii, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 28 iulie a.c., polițiștii ialomițeni, alături de specialiștii Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură, au realizat o amplă acțiune cu scopul de a preveni ilegalitățile comise în domeniul ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 18:40
(5865 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 16:40
(2027 vizualizări - 0 comentarii)


Două trenuri s-au ciocnit în Depoul Gării Fetești. Cauza: unul dintre mecanicii de locomotivă ar fi fost băut!

Două trenuri s-au ciocnit în Depoul Gării Fetești. Cauza: unul dintre mecanicii de locomotivă ar fi fost băut!

În seara zilei de miercuri, 28 iulie a.c., două trenuri de marfă s-au ciocnit în zona Depoului Gării Fetești. Unul dintre trenuri transporta fier vechi, moment în care a fost lovit de o altă garnitură, ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 13:35
(11490 vizualizări - 2 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, miercuri, 28 iulie 2021, în intervalul orar 8,00-12,30, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a continuat ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 17:40
(3485 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 17:15
(3357 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 12:35
(3044 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mandate de executare a pedepsei, puse în aplicare de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, oamenii legii au reușit identificarea a doi bărbați, de 28 și 43 de ani, domiciliați în Slobozia, ce se sustrăgeau ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 19:10
(5053 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 27 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 16:35
(4927 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți Renta Viageră Agricolă campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a efectuat plățile sumelor cuvenite sub formă de rentă viageră agricolă aferentă anului 2020. Astfel, marți, 27 iulie 2021, APIA a ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 13:10
(2882 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 26 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 16:25
(1951 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește cereri de plată pentru Programul Național Apicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii că Cererile de plată pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA) se pot depune până la data de 2 august 2021, inclusiv ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 15:55
(4941 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Manasia

Incendiu la o casă din Manasia

În dimineața zilei de luni, 26 iulie a.c., pompierii Detașamentului Urziceni au fost solicitati, prin 112, să intervină la un incendiu izbucnit la acoperișul unei case din comuna Manasia. 3 echipaje de ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 15:20
(4230 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia incendiu


Movila: Șase persoane rănite într-un accident rutier

Movila: Șase persoane rănite într-un accident rutier

În seara zilei de duminică, 25 iulie a.c., în zona localității Movila, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a șase persoane. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 23:15
(5581 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Movila accident


Orboești: A intrat cu mașina într-un copac

Orboești: A intrat cu mașina într-un copac

Duminică, 25 iulie a.c., în localitatea Orboești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit că în evenimentul rutier a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 21:40
(5183 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 25 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 17:10
(3317 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10802, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2021, 16:40
(2668 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente la Tovărășia și Urziceni

Accidente la Tovărășia și Urziceni

Pompierii ialomițeni au intervenit vineri, 23 iulie a.c., în cazul a două accidente rutiere petrecute pe raza localităților Tovărășia și Urziceni. În urma evenimentelor au rezultat cinci persoane rănite ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 19:30
(4561 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița: 7 focare de Pestă Porcină Africană, identificate pe raza județului

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației că, la data de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:10
(4052 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...