Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Himerele investiționale ale administrației Mocioniu

Mai sunt 6 luni până la alegeri

Himerele investiționale ale administrației Mocioniu

Timp de 3 ani și jumătate, administrația Mocioniu a promovat public ideea transformării Sloboziei într-un oraș modern, conectat la tehnologia și civilizația europeană. În prag de Alegeri, Slobozia rămâne un oraș sărac, fără perspective de dezvoltare și cu o administrație preocupată exclusiv să ofere «pâine și circ» electoratului tradițional. Între agenda publică oficială și agenda cetățenilor prăpastia e uriașă, iar proiectele investiționale din fonduri europene promovate la acest moment sunt doar niște himere administrative în care nu mai crede nimeni.

Studii de fezabilitate pentru investiții inutile... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2020, 10:10 (11283 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este cel mai mare angajator din Ialomița

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este cel mai mare angajator din Ialomița

bonus: Medic concediat pe nedrept

Criticat de nenumărate ori din cauza serviciilor medicale care lasă de dorit, Spitalul Județean de Urgență Slobozia excelează la un singur capitol. Acela al numărului de angajați. Statisticile oficiale arată că unitatea medicală este cel mai mare angajator din Ialomița, depășind atât firmele private, cât și celelalte instituții publice din județ. Datele arată că structura de personal a spitalului cuprinde 1012 posturi. Fără să mai surprindă pe nimeni, mai bine de jumătate dintre acestea sunt destinate altor catego­rii de angajați decât medicii specialiști. Surse din cadrul unității medicale au precizat faptul mulți dintre angajații Spitalului Slobozia au obținut locu­rile de muncă pe criterii... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2020, 12:20 (24935 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Luminița Barcari, nominalizată pentru o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației

Luminița Barcari, nominalizată pentru o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației

UPDATE Școlile și grădinițele din Axintele și Sălcioara, vizitate de ministrul Educației

Luminița Barcari se pregătește să părăsească Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, după ce a fost nominalizată pentru a ocupa o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației. În cazul în care premierul Ludovic Orban va decide în favoarea Luminiței Barcari, aceasta va supraveghea activitatea din sectorul învățământului preuniversitar.

Nominalizare făcută de PNL Ialomița Cel care a nominalizat-o pe Luminița Barcari pentru funcția de secretar de stat în Ministerul Educației a fost Tinel Gheorghe, președintele PNL Ialomița. În cadrul unei conferințe de presă organizată cu puțin... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2020, 19:55 (23103 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a început distribuirea pachetelor pentru persoanele defavorizate

Primăria Slobozia a început distribuirea pachetelor pentru persoanele defavorizate

Sute de pachete în care există produse pentru igienă așteaptă să fie ridicate din depozitul Cantinei Sociale a Primăriei Slobozia de către persoanele defavorizate din oraș. Respectivele pachete reprezintă ajutorul acordat de Guverul României prin Programul Operațional de Ajutorare a Persoanelor Defavo­rizate (POAD) acestei categorii de persoane. Angajații admi­nistrației locale susțin faptul că săpunul, pasta de dinți sau detergentul oferite gratuit de Guvern nu sunt la mare căutare în rândul beneficiarilor de ajutoare sociale din oraș.

Pachetele își așteaptă beneficiarii Pentru persoanele... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2020, 19:20 (8563 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reținut pentru că vindea ilegal icre negre

Percheziții ale polițiștilor din Constanța la Făcăeni și Bordușani

Reținut pentru că vindea ilegal icre negre

Un bărbat de 36 de ani din comuna Bordușani a fost reținut pentru 24 de ore, fiind surprins în flagrant în timp ce vindea ilegal icre negre. Flagrantul a fost organizat în cadrul unei acțiuni de amploare desfășurată în Ialomița de polițiștii Transporturi Constanța. Oamenii legii au organizat și 5 descinderi în comunele Făcăeni și Bordușani.

Verificările sunt în curs
Acțiunea polițiștilor din Constanța s-a desfășurat în cursul zilei de duminică, 12 ianuarie 2020. Potrivit informațiilor, oamenii legii au descoperit două persoane în timp ce cumpărau, de pe raza comunei Bordușani... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2020, 15:25 (7027 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Întrerupere voluntară a activității la fostul Combinat Chimic

Poluare accidentală la Slobozia

Întrerupere voluntară a activității la fostul Combinat Chimic

Miercuri, 8 ianuarie a.c., la orele 13,30, fostul Combinat Chimic Slobozia și-a întrerupt activitatea pentru 5 zile. Decizia este rezultatul indirect al unei poluări accidentale înregistrate oficial pe 16 decembrie 2019. La momentul respectiv, oficialii instituției nu au putut justifica faptul că au poluat intenționat atmosfera...

«Coada de vulpe» are o explicație
La data de 16 decembrie 2019, slobozenii au sesizat apariția deasupra Combinatului Chimic a celebrei «cozi de vulpe». Aceasta a determinat intervenția Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, care s-a deplasat la... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2020, 16:05 (8240 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conu’ Alecu a plecat în Raiul Ziariștilor

Conu’ Alecu a plecat în Raiul Ziariștilor

Ziaristul Ion Alecu, unul dintre ultimii mohicani ai presei ialomițene dinainte de Revoluție, s-a stins din viață. Ion Alecu rămâne un reper în presa ialomițeană, scriitura sa fiind una echilibrată, responsabilă și dedicată slujirii interesului public. Rămas bun, maestre! Care/va/să/zică, ai făcut-o și pe-asta...

Care/va/să/zică
Ziaristul și scriitorul Ion Alecu s-a stins din viață vineri, 10 ianuarie 2019, la vârsta de 75 de ani, după o lungă suferință acută provocată de un cancer galopant. S-a născut la 23 mai 1944, în comuna Ograda, județul Ialomița. A fost absolvent... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2020, 13:20 (7750 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Primul proiect al primarului Sloboziei: Stație de tratare a apei funcțională la 1 martie 2020!

Primul proiect al primarului Sloboziei: Stație de tratare a apei funcțională la 1 martie 2020!

Administrația din Slobozia promite finalizarea investiției pentru stația de tratare a apei la 1 martie 2020. «Sunt optimist că acest obiectiv va fi finalizat în următoarele două luni...» a declarat primarul Adrian Mocioniu. Valoarea investiției pentru noua stație de tratare din Slobozia este de 7,84 milioane de lei.

Optimism administrativ În decursul anului 2019, primarul Adrian Mocioniu a anunțat că administrația locală urmărește realizarea unor investiții de anvergură la Slobozia cu termen scadent în anul 2020. Prima dintre ele, potrivit ultimelor sale declarații, va fi stația... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2020, 17:55 (19724 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legăturile primăriilor din Ialomița cu rețeaua infracțională destructurată de polițiștii din Giurgiu

Legăturile primăriilor din Ialomița cu rețeaua infracțională destructurată de polițiștii din Giurgiu

Polițiștii giurgiuveni din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat în cursul zilei de miercuri, 8 ianuarie 2020, peste 100 de percheziții domiciliare la nivel național. Descinderile au vizat și județul Ialomița. Procurorii și polițiștii au ridicat documente din incinta a 4 primării ialomițene, dar și de la o școală. Prejudiciul total al cauzei se ridică la peste 2 milioane de euro. Contactați telefonic, edilii ialomițeni vizați de acuzațiile polițiștilor din Giurgiu au refuzat să ofere declarații.

«Dacă vreți amănunte, uitați-vă la televizor!»
... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2020, 16:05 (15417 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe Dorobăț a revenit la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița Gheorghe Dorobăț a revenit la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița

Petre Țenea, schimbat din funcție

Gheorghe Dorobăț a revenit la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița

Începând de marți, 7 ianuarie 2020, Petre Țenea nu mai este șeful Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. Acesta a fost schimbat din funcție cu Gheorghe Dorobăț. Decizia a fost luată în baza unui Ordin emis de actualul președinte al Agenției Naționale de Administrare Fiscală.

La vremuri noi, șefi vechi Gheorghe Dorobăț s-a aflat la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița în perioada 2016-2017, fiind înlocuit cu Petre Țenea în primăvara anului 2017. La vremea respectivă, motivul invocat de șefii Agenției Naționale de Administrare Fiscală în privința... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2020, 11:05 (16786 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alertă: Suspiciune de gripă în Ialomița!

Alertă: Suspiciune de gripă în Ialomița!

Testele preliminarii au confirmat prezența virusurilor gripale în cazul a doi bărbați, unul domiciliat în comuna Perieți, iar celălalt în orașul Căzănești. Autoritățile sanitare așteaptă acum confirmarea din partea specialiștilor Institutului Național de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. În ultima săptămână, potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, la nivelul județului au fost semnalate peste 200 de cazuri de infecții acute ale căilor respiratorii.

34 mii de doze de vaccin în Ialomița
Cei doi bărbați s-au adresat medicilor având simptome specifice gripei. Testele... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2020, 18:20 (3575 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița are un nou șef de cabinet

Gheorghe Babagianu, scos de la naftalină

Prefectura Ialomița are un nou șef de cabinet

Prefectura Ialomița are, începând cu sfârșitul anului 2019, un nou șef de cabinet. Este vorba despre Georghe Babagianu, fost subprefect al județului în anul 2009. Surse din cadrul instituției confirmă faptul că angajarea acestuia s-a făcut la insistențele deputatului PNL Gheorghe Tinel. «Colaborarea cu domnul Babagianu a început în luna decembrie a anului trecut...» a declarat laconic prefectul Tonița Manea.

Și PNL are dinozauri
Unul dintre cei mai controversați oameni politici din Ialomița, Gheorghe Babagianu, a reintrat în circuitul administrativ. El ocupă, începând... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 18:05 (17321 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Val de pacienți la Spitalul Municipal Urziceni

Val de pacienți la Spitalul Municipal Urziceni

Sărbătorile de Iarnă au adus prezentări record la Spitalul Municipal Urziceni. Reprezentanții unității medicale au precizat faptul că au acordat îngrijiri unui număr de peste 900 de pacienți. Urgențele au reprezentat un sfert dintre cazurile pe care medicii Spitalului Urziceni le-au tratat.

Mâncarea le-a creat probleme de sănătate Oficialii Spitalului Municipal Urziceni au prezentat o situație statistică a cazurilor pe care le-au investigat în perioada Sărbătorilor de Iarnă. Astfel, între Crăciun și până în ziua de  Bobotează, medicii Spitalului Urziceni au acordat îngrijiri medicale... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 15:20 (3479 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția Impozite și Taxe a Primăriei Amara e... indisponibilă!

Semne bune anul are

Direcția Impozite și Taxe a Primăriei Amara e... indisponibilă!

Primăria Amara refuză să încaseze impozitele cetățenilor. Potrivit unei sesizări făcută pe adresa redacției, luni, 6 ianuarie 2020, funcționarii din cadrul Primăriei Amara au refuzat să asigure serviciile pentru cetățenii care s-au prezentat la ghișee.

2020 a început cu stângul... la Amara
Un cetățean din orașul Amara reclamă faptul că funcționarii Primăriei au refuzat să-i elibereze un certificat fiscal. Sesizarea a fost trimisă pe adresa redacției de către Sandu Petre. Acesta susține că funcționarul de la ghișeu nu a fost capabil să onoreze nicio solicitare: «În momentul în care am ajuns la Direcția Impozite și Taxe am fost surprins sa aflu că din mai multe motive nu pot efectua nicio operațiune. După mai multe insistențe s-a dus la șefa lui care a dat un răspuns ferm: „Urmează sa facem verificări și de aceea nu se emite niciun document“. Lângă mine mai erau câteva persoane care doreau sa achite impozitele dar nici acestea nu au fost servite. (...) Aceasta este administrația „performantă“ de la Amara. Își bat joc de cetățeni și de contribuabili cum doresc fără sa dea socoteală nimănui!».... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 14:05 (6747 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai puține accidente rutiere între Sinești și Movilița

«Șoseaua morții», drum mai sigur

Mai puține accidente rutiere între Sinești și Movilița

Reprezentanții Asociației Pro Infrastructură susțin faptul că Drumul Național 2, unul dintre cele mai periculoase din județul Ialomița, a devenit mai sigur. Toate acestea datorită reamenajării porțiunii de drum cuprinsă între Sinești și Movilița prin marcaje de tipul «2+1 alternativ». Inițial, șoseaua avea câte o bandă pe sens, iar din această cauză riscul producerii accidentelor rutiere era crescut. Șoferii nu s-au arătat însă încântați de această măsură...

A scăzut numărul accidentelor Porțiunea Drumului Național 2 care unește localitățile ialomițene Sinești și Movilița a reprezentat... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 12:10 (3860 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

De-ale Inspectoratului Școlar Ialomița

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Ministerul Educației a pierdut procesul pe care Steluța Mitrea, inspectorul școlar adjunct al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, l-a deschis împotriva instituției. Cauza supusă judecății a vizat anularea fișei și raportului de evaluare a activității Steluței Mitrea în cadrul Inspectoratului, în perioada septembrie 2016-august 2017. În baza respectivelor documente, reprezentanții Ministerului Educației, condus la vremea respectivă de ministrul Valentin Popa, au solicitat demisia din funcție a Steluței Mitrea. Dosarul s-a judecat la Curtea de Apel București, instanță care a decis anularea documentelor, dar și obligarea Ministerului Educației la plata unor despăgubiri morale în valoare de... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2020, 11:25 (15188 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Perdeaua forestieră de protecție de la Gară se taie legal

Oficial e bine la Slobozia

Perdeaua forestieră de protecție de la Gară se taie legal

În urmă cu o săptămână, grupurile locale de social media din Slobozia au atras atenția asupra defrișării unei noi suprafețe din perdeaua forestieră care separă orașul Slobozia de DN2A. Conform informațiilor oficiale, firma care execută lucrările de defrișare are autorizație de exploatare a masei lemnoase, emisă legal de Ocolul Silvic Slobozia.

Încă un semnal de alarmă
În urmă cu o săptămână, o parte din perdeaua de protecție forestieră (Pădurea Privighetoarea), care separă DN2A de cartierul din imediata vecinătate a Muzeulul Național al Agriculturii, a fost pusă la pământ. Activitatea... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2019, 10:05 (11588 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Deputatul Gheorghe Tinel cere Ministerului Sănătății să verifice Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Deputatul Gheorghe Tinel cere Ministerului Sănătății să verifice Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Managementul Marianei Iancu la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost readus în atenția opiniei publice de către deputatul liberal Gheorghe Tinel. În cadrul unei conferințe de presă organizată la sfârșitul săptămânii precedente, acesta a precizat faptul că unitatea medicală are nevoie de un audit din partea Ministerului Sănătății. «Voi avea o întrevedere cu actualul ministru al Sănătății și îi voi solicita să facă o vizită la Spitalul Slobozia!» a explicat parlamentarul Gheorghe Tinel.

Audit ministerial la Spitalul Slobozia
Încă de la preluarea mandatului, în toamna anului... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2019, 09:55 (12477 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul de Stat în Construcții a verificat 50 de proiecte derulate prin PNDL

În Ialomița

Inspectoratul de Stat în Construcții a verificat 50 de proiecte derulate prin PNDL

În prima jumătate a lunii decembrie 2019, la cererea Ministerului Lucrărilor Pu­blice, Dezvoltării și Adminis­trației au fost verificate în Ialomița 50 de proiecte de investiții derulate prin Progra­mul Național de Dezvoltare Locală, 1 și 2. Au fost identificate neconcordanțe între «realitatea datelor transmise de beneficiari cu situația din teren» în comunele Mărcu­lești, Colelia, Ciulnița, Reviga, Cosâmbești și Bucu.

Proiectele la control! Un control tematic declanșat de Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației a inclus și județul Ialomița. Controlul a fost efectuat... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2019, 10:50 (5369 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Administrație prin dispoziții în comuna Sălcioara

Se întâmplă în Ialomița

Administrație prin dispoziții în comuna Sălcioara

De un an și jumătate, întreaga activitate administrativă desfășurată în comuna Sălcioara se realizează prin dispozițiile date de edilul Gabriel Stoica. Situația este generată de faptul că localitatea a rămas fără Consiliu Local, dizolvat de drept în urma demisiei toturor aleșilor locali. Cauza de la Sălcioara este plimbată între Tribunalul Ialomița și Curtea de Apel București deoarece judecătorii nu au ajuns încă la o concluzie cu privire la motivele pentru care trebuie să constate dizolvarea Con­siliului Local al co­munei Sălcioara.

Lupte de orgolii la Primăria Sălcioara
Conflictele... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2019, 10:20 (3477 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Polița Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 75000 de lei

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 6/8 februarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 17:25
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul rutier

Doi tineri, de 24 și 32 de ani, din Slobozia, respectiv Sinești, au fost depistați în trafic, în timp ce conduceau autoturisme deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Ambii conducători auto au fost ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 16:15
(3670 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen limită la depunerea cererilor pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că, pînă la 27 februarie 2015 (inclusiv), se depun cererile de plată ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 15:25
(7054 vizualizări - 0 comentarii)


Scînteia: Bătrîn de 77 de ani, mort după un incendiu izbucnit de la o țigare

În cursul nopții duminică spre luni, 8/9 februarie 2015, puțin trecut de miezul nopții, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 14:05
(5672 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri înșelați cu telefoane cumpărate pe internet

Polițiștii ialomițeni au fost sesizați de către doi tineri, din localitățile  Slobozia și Traian, despre faptul că au fost victimele unor înșelăciuni. Aceștia au comandat în cursul lunilor ianuarie ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 15:35
(5222 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA, pregătită să intervină

În urma atenționărilor meteorologice de Cod Galben de ninsori abundente și viscol, cu intensificări ale vîntului ce pot depăși 60 km/h, pentru a interveni cu promptitudine în rezolvarea problemelor ce pot ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 14:20
(4913 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Biciclist acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată joi, 5 februarie a.c., în jurul orei 11,00, cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 62 de ani ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 11:10
(5125 vizualizări - 0 comentarii)


Doi tineri, din Fetești și Movila, bănuiți de furt

Polițiștii de Investigații Criminale cercetează doi tineri din localitățile Fetești și Movila, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Primul dintre aceștia, un tînăr de 19 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 10:25
(5141 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești Movila furt


DSVSA Ialomița: Trichineloză depistată la porci mistreți

În perioada 30.01-01.02.2015 au fost organizate, pe teritoriul județului Ialomița, 3 partide de vînătoare la mistreți. În urma acestora, au fost vînați 8 mistreți. S-au prelevat probe de la toți mistreții ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:50
(5772 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

La inițiativa IPJ Ialomița, la data de 4 februarie 2015, la Centrul Comunitar al Persoanelor în Vîrstă Slobozia s-a desfășurat o întîlnire preventiv-informativă susținută de ofițerul de proximitate din ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:45
(6290 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Tîlhar reținut la scurt timp după comiterea faptei

Polițiștii au identificat și reținut un bărbat bănuit că ar fi sustras bunuri din curtea unei persoane la cîteva ore de la comiterea faptei. Astfel, la data de marți, 3 februarie a.c., în jurul orei 18 ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:45
(5358 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian tâlhărie


Pompierii, în sprijin la Giurgeni pentru evacuarea apei din gospodăriile cetățenilor

O solicitare primită în cursul dimineții de miercuri, 4 februarie 2015, de la Primăria Giurgeni sesiza cu privire la faptul că precipitațiile abundente din ultima perioadă și topirea zăpezii din zonă au ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:05
(7685 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Opt scandalagii, trimiși în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată opt bărbați acuzați de comiterea infracțiunilor de încăierare și tulburare a ordinii și liniștii publice. Fapta în care au fost ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 16:25
(5779 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

În urma a două percheziții domiciliare, desfășurate pe raza localităților ialomițene Urziceni și Grindu, polițiștii au descoperit în casa unui bărbat, de 39 de ani, o armă de vînătoare cu alice, un pistol ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 13:35
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță de 2 ani lovită de mașină

Lăsată nesupravegheată de părinți, o fetiță a fost lovită de o mașină. Micuța a ajuns la spital, unde a primit îngrijiri medicale de urgență. Din primele cercetări, se pare că minora a traversat strada ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 12:25
(4509 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Poliția Rutieră Ialomița: Abateri sancționate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier au fost din nou la datorie pe arterele din județ. Șoferii prinși în ilegalitate au fost sancționați. În urma acțiunilor, polițiștii au constatat 69 de contravenții, valoarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 11:05
(4954 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat mangă la volan

Un șofer, de 37 de ani, din Fetești s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul avea o alcoolemie de 0,85 miligrame alcool pur în aerul expirat ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 10:20
(4907 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare privind gripa aviară

Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor atrag atenția cu privire la pericolul extinderii focarelor de gripă aviară. Pînă în prezent niciun caz nu a fost semnalat pe teritoriul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 09:45
(4906 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Munca Ialomița vine în întîmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, prin organizarea de cursuri de formare profesională. Specialiștii AJOFM ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 08:15
(8018 vizualizări - 2 comentarii)


Studenți ai Academiei de Poliție, în practică la IPJ Ialomița

Luni, 2 februarie 2015, a fost prima zi de practică din acest an pentru 3 ialomițeni (o fată și 2 băieți), studenți în cadrul Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București. Aceștia au fost repartizați ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 05:50
(6044 vizualizări - 0 comentarii)


Polița Rutieră Ialomița: 133 de șoferi sancționați, amenzi de peste 110000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 30 ianuarie-1 februarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:20
(6466 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Țăndărei și Căzănești

Un incendiu la o cabană de vînătoare din Țăndărei a alertat pompierii în noaptea de 31.01/1.02.2015, în jurul orei 23,15. Flăcările, alimentate de vîntul puternic, se manifestau cu violență la acoperișul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:10
(6286 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că începînd cu 29 ianuarie 2015 va elibera adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 03:05
(7349 vizualizări - 0 comentarii)


Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Familia anunță cu regret trecerea în neființă a celei ce a fost dr Silvia Panțuru, mamă devotată, soție iubitoare și medic de excepție.
Dumnezeu să o odihnească în pace!
...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2015, 12:15
(10836 vizualizări - 9 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Tîrgul Apicol»

În perioada 5-7 februarie 2015, la Slobozia, se redeschide «Tîrgul Apicol». Anul acesta a ajuns la ediția cu numărul VI. Evenimentul va debuta joi, 5 februarie 2015, la orele 10,30, cînd se desfășoară deschiderea ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 23:50
(8278 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Carne confiscată

Inspectorii Direcței Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat o cantitate de 2586 kg carne provenită de la bovine și ovine. Din aceasta, 1601 kg carne proveneau din sacrificări ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 22:30
(7483 vizualizări - 5 comentarii)


Evaziune fiscală din medicamente. Ialomița, județ vizat de percheziții!

Miercuri, 28 ianuarie 2015, la primele ore ale dimineții, Poliția Română desfășoară o acțiune care vizează destructurarea unei rețele infracționale specializate în săvîrșirea infracțiunilor de evaziune ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 09:35
(8696 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de o mașină

Un bărbat, de 38 de ani, din Perieți a ajuns la sfîrșitul săptămînii precedente la spital după ce a fost lovit de o mașină. În cauză polițiștii au deschis o anchetă. Pietonul circula pe șosea, moment în ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 19:45
(5305 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Cartierul Tineretului, inundat

Slobozia: Cartierul Tineretului, inundat

Din cauza precipitațiilor din ultimele săptămîni, cîteva străzi din Cartierul Tineretului, amplasat în zona de nord a municipiului Slobozia, au fost inundate. Pompierii din Slobozia au intervenit în vederea ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 18:15
(8249 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de eradicare a bolilor la animale

Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița va demara, în perioada ianuarie-martie 2015, o serie de acțiuni al căror scop este eradicarea bolilor la animale. Astfel ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 16:50
(4876 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...