Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Linia de apărare împotriva inundațiilor, o bombă cu ceas

Ialomița: Linia de apărare împotriva inundațiilor, o bombă cu ceas

Zona Urziceni-Adîncata reprezintă punctul nevralgic al inundațiilor din județul nostru. De fiecare dată cînd rîurile Ialomița și Prahova înregistrează debite crescute, riscurile ca apele să se reverse peste locuințe, terenuri agricole și drumuri sînt extrem de ridicate. Veche de aproape 40 de ani, linia de apărare din această zonă se subțiază la fiecare viitură. Autoritățile încearcă de aproape 8 ani să consolideze digurile de protecție, însă demersurile administrative se blochează la fiecare pas...

Diguri în impas
Ultima revărsare de proporții a apelor în zona Urziceni-Adîncata... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 22:30 (10027 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Nicu Pericli lovește cu Codul Penal

Revoltă la Slobozia

Nicu Pericli lovește cu Codul Penal

Transportatorul Nicu Pericli luptă împotriva concurenței cu Codul Penal. După ce a semănat groaza printre taximetriștii din Slobozia, pe cont propriu, patronul firmei Nick Touring a decis să se adreseze justiției. Apropiați din anturajul acestuia ar fi depus mai multe reclamații în care a fost semnalat faptul că șoferii firmelor de taximetrie fură clienții din stații, aducînd prejudicii patrimoniale patronului Pericli. Contactat telefonic de reporterii Independent, acesta a refuzat să  facă declarații precizînd: «Nu vreau să discutăm, vă rog frumos...».

Concurența, bat-o vina
... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 21:35 (20225 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CAR-urile au cea mai bună dobândă la depunere

Bani albi pentru zile negre

CAR-urile au cea mai bună dobîndă la depunere

În fiecare an, Banca Națională a României realizează statistici legate de modul în care românii își economisesc banii. Într-un astfel de raport, ialomițenii se află pe unul dintre ultimele locuri din țară la depozitele bancare. Există, totuși, și un revers al medaliei. Cei care vor o dobîndă mai atractivă decît cea oferită de bănci, au la dispoziție CAR-urile, unde dobînda la depozite poate ajunge la 15% pe an!

Folclor urban și realitate seacă
Este de notorietate povestea clientului care depune 2000 de lei la bancă și, după 3 luni, primește înapoi mai puțin cu 20 de lei, din cauza... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 10:15 (26395 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Fabrica de «țepari» de la Slobozia

9 bănci păcălite de o rețea infracțională organizată

Fabrica de «țepari» de la Slobozia

Perioada de aur a creditelor bancare a fost mană cerească pentru infractori. 9 unități bancare au fost înșelate de membrii unei rețele organizate care își avea nucleul în Slobozia. Cercetările au început în anul 2008 și s-au finalizat recent, cînd rețeaua a fost destructurată de procurorii DIICOT Ialomița. Cu ajutorul unor complici, suspecții fabricau documente prin intermediul cărora solicitau credite în lei și valută. Prejudiciul estimat de anchetatori se apropie de suma de un milion de lei, însă în realitate este mult mai mare. Cazul se judecă la Tribunalul Ialomița, principalii suspecți fiind cercetați în stare de libertate.

36 de credite acordate ilegal... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2014, 15:50 (19940 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, un deșert administrativ

În fiecare an, Prefectura Ialomița face publice datele privind dezvoltarea județului, în funcție de cerințele Platformei de Guvernare. Aceste informații sînt cuprinse într-un plan de acțiune, denumit sugestiv Planul Orientativ de Dezvoltare Economică și Socială (PODES). Din acest punct de vedere, se poate aprecia faptul că gradul de dezvoltare a Ialomiței bate pasul pe loc. Resursele financiare limitate sînt principala piedică în procesul de emancipare administrativă, economică și socială a întregului județ.

Ce este PODES? Pe plan local, PODES reprezintă o monitorizare a modului în... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2014, 10:40 (3842 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Fafa», omul de la «butoane»

Grup infracțional organizat la Urziceni

«Fafa», omul de la «butoane»

Scandalul public iscat în urma arestării preventive a judecătorului Stan Mustață de la Curtea de Apel București se mută în Ialomița. Potrivit DNA-Structura Centrală, în același dosar este urmărit penal și Ion Boraciu, zis și «Fafa», din Urziceni. Rolul său era acela de intermedia șpăgile care ajungeau la magistratul corupt. Îndeplinea această sarcină alături de grefiera Mariana Curea și un apropiat al judecătorului, pe numele său Florian Alexandru. În sarcina lui «Fafa» procurorii anticorupție din București au reținut fapte de «luare de mită», «trafic de influență» și «constituire de grup infracțional organizat».

Cine este «Fafa»?... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2014, 15:20 (18972 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

GAL «Maia-Catargi» întregește Ialomița europeană

A apărut cel de-al patrulea Grup de Acțiune Locala din județ

GAL «Maia-Catargi» întregește Ialomița europeană

Marți, 6 mai 2014, la Fierbinți, a avut loc ședința de constituire a parteneriatului GAL «Maia-Catargi». Inițiativa aparține autorităților publice din zonă, dar și oamenilor de afaceri interesați de susținerea eforturilor administrației locale de dezvoltare a mediului economic și social. La întîlnire a participat Alexandru Potor, președinte al Federației Naționale a GAL-urilor din România. «Este o performanță pentru noi, dar mai ales pentru județ, pentru că în acest fel integrăm toate localitățile din Ialomița în Grupuri de Acțiune Locală!» a declarat, cu acest prilej, Alexandru Potor.

Ultima pată albă de pe harta Ialomiței... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2014, 11:15 (8806 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Hora», vinul care te îngroapă

«Hora», vinul care te îngroapă

O acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni, demarată în Săptămîna Mare, a avut un rezultat uluitor. Oamenii legii au reușit să confiște 27000 litri de vin. Cercetările ulterioare au stabilit faptul că produsul era importat din Bulgaria și urma să fie vîndut în Slobozia și Urziceni. Mai mult, supus unor analize, vinul bulgăresc avea o calitate îndoielnică. Laboratoarele au arătat că în recipientele de plastic în care fusese îmbuteliat se afla un lichid compus din apă, alcool etilic și coloranți. Compoziția, spun specialiștii care au testat-o, ar fi putut pune în pericol sănătatea consumatorilor. Pentru vinul contrafăcut, distribuitorii ialomițeni au plătit amenzi de peste 100 mii de lei..... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 16:10 (6365 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Un an întârziere la gara de 6 milioane de euro

Slobozia: Un an întîrziere la gara de 6 milioane de euro

Închiderea CFR Marfă e cu atît mai absurdă cu cît, de 3 ani încoace, Gara Slobozia a intrat într-un amplu proces de reabilitare. Reamintim că în anul 2011 gara din Slobozia a devenit parte a unui proiect selectat în cadrul «TRANS-Programul Operațional Sectorial Transport», co-finanțat de Uniunea Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională. Valoarea proiectului se ridică la peste 21 milioane de lei, iar termenul final de execuție ar fi fost luna mai a anului 2013. Banii necesari investiției sînt asigurați în proporție de 70 la sută din fonduri europene. Gara cea nouă va avea 307 metri pătrați suprafață desfășurată și, printre altele, și un pasaj subteran care să facă legătura cu peronul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 14:50 (7056 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SC Urban, bună de plată?!

Mai bine mai tîrziu, decît niciodată

SC Urban, bună de plată?!

Autoritățile i-au dat cîștig de cauză slobozeanului care a sesizat abuzurile SC Urban. Potrivit Autorității Naționale de Reglementare a Serviciilor Comunitare de Utilități Publice, slobozenii pot cere «aplicarea bonificației de 30% pe lună din valoarea facturii curente» pentru perioada în care furnizorul de apă nu a avut autorizație sanitară de funcționare. SC Urban susține că perioada în care autorizația sanitară nu a existat este de doar nouă luni, între lunile ianuarie și septembrie 2010...

Perseverența este mama reușitei
La începutul acestei luni, Independent informa cu privire... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 11:15 (5460 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rămâne fără transportul feroviar de stat

Ialomița rămîne fără transportul feroviar de stat

Lucrările de reabilitare a Gării Slobozia, o investiție în valoare de 6 milioane euro, au o întîrziere de un an. Iar aceasta nu este singura veste proastă. În urmă cu două săptămîni, angajații CFR Marfă, punctul de lucru Slobozia, au fost anunțați că vor fi disponibilizați în bloc. Asta în condițiile în care numai în primele 3 luni ale anului în curs, prin acest punct de lucru au fost tranzitate peste 100 mii de tone de marfă. Deși decizia nu este finală, cei 19 angajați își caută de lucru. În acest răstimp, în Gara Slobozia Veche, zeci de vagoane trase pe linie moartă sînt transformate zilnic în fier vechi...

Foaie verde drum de fier, se închide CFR Marfă... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2014, 08:50 (10663 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apicultorii slobozeni, alungați de pe strada Trandafirilor

Apicultorii slobozeni, alungați de pe strada Trandafirilor

Consiliul Local Slobozia a hotărît să organizeze pentru apicultorii slobozeni vetre de stupină în afara orașului. Se pune astfel capăt unui scandal public care durează de ani buni și care a generat o serie întreagă de acțiuni în instanță. Reamintim că, pînă la acest moment, apicultorii slobozeni au deținut, prin tradiție, vetre de stupină pe strada Trandafirilor, în imediata vecinătate a unor case particulare.

5 hectare de stupine în afara orașului
După ani întregi de reclamații și sesizări în care petenții sesizau pericolele reprezentate de stupinele amplasate pe strada Trandafirilor... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2014, 08:30 (25203 vizualizări - 49 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șomeri mai mulți în mediul rural

Viața la țară, fără locuri de muncă

Șomeri mai mulți în mediul rural

Statisticile oficiale arată că cea mai mare rată a șomajului în Ialomița se înregistrează în mediul rural. La țară există 6012 oameni aflați în căutarea unui loc de muncă, în timp ce la oraș șomează puțin peste 2000. Cele mai multe persoane rămase fără serviciu sînt tineri care locuiesc în comunități rurale, unde dezvoltarea de afaceri care să susțină forța de muncă locală ar fi propice. Este cazul localităților Traian, Coșereni sau Armășești. În lupta cu pericolul numit «șomaj», reprezentanții administrațiilor locale ridică din umeri neputincioși.

Dezastrul de la țară Peisajul rural... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2014, 07:20 (6095 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«1 Mai» la Slobozia, după 25 de ani

În urmă cu 25 de ani, oamenii muncii din Slobozia serbau «1 Mai» în Pădurea Peri. Joi 1 mai 2014, împuținați și șomeri, sau pensionari, aceiași oameni se întorc acolo amintindu-și tinerețea...

«1 Mai» cu Maria și Vasilica
După cum a promis acum 2 ani în campania electorală, primarul Sloboziei, Alexandru Stoica a reamenajat spațiile pentru mici și bere din Pădurea Peri. La orele 11,00, sute de slobozeni erau deja acolo, ocupanți victorioși ai noilor facilități: grătare solide de piatră, foișoare de lemn, coșuri de gunoi și chiar terenuri de fotbal amenajate. Oamenii sînt de trei... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2014, 12:05 (9363 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul prim-procuror Hristescu, cercetat disciplinar de Inspecția Judiciară

Fostul prim-procuror Hristescu, cercetat disciplinar de Inspecția Judiciară

Problemele cu legea se țin scai de fostul șef al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Procurorul Cătălin Cristian Hristescu a mers din nou la audieri. De data aceasta nu la DNA, ci în sediul unității pe care a condus-o. El este cercetat disciplinar într-o anchetă demarată de Inspecția Judiciară a Consiliului Superior al Magistraturii.

Audierile de la 10,30
Potrivit deciziei Curții de Apel București, fostul șef al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița a mers marți dimineață la unitatea pe care a condus-o pentru a sta de vorbă cu reprezentanții Inspecției Judiciare... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2014, 08:40 (7679 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

G8, blocul-dinamită

Panică la Slobozia în dimineața zilei de marți, 29 aprilie 2014. O garsonieră din blocul G8, amplasat în zona Parcului Tineretului din oraș, a sărit în aer. Cel mai probabil, deflagrația s-ar fi produs din cauza unei butelii lăsată nesupravegheată. Suflul exploziei a afectat alte 14 locuințe aflate pe același palier. Un tînăr de 35 de ani a fost rănit și transportat la Spitalul de Arși din București. Acest imobil pare lovit de nenorociri. Un eveniment similar s-a petrecut la sfîrșitul lunii februarie, cînd, din cauza unui incendiu, o femeie și-a pierdut viața...

Anchetă în plină desfășurare... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2014, 15:45 (7861 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița visează la forță de muncă specializată

Șomerii noștri cei de toate zilele

Ialomița visează la forță de muncă specializată

Județ agricol prin excelență, Ialomița nu reușește, după 25 de ani de tranziție, să convingă forța de muncă disponibilă că viitorul economiei locale este legat de exploatarea terenurilor agricole. Într-un județ care ar fi trebuit să redevină demult parte din «grînarul României», oamenii sînt săraci, abandonați de stat și administrație și obligați, pentru a supraviețui, să muncească în țările Uniunii Europene. Paradoxal, în timp ce toate acestea se întîmplă, firmele care au supraviețuit tranziției, se plîng de lipsa forței de muncă specializate. Între aceste două clișee, instituțiile statului și cele școlare se străduiesc să identifice soluții noi, care să asigure o dezvoltare pe termen mediu și... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2014, 15:30 (7310 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, prezentă la Târgul AGRARIA de la Cluj

Ialomița, prezentă la Tîrgul AGRARIA de la Cluj

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Cluj, s-a desfășurat Tîrgul Anual de Agricultură, Industrie Alimentară și Zootehnie. Evenimentul a beneficiat de prezența ministrului Agriculturii, Daniel Constantin. Acesta a participat la o conferință organizată de Federația Națională a Grupurilor de Acțiune Locală din România, în cadrul căreia a declarat: «Faptul că astăzi avem 30% din populația României cuprinsă în aceste grupuri de acțiune locală cred că este un lucru lăudabil!». Întîlnirea a fost prezidată de un ialomițean, președintele FNGAL, Alexandru Potor.

GAL-urile, garanția unui viitor european... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2014, 11:40 (3277 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia vrea 23 milioane de lei pentru investițiile școlare abandonate

La un pas de finanțare

Slobozia vrea 23 milioane de lei pentru investițiile școlare abandonate

În urmă cu 6-7 ani, Ialomița se lăuda cu peste 30 de șantiere școlare «în lucru». La începutul lui 2014, majoritatea acestor șantiere au fost abandonate, iar cele finalizate pot fi numărate pe degete. Este de notorietate șantierul pentru grupul sanitar de la Valea Măcrișului, campusurile școlare abandonate la jumătate la Slobozia, Fetești și Tăndărei, ori școala preluată fără recepție finală de la Săveni, după 5 ani de așteptare inutilă. Edilii slobozeni susțin că toate aceste eșecuri pot fi uitate. La jumătatea lunii aprilie, Primăria Slobozia ar putea primi 23 milioane de lei pentru finanțarea lucrărilor la 3 obiective școlare abandonate. Alocarea financiară aferentă prezentului apel de proiecte... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2014, 17:30 (8324 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Slobozia își dă în judecată angajații

Medici și asistente, chemați în instanță

Spitalul Slobozia își dă în judecată angajații

Decizie fără precedent la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Conducerea unității a hotărît să dea în judecată o parte dintre angajați. Peste 200 de medici, asistente și membri ai Comitetului Director sînt chemați în instanță pentru a returna suma de 260 mii lei, reprezentînd sporuri salariale acordate ilegal. Banii ar fi trebuit returnați cu 3 ani în urmă, printr-o decizie a Camerei de Conturi Ialomița, însă măsura nu a fost aplicată. Responsabil de toată această situație este juristul Vasile Zamfir, care a făcut pierdute documentele emise de Camera de Conturi Ialomița...

3 ani de ilegalitate... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2014, 16:20 (38873 vizualizări - 52 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Borănești: Dosar penal după ce a condus fără permis

În timpul acționării pe linia de prevenire a accidentelor rutiere în comuna Borănești, sâmbătă, 1 februarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Nr. 4 Coșereni au oprit pentru control un ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 18:10
(2577 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii de vegetație uscată și stuf

În ziua de duminică 2 februarie 2020, polițiștii ialomițeni au intervenit de urgență pentru a stinge un incendiu izbucnit la Țăndărei, în apropiere de lacul Strachina. Au ars circa 40 ha de vegetație uscată ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 18:05
(2304 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Ion Roată, prins beat la volanul mașinii pe care o furase. Nu avea permis de conducere!

Joi, 30 ianuarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii rutieri din Urziceni, în timp ce efectuau un filtru rutier, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 37 de ani, din comuna Ion ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2020, 18:10
(9372 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Târg: Haine susceptibile a fi contrafăcute, ridicate de polițiști

Joi, 30 ianuarie a.c., polițiștii din Fierbinți Târg, în timp ce desfășurau activități privind combaterea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere, precum și pentru prevenirea, combaterea și ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2020, 17:50
(4131 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 3-7 februarie 2020, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2020, 17:35
(5333 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer fără permis din Alexeni, urmărit ca-n filme

Un tânăr, de 34 de ani, din Alexeni, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a fost urmărit ca-n filme de polițiști. Totul s-a întâmplat în cursul zilei de miercuri, 29 ianuarie 2020, când acesta se deplasa ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:35
(2907 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit aproximativ 4 ore la Munteni Buzău pentru a stinge un incendiu care a cuprins o locuință. Tragedia s-a petrecut joi, 30 decembrie 2020, cel mai probabil din cauza unui ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:25
(2685 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisajul expoziției «Memoria genocidului romilor din România»

Vineri, 31 ianuarie 2020, începând cu ora 11,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va deschide o epoziție documentară și de fotografie cu tema «Memoria genocidului romilor din România» ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:20
(2970 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor la Fetești

În cursul zilei de miercuri, 29 ianuarie 2020, polițiștii din Fetești au organizat o acțiune de prevenire privind traficul și consumul de droguri în școli. De asemenea, oamenii legii au discutat cu elevii ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:15
(2036 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: La volan cu permisul suspendat

Un tânăr, de 28 de ani, din Căzănești, a fost depistat în trafic, la data de 29 ianuarie 2020, la volanul unui autovehicul deși avea suspendat dreptul de a conduce. Acesta s-a ales cu un dosar penal. ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:10
(3247 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Doi bărbați, de 35 și 50 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost descoperiți deținând material lemnos fără a avea documente legale de proveniență. Mai mult, bărbatul de 35 de ani a fost amendat ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:05
(3084 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La data de 28 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr.1 Slobozia au depistat în trafic un tânăr, de 19 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Albești, fiind ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2020, 16:15
(2163 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa la Dridu pentru lucrări E-Distribuție Dobrogea!

Pentru efectuarea lucrărilor anuale de reparații și întreținere a unor instalații și rețele electrice din localitatea Dridu-Ialomița, E-Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice, joi ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2020, 15:25
(4541 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Un bătrân de 70 de ani a ars în propria casă

Fetești: Un bătrân de 70 de ani a ars în propria casă

Luni, 27 ianuarie 2020, în jurul orelor 11,45, a fost anunțată izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Fetești. 10 subofițeri, două autospeciale de stingere cu apă și spumă dar și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:40
(4110 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Andrășești: A intrat cu mașina în pom

Luni, 27 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,35, un autoturism a derapat de pe partea carosabilă și s-a izbit de un copac, pe raza localității Andrășești. La fața locului au sosit salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:35
(2776 vizualizări - 1 comentariu)


Vlădeni: Un mort și o persoană rănită în urma unui accident rutier

În noaptea de luni spre marți, 27/28 ianuarie a.c., în jurul orei 2,30, cinci persoane aflate într-un autoturism au fost implicate într-un accident pe raza localității Vlădeni. La fața locului au sosit ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:25
(4739 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni accident


Valea Ciorii: Un incendiu a lăsat o casă fără acoperiș

Luni, 27 ianuarie a.c., în jurul orelor 11,00, la sediul Dispeceratului Inspectoratului a fost semnalat un incendiu la o locuință din localitatea Valea Ciorii. O ambulanță SMURD și două autospeciale cu ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:20
(3252 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Pieton accidentat mortal

Marți, 28 ianuarie 2020, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Slobozia s-au deplasat pe DJ102H, în localitatea Cocora, unde un bărbat în vârstă de 27 de ani a accidentat mortal un bărbat în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:15
(3370 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Incendiu de vegetație

Luni, 27 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,50, a fost semnalată izbucnirea unui incendiu de vegetație uscată în zona localității Movilița. La fața locului s-a deplasat un echipaj al Detașamentului de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:10
(1992 vizualizări - 0 comentarii)


Avarie pe conducta de alimentare cu apă la Dridu

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de la intersecția străzilor Principală cu Busuiocului din localitatea Dridu-Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:05
(4497 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Dridu, Gura Ialomiței, Slobozia și Bordușelu

Incendii la Dridu, Gura Ialomiței, Slobozia și Bordușelu

În curzul zilei de vineri, 24 ianuarie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o casă din localitatea Dridu. La locul solicitării s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 16:20
(4793 vizualizări - 0 comentarii)


Greci: Accident produs de un șofer băut cu permisul suspendat

Duminică, 26 ianuarie a.c., polițiștii din Fierbinți Târg au intervenit la un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Din verificări a reieșit că un bărbat, de 44 de ani, din județul Ilfov, în timp ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 15:20
(3215 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Greci accident


IPJ Ialomița: 37 permise reținute, amenzi de peste 244 mii de lei

În perioada 24-26 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza județului, pentru prevenirea evenimentelor negative și creșterea siguranței rutiere. Pe parcursul celor 3 zile, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 15:15
(2360 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Condamnat de Tribunalul Militar pentru «ucidere din culpă», arestat

Joi, 23 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 15:10
(2503 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


Slobozia: A fost jefuit magazinul Altex

Polițiștii din Slobozia caută mai mulți suspecți care, în noaptea de miercuri spre joi, 22/23 ianuarie 2020, au pătruns prin efracție în incinta Magazinului Alex, din zona Value Centre Slobozia. Hoții au ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2020, 22:05
(4047 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Pieton în scaun cu rotile, lovit de o mașină

Un bătrân de 72 de ani, aflat în scaunul cu rotile, din localitatea Făcăeni, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Accidentul s-a petrecut miercuri, 22 ianuarie 2020, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:25
(2903 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: A intrat cu mopedul într-o mașină

Un bărbat de 40 de ani, din localitatea Valea Ciorii, s-a ales marți, 22 ianuarie 2020, cu un dosar penal fiind identificat în trafic fără permis de conducere. Polițiștii s-au sesizat după ce acesta a provocat ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:20
(2677 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Hora Unirii» la Grădinița «Piticiot»

Preșcolarii Grădiniței «Piticot» din Slobozia au participat la un eveniment organizat de Protopopiatul Slobozia, cu scopul de a marca Ziua Micii Unirii. La finalul manifestărilor, copiii s-au prins de mâini ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:15
(2967 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: La volan sub influența alcoolului

Un tânăr de 26 de ani, din localitatea Făcăeni, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a refuzat de asemenea să se prezinte la spital pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:10
(2934 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc vândute ilegal

Miercuri, 22 ianuarie 2020, polițiștii din Ialomița au desfășurat o amplă acțiune de combatere a infracțiunilor la regimul silvic. Astfel, oamenii legii au aplicat 23 de sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:05
(2973 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...