Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cocora: Doi muncitori, striviți de un zid!

Cocora: Doi muncitori, striviți de un zid!

Accident de muncă în localitatea Cocora. Doi bărbați, de 37 și 42 ani, și-au pierdut viața după ce un zid de cărămidă s-a prăbușit peste ei. Muncitorii erau angajații firmei Omega din Slobozia și lucrau la construcția unei mori de cereale și a unor silozuri...
Nenorocirea de la Cocora s-a petrecut la primele ore ale dimineții de luni, 29 octombrie 2012. Cei doi muncitori se aflau la baza zidului care s-a prăbușit peste ei și se pregăteau să urce pe schele. Din cauza vîntului puternic, construcția a cedat, iar muncitorii au fost prinși sub dărîmături. La fața locului au ajuns paramedicii SMURD Slobozia, dar și medicii de la Ambulanță. În ciuda eforturilor de a le salva viața, leziunile provocate... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2012, 09:22 (38349 vizualizări - 45 comentarii)

EVENIMENT

Școala ialomițeană «naște» semianalfabeți

70% dintre elevi, «repetenți» la scris și citit

La o doar o lună de la începerea noului an școlar, oficialii Inspectoratului Școlar reclamă starea de haos din învățămîntul ialomițean. «70% dintre elevi sînt semianalfabeți!» este concluzia dramatică a Otiliei Dumitru, inspectorul școlar general. În acest sens, oficialii din sistem doresc «ameliorarea rezultatelor școlare». Ce-i așteaptă pe elevi? Mai multe extemporale...

Statistici îngrijorătoare...
În școlile ialomițene învață elevi semianalfabeți. Au recunoscut-o public joi, 18 octombrie 2012, reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița, în cadrul unei conferințe de presă... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2012, 09:20 (19411 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 100000 de hectare însămânțate în Ialomița

Peste 100000 de hectare însămînțate în Ialomița

Aproape de finalul campaniei agricole de toamnă, în Ialomița au fost înființate culturi noi pe o suprafață de peste 100000 de hectare. Cea mai mare pondere o reprezintă grîul și secara, plante însămînțate pe o suprafață de 78930 de hectare. Totuși, vremea nu vrea să țină cu agricultorii. Prognoza meteo arată că seceta va continua să afecteze Bărăganul...

Însămînțările de toamnă sînt în grafic
Potrivit datelor oficiale oferite de Direcția Județeană de Agricultură Ialomița, pentru însămînțările din această toamnă au fost propuse 141987 de hectare. Din acest total, însămînțate efectiv... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2012, 09:16 (6221 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Și-a abandonat copilul ca să-și «vândă» trupul în București

Slobozia: Și-a abandonat copilul ca să-și «vîndă» trupul în București

Un caz șocant s-a petrecut în dimineața zilei de vineri, 19 octombrie a.c., pe străzile Sloboziei. O fetiță de nouă luni a fost găsită abandonată pe o bancă din fața Colegiului Național «Mihai Viteazul». Descoperirea îi aparține unui pensionar care ieșise să-și plimbe cățelul. Internată pe Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, micuța va fi cel mai probabil instituționalizată... Surse apropiate anchetei au declarat în exclusivitate pentru Independent faptul că cea care i-a dat viață respectivei fetițe, o tînără de 21 ani, din localitatea ialomițeană Bordușani, și-a abandonat copilul ca să se prostitueze. Se pare că aceasta făcea parte dintr-o rețea de dame de companie de lux... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2012, 09:07 (8936 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Beție instituțională de Sfîntu’ Dumitru

Directorul Casei Județene de Pensii, beat la locul de muncă

Directorul Casei Județene de Pensii Ialomița este acuzat că vine beat la locul de muncă. Angajații susțin că este alcoolic și că astfel de episoade sînt permanente. În urma anchetelor interne ale Ministerului, Ion Dumitru a fost scos «basma curată». O nouă comisie ministerială anchetează situația semnalată vineri, 26 octombrie 2012...

Vineri, de Sfîntu’ Dumitru
Șeful Casei Județene de Pensii Ialomița a fost surprins vineri, 26 octombrie 2012, pe holurile instituției pe care o conduce într-o vizibilă stare de ebrietate. Întrebat cum a ajuns în această situație și dacă recunoaște... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2012, 15:32 (21997 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, poarta de intrare a Nanyang-ului în Europa

Din nou chinezi la Slobozia? DA, spun oficialii locali!

Slobozia, poarta de intrare a Nanyang-ului în Europa

În perioada 8-10 octombrie 2012, o delegație de 5 oficiali ai administrației locale din Slobozia a efectuat o vizită de lucru în orașul Nanyang din China. Scopul vizitei a fost acela de a reînnoda relațiile de prietenie  dintre cele două orașe, ca urmare a tratatului de înfrățire semnat în mandatul trecut. Totodată, susțin oficialii slobozeni, partenerii chinezi și-au reiterat interesul pentru construirea unei fabrici de componente electronice în Slobozia. «Nu ne-am plimbat degeaba pînă acolo! Ei spun că ar putea veni și mîine. Mîine nu putem noi! Dar în doi ani, sperăm să avem în parcul industrial de la Slobozia o fabrică de electronice care să ofere locuri de muncă pentru slobozeni...»... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2012, 15:05 (9021 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Orășenesc Țăndărei, oficial REDESCHIS prin Hotărâre de Guvern

Spitalul Orășenesc Țăndărei, oficial REDESCHIS prin Hotărîre de Guvern

În urma unei Hotărîri de Guvern publicată luni, 22 octombrie 2012, în Monitorul Oficial, s-a dat undă verde redeschiderii Spitalului Orășenesc Țăndărei. Unitatea medicală va beneficia de un număr de 102 paturi...
Potrivit documentului care atestă oficial redeschiderea, Spitalul Orășenesc Țăndărei va beneficial de «74 de posturi (...), dintre care: 44 de posturi de personal de specialitate medico-sanitar, 9 posturi de personal auxiliar sanitar și 21 de posturi de personal tehnic-administrativ și muncitori».
De asemenea, în cadrul Spitalului Țăndărei vor funcționa patru secții, respectiv Chirurgie, Pediatrie, Boli Interne și Psihiatrie, unitatea medicală urmînd a fi dotată cu un număr... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2012, 16:20 (16539 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

La muma lui Mihai Viteazul acasă

Cîntarea Ialomiței, ediția a doua

La muma lui Mihai Viteazul acasă

«Un cenotaf politic pentru Excelența Sa Silvian Ciupercă» de Enciu Bobârniche

«Pe o stîncă neagră, într-un vechi castel, unde curge-n vale, un rîu mititel»... Așa începe poate cel mai cunoscut poem istoric al lui Dimitrie Bolintineanu. Numai că Tudora, mama lui Mihai Viteazul, n-a avut norocul de a fi imortalizată astfel. Așa că președintele Silvian Ciupercă a reparat această nedreptate patronînd a doua ediție a Festivalului Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii». Evenimentul s-a consumat sîmbătă, 13 octombrie, dar poemul eroic închinat evenimentului va trebui să mai aștepte, căci fiorul liric al lui Bolintineanu ne-a fost străin. Nu ne sînt străine însă felicitările, masa și dansul despre care vom scrie următoarea dare de seamă, ca niște bieți menestrei... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2012, 08:27 (10713 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un bărbat decedat la Fetești stă de 3 luni la morgă!

«Morții nimănui»

Un bărbat decedat la Fetești stă de 3 luni la morgă!

V-ați întrebat vreodată unde ajung morții nimănui? Reporterii Independent au găsit răspunsul! Cadavrele nerevendicate sînt înmormîntate din bani publici de autoritățile locale. De exemplu, adiministrația din Slobozia plătește peste 10000 lei pe an pentru înhumarea acestor cadavre. Chiar și noi putem ajuta un oropsit să-și doarmă somnul de veci la cimitir. Îl putem lua cu buletinul, ca pe credit, de la Serviciul de Medicină Legală...

Bani publici pentru morții altora
Imaginați-vă că mergeți pe stradă, iar pe o bancă zace un om, care pare fără suflare. Știți ce trebuie să faceți... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:57 (12801 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trafic cu «obiecte interzise» la Penitenciarul Slobozia

Vizitatorii deținuților încarcerați la Penitenciarul Slobozia își doresc să ajungă în spatele gratiilor. De la începutul anului și pînă în prezent zeci de tentative de introducere în celule a obiectelor interzise au fost depistate de gardienii închisorii. Modalitățile prin care respectivele obiecte sînt «ambalate» depășesc limita imaginației...

Gogoșari «murați» în... alcool!
«Nici nu v-ar putea trece prin cap ce metode ingenioase se folosesc pentru a se introduce obiectele interzise în spatele gratiilor!» declară oficialii din cadrul Penitenciarului Slobozia. Și știu foarte bine... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:52 (10617 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean leagă bugetul de ieslea primăriilor USL

Banii publici la dispoziția președintelui Ciupercă

Consiliul Județean leagă bugetul de ieslea primăriilor USL

O vorbă moldovenească spune: «Dacă tot e să te frigă, măcar să te frigă o ciorbă grasă!». Prestația conducerii administrației județene de vineri, 12 octombrie a.c., a demonstrat încă o dată că ciorba e chioară, sfertodoctă și miroase a borș politic de departe. Dar aceste afirmații sînt deja banale. Ceea ce este de remarcat e faptul că, pînă în 2016, cînd președintele Ciupercă se va retrage, opoziția din Consiliul Județean este una formală și, prin urmare, inutilă. Semn că o nenorocire, într-adevăr, nu vine niciodată singură...

Oglindă, oglinjoară...
Cel mai așteptat proiect de... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:39 (11473 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urziceni: Criza creează țepari noi

Membri ai unei rețele specializate în infracțiuni economice, 5 tineri din Urziceni sînt cercetați penal. Cu ajutorul unor firme-fantomă, aceștia au păgubit mai multe societăți comerciale din Slobozia. Infractorii acționau destul de simplu. Cumpărau cantități enorme de marfă, pe care «uitau» apoi să le plătească. Respectivele bunuri ajungeau să fie vîndute «la negru» sau pe baza unor documente fictive emise de una dintre firmele-fantomă, la care aceștia erau administratori și asociați. Cazul «țeparilor» a ajuns pe rolul Judecătoriei Urziceni, dacă vor fi găsiți vinovați, tinerii riscînd ani grei de închisoare...

«Țepari» de meserie... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:33 (10809 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala ialomițeană, un șir de investiții eșuate

Școala ialomițeană, un șir de investiții eșuate

Reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița declară laconic că anul școlar 2012-2013 va fi unul al «elitelor». «Vrem să avem elevi cu performanțe, iar cine nu înțelege iese din sistem!» amenință Otilia Dumitru, inspectorul școlar general. Totuși, școala ialomițeană a ajuns în pragul «exmatriculării». De șase ani, 26 de obiective școlare din Ialomița așteaptă să fie finalizate! Și nu sînt singurele... Planurile prevedeau ca respectivele unități de învățămînt să le ofere elevilor săli de clasă curate, laboratoare dotate cu materiale didactice și profesori bine pregătiți. Timpul a trecut, iar lucrările au rămas tot la stadiul de șantier. Investițiile din învățămîntul ialomițean au nevoie de peste... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2012, 06:56 (20665 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiectele europene de gestionare a deșeurilor intră în insolvență

Unde nu-i cap administrativ, vai de deșeurile contribuabililor

Proiectele europene de gestionare a deșeurilor intră în insolvență

La 16 iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. Data nu reprezintă mare lucru, anul însă da. Pentru că, în aceeași perioadă, Ialomița lansa la apă cinci proiecte finanțate din fonduri europene prin care se încerca crearea unei alternative la sistemul județean de gestionare a acestor deșeuri. Proiectele au strîns sub aceeași umbrelă cam jumătate dintre comunele județului și majoritatea orașelor, iar autoritățile județene au declarat că implementarea lor este o reușită indubitabilă. În anul următor, în plină campanie de mediatizare a succesului, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO 2008 de la Sfîntu Gheorghe, prima beneficiară... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2012, 18:34 (14792 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Profesorul Tomiță, lăsat fără catedră de către Inspectoratul Școlar

Scandal la Palatul Copiilor Slobozia

Profesorul Tomiță, lăsat fără catedră de către Inspectoratul Școlar

Un fost cadru didactic al Palatului Copiilor, profesor al instituției de aproape 30 de ani, susține că Inspectoratul Școlar Ialomița refuză reîncadrarea sa la Secția Navomodele. În replică, inspectorul general școlar Otilia Dumitru susține că profesorul s-a autoeliminat din sistem. Directorul Palatului Copiilor, Emilia Popa, a refuzat să facă ori fel de declarații pe această temă. În cadrul instituției mai există cadre didactice netitulare, pentru care au fost «inventate» secții noi, de dansuri de societate și... tenis de masă!

27 de ani în slujba navomodelismului
Paraschiva ... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2012, 18:00 (18860 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ograda: 5 răniți într-un grav accident de circulație

5 persoane, cu vîrste cuprinse între 24 și 48 ani, erau la un pas de a-și pierde viața în după-amiaza zilei de vineri 12 octombrie. La intrare în localitatea Ograda dinspre Țăndărei, aceștia au fost implicați într-un grav accident de circulație. Șoferul mașinii, un bărbat de 45 ani, a pierdut controlul volanului, a intrat pe contrasens și s-a izbit cu putere de un copac.
Cei 5 răniți veneau de la Tulcea, acolo unde erau angajați la o societate comercială, și se îndreptau către București. La intrarea în Ograda dinspre Țăndărei, șoferul mașinii a părăsit coloana în care se afla pritr-un viraj amețitor către stînga, iar după ce a pătruns pe contrasens s-a izbit de un pom de pe marginea drumului... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2012, 18:21 (11707 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Gropile «administrative» ale primarului Stoica

După modelul Gabi Ionașcu, administrația Stoica dă găuri Sloboziei. De data aceasta, ținta sînt trotuarele. De pe strada Ialomiței și pînă în zona Liceului de Artă, pietonii fac slalom printre zecile de gropi. «Se lucrează la rețeaua de apă și n-avem oameni să le astupăm...» spun oficialii din Primărie. Doamne ferește de vreun accident, pentru că cele mai multe cratere sînt nesemnalizate!

Operațiunea «Groapa» reloaded...
Slobozia are o administrație de dă în gropi... la propriu! Campion incontestabil al craterelor, ex-primarul Gabi Ionașcu iniția în anul 2009 un proiect de anvergură... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2012, 17:19 (10105 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Dragalina: Fermă avicolă cuprinsă de flăcări

Incendiu la o fermă avicolă din localitatea călărășeană Dragalina în după-amiaza zilei de joi, 11 octombrie a.c. O hală în care urmau să fie aduse păsări, cu o suprafață de peste 1200 de metri pătrați, a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, focul a izbucnit din cauza defectării unuia dintre cele trei ventilatoare care asigurau climatizarea încăperii...
În hala care s-a aprins puteau fi adăpostite peste 40000 de păsări, însă, din fericire, în momentul izbucnirii focului încăperea nu era populată. Au ars în schimb sute de tone de paie și instalațiile din interior. A fost nevoie de intervenția a 6 autospeciale ale pompierilor din cadrul ISU Călărași pentru a stinge incendiul. Mai mult... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2012, 17:13 (14488 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Liderul de sindicat Gabriel Ioniță a fost concediat!

După 3 ani de șicane și procese, EXPUR a reușit imposibilul

Liderul de sindicat Gabriel Ioniță a fost concediat!

În urmă cu 5 ani, Gabriel Ioniță, liderul sindical al angajaților de la EXPUR, declanșa o luptă sindicală de proporții pentru respectarea contractului de muncă. În replică la eforturile sale, SC EXPUR a inventat un sindicat paralel, a restrîns atribuțiile de serviciu ale salariatului Gabriel Ioniță și a reușit, în urmă cu 10 zile, să desfacă contractul de muncă al acestuia. Potrivit declarațiilor liderului de sindicat, eliminarea sa ascunde încercarea disperată a conducerii de a bloca un proces prin care sindicatul încearcă recuperarea unor drepturi salariale de sute de mii de euro... Contactată telefonic, conducerea firmei EXPUR SA își rezervă dreptul de a face declarații publice ulterior apariției... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2012, 11:31 (13438 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pericli, teroarea taximetriștilor din Slobozia

Pericli, teroarea taximetriștilor din Slobozia

Taximetriștii din Slobozia nu mai au liniște. Patronul firmei Nick Touring, Nicu Pericli, îi terorizează. Șoferii reclamă faptul că sînt șicanați în trafic și amenințați cu moartea dacă transportă călători din Amara... «Mie mi-a lovit mașina și a zis că mă „aranjează“!» este mărturia șocantă a unuia dintre taximetriștii pe care Nicu Pericli i-a pus la punct. Și nu este prima dată cînd patronul de la Nick Touring este acuzat că-și face dreptate singur! Este bănuit că a incendiat taxiurile «concurenței» și chiar sediul propriei sale societăți. Organele de anchetă refuză să reacționeze, orice cercetare a lui Nicu Pericli încheindu-se cu «neînceperea urmăririi penale»...

Cosa nostra pe ruta Slobozia-Amara... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2012, 20:37 (29222 vizualizări - 19 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accidente la Sudiți și Gura Ialomiței. Șoferii erau beți la volan!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 18/19 mai a.c., la Sudiți s-a produs un accident rutier. Astfel, în timp ce un tânăr, de 23 de ani, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, acesta a ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:10
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a acroșat un autoturism

Joi, 16 mai a.c., în jurul orelor 23,00, un bărbat de 33 de ani, din Fetești, a provocat un accident rutier, acroșând autoturismul unei tinere, de 21 de ani, din aceeași localitate. Șoferii auto au fost ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:35
(4108 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoț din magazine, arestat preventiv

Joi, 16 mai a.c., un bărbat, de 51 de ani, din Ilfov, a fost surprins în flagrant, pe timpul nopții, de polițiștii Secției de Poliție Rurală Slobozia după ce ar fi sustras bunuri din două societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(4666 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul electric!

În intervalul 20-24 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(6862 vizualizări - 0 comentarii)


«Atelierul de pictură pe linguri de lemn» la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Joi, 16 mai a.c., la Muzeul Național al Agriculturii, elevii Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia, în colaborare cu Protopopiatul Slobozia și Parohia «Sfântul Dumitru» au participat la ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:25
(3710 vizualizări - 0 comentarii)


Suspiciune de focar de Pestă Porcină Africană la Buești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că miercuri, 15 mai 2019, a fost emis un buletin de analize prin care se suspicionează Pesta ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 11:05
(3692 vizualizări - 0 comentarii)


Raja Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenită la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost  nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2019, 18:04
(3848 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat la Movilița

Marți, în jurul orelor 10,30, pe raza localității Movilița a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, în timp ce un ilfovean, de 41 de ani, conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:20
(3831 vizualizări - 0 comentarii)


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Administrația Națională a Penitenciarelor și unitățile subordonate vor demara începând cu miercuri, 15 mai 2019, campania de recrutare pentru anul școlar și universitar 2019-2020. Tinerii interesați de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:15
(8161 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Un tânăr, de 26 de ani, din Ograda, a fost depistat de polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ograda marți, 14 mai a.c.,  în timp ce conducea un vehicul pe raza localității de domiciliu fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:10
(3194 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe Brațul Borcea

Marți, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 68 ani, ambii din Fetești, în timp ce pescuiau pe Brațul Borcea cu ajutorul a două unelte de pescuit tip halău, fără a respecta ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:05
(3130 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pescuit ilegal


«Școala Altfel»-lecție deschisă a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 15 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia s-au alăturat programului «Școala Altfel», susținând o lecție deschisă despre semnificația indicatoarelor rutiere și regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 18:55
(3101 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Școala Altfel


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescători de ovine

Anul acesta, prin Direcția pentru Agricultură Ialomița s-au înscris 300 de posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea progranului de sustenanță a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:45
(4172 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Bărbat căzut în fântână

Luni, 13 mai a.c., în jurul orelor 20,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni s-au deplasat în satul Crăsanii de Jos din comuna Balaciu. Un echipaj format din 6 subofițeri ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:40
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Primele livrări de porci din rasa Mangalița și Bazna

În cadrul programului «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și/sau Mangalița în vederea producerii cărnii de porc», în anul 2019 cei doi ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:35
(5014 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tânără de 29 ani, victimă a unui accident rutier

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 13,30, între localitățile Manasia și Alexeni, fiind implicate un autoturism și o autoutilitară. Din impact a rezultat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:30
(2699 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru usturoi

Potrivit datelor oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, până la această dată, un număr de 6 producători agricoli s-au înscris în programul de susținere a producției de usturoi. Valorificarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:15
(3455 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Incendiu la o locuință

Incendiul a izbucnit la locuința a două femei, de 78 și 61 ani, luni, 13 mai a.c., în jurul orei 9,45 în localitatea Drăgoești. Flăcările au pornit de la o lampă cu combustibil lichid lăsată nesupravegheată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:10
(3117 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în sere sau solarii îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:50
(3733 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi în urma anchetei epidemiologice privind Pesta Porcină Africană

În urma anchetei epidemiologice efectuată în cazul noului focar de Pestă Porcină Africană declarat în localitatea Andrășești la data de 9 mai a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au identificat 6 exploatații ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:45
(3662 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 190000 de lei, 22 permise reținute

În perioada 10-12 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 97 evenimente ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:30
(3966 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea TRUCK&BUS

În perioada 13-19 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o acțiune pentru reducerea accidentelor rutiere produse în special din cauza nerespectării normelor rutiere de către ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:25
(3771 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare de viitori pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a demarat recrutarea candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne și ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:20
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare mecanic agricol/tractorist

aptitudini/competențe
-Studii de profil mecanic
(școală profesională, cursuri)
sau de mecanic agricol
-Capacitatea de adaptare la
inovația tehnologică
a utilajelor cu care lucrează
(experiența de lucru cu utilaje moderne
constituie un avantaj)
-Capacitatea de a lucra eficient și
de gestionare a riscurilor
-Adaptabilitate și flexibilitate
-Responsabilitate
-Comunicare interactivă la
locul de muncă
-Muncă în echipă
-Planificarea activității proprii și
organizarea locului de muncă
-Realizarea lucrărilor agricole conform
sarcinilor de lucru
-Supravegherea și întreținerea tehnică
periodică a utilajelor
-Efectuarea reviziilor periodice tehnice
a mașinilor agricole
-Realizarea reparațiilor curente
a mașinilor agricole
-Permis categoria B + categoria Tr
Beneficii
-Pachet salarial atractiv
-Bonuri de masă
-Asigurare medicală
SC DROPIMEX SRL, societate agricolă
aflată într-o continuă expansiune,
își propune practicarea
unei agriculturi avansată tehnologic,
creșterea producțiilor și a profitabilității,
sporind fertilitatea solului prin folosirea
rațională a resurselor de sol,
urmărind refacerea și conservarea acestora

Mai multe informații pot fi obținute
la sediul nostru din Cosîmbești,
str. Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, Ialomița,
precum și la telefon 0749/271.595

15 Mai 2019, 11:15


DAJ Ialomița: Primele roșii sunt vândute pe piață

În 2018, 99 de cultivatori de legume din Ialomița au ales să se înscrie în Programul național privind cultivarea tomatelor în sere și solarii. Mulțumiți de sprijinul financiar pe care Ministerul Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:10
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3577 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru că a condus fără permis și beat la volan

Joi, 9 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 27 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:20
(4394 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia arestare


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 13-17 mai a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:15
(5455 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: I-au furat ATV-ul din curte

Trei tineri din Borănești și Jilavele, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, sunt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru «furt calificat». În fapt, în noaptea de 29-30 aprilie a.c., cei în cauză ar ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:10
(5406 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...