Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Persoanele cu dizabilități reclamă încadrarea eronată în grade de handicap

Ialomița: Persoanele cu dizabilități reclamă încadrarea eronată în grade de handicap

Instituția Avocatul Poporului atrage public atenția cu privire la nerespec­tarea demnității umane și a drepturilor persoanelor cu dizabilități, în momentul în care acestea se prezintă în fața Comisiilor de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, constituite la nivelul fiecărui județ, prin Direcțiile Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului. Mai mult, instituția susține faptul că sesizările cu privire la încadrarea eronată în diferite grade de handicap sunt soluțio­nate cu întârziere. În 2023, la nivelul județului Ialomița, au beneficiat de încadrare într-un grad de handicap peste 3800 de persoane. Dintre acestea... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2024, 12:05 (11145 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Procurorii și polițiștii încă adună probe în dosarul tinerei care a născut în fața Spitalului Municipal Urziceni

Două dosare penale, niciun vinovat!

Procurorii și polițiștii încă adună probe în dosarul tinerei care a născut în fața Spitalului Municipal Urziceni

La aproape un an de la scandalul care a cutremurat România, în urma căruia o tânără de 24 de ani cu dizabilități a fost lăsată să nască pe trotuar, în fața Spitalului Municipal Urziceni, peste anchetele penale deschise în acest caz s-a așternut praful. Procurorii și polițiștii încă adună probe în cele două dosare penale care s-au deschis în urma acestui incident. Singura măsură concretă a fost demiterea Danielei Ianuș, fostul manager al unității medicale. Luna viitoare, Judecătoria Urziceni urmează să se pronunțe cu privire la contestația pe care aceasta a depus-o cu privire la amenda primită de fostul manager din partea Direcției de Sănătate... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2024, 07:50 (10314 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proceduri medicale care salvează viața pacienților cu boli neurologice

În premieră la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Proceduri medicale care salvează viața pacienților cu boli neurologice

bonus: Sprijin pentru pacienții diagnosticați cu boala Parkinson

O procedură medicală realizată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia poate îmbunătăți condiția pacienților diagnosticați cu accident vascular ischemic. Procedura se numește «tromboliză» și poate reduce riscul de invaliditate provocat de această boală. Pentru a beneficia de acest tip de intervenție medicală este nevoie ca pacienții să ajungă la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului din Slobozia în cel mult 3 ore și jumătate de la declanșarea simptomelor. «„Tromboliza“ face diferența dintre viață și moarte!» susține medicul Violeta Șapira, șefa secției de Neurologie a celui mai mare spital din Ialomița.

 

Accidentul Vascular Cerebral, tot mai des diagnosticat... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2024, 10:25 (22152 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Copii dispăruți fără urmă

Ialomița: Copii dispăruți fără urmă

În baza de date a copiilor dispăruți gestionată de Inspectoratul General al Poliției Române apar și doi minori din Ialomița. Este vorba despre o fetiță din Fetești și un băiat din comuna Bordușani. La momentul dispariției lor aceștia aveau 7 și, respectiv, 13 ani. Rudele au sesizat autoritățile cu privire la aceste dispariții în urmă cu 9 și, respectiv, 5 ani. Datele arată că respectivele cazuri rămân active în evidențele polițiștilor.

 

Dispăruți de la domiciliu, căutați de autorități Prima dispariție evidențiată în baza de date a Inspec­... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2024, 12:20 (3349 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică Ialomița verifică sursa mirosurilor neplăcute

În fiecare vară

Direcția de Sănătate Publică Ialomița verifică sursa mirosurilor neplăcute

bonus: Plan de gestionare a mirosurilor, la Slobozia

Temperaturile ridicate din ultimele săptămâni au adus în atenția publicului o pro­blemă mai veche și greu de gestionat, cea a poluării olfactive. Direcția de Sănătate Publică a fost asaltată deja de zeci de sesizări venite din partea persoanelor fizice care reclamă mirosurile neplăcute provenite de la crescătorii de animale individuali cu care se învecinează. Iar vara este abia la început... Instituția va demara verificări în perioada următoare pentru a identifica și trage la răspundere pe cei care își deranjează vecinii din cauza mirosurilor greu de suportat. Anul trecut, de exemplu, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a avut de soluționat peste 1... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2024, 08:05 (13753 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Managerul spitalului din Slobozia, Liviu Patrichi, deputat PSD în locul europarlamentarului Ștefan Mușoiu

Managerul spitalului din Slobozia, Liviu Patrichi, deputat PSD în locul europarlamentarului Ștefan Mușoiu

Marți, 25 iunie 2024, conducerea Camerei Deputaților a aprobat numirea lui Daniel Liviu Patrichi în funcția de deputat vacantată de către Ștefan Mușoiu. Acesta și-a înaintat demisia ca urmare a obținerii unui mandat în Parlamentul European. Liviu Patrichi, cel care va prelua funcția de deputat al europarlamentarului Ștefan Mușoiu, a deținut până în prezent funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia și ocupa următorul loc pe lista PSD Ialomița pentru Camera Deputaților.

 

Nimic nu se pierde Marți, 18 iunie 2024, deputatul PSD Ștefan... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2024, 17:20 (13711 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Consultații medicale pe cheltuiala asiguraților

Ialomița: Consultații medicale pe cheltuiala asiguraților

La nivelul județului Ialomița există peste 100 de cabinete medicale private pentru specialități clinice precum Neurologia, Cardiologia sau Pediatria, însă doar 36 dintre acestea beneficiază de fi­nanțare prin Casa Județeană de Asi­gurări de Sănătate. În cazul celorlalte, pacienții trebuie să scoată bani din buzunar pentru consultații și tratamentele prescrise de medici. Oficialii CJAS Ialomița arată într-un raport oficial faptul că respectivele entități sani­tare «nu sunt considerate eligibile» pentru a beneficia de fonduri publice destinate domeniului Sănătății.

 

Sănătate pe bani... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2024, 12:10 (6837 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Rețeaua de canalizare a Sloboziei trebuie reabilitată

Urban SA vrea să deschidă un nou șantier pe bulevardul Unirii

Rețeaua de canalizare a Sloboziei trebuie reabilitată

În decembrie 2023, după 14 ani de așteptare, rețeaua de canalizare de pe strada Lacului din Slobozia a fost reabilitată. Urban SA anunța atunci că acesta este primul pas dintr-o lungă serie de intervenții punctuale necesare pentru reabilitarea rețelei de apă și apă uzată din Slobozia. Adrian Stoicescu, directorul societății, solicită public sprijin admi­nistrativ pentru urgentarea acestor intervenții.

 

Sperăm la ce mai bine și... La sfârșitul anului trecut, Urban SA, sprijinită de Primăria Slobozia, a decis reabilitarea rețelei de canalizare de pe strada Lacului... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2024, 07:55 (14991 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Palatul» din Țăndărei pe care Statul nu-l poate valorifica

«Palatul» din Țăndărei pe care Statul nu-l poate valorifica

De 5 ani, Agenția Națională de Administrare Fiscală alături de Agenția Națională de Admi­nistrare a Bunurilor Indisponi­bilizate încearcă să valorifice «o casă cu turnulețe» ridicată la Țăndărei, în urma activităților infracționale comise de proprietarul său, în Paris, capitala Franței. Valoarea imobilului este de peste 1 milion de lei, iar oficialii ANAF susțin faptul că nu au fost identificați posibili cumpărători pentru această casă. Banii obținuți de autoritățile române trebuie să ajungă însă în Franța, stat european care a dat dispoziții pentru confiscarea acestui imobil.

 

Statul, fără soluții... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2024, 09:40 (19742 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ion Ghica: Mușcat de șarpe în propria gospodărie

Ion Ghica: Mușcat de șarpe în propria gospodărie

Un tânăr de 19 ani a ajuns la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență din Slobozia după ce a fost mușcat de un șarpe. Din fericire starea de sănătate nu i-a fost afectată, acesta alegându-se doar cu o sperietură.

 

Tratat de medici la UPU Potrivit declarațiilor pe care le-a făcut medicilor, tânărul de 19 ani se afla în curte, moment în care a călcat, din greșeală, pe șarpe. Imediat acesta a fost mușcat de picior și, de teamă să nu fie veninos, a sunat la 112 pentru a fi transportat la spital. Medicii Unității de Primiri Urgențe... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2024, 14:40 (6118 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Echipament medical modern achiziționat de Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Echipament medical modern achiziționat de Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a investit aproximativ 100 mii de euro, din fonduri proprii, pentru achiziția unui echipament medical modern, destinat Secției Obstetrică-Ginecologie a unității medicale. Aparatul permite medicilor realizarea de investigații medicale de înaltă precizie, îmbună­tățind astfel accesul la servicii medicale în cadrul acestei secții.

 

Servicii medicale îmbunătățite Echipamentul este dotat cu un ecograf 5D și asistent AI și permite realizarea de examinări ginecologice pentru femeile însărcinate, internate î... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2024, 14:50 (11476 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1,9 milioane de lei pentru reabilitarea pavilionului TBC al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

1,9 milioane de lei pentru reabilitarea pavilionului TBC al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Administrația locală din Fetești a semnat contractul de finanțare pentru reabi­litarea pavilionului TBC al Spitalului Municipal «Anghel Saligny». Fondurile sunt alocate prin Progra­mul Național de Redresare și Reziliență, investiția având o valoare de 1,9 milioane de lei. Unitatea me­dicală are nevoie urgentă de reparații, având în vedere faptul că nu a mai beneficiat de astfel de lucrări de mai bine de 10 ani, potri­vit informațiilor oficiale.

 

Investiție în Sănătate Primăria Fetești a făcut demersurile necesare pentru a obține... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2024, 12:20 (1148 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Organele judiciare ialomițene nu pot proba «abuzurile sexuale» asupra copiilor

Organele judiciare ialomițene nu pot proba «abuzurile sexuale» asupra copiilor

Conform unui raport oficial al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, instituția a fost sesizată în cursul anului precedent în aproximativ 200 de cazuri de «abuzuri sexuale» asupra minorilor. Din păcate, agresorii sunt cu greu trași la răspun­dere de către organele judiciare. Anchetele întocmite în astfel de cazuri se prescriu, de cele mai multe ori, în instanță. Iar cei care comit astfel de fapte rămân în libertate, nepedepsiți.

 

Fapte greu de dovedit În 2023, Direcția Generală de... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2024, 08:05 (4264 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Muncă în folosul comunității în schimbul amenzilor neplătite

Slobozia: Muncă în folosul comunității în schimbul amenzilor neplătite

Dacă în cazul firmelor cu datorii administrațiile locale intră sub incidența Legii Insolvenței care le obligă să se înscrie la masa credală pentru a-și recupera datoriile, în cazul persoanelor fi­zice situația este cu totul alta. Cetățenii care acumulează datorii, dar pe care nu le pot plăti, pot fi obligați să efectueze zile de muncă în folosul comunității. La Slobozia, de exemplu, administrația locală, prin Serviciul de Taxe și Impozite, a început încă din ianuarie 2024 să facă demersuri pentru transformarea debitelor în zile de muncă în folosul comunității. Pe «lista neagră» figurează cu debite peste 300 de cetățeni ai orașului... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2024, 12:15 (13914 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajata Primăriei Slobozia, cercetată pentru fapte de corupție, a fost trimisă în judecată

Angajata Primăriei Slobozia, cercetată pentru fapte de corupție, a fost trimisă în judecată

Procurorii au trimis-o în judecată pe angajata Primăriei Slobozia cercetată pentru fapte de corupție. La sfârșitul lunii februarie 2024, aceasta a fost prinsă în flagrant în timp ce ar fi primit mită de la un cetățean, devenit între timp denunțător în cauză, pentru a-i elibera acestuia mai rapid o serie de documente de care avea nevoie. Femeia a fost plasată sub control judiciar și a fost trimisă în judecată în stare de libertate. Ancheta a fost realizată cu sprijinul ofițerilor Serviciului Județean Anticorupție Ialomița.

 

Se așteaptă decizia judecătorilor... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2024, 07:55 (22592 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicina de Familie din Ialomița se bazează pe medicii pensionari

Medicina de Familie din Ialomița se bazează pe medicii pensionari

În urmă cu o lună, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a avizat favorabil prelungirea perioadei de activitate pentru un număr de 85 de medici pensionari. Jumătate dintre aceștia sunt medici de familie care, dacă ar ieși la pensie, ar lăsa fără acces la servicii medicale peste 20 mii de ialomițeni. Asociația Medicilor de Familie din Ialomița susține faptul că s-au făcut demersuri pentru atragerea medicilor tineri, dar toate încercările au rămas fără răspuns.

 

Se caută soluții Pe listele comune ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița și cele ale Casei Județene de... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2024, 11:50 (10340 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Apele Române așteaptă de 9 ani să obțină o baltă concesionată nelegal

La Ciocârlia

Apele Române așteaptă de 9 ani să obțină o baltă concesionată nelegal

Anul acesta se împlinesc 9 ani de la primul termen al procesului prin care Agenția Națională Apele Române, prin structura sa teritorială din județul Ialomița, Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița, încearcă să obțină în patrimoniul său o baltă aflată pe teritoriul administrativ al Primăriei Ciocârlia. Potrivit informațiilor, balta ar fi fost concesionată nelegal de administrația locală, în baza unor Hotărâri de Guvern.

 

Se așteaptă decizia Curții Supreme de Justiție În anul 2015, Agenția Națională Apele Române, prin structura... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2024, 08:05 (2906 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

500 de lei pentru sănătatea copiilor din Ialomița

În 2023

500 de lei pentru sănătatea copiilor din Ialomița

Anual Ministerul Sănătății fi­nanțează activitățile de prevenirea îmbolnăvirii copiilor care merg la școli și grădinițe. Fondurile alocate pentru acest capitol al Sănătății pu­blice sunt însă infime. Potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în 2023, prevenirea bolilor în colectivități s-a realizat cu doar 500 de lei.

 

Fonduri insuficiente pentru copii Educația rămâne unul dintre domeniile de activitate cel mai slab finanțate, chiar și atunci când vine vorba despre prevenirea îmbolnăvirii copiilor care merg în colectivități... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2024, 11:55 (3433 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia are de încasat peste 600 mii de lei de la SNIF Ialomița

Statul dator la Stat

Primăria Slobozia are de încasat peste 600 mii de lei de la SNIF Ialomița

bonus: RADEF «România Film», datoare la Primăria Slobozia

Structura teritorială a Societății Naționale de Îmbunătățiri Funciare, SNIF Ialomița are datorii către Primăria Slobozia. La momentul de față, administrația locală are de recuperat taxe și impozite neachitate din 2011 a căror valoare se ridică la peste 600 mii de lei. Șansele ca sumele să revină bugetului orașului sunt însă mici având în vedere că de mai bine de 10 ani SNIF Ialomița se află în procedură de insolvență.

 

Bani greu de recuperat Potrivit datelor oficiale, Primăria Slobozia are calitatea de creditor într-un număr de 53 de proceduri... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2024, 08:05 (7792 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

AJOFM Ialomița oferă indemnizații absolvenților de liceu

AJOFM Ialomița oferă indemnizații absolvenților de liceu

În urmă cu o săptămână, peste 1600 de elevi de clasa a XII-a au absolvit cursurile liceale. Potrivit legii, aceștia au dreptul de a beneficia de o indemnizație de la Stat, acordată prin intermediul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița. Estimativ, în 2023, peste 350 absolvenți de liceu au primit acest stimulent financiar.

 

Sprijin financiar acordat timp de 6 luni Potrivit legii, absolvenții de liceu au posibilitatea de a beneficia de un stimulent financiar, sub forma unui ajutor de șomaj, după absolvirea cursurilor liceale. Indemnizația se... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2024, 15:05 (2727 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
DECES

DECES

Cu nemăsurată tristețe și durere în suflet anunțăm dispariția celei care a fost Stana Parasca. Pentru cei care doresc să-și ia un ultim rămas bun, trupul neînsuflețit va ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2024, 12:00
(2071 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Tezaure Ialomițene»

Joi, 21 noiembrie a.c., de la orele 11,30, va fi vernisată expoziția «Tezaure Ialomițene». Galeria expozițională pune în valoare patrimoniul de excepție al Muzeului Județean Ialomița ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2024, 13:05
(2777 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 198 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European

Angajatorii din Spațiul Economic European oferă, prin intermediul rețelei EURES România, 198 locuri de muncă vacante. Astfel, în Austria sunt disponibile 20 locuri de muncă (mecanic/lăcătuș ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2024, 12:10
(2079 vizualizări - 0 comentarii)


Casă în flăcări la Slobozia

Casă în flăcări la Slobozia

Sâmbătă, 16 noiembrie a.c., trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință în Slobozia. Au ars elemente ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2024, 10:50
(1716 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Accidente la Borănești și Slobozia

Vineri, 15 noiembrie a.c., în jurul orei 7,00, pompierii din Urziceni au intervenit la un accident rutier, produs între un autoturism și o căruță, în comuna Borănești. În urma ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2024, 10:40
(1368 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești!

În municipiul Fetești se vor executa lucrări de sectorizare prin montarea unor vane de legătură și debitmetre la nivelul sistemului de distribuție a apei potabile. În vederea realizării acestor ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2024, 08:40
(810 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul Campaniei de plăți în avans aferentă anului 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, în perioada 16 octombrie-11 noiembrie 2024, a autorizat la plată în cadrul Campaniei de plăți în avans, aferentă anului ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2024, 12:30
(7709 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se întrerupe apa în comuna Dridu!

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite vineri, 15 noiembrie 2024, pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Principală din localitatea ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2024, 12:20
(1180 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 20 noiembrie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 20 noiembrie 2024, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2024, 10:30
(3826 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 7,35 milioane de lei în octombrie 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna octombrie 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 7, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2024, 10:40
(5426 vizualizări - 0 comentarii)


2338 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-septembrie 2024

În perioada 1 ianuarie-30 septembrie 2024, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2338 ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2024, 09:35
(10784 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Contribuabilii persoane juridice cu obligații fiscale restante la 30 septembrie 2024, publicați pe site

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că au fost publicate pe pagina proprie de internet a Agenției Naționale de Administrare Fiscală listele de contribuabili persoane juridice care ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2024, 12:20
(7269 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul Call Center, pus la dispoziție de RAJA Constanța

Serviciul Call Center, pus la dispoziție de RAJA Constanța

Serviciul de Call Center pus la dispoziția clienților de către RAJA Constanța vine în întâmpinarea tuturor abonaților, funcționând sub forma unui robot telefonic ce răspunde ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2024, 08:05
(2696 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 164,39 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna octombrie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna octombrie a anului 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 164,39 milioane ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2024, 12:35
(7309 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Grindu și Căzănești

Incendii la case din Grindu și Căzănești

Sâmbătă, 9 noiembrie a.c., în jurul orei 2,00, pompierii din Urziceni au intervenit pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință din comuna Grindu. Au ars articole textile și 4 mp ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2024, 10:50
(2175 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Țăndărei

Trei echipaje operative din cadrul Stației de Pompieri Țăndărei au intervenit la un accident rutier produs în orașul Țăndărei, în care au fost implicate două autoturisme. În urma evenimentului ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2024, 10:40
(980 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Angajatorii sunt obligați să anunțe locurile de muncă vacante și ocuparea acestora

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește tuturor angajatorilor (persoane fizice/juridice de drept public sau privat) că, potrivit art. 10 din Legea nr. 76/2002, privind ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2024, 09:40
(6785 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Concurs național de creație «Vocea ta e soluția»

În perioada noiembrie 2024-ianuarie 2025, Inspectoratul General al Poliției Române și Ministerul Educației organizează Concursul național de creație virtuală: «Vocea ta e soluția» ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2024, 13:50
(760 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Percheziții la Urziceni, Bărbulești și Armășești pentru mașini furate

IPJ Ialomița: Percheziții la Urziceni, Bărbulești și Armășești pentru mașini furate

În cadrul unei acțiuni de amploare, polițiștii ialomițeni au efectuat joi, 7 noiembrie a.c., 12 percheziții domiciliare pe raza localităților Urziceni, Bărbulești și Armășești, într-un dosar ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2024, 17:00
(1833 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 600 de misiuni desfășurate de jandarmii ialomițeni în luna octombrie 2024

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii octombrie a.c., 604 misiuni de ordine publică, dintre care 92 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2024, 11:40
(4738 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factura electronică, soluție digitală eficientă

RAJA Constanța: Factura electronică, soluție digitală eficientă

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică reprezentând o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul. Factura ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2024, 11:05
(3767 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 11 noiembrie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2024, 10:30
(7262 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 15 ani, surprins la volan prin Țăndărei

Polițiștii din Slobozia, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru verificări vehiculul ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2024, 14:20
(1812 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Maia!

Echipele furnizorului de energie efectuează lucrări de reparații și întreținere la nivelul instalațiilor de energie electrică din comuna Maia, joi, 7 noiembrie 2024. Fără curent, sursa ce alimentează ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2024, 13:10
(1229 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în școlile din județ

Luni, 4 noiembrie 2024, polițiștii din Ialomița au desfășurat activități informativ-preventive la 6 școli gimnaziale și profesionale din localitățile Grivița, Traian, Cocora, Scânteia, Reviga și ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2024, 15:00
(3416 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,74%, rata șomajului în luna septembrie 2024

La sfârșitul lunii septembrie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4497 de șomeri (din care 2159 de femei), rata șomajului ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2024, 13:00
(26805 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Doi copii au murit din cauza intoxicației cu fum

La Movilița, o fetiță de 5 ani și un băiețel de 7 ani și-au pierdut viața luni, 4 noiembrie 2024, după ce s-au intoxicat cu fum. Fumul a fost provocat de un incendiu care a cuprins locuința în ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2024, 20:00
(3411 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Ordin de protecție emis după ce și-ar fi agresat concubina

Polițiștii din Grivița au fost sesizați duminică, 3 noiembrie a.c., de către o femeie, din comuna Traian, cu privire la faptul că ar fi fost agresată fizic de către concubinul său, un bărbat de 31 de ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2024, 15:45
(16836 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 155 kg de pește, confiscate de polițiștii ialomițeni

Politiștii din Căzănești au depistat un tânăr, de 27 de ani, din județul Călărași, în timp ce transporta într-o autoutilitară pește din specia caras și somn. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2024, 15:35
(480 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Polițiștii din Coșereni, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru verificări vehiculul ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2024, 15:25
(839 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...