Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Persoanele cu dizabilități reclamă încadrarea eronată în grade de handicap

Ialomița: Persoanele cu dizabilități reclamă încadrarea eronată în grade de handicap

Instituția Avocatul Poporului atrage public atenția cu privire la nerespec­tarea demnității umane și a drepturilor persoanelor cu dizabilități, în momentul în care acestea se prezintă în fața Comisiilor de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, constituite la nivelul fiecărui județ, prin Direcțiile Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului. Mai mult, instituția susține faptul că sesizările cu privire la încadrarea eronată în diferite grade de handicap sunt soluțio­nate cu întârziere. În 2023, la nivelul județului Ialomița, au beneficiat de încadrare într-un grad de handicap peste 3800 de persoane. Dintre acestea... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2024, 12:05 (11146 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Procurorii și polițiștii încă adună probe în dosarul tinerei care a născut în fața Spitalului Municipal Urziceni

Două dosare penale, niciun vinovat!

Procurorii și polițiștii încă adună probe în dosarul tinerei care a născut în fața Spitalului Municipal Urziceni

La aproape un an de la scandalul care a cutremurat România, în urma căruia o tânără de 24 de ani cu dizabilități a fost lăsată să nască pe trotuar, în fața Spitalului Municipal Urziceni, peste anchetele penale deschise în acest caz s-a așternut praful. Procurorii și polițiștii încă adună probe în cele două dosare penale care s-au deschis în urma acestui incident. Singura măsură concretă a fost demiterea Danielei Ianuș, fostul manager al unității medicale. Luna viitoare, Judecătoria Urziceni urmează să se pronunțe cu privire la contestația pe care aceasta a depus-o cu privire la amenda primită de fostul manager din partea Direcției de Sănătate... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2024, 07:50 (10314 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proceduri medicale care salvează viața pacienților cu boli neurologice

În premieră la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Proceduri medicale care salvează viața pacienților cu boli neurologice

bonus: Sprijin pentru pacienții diagnosticați cu boala Parkinson

O procedură medicală realizată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia poate îmbunătăți condiția pacienților diagnosticați cu accident vascular ischemic. Procedura se numește «tromboliză» și poate reduce riscul de invaliditate provocat de această boală. Pentru a beneficia de acest tip de intervenție medicală este nevoie ca pacienții să ajungă la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului din Slobozia în cel mult 3 ore și jumătate de la declanșarea simptomelor. «„Tromboliza“ face diferența dintre viață și moarte!» susține medicul Violeta Șapira, șefa secției de Neurologie a celui mai mare spital din Ialomița.

 

Accidentul Vascular Cerebral, tot mai des diagnosticat... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2024, 10:25 (22154 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Copii dispăruți fără urmă

Ialomița: Copii dispăruți fără urmă

În baza de date a copiilor dispăruți gestionată de Inspectoratul General al Poliției Române apar și doi minori din Ialomița. Este vorba despre o fetiță din Fetești și un băiat din comuna Bordușani. La momentul dispariției lor aceștia aveau 7 și, respectiv, 13 ani. Rudele au sesizat autoritățile cu privire la aceste dispariții în urmă cu 9 și, respectiv, 5 ani. Datele arată că respectivele cazuri rămân active în evidențele polițiștilor.

 

Dispăruți de la domiciliu, căutați de autorități Prima dispariție evidențiată în baza de date a Inspec­... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2024, 12:20 (3349 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică Ialomița verifică sursa mirosurilor neplăcute

În fiecare vară

Direcția de Sănătate Publică Ialomița verifică sursa mirosurilor neplăcute

bonus: Plan de gestionare a mirosurilor, la Slobozia

Temperaturile ridicate din ultimele săptămâni au adus în atenția publicului o pro­blemă mai veche și greu de gestionat, cea a poluării olfactive. Direcția de Sănătate Publică a fost asaltată deja de zeci de sesizări venite din partea persoanelor fizice care reclamă mirosurile neplăcute provenite de la crescătorii de animale individuali cu care se învecinează. Iar vara este abia la început... Instituția va demara verificări în perioada următoare pentru a identifica și trage la răspundere pe cei care își deranjează vecinii din cauza mirosurilor greu de suportat. Anul trecut, de exemplu, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a avut de soluționat peste 1... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2024, 08:05 (13755 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Managerul spitalului din Slobozia, Liviu Patrichi, deputat PSD în locul europarlamentarului Ștefan Mușoiu

Managerul spitalului din Slobozia, Liviu Patrichi, deputat PSD în locul europarlamentarului Ștefan Mușoiu

Marți, 25 iunie 2024, conducerea Camerei Deputaților a aprobat numirea lui Daniel Liviu Patrichi în funcția de deputat vacantată de către Ștefan Mușoiu. Acesta și-a înaintat demisia ca urmare a obținerii unui mandat în Parlamentul European. Liviu Patrichi, cel care va prelua funcția de deputat al europarlamentarului Ștefan Mușoiu, a deținut până în prezent funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia și ocupa următorul loc pe lista PSD Ialomița pentru Camera Deputaților.

 

Nimic nu se pierde Marți, 18 iunie 2024, deputatul PSD Ștefan... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2024, 17:20 (13711 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Consultații medicale pe cheltuiala asiguraților

Ialomița: Consultații medicale pe cheltuiala asiguraților

La nivelul județului Ialomița există peste 100 de cabinete medicale private pentru specialități clinice precum Neurologia, Cardiologia sau Pediatria, însă doar 36 dintre acestea beneficiază de fi­nanțare prin Casa Județeană de Asi­gurări de Sănătate. În cazul celorlalte, pacienții trebuie să scoată bani din buzunar pentru consultații și tratamentele prescrise de medici. Oficialii CJAS Ialomița arată într-un raport oficial faptul că respectivele entități sani­tare «nu sunt considerate eligibile» pentru a beneficia de fonduri publice destinate domeniului Sănătății.

 

Sănătate pe bani... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2024, 12:10 (6837 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Rețeaua de canalizare a Sloboziei trebuie reabilitată

Urban SA vrea să deschidă un nou șantier pe bulevardul Unirii

Rețeaua de canalizare a Sloboziei trebuie reabilitată

În decembrie 2023, după 14 ani de așteptare, rețeaua de canalizare de pe strada Lacului din Slobozia a fost reabilitată. Urban SA anunța atunci că acesta este primul pas dintr-o lungă serie de intervenții punctuale necesare pentru reabilitarea rețelei de apă și apă uzată din Slobozia. Adrian Stoicescu, directorul societății, solicită public sprijin admi­nistrativ pentru urgentarea acestor intervenții.

 

Sperăm la ce mai bine și... La sfârșitul anului trecut, Urban SA, sprijinită de Primăria Slobozia, a decis reabilitarea rețelei de canalizare de pe strada Lacului... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2024, 07:55 (14991 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Palatul» din Țăndărei pe care Statul nu-l poate valorifica

«Palatul» din Țăndărei pe care Statul nu-l poate valorifica

De 5 ani, Agenția Națională de Administrare Fiscală alături de Agenția Națională de Admi­nistrare a Bunurilor Indisponi­bilizate încearcă să valorifice «o casă cu turnulețe» ridicată la Țăndărei, în urma activităților infracționale comise de proprietarul său, în Paris, capitala Franței. Valoarea imobilului este de peste 1 milion de lei, iar oficialii ANAF susțin faptul că nu au fost identificați posibili cumpărători pentru această casă. Banii obținuți de autoritățile române trebuie să ajungă însă în Franța, stat european care a dat dispoziții pentru confiscarea acestui imobil.

 

Statul, fără soluții... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2024, 09:40 (19743 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ion Ghica: Mușcat de șarpe în propria gospodărie

Ion Ghica: Mușcat de șarpe în propria gospodărie

Un tânăr de 19 ani a ajuns la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență din Slobozia după ce a fost mușcat de un șarpe. Din fericire starea de sănătate nu i-a fost afectată, acesta alegându-se doar cu o sperietură.

 

Tratat de medici la UPU Potrivit declarațiilor pe care le-a făcut medicilor, tânărul de 19 ani se afla în curte, moment în care a călcat, din greșeală, pe șarpe. Imediat acesta a fost mușcat de picior și, de teamă să nu fie veninos, a sunat la 112 pentru a fi transportat la spital. Medicii Unității de Primiri Urgențe... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2024, 14:40 (6119 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Echipament medical modern achiziționat de Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Echipament medical modern achiziționat de Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a investit aproximativ 100 mii de euro, din fonduri proprii, pentru achiziția unui echipament medical modern, destinat Secției Obstetrică-Ginecologie a unității medicale. Aparatul permite medicilor realizarea de investigații medicale de înaltă precizie, îmbună­tățind astfel accesul la servicii medicale în cadrul acestei secții.

 

Servicii medicale îmbunătățite Echipamentul este dotat cu un ecograf 5D și asistent AI și permite realizarea de examinări ginecologice pentru femeile însărcinate, internate î... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2024, 14:50 (11476 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1,9 milioane de lei pentru reabilitarea pavilionului TBC al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

1,9 milioane de lei pentru reabilitarea pavilionului TBC al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Administrația locală din Fetești a semnat contractul de finanțare pentru reabi­litarea pavilionului TBC al Spitalului Municipal «Anghel Saligny». Fondurile sunt alocate prin Progra­mul Național de Redresare și Reziliență, investiția având o valoare de 1,9 milioane de lei. Unitatea me­dicală are nevoie urgentă de reparații, având în vedere faptul că nu a mai beneficiat de astfel de lucrări de mai bine de 10 ani, potri­vit informațiilor oficiale.

 

Investiție în Sănătate Primăria Fetești a făcut demersurile necesare pentru a obține... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2024, 12:20 (1148 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Organele judiciare ialomițene nu pot proba «abuzurile sexuale» asupra copiilor

Organele judiciare ialomițene nu pot proba «abuzurile sexuale» asupra copiilor

Conform unui raport oficial al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, instituția a fost sesizată în cursul anului precedent în aproximativ 200 de cazuri de «abuzuri sexuale» asupra minorilor. Din păcate, agresorii sunt cu greu trași la răspun­dere de către organele judiciare. Anchetele întocmite în astfel de cazuri se prescriu, de cele mai multe ori, în instanță. Iar cei care comit astfel de fapte rămân în libertate, nepedepsiți.

 

Fapte greu de dovedit În 2023, Direcția Generală de... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2024, 08:05 (4264 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Muncă în folosul comunității în schimbul amenzilor neplătite

Slobozia: Muncă în folosul comunității în schimbul amenzilor neplătite

Dacă în cazul firmelor cu datorii administrațiile locale intră sub incidența Legii Insolvenței care le obligă să se înscrie la masa credală pentru a-și recupera datoriile, în cazul persoanelor fi­zice situația este cu totul alta. Cetățenii care acumulează datorii, dar pe care nu le pot plăti, pot fi obligați să efectueze zile de muncă în folosul comunității. La Slobozia, de exemplu, administrația locală, prin Serviciul de Taxe și Impozite, a început încă din ianuarie 2024 să facă demersuri pentru transformarea debitelor în zile de muncă în folosul comunității. Pe «lista neagră» figurează cu debite peste 300 de cetățeni ai orașului... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2024, 12:15 (13915 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajata Primăriei Slobozia, cercetată pentru fapte de corupție, a fost trimisă în judecată

Angajata Primăriei Slobozia, cercetată pentru fapte de corupție, a fost trimisă în judecată

Procurorii au trimis-o în judecată pe angajata Primăriei Slobozia cercetată pentru fapte de corupție. La sfârșitul lunii februarie 2024, aceasta a fost prinsă în flagrant în timp ce ar fi primit mită de la un cetățean, devenit între timp denunțător în cauză, pentru a-i elibera acestuia mai rapid o serie de documente de care avea nevoie. Femeia a fost plasată sub control judiciar și a fost trimisă în judecată în stare de libertate. Ancheta a fost realizată cu sprijinul ofițerilor Serviciului Județean Anticorupție Ialomița.

 

Se așteaptă decizia judecătorilor... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2024, 07:55 (22592 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicina de Familie din Ialomița se bazează pe medicii pensionari

Medicina de Familie din Ialomița se bazează pe medicii pensionari

În urmă cu o lună, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a avizat favorabil prelungirea perioadei de activitate pentru un număr de 85 de medici pensionari. Jumătate dintre aceștia sunt medici de familie care, dacă ar ieși la pensie, ar lăsa fără acces la servicii medicale peste 20 mii de ialomițeni. Asociația Medicilor de Familie din Ialomița susține faptul că s-au făcut demersuri pentru atragerea medicilor tineri, dar toate încercările au rămas fără răspuns.

 

Se caută soluții Pe listele comune ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița și cele ale Casei Județene de... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2024, 11:50 (10344 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Apele Române așteaptă de 9 ani să obțină o baltă concesionată nelegal

La Ciocârlia

Apele Române așteaptă de 9 ani să obțină o baltă concesionată nelegal

Anul acesta se împlinesc 9 ani de la primul termen al procesului prin care Agenția Națională Apele Române, prin structura sa teritorială din județul Ialomița, Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița, încearcă să obțină în patrimoniul său o baltă aflată pe teritoriul administrativ al Primăriei Ciocârlia. Potrivit informațiilor, balta ar fi fost concesionată nelegal de administrația locală, în baza unor Hotărâri de Guvern.

 

Se așteaptă decizia Curții Supreme de Justiție În anul 2015, Agenția Națională Apele Române, prin structura... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2024, 08:05 (2906 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

500 de lei pentru sănătatea copiilor din Ialomița

În 2023

500 de lei pentru sănătatea copiilor din Ialomița

Anual Ministerul Sănătății fi­nanțează activitățile de prevenirea îmbolnăvirii copiilor care merg la școli și grădinițe. Fondurile alocate pentru acest capitol al Sănătății pu­blice sunt însă infime. Potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în 2023, prevenirea bolilor în colectivități s-a realizat cu doar 500 de lei.

 

Fonduri insuficiente pentru copii Educația rămâne unul dintre domeniile de activitate cel mai slab finanțate, chiar și atunci când vine vorba despre prevenirea îmbolnăvirii copiilor care merg în colectivități... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2024, 11:55 (3433 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia are de încasat peste 600 mii de lei de la SNIF Ialomița

Statul dator la Stat

Primăria Slobozia are de încasat peste 600 mii de lei de la SNIF Ialomița

bonus: RADEF «România Film», datoare la Primăria Slobozia

Structura teritorială a Societății Naționale de Îmbunătățiri Funciare, SNIF Ialomița are datorii către Primăria Slobozia. La momentul de față, administrația locală are de recuperat taxe și impozite neachitate din 2011 a căror valoare se ridică la peste 600 mii de lei. Șansele ca sumele să revină bugetului orașului sunt însă mici având în vedere că de mai bine de 10 ani SNIF Ialomița se află în procedură de insolvență.

 

Bani greu de recuperat Potrivit datelor oficiale, Primăria Slobozia are calitatea de creditor într-un număr de 53 de proceduri... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2024, 08:05 (7792 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

AJOFM Ialomița oferă indemnizații absolvenților de liceu

AJOFM Ialomița oferă indemnizații absolvenților de liceu

În urmă cu o săptămână, peste 1600 de elevi de clasa a XII-a au absolvit cursurile liceale. Potrivit legii, aceștia au dreptul de a beneficia de o indemnizație de la Stat, acordată prin intermediul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița. Estimativ, în 2023, peste 350 absolvenți de liceu au primit acest stimulent financiar.

 

Sprijin financiar acordat timp de 6 luni Potrivit legii, absolvenții de liceu au posibilitatea de a beneficia de un stimulent financiar, sub forma unui ajutor de șomaj, după absolvirea cursurilor liceale. Indemnizația se... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2024, 15:05 (2727 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Venituri suplimentare de peste 2,860 milioane lei, 6 sesizări la Parchet

În luna august 2012, insepctorii DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 2,860 milioane lei, din care aproape 0,654 milioane lei au reprezentat majorări ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:48
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat un pelerinaj pentru copiii de la grupul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:41
(7420 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la Glodeanu Siliștea și Jilavele

Un apel primit la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență anunța izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Glodeanu Siliștea. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:29
(8681 vizualizări - 0 comentarii)


Finala Campionatului de tenis de câmp al MAI, câștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al MAI, cîștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al Ministerului Administrației și Internelor, care s-a desfășurat la Alba Iulia, în perioada 3-07 septembrie 2012, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:27
(6974 vizualizări - 2 comentarii)


Un șofer beat a intrat cu mașina în stîlp la Urziceni, în timp ce un biciclist turmentat a fost acroșat la Fetești

Un bărbat de 52 ani, a aflat sub influența băuturilor alcoolice a provocat joi, 13 septembrie a.c., un accident rutier pe strada 1918 din Urziceni. În fapt, șoferul s-a urcat la volan avînd o îmbibație ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:45
(7311 vizualizări - 0 comentarii)


Scuter furat din București, găsit la Sinești

Joi, 13 septembrie, a.c., în jurul orelor 18,30, polițiștii din cadrul Secției Rurale Coșereni au organizat și executat o acțiune pe raza comunei Sinești pentru depistarea autovehiculelor ce figurează urmărite ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:40
(7364 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrîn de 82 ani, înșelat la telefon

În cursul zilei de joi, 13 septembrie a.c., un bărbat de 82 ani, din Fetești, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost înșelat prin telefon de o persoană necunoscută, care s-a recomandat a fi reprezentantul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:24
(8149 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Mai puține încasări la bugetul de stat

În luna august 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 42,29 milioane lei, cu 13,54% mai puțin decît în aceeași lună a anului trecut. Menționăm că, în luna august 2012, de la bugetul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:21
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 28 septembrie 2012, ora 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Evenimentul se va desfășura la ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:10
(8049 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Andrășești și Ciulnița

Incendii la Andrășești și Ciulnița

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Andrășești a fost cuprinsă de flăcări. La fața locului s-au deplasat atît pompierii militari de la Garda ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:08
(9098 vizualizări - 0 comentarii)


Persoane trimise în judecată pentru «trafic și consum ilicit de droguri» pe raza județelor Ialomița, Ilfov și a municipiului București

Două persoane, cu vîrste de 24 respectiv 34 ani, au fost trimise în judecată,  pentru comiterea infracțiunilor de trafic și consum ilicit de droguri. Așadar, polițiștii Serviciului de Combatere a ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:05
(8056 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A găsit un telefon mobil, l-a păstrat și folosit, apoi l-a vîndut. Acum are dosar penal!

Este cazul unui tînăr de 21 ani, din Slobozia, care a găsit pe stradă un telefon mobil pe care, probabil, foarte fericit că norocul i-a surîs, l-a păstrat și l-a folosit, iar ulterior l-a vîndut unei alte ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:04
(11332 vizualizări - 0 comentarii)


Criminal internațional, prins la Slobozia

Descindere în forță a trupelor DIAS în seara zilei de miercuri, 12 septembrie a.c., într-o locuință din Slobozia. Forțele de ordine au reținut un tînăr de 25 ani, din localitate, căutat internațional pentru ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:32
(11850 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia criminal


ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

În urmă cu 164 de ani, pompierii români au luptat pe Dealu Spirii pentru a ține piept oștirilor otomane venite să abolească mișcarea de emancipare națională. Evenimentul a fost marcat și de către pompierii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:00
(8462 vizualizări - 2 comentarii)


Tenis de câmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Tenis de cîmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Începînd de marți, 11 septembrie a.c., la Timișoara s-a desfășurat un puternic turneu internațional de tenis pentru juniorii pîna în 14 ani, Ialomița fiind reprezentată de un singur sportiv, Sorin Iordache ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:05
(5599 vizualizări - 3 comentarii)


Făcăeni: Gălățean prins la braconat

Poliția Fetești a fost sesizată de paznicul unei asociații de vînătoare despre faptul că a depistat pe fondul de vînătoare o persoană neautorizată, care deține o armă cu alice. În temeiul sesizării o echipă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:03
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr suprins în timp ce încerca să «spargă» o mașină

Jandarmii grupei de intervenție Slobozia care executau o misiune de asigurare a ordinii publice pe raza municipiului, au surprins un tînăr care încerca să deschidă portiera unui autoturism parcat în zona ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:01
(7123 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat telefonul în curtea școlii

Poliția Fetești a fost sesizată de un minor, de 15 ani, din localitate, despre faptul că, în timp ce se afla în curtea unei școli generale din localitate, i-a fost sustras telefonul mobil. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 06:18
(6937 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

12 Septembrie 2012, 20:05


Anunț de angajare

SC Urban SA angajează
-instalatori pentru lucrări de instalații apă
-muncitori necalificați

pentru reabilitare rețele de apă
Încadrarea se face pe perioadă determinată
Cererile de angajare se depun la sediul societății din Slobozia, str. Vasile Alecsandri, nr. 14

12 Septembrie 2012, 19:50


Slobozia: Din nou înșelăciuni la telefon!

În cursul zilei de marți, 4 septembrie a.c., un bărbat de 63 ani, din Slobozia, s-a prezentat la sediul Poliției și a sesizat faptul că a fost prejudiciat cu suma de 132 euro de către persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:58
(7008 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Au furat banii din casă unor bătrîni

Polițiștii ialomițeni au înregistrat un furt din locuință, comis de autori necunoscuți, prin distragerea atenției părții vătămate... Victimele, un bărbat de 82 ani și soția acestuia, o femeie de 79 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:53
(11110 vizualizări - 0 comentarii)


Marian Neacșu, liderul Grupului PSD din Camera Deputaților

În data de 3 septembrie 2012, Grupul Parlamentar al Partidului Social-Democrat din Camera Deputaților și-a ales un nou lider, în persoana deputatului de Ialomița Marian Neacșu, acesta asigurînd interimatul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:50
(7772 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri din Borănești, «tîlhari» la drumul mare

Doi tineri cu vîrstele de 19, respectiv 30 ani, au fost reținuți pe bază de ordonanță de reținere, fiind cercetați pentru comiterea infracțiunii de «tîlhărie». Fapta, aflată în evidențele Poliției cu autori ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:49
(9046 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concursul Național de Muzică Bisericească «Lăudați pe Domnul!», ediția a V-a, 2012

Marți, 11 septembrie 2012, începînd cu ora 17,00, cu binecuvîntarea și în prezența Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi» din municipiul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:18
(10679 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În perioada 1-31 august 2012, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat 85 de inspecții, 7 la centre de prelucrare lapte independente, 27 inspecții în exploatații, 11 la ferme comerciale, 7 inspecții pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:44
(7872 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Bărbat găsit spînzurat în curte

Miercuri, 5 septembrie a.c., în jurul orei 14,25, un bărbat în vîrstă de 68 ani, din satul Condeești, a fost găsit spînzurat în curtea casei în care locuia. Un vecin care se afla în trecere a văzut trupul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:42
(8098 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Proiectil descoperit la culesul viei

Un proiectil perforant de artilerie de calibru 100 mm a fost descoperit în după-amiaza zilei de miercuri, 5 septembrie a.c, de doi cetățeni care se aflau la culesul viei, pe raza cartierului Buliga al municipiului ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:40
(9723 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificare legislativ-fiscală la achizițiile intracomunitare

Persoanele juridice și fizice care desfășoară activități economice în mod independent sau exercită profesii libere și au efectuat achiziții intracomunitare de bunuri în luna iulie 2012 sînt obligate să ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:37
(11274 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Bătrînă de 77 ani, izbită de o mașină

În județul Ialomița, traversarea pietonilor prin locuri nesemnalizate și nemarcate corespunzător a stat la baza producerii în luna august a.c. a 7 accidente rutiere, în urma cărora 3 persoane au decedat ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:34
(9215 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...