Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Primele sancțiuni la stațiile de carburanți

Ialomița: Primele sancțiuni la stațiile de carburanți

La o săptămână de la debutul controalelor care vizează stațiile de carburanți de pe raza județului Ialomița, Instituția Prefectului face publice rezultatele primelor verificări. Astfel, au fost aplicate 23 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 178 mii de lei. Astfel de controale se vor desfășura până la finalul lunii octombrie 2023. Mai mult, în cazul a doi operatori s-a dispus suspendarea activității.

Controalele continuă În urma tragediei petrecută la Crevedia, la sfârșitul lunii august 2023, la nivel național s-au declanșat ample controale privind firmele care administrează... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2023, 13:20 (14559 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Rezultatele controalelor realizate în școlile ialomițene

Rezultatele controalelor realizate în școlile ialomițene

Un nou început de an școlar, aceleași probleme. Potrivit in­formațiilor oficiale, ce reies din verificările în teren efectuate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Direcția de Sănătate Publică Ialomița, se evidențiază faptul că unitățile de învățământ continuă să se confrunte cu aceleași probleme pe care le întâm­pină de mai bine de 5 ani...

Realitatea din unitățile de învățământ Luni, 11 septembrie a.c., a debutat oficial anul școlar 2023-2024. În clasele celor 92 de unități de învățământ cu personalitate ju­ridică au intrat aproximativ 35 mii de preșcolari și elevi. Cu aproape... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 20:10 (2982 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA impune «branșarea individuală»

Soluții radicale

Urban SA impune «branșarea individuală»

Operatorul regional de apă Urban SA susține că, la Slobozia, «branșarea individuală» reprezintă singura soluție pentru furnizarea apei potabile conform așteptărilor populației. Potrivit estimărilor oficiale, «branșarea individuală» la nivelul întregului oraș ar putea fi realizată în decursul unui singur an. În cadrul unei conferințe de presă desfășurate luni, 4 septembrie 2023, directorul general al societății, Adrian Stoicescu, a anunțat că a făcut deja primele demersuri legale pentru atingerea acestui obiectiv. «Am notificat proprietarii de la nivelul a 15 scări de bloc unde sunt mai puțin de 5 proprietari de apartamente care nu sunt „branșați individual“... Vom continua acest proces ca singură... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 18:20 (8584 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele ialomițene în care copiii nu se nasc

Spitalele ialomițene în care copiii nu se nasc

Potrivit unei situații statistice a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, în ultimul an și jumătate, în două din cele patru spitale ialomițene nu s-a născut niciun copil. Este vorba despre Spitalul Orășenesc Țăndărei și Spitalul Municipal Urziceni. Spre deosebire de prima unitate medicală, cea de-a doua are personal medical speciali­zat și chiar un Compartiment pentru Neonatologie, transformat, pe timpul pandemiei, în Compartiment COVID-19. Cele mai multe nașteri au fost însă raportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Spitale doar cu numele Potrivit informațiilor... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2023, 15:10 (4519 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița încep școala fără «Corn și Lapte»

Elevii din Ialomița încep școala fără «Corn și Lapte»

Tradiționalul Program «Corn și Lapte» se va derula, în acest an, mult mai târziu decât ar fi trebuit. Astfel, la 11 septembrie 2023, elevii nu vor primi produsele alimentare oferite de Guvernul României. Oficialii Consiliului Județean Ialomița, instituție care coordonează acest program la nivel local, dau vina pe o serie de modificări legislative.

Produsele alimentare lipsesc la începutul anului școlar Anul școlar 2023-2024 debutează oficial pe data de 11 septembrie 2023. O dată cu deschiderea școlilor, produsele alimentare oferite de Guvernul României, prin Programul «Corn și Lapte... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2023, 10:50 (4986 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia va fi gata în noiembrie 2023

Încă 3 luni întârziere

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia va fi gata în noiembrie 2023

Intrată într-un amplu proces de modernizare, Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» nu este gata nici la al doilea termen avansat de oficiali, respectiv luna septembrie. Directorul instituției, Cătălin Stanciu, rămâne optimist: «Suntem pe mâini bune și suntem optimiști că pe data de 21 noiembrie vom putea inaugura sala cu piesa de teatru „Ghici cine vine“... Investiția nu este una mică deloc, dar rezultatele vor fi pe măsură!».

2,29 de milioane de lei-investiție Lucrările de modernizare a Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru» au debutat în luna martie a acestui... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2023, 12:50 (11962 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătiri pentru noul an școlar în centrele DGASPC Ialomița

Pregătiri pentru noul an școlar în centrele DGASPC Ialomița

bonus: S-a încheiat proiectul «VENUS-Împreună pentru viață în siguranță!»

La începutul săptămânii viitoare începe noul an școlar. Astfel, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a început pregătirea copiilor instituționalizați pentru redeschiderea școlilor. Peste 160 de copii aflați în grija instituției vor merge la școală în acest an.

Pregătiri în grafic Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița face eforturi pentru integrarea în sistemul educațional a copiilor instituționalizați. Anual, instituția se implică să asigure viitorilor elevi tot ceea ce au nevoie pentru a participa la activitățile didactice... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2023, 13:20 (5550 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Despăgubiri în valoare de 10,8 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Culturile de primăvară din primăvara anului 2022, afectate de seceta pedologică

Despăgubiri în valoare de 10,8 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Fermierii ialomițeni ale căror culturi înființate în primăvara anului 2022 au fost afectate de secetă vor fi, în sfârșit, despăgubiți de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Estimările instituției arată că ajutorul financiar care va fi distribuit în județul nostru se ridică la 10,8 milioane de lei. În acest moment, comisiile speciale înființate prin Ordin al prefectului județului Ialomița analizează situația calamităților produse culturilor însă­mânțate în primăvara anului 2023...

Sprijin financiar pentru fermierii afectați de secetă Seceta pedologică extremă, fenomen meteorologic... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2023, 15:25 (6305 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Val de pensionări în instituțiile subordonate MAI din Ialomița

Val de pensionări în instituțiile subordonate MAI din Ialomița

Discuțiile tot mai aprinse cu privire la «pensiile speciale», i-au determinat pe angajații institu­țiilor din subordinea Ministerului Afacerilor Interne din Ialomița, să-și grăbească pensionarea. În ultimul an, la ni­velul județului Ialomița, din structurile MAI s-au pensionat 120 de polițiști, jandarmi și pompieri.

Goana după pensiile speciale Inițial, «pensiile speciale» au fost acordate ca o modalitate de a recom­pensa anumiți magistrați pentru riscurile pe care și le-au asumat în timpul carierei. Treptat, acestea au fost extinse și la angajații din alte domenii de activitate, precum... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2023, 11:05 (9365 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Controale extinse la stațiile de carburanți din județul Ialomița

Controale extinse la stațiile de carburanți din județul Ialomița

Tragedia petrecută la Crevedia a obligat autoritățile să declanșeze controale ample la stațiile de carburanți din întreaga țară. În județul Ialomița, Instituția Prefectului Ialomița coordonează verificările prin intermediul instituțiilor abilitate. Estimările oficiale arată faptul că în județul nostru există peste 50 de astfel de unități, ce urmează a fi verificate în perioada următoare.

Verificări la stațiile de carburant Exploziile petrecute la o stație GPL din Crevedia, județul Dâmbovița, au obligat autoritățile să declanșeze verificări la nivelul stațiilor de carburanți. În Ialomița... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2023, 15:10 (19295 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Distrigaz Sud amenință cu sistarea alimentării cu gaze pe scările de bloc fără aerisire

Reglementări legislative noi și pentru Slobozia

Distrigaz Sud amenință cu sistarea alimentării cu gaze pe scările de bloc fără aerisire

Proprietarii de apartamente din scările de bloc fără aerisire se confruntă cu o nouă pro­blemă. Conform Ordinului nr. 2 din 18 ia­nuarie 2023, privind aprobarea Normelor tehnice pentru proiectarea, executarea și exploatarea sistemelor de alimentare cu gaze naturale, Distrigaz Sud poate sista alimentarea cu gaze în cazul în care nu sunt instalate detectoare automate de gaze naturale. Primele notificări au fost deja trimise către blocurile U27 și U28 din Slobozia.

Amenințarea este reală În august 2023, proprietarii de apartamente de pe două dintre scările de bloc fără aerisire au primit... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2023, 10:55 (14229 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat extinderea rețelelor de alimentare cu apă la Slobozia Nouă și Bora

Investiții noi pentru oraș

Consiliul Local Slobozia a aprobat extinderea rețelelor de alimentare cu apă la Slobozia Nouă și Bora

bonus: Despre insecte și deșertificarea orașului cu senatorul ex-AUR Rodica Boancă

Administrația locală susține noi investiții în Cartierele Slobozia Nouă și Bora. Concomitent cu investițiile în asfaltarea drumurilor publice din cele două cartiere, municipalitatea își propune să extindă rețelele de alimentare cu apă. În cadrul ședinței de joi, 31 august 2023, Consiliul Local Slobozia a aprobat indicatorii economici și studiile de fezabilitate pentru extinderea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare în cele două cartiere. Valoarea estimată a investițiilor care urmează să fie realizate se ridică la 3,2 milioane de lei.

Consens politic pentru investiții edilitare... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2023, 13:20 (10664 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Livia Gomes, fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe, inculpată într-un dosar al DNA

Livia Gomes, fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe, inculpată într-un dosar al DNA

bonus: Istoria infracțională a Liviei Gomes

Fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe, Livia Iuliana Gomes, este inculpată într-un dosar al Direcției Naționale Anticorupție. Procurorii DNA susțin faptul că aceasta ar fi «măsluit» două licitații pu­blice în urma cărora s-au achiziționat echipamente medicale pentru Complexul Multifuncțional «Caraiman» din Sectorul 1 al Capitalei, instituție pe care a condus-o. Prejudiciul estimat se ridică la 17,2 milioane de lei. Problemele cu legea ale fostului edil ialomițean sunt însă mai vechi...

3 capete de acuzare pe numele Liviei Gomes În timpul urmăririi penale, procurorii DNA au reținut... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2023, 18:20 (10583 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene cheltuie cei mai mulți bani pe salariile angajaților

Spitalele ialomițene cheltuie cei mai mulți bani pe salariile angajaților

Deși indicatorii de complexitate a cazurilor pe care le tratează (DRG-Diagnostic Related Groups) sunt scăzuți, spitalele ialomițene cheltuie bani mulți pe salariile pe care le plătesc angajaților. Cei mai buni indicatori de complexitate îi are Spitalul Județean de Urgență Slobozia, potrivit datelor oficiale. Filele de buget ale fiecărei unități medicale arată că, anual, peste 70% din cheltuielile evidențiate sunt reprezentate de salariile angajaților. Dintre aceștia, puțin peste 40% sunt medici specialiști.

Indicatori scăzuți de complexitate a cazurilor Sistemul DRG (n.red.... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2023, 14:55 (12593 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 27 milioane de lei pentru funcționarea legală a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Unde nu-i cap, vai de administrație

Investiții de 27 milioane de lei pentru funcționarea legală a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Administrația Pavel susține proiecte de investiții destinate reabilitării și moderni­zării Spitalului Județean Slobozia în va­loare de 220 milioane de lei. Recent, la această sumă s-au adăugat alte 27 milioane de lei. Banii reprezintă valoarea unor investiții necesare pentru «creșterea gradului de securitate la incendiu pentru obiectivele din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia». Suma va fi suportată din bugetul Con­siliului Județean Ialomița. «Am depășit faza inițială, suntem la faza de proiectare tehnică... După această etapă, proiectantul are termen până în luna septem­brie 2023 să realizeze acest proiect. În următoarele 6 luni ar trebui să se deruleze execuția lucrărilor!» a declarat... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2023, 11:05 (16731 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», pentru cei mici

Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», pentru cei mici

Duminică, 3 septembrie a.c., Slobozia a serbat ultima zi a «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», cel mai important eveniment agricol regional al anului. Cea de-a patra zi, ultima din programul manifestărilor, a fost dedicată că precădere copiilor. Printre evenimentele care au marcat această zi se numără atelierul pentru copii «Școala mea, natura», organizat de Ameropa Grains sub denumirea «Poveștile plantelor vindecătoare», atelierul de olărit și împletit spice, organizat de specialiștii Muzeului Național al Agriculturii din România și lecțiile de călărit oferite de «Basme cu Cai».

Educație pentru următoarele generații... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2023, 22:20 (2894 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», producători de la mic la mare

Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», producători de la mic la mare

Produsele alimentare reprezintă rezultatul muncii fermierilor. Astfel, «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» a reușit să aducă împreună micii și marii producători din industria de profil. Standurile amenajate în locația special dedicată expunerii produselor autohtone i-au atras imediat pe vizitatori.

Expur SA, un partener de încredere Prezenți și la ediția din acest an a «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», reprezentanții Expur SA, producătorul... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2023, 19:20 (7205 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Amenajarea miniportului de la Fetești este blocată din cauza a două procese

Amenajarea miniportului de la Fetești este blocată din cauza a două procese

Inițiativa autorităților lo­cale din Fetești de a construi un miniport tu­ristic este blocată în acest mo­ment din cauza a două procese, înregistrate pe rolul Judecăto­riei Fetești și Tribu­nalului Ialomița. Acțiunile au fost înaintate împotriva municipali­tății de către societatea Rovexim COM SRL, care are drept de proprietate asupra docului plutitor unde ar fi trebuit realizată inves­tiția. În cererea de che­mare în judecată, proprietarii cer magistraților să apere bu­nurile imobile de orice intervenție. Dacă solicitarea va fi aprobată, investiția nu poate fi realizată! În replică, oficialii Primăriei Fetești susțin faptul că miza acestor procese ar fi obținerea de către admi­nistratorii societății... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2023, 13:40 (10555 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», ziua a doua

Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023/«Gerry»-No. 1 și «Basme cu Cai»

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», ziua a doua

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», cel mai important eveniment agricol regional, promovează conceptul «agriculturii sustenabile». «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» a prezentat fermierilor și nu numai cele mai noi alternative care permit dezvoltarea unui tip de agricultură ce poate face față mult mai facil provocărilor generate de schimbările climatice. Astfel, cei care au participat la «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» au luat contact cu utilaje agricole performante, soiuri de semințe adaptate să reziste condițiilor climatice extreme și firme dedicate activității fermierilor români.

Grâul premiat de Forumul APPR... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2023, 20:05 (3355 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Urban SA recomandă branșarea individuală

Slobozia: Urban SA recomandă branșarea individuală

Majorarea prețului pentru metrul cub de apă furnizat de către Urban SA Slobozia impune identificarea unor noi alternative de reducere a costurilor pentru beneficiari. Una dintre soluțiile «la îndemână» o reprezintă branșarea individuală. Conducerea Urban SA recomandă această metodă: «Este o soluție convenabilă pentru toți. Oamenii vor plăti doar atât cât consumă, iar tensiunile privind facturarea vor dispărea!». Urban SA Slobozia oferă servicii de branșare individuală la rețeaua de apă la prețuri care variază între 600 și 1000 de lei, în funcție de numărul de camere din apartamente.

O piață uriașă, interes moderat... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2023, 11:10 (11752 vizualizări - 8 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Movilița: O bătrână a murit sub roțile unei mașini

Accident mortal la Movilița în seara zilei de miercuri, 18 iulie 2018. O bătrână de 70 de ani a fost călcată de mașina condusă de un tânăr de 21 de ani. În urma accidentului, femeia a murit pe loc. La fața ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 01:58
(11253 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Șofer mort într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani din Galați a murit miercuri, 18 iulie 2018, pe DN2, în apropiere de localitatea Ciocârlia. Acesta a intrat cu mașina pe care o conducea într-un cap de pod din beton. Trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:20
(7142 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenții care se angajează

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că absolvenții promoției 2018 vor beneficia de un ajutor financiar, denumit «sprijin de inserție», în valoare de 1500 de lei. Condiția ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:05
(6236 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Atenție, se închide gazul!

Miercuri, 18 iulie 2017, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale în Țăndărei, pe strada București, ca urmare a lucrărilor de reparații și întreținere a rețelelor. Intervenția se ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:17
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Un bărbat de etnie romă, în vârstă de 46 de ani, domiciliat în Țăndărei este principalul suspect al unui dosar penal privind fapte de «contrabandă calificată cu arme». În urma unei percheziții desfășurată ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:09
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit în urma unui infarct

Un bărbat de 55 de ani a murit luni, 16 iulie 2018, în timp ce mergea pe bicicletă, în municipiul Slobozia. Cel mai probabil, omul a suferit un infarct. El a fost descoperit în stare de inconștiență, căzut ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2018, 17:45
(9153 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Un tânăr de 17 ani, din Urziceni, a fost surprins de către polițiști în timp ce încerca să pătrundă într-un autoturism parcat. Marți, 10 iulie a.c., Poliția a fost sesizată, în miezul nopții, cu privire ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:25
(10056 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Marți, 10 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant un bărbat din Urziceni, bănuit că ar fi încercat să comercializeze o cantitate de tutun transportată cu ajutorul autoturismului propriu ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:20
(7688 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2018, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5317 șomeri, din care 702 șomeri indemnizați, respectiv 4615 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 20:20
(5349 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Marea Unire în viziunea celor mici»

Luni, 9 iulie 2018, Protopopiatul Slobozia a desfășurat prima activitate din proiectul educațional «Clubul de vară», aflat la cea de a IV-a ediție. Astfel, în parteneriat cu Biblioteca Județeană «Ștefan ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 19:05
(6868 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii stabilite prin lege, cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2018, în perioada 18-29 iunie 2018 , s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 18:50
(6158 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 176000 de lei, 18 permise de conducere reținute

La acest sfârșit de săptămână, 29 iunie-1 iulie a.c., polițiștii au intervenit la 72 de evenimente și au aplicat peste 600 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 176500 de lei, iar pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 18:05
(6539 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Șase subofițeri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au fost mobilizați să intervină în localitățile din Moldova, afectate de inundațiile din ultimele săptămâni. ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 17:05
(6046 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A murit din cauza extenuării

Un bărbat de 49 de ani, angajat ca maseur în cadrul Hotelului «Lebăda» din stațiunea Amara a murit la serviciu, din cauza oboselii. Bărbatului i s-a făcut rău în timp ce făcea un masaj unei persoane și ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2018, 18:05
(7401 vizualizări - 8 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-distribuție Dobrogea anunță pentru săptămâna viitoare, 2-6 iulie 2018, mai multe intervenții la rețeaua de distribuție și alimentare cu energie electrică din județul Ialomița. Astfel, energia electrică ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 19:40
(8143 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Coșereni și Movilița

Joi, 28 iunie 2018, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza județului s-au produs două accidente rutiere, soldate cu victime. Primul accident rutier s-a produs în jurul orei 9,00, pe DN ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 19:25
(8133 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele colective de muncă, în vizorul ITM Ialomița

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, numărul unităților din județul Ialomița cu peste 21 de salariați, la 31.05.2018,
era de 427, din care cu capital de stat (inclusiv bugetari) ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 19:20
(5119 vizualizări - 0 comentarii)


«O viață cât un Centenar»: O ialomițeancă, sărbătorită de reprezentanții MAI

Joi, 28 iunie 2018, s-a desfășurat la Valea Măcrișului acțiunea locală a proiectului, derulat la nivel național de Ministerul Afacerilor Interne, «O viață cât un Centenar». Campania are ca scop omagierea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 16:55
(6620 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Infractor arestat

Polițiștii din Ialomița au identificat un tânăr, de 28 de ani, din localitatea Borănești, care se sustrăgea executării unei pedepse de 3 ani pentru comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată». Acesta ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:40
(5478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

În urma unei acțiuni desfășurată de polițiștii din Ialomița pe șoselele județului, a fost identificat un tânăr de 29 de ani care conducea în stare de ebrietate. Acesta a refuzat testarea cu aparatul Drager ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:15
(4493 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Măsuri preventive împotriva incendiilor de vegetație uscată

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița trag un semnal de alarmă cu privire la modul în care fermierii trebuie să protejeze terenurile agricole de riscul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:05
(7173 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: A murit strivit de un copac

Este anchetă la Postul de Poliție Vlădeni după ce un bărbat, de 60 de ani, a murit miercuri, 20 iunie 2018, strivit de un copac, într-o pădure de la marginea localității. În momentul de față se fac cercetări ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2018, 13:55
(5431 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii mai 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5447 șomeri, din care 678 șomeri indemnizați, respectiv 4769 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 21:10
(4677 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști din Ialomița, la «Cupa Zâmbetelor»

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița s-au alăturat campaniei umanitare «Cupa Zâmbetelor», care a fost inițiată de un localnic din Ciulnița și se află la a doua ediție. Scopul campaniei este ajutorarea copiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 20:25
(3994 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional din Săveni, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat de 31 de ani, din Săveni, pe numele căruia exista un mandat european de arestare emis de autoritățile franceze. Cel în ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 19:35
(6524 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 160000 de lei, 18 permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 iunie a.c., polițiștii au intervenit la 100 de evenimente și au aplicat 499 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape 160000 de lei. De asemenea, au constatat ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 19:15
(6224 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț arestat

Un bărbat de 33 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunilor de «furt» și «furt calificat», a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 20:15
(5276 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în intervalele ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 19:05
(6831 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Furt comis după metoda «Sinești»

Doi tineri 20 și 25 de ani, ambii din Urziceni, au fost arestați după ce au furat bunuri dintr-o mașină parcată pe DN2A, în zona localității Lilieci, după metoda «Sinești». Polițiștii nu exclud varianta ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 18:48
(5825 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentă de 13 ani, înghițită de apele Brațului Borcea

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în momentul de față pentru a scoate din apele Brațului Borcea o adolescentă de 13 ani, din zona municipiului Fetești, care ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2018, 19:46
(7803 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...