Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Lupta civică împotriva Clean Tech Ciulnița devine legală

AER Muntenia SUD preia ștafeta

Lupta civică împotriva Clean Tech Ciulnița devine legală

La începutul săptămânii în curs, Judecătoria Slobozia a eliberat actul de înființare a Asociației Ecologice Regionale AER Muntenia SUD. Asociația, înființată la inițativa protestatarilor din Slobozia și Ciulnița, își propune să continue într-o formă legală lupta împotriva poluării rezultate ca urmare a activității firmei Clean Tech Ciulnița. «Am obosit să fim arătați cu degetul drept nebuni... Asociația are rolul de a prelua lupta noastră. Și pentru că problemele de mediu nu se opresc la Ciulnița, așteptăm ca alături de noi să vină toți cetățenii care nu se consideră protejați și corect reprezentați în conflictele cu firmele care poluează mediul!» susține Dorina Milea, președintele Asociației... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2023, 16:20 (12904 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Populația Ialomiței a scăzut cu 8,51%

În ultimii 10 ani

Populația Ialomiței a scăzut cu 8,51%

bonus: Mai puțini consilieri locali în 2024?

La un an de la debutul Recensământului Populației, al patrulea de la Revoluția din 1989, Direcția Județeană de Statistică Ialomița dă publicității rezultatele provizorii ale Recensământului 2021. Conform acestuia populația județului Ialomița a scăzut în perioada 2011-2021 de la 274148 de locuitori la 250816 locuitori. Conform datelor oficiale prezentate, printre localitățile în care numărul de locuitori a crescut se numără și Bărbulești. De asemenea, merită menționat faptul că, în cadrul Regiunii Sud Muntenia, Ialomița rămâne «cel mai tânăr județ», cu o medie de vârstă de 42,3 ani.

Date previzibile... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2023, 14:10 (7089 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Datoriile «latifundiarului» Ștefan Poienaru depășesc 156 milioane de lei

Din «Topul Forbes», în topul debitorilor

Datoriile «latifundiarului» Ștefan Poienaru depășesc 156 milioane de lei

În anul de grație 2011, ediția română a celebrei revistei «Forbes» îl plasa pe afaceristul Ștefan Poienaru pe locul 235 la nivel național, cu o avere estimată la 17 milioane de euro. În timp, averea de milioane de euro a acestuia s-a transformat în datorii către bănci și statul român. Valoa­rea estimativă a debitelor acumulate depășește în prezent 156 milioane de lei. Din această sumă, puțin peste 5 mi­lioane de lei au ajuns către creditori. Fără să mai surprindă pe nimeni, niciun leu din această sumă nu a ajuns la Stat.

Condamnat definitiv într-o anchetă a DNA La momentul publicării... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2023, 09:50 (12915 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Concurs de lectură la Biblioteca localității Sfântu Gheorghe

Concurs de lectură la Biblioteca localității Sfântu Gheorghe

Autoritățile locale din comuna Sfântu Gheorghe au aprobat, printr-o hotărâre de consiliu, organizarea unui concurs de lectură destinat elevilor și studenților din comunitate. Competiția se desfășoară în cadrul Bibliotecii din Sfântu Gheorghe.

Premii în bani pentru cititori Potrivit Hotărârii Consiliului Local al comunei Sfântu Gheorghe, la această competiție pot participa elevii cu vârste cuprise între 9 și 18 ani, dar și studenții până la 23 de ani. Regulamentul concursului prevede ca participanții să împrumute cărți de la Biblioteca localității Sfântu Gheorghe, apoi să redacteze un... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2023, 16:20 (11321 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Eficientizare energetică în valoare de 17,2 milioane de lei

Centrul Cultural «Ionel Perlea» intră în reabilitare

Eficientizare energetică în valoare de 17,2 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat vineri, 3 februarie 2023, un proiect de hotărâre prin care este aprobat devizul general al investiției în eficientizarea energetică a clădirii Centrului Cultural «Ionel Perlea», valoarea investiției fiind de 17,2 mi­lioane de lei. Pe perioada lucrărilor, instituția va susține evenimentele culturale la Casa Memorială «Ionel Perlea» de la Ograda.

O investiție anunțată și așteptată Contractul de finanțare pentru proiectul «Creș­terea eficienței energetice a clădirii Centrului Cultural „Ionel Perlea“» a fost semnat în martie 2022. Investiția, finanțată... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2023, 10:55 (5650 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Procurorii anchetează modul în care un glonț tras în Poligonul Ciulnița a ajuns în casa unui cetățean

Anchetă a Parchetului Militar în Ialomița

EXCLUSIV: Procurorii anchetează modul în care un glonț tras în Poligonul Ciulnița a ajuns în casa unui cetățean

Un incident pe care autoritățile îl anchetează în prezent s-a petrecut miercuri, 8 februarie a.c., în zona localității Ion Ghica, în incinta Poligonului Ciulnița, aflat în administrarea Batalionului 113 Artilerie «Bărăganul» din Slobozia. În urma unei misiuni de tragere a soldaților, un glonț a ajuns în casa unui cetățean care locuiește în apropiere. Cazul a intrat deja în atenția procurorilor militari. Se pare că nu este prima dată când cetățenii din Ion Ghica se confruntă cu astfel de situații.

Verificările sunt în curs Din primele informații, bărbatul, domiciliat în satul Ion Ghica... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2023, 19:20 (17453 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Familia fostului politician Silvian Ciupercă cere statului plata unor despăgubiri morale de 5 milioane de lei

Pentru «prejudiciul» creat de ancheta DNA

Familia fostului politician Silvian Ciupercă cere statului plata unor despăgubiri morale de 5 milioane de lei

Familia fostului președinte al Consiliului Județean Ialomița cere statului român despăgubiri morale în valoare de 5 milioane de lei pentru ancheta deschisă de Direcția Națională Anticorupție pe numele lui Silvian Ciupercă. Decedat în vara anului trecut, Silvian Ciupercă a fost reținut timp de 66 de zile la solicitarea procurorilor DNA. După aproape 6 ani de procese, Silvian Ciupercă a fost achitat definitiv de Curtea de Apel București, magistrații precizând în motivare că «faptele cercetate nu există».

«Am fost vânat!» Pe 10 februarie 2015, Direcția Națională Anticorupție a... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2023, 10:05 (12910 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Sistem de acces pe bază de cartele electronice, la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Siguranța elevilor, pe primul loc

Sistem de acces pe bază de cartele electronice, la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Pentru a asigura protecția elevilor și profesorilor în mod corespunzător, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia a implementat un sistem de acces pe bază de cartele
electro­nice. Investiția a fost realizată cu fonduri acordate de Primăria Municipiului Slobozia și este prima de acest tip implementată la nivelul unităților de învățământ din județul Ialomița.

Sistem unic la nivel județean Ialomița nu acționează unitar atunci când vine vorba despre siguranța elevilor și a cadrelor didactice. În timp ce unele școli au implementat sisteme de supraveghere video, altele au încheiate... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2023, 12:20 (13667 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Militari americani la Instituția Prefectului Ialomița

Militari americani la Instituția Prefectului Ialomița

În perioada 26 ianuarie-6 februarie a.c., în județul Ialomița s-a desfășurat exercițiul «CIMIC Victory», în cadrul căruia o echipă militară mixtă din cadrul Batalionului 1 CIMIC al Statului Major al Forțelor Terestre și Afaceri Civile al Statelor Unite ale Americii (US Civil Affairs) a efectuat o vizită de lucru. Oficialii americani s-au întâlnit la Slobozia și Bordușani cu reprezentanți ai instituțiilor publice județene și locale.

Sprijin pentru cooperarea dintre România și SUA Vizita militarilor americani a avut un caracter de informare și documentare și a vizat consolidarea cooperării... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2023, 20:10 (8177 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii EPPO au audiat 70 de persoane într-un dosar privind încasarea ilegală a subvențiilor APIA

Anchetă a Parchetului European la Cocora

Procurorii EPPO au audiat 70 de persoane într-un dosar privind încasarea ilegală a subvențiilor APIA

La începutul lunii ianuarie a.c., 70 de persoane au fost audiate la Postul de Poliție Cocora într-o anchetă a Parchetului European. Cercetările procu­rorilor EPPO îl au în prim plan pe primarul localității Cocora, Sorin Dănuț Lefter și vizează încasarea necuvenită a subvențiilor acordate de Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură, în campaniile din anii 2017-2018. Verificările ar fi fost extinse și asupra unor funcționari din cadrul APIA-Centrul Județean Ialomița.

O anchetă în curs Audierile pe care procurorii Parchetului European (EPPO) le-au efectuat la începutul lunii... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2023, 16:10 (22439 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a cheltuit 20,7 milioane de lei pentru investiții

În 2022

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a cheltuit 20,7 milioane de lei pentru investiții

Investițiile în Sănătatea ialomițenilor repre­zintă o prioritate pentru autoritățile locale și centrale. Astfel, anul trecut, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a beneficiat de fonduri în valoare de 20,7 milioane de lei pentru achiziționarea de echipamente medicale. Pentru anul în curs, sumele sunt aproximativ similare.

Investiții în Sănătate Cele 20,7 milioane de lei de care Spitalul Județean de Urgență Slobozia a beneficiat în anul 2022 pentru investiții provin de la Consiliul Județean Ialomița și Ministerul Sănătății. Potrivit listei de inventar realizată de reprezentanții unității... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2023, 14:05 (16139 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiectele Sloboziei, blocate de procese

De mai bine de 10 ani prin instanțe

Proiectele Sloboziei, blocate de procese

Trei dintre investițiile majore ale Sloboziei sunt blocate de litigiile apărute între constructori și autorități. Cel mai vechi dintre procese vizează investiția în stația de epurare a orașului, a cărei valoare s-a ridicat la 28,6 milioane de lei. O a doua inves­tiție blocată este cea pentru stația de tratare a orașului, investiție a cărei valoare se ridică la 7,84 milioane de lei. Însă cele mai multe procese în instanță, 15 conform informațiilor pu­blice, au fost generate de investiția pentru reabi­litarea Pieței Revoluției, unde s-au realizat până acum lucrări în valoare de 19,5 milioane de lei.

Scandalul Dytras a ajuns în instanță în 2011... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2023, 09:50 (11579 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița intră în vacanță în ultima săptămână a lunii februarie

Elevii din Ialomița intră în vacanță în ultima săptămână a lunii februarie

Conform noilor modificări aduse de Ministerul Educației, fiecare Inspectorat Școlar din țară a avut obligația de a decide în ce perioadă din luna februarie 2023 va programa vacanța de o săptămână a elevilor. Ialomița, alături de alte 29 de județe, a stabilit ca elevii să intre în vacanță în ultima săptămână a lunii, în perioada 20-24 februarie 2023.

O săptămână de vacanță Noile modificări aduse anul trecut de Ministerul Educației au vizat și perioada vacanțelor școlare. Astfel, oficialii de la București au dat posibilitatea Inspectoratelor Școlare să aleagă perioada în care elevii vor... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2023, 16:55 (20415 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii locali devin angajați ai Poliției ialomițene

Polițiștii locali devin angajați ai Poliției ialomițene

bonus: Candidat cu probleme penale, la concursurile organizate de IPJ

Recrutarea din sursă externă, alternativa utilizată de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița pentru a umple «golurile» rămase în urma pensionărilor masive din sistem, aduce la concursurile organizate candidați ale căror calități ridică unele semne de întrebare. Astfel, mai mulți angajați ai structurilor de Poliție Locală din cadrul primăriilor ialomițene s-au înscris la testările organizate de IPJ Ialomița pentru ocuparea funcțiilor de subofițeri în cadrul posturilor de Poliție Rurală. Doi dintre ei au și reușit să promoveze, iar în prezent au devenit angajați ai Poliției Române.

De la Poliția Locală, la Poliția Română... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2023, 13:55 (19158 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Control al Gărzii Naționale de Mediu la Clean Tech Internațional Ciulnița

Control al Gărzii Naționale de Mediu la Clean Tech Internațional Ciulnița

Garda Națională de Mediu a început în urmă cu o săptămână un amplu control la fabrica de­ținută de Clean Tech Internațional în localitatea Ciulnița. Verificarea vizează modul în care socie­tatea respectă măsurile dispuse privind poluarea olfactivă generată de activitatea fabricii. Declanșarea acestei acțiuni are la bază și demersurile pe care le-au făcut reprezentanții Avocatului Poporului, prin biroul din Slobozia al instituției, în ceea ce privește identificarea unei soluții pentru eliminarea problemelor de mediu.

Verificări în curs Controlul Gărzii Naționale de Mediu survine unei... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2023, 13:55 (15522 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Intergroup Engineering SRL cere plata unor penalități de 150 mii de lei lunar Primăriei Amara

Negociere eșuată

Intergroup Engineering SRL cere plata unor penalități de 150 mii de lei lunar Primăriei Amara

Scandalul public legat de datoria pe care administrația locală o are către firma de consultanță Intergroup Engineering SRL este departe de a se încheia. După îndelungi negocieri privind plata penalităților ce decurg dintr-un contract încheiat în 2016, societatea cere acum Primăriei Amara să plătească, lunar, 150 mii de lei. Valoarea inițială a plăților a fost de 40 mii de lei lunar... Somația blochează activitatea instituției, iar toate demersurile pentru a evita colapsul financiar au eșuat.

Istoria unui scandal În anul 2016, Primăria Amara încheie un contract, în valoare de 132500... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2023, 12:20 (15249 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Investiție de 500 milioane de euro (și) pentru Ialomița

A fost semnat Studiul de Fezabilitate pentru Drumul Expres TransRegio

Investiție de 500 milioane de euro (și) pentru Ialomița

Vineri, 27 ianuarie 2023, președintele Consi­liului Județean Ialomița, Marian Pavel, a semnat contractul privind rea­lizarea studiului de fezabi­litate pentru Drumul Expres TransRegio Galați-Brăila-Slobozia (Ialomița)-Drajna-Autostrada A2-Chiciu (Călărași). Proiectul privind Drumul Expres TransRegio reprezintă cea mai mare investiție din județul Ialomița și vizează implementarea de proiecte majore în infrastructura de transport în zona de Est și Sud a țării.

Încet, dar sigur La un an de la semnarea protocolului de colaborare dintre CNAIR și «Asociația de Dez­voltare Intercomunitară... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2023, 19:20 (4457 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița are un buget de 630,3 milioane de lei

În anul 2023

Consiliul Județean Ialomița are un buget de 630,3 milioane de lei

Joi, 19 ianuarie 2023, Consiliul Județean Ialomița a organizat o dezbatere publică privind bugetul anului 2023. Conform informațiilor oficiale prezentate în cadrul întâlnirii, autoritățile județene au la dispoziție 630,3 milioane de lei pentru susținerea cheltuielilor de funcționare și a cheltuielilor de dezvoltare aferente anului în curs. Bugetul anului 2023 este cu aproximativ o treime mai mare decât cel al anului precedent. Una dintre principalele surse financiare care a permis majorarea acestui buget o reprezintă finanțările europene. Bugetul prezentat în cadrul dezbaterii publice din 19 ianuarie a.c. va fi aprobat în plenul ședinței Consi­liului Județean Ialomița de marți, 31 ianuarie 20... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2023, 16:20 (13005 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Abuzurile sexuale asupra minorilor, greu de investigat

Se întâmplă în Ialomița

Abuzurile sexuale asupra minorilor, greu de investigat

Un studiu realizat în 2021 de către «Salvați Copiii România», ale cărui rezultate au fost făcute publice în ianuarie 2023, relevă faptul că tot mai mulți copii sunt victime ale abuzului sexual. Ialomița a fost inclusă la rându-i în această cercetare, datele specialiștilor fiind corelate cu cele ale Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Dincolo de statistici, modalitatea prin care autorii sunt trași la răs­pundere evidențiază indiferența organelor judiciare și instanțelor de a pedepsi astfel de fapte.

Statistici îngrijorătoare Organizația «Salvați ... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2023, 14:20 (13514 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia are peste 100 de obiective de investiții în 2023

Administrația Soare vrea în Cartea Recordurilor

Slobozia are peste 100 de obiective de investiții în 2023

bonus: S-a semnat contractul pentru Sala de Sport Polivalentă de peste 65 milioane de lei!

Administrația Soare are la dispoziție pentru anul 2023 un buget de 306 milioane de lei. Obiectivul declarat al acestui an îl reprezintă continuarea investițiilor inițiate în anul precedent si demararea altora noi. Bugetul urmează să fie aprobat în următoarea ședință a Consiliului Local Slobozia.

Un nou record pentru bugetul orașului Administrația Soare a făcut publice primele date privind bugetul Sloboziei pentru anul 2023. Conform informațiilor oficiale, bugetul pentru acest an se ridică la 306,1 milioane de lei. Suma este considerată una record, în condițiile în care în anul 2021... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2023, 10:05 (16617 vizualizări - 11 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: A murit după ce a căzut din mașină

Miercuri, 3 iulie a.c., pe drumul județean ce leagă localitățile Hagiești de Lilieci, în timp ce un șofer conducea o autoutilitară, pasagerul aflat pe scaunul din dreapta față al autovehicului s-ar fi sprijinit ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:25
(3668 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Beat la volan

Un bărbat de 53 de ani, din Săveni, a fost depistat de polițiștii Secției 7 Poliție Săveni, miercuri, 3 iulie a.c., în timp ce conducea un autovehicul, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:20
(4858 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Bărbat din Vrancea, sancționat pesntru transport ilegal de lemne

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Bucu au depistat pe raza comunei Bucu un bărbat, de 52 de ani, din județul Vrancea, în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare, o cantintate mai mare de ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:15
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Marți, 2 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 17,00, în afara localității Grivița ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 19:00
(3059 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, surprins cu un cuțit asupra sa

Marți, 2 iulie a.c., polițiștii de Ordine Publică din Urziceni au depistat un tânăr, de 18 ani, din Urziceni, care avea asupra sa un cuțit. În cauză cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 18:55
(4129 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni cuțit


Țăndărei: I-a furat banii din geantă

Marți, 2 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată de o tânără, de 19 ani, din Mihail Kogălniceanu, cu privire la faptul că un bărbat, de 29 de ani, din Țăndărei, i-ar fi sustras suma de 400 de lei și ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 18:50
(5542 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


RAJA SA Constanța activează Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a avertizărilor meteorologice de intensificări puternice ale vântului (rafale de peste 80-100 km/h), vijelii, grindină de dimensiuni medii și mari, frecvente descărcări electrice și averse torențiale ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 16:10
(4091 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Ordin de restricție pentru «violență în familie»

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați de către o femeie, în vârstă de 34 de ani, din Ograda, despre producerea unui conflict ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:20
(3792 vizualizări - 0 comentarii)


Motociclist acroșat între Cotorca și Ciocârlia

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 15,30, un motociclist, un bărbat de 53 de ani, a fost acroșat de un autoturism între localitățile Cotorca și Ciocârlia. Echipajul SMURD Urziceni i-a acordat victimei ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:15
(4422 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lan de grâu mistuit de flăcări

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, pompierii de la Detașamentul Slobozia au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu ce a cuprins aproximativ 20 hectare de cereale păioase. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:10
(2949 vizualizări - 0 comentarii)


289 de vitezomani, sancționați de polițiștii ialomițeni

În perioada 28-30 iunie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza întregului județ, în cadrul campaniei derulate la nivel național, cu scopul de a preveni evenimentele rutiere.  ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 11:10
(2775 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat mortal la Alexeni

Sâmbătă, 29 iunie a.c., în jurul orelor 22,30, în apropierea localității Alexeni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat de 56 de ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 11:05
(2957 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 171 de sancțiuni, 10 permise reținute

Joi, 27 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 40 evenimente, dintre care 34 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:20
(3840 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atenție la radare!

Începând de vineri, 28 iunie a.c., la nivelul întregii țări se va derula acțiunea de prevenire a accidentelor rutiere. Timp de 3 zile, toate radarale vor fi scoase pe șosele și autostrăzi pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:15
(3843 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Joi, 27 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 30 de ani, din Fetești, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:10
(4244 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 1-5 iulie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:05
(7230 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist băut acroșat la Țăndărei

Miercuri, 26 iunie a.c., un bărbat, de 42 de ani, din județul Tulcea, a acroșat un biciclist de 67 de ani pe raza localității Țăndărei. În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea biciclistului care ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:15
(3978 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Contrabandă cu țigări

Miercuri, 26 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza localității Movilița, într-un autoturism condus de un bucureștean, de 56 de ani, țigarete netimbrate și fără documente de proveniență, ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:10
(3967 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Arestat pentru «furt calificat»

Miercuri, 26 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei privative de libertate de 5 ani, pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat», emis de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:05
(5975 vizualizări - 1 comentariu)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Sâmbătă, 29 iunie 2019, în ziua de prăznuire a Sfinților Apostoli Petru și Pavel, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia se va marca un eveniment aniversar.
Credincioșii Eparhiei ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:35
(7876 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier, trei persoane rănite

Marți, 25 iunie a.c., pe raza orașului Amara s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 29 de ani, din județul Buzău, conducea un ansamblu auto pe ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:30
(3736 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Munteni Buzău: Beat la volan

Un bărbat de 57 de ani, din Munteni Buzău, a fost depistat de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:25
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe malul brațului Borcea

Marți, 25 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un bărbat, de 68 de ani, din Fetești, în timp ce pescuia pe malul brațului Borcea cu ajutorul unei unelte de pescuit tip halău. În cauză, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:20
(3283 vizualizări - 0 comentarii)


Lipsă apă la Dridu

Miercuri, 26 iunie 2019, în jurul orei 8,40, la Stația de pompare Dridu-Snagov a avut loc o cădere totală de tensiune, motiv pentru care stația nu mai poate funcționa. Imediat au fost anunțați reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 17:40
(3205 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu apă


Fetești: Adolescent de 15 ani, înecat în Brațul Borcea

Luni, 24 iunie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza municipiului Fetești, un echipaj de pompieri din cadrul Stației Fetești a intervenit cu o barcă pneumatică pentru căutarea unui adolescent de 15 ani ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:15
(3466 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești înecat


Platonești: A intrat cu mașina în copac

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, un bărbat de 50 de ani care se deplasa cu un aututurism pe direcția de mers Țăndărei-Platonești a derapat și a intrat într-un copac. Victimei i s-a acordat primul ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:10
(3715 vizualizări - 1 comentariu)


Armășești: Accident rutier soldat cu cinci victime

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orei 13,30, s-a produs o coliziune între două autoturisme în localitatea Armășești. Echipele de intervenție și prim ajutor au intervenit în salvarea victimelor, patru adulți ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:05
(4094 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Recuperare cadavru din Dunăre

Duminică, 23 iunie a.c., în jurul orelor 13,00, în zona localității Vlădeni, un echipaj de căutare-salvare din cadrul Stației de Pompieri Fetești a intervenit cu o barcă pneumatică pentru recuperarea unui ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:35
(4604 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni înecat


Slobozia: Pompieri chemați pentru deblocări de uși

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 12,00, pompierii au fost solicitați să intervină cu mijloacele din dotare pentru deblocarea intrării în apartament a unei femei de 85 de ani. Bătrâna a fost găsită ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:30
(4760 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Pieton acroșat de un autoturism

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, un pieton a fost acroșat de un autoturism pe raza localității Borănești. Victima, un bărbat de 25 de ani, a fost transportat în stare stabilă la spitalul din ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:25
(2993 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...