Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Laurențiu Ghiauru a dat în judecată funcționarii publici care l-au reclamat la Ministerul Mediului

Solicită daune morale de 300 mii de lei

Laurențiu Ghiauru a dat în judecată funcționarii publici care l-au reclamat la Ministerul Mediului

Fostul director executiv al Agenției pentru Protecția Mediului, în prezent comisar șef al Gărzii de Mediu Ialomița, Laurențiu Ghiauru, și-a dat în judecată foștii subordonați. Este vorba despre funcționarii publici care au reclamat Agenției Naționale pentru Protecția Mediului și Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor comportamentul abuziv al acestuia. În cererea de judecată, înregistrată pe rolul Tribunalului Ialomița, Laurențiu Ghiauru le cere funcționarilor publici plata în solidar a sumei de 300 mii de lei, pentru «încălcarea dreptului la onoare, demnitate, reputație și imagine». Dosarul a fost înregistrat la începutul lunii noiembrie 2022 și nu a fost stabilit încă un termen pentru această... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2022, 16:20 (11237 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Administratorii parcului eolian din zona Vlădeni au câștigat procesul intentat Primăriei

Administratorii parcului eolian din zona Vlădeni au câștigat procesul intentat Primăriei

În anul 2020, un număr de 200 de primării din România au fost acționate în instanță de către firme care administrează parcuri eoliene construite. Cererile de chemare în judecată au avut la bază o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție care a stabilit că toate cele 200 de administrații locale au impozitat în mod ne­corespunzător centralele eoliene, considerându-le «clădiri». Două dintre primăriile acționate în judecată sunt din județul Ialomița. Este vorba despre Primăria Vlădeni și Primăria Făcăeni. La 2 ani distanță, ambele administrații au pierdut procesele. Informațiile arată că doar Primăria Vlădeni este bună de plată și trebuie să înapoieze societății care administrează parcul eolian... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2022, 09:55 (17908 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Arestat preventiv pentru «trafic de droguri de mare risc»

Slobozia: Arestat preventiv pentru «trafic de droguri de mare risc»

Un tânăr de 30 de ani a fost arestat recent la Slobozia în urma unei solicitări venită din partea procuro­rilor Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia, fiind acuzat de «trafic de droguri de mare risc». Acesta avea obiceiul de a vinde stupefiantele la Fetești și Slobozia, fiind surprins în timpul unui flagrant organizat de anchetatori.

MDMA pe străzile din Slobozia și Fetești Datele procurorilor DIICOT-Biroul Teritorial Slobozia arată faptul că traficantul a fost filat de către organele ju­diciare pe tot parcursul... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2022, 12:10 (9237 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia beneficiază de 7 milioane de euro pentru «îmbunătățirea calității vieții»

«SOFT-Slobozia, un Oraș mai Frumos pentru Tine»

Slobozia beneficiază de 7 milioane de euro pentru «îmbunătățirea calității vieții»

În cursul anului viitor, Slobozia va accesa un proiect de 7 milioane de euro care are drept scop îmbunătățirea calității vieții, creșterea coeziunii sociale, îmbunătățirea mediului de viață și creșterea economică la nivelul orașului. Printre beneficiarii proiectului se numără și 1044 de persoane aflate în risc de sărăcie sau excluziune socială. Conferința de prezentare a proiectului s-a desfășurat săptămâna trecută, în sala de ședințe a Consi­liului Local Slobozia.

Bani europeni pentru SOFT Miercuri, 9 noiembrie 2022, reprezentanții administrației locale au prezentat public pro­iectul... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2022, 10:10 (15650 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de peste 50 mii lei în cazul societății Teletext SRL

ITM Ialomița a decis

Amenzi de peste 50 mii lei în cazul societății Teletext SRL

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a finalizat cercetările în cazul accidentului de muncă petrecut în incinta fermei de vaci a societății Teletext SRL, firmă care deține brandul de lactate «Diami», după 4 luni de la producerea incidentului. Societatea a primit 3 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 50 mii de lei, pentru nerespectarea normelor privind sănătatea și securitatea în muncă. Totodată se pare că una dintre cauzele principale ale tragediei ar fi consumul de alcool. Concluziile finale le vor stabili procurorii și polițiștii, o anchetă penală desfășurându-se la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia.

Concluziile inspectorilor ITM Ialomița... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2022, 14:10 (16115 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a început pregătirile pentru sezonul rece 2022-2023

Consiliul Județean Ialomița a început pregătirile pentru sezonul rece 2022-2023

Pregătirile pentru sezonul rece 2022-2023 au intrat în linie dreaptă și la nivelul județului Ialomița. Consiliul Județean Ialomița va asigura deszăpezirea drumurilor județene în baza Acordurilor-Cadru încheiate în 2019 cu societățile aflate în administrarea instituției. Este vorba despre Drumuri și Poduri SA și Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Anul trecut, administrația județeană a plătit pentru întreținerea acestor drumuri 768 mii de lei.

Ialomița, pregătită pentru deszăpezire În anul 2019, Consiliul Județean Ialomița a încheiat 3 Acorduri-Cadru, în vederea efectuării lucrărilor... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2022, 09:55 (15272 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Dezbaterea publică organizată de Clean Tech Ciulnița a fost contestată

Lupta grupului cetățenesc «Stop mirosurilor provenite de la Clean Tech!» continuă

Dezbaterea publică organizată de Clean Tech Ciulnița a fost contestată

Dezbaterea publică organizată de firma Clean Tech Ciulnița luni, 7 noiembrie 2022, a fost contestată oficial. Un grup de cetățeni activi pe pagina de Facebook «Stop mirosurilor provenite de la Clean Tech!» susțin că reprezentanții firmei nu au respectat procedura legală de reautorizare. Contestația a fost depusă vineri, 11 noiembrie 2022, la sediul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița.

Nimeni nu poate fi mai presus de lege Dezbaterea publică organizată de firma Clean Tech Ciulnița luni, 7 noiembrie 2022, a fost contestată. Organizarea acestei dezbateri publice reprezintă... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2022, 12:20 (6475 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

CAR Învățământ Slobozia, un nou Consiliu Director

Prima veste bună pentru deponenții prejudiciați

CAR Învățământ Slobozia, un nou Consiliu Director

bonus: Ancheta penală a intrat într-un con de umbră

Sâmbătă, 12 noiembrie 2022, membrii CAR Învățământ Slobozia s-au reunit în cadrul unei Conferințe Extraordinare în cadrul căreia a fost votat noul Consiliu Director al acestei instituții financiare nebancare. Președinte al noului Consiliu Director a fost ales Adrian Popa. Acesta a declarat pentru ziarul nostru că va remite publicității un comunicat de presă privind planul de măsuri pentru recuperarea prejudiciului generat de fosta conducere.

400 de membri pentru renașterea CAR Învățământ Slobozia Sâmbătă, 12 noiembrie 2022, orele 11,00, aproximativ 400 de membri ai CAR Învățământ Slobozia... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2022, 17:50 (8979 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia accesează 5,93 milioane de lei pentru locuințe «nZEB plus»

Slobozia accesează 5,93 milioane de lei pentru locuințe «nZEB plus»

Administrația locală din Slobozia a accesat în cadrul celei de-a doua etape de aprobare a investițiilor finantațe de Ministerul Dezvol­tării, Lucrărilor Publice și Administrației 5,93 mi­lioane de lei pentru «construirea de locuințe nZEB plus-pentru tineri/locuințe de serviciu pentru spe­cialiști din sănătate și învățământ».

A doua oară Administrația Soare a obțint aprobarea unei investiții în valoare de 5,93 milioane de lei pentru «construirea de locuințe „nZEB plus“». Acest tip de in­vestiții reprezintă o noutate absolută și permite, susțin autoritățile, «construirea unei clădiri... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2022, 16:25 (6435 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții punctuale în rețeaua de apă și apă uzată a orașului Slobozia

Sistemul de potabilizare a apei e vulnerabil

Investiții punctuale în rețeaua de apă și apă uzată a orașului Slobozia

Administrația locală face public un Raport privitor la «vulnerabi­litățile sistemului de apă potabilă din Slobozia». Raportul a fost prezentat consilierilor locali în vederea adoptării unor măsuri coerente de potabilizare a apei. Una dintre investițiile viitoare presupune finalizarea lucrărilor la stația de tratare a apei, lucrări blocate de rezilierea contractului cu SIA Dynamic Solution SRL. Conform Raportului, apa furnizată la acest moment «nu reprezintă un risc la adresa sănătății populației».

Apa noastră cea de toate mandatele
Administrația locală din Slobozia a cerut Urban... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2022, 09:55 (11199 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Gropile de gunoi neconforme, problema nerezolvată a primăriilor ialomițene

Gropile de gunoi neconforme, problema nerezolvată a primăriilor ialomițene

Deși în ultimii ani administrațiile locale din Ialomița au făcut eforturi în ceea ce privește gestionarea deșeurilor, proble­mele de mediu încă persistă. De la începutul anului și până în prezent, 12 localități din județ au fost sancționate de comisarii Gărzii de Mediu Ialomița din cauza existenței gropilor de gunoi neconforme. Potrivit informațiilor oferite de instituție, toate sancțiunile au fost aplicate comunelor din zona de Vest a județului Ialomița. Valoarea amenzilor depășește 150 mii de lei.

Gunoaie aruncate la voia întâmplării Până în urmă cu aproximativ 4 ani, aproape jumătate... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2022, 12:25 (10920 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție în energie verde la Țăndărei

Investiție în energie verde la Țăndărei

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Țăndărei din luna octombrie 2022, consi­li­erii locali au aprobat demararea unei investiții private în ceea ce privește producerea de energie verde. Astfel, a fost aprobată solicitarea unei societăți co­merciale de a construi un parc fotovoltaic pe un teren aflat în imediata apropiere a Drumului Național 21A. Potrivit deciziei autorităților locale din Țăndărei, investitorul are la dispoziție 2 ani pentru a realiza obiectivul.

Parc fotovoltaic la Țăndărei În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Țăndărei din luna octombrie 2022,... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2022, 14:25 (8732 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile locale au primit bani pentru piste de biciclete, «renovarea energetică» a clădirilor și «autobuze nepoluante»

Prima etapă de finanțare din cadrul PNRR în Ialomița a debutat

Administrațiile locale au primit bani pentru piste de biciclete, «renovarea energetică» a clădirilor și «autobuze nepoluante»

bonus: Investiții în valoare de peste 60 milioane de lei în prima etapă de finanțare la Fetești/Două locuințe pentru specialiști la Scânteia

Administrațiile locale din Ialomița au pri­mit aprobarea pentru  proiectele depuse în cadrul primei etape a Programului Național de Redresare și Reziliență. Conform listelor făcute publice săptămâna trecută, printre proiectele de investiții care vor fi finanțate în perioada imediat următoare se numără cele pentru piste de biciclete, «renovarea energe­tică» a clădirilor și «autobuze nepoluante». Cea mai mare valoare a unui proiect aprobată în Ialomița, în cadrul primei etape a PNRR, este de 6,9 mi­lioane de lei pentru «achiziția de vehicule nepoluante în municipiul Fetești și comuna Stelnica, județul Ialomița».

Nuca PNRR a fost spartă... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2022, 10:05 (6874 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Întârzieri la plata burselor destinate elevilor ialomițeni

Întârzieri la plata burselor destinate elevilor ialomițeni

Peste 8400 de elevi din Ialomița așteaptă încă de la în­ceputul anului școlar să beneficieze de bursele pe care Ministerul Educației le-a creat special pentru ei. Deși primăriile ialomițene au făcut demersuri pentru adoptarea actelor administrative în baza cărora se acordă banii, Ministerul Finanțelor se confruntă cu probleme în ceea ce privește distribuirea către buge­tele locale a sumelor defalcate din taxa pe valoarea adăugată (TVA). Sumele pe care elevii ar trebui să le primească lunar, prin sistemul de burse școlare al Ministerului Educației, se ridică la aproximativ 1,6 milioane de lei pentru toate categoriile de beneficiari.

Bursele școlare, în așteptare... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2022, 14:20 (2561 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suprafețe cu «neconformități», folosite pentru obținerea subvențiilor Uniunii Europene

La Mihail Kogălniceanu

Suprafețe cu «neconformități», folosite pentru obținerea subvențiilor Uniunii Europene

În august 2022, Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița a deschis o anchetă cu privire la o posibilă fraudare a bugetului Uniunii Europene. Vizați de acest dosar penal sunt administratorii a 5 societăți agricole care, în perioada 2016-2021, ar fi primit ilegal subvențiile pentru agricultură acordate de Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură, declarând suprafețe de teren mai mari decât cele pe care le dețineau în realitate. În total, ar fi vorba despre aproximativ 300 de hectare aflate pe raza loca­lității Mihail Kogălniceanu. Administrația locală a notificat instituțiile abilitate evidențiind «neconformități» în legătură cu respectivele suprafețe... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2022, 10:05 (18327 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laurențiu Ghiauru a fost numit la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița

Cu toate «suspiciunile privind capacitatea managerială»

Laurențiu Ghiauru a fost numit la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița

Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor a finalizat Raportul întoc­mit în urma verificărilor efectuate în cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Oficialii de la București au venit pentru a doua oară la Slobozia, în septembrie 2022, după un control anterior, realizat în februarie 2022. Dacă în timpul primei acțiuni nu au fost identificate deficiențe, cauza fiind clasată, de această dată funcționarii veniți de la București au constatat «suspiciuni privind capacitatea managerială» a directorului. Deși concluziile ultimului Raport sunt evidente, Laurențiu Ghiauru a fost numit începând de marți, 8 noiembrie 2022, la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița, după 10 ani... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 18:10 (18812 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 SRL a preluat serviciile de salubritate din 58 de localități ialomițene

După doar 8 luni

ADI ECOO 2009 SRL a preluat serviciile de salubritate din 58 de localități ialomițene

ADI ECOO 2009, firmă de salubritate preluată de către Consiliul Județean Ialomița în 2009, gestionează serviciile de salubritate în 58 de localități ialomițene. Performanța a fost posibilă în doar 8 luni. Reușita, susține conducerea firmei, se datorează administrațiilor locale. «Edilii locali au înțeles că ADI ECOO 2009 SRL reprezintă o soluție legală pentru problema deșeurilor. Împreună am reușit să asigurăm cadrul legal necesar gestionării acestor servicii!» declară Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL.

Numărătoarea continuă până în 2023 În urmă cu 8 luni, Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 15:20 (15265 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Un judecător a fost mutat de ÎCCJ la Tribunalul Ialomița

Cercetat disciplinar la Călărași

Un judecător a fost mutat de ÎCCJ la Tribunalul Ialomița

Aflat în prag de pensionare, un judecător, angajat al Tribunalului Călărași și cer­cetat disciplinar pentru că a contestat anumite hotărâri adoptate de Colegiul de conducere al instanței, a fost mutat, tot disciplinar, la Tribunalul Ialomița. Inițial, Consiliul Superior al Magistraturii a decis ca magistratul să fie retrogradat profesional și să profeseze în cadrul unei judecătorii. Soluția a fost atacată cu recurs la Înalta Curte de Casație și Justiție, instanță care a decis ca judecătorul să-și mențină gradul profesional și a dispus mutarea disciplinară a acestuia la Tribunalul Ialomița. Astfel, judecătorul Iulian Alexandru va profesa la cea mai mare instanță din județul nostru vreme de un an... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2022, 14:05 (14933 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Neregulile din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, ascunse sub preș de Ministerul Mediului

2 ani de controale, niciun rezultat

Neregulile din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, ascunse sub preș de Ministerul Mediului

Anul acesta s-au împlinit 2 ani de la primul control realizat de Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Oficialii au venit de la București la Slobozia în urma reclamațiilor făcute de funcționarii publici cu privire la atitudinea necorespunzătoare a directorului Laurențiu Ghiauru. În februarie 2022 și septembrie 2022, Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor a întreprins alte două acțiuni de verificare, ce au avut la bază aceleași reclamații. Tero­rizați și umiliți de către director, angajații Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița s-au resemnat la gândul că Ministerul Mediului i-ar putea ajuta.... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2022, 09:55 (13569 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Încasări de 837,91 milioane de lei la bugetul consolidat

În perioada ianuarie-septembrie 2022

Încasări de 837,91 milioane de lei la bugetul consolidat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița prezintă situația încasărilor și arieratelor înre­gistrate în perioada ianuarie-septembrie 2022. Astfel, la bugetul consolidat al județului au fost încasate 837,91 milioane de lei. Totodată, va­loarea debitelor nerecuperabile, înre­gistrate în aceeași perioadă de timp, depășește 558 milioane de lei.

Mai mulți bani la bugetul județului Datele prezentate de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că sumele încasate la bugetul consolidat, în pe­rioada ianuarie-septembrie 2022, se ridică la 837,91 mi­lioane... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2022, 16:20 (7802 vizualizări - 2 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
310 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Amplasarea radarelor

Ialomița: Amplasarea radarelor

Continuînd seria de acțiuni pentru prevenirea accidentelor în trafic, polițiștii rutieri au acționat pe principalele artere de circulație din județeț. Astfel, în ultimele 24 de ore, polițiștii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 17:46
(11841 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: radar Ialomița


Andrășești: Hoți prinși de polițiști

Polițiștii ialomițeni avertizează din nou asupra apariției unor hoți care pătrund în locuințe sau curțile oamenilor. În acest sens, miercuri, 25 ianuarie, trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 23 de ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 17:40
(9065 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Activități preventive cu elevii de la Liceul de Artă

În perioada 25-28 ianuarie, polițiștii ialomițeni s-au întîlnit cu elevii Liceului de Artă «Ionel Perlea» din Slobozia, polițiștii vorbind elevilor despre prevenirea implicării acestora în acte de delicvență ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 17:37
(8133 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prinși la furat de motorină într-o benzinărie

Colaborarea Poliției Locale Slobozia cu Biroul de Poliție Rutieră, inițiată de conducerea IPJ Ialomița și Poliția Locală Slobozia, începe să dea rezultate. O demonstrează acțiunea din noaptea trecută în ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 10:13
(7408 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


APIA: Adeverințe eliberate pentru accesare de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii plăților aferente Măsurilor 211-«Sprijin pentru zona montană defavorizată», 212-«Sprijin pentru zone defavorizate ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 10:04
(10520 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul PNL Cristina Pocora vrea demisia ministrului Baconschi

Deputatul PNL Cristina Pocora vrea demisia ministrului Baconschi

Așa cum și-a obișnuit electoratul în ultimul timp, deputatul PNL Cristina Pocora cere din nou demisia unui ministru. De această dată a venit rîndul ministrului Afacerilor Externe, Teodor Bacnschi, persoana ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2011, 08:34
(10572 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Fetiță de 8 ani, lovită de un microbuz ce transporta elevi

În cursul zilei de marți, 25 ianuarie a.c., în jurul orei 12.00, Poliția Fetești a fost sesizată despre faptul că pe strada Călărași din localitate s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2011, 18:32
(7429 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești accident


Grindu: Beat cu mașina prin sat

În cursul nopții de marți spre miercuri, 25/26 ianuarie a.c., în jurul orei 23.30, agenții Postului de Poliție Grindu au oprit în trafic un autoturism condus de un localnic, de 22 de ani. Întrucît emana ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2011, 17:12
(10768 vizualizări - 3 comentarii)


Țăndărei: Au furat plăci metalice din gard și le-au predat la fier vechi

După ce în perioada 20-25 ianuarie a.c., au sustras șase plăci metalice din gardul ce împrejmuia un teren intravilan din orașul Țăndărei, doi tineri au fost identificați și prinși de polițiști. Fapta a ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2011, 16:02
(11459 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Țăndărei furt


Urziceni: Urmărit internațional, identificat de polițiști

Polițiști din Urziceni au identificat în cursul zilei de marți, 25 ianuarie a.c., un bărbat, de 27 de ani, din Urziceni, urmărit internațional din luna octombrie a anului trecut. Pe numele acestuia Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2011, 15:32
(9078 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la Drăgoești și Stelnica

Ialomița: Incendii la Drăgoești și Stelnica

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Drăgoești, sat Valea Bisericii a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs marți, 25 ianuarie, în ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2011, 13:24
(10508 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Beat turtă, s-a suit pe un stîlp să fure cabluri

Un bărbat de 56 de ani, din localitatea Andrășești, a fost prins de polițiști în vreme ce încerca să fure cabluri. Aflat într-o avansată stare de ebrietate, bărbatul a fost surprins în flagrant după ce ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2011, 19:15
(10204 vizualizări - 1 comentariu)


Bordușani: «Am 14 ani si fur telefoane mobile!»

Un minor de 14 ani, din Slobozia, a fost prins după ce a furat un telefon mobil în valoare de 400 de lei. Telefonul aparținea unui localnic din Bordușani, care a sesizat agenții Postului de Poliție cu privire ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2011, 19:13
(9129 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Ion Roată: I-au furat din curte

Luni, 24 ianuarie, polițiștii din Ion Roată au fost sesizați că unui bătrîn din satul Broșteni (aparținător comunei) i-au fost furate țevile de fier din curte. În urma cercetărilor efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2011, 19:12
(8518 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată furt


APIA: Termenul de depunere a cererilor de ajutor acordat producătorilor de lapte de vacă, prelungit

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță fermierii interesați că a treia perioadă de depunere a cererilor privind Schema de ajutor specific acordat producătorilor de lapte de vacă din zonele ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2011, 19:12
(15921 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2011, 18:46
(7039 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei accidente într-o singură zi

Sîmbătă, 22 ianuarie a.c., pe raza județului s-au produs trei accidente de circulație soldate cu vătămarea corporală ușoară a trei persoane, cauza principală a evenimentelor fiind neadaptarea vitezei de ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 15:53
(7706 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Patroni cercetați pentru petarde comercializate ilegal

Doi administratori ai unor societăți comerciale cu sediile în Slobozia sînt cercetați de polițiști întrucît comercializau fără drept articole pirotehnice. Polițiștii Serviciului Arme, Explozibili și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 15:52
(8586 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia petarde


Urziceni: Prevenirea furturilor de animale, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de vineri spre sîmbătă, 21/22 ianuarie a.c., începînd cu ora 22.00, timp de trei ore, polițiști de siguranță publică, în colaborare cu jandarmi au acționat pe raza municipiului Urziceni ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 15:51
(7298 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Intervenții SMURD

Echipajele de prim ajutor ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină la sfîrșitul săptămînii precedente la cinci situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 13:14
(10960 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fata care și-a anunțat mama prin SMS că pleacă cu iubitul ei, găsită de polițiști

După ce și-a anunțat mama prin SMS că pleacă alături de iubitul ei de 17 ani, minora Leța Cătălina Maria, de 16 ani, din Fetești, a fost găsită de polițiști. Fata, sesizată ca dispărută la data de 19 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 11:07
(8137 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un singur drum blocat

Puțin înainte de orele 10,00 (09,45), luni, 24 ianuarie, Poliția ialomițeană a dat publicității situația drumurilor unde traficul rutier este întrerupt din cauza poleiului și zăpezii abundente. Astfel ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 10:00
(13350 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: La 15 ani, a «împrumutat» mașina tatălui vitreg pentru o plimbare

Joi, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 13.30, un bărbat de 35 de ani, domiciliat în localitatea Bărbulești, a sesizat prin Sistemul Național Unic Apel de Urgență 112 dispariția automobilului proprietate personal ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2011, 13:22
(9912 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bărbulești


Ialomița: Cod Galben

Ialomița: Cod Galben

Pentru intervalul 22 ianuarie, orele 12.00-23 ianuarie, orele 23.00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod Galben pentru jumătate de țară. Printre județele ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2011, 13:05
(11147 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Încasări mai mari la buget

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna decembrie 2010 au fost încasate la bugetul general consolidat peste 43,6 milioane lei, în procent de 96,01% față de plan, înregistrîndu ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2011, 11:28
(8684 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beat la volan și fără permis

Un echipaj al Poliției Rutiere a depistat în cursul nopții de joi spre vineri (21-22 ianuarie), pe DJ212, un bărbat, de 31 de ani, care conducea fără permis. Polițiștii au procedat la oprirea regulamentară ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2011, 08:12
(9981 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Biblioteca vine la tine» de 24 ianuarie

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, Liceul de Artă «Ionel Perlea» Slobozia și Grupul Școlar «Înălțarea Domnului» Slobozia lansează proiectul «Biblioteca vine la tine». Proiectul este de fapt ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 16:04
(8282 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Tînăr și Diferit», proiect pentru 20 de tineri

Asociația pentru Dezvoltare și Incluziune Socială, în parteneriat cu Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării, organizează în perioada 21-23 ianuarie 2011 la Bușteni atelierul educațional «Tînăr ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 15:56
(6642 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Întîlnire cu angajatorii pe tema depunerii online a declarațiilor

Direcția Genarală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că joi, 27 ianuarie 2011, ora 10.00, în sala de ședințe a DGFP Ialomița, se va desfășura o instruire a angajatorilor ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 15:47
(9256 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai, cele mai puține rechemări în service

Hyundai, cele mai puține rechemări în service

Potrivit unul studiu realizat de «L’Automobile Magazine»-Franța, referitor la rechemările în service ale principalelor mărci auto, Hyundai se poziționează pe prima poziție, avînd cele mai puține rechemări ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 15:36
(7942 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...