Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Polițiștii au reținut trei persoane în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Polițiștii au reținut trei persoane în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

UPDATE: Prejudiciu record de 49 milioane de lei!

După 2 ani de cercetări, polițiștii și procurorii din Slobozia au făcut primele demersuri în dosarul penal ce vizează instituția financiară nebancară CAR Învățământ Slobozia IFN. În urma perchezițiilor desfășurate miercuri, 19 octombrie a.c., la Slobozia și București, trei persoane au fost reținute, pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță. Cel mai probabil, în funcție de decizia procurorului de caz, acestea ar putea fi prezentate instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă.

Cercetările continuă
Plimbat vreme de 2 ani între organele... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2022, 11:30 (20810 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Marian Neacșu&Comp controlează 43,94 milioane de euro din PNRR

Acuzații fără precedent la nivelul Secretariatului General al Guvernului

Marian Neacșu&Comp controlează 43,94 milioane de euro din PNRR

În urmă cu o săptămână, presa centrală prelua o notă a unuia dintre directorii generali din cadrul Secretariatului General al Guvernului, Ștefan Jicol. Conform declarațiilor acestuia, Marian Neacșu și consilierul său Victor Moraru, devenit director al Direcției Generală Guvernare Deschisă, Relații Publice și Cooperare, din cadrul SGG, sunt acuzați că au încălcat deliberat legea pentru a gestiona fonduri euro­pene în valoare de 43,94 mili­oane de euro, fapt care creează «un risc major și iminent pri­vind comiterea unor fapte de corupție, cu lipsa transparenței actelor administrative și cheltuirea discreționară, în interesul unui grup periculos, a fonduri­lor bănești alocate de Comisia Europeană»... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2022, 13:10 (13397 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Andrășești: Și-a omorât prietenul de pahar

Andrășești: Și-a omorât prietenul de pahar

Un bărbat de 45 de ani, din Andră­șești, a fost arestat preventiv, la sfârșitul săptămânii precedente, după ce l-a înjunghiat mortal pe prietenul său de pahar. Cei doi se aflau la o cârciumă de pe raza localității, moment în care s-au luat la ceartă. Oamenii spun că bărbatul arestat avea un comportament antisocial de fiecare dată când se îmbăta. «Cercetările continuă pentru a se stabili întreaga împrejurare în care s-au petrecut faptele!» transmit procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

Arestat preventiv pentru 30 de zile Datele din ancheta deschisă de procurorii Parchetului... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2022, 19:10 (5488 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Angajatorii caută forță de muncă «disponibilă», tinerii caută salarii «ca afară»

Ialomița: Angajatorii caută forță de muncă «disponibilă», tinerii caută salarii «ca afară»

bonus: Portret de tânăr șomer la 17 ani

AJOFM Ialomița a organizat vineri, 14 octombrie 2022, o ediție a Bursei locurilor de muncă destinată tine­rilor absolvenți. În cifre, evenimentul a fost unul comun, asemeni majorității celor desfășurate în ultimii ani: 21 de agenți economici prezenți din 129 invitați, 119 locuri de muncă oferite, 184 de oameni aflați în căutarea unui loc de muncă, 29 de potențial angajați selectați pentru un viitor interviu. Dincolo de cifrele seci însă, specialiștii din domeniu remarcă o situație paradoxală: tot mai mulți tineri vor să muncească în țară.

Nimeni nu mai are încredere Anunțată inițial... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2022, 18:40 (7962 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are doar jumătate din perdelele forestiere promise de Ministerul Mediului

După 20 de ani

Ialomița are doar jumătate din perdelele forestiere promise de Ministerul Mediului

Ministerul Mediului, prin Regia Națională a Pădurilor-ROMSILVA, lansa, cu 20 de ani în urmă, Programul Național privind înființarea perdelelor forestiere. Scopul acestei inițiative le­gislative a fost acela de a proteja autostrăzile și drumurile na­ționale, în sezonul rece, de depunerile masive de zăpadă. În Ialomița ar fi trebuit plantate perdele forestiere pe o suprafață de aproximativ 50 hectare. În cele două decenii care au trecut de la adoptarea planului și până în prezent s-au plantat doar 24 hectare, în imediata apropiere a Bălții Ialomiței, spre Cernavodă. Restul proiectelor sunt încă în faza de licitație publică sau așteaptă undă verde din partea Guvernului României, în privința exproprierilor... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2022, 17:20 (9381 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul român, proprietar de «palat» la Țăndărei

Statul român, proprietar de «palat» la Țăndărei

Statul român, prin Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate și Agenția Națională de Administrare Fiscală, a devenit proprietar al unui «palat țigănesc», construit în orașul Țăndărei. Casa, a cărei valoare ar depăși 1 milion de lei, a intrat în proprietatea Statului în baza unei sentințe judecătorești, emisă de Tribunalul Ialomița, la solicitarea Curții de Apel din Paris. Imobilul i-a aparținut unei femei de etnie romă, cercetată penal într-o cauză a autorităților judiciare franceze pentru exploatarea minorilor. Mamă a șase copii, aceasta i-ar fi obligat să practice cerșetoria, dar să și fure sume de bani pe care cetă­țenii francezi le scoteau de la bancomatele amplasate... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2022, 11:10 (9052 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitare energetică de 4,1 milioane de lei pentru Sala «Europa»

Reabilitare energetică de 4,1 milioane de lei pentru Sala «Europa»

Vineri, 7 octombrie a.c., în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, consilierii județeni au decis finanțarea unei investiții de 4,1 mili­oane de lei pentru «eficientizarea energetică a Sălii de spectacole „Europa“». Rea­mintim că Sala de spectacole «cu geometrie variabilă» a fost inaugurată în 2015, după o perioadă de așteptare de 20 de ani.

Obsesia eficientizării energetice Consiliul Județean Ialomița extinde lista clădirilor care ur­mează a fi eficientizate energetic. Vineri, 7 octombrie 2022, consilierii județeni au aprobat în cadrul unei ședințe desfășurate on-line o investiție... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2022, 16:25 (3384 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: 2,1 milioane de euro pentru investiții

Fetești: 2,1 milioane de euro pentru investiții

Consiliul Local al Municipiu­lui Fetești a organizat, în urmă cu o săptămână, o ședință de îndată în cadrul căreia au fost aprobate mai multe proiecte ce au vizat obținerea fondurilor europene. Inițiati­vele, elaborate de primarul Laurențiu Șonchereche, însumează 2,1 mili­oane de euro. Toate cele 4 proiecte inițiate de primarul munici­piului au fost aprobate în unanimitate de către aleșii locali ai cetățenilor din Fetești.

Fonduri europene la Fetești Primul proiect inițiat de primarul Laurențiu Șonchereche pe care consilierii locali l-au aprobat vizează renovarea energetică a sediului... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2022, 12:20 (4799 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gradul de încasare a taxelor și impozitelor în Ialomița a fost de 53,79%

În anul 2021

Gradul de încasare a taxelor și impozitelor în Ialomița a fost de 53,79%

Un raport privind gradul de încasare a impozitelor și taxelor locale la nivelul județului Ialomița pentru anul 2021 reflectă o scădere dramatică a veniturilor admi­nistrațiilor locale. Ialomița se plasează în zona de jos a clasamentului național de mai bine 10 de ani. Primarii localităților ialomițene susțin că cifrele nu reflectă realitatea. «Sistemul de calcul este diferit. În cazul localității Sfântu Gheorghe, nivelul de încasare a taxelor și impozitelor este de 82%!» susține Mădălin Teculescu, primarul comunei Sfântu Gheorghe.

În coada clasamentului național Un raport al Agenției... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2022, 10:55 (14746 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proprietarii de garaje din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile

Prima victorie administrativă la Slobozia

Proprietarii de garaje din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile

Administrația locală a înregistrat prima victorie admi­nistrativă reală. După un an de eforturi, proprietarii garajelor din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile. Dragoș Soare, primarul Sloboziei speră ca suprafața va fi liberă în primăvara anului 2023.

Pași mici, dar vizibili După 10 de ani de eforturi administrative și un an de la ridicarea primului garaj amplasat ilegal în Bazarul Municipal al Sloboziei, proprietarii au decis să se conformeze noilor reglementări administrative. În cursul acestei veri, aproximativ o treime din cele 128 de garaje existente în zonă au fost... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2022, 14:55 (16178 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aproape două decenii de proiecte ratate privind amenajarea rețelelor de canalizare

În Ialomița

Aproape două decenii de proiecte ratate privind amenajarea rețelelor de canalizare

Rețelele de canalizare construite de administrațiile locale din Ialomița nu respectă Directiva Consiliului Europei privind gestionarea apelor uzate. Concluzia se regăsește într-un Raport al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița care a analizat starea rețelelor de canalizare, construite în fiecare localitate din Ialomița. Cele mai multe probleme există în mediul rural, acolo unde o parte din șantierele deschise au intrat în conservare. Așa se face că, în lipsa unor rețele eficiente de canalizare, localnicii continuă să folosească fosele septice sau toaletele din curte. Problemele privind amenajarea rețelelor de canalizare ar fi fost rezolvate dacă proiectele inițiate de primarii ialomițeni... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2022, 11:10 (5540 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va avea parc fotovoltaic

Consilierii locali au votat

Slobozia va avea parc fotovoltaic

În cadrul unei ședințe extraodinare a Consiliului Local Slobozia, desfășurată vineri, 7 octombrie 2022, consilierii locali ai orașului au votat pentru realizarea unui parc fotovoltaic. Proiectul supus dezbaterii consilierilor locali a fost inițiat de către primarul Dragoș Soare și are drept scop identificarea unor surse alternative de energie, mai puțin poluante. Parcul fotovoltaic va fi amenajat pe un teren neproductiv, află în proprietatea administrației locale. Primul parc fotovoltaic construit de o instituție publică în Ialomița este cel al Consiliului Județean Ialomița. Amplasat lângă situl arheologic «Orașul de Floci» din Giurgeni, parcul a fost concesionat după 10 ani de la finalizarea... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2022, 13:05 (15450 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Executările silite ale Asociațiilor de Proprietari cu restanțe către Urban SA, respinse de instanță

Decizii ale Judecătoriei Slobozia

Executările silite ale Asociațiilor de Proprietari cu restanțe către Urban SA, respinse de instanță

Judecătoria Slobozia a res­pins jumătate dintre procesele deschise de executorul ju­decătoresc desemnat de operatorul de apă Urban SA să recupe­reze debitele înregistrate de Asocia­țiile de Proprietari care au în administrare blocurile Sloboziei. Soluțiile nu sunt însă definitive și pot fi atacate la o instanță superioară. Oficialii societății care distribuie apa în muni­cipiul Slobozia susțin faptul că judecătorii au cerut în cazul acestor acțiuni detalii suplimentare cu privire la existența entităților chemate în instanță. O parte dintre Asociațiile de Locatari fie sunt fără conducere, fie și-au pierdut personalitatea juridică. În acest caz, responsabilitatea aparține administrației locale care... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2022, 16:20 (12577 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Costurile pentru reabilitarea podurilor ialomițene s-au dublat

În numai 2 ani

Costurile pentru reabilitarea podurilor ialomițene s-au dublat

Podurile din Ialomița redevin o prioritate investițională pentru adminis­trația județeană. Cel mai afectat dintre ele în acest moment este podul de la Țăndărei, unde nu s-au mai executat lucrări de consolidare din anul 1966. «Toate podurile din Ialomița reprezintă priorități investiționale. Dar cele de la Bucu și Țăndărei sunt primele vizate!» susține admi­nistratorul public al județului, Alexandru Potor. Consiliul Județean Ialomița a aprobat miercuri, 28 septembrie 2022, majorarea indicatorilor economici pentru investițiile la podurile de la Bucu și Fierbinți.

Pavel caută bani pentru poduri din 2020... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2022, 15:05 (12747 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Canalizare și apă la Slobozia Nouă

Șapte dintr-o lovitură!

Canalizare și apă la Slobozia Nouă

Administrația Soare reia in­vestițiile în sistemul de apă și canalizare din Slobozia Nouă. Consiliul Local Slobozia a aprobat în ședința ordinară de joi, 29 septembrie 2022, un proiect de hotărâre privind «extinderea rețelei de alimentare cu apă și canalizare în Cartierul Slobozia Nouă». Investiția vizează 7 străzi și are o va­loare estimată de peste 856000 de lei.

Cărările bătute ale investițiilor Consiliul Local Slobozia a decis joi, 29 septembrie 2022, să reia procedurile afe­rente investițiilor în sistemul de alimentare cu apă și canalizare în Cartierul Slobozia Nouă. Proiectul... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2022, 10:55 (8041 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campioana Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» la echitație

Campioana Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» la echitație

Bianca Măciucă are 17 ani și este una dintre puținele tinere din Ialomița care practică echitația în cadrul concursurilor sportive de gen. Am cunoscut-o în banca ei de elevă de clasa a XII-a, pregătindu-se pentru Bacalaureatul de anul acesta. Dar marea ei pasiune rămâne echitația și speră că într-o bună zi va deveni una dintre campioanele României la acest sport.

Curaj de a zbura peste obstacole Bianca e timidă și prinde greu glas. O lăsăm pe colega ei de bancă, Crinuța, să îi spună povestea. A văzut-o călărind, a văzut-o câștigând concursuri, zburând peste obstacole alături de Corado... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2022, 14:40 (14570 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

«Demisia ministrului Câmpeanu reprezintă un gest de normalitate!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Demisia ministrului Cîmpeanu reprezintă un gest de normalitate!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu reacționează public la recenta demisie a mi­nistrului Educației, Sorin Cîmpeanu. În opinia sa, această demisie repre­zintă un gest de normalitate, indiferent de natura acuzațiilor aduse: «Este evident că pe agenda publică a românilor acest scandal este unul marginal. (...) Dar acest gest este unul de normalitate care demonstrează că societatea românească se poate schimba!».

Politica bunului simț Reacțiile politice din ultimele zile privitoare la demisia ministrului Educației, Sorin Cîmpeanu determină mediul politic local să reacționeze public. Deputatul... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2022, 12:55 (2402 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Direcția de Asistență Socială Slobozia renovează Adăpostul de Noapte

Direcția de Asistență Socială Slobozia renovează Adăpostul de Noapte

Adăpostul de Noapte destinat oamenilor străzii, administrat de Direcția de Asistență Socială a Primăriei Slobozia, a intrat în reabilitare. Imobilul va fi reamenajat și recompartimentat astfel încât spațiul oferit beneficiarilor să fie generos. Investiția se ridică la 300 mii de lei.

Sprijin pentru oamenii străzii Adăpostul de Noapte al Direcției de Asistență Socială, din cadrul Primăriei Slobozia, a fost dat în folosință în urmă cu 10 ani. Clădirea se află în Cartierul Bora și este pentru prima dată când be­neficiază de un amplu program de reabilitare. «Scopul investiției este acela... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2022, 13:20 (10988 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Producții medii scăzute pentru culturile de rapiță, orz și grâu

Estimările Direcției Agricole Ialomița

Producții medii scăzute pentru culturile de rapiță, orz și grâu

Seceta pedologică extremă a dat peste cap activitatea fermierilor ialomițeni. Lipsa apei în sol a făcut ca plantele să nu se dezvolte suficient, agricultorii înregistrând producții medii mult mai mici decât în anul 2021. La cultura de grâu, de exemplu, anul acesta, s-a obținut o producție medie care nu a depășit 5000 kg/ha.

Lipsa apei în sol, o mare problemă Conform prognozelor agrometeorologice, în perioada octombrie 2021-martie 2022, în zona Câmpiei Bărăganului, cantitatea de precipitații nu a depășit 240 l/mp. Conținutul de apă pe profilul de sol 0-100 cm a prezentat valori scăzute... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2022, 17:10 (7907 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sezonul virozelor respiratorii a început oficial în Ialomița

Sezonul virozelor respiratorii a început oficial în Ialomița

Medicii ialomițeni se confruntă cu valuri de pacienți afectați de virozele respiratorii, chiar dacă sezonul rece nu și-a intrat oficial în drepturi. La Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, din 10 pacienți consultați într-o zi, 6 prezintă simptome specifice virozelor respiratorii. Cadrele medicale susțin că evitarea aglomerației și spălatul pe mâini reprezintă cele mai sigure metode pentru a evita îmbolnăvirea.

Pacienții primesc tratamente la UPU Slobozia Deși sezonul virozelor respiratorii debuta către sfârșitul lunii octombrie, anul acesta primii pacienți... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2022, 13:50 (13145 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Cod Portocaliu de ploi abundente

Ialomița: Cod Portocaliu de ploi abundente

Administrația Națională de Meteorologie a transmis o atenționare tip Cod Portocaliu de ploi abundente, valabilă pentru perioada 5 iulie 2021, orele 12,00-6 iulie 2021, orele 10,00. Conform meteorologilor ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2021, 13:40
(1761 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în orașul Căzănești!

Pentru efectuarea unor lucrări de modernizare, reparații și întreținere a instalațiilor, furnizorul de energie electrică sistează luni, 5 iulie a.c, în intervalul orar 9,00-16,00, alimentarea cu energie ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2021, 12:00
(3279 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 4 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10793, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2021, 16:35
(2182 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Sâmbătă, 3 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10793, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2021, 16:55
(1485 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au căzut cu mașina în apele Brațului Borcea

Fetești: Au căzut cu mașina în apele Brațului Borcea

Pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină în dimineața zilei de sâmbătă, 3 iulie a.c., la ora 3,35, pentru a salva trei bărbați care au căzut cu mașina în apele Brațului Borcea, la Fetești. ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2021, 10:00
(4903 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Țigări de contrabandă ascunse într-o geantă de voiaj

Un bărbat, de 46 de ani, din Călărași s-a ales cu undosar penal după ce asupra sa s-au descoperit 210 pachete de țigări de contrabandă. În ziua de joi, 1 iulie a.c., a fost oprit în trafic pentru un control ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 17:40
(2955 vizualizări - 0 comentarii)


Crucea Roșie Română împlinește 145 de ani de activitate

Pe data de 4 iulie a.c., Crucea Roșie Română împlinește 145 de ani de activitate. Crucea Roșie Română a fost înființată în anul 1876 și este o organizație umanitară membră a Mișcării Internaționale de ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 17:30
(4099 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Locuință cuprinsă de flăcări

În dimineața zilei de vineri, 2 iulie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din satul Condeești. La sosirea forțelor de intervenție ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 17:15
(3805 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: A găsit în curte un cartuș de infanterie

Proprietarul unei gospodării din comuna Perieți a solicitat intervenția pompierilor, după ce a descoperit în curte un cartuș de infanterie, rămas neexplodat. Pirotehniștii din cadrul ISU Ialomița s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 16:45
(3517 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Două autoturisme, implicate într-un accident rutier

Movila: Două autoturisme, implicate într-un accident rutier

Pompierii din cadrul Stației Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier produs pe raza comunei Movila, în care au fost implicate două autoturisme. La locul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 16:30
(4111 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Movila accident


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 2 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10793, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 16:05
(2467 vizualizări - 0 comentarii)


Registrul Național al persoanelor care au comis infracțiuni sexuale, operațional

Poliția Română a operaționalizat Registrul național automatizat cu privire la persoanele care au comis infracțiuni sexuale, de exploatare a unor persoane sau asupra minorilor. Registrul se constituie ca ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 19:00
(3919 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan în stare de ebrietate

Un tânăr, de 26 de ani, din Slobozia, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins în trafic în stare de ebrietate. Acesta a fost oprit de oamenii legii pentru un control de rutină în noaptea de miercuri ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 18:20
(3466 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii au organizat percheziții în orașul Țăndărei

Descinderi în forță ale polițiștilor în orașul Țăndărei. În ziua de miercuri, 30 iunie a.c., oamenii legii au descins la 12 adrese de pe raza orașului. În urma perchezițiilor, polițiștii au ridicat 3 cartușe ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 18:00
(8349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină și ploi abundente

Ialomița: Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină și ploi abundente

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, Ialomița va fi sub Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină și ploi abundente din după-amiaza zilei de joi, 1 iulie 2021, orele ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 17:10
(2635 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 1 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10792, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 16:55
(2605 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: A fost activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență, în intervalul 1 iulie 2021, orele 12,00-5 iulie 2021, ora 8,00, ca urmare a noilor atenționări de instabilitate atmosferică accentuată ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 16:10
(4519 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 30 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10792, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 16:25
(2335 vizualizări - 0 comentarii)


Facebook sprijină Poliția Română în cadrul mecanismului «Alertă Răpire Copil»

Începând de miercuri, 30 iunie 2021, Facebook sprijină Poliția Română cu mediatizarea cazurilor în cadrul Mecanismului «Alertă Răpire Copil». «Alertă Răpire Copil» este un mecanism național de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 16:10
(2876 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 55 mii de lei

Pe parcursul ultimelor 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 95 de evenimente, dintre care 84 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, totodată, fiind sesizate ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 16:05
(2583 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan și cu scrumbia în portbagaj

Marți, 29 iunie a.c., în jurul orelor 20,30, Polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în timp ce efectuau activități de supraveghere a traficului rutier pe raza comunei Făcăeni, au oprit ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 16:00
(3267 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Manasia, mandat de arestare pentru «trafic de migranți în formă continuată»

Marți, 29 iunie a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 15:55
(2518 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia arestare


AJOFM Ialomița: Primă de inserție pentru absolvenți

Pentru a încuraja încadrarea în muncă a tinerilor absolvenți, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea acestora prin acordarea unei prime de inserție în cuantum de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 14:35
(6613 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 7 iulie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 14:20
(4077 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Buliga din Fetești

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 90 mm, de pe strada Fragilor din orașul Fetești. În vederea executării acestor ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 12:50
(4108 vizualizări - 0 comentarii)


Biroul Electoral Județean Ialomița a centralizat rezultatele Alegerilor Locale parțiale 2021

Biroul Electoral Județean Ialomița a dat publicității rezultatele centralizate ale Alegerilor Locale pațiale, desfășurate duminică, 27 iunie 2021, în localitățile Gura Ialomiței și Ion Roată. Astfel, la ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 18:10
(4676 vizualizări - 0 comentarii)


Grav accident rutier la ieșire din Căzănești

Grav accident rutier la ieșire din Căzănești

Marți, 29 iunie a.c., în afara localității Căzănești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a patru persoane. Din verificările efectuate a reieșit că evenimentul rutier s-a produs ca urmare ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 17:50
(2269 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Au încălcat măsura izolării la domiciliu

În urma unei verificări efectuate luni, 28 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au descoperit că trei femei din localitatea Stelnica, cu vârste cuprinse între 22 și 27 de ani, nu au respectat măsura izolării ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 17:35
(3212 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Înscrieri pentru admiterea la Academia de Poliție «Alexandru Ioan Cuza»

Absolvenții de liceu se pot înscrie, până pe 11 iulie a.c., la facultățile din cadrul Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza». Pentru viitorul an universitar sunt puse la dispoziție 755 de locuri  ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 17:25
(3482 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Incendiu la o șiră de paie

Sudiți: Incendiu la o șiră de paie

Pompierii din Țăndărei au intervenit în ziua de luni, 28 iunie a.c., pentru stingerea unui incendiu produs la o șiră de paie în localitatea Sudiți. Două echipaje de pompieri cu o autospecială de stingere ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 17:20
(2719 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...