Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Pavel cere transferarea Casei Armatei în patrimoniul județului Ialomița

Pe cărări deja bătute

Administrația Pavel cere transferarea Casei Armatei în patrimoniul județului Ialomița

Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, a cerut oficial Ministerului Apărării Naționale transfe­rarea imobilului cunoscut sub denumirea Casa Armatei în patrimoniul județului Ialomița. Intenția administrației județene este de a reabilita acest imobil în vederea transformării lui într-un obiectiv administrativ. Ultimul oficial al județului care a făcut demersuri în acest sens a fost ex-prefectul Gigi Petre. În anul 2016 acesta a solicitat preluarea imobilului pentru înființarea unui Centru de Comandă al ISU Ialomița.

Vremuri noi, intenții vechi Administrația Pavel face... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2022, 13:20 (7090 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Alocare bugetară de 16 milioane de lei pentru construirea unei creșe de tip nZEB

Slobozia a semnat contractul de finanțare

Alocare bugetară de 16 milioane de lei pentru construirea unei creșe de tip nZEB

Viceprimarul municipiului Slobozia, Gabriel Mușat a semnat joi, 1 septembrie 2022, contractul de finanțare pentru o creșă de tip nZEB (near-Zero Energy Building). Slobozia este una dintre primele 9 localități din România care accesează acest tip de finanțare. Contractul a fost semnat la sediul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, alături de ministrul Cseke Attila și în prezența premierului Nicolae-Ionel Ciucă. Grădinița ar putea fi gata în următorii 3 ani.

O creșă «verde» pentru copiii orașului Creșa va fi construită în Cartierul Gării Noi, pe strada Peneș... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 20:05 (13532 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura asigură 70% din economia județului Ialomița

Agricultura asigură 70% din economia județului Ialomița

bonus: EXPUR SA Slobozia, cifră de afaceri de peste 1,69 miliarde de lei

Viața economică a județului Ialomița depinde exclusiv de Agricultură. Acest domeniu de activitate este, totodată, și principalul generator al firmelor active din județ. Statisticile oficiale recunosc faptul că 70% dintre societățile comerciale care generează venituri către buget își desfășoară activitatea în Agricultură sau în domenii conexe acesteia. O analiză a cifrelor de afaceri ale acestor societăți, pe baza bilanțurilor contabile depuse la Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița privind activitatea financiară desfășurară în 2021, scoate în evidență faptul că aceste societăți sunt eficiente din punct de vedere economic.

Economie bazată pe Agricultură... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 15:20 (4527 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Justiției vrea un sediu nou pentru Tribunalul Ialomița

După 11 ani

Ministerul Justiției vrea un sediu nou pentru Tribunalul Ialomița

Tras oficial pe linie moartă, proiectul privind construcția unui sediu nou pentru Tribunalul Ialomița a fost relansat de Ministerul Justiției. Oficialii instituției au făcut demersuri în ve­derea realizării unui studiu de feza­bilitate pentru acest proiect de investiții. Dacă în proiectul inițial în noul sediu ar fi trebuit să-și desfă­șoare activitatea și Judecătoria Slobozia, actualul proiect prevede construcția unui imobil destinat doar Tribunalului Ialomița. Calculele estimative arată că investiția ar putea depăși 8 milioane de euro.

Proiect relansat după 11 ani Ideea construcției... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2022, 14:50 (7434 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medic bătut la Camera de Primiri Urgențe, agresor lăsat liber

S-a întâmplat la Spitalul «Anghel Saligny» Fetești

Medic bătut la Camera de Primiri Urgențe, agresor lăsat liber

În urmă cu o săptămână, medicul Ionela Costandache a fost bătută cu pumnii în timp ce asigura gărzile la Camera de Primiri Urgențe a Spitalului «Anghel Saligny» din Fetești. Agresorul femeii, un tânăr de 27 de ani din Țăndărei, a fost lăsat în libertate, sub control judiciar. Procurorii din Fetești, cei care au anchetat incidentul, susțin faptul că limitele de pedeapsă ale infracțiunii reținute în acest caz, «loviri și alte violențe», sunt prea mici pentru a cere arestarea preventivă pentru 30 de zile. Codul Penal contrazice însă opinia procurorului de caz... Incidentul pune însă pe tapet o altă problemă a spitalelor: lipsa de interes a managerilor de a le oferi cadrelor medicale siguranță atunci... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2022, 10:55 (4225 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are o nouă Strategie de Dezvoltare

Ialomița are o nouă Strategie de Dezvoltare

Beneficiară a unui proiect cu finanțare europeană de 2,2 milioane de lei, administrația județeană a reușit să realizeze Strategia de Dezvol­tare a județului Ialomița 2021-2027. Documentul cuprinde un portofoliu de proiecte, dar și sursele de finanțare disponibile pentru concretizarea acestora.

Noi planuri pentru Ialomița În mai 2020, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației și Consiliul Județean Ialomița implementau proiectul «Împreună pentru Ialomița-Strategia de Dezvoltare a județului Ialomița 2021-2027 și servicii publice accesibile pentru cetățeni».... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2022, 13:10 (3812 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parc de 1,4 milioane de lei, în centrul orașului Țăndărei

Parc de 1,4 milioane de lei, în centrul orașului Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei este pe cale să încheie unul dintre proiectele sale de anvergură. Este vorba despre un parc amplasat în zona centrală a orașului, în imediata apro­piere a sediului Primăriei Țăndărei. «Este o investiție importantă pentru comunitatea noastră!» a declarat Cristian Roman, primarul orașului.

Parc nou la Țăndărei Noul parc din Țăndărei se află amplasat în zona centrală a orașului, în imediata apropiere a sediului Primăriei. Parcul este dotat cu locuri de joacă pentru copii, o fântână arteziană, dar și o scenă unde pot fi susținute evenimente publice, în... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2022, 12:20 (4987 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Administrația județeană a recepționat primul tronson al Drumului Județean 201

Administrația județeană a recepționat primul tronson al Drumului Județean 201

În urmă cu o săptămână, oficialii Consiliului Județean Ialomița au recepționat primul tronson al Drumului Județean 201, care leagă localitățile Coșereni și Țăndărei. Este vorba despre porțiunea cuprinsă între localitatea Coșereni și intersecția cu DJ201B Ciochina-Rași-Orezu. Reabilitarea primilor 35 km ai drumului, a cărui lungime este de peste 90 de km, a început în luna martie a anului trecut. Fondurile au fost asigurate prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Locală (PNDL), lucrarea fiind atribuită societății Oyl Company Holding AG SRL. Pentru executarea acestor lucrări, constructorul a primit 34,7 milioane de lei. Pentru execuția celorlalte tronsoane ale drumului se vor asigura... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2022, 17:20 (6825 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA împrumută 7 milioane de lei pentru «finanțarea activităților»

Bani fără dobândă pentru evitarea falimentului

Drumuri și Poduri SA împrumută 7 milioane de lei pentru «finanțarea activităților»

Consiliul Județean Ialomița a aprobat marți, 30 august 2022, alocarea unui împrumut fără dobândă către Drumuri și Poduri SA, societate aflată în subordinea instituției. Împrumutul are o perioadă de grație de 5 luni și va fi rambursat în decursul unui an. Decizia, fără precedent la nivelul administrației județene, confirmă situația economică dificilă cu care se confruntă societatea de aproape 2 ani. Reamintim că un audit realizat de Consiliul Județean Ialomița la Drumuri și Poduri SA confirmă existența unor pierderi de 9,98 milioane de lei în perioada 2018-2020 din cauza «mana­gementului defectuos».

Administrația județeană împrumută fără dobândă... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2022, 13:55 (7294 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Giurgeni: Ruinele unei clădiri medievale, descoperite la «Orașul de Floci»

Muzeul Județean Ialomița

Giurgeni: Ruinele unei clădiri medievale, descoperite la «Orașul de Floci»

Campania arheologică deschisă la «Orașul de Floci», cel mai important sit din județul Ialomița, este în plină desfășurare. Recent, echipa de arheologi care scoate la lumină rămășițele celui mai important centru comercial din Evul Mediu românesc a descoperit ruinele unei clă­diri despre care cercetările spun că ar reprezenta sediul administrativ al târgului. «Era sediul administrativ al târgului, al „județului“ (sau „judelui“), adică acela care conducea treburile așezării, ajutat de 12 „pârgari“, aleși din rândul târgoveților!» susțin reprezentanții Muzeului Județean Ialomița.

Istoria continuă la «Orașul de Floci»... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2022, 10:55 (6794 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița poluează Ialomița de 10 ani

Cu acordul tacit al instituțiilor statului

Clean Tech Ciulnița poluează Ialomița de 10 ani

Garda de Mediu Ialomița a amendat cu 100000 de lei firma Clean Tech Ciulnița la sfârșitul lunii august 2022 pentru «neres­pectarea obligațiilor prevăzute în Autorizația Integrată de Mediu». Amenda confirmă o stare de fapt semnalată timp de 10 ani de către presa locală. În toată această perioadă, Clean Tech Ciulnița a susținut că respectă legislația privind protecția mediului și deține o stație de epurare funcțională. La acest mo­ment, miza Clean Tech o reprezintă aprobarea de către Agenția pentru protecția Mediului Ialomița a unei Autorizații de Mediu revizuită care să permită funcționarea în continuare a fabricii de făinuri proteice.

Paharul răbdării publice dă pe-afară... [citește_tot_articolul]

31 August 2022, 13:10 (14030 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parchetul Județean Ialomița are o nouă conducere

Parchetul Județean Ialomița are o nouă conducere

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița, cea mai mare unitate de Parchet din județul nostru, are un nou prim-procuror. Este vorba despre magistratul Adriana Ligia Drăgan, care își desfășoară activitatea în cadrul instituției. Aceasta va asigura funcția pe o perioadă de 6 luni.

Conducere interimară la Parchetul Județean Secția de Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a votat cu unanimitate propunerea venită de la Slobozia în ceea ce privește numirea în funcția de prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița a magis­tratului Adriana Ligia Drăgan. Aceasta... [citește_tot_articolul]

30 August 2022, 19:10 (31065 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Majorări de 100% pentru apa furnizată de Urban SA

În maximum 6 luni, prețul apei va exploda

Majorări de 100% pentru apa furnizată de Urban SA

Creșterile de preț la gaze și energia electrică determină majorarea costurilor pentru metrul cub de apă furnizată de către Urban SA. Noua strategie de tarifare ar putea fi finalizată în următoarele 6 luni, susține directorul Urban SA, Adrian Stoicescu: «Situația e critică spre catastrofală... Prețurile la energie electrică au crescut de 6 ori în ulti­mul an! Cea mai optimistă variantă de creștere a prețurilor o reprezintă dublarea acestora. (...) Iar acesta e numai începutul... Singura soluție de calmare a situației o reprezintă investițiile în sisteme independente de alimentare cu energie electrică!». Reamintim că la acest moment prețul/mc de apă furnizat de către operatorul regional Urban S... [citește_tot_articolul]

30 August 2022, 14:50 (16356 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adunare Generală Extraordinară pentru schimbarea conducerii CAR Învățământ Slobozia

Adunare Generală Extraordinară pentru schimbarea conducerii CAR Învățământ Slobozia

Un grup de inițiativă, format din păgubiți ai CAR Învățământ Slobozia, face demersuri pentru înlocuirea conducerii acestei entități. Pentru ca demersul să poată fi realizat este nevoie de convocarea Adunării Generale Extraordinare, la care trebuie să participe o treime din membrii CAR Învățământ Slobozia. Estimările arată că, în momentul de față, în cadrul CAR Învățământ Slobozia mai există 4000 de membri. Profe­sorul Viorel-Vivari Bănescu, păgubit și susți­nător al convocării Adunării Generale Extraor­dinare, consideră că insolvența CAR Învățământ Slobozia nu-i va ajuta pe deponenți să-și recupereze banii. «Acest CAR nu are niciun bun care poate fi valorificat, astfel încât oamenii să-și primească... [citește_tot_articolul]

29 August 2022, 10:55 (16476 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița vor începe școala fără probleme

Elevii din Ialomița vor începe școala fără probleme

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița dă asigurări că, la nivelul județului nostru, școala începe fără situații deosebite. Toate cele 92 de unități de învățământ sunt pregătite să-i primească în clase pe elevi. «Procesul de pregătire a școlilor pentru noul an școlar decurge fără pro­bleme deosebite!» susține Steluța Mitrea, șefa Învățământului ialomițean.

Verificări în școli La începutul acestei săptămâni, o comisie specială, întocmită prin Ordin al prefectului județului Ialomița, a verificat fiecare unitate de învățământ din județ. Comisia a fost alcătuită din membri ai Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

28 August 2022, 12:40 (12522 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Lucrări pentru realizarea miniportului turistic

Fetești: Lucrări pentru realizarea miniportului turistic

Administrația locală din Fetești a făcut primele demersuri pentru realizarea proiectului ce vizează amenajarea unui miniport turistic, pe malul brațului Borcea. Proiectul a fost lansat în luna mai a acestui an, fiind rezultatul unui parteneriat încheiat între Primăria Fetești și Consiliul Juudețean Ialomița. «Dorim să transformăm Feteștiul într-un punct de atracție turistică!» a declarat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești. Acest obiectiv face parte din Strategia de Dezvoltare 2021-2027 a Consiliului Județean Ialomița, valoarea investiției fiind de aproximativ 400 mii de lei.

Au început lucrările... [citește_tot_articolul]

27 August 2022, 15:20 (20158 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița poluează olfactiv (și) prin stația de epurare a Sloboziei

Clean Tech Ciulnița poluează olfactiv (și) prin stația de epurare a Sloboziei

Disconfortul olfactiv generat de activitatea firmei Clean Tech Ciulnița s-a mutat în zona stației de epurare a orașului Slobozia. Angajații firmelor din zonă și locuitorii blocurilor din zona MB reclamă că mirosurile emanate sunt imposibil de suportat. «Angajații cer spor de toxicitate!» se plânge patronul unei firme din zonă. Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia, susține că deversarea apelor uzate produse de Clean Tech Ciulnița respectă procedurile legale în vigoare.

Din lac în puț După ce a fost amendată cu 80000 de lei de către Garda Națională de Mediu la începutul lunii... [citește_tot_articolul]

26 August 2022, 12:40 (10132 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a trimis 49 de copii instituționalizați în tabere de vară

Ialomița a trimis 49 de copii instituționalizați în tabere de vară

Copiii instituționalizați în Centrele de Plasament aflate în subordinea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița beneficiază de două tabere gratuite la Predeal. Proiectul este derulat de Fondul Român de Dezvoltare Socială prin Programul Dezvoltare Locală (Dezvoltare locală și reducerea sărăciei, creșterea incluziunii romilor).

Vacanță la Predeal Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a organizat două tabere de vară pentru 49 de copii din cele 3 centre de zi ale județului Ialomița (Centrul Multifuncțional Cartier Bora, Centrul... [citește_tot_articolul]

26 August 2022, 12:10 (4763 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Operațiunea «Garajul», faza pe instituții: Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele din spatele Primăriei Slobozia!

Operațiunea «Garajul», faza pe instituții: Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele din spatele Primăriei Slobozia!

Joi, 25 august, Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele deținute în spatele Primăriei Slobozia. Acțiunea se derulează la 5 luni de la aprobarea deciziei în cadrul Consiliului Județean Ialomița. Reamintim că Operațiunea «Garajul» a fost inițată de administrația Soare în urmă cu un an și va continua până în 2024.

Cinci, dar bune! Decizia administrației Soare de a elibera spațiile publice de garajele amplasate ilegal sau garajele ale căror contracte de concesiune au expirat afectează și Consiliul Județean Ialomița. Joi, 25 august 2022, o firmă de demolări... [citește_tot_articolul]

25 August 2022, 15:20 (23119 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Grav incident la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Medicul de gardă, bătut de un pacient de etnie romă!

Grav incident la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Medicul de gardă, bătut de un pacient de etnie romă!

UPDATE Agresorul medicului, reținut pentru 24 de ore!

În noaptea de marți spre miercuri, 23/24 august a.c., Ioana Costandache, medic pneumolog al Spitalului Muninicipal «Anghel Saligny» Fetești, a ajuns în stare gravă la Spitalul Clinic Județean de Urgență «Sfântu Apostol Andrei» Constanța, după ce a fost bătută de un pacient. Femeia asigura linia de gardă în cadrul unității medicale și i-a recomandat bărbatului o radiografie la picior. Oficialii spitalului din Fetești au deschis o anchetă internă în urma incidentului. De asemenea, polițiștii au deschis un dosar penal pentru «ultraj».

Sub supraveghere medicală, la Constanța Medicul Ioana... [citește_tot_articolul]

24 August 2022, 17:45 (40640 vizualizări - 40 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: 15 mai, ziua veterinarilor

În fiecare an, pe 15 mai, este serbată «Ziua Națională a Medicului Veterinar». Sărbătoarea a fost stabilită în cadrul celui de-al VI-lea Congres Național de Medicină Veterinară din 1994. S-a marcat astfel ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 17:08
(9730 vizualizări - 2 comentarii)


Unul dintre copii dispăruți din Urziceni, găsit în Gara de Nord

Minorul Matache Gabriel-Leonard, din Urziceni, sesizat ca dispărut la data de 6 mai a.c., a fost depistat și încredințat familiei. În urma cercetărilor efectuate, băiatul, în vîrstă de 14 ani, a fost depistat ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:53
(13853 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: «Povești digitale» pentru vîrstnici

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează cursuri de «Povești digitale» pentru vîrstnici, avînd drept grup țintă persoanele de vîrsta a treia din județul nostru. Cursurile se vor desfășura în ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:47
(11504 vizualizări - 0 comentarii)


Patru jandarmi ialomițeni decorați în Kosovo

70 de jandarmi români detașați în Kosovo, în cadrul miniunii UE au fost distinși, joi, 12 mai, cu medalia «Common Security and Defence Policy». Printre aceștia de numără și patru subofițeri din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:39
(9742 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Prins în flagrant în timp ce bracona

Prevenirea și combaterea braconajului piscicol a reprezentat în această perioadă o prioritate pentru polițiștii ialomițeni, avînd în vedere faptul că s-a înregistrat o creștere a faptelor de acest gen. ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:14
(8507 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești braconaj


Grivița: Fier vechi, confiscat

Polițiștii din Grivița au prins joi, 12 mai, un bărbat de 43 ani din localitate care transporta cu căruța fier vechi, fără a deține documente de proveniență. Fierul vechi a fost confiscat și predat unei ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:12
(10580 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Condamnați încarcerați

Joi, 12 mai, un bărbat de 38 ani din Coșereni a fost prins de polițiștii din localitate și încarcerat. Pe numele individului, Judecătoria Urziceni emisese un mandat de executare a pedepsei de un an închisoare ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:11
(9059 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Combaterea violenței

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat joi, 12 mai a.c., în sistem integrat cu jandarmii pentru prevenirea și combaterea violenței stradale. Polițiștii au legitimat peste 50 de persoane, pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:10
(8418 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Atenție fermieri! Declarația pentru cota de lapte, la final

Termenul de depunere a declarațiilor anuale de cotă de lapte se apropie. În acest sens, reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură atenționează fermierii că ultima zi va fi 16 mai ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 12:49
(10348 vizualizări - 0 comentarii)


Premieră europeană pentru noul Hyundai Elantra

Premieră europeană pentru noul Hyundai Elantra

Hyundai a lansat, în cadrul Salonului Auto de la Barcelona 2011, noul Elantra-model ce va fi disponibil către vînzare în România, Spania și alte țări europene în cel de-al treilea trimestru al acestui an ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 10:47
(7771 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Asociația «Prietenii Bibliotecii»

Cu prilejul Anului European al Voluntariatului 2011 și a Săptămînii Naționale a Voluntariatului 9-15 mai 2011, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița va înființa Asociația de voluntariat «Prietenii ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 09:46
(11077 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 16 mai, termenul limită de depunere a cererii SAPS

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor interesați că termenul limită pentru depunerea cererilor de sprijin pe suprafață pentru anul în curs este 16 mai 2011» ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 08:27
(16174 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului din Germania

Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului din Germania

Un autoturism furat la sfîrșitul anului 2008 și găsit de polițiștii ialomițeni în 2010 a fost restituit proprietarului de drept, un cetățean din Germania. Acțiunea a fost posibilă urmare a unei corespondențe ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:27
(8864 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: furt AUDI Ialomița


TIR furat din Slobozia, descoperit la Ștefănești- Ilfov

TIR furat din Slobozia, descoperit la Ștefănești- Ilfov

Autotractorul unei firme slobozene, furat în data de 1 mai, a fost descoperit ieri, 11 mai, în localitatea Ștefănești-Ilfov. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit drept suspect principal al furtului ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:24
(8122 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt TIR


Fetești: Doi bătrîni, victime ale unei înșelăciuni

Doi bătrîni din Fetești au căzut victimele unei înșelăciuni. Profitînd de naivitatea oamenilor, două hoațe le-au furat toții banii din locuință.
Joi, 12 mai, polițiștii feteșteni au fost alarmați asupra ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:17
(10074 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Minor, autor al mai multor furturi

Un minor de 17 ani este cercetat penal pentru furt calificat, după ce polițiștii au stabilit că este autorul unui furt din Munteni Buzău. Fapta a fost reclamată polițiștilor, miercuri, 11 mai, de către ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 12:21
(9051 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru braconaj

Polițiștii ialomițeni au desfășurat miercuri, 11 mai, o acțiune extinsă pentru prevenirea braconajului piscicol în județul nostru. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 18 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 12:02
(7940 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Porcii pot intra în tîrg pînă la 15 mai

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează asupra datei limită a mișcării suinelor vii în tîrgurile de animale. Astfel, potrivit normelor legale intrarea porcinelor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:39
(9882 vizualizări - 5 comentarii)


Andrășești: Descinderi pentru furturi de curent electric

Forțe sporite de polițiști slobozeni, agenți ai posturilor de poliție Albești, Andrășești, jandarmi ialomițeni dar și specialiști ai unei societăți de energie electrică au descins marți, 10 mai, la locuințele ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:36
(12151 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Hoț de cai, arestat

Un tînăr de 23 ani a fost arestat de polițiști după ce s-a dovedit că este autorul a mai multor furturi de cabaline de pe raza localității Movilița, de altfel și localitatea sa de domiciliu. Ultima dintre ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:35
(14750 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Evaziune de peste 1,8 milioane lei

Marți, 10 mai, polițiștii ialomițeni au reținut un bărbat de 64 ani. În sarcina individului se reține un prejudiciu adus bugetului de stat în valoarea de peste 1,8 milioane lei.
Pe scurt, bărbatul de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:32
(10000 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia evaziune


Urziceni: Adolescentă dispărută

Urziceni: Adolescentă dispărută

O adolescentă de 16 ani, din Urziceni, a dispărut. Marți, 10 mai, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că Liliana Petrache, de 16 ani, a plecat din Complexul de Servicii pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:28
(14025 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa lunară a locurilor de muncă

La sfîrșitul săptămînii, vineri, 20 mai 2011, începînd cu orele 9.00, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza bursa lunară a locurilor de muncă. Potrivit organizatorilor, acțiunea ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:19
(9049 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconaj pe Brațul Borcea

Braconajul piscicol a fost principalul obiectiv al acțiunii polițiștilor feteșteni organizată, marți, 10 mai. Rezultatele acțiunii s-au concretizat în constatarea a 5 infracțiuni pentru care sînt cercetate ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:16
(11866 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești braconaj


Ialomița: Acțiuni pentru siguranța publică

Polițiștii din Urziceni și Țăndărei dar și cei ai posturilor de poliție arondate celor două orașe, au desfășurat marți, 10 mai, în intervalul orar 15.00-17.00, o acțiune pentru asigurarea unui climat de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:15
(10269 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Evaziune de peste 210 miliarde lei în luna aprilie. 12 sesizări penale depuse la Parchet!

În cursul lunii aprilie 2011, DGFP Ialomița a efectuat 442 verificări la firme, în urma acestora stabilindu-se venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de aproape 21,348 milioane lei ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 09:10
(7108 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a

Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 6 mai 2011, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XIX-a ediții a Festivalului Județean de Folclor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 08:46
(15284 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 19:36
(6740 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: A violat-o în propria locuință

Un tînăr de 20 ani din Platonești a fost arestat preventiv pentru viol și violare de domiciliu. Individul a fost reținut duminică, 8 mai, după ce a intrat forțat în locuința unei tinere, de 35 ani, din ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:04
(13181 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Platonești viol


Slobozia: Au încercat să fure conducta de termoficare

Doi bărbați de 26, respectiv 39 ani, sînt cercetați pentru furt calificat. În sarcina celor doi se reține faptul că luni, 9 mai, încercau să fure fier vechi de la o conductă magistrală de termoficare a ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:03
(10143 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...