Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Îngerii lui Charlie»

«Îngerii lui Charlie»

Deși Farrah Fawcett, actrița care a făcut celebru serialul «Îngerii lui Charlie» și a dat tonul emancipării femeii în societate la TV, nu mai e printre noi, modelul impus de ea în anii ’70 abia acum reușește să pătrundă în societate. Și pentru că Ialomița nu putea face excepție de la regulă, Independent a identificat pentru dumneavoastră acest model care se dovedește, la 40 de ani de la patentarea lui, unul de succes. Un succes atît de mare, încît poliția ialomițeană a decis să-l pună în practică și în mediul rural. Deși noi l-am descoperit tîrziu, la peste 6 luni de la implementare, procesul este în curs, iar «îngerii» în uniformă se dovedesc a fi din ce în ce mai mulți...

Îngeri rurali pentru ordinea publică... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2010, 14:22 (100691 vizualizări - 36 comentarii)

REPORTAJ

LATINISTELE de la CNMV

Olimpicii limbilor moarte

LATINISTELE de la CNMV

Mitul latinistelor de la Colegiul Național «Mihai Viteazul» a depășit demult gardul păzit al liceului: «Niște tocilare care mănîncă carte pe pîine... N-o să scoateți nimic de la ele. Cine dracu’ a mai pomenit să fii olimpic la o limbă moartă?!» descrie succint situația unul dintre adolescenții prezenți în urmă cu două săptămîni la Sărbătorile Sloboziei, acolo unde latinistele CNMV au fost premiate pentru pasiunea lor de modă ... antică. Spooky, cum ar spune latinii din Britania de azi. Dar extrem de tentant pentru un reportaj!

Antrenor de latiniști
CNMV are aspect de fortăreață romană. Două rînduri de paznici, patrule mixte, profesori cu ochi vigilenți, eleve-soldat... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2010, 13:16 (164724 vizualizări - 61 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Jazz-manul evanghelist

Jazz-manul evanghelist

În orașu-n care nici măcar nu plouă de trei ori pe săptămînă, sala unuia dintre ultimele vestigii ale comunismului local, scena Clubului Tineretului din Slobozia devine scena unui inedit spectacol de jazz. Evenimentul se petrece cu o regularitate matematică, în fiecare zi de luni, miercuri și vineri (da, de trei ori pe săptămînă!) și aruncă o binevenită pată de culoare în peisajul cenușiu al unei instituții care ar fi meritat o soartă mai bună. Cum nu despre Club, ci despre protagonistul acestei inedite forme de manifestare ne-am propus să vă informăm, revenim la subiect pentru a vă spune că jazz-manul se numește Marius Pop, este deținătorul unicului saxofon din Ialomița și păstorește, pe lîngă... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2010, 09:16 (33509 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Un bloc din Slobozia, replica turnului din Pisa

Zece ani de sesizări pentru o expertizare tehnică

Un bloc din Slobozia, replica turnului din Pisa

«Subsemnatul Grumeza Boris, domiciliat în Slobozia, strada Gării, bloc U20 (...) vă aduc la cunoștință că structura de rezistență a construcției executate în 1977 este sever afectată, urmare a seismelor ce s-au precedat. (...) Vă rog să dispuneți Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița formularea unui punct de vedere în scopul demarării acțiunilor de expertiză și conformare la concluziile care decurg din acesta».

S-a rezolvat: nu se poate!
Fragmentul de mai sus face parte dintr-o sesizare depusă pe 20 aprilie la secretariatul Prefecturii Ialomița de către Boris Grumeza, proprietar al uneia dintre cele 4 scări ale blocului U20 din Slobozia. Sesizarea... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 08:41 (28731 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Războiul de pe Independenței, nr. 38

Orășeni din lumea a treia

Războiul de pe Independenței, nr. 38

Zonarea terenului din intravilanul municipiului Slobozia este o problemă sensibilă pentru autorități. Refăcută an de an, procedura a ajuns să nemulțumească pînă și locuitorii din zona 0, care se bucură zilele acestea de șanțurile căscate de autorități pentru reabilitarea rețelei de apă a orașului. Ce faci însă în cazul în care Primăria Slobozia îți promite de 40 de ani oraș pe strada ta, dar te obligă să plătești sute de lei anual pentru trotuare din pămînt, canalizare în fundul curții și drumuri de piatră nerefăcute de la alegerile din 2004!? Mulți se resemnează. George Roșu și vecinii lui de pe strada Independenței din Slobozia au ajuns pînă la Președinție... Și promit să nu se lase!

... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2010, 10:34 (14329 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Colecționarul de dinozauri

Colecționarul de dinozauri

Dumitru Păun este tîmplar de meserie. Și face asta de cînd se știe. Atît de bine încît, de la paturile de lemn pentru care e renumit la el în oraș, a sărit la sculptură... Iar azi vernisează și prima sa expoziție de pictură la Slobozia. Însă nu pentru calitățile sale de artist, altfel, remarcabile, merită Titi Tîmplarul (cum îl cunoaște lumea la el în Țăndărei) toată atenția. Ci pentru pasiunea sa de colecționar... Titi Tîmplarul are cea mai impresionantă colecție particulară de fosile de dinozauri din tot județul Ialomița. Și de-ar fi numai atît!

Pe strada Zambilei, la Titi Tîmplarul
Dumitru Păun locuiește pe strada Zambilei, undeva prin centrul Țăndăreiului, în spatele... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2010, 09:46 (22468 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Un primar italian evacuează 7 familii de rromi originare din Țăndărei

Pentru a nu dăuna turismului în Marina di Carrara

Un primar italian evacuează 7 familii de rromi originare din Țăndărei

Ordonanța semnată de primarul Zubbani, intrată în vigoare luni, 12 aprilie 2010, nu are niciun efect concret, rulotele cu rromii în cauză regăsindu-se la doar trei kilometri distanță, într-o localitate vecină Marinei di Carrara...

În loc de introducere
Italia are problemele ei sociale, interne, de secole. De exemplu, și în zilele noastre există disensiuni puternice între italienii care locuiesc în nordul țării și cei din sudul «Cizmei». Chiar dacă au trecut, la începutul anilor ’20 pînă în anii ’60, prin aceleași situații de criză cu care se confruntă România în prezent, uneori se pare că o parte a italienilor, generația tînără în special, și-a uitat propria istorie... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 05:42 (21577 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Bubico de Slobozia

Expo-show canin la parcul de vacanță Hermes

Bubico de Slobozia

De ani buni, parcul de vacanță Hermes este, o dată-n an, epicentrul lumii canine. O expoziție internațională de anvergură care, la sfîrșitul săptămînii trecute, a adunat la start peste 300 de cîini din 7 țări. E drept că, într-o Slobozie inundată de maidanezi, ideea unui concurs canin pare hazardată. Dar cei 300 de cîini prezenți n-au știut asta și, în lipsa Brigittei Bardot, s-au bucurat de prezența unui arbitru internațional venit tocmai din Japonia precum și de atenția unui public local entuziast și eterogen. S-a aplaudat la scenă deschisă, s-au declarat campioni și s-a promis că anul viitor va fi și mai bine.

De la Bismark la Buria, în umbra turnului Eiffel
La vremea... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2010, 14:32 (38913 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Paștele Blajinilor de la Fundata

Memoria vie a deportaților pe Bărăgan

Paștele Blajinilor de la Fundata

Prin tradiție, la Fundata, prima duminică după Paști aparține deportaților. Din ce în ce mai puțini, din ce în ce mai singuri și mai uitați, aceștia continuă să se întoarcă an de an acolo, în cimitirul sărac al unui sat uitat într-un fund de cîmpie, satul unde comuniștii au îngropat, alături de morți, tinerețea și speranțele unei întregi generații. Uitați 364 de zile pe an, risipiți în toate colțurile țării, amintesc cui mai are răbdarea să-i asculte că ei au fost bănățenii lepădați pe 18 iunie 1951, în dimineața Rusaliilor, pe pămîntul uscat al Bărăganului. Acolo au trăit în bordeie îngropate, acolo și-au născut copiii și acolo au învățat carte unii de la alții. Deși prigoana a durat doar 5 ani... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2010, 11:14 (30753 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Grădinița Pinochio licitează pentru o viață de copil

Grădinița Pinochio licitează pentru o viață de copil

Grădinița Pinochio e mică și ascunsă între blocuri. Undeva pe Lacului, după Comisariat. Clasa educatoarei Ștefania Baciu este și ea mică. Douăzeci de prichindei! Inima lor e însă mare! Atît de mare încît, acum trei săptămîni, s-au decis să salveze viața unui coleg de clasă, bolnav de ciroză la numai 7 ani. Trei săptămîni de muncă dedicată, de efort prelungit... Și o reușită pe măsură! Începînd de ieri, timp de trei zile, aceia dintre noi care vor dori să-i ajute, pot merge la grădinița Pinochio pentru a licita pentru unul dintre sutele de obiecte decorative ieșite din mîinile copiilor. Un gest care ar putea salva o viață de copil!

Trei săptămîni de muncă pe brînci
La... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2010, 14:28 (32381 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia, zonă de conflict armat pentru «militarii» AIRSOFT

Ubi Honor, ibi Victoria

Slobozia, zonă de conflict armat pentru «militarii» AIRSOFT

Duminică, cu puțin înainte de prînz, una dintre fermele zootehnice dezafectate din apropierea orașului Slobozia s-a transformat, pentru o zi, în teatru de operațiuni militare. Timp de 8 ore, două plutoane rivale de «militari» AIRSOFT și-au disputat supremația unei stații radar de cartografiere militară a zonei. Ordinul plutonului care a asigurat stația: acela de a apăra timp de 15 minute obiectivul încredințat de guvern. Obiectivul teroriștilor: distrugerea stației și anihilarea plutonului militar. Un război fără milă și fără prizonieri! Totul însă sub deviza «Ubi honor, ibi victoria!». Într-o traducere aproximativă, fără onoare, nu există victorie!

Primăvara se numără războaiele... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2010, 04:18 (33906 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Serviciul de Ambulanță al Spitalului Județean Slobozia împlinește anul acesta 15 ani. Funcționează în formula actuală din 1995 și are 174 de angajați. A fost complet reutilat cu tehnică de intervenție medicală în urmă cu cîțiva ani și deține, în acest moment, 35 de ambulanțe în funcțiune care asigură o medie de 2000 de solicitări lunar.
Dincolo de date și cifre însă, Serviciul de Ambulață din Slobozia ascunde oameni și povești incredibile. Pe o parte dintre ele le-am descoperit împreună cu cei care lucrează aici. Altele, cele mai multe, rămîn anonime. Un anonimat de care medicii, asistenții și șoferii care lucrează aici sînt mîndri. Pentru că salvarea vieților noastre reprezintă cea mai mare... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2010, 11:18 (28929 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Desenatoarea de nunți»

«Desenatoarea de nunți»

Decoruri saten, falduri, arcade, inimi drapate, flori pentru prezidiu, decorațiuni speciale, cocarde din flori naturale, carduri mese, covor roșu, tunuri confetti, calești și... declarații de dragoste la comandă!!! Acestea sînt doar o parte din miile de lucruri pe care le poți avea pentru nunta la care ai visat de pe vremea cînd ai descoperit în scrinul bunicii prima rochie de mireasă. Da, da, aceea dantelată care ți-a fost promisă acum 20 de ani și de la care ai păstrat, ca să-ți poarte noroc, doar un trandafir.

Dulcele coșmar al măritișului
Dacă ar fi să dăm crezare siturilor de profil, prima sursă de documentare pentru articolul de față, coșmarul măritișului începe... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2010, 16:12 (31940 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Orientarea către fermier», filozofia noastră-siguranța profitului dumneavoastră

Simpozion KWS România

«Orientarea către fermier», filozofia noastră-siguranța profitului dumneavoastră

Miercuri, 24 februarie 2010, în cadrul unui simpozion organizat la sala de conferințe a Hotelului Select din Slobozia, KWS Semințe România și-a prezentat portofoliul de produse pentru campania agricolă de primăvară. În fața numeroșilor fermieri prezenți, directorul regional de vînzări KWS Iulian Filipoiu, alături de Georgian Enache, reprezentant vînzări KWS pentru Ialomița, precum și de Hristofor Michelis, reprezentant al departamentului Cercetare KWS, au reiterat obiectivele companiei pentru anul în curs. «Sîntem unul dintre principalii producători de semințe de pe piață, avînd soiuri și hibrizi premiați. Ne cunoaștem, mulți fermieri din Ialomița lucrînd de ani buni cu compania KWS» a ținut să... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2010, 14:00 (20078 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

World Trade Center reconstruit la Slobozia

Jack_slo colecționează zgîrie nori!

World Trade Center reconstruit la Slobozia

Un slobozean colecționează zgîrie nori într-o garsonieră de bloc din Slobozia. Clădirile sînt făcute chiar de către colecționar, iar numărul acestora se apropie de 40. Cea mai importantă dintre lucrări este World Trade Center, pentru care tînărul are un adevărat cult. Jack_slo are un site personal unde își prezintă colecția și visează la clipa cînd va ajunge în America pentru a-și prezenta lucrările.

Colecționarul de zgîrie-nori
Alexandru Coțarcă, tînărul de 30 de ani, din Slobozia, este extrem de mîndru de colecția sa de clădiri. Are aproape 40 reprezentînd construcții celebre ridicate în Australia, China, America sau Taiwan: «De mic am fost un copil priceput. Unchii... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2010, 07:21 (25190 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Partida lu' Niță de la Perieți

PNCD-Resurrection

Partida lu' Niță de la Perieți

În vreme ce Ponta se alegea cu surle și trîmbițe la București, iar Geoană promitea că va fi ce-a fost și mai mult decît atît, la Perieți, la o aruncătură de băț de Slobozia, partidul lui Horia Niță făcuse deja o descoperire decisivă pentru salvarea României. Reporterul publicației noastre a fost acolo și a aflat că în grădina lui Dumnezeu nu mai există, demult, garduri, iar Horia e un președinte care-ar putea revendica Spitalul 9 ca sediu pentru partid...

Crăișorul Horia
Conferința județeană a Partidului Național Democrat Creștin are loc la Căminul Cultural din Perieți. Pe stînga, după ce treci de școală. În față numărăm 8 mașini și un Mercedes cu numere de Bulgaria... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2010, 10:22 (19590 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Marele Alb de la Bucu

Marele Alb de la Bucu

Trei gîște mănîncă la fel de mult ca un porc. Douăzeci de găini nestresate sînt echivalentul unei vaci. Iar Marele Alb dă peste cap toate calculele matematice. Într-un an, o iepuroaică produce aproape 500 de kilograme de carne. Asta da afacere în vreme de criză!

Marele Alb pe internet
O crescătorie de iepuri își acoperă cheltuielile și intră «pe profit» după numai un an de activitate. Aceasta este reclama cu care vînzătorii de iepuri de pe internet își seduc potențialii investitori. Iar de oferit, oferă ce cu gîndul nu gîndești. De la iepuri berbec pînă la castori argintii și de la fluturi germani pînă la Marele Alb, mîndria oricărei crescătorii de iepuri care se respectă... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2010, 11:32 (37182 vizualizări - 13 comentarii)

REPORTAJ

Spitalul de Urgență Slobozia, fabrică de reparat oase

3000 de fracturi într-o singură iarnă

Spitalul de Urgență Slobozia, fabrică de reparat oase

Fracturile reprezintă o intervenție medicală curentă în orice perioadă a anului. Iarna, în mod firesc, numărul acestora crește. La Slobozia însă... numărul fracturilor a crescut direct proporțional cu numărul de zile în care trotuarele și carosabilul au rămas acoperite cu un strat gros de gheață. Iar rezultatul a fost devastator. În aproape 3 luni de iarnă numărul fracturilor a ajuns la 3000!

Fracturi pe bandă rulantă
Secția de Chirurgie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia este arhiplină. Valul de pacienți ce ajunge pe Secție este constituit, pare că sînt atît de mulți!, și din cei cu fracturi, entorse sau luxații... O estimare empirică a numărului de fracturi... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2010, 08:26 (25124 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

«„Mascații” nu sunt zei, sunt oameni!»

Unul pentru toți și toți pentru mai binele public

«„Mascații” nu sînt zei, sînt oameni!»

În Ialomița sînt aproape cinci sute. Patru unități și o subunitate mobilă care în mai puțin de 5 minute poate intra în dispozitiv oriunde este solicitată. Au ales haina militară și sînt obligați să-și protejeze identitatea pentru a asigura paza și ordinea publică. Infractorii îi cunosc drept «mascați», oamenii obișnuiți îi judecă după haina militară pe care o poartă, copiii bat după ei pas de defilare la paradele de 1 decembrie... Iar ei sînt mîndri că trăiesc pentru a servi legea și ordinea. Și ne cer tuturor să nu uităm că, dincolo de masca pe care au ales să o poarte, jandarmii sînt și ei oameni.

Țară, țară, vrem «mascați»!
Jandarmeria, la Slobozia, e undeva în cartier... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2010, 15:18 (24232 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

«Fiecare crescător poate avea un porumbel campion»

«Fiecare crescător poate avea un porumbel campion»

Porumbei de milioane!De euro! Așa ar putea fi descrisă, în cîteva cuvinte, una dintre cele mai frumoase îndeletniciri din cîte a existat vreodată pe pămînt. Nu o spunem noi, o spune Mihai Cătană, președintele filialei locale a Federației Române Columbofilia, cel alături de care am descoperit că pasiunea pentru porumbei nu are vîrstă și nu ține cont de bani, studii sau poziție socială. Într-o lume înnebunită de criză și mirajul banilor, columbofilia trăiește o viață aparte, cu legi nemiloase, în care singurul lucru care contează este adevărul. Vă invităm să o descoperim împreună.

La școală cu porumbelul
«Eram clasa a IV-a cînd am primit un porumbel de la tatăl meu. Și... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2010, 13:15 (28507 vizualizări - 9 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bordușani: Au furat bunuri în valoare de 20000 de lei

Doi tineri de 20 și 24 de ani, din Bordușani, sînt cercetați pentru furt calificat, după ce au sustras mai multe componente de utilaj agricol din curtea unei societăți din localitate.Cei doi hoți au dat ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:44
(7210 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Crăsani de Jos: Doi copii de 14 ani, prinși la furat

Deși au doar 14 ani, doi minori din localitatea buzoiană Cochirleanca sînt certați cu legea. Ei sînt acuzați că au furat mai multe bunuri dintr-o locuință. Cazul este anchetat de către polițiștii din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:44
(6759 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Europei», sărbătorită la Slobozia

«Ziua Europei», sărbătorită la Slobozia

Instituțiile de cultură din Slobozia s-au pregătit temeinic pentru a sărbători ziua de 9 mai, ziua Europei. Programul manifestărilor a cuprins cîntece, poezii tematice, dar și concursuri inedite. Mai mult ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:28
(6620 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractor arestat

Un tînăr de 26 ani, din Manasia, a fost prins de oamenii legii după ce acesta s-a sustras executării pedepsei. El a fost depistat miercuri, 9 mai a.c., pe raza localității de domiciliu.Tînărul primise un ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:21
(9607 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Și-a băgat hoții în casă

Unii hoți au un mod de operare inedit. A simțit-o pe pielea ei o bătrînă, de 75 ani, din Fetești. Femeia a rămas fără bani și bijuterii după ce a invitat în locuința sa o tînără care s-a dat drept comerciant ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2012, 14:17
(8216 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Prins la volan băut

În urma unui control de rutină pe străzile localității Alexeni, polițiștii au descoperit un șofer băut. Acesta s-a ales cu dosar penal. Testat cu aparatul Drager, conducătorul auto în vîrstă de 37 ani avea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2012, 14:16
(12534 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Patroni cercetați pentru evaziune fiscală

Doi administratori ai unei societăți comerciale din Fetești sînt cercetați de polițiștii de Investigare a Fraudelor. Respectivii au adus un prejudiciu bugetului de stat în valoare de 16600 lei. În fapt ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2012, 14:16
(6175 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Clinica SANTE angajează
-asistent medical (cu experiență în recoltare);
-reprezentant medical pentru punctul de recoltare din Slobozia.
CV-urile vă rugăm să le trimiteți la adresa [email protected]

9 Mai 2012, 15:02


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, rata șomajului înregistrată, la finele lunii aprilie 2012, la nivel județean, a fost de 6,62%. Procentul indică ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:56
(6250 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție de 9 mai, «La mulți ani, Europa!»

Miercuri, 9 mai 2012, Muzeul Județean Ialomița este gazda unei sesiuni de referate cu tema «România europeană-135 de ani de la proclamarea independenței». Lucrările expuse aparțin elevilor Colegiului Național ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:53
(6598 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Situații financiare de sfîrșit de an, obligatoriu de depus pînă la 29 mai

Potrivit unei informări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, contribuabilii al căror exercițiu financiar coincide cu anul calendaristic au obligația să întocmească și să depună la administrațiile ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:49
(10462 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Miloșești, arestat pentru mai multe infracțiuni

Un tînăr de 23 ani, din Miloșești, a fost reținut luni, 7 mai a.c., de polițiștii Secției Rurale Grivița pentru comiterea infracțiunilor de ultraj contra bunelor moravuri, loviri sau alte violențe, furt ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:39
(8407 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: 3 patroni, cercetați pentru evaziune fiscală

Trei administratori ai unor societăți comerciale din Țăndărei au intrat în ancheta Formațiunii de Investigare a Fraudelor din localitate, pentru evaziune fiscală. Cei trei, doi bărbați și o femeie, cu vîrste ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:37
(8589 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 47 de locuri de muncă vacante în străinătate

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează cetățenii cu privire la publicarea în rețeaua EURES a 47 de locuri de muncă în străinătate. Astfel, potrivit intistuției, ialomițenii ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:35
(11833 vizualizări - 4 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

8 Mai 2012, 17:33


Ion Roată: Beat fiind, i-au furat banii din buzunar

Secția Poliție Rurală Ion Roată a fost sesizată prin 112 duminică, 6 mai a.c., despre faptul că persoane necunoscute au sustras unui bărbat de 53 ani, din satul Broșteni, suma de 1000 lei. Bărbatul a relatat ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:39
(8908 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată furt


Țăndărei: A încercat să fure din incinta unei unități militare

Sîmbătă, 5 mai a.c., în urma cercetărilor efectuate, polițiștii au identificat un tînăr de 17 ani, din comuna Mihail Kogălniceanu, care în noaptea de 2/3 mai a.c. a încercat să sustragă cablu electric din ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:38
(8783 vizualizări - 2 comentarii)


Un echipaj al ISU Ialomița, la finala «UEFA Europa League»

Premergător și pe timpul desfășurării finalei «UEFA Europa League» ce va avea loc pe stadionul «Național Arena» miercuri, 9 mai 2012, un echipaj de descarcerare și prim ajutor din cadrul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:33
(8273 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Duminică, 6 mai a.c., polițiștii au prin în trafic trei tineri, cu vîrste cuprinse între 22 și 35 ani, în timp ce conduceau deși băuseră zdravăn.
Primul dintre aceștia, un individ de 22 ani, din ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:30
(8401 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 300 de amenzi de peste 59000 lei, 10 șoferi au rămas fără permise

În perioada 4-6 mai a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere în trafic. Astfel, încălcările normelor rutiere au fost sancționate de ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:30
(8927 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Redirecționarea celor 2% din impozit, spre final

«Reamintim persoanelor fizice care în anul 2011 au obținut venituri din salarii și asimilate salariilor și celor care au obținut venituri: comerciale, din profesii libere, din drepturi de proprietate intelectuală ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:26
(7747 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr de 33 ani, reținut pentru 24 de ore după ce a condus fără permis, a produs beat fiind un accident, a fugit de la locul faptei, iar mașina nu avea drept de circulație în România

Un bărbat de 33 ani, din Urziceni, a fost reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore de polițiștii ialomițeni și introdus în Centrul de Reținere și Arest Preventiv al IPJ Ialomița, fiind învinuit de ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2012, 12:08
(8940 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Declarația 200, obligatoriu de depus pînă la 25 mai

DGFP Ialomița, printr-un comunicat de presă, reamintește persoanelor fizice care au realizat în anul 2011, în mod individual sau într-o formă de asociere, venituri în bani și/sau în natură provenind din ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2012, 12:05
(8007 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Hoț de cabluri, reținut de polițiști

În noaptea de 3/4 mai a.c., în jurul orei 3,30, o echipă din cadrul Poliției Urziceni-Biroul de Investigații Criminale ce acționa pe raza municipiului Urziceni a depistat un bărbat de 53 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2012, 12:02
(6784 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa generală a locurilor de muncă» a oferit 229 posturi vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat în data de 27 aprilie 2012, ora 9,00, «Bursa generală a locurilor de muncă», la Clubul Tineretului din Slobozia. La nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2012, 11:22
(8559 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un tînăr cu probleme psihice a încercat să se sinucidă

Joi, 3 mai a.c., un bărbat de 23 ani, cu probleme psihice, a fost salvat de pompieri după ce, în încercarea de a se sinucide, a intrat într-un lac de pe raza municipiului Urziceni. Evenimentul a fost anunțat ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2012, 14:01
(7429 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Proiectil descoperit de o femeie în timp ce săpa în curte

Un proiectil de calibru 57 mm a fost descoperit joi, 3 mai a.c., în jurul orei 11,30, de către o femeie din localitatea Sudiți, în timp ce executa săpături în curtea locuinței. Speriată, aceasta a sunat ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2012, 13:58
(9648 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Poliția a făcut portretul-robot al «pedofilului de la MB-uri»

Slobozia: Poliția a făcut portretul-robot al «pedofilului de la MB-uri»

Inspectoratul de Poliție al județului Ialomița solicită sprijinul cetățenilor pentru identificarea unui suspect de corupție sexuală. Polițiștii ialomițeni efectuează ample cercetări pentru identificarea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2012, 09:17
(8426 vizualizări - 3 comentarii)


Stelnica: Cercetat pentru port de cuțit în locuri publice

În seara zilei de 1 mai, în jurul orei 23,15, o patrulă de siguranță publică din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica ce executa serviciul de patrulare pe raza comunei Stelnica a depistat doi tineri ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2012, 09:13
(9128 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica cuțit


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În noaptea de 28/29 aprilie a.c., în jurul orei 02.20, polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe raza comunei Bordușani, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un localnic în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2012, 09:07
(6305 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...