Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

«Am învățat! Ne-am maturizat! Suntem pregătiți pentru Alegeri!»

Octavian Săvoiu, președintele USR Ialomița

«Am învățat! Ne-am maturizat! Suntem pregătiți pentru Alegeri!»

Apariția Alianței Dreapta Unită (USR-PMP-Forța Dreptei) complică scena politică locală și generează confuzii la nivelul electoratului de Dreapta. Octavian Săvoiu, președintele USR Ialomița, susține că soluția identificată de cele trei formațiuni politice reprezintă singurul răspuns politic posibil la capcana electorală generată de alianța dintre PNL și PSD: «Aceste două partide nu urmăresc reprezen­tarea noastră, ci să rămână la guvernare cu orice preț!».

 

4 ani în Opoziție Octavian Săvoiu, președintele USR Ialomița crede că cei 4 ani de mandat au fost... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2024, 14:20 (17000 vizualizări - 10 comentarii)

POLITICĂ

«Acest Guvern s-a finanțat din scumpiri!»

Președintele USR, Cătălin Drulă, la Slobozia

«Acest Guvern s-a finanțat din scumpiri!»

Joi, 20 aprilie 2023, președintele USR, Cătălin Drulă a vizitat Ialomița, oprindu-se la Slobozia, fiind însoțit de vicepreședintele formațiunii politice, Vlad Voiculescu. Conducerea USR s-a întâlnit cu antreprenorii locali din domeniile agriculturii și industriei alimentare. La finalul vizitei, Cătălin Drulă a organizat o conferință de presă în care a criticat actuala Coaliție de Guvernare.

«Scumpirile nu sunt un fenomen natural!» În cadrul vizitei pe care a desfășurat-o în Ialomița, Cătălin Drulă a discutat cu antreprenorii locali cu privire la problemele pe care aceștia le întâmpină... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2023, 21:05 (6533 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Ialomița a accesat mai puțin de jumătate din fondurile europene de care dispune!»

Europarlamentarul USR Vlad Marius Botoș, la Slobozia

«Ialomița a accesat mai puțin de jumătate din fondurile europene de care dispune!»

Europarlamentarul USR Vlad Marius Botoș a organizat sâmbătă, 17 septembrie 2022, la Slobozia, o întâlnire de lucru cu reprezentații administrației locale. Întâl­nirea a avut drept scop diseminarea informa­țiilor legate de oportunitățile de finanțare ofe­rite de UE. «Ialomița a accesat mai puțin de jumătate din fondurile europene de care dispune! Adică 117,5 milioane de euro dintr-un total de 256,9 milioane de euro în cadrul exercițiului financiar european 2014-2020...» a declarat europarlamentarul român, printre altele.

Lupta pentru accesarea fondurilor europene continuă
USR ... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2022, 12:35 (12652 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Despre criza prețurilor la energie electrică/gaze

Octavian Săvoiu, președintele USR Ialomița

Despre criza prețurilor la energie electrică/gaze

Suntem în plină criză a prețurilor la energie electri­că/gaze și nu sunt semne că lucrurile se îndreaptă. Dacă în octombrie-noiembrie 2021 pre­țurile au crescut cu aproximativ 30% la energia electrică și 50% la gaze, o dată cu luna decembrie 2021 facturile au crescut substanțial. Pentru unii s-au dublat, dar au existat și nefericiți cu facturi de 4-5 ori mai mari! Ca să înțelegem contextul, creșterea prețurilor gazelor nu este o situație locală. Și la nivel european acestea au crescut de 4-5 ori de la începutul anului. Conjunctura economică care a dus la creșterea prețurilor a fost speculată și dublată de Rusia care, în încercarea de a presa economic UE, a limitat artificial livrările.
... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2022, 17:05 (10796 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Eveniment regional al USR-PLUS la Amara

USR-PLUS se pregătește de următoarele Alegeri

Eveniment regional al USR-PLUS la Amara

Filiala USR-PLUS Ialomița a or­ganizat sâmbătă, 25 septembrie a.c., la Amara, o dezbatere regională la care au participat delegați din regiunea de Sud-Est a României. În fața delegaților s-au prezentat cele 3 echipe care candidează pentru Biroul Permanent Național al USR-PLUS. Candidații prezenți au expus viziunea politică proprie asupra viitorului USR-PLUS și au susținut ideea pregătirii active pentru Alegerile din anul 2024.

Polul politic USR-PLUS de la Amara Sâmbătă, 25 septembrie a.c., la Amara, s-a desfășurat un eveniment regional de prezentare a celor 3 echipe de candidați pentru... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 15:05 (4424 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Iohannis, nu Câțu!»

Octavian Săvoiu, președintele USR-PLUS Ialomița

«Iohannis, nu Cîțu!»

Am promis în campania electorala că vom fi altfel, că puterea și accesul la banul pu­blic nu ne va lua mințile.
Am promis că vom încerca să oprim furtul banului public prin transparență în alocarea resurselor, vom repara legile Justiției și vom promova reformele de care România are nevoie.
Nimeni nu ne-a crezut!
Prin munca miniștrilor noștri din ultimele opt luni, dar mai ales atitudinea noastră din ultima săptămână, am demonstrat că nu au fost vorbe goale. Iar demisia în bloc a miniștrilor USR-PLUS din Cabinetul Cîțu a reconfirmat că nu facem compromisuri. Nu am făcut doar promisiuni de campanie. Puteam alege să închidem ochii și să stăm la căldurica asigurată de guvernare și... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2021, 10:55 (5611 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alianța USR PLUS Ialomița se pregătește de Alegeri

Alianța USR PLUS Ialomița se pregătește de Alegeri

La câteva luni de la fuziunea prin absorbție, filiala ialomițeană a Alianței USR PLUS se pregătește de Alegeri. Favoritul acestei curse electorale pentru alegerea unui președinte unic la nivelul județului Ialomița este Octavian Săvoiu. «Ne-am maturizat... Vrem să facem o echipă împreună!» a declarat Octavian Săvoiu.

Un partid cu 40 de filiale Filialele USR și PLUS din Ialomița se pregătesc de alegeri județene. Preșe­dintele va fi ales în cadrul Conferinței Județene a filialei care se va desfășura duminică, 4 iulie 2021. Conform informațiilor oficiale, partidul are la acest moment aproximativ... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2021, 16:50 (5010 vizualizări - 8 comentarii)

POLITICĂ

Lideri USR, acuzați că vor să «confiște» filiala

Cutremur în USR PLUS Ialomița

Lideri USR, acuzați că vor să «confiște» filiala

Miza desemnării candidaților pentru Alegerile Parlamentare acutizează divergențele din cadrul USR PLUS Ialomița. Aflați în plin proces de absorbție, liderii PLUS locali reclamă atitudinea conflictuală a lui Alexandru Horhocea, candidatul USR PLUS pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, precum și abuzurile lui Mihai Tănăsescu, acuzat că a exclus fără motiv ju­mătate din Organi­zația USR Ialomița în urmă cu 2 ani. În replică, cei doi susțin că membrii PLUS Ialomița au o atitudine «denigratoare» și vor să anuleze șansa politică a filialei la Alegerile Parlamentare din decembrie.

Acuzații fără precedent în filiala USR PLUS... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2020, 17:10 (6991 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Alianța USR PLUS continuă lupta politică pentru Consiliul Local Slobozia

#UnițipentruSlobozia

Alianța USR PLUS continuă lupta politică pentru Consiliul Local Slobozia

În urmă cu o lună, Alianța USR PLUS a decis re­tragerea candidatului comun, Ciprian Bocioagă, din cursa electorală pentru funcția de primar al Municipiului Slobozia. Decizia poate fi catalogată drept una «istorică», în condițiile în care fiecare dintre filialele locale ale partidelor implicate în Alegeri încearcă să-și maximizeze șansele electorale. Unul dintre artizanii acestei decizii, președintele PLUS Ialomița, Octavian Săvoiu, explică încă o dată rațiunile care au motivat decizia:
«Politica are 3 ingrediente principale care se regăsesc în orice decizie politică: interesul general, interesul de partid și interesul personal. Deciziile politice se iau amestecând aceste 3 ingrediente în diferite proporții...
Alegerea de a ne retrage candidatul pentru Primăria Slobozia și de a-l susține pe Dragoș Soare a încercat să maximizeze ingredientul interesului general al slobozenilor în defavoarea celui de partid și a celui personal.
Deoarece hotărârea a stârnit multe reacții și pentru că politica trebuie să fie despre asumare transparentă a deciziilor, vin cu câteva precizări:
1. DA, am fost un susținător puternic al acestei decizii;
2. NU au existat negocieri cu PNL. Singurele discuții le-am avut cu candidatul Dragoș Soare pe proiectul și viziunea lui;
3. DA, alegerea mea a stârnit și câteva reacții negative în interiorul USR PLUS. Nu am intrat în politică să îmi fac prieteni, ci să lupt pentru principii și dacă voi da dovada de onestitate și consecvență cred că și cei mai aprigi contestatari își vor schimba părerile;
4. Lupta USR PLUS pentru Slobozia abia a început, luptăm pentru Consiliul Local pentru care ne-am depus listele de consilieri.
Sacrificiul pe care îl face Alianța USR PLUS retragându-și candidatul pentru Primăria Slobozia este unul care denotă maturitatea noastră politică. Este o decizie cântărită cu atenție având doar interesul orașului nostru în vedere. Numai „UNIȚI PENTRU SLOBOZIA“ vom reuși să readucem Slobozia pe traseul meritat pentru dezvoltare!».

«Stradă cu stradă, schimbăm Slobozia!»
... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2020, 14:55 (3373 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Alianța USR-PLUS oferă ialomițenilor o alternativă

Alianța USR-PLUS oferă ialomițenilor o alternativă

Alegerile Locale de anul acesta ar putea schimba definitiv peisajul politic ialomițean. Miza la nivel județean o reprezintă președinția Consiliului Județean Ialomița. Lupta dintre Marian Pavel și Victor Moraru permite Alianței USR-PLUS 2020 să intre într-o cursă electorală în care, altfel, nu ar fi avut șanse. Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița, susține că este pregătit pentru această luptă.

Un pacifist în politica locală
Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița, se caracteri­zează ca fiind un pacifist animat de principii și idealuri politice. Alături de colegii săi, va susține candidatura lui Alexandru Horhocea (USR) la președinția Consiliului Județean. O decizie riscantă în condițiile în care șansele sunt puține, iar locurile eligibile, potrivit sondajelor, limitate...... [citește_tot_articolul]

2 August 2020, 13:10 (4758 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Alianța USR-PLUS reprezintă alternativa politică de care Slobozia are nevoie azi!»

Dragoș Soare nu e singur

«Alianța USR-PLUS reprezintă alternativa politică de care Slobozia are nevoie azi!»

principiile USR-PLUS în administrația locală: «Administrație transparentă, onestă și profesionistă!»

Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița din cadrul Alianței USR-PLUS, salută primele declarații publice din această pre-campanie electorală. El a declarat că la acest moment Slobozia are nevoie de oameni puternici, responsabili, capabili să ofere slobozenilor alternativa pe care o caută: «Dragoș Soare este o alternativă pentru Slobozia alături de candidatul nostru, candidatul USR-PLUS, Ciprian Bocioagă! Suntem gata să susținem împreună această luptă politică și vrem să oferim slobozenilor oportunitatea de a face o schimbare reală la nivelul administrației locale...».

Slobozia are de unde alege... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2020, 12:10 (6555 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alianța USR-PLUS are candidați pentru jumătate dintre primăriile județului

Semne bune înainte de campanie

Alianța USR-PLUS are candidați pentru jumătate dintre primăriile județului

Născute din dorința de schimbare a actualei clase politice, USR și PLUS a reușit într-un timp relativ scurt să capaciteze o generație. În Ialomița, «generația» USR-PLUS se pregătește activ să ofere alegătorilor o alternativă pentru guvernarea locală. Măsurat, prudent, ardelenește, structurile politice create în 2018 și 2019 capătă consistență și autonomie. «Suntem pe drumul cel bun! Unul în care nu facem compromisuri... Avem candidați pentru jumătate dintre localitățile județului Ialomița, începând cu Slobozia. Aceasta este cea mai mare bucurie a noastră! Și nu ne grăbim, pentru că nu vrem să dezamăgim așteptările celor care cred în noi...» declară Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița.... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2020, 13:50 (8223 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Oamenii sunt cea mai prețioasă resursă a bugetului Sloboziei în 2020!»

Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița

«Oamenii sunt cea mai prețioasă resursă a bugetului Sloboziei în 2020!»

În urmă cu câteva zile (luni, 17 februarie 2020) a fost votat bugetul Sloboziei pentru anul în curs. Și același buget va fi rectificat joi, 27 februarie 2020, pentru a majora bugetul de dezvoltare de la 5 la 20,7 milioane de lei. Cifrele confirmă însă o realitate dure­roasă, cu bani puțini la buget. Avem la dispoziție o sumă care depășește cu puțin 100 mili­oane de lei. Și dacă acest buget sărac nu era de ajuns, aflăm că din el aproximativ 83 milioane de lei re­pre­zintă cheltuieli de funcționare. Jumătate din aceste cheltuieli, adică apro­ximativ 40 milioane de lei sunt cheltuieli cu salariile din primărie și din instituțiile subordonate. Ce rămâne pentru investiții și dezvoltare reprezintă,... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2020, 18:05 (6777 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Un PLUS de Educație pentru România, un PLUS de Educație pentru Ialomița

Un PLUS de Educație pentru România, un PLUS de Educație pentru Ialomița

Salutăm vizita doamnei mi­nistru al Educației de marți la școlile și grădinița din Ialomița. Fără să minimizăm efortul doamnei ministru și fără să luăm în discuție bunele intenții ale domniei sale, pot spune că știam cu toții că, în 2020, avem unități de învățământ cu toalete în fundul curții și profesori care aleg violența verbală ca metodă didactică. Problemele învățământului românesc nu se opresc aici, ele sunt mult mai profunde și țin și de o programă școlară învechită.
Putem lăsa la latitudinea primăriilor să rezolve situația toaletelor școlare sau doamna ministru ar putea să ne prezinte o situație reală a numărului de astfel de unități de învățământ existente la nivel național și o... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 19:05 (8923 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Apel către cetățenii județului Ialomița

PLUS Ialomița

Apel către cetățenii județului Ialomița

PLUS Ialomița consideră că moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă a adus primul semn de normalitate după ce timp de 3 ani de zile am trăit într-o zonă crepusculară a democrației românești. Ea a apărut începând cu OUG 13 și atacul concertat al lui Liviu Dragnea și acoliților lui asupra Justiției, mo­țiunea de cenzură prin care PSD-ul și-a dărâmat propriul guvern, intervenția brutală a jandarmilor din 10 August... Și când credeam că mai rău nu se poate, PSD-ul a scos-o la rampă pe Viorica Dăncilă, cel mai slab și incompetent prim-ministru și guvern post-decembrist.
Moțiunea de cenzură va aduce și primele rezultate imediate prin faptul că Justiția a scăpat, cel puțin pentru moment... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2019, 19:20 (5243 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«PLUS vrea, știe și poate!»

Cea mai nouă filială de partid din Ialomița iese la rampă

«PLUS vrea, știe și poate!»

Știți butada aia ardelenească: «Eu și vreau, și știu, și pot... Dar de ce atâta grabă?...». Ei, bine, ea pare să se aplice mănușă staff-ului celui mai nou partid de pe scena politică locală. Înființată oficial în urmă cu o lună, filiala se pregătește activ de Alegerile Prezidențiale. Pleacă la drum așezată pe laurii câtorva mii de voturi obținute în Ialomița la Europarlamentarele din 26 mai a.c. și cu un candidat, Dan Barna, care promite să fie președinte «non-stop»! Ce spun însă membrii filialei despre conjunctura politică locală și, mai ales, cum se vede ea din perspectiva alesului în funcția de președinte, Octavian Săvoiu?

Filială mică, după... partid... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2019, 17:15 (5358 vizualizări - 11 comentarii)

ULTIMA ORĂ

A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii... [citește toată știrea]

13 August 2019, 15:20 (4691 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

#șieusuntPLUS

#șieusuntPLUS

Octavian Săvoiu este unul dintre membrii PLUS Ialomița. Și primul care apare, oficial, în spațiul public local. Are 40 de ani și conduce o firmă cu 15 angajați. Este căsătorit și nu a făcut niciodată politică. Până acum...
-Ce e politica? Ce e politicianul?
-Ce este politica?! Ei, bine, în acest moment este o unealtă prin care se obțin putere, influență, averi... Dar mai important mi se pare răspunsul la întrebarea: ce ar trebui să fie? Ar trebui să fie modalitatea prin care societatea își gestionează resursele și își clădește viitorul ajutată de profesioniștii care o reprezintă. La fel se întâmplă și cu politicianul. Este, probabil,   unul... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2019, 11:10 (7797 vizualizări - 16 comentarii)

POLITICĂ

Ialomița lui Dacian Cioloș

Ialomița lui Dacian Cioloș

PLUS are în Ialomița 57 de membri. Și a strâns 3000 de semnături pentru europarlamentarele din 26 mai 2019! Adică, de două ori mai multe decât visau ei... Pentru că au muncit, Cioloș și-a făcut timp să-i felicite. A venit într-o miercuri și nu se mai dădea dus. Așa de mult i-a plăcut Ialomița...

Cioloș știe să tacă
Așa cum vă spuneam, Dacian Cioloș a venit la PLUS Ialomița într-o miercuri. Miercuri, 3 aprilie 2019, ca să fim mai exacți. A venit dimineața și s-a afișat public pe la 11,00, în cadrul unei vizite de lucru la ferma lui Costandache de la Perieți. Ce a făcut la PLUS... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2019, 14:05 (9076 vizualizări - 15 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
235 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Vijelia și ploile au făcut ravagii și în Ialomița

Vîntul puternic de zilele trecute dar și ploile abundente de sîmbătă, 7 ianuarie a.c., au făcut ca pompierii militari să intervină pentru cinci situații de urgență.
Astfel, vineri spre sîmbătă noaptea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:40
(13545 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, a refuzat recoltarea de probe biologice de sînge

Un bărbat de 52 ani, din Slobozia, este cercetat penal de polițiști pentru refuz de recoltare probe biologice de sînge în vederea stabilirii alcoolemiei. Șoferul a fost depistat la volanul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:37
(10371 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe venit prin reținere la sursă sub forma plăților anticipate, de virat

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, persoanele juridice sau alte entități care conduc evidență contabilă au obligația să calculeze ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:36
(12735 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii, în control la biserici

În ultimele zile, pompierii au controlat mai multe lăcașuri de cult din Ialomița. «Avînd în vedere că bisericile și mînăstirile prezintă o mare vulnerabilitate la incendii din cauza construcțiilor, mobilierului ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:57
(15865 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: L-a acroșat pe trecerea de pietoni!

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, în timp ce un tînăr slobozean, de 32 ani, conducea un autoturism pe raza localității, nu a acordat prioritate de trecere unui pieton aflat în traversarea părții ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:40
(10597 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Hoți de fier vechi, surprinși la furat la o fabrică dezafectată din satul Poiana

Efectivele Secției Poliție Rurală Slobozia au acționat joi, 5 ianuarie a.c., pe linia prevenirii și combaterii sustragerii de deșeuri feroase din incinta unei foste fabrici situată pe raza satului Poiana ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:27
(14072 vizualizări - 1 comentariu)


Guvernul României: Premierul Emil Boc vrea combaterea «marii evaziuni»

Primul-ministru Emil Boc a condus vineri, 6 ianuarie 2012, la Palatul Victoria, ședința Comitetului interministerial pentru combaterea evaziunii fiscale. Premierul Emil Boc a cerut miniștrilor de Finanțe ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:04
(13773 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr arestat pentru infracțiuni la regimul circulației

Polițiștii din Urziceni au depistat joi, 5 ianuarie a.c., pe raza municipiului, un tînăr localnic de 33 ani, pe numele căruia Judecătoria Călărași a emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:01
(9984 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Făcăeni: Trei tineri, cercetați de polițiști după ce au furat hamuri de cai

Poliția a fost sesizată joi, 5 ianuarie a.c., de către o femeie din comuna Făcăeni despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras două seturi de hamuri pentru cai. După verificările polițiștilor, au ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:00
(15096 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Slobozia: Prins cu un cuțit pe stradă

O echipă mixtă de siguranță publică polițist-jandarm a identificat joi noaptea, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1,00, pe strada Mihai Eminescu, din Slobozia, un tînăr de 29 ani, domiciliat în localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 12:58
(14424 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia cuțit


APIA Ialomița: Viză anuală pentru carnetele de rentă viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că, pentru a intra în posesia rentei viagere agricole cuvenite, rentierii au obligația să se prezinte la sediul din ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 13:21
(20180 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Contractele de arendă, înregistrate și la Finanțe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea înregistrării contractelor de arendă la organul fiscal în raza ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:46
(14036 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan și fără permis, a produs un accident în Slobozia. A fugit de la locul faptei și a fost prins în Țăndărei!

Polițiști din Țăndărei au identificat în trafic, pe raza orașului, un autoturism care fusese implicat într-un eveniment rutier pe raza municipiului Slobozia, șoferul părăsind locul accidentului. Astfel ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:34
(9239 vizualizări - 0 comentarii)


Păltiniș: Amărean depistat beat la volan. A refuzat alcooltestul și recoltarea de sînge!

Polițiștii au oprit pentru control în trafic miercuri, 4 ianuarie a.c., pe raza satului Păltiniș, un autoturism, la volanul cărui se afla un bărbat de 41 ani, din orașul Amara. Întrucît emana halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:21
(10836 vizualizări - 0 comentarii)


Minor din Urziceni, prins la volan în Slobozia. A luat mașina tatălui la o plimbare!

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1.15, o patrulă de siguranță publică a oprit pentru control, în trafic, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un minor, de 17 ani, din Urziceni. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:10
(7657 vizualizări - 1 comentariu)


Campanie a Poliției: «Fii precaut. Hoții nu dorm!»

Polițiștii slobozeni au acționat în Piața Agroalimentară și Piața Cuza Vodă, zone în care afluxul de persoane este ridicat, în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Fii precaut. Hoții ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:08
(5308 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Marcarea pentru ouă destinate consumului

Pentru o mai bună informare a opiniei publice și pentru evitarea oricăror confuzii, referitor la marcarea pentru ouă în coajă destinate consumului, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:28
(11605 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1.30, un tînăr de 29 ani, din Cosîmbești, a fost surprins de polițiști în timp ce conducea un autoturism aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:13
(13370 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 2.00, polițiștii au depistat pe DC1, un autoturism care se deplasa din direcția Frățilești către Săveni. La volan se afla un tînăr, în vîrstă de 22 ani. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:12
(10317 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Normele de venit pentru 2012 și coeficienții de corecție

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii care își desfășoară activitatea în mod individual că au fost afișate pe site-ul instituției www.dgfpialomita.ro și la sediile ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 07:17
(17956 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: La furat de cai în noaptea de Revelion

Polițiștii au reținut marți, 3 ianuarie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore, un tînăr de 20 ani, din comuna Reviga, pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat. În fapt ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:52
(12294 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga furt cal


Pompierul care i-a spulberat pe cei doi tineri la Gheorghe Doja, reținut

Tînărul slobozean de 33 ani, care i-a accidentat spulberat pe cei doi tineri pe o stradă din localitatea Gheorghe Doja în ziua de 1 ianuarie 2012, a fost reținut marți, 3 ianuarie a.c., pe bază de ordonanță ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:51
(19030 vizualizări - 2 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Surprinși la braconaj de polițiști

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat marți, 3 ianuarie 2012, pe linia prevenirii și combaterii braconajului pe fondul cinegetic Sfîntu Gheorghe. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:50
(14980 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la depunerea Declarației 390

Începînd cu data de 4 ianuarie 2012, pentru perioade de raportare începînd cu decembrie 2011, Declarația 390 se va putea depune doar pe noile versiuni de soft, publicate pe portalul ANAF. Depunerea prin ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:49
(5032 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: I-a luat foc mașina

Marți, 3 ianuarie 2012, în jurul orei 16,30, un autoturism a luat foc pe raza orașului Amara. Cel mai probabil, incendiul a pornit de la o fisură a furtunului de alimentare cu benzină. În scurt timp, flăcările ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2012, 10:40
(12446 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Incendiu de la un scurtcircuit

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, mai multe piese de mobilier și diverse materiale textile din locuința unui cetățean din Săveni au fost cuprinse de flăcări. Evenimentul s-a produs ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2012, 10:39
(11337 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni incendiu


Grivița: Beat la volan, a acroșat un consătean

Duminică, 1 ianuarie 2011, în timp ce un tînăr, de 29 ani, din Grivița, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, a acroșat un pieton care se deplasa pe partea carosabilă. Din accident a ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2012, 13:58
(13594 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Grivița accident


Fetești: I-au dat foc la magazie

Un incendiu la care a fost solicitat sprijinul pompierilor s-a produs în data de 1 ianuarie 2012, în jurul orei 15,00, cînd o persoană rămasă neidentificată a dat foc unei anexe gospodărești a unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2012, 13:52
(11877 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Anunț angajare Germania

Oferim 3000-6000 euro pe lună pentru fete frumoase, între 20-30 ani, pentru muncă erotică legală în Bremen/Germania, într-un club românesc.
Contractul va fi încheiat pe o perioadă de ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2012, 12:52
(13311 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Doi tineri, spulberați de autoturismul unui pompier în noaptea de Revelion. Șoferul, beat la volan, a părăsit locul accidentului și a refuzat să i se testeze alcoolemia!

Doi tineri, un băiat, de 21 ani, și prietena acestuia, de 15 ani, au fost spulberați de autoturismul unui pompier chiar în noaptea de Revelion. Accidentul s-a produs pe o stradă din Gheorghe Doja, șoferul ...[citește_toată_știrea]

2 Ianuarie 2012, 21:16
(104548 vizualizări - 99 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...