Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Aer poluat la Ciulnița. Depășiri ale nivelului de hidrogen sulfurat!

Aer poluat la Ciulnița. Depășiri ale nivelului de hidrogen sulfurat!

Joi, 12 februarie 2026, autoritățile de mediu au reluat monitorizarea calității aerului în comuna Ciulnița, după ce mai mulți localnici au reclamat din nou un miros înțepător specific hidrogenului sulfurat. Potrivit Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP), primele măsurători, din perioada 21.01-03.02.2026, au indicat în mai multe cazuri depășirea valorilor medii ale concentrației maxime admise pentru hidrogenul sulfurat. Drept urmare, autolaboratorul Direcției Județene de Mediu Călărași, din cadrul Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP), a reluat activitatea de monitorizare în zona cartierului nou din comuna Ciulnița.

 ... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2026, 07:40 (5201 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Măsurarea calității aerului, misiune imposibilă pentru autorități

În Ialomița

Măsurarea calității aerului, misiune imposibilă pentru autorități

Anual, Direcția Județeană de Mediu Ialomița, fosta Agenție pentru Protecția Mediului Ialomița, prezintă publicității un raport detaliat cu privire la starea factorilor de mediu din județ. Documentul cuprinde o secțiune special dedicată calității aerului, subiect de interes public având în vedere scandalurile provocate de poluările olfactive generate de activitatea industrială desfășurată mai ales în apropiere de Slobozia. DJM Ialomița susține însă că nu poate furniza informații relevante despre calitatea aerului respirat de ialomițeni pentru că aparatele utilizate pentru măsurat au înregistrat probleme tehnice.

 

Probleme tehnice în măsurarea calității aerului... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2026, 12:05 (5200 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instanța a respins cererea de suspendare a activității firmei Clean Tech Ciulnița

Cazul, în atenția Organizației «Greenpeace»

Instanța a respins cererea de suspendare a activității firmei Clean Tech Ciulnița

bonus: Vești bune de la «Greenpeace»

În ultima decadă a lunii mai, Tribunalul Ialomița a respins solicitarea Asociației Ecologică Regio­nală Muntenia Sud privind suspendarea Acordului de Mediu deținut de firma Clean Tech Ciulnița. Reprezentanții Asociației susțin că «lupta» va continua până când firma va respecta toate condițiile impuse de lege pentru desfășurarea activităților de producție. Eforturile activiștilor AER Muntenia Sud au fost remarcate la nivel european, lupta împotriva activității ilegale a Clean Tech Ciulnița întrând în atenția Organizației «Greenpeace». «Am avut deja o primă discuție cu Charlie Holt, reprezentantul „Greenpeace&ldquo... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2024, 10:40 (14024 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Fără pensionări anticipate pentru locuitorii zonelor poluate Slobozia-Ciulnița

De la 1 septembrie 2024

Fără pensionări anticipate pentru locuitorii zonelor poluate Slobozia-Ciulnița

De la 1 septembrie 2024, Guvernul României a decis să mo­difice Legea Pensiilor, astfel încât se va renunța la prevederea care dădea dreptul persoanelor ce au locuit în zone poluate peste 30 de ani să se pensioneze anticipat cu 2 ani, fără a mai fi penalizate. Pe lista localităților ai căror cetățeni puteau beneficia de această preve­dere legală au fost incluse Slobozia și Ciulnița. S-a considerat că loca­litățile în cauză au fost afectate de compușii chimici emanați în urma activității desfășurate de Combinatul Chimic Slobozia.

 

Pensionare anticipată cu penalizare... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2024, 09:50 (13323 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amendă de 35 mii de lei pentru Clean Tech Ciulnița

Amendă de 35 mii de lei pentru Clean Tech Ciulnița

Un control al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița la stația de epurare pe care o deține societatea Clean Tech Ciulnița s-a lăsat cu sancțiuni. În urma probelor supuse analizei, specialiștii instituției au descoperit că firma a deversat în râul Ialomița ape uzate, peste parametrii legali prevăzuți în autorizația de gospodărire a apelor. Această abatere a adus societății comerciale o sancțiune în valoare de 35 mii de lei.

Probleme la stația de epurare a Clean Tech Ciulnița Potrivit informațiilor oficiale furnizate de reprezentanții Sistemului de Gospo­dărire a Apelor Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2024, 09:50 (6230 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

«La Văcărie», locul unde se termină Slobozia

«La Văcărie», locul unde se termină Slobozia

La o aruncătură de băț distanță de oraș, lângă «Oierie», în mijlocul unor munți de bălegar, timp de 20 de ani și mai bine, au trăit și trăiesc oameni. O vreme, oamenii au încercat să lupte pentru condiții decente de trai și vieți mai bune pentru copiii lor. Apoi au înțeles că instituțiile statului nu sunt pentru «ei» și s-au resemnat. Cine a putut, și-a luat lumea în cap și a plecat. Cine nu, a rămas și a răbdat. Acum, în dărăpănăturile rămase mai trăiesc patru familii. Iar familia Vioricăi Spânu se mută anul ăsta...

La marginea lumii Întâi e locul de-i zice «La Oierie». Acolo unde... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2023, 12:55 (10630 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Clean Tech face legea la Ciulnița

Clean Tech face legea la Ciulnița

Războiul dintre Clean Tech Ciul­nița și locuitorii din proximitate e mai vechi de 10 ani... Și în 10 ani s-au schimbat multe! Proprietarii fabricii, numărul de combatanți, valoarea investițiilor, minciunile... Un singur lucru a rămas la fel. Mirosul! La 40 de grade, în plină caniculă, mirosul care vine de la Clean Tech e inconfun­dabil. Miroase a hoit, a pene arse și a putred. Totul chimizat cu un soi de parfum care te face să icnești instantaneu. După 10 minute de respirat aerul ăsta, creierul intră în alertă și îți comandă să fugi. După un sfert de oră îți lăcrimează ochii. După o oră, respirația îți miroase și ea a hoit, iar gura ți se usucă. Pare ireal, dar se întâmplă la doi pași de Slobozia... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 17:55 (13706 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Lupta civică împotriva Clean Tech Ciulnița devine legală

AER Muntenia SUD preia ștafeta

Lupta civică împotriva Clean Tech Ciulnița devine legală

La începutul săptămânii în curs, Judecătoria Slobozia a eliberat actul de înființare a Asociației Ecologice Regionale AER Muntenia SUD. Asociația, înființată la inițativa protestatarilor din Slobozia și Ciulnița, își propune să continue într-o formă legală lupta împotriva poluării rezultate ca urmare a activității firmei Clean Tech Ciulnița. «Am obosit să fim arătați cu degetul drept nebuni... Asociația are rolul de a prelua lupta noastră. Și pentru că problemele de mediu nu se opresc la Ciulnița, așteptăm ca alături de noi să vină toți cetățenii care nu se consideră protejați și corect reprezentați în conflictele cu firmele care poluează mediul!» susține Dorina Milea, președintele Asociației... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2023, 16:20 (12912 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Decizia de suspendare a activității Clean Tech Ciulnița a rezistat 48 de ore

Decizia de suspendare a activității Clean Tech Ciulnița a rezistat 48 de ore

bonus: A fost sesizat Ministerul Mediului și Secretariatul General al Guvernului

La 48 de ore de la suspendarea oficială a activității Clean Tech Ciulnița, fabrica își reia activitatea. Garda de Mediu, Agenția pentru Protecția Mediului și Direcția de Sănătate Publică permit funcționarea firmei în afara cadrului legal. Protestul cetățenilor în mediul on-line continuă.

48 de ore pe hârtie Intrată în vigoare pe data de 19 septembrie 2022, decizia de suspendare a activității fabricii Clean Tech Ciulnița a rezistat pe hârtie doar 48 de ore. Miercuri, 21 septembrie 2022, firma și-a reluat oficial activitatea. Decizia privind încetarea suspendării activității a fost luată... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2022, 10:55 (13663 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instituțiile publice locale refuză închiderea Clean Tech Ciulnița

Instituțiile publice locale refuză închiderea Clean Tech Ciulnița

Agenția Județeană pentru Protecția Mediului Ialomița a emis pe 14 septembrie 2022 o decizie de suspendare a activității fabricii Clean Tech Ciulnița, începând cu data de 19 septembrie 2022. Decizia se bazează pe o solicitare a Garzii de Mediu Ialomița primită în aceeași zi, conform căreia firma nu respectă obligațiile legale privind protecția mediului. La 2 zile distanță, pe 16 septembrie 2022, Clean Tech Ciulnița remite celor două instituții o adresă în care anunță «măsurile realizate în regim de urgență» pentru ridicarea măsurii de suspendare a activității. În toată această perioadă, firma nu își încetează activitatea nicio secundă, continuând să funcționeze fără stație de epurare a... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2022, 11:05 (16023 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița produce ilegal

Autoritățile știu și tac

Clean Tech Ciulnița produce ilegal

UPDATE Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a suspendat Autorizația Clean Tech Ciulnița!

Prefectura Ialomița a mediat la sfârșitul săptămânii trecute o întâlnire informală între repre­zentanții instituțiilor cu atribuții de control din Ialomița și reprezentantul firmei Clean Tech Ciulnița, Marius Vlădescu. În cadrul întâlnirii s-a ajuns la concluzia comună că firma Clean Tech Ciulnița funcționează ilegal. Marius Vlădescu, directorul firmei și-a luat angajamentul de a elimina disconfortul olfactiv rezultat în urma procesării «subproduselor de origine animală categoria a III-a» în două săptămâni. În zilele care au urmat întâlnirii, Clean Tech Ciulnița a continuat să transporte ilegal apa reziduală generată ca urmare a procesului de producție. În pofida evidențelor, Garda de Mediu ezită... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2022, 13:20 (10586 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița poluează Ialomița de 10 ani

Cu acordul tacit al instituțiilor statului

Clean Tech Ciulnița poluează Ialomița de 10 ani

Garda de Mediu Ialomița a amendat cu 100000 de lei firma Clean Tech Ciulnița la sfârșitul lunii august 2022 pentru «neres­pectarea obligațiilor prevăzute în Autorizația Integrată de Mediu». Amenda confirmă o stare de fapt semnalată timp de 10 ani de către presa locală. În toată această perioadă, Clean Tech Ciulnița a susținut că respectă legislația privind protecția mediului și deține o stație de epurare funcțională. La acest mo­ment, miza Clean Tech o reprezintă aprobarea de către Agenția pentru protecția Mediului Ialomița a unei Autorizații de Mediu revizuită care să permită funcționarea în continuare a fabricii de făinuri proteice.

Paharul răbdării publice dă pe-afară... [citește_tot_articolul]

31 August 2022, 13:10 (14028 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița poluează olfactiv (și) prin stația de epurare a Sloboziei

Clean Tech Ciulnița poluează olfactiv (și) prin stația de epurare a Sloboziei

Disconfortul olfactiv generat de activitatea firmei Clean Tech Ciulnița s-a mutat în zona stației de epurare a orașului Slobozia. Angajații firmelor din zonă și locuitorii blocurilor din zona MB reclamă că mirosurile emanate sunt imposibil de suportat. «Angajații cer spor de toxicitate!» se plânge patronul unei firme din zonă. Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia, susține că deversarea apelor uzate produse de Clean Tech Ciulnița respectă procedurile legale în vigoare.

Din lac în puț După ce a fost amendată cu 80000 de lei de către Garda Națională de Mediu la începutul lunii... [citește_tot_articolul]

26 August 2022, 12:40 (10131 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest împotriva fabricii Clean Tech Ciulnița

Poluarea olfactivă continuă

Protest împotriva fabricii Clean Tech Ciulnița

Amendată la începutul lunii august 2022 de Garda Națională de Mediu pentru încălcarea Legii Apelor, societatea Clean Tech Internațional continuă să creeze probleme din cauza mirosurilor greu de suportat emanate de fabrica localizată la Ciulnița. Un grup de cetățeni a realizat o petiție on-line prin care cere implicarea autorităților, instituțiile publice își pasează responsabilitatea, în timp ce Primăria Ciulnița le cere funcționarilor să identifice zonele din localitate unde miroase urât... Între timp, Marius Vlădescu, directorul exe­cutiv al Clean Tech Internațional, spune că «puteți să scrieți ce vreți că nu mă interesează!».

Petiție on-line împotriva Clean Tech... [citește_tot_articolul]

22 August 2022, 10:55 (16388 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cosâmbești: Posibile probleme de mediu, ignorate de autoritățile competente

Cosâmbești: Posibile probleme de mediu, ignorate de autoritățile competente

Drumul județean care leagă municipiul Slobozia de localitatea Cosâmbești a fost din nou inundat. Fenomenul a fost sesizat în zona conductelor prin care Combinatul Chimic deversează apele uzate în râul Ialomița. Întâmplarea s-a petrecut la câteva zile distanță după ce Popasul Trebeș, noul proprietar al platformei industriale, a făcut primele probe tehnologice. În momentul în care instalațiile tehnolo­gice au fost repornite, locuitorii din Slobozia au reclamat «scurgerile» de amoniac provenite de la Combinatul Chimic. Problema de mediu a fost adusă în atenția Gărzii de Mediu Ialomița, instituție care nu a formulat încă un răspuns oficial. De asemenea, prezența apelor uzate pe șosea a fost verificată... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2021, 10:10 (10952 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița nu respectă obligațiile legale privind protejarea mediului

Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu

Clean Tech Ciulnița nu respectă obligațiile legale privind protejarea mediului

Instituția Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu cu privire la problemele de mediu generate de activitatea Clean Tech Ciulnița. Conform informațiilor oficiale, firma nu respectă condițiile impuse de autorizația integrată de mediu și poluează permanent zona, generând «disconfortul olfactiv» reclamat de cetățenii din Ciulnița și Slobozia. Mai mult decât atât, susține Avocatul Poporului, auto­ritățile comunei Ciulnița refuză siste­matic să răspundă adreselor oficiale.

Se îngroașă gluma Problemele de mediu generate de funcți­onarea Clean Tech Ciulnița au atras atenția instituției Avocatului... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2021, 10:05 (14218 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Combinatul Chimic poluează din nou Slobozia prin noul proprietar, Popasul Trebeș

Combinatul Chimic poluează din nou Slobozia prin noul proprietar, Popasul Trebeș

Vineri, 29 octombrie 2021, zeci de slobozeni au reclamat «scurgerile» de amoniac provenite de la Combinatul Chimic din Slobozia. Autoritățile publice sunt în alertă, iar Garda de Mediu a fost sesizată. Conform primelor informații, mirosul este o consecință a probelor tehnologice inițiate de firma Popasul Trebeș, firma care a «cumpărat» Chemgas Holding Corporation, fostul Combinat Chimic Slobozia. Stațiile de măsurare au înregistrat depășiri la azot și amoniac.

E rău și va fi și mai și Locuitorii Sloboziei au fost expuși din nou poluării cu azot și amoniac, ca urmare a poluării generate... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2021, 16:20 (19876 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA a identificat «poluatorii olfactivi» din Slobozia

Arbitraj administrativ

Urban SA a identificat «poluatorii olfactivi» din Slobozia

Ca urmare a miilor de sesizări venite din partea populației privind disconfortul olfactiv, Urban SA a realizat o analiză a situației existente la nivelul Sloboziei. Pe lista scurtă de «poluatori olfactivi» se numără Avicola SA, Cocor Com SRL, Expur SA și... Urban SA. Pentru reglementarea situației, oficialii Urban SA au cerut administrației locale să medieze o întâlnire cu toți agenții economici care epurează apele reziduale prin intermediul stației de epurare a Urban SA. Soluția pentru eliminarea disconfortului olfactiv o reprezintă investițiile, deversarea controlată a apelor reziduale și încheierea de contracte de preluare a acestor ape cu Urban SA.

Concluzii scandaloase și previzibile... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2021, 13:05 (3861 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Clean Tech Internațional, sursă permanentă de poluare

Clean Tech Internațional, sursă permanentă de poluare

La un an de asumarea «pla­nului de gestionare a mi­rosurilor», Clean Tech Internațional SRL continuă să polueze sistematic zona Ciulnița-Slobozia. Autoritățile din Slobozia cer firmei să dispună «măsuri urgente de prevenție» până la începutul lunii august 2021. Reprezentanții firmei din Ciulnița susțin că disconfortul olfactiv are drept cauză «căderile de tensiune». Conform Autorizației Integrate de Mediu revizuite în 6 iulie 2020, Clean Tech Internațional SRL este obligată să-și întrerupă ac­tivitatea «în cazul în care vântul bate către localități». Surse administrative susțin că firma procesează cantități de materii prime de două ori mai mari decât cele raportate oficial.

Un coșmar fără sfârșit... [citește_tot_articolul]

4 August 2021, 13:40 (7552 vizualizări - 13 comentarii)

ANCHETĂ

Chemgas Holding Corporation pune în funcțiune ilegal Combinatul Chimic din Slobozia

Chemgas Holding Corporation pune în funcțiune ilegal Combinatul Chimic din Slobozia

bonus: Falimentul Amonil SA se amână la nesfârșit

Controlat de Chemgas Holding Corporation, Combinatul Chimic din Slobozia este pus în funcțiune ilegal. Societatea nu respectă decizia instanțelor de judecată cu privire la deschiderea procedurilor de faliment. Reamintim faptul că Tribunalul Ialomița a dispus încă din luna martie a acestui an falimentul Chemgas Holding Corporation. Ulterior, o decizie similară a fost luată și de Curtea de Apel București. Fără nicio calitate conferită de lege, administratorul special al societății încearcă acum să blocheze începerea procedurii de faliment, motivând faptul că cei 550 de salariați ai Combinatului vor rămâne fără locuri de muncă. În urmă cu o săptămână, el a notificat Comisia de Dialog Social a Prefecturii... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2020, 16:10 (9987 vizualizări - 4 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
324 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11061 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18466 vizualizări - 2 comentarii)


Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16278 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16877 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16386 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21504 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18640 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18479 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19745 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11107 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21387 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18469 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16468 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13295 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17474 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16339 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17669 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18728 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17722 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11892 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10512 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19512 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19639 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18227 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25139 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15212 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20633 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17450 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...