Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Conducerile partidelor politice, secrete de stat pentru electorat

La nivel local se fac de băcănie

Conducerile partidelor politice, secrete de stat pentru electorat

Cu un an înaintea alegerilor locale, partidele care fac figurație electorală în Ialomița sînt obtuze, lipsite de transparență și goale de conținut. De principiu, astfel de afirmații nu au nevoie de nicio argumentație, iar activitatea și declarațiile politicienilor locali ne scutesc de efortul unei demonstrații. Noi ne-am dorit însă să mergem dincolo de evidențe și, în cadrul unui raid de o jumătate de oră, am solicitat, la sediile partidelor politice care ne-au picat sub ochi mergînd pe străzile Sloboziei, o listă cu conducerea centrală, municipală și locală a fiecărei organizații. Iată ce a ieșit!

Singurătatea alegătorului de cursă lungă
Sediul PSD e undeva la marginea... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2011, 08:38 (18347 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Războiul pământului de la Giurgeni- Vlădeni

Prefectul Teculescu cere public retrocedarea a 8700 de hectare de teren către proprietari

Războiul pămîntului de la Giurgeni- Vlădeni

Prefectura Ialomița încearcă să oblige Consiliul Județean să renunțe la veniturile financiare obținute din exploatare terenurilor private aflate în proprietatea județului. Într-o conferință de presă desfășurată săptămîna trecută, reprezentantul Guvernului în teritoriu a cerut public oficialilor județeni să renuțe la exploatarea celor 8700 de hectare de teren din zona Giurgeni-Vlădeni. Potrivit declarațiilor sale, acest teren aparține de drept foștilor proprietari și trebuie retrocedat. În replică, Consiliul Județean afirmă că acest teren este concesionat în totalitate, iar primele contracte nu expiră mai devreme de anul 2014.

Prefectul dezgroapă dosarul «Sturionul»
... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2011, 13:44 (19287 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bilanţ politic pentru proiectele REGIO

Miercuri, 19 octombrie, în cadrul unei întîlniri desfăşurate la sediul Direcţiei Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Ialomiţa au fost semnate două noi contracte din REGIO-Programul Operaţional Regional 2007-2013. Evenimentul a fost un bun prilej pentru ca oficialii Agenţiei pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia să treacă în revistă principalele investiţii din cadrul REGIO. Bilanţul, oricît ar părea de incredibil, rămîne unul politic, confirmat de atitudinea oficialilor judeţeni prezenţi. Sau, mai degrabă, de absenţa acestora...

Contracte de peste 7 milioane lei pentru DGASPC Ialomiţa
Miercuri, al orele 11.00, în prezenţa directorului Agenţiei pentru... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2011, 09:13 (16035 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

PSD+PNL+PDL=10

Parlamentari, ochii plînși cer să va vadă!

PSD+PNL+PDL=10

După trei ani de dolce far niente în Parlamentul României, parlamentarii ialomițeni revin în atenția mass-mediei locale. Unii timid, ca niște hoți de voturi redistribuite uninominal ce au fost, alții săptămînal, în declarații irelevante, iar restul fantomatic, așa cum îi șade bine oricărui parlamentar care se respectă. Pentru că i-am așteptat și nu putem trece cu vederea peste jenantele lor încercări de revenire în prim-planul vieții social-politice, vom face în această pagină o primă trecere în revistă a principalelor scenarii urzite în jurul lor. Nu de alta, dar mîine-poimîine vin alegerile și iar n-avem habar pentru cine am votat!

Un județ și jumătate pentru ambițiile politice ale partidelor... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2011, 08:45 (12224 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Teculescu blochează o investiție de 200 mii lei!

Război instituțional pe banii contribuabililor

Prefectul Teculescu blochează o investiție de 200 mii lei!

Războiul instituțional dintre prefectul Mădălin Teculescu și Consiliul Județean Ialomița atinge culmi noi. Recent, Prefectura a acționat în instanță administrația județeană acuzînd-o că refuză să respecte articolul 22 din Legea 50 privind autorizarea lucrărilor de construcții. În replică, Consiliul Județean consideră acuzațiile neîntemeiate și susține că «au o conotație politică». Indiferent cine are dreptate, un lucru e cert: declanșarea acestui proces aduce o pierdere de circa 200 mii lei și alungă unul dintre puținii investitori interesați de județ în ultimii ani.

Conflict instituțional deschis
La sfîrșitul săptămînii trecute, în cadrul unei conferințe de presă, prefectul... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2011, 07:11 (14666 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sala de spectacole de 10 milioane, o prioritate a administrației Ciupercă

Consiliul Județean Ialomița nu renunță să îngroape resursele bugetare

Sala de spectacole de 10 milioane, o prioritate a administrației Ciupercă

Lucrările de construcție la sala de spectacole cu geometrie variabilă a Consiliului Județean Ialomița vor fi reluate. Pînă la sfîrșitul acestui an, Consiliul Județean Ialomița urmează să investească în renovarea acestui obiectiv 1,9 milioane lei, respectiv de două ori mai puțin decît suma alocată la începutul anului. Pentru reluarea lucrărilor este necesară rezilierea contractului inițial, încheiat cu firma Constrif SA în anul 1995...

După 16 ani de așteptare
Sala de spectacole a Consiliului Județean Ialomița se află în renovare din anul 1995. Potrivit informațiilor oficiale, în perioada scursă de la demararea lucrărilor, administrația județeană a cheltuit peste 3 milioane... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2011, 06:34 (17669 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

Ialomița, codașa României

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

În urmă cu două săptămîni, IPP (Institutul pentru Politici Publice) publica un raport privitor la modul în care autoritățile publice din România au gestionat și gestionează fondurile europene. Potrivit rezultatelor acestui raport, Ialomița se află pe ultimul loc în topul național al județelor, iar șansele sale de revenire sînt, practic, inexistente. Surprinzător este însă faptul că, în ciuda polemicilor naționale legate de acest subiect, oficialii ialomițeni își asumă acest statut și consideră că, în acest moment, absorbția fondurilor europene nu mai reprezintă o prioritate pentru județ!

Un județ sărac lipit pămîntului
Anul trecut, Ialomița a ocupat unul dintre ultimele... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2011, 06:42 (17365 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

USL Ialomița raportează victorii electorale înainte de termen

Ceaușescu s-ar bucura sincer, tătucul Stalin ar jubila, iar noi le dăm dreptate cititorilor care susțin pe site-ul ziarului că sfada dintre filialele locale ale PNL și PSD e praf în ochii scribilor de la ziare. Și asta pentru că sondajele USL au ajuns la București, iar presa centrală titrează cu mîndrie că Ialomița ocupă un binemeritat loc 3 în topul preferințelor electoratului de stînga-dreapta.

Decît codaș la oraș, mai bine în sondaj fruntaș
După cum v-am tot informat și parainformat, sondajele USL din Ialomița au fost un fiasco. În plus, și în pofida asigurărilor permanente oferite de tandemul Martin și Ciupercă, ele au fost marcate de o secretomanie vecină cu demența... [citește_tot_articolul]

30 August 2011, 08:23 (8553 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Metoda «Ciupercă» drenează banii publici de la stat la privat

Cititorii ne sesizează, noi publicăm

Metoda «Ciupercă» drenează banii publici de la stat la privat

Textul de mai jos, exact în forma în care vă este prezentat, aparține unuia dintre cititorii publicației noastre care a ales să-și păstreze anonimatul. Dată fiind acuratețea informațiilor prezentate și lipsa de părtinire în expunerea subiectului, nu am operat niciun fel de modificări. Facem însă precizarea că, în prealabil, am verificat datele prezentate și am solicitat un punct de vedere oficial din partea președintelui Silvian Ciupercă, principalul incriminat în materialul pe care am ales să îl publicăm. De asemenea, precizăm că, pe site-ul publicației noastre (www.independentonline.ro) subiectele atinse de către cititorul nostru au mai fost prezentate opiniei publice sub o formă sau alta. ... [citește_tot_articolul]

29 August 2011, 06:38 (17802 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USL are, dar nu vrea, PDL nici n-are, nici nu vrea

Scenarii de vară în politica ialomițeană

Pentru că a trecut ceva timp de cînd nu v-am mai stresat cu scenarii legate de viitoarele candidaturi pentru Primăria Muncipiului Slobozia, revenim astăzi în forță. Și vă spunem că primarul Gabi Ionașcu e bine mersi și se pregătește activ pentru o lungă campanie electorală, Ioan Martin așteaptă și acum rezultatele sondajelor de luna trecută, iar candidații PD-L sînt cîtă frunză și iarbă...

USL lungește boala nominalizării candidatului
Lansate luna trecută în sistem bielă-manivelă, sondajele USL rămîn și la acest moment niște fantome bune de speriat candidații cu pretenții. Cel mai speriat dintre toți rămîne Gabi Ionașcu, singurul care are în mod real de pierdut. Poate... [citește_tot_articolul]

12 August 2011, 13:41 (9492 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Război în USL Ialomița pentru Primăria Slobozia

Se caută un candidat

Război în USL Ialomița pentru Primăria Slobozia

După centralizarea sondajelor realizate de PSD și PNL, candidații înscriși în cursa pentru Primăria Slobozia, Ioan Martin și Gabi Ionașcu, se află «bară la bară». Pe de altă parte, PD-L contraatacă cu un sondaj propriu...

Candidatul USL se validează la București
În urmă cu mai bine de o lună, filiala locală a USL anunța lansarea unor sondaje de opinie care să confirme tendințele de vot ale electoratului ialomițean și stabilirea candidatului cu care USL urmează să se prezinte la alegerile locale pentru Primăria Slobozia.
Realizate atît de către PSD cît și de PNL, sondajele au fost finalizate săptămîna trecută. Potrivit primelor informații livrate pe canale neoficiale... [citește_tot_articolul]

1 August 2011, 06:39 (15632 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Cronica unor sondaje anunțate

Ionașcu PRIMAR, Cazacu PREȘEDINTE

În ultimele luni v-am oferit în acest colț de pagină o serie întreagă de scenarii politice care vizau viitorul Ialomiței în mandatul 2012-2016. Ajustate în funcție de declarații și fapte concrete, dar alimentate pe alocuri și de zvonuri din culisele filialelor, previziunile noastre au ajuns să capete un grad ridicat de acuratețe. Așa că astăzi lansăm pe piață o nouă posibilitate: Ionașcu reales, Cazacu președinte de Consiliu Județean.

Dulce ca mierea e otrava sondajelor PSD
După cum poate știți, săptămîna trecută a fost finalizat primul dintre cele două sondaje comandate de USL în Ialomița în vedera desemnării viitorului candidat la fotoliul de primar al muncipiului... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2011, 08:17 (11464 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Demagogul Ciupercă și vânzătorii de iluzii electorale

A început campania pentru localele din 2012

Demagogul Ciupercă și vînzătorii de iluzii electorale

Vise! Hai la vise! Ieftine, proaspete, aburinde! Acesta este mesajul titularilor de filiale locale ale celor două partide care-și adjudecă viitorul politic al Ialomiței. Dacă sînteți interesat, în colțul drept al județului îl avem pe vînzătorul de iluzii electorale Cazacu, președintele PD-L. Lefegiu al unei instituții publice falimentare, Poșta Română, protagonist al unor dosare penale epopeice și moștenitor politic al unei organizații abulice și plină de toate păcatele, Cazacu visează cu ochii larg deschiși la ziua cînd va conduce el județul. În colțul din stînga, la costum și cravată social democrată, președintele în exercițiu, Silvian Ciupercă. Demagog de formație și neînvins de două mandate... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 09:06 (7837 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai evreu decît evreii

Consiliul Județean Ialomița concesionează aerul de două ori

La jumătatea acestei luni, Consiliul Județean Ialomița va reuși performanța notabilă de a concesiona de două ori aerul de deasupra terenurilor agricole neproductive din zona Giurgeni-Vlădeni. Reușita este cu atît mai mare cu cît, pînă în prezent, niciunul dintre achizitori nu a făcut investiții concrete pe terenurile concesionate.

«Mina de aer» exploatată de Consiliul Județean la Giurgeni
De peste un an de zile, Consiliul Județean Ialomița exploatează o «mină de aur» în zona Giurgeni-Vlădeni. În fapt, cea mai potrivită sintagmă pentru afacerea pusă pe roate de Consiliu ar fi «mină de aer» pentru că instituția a concesionat pentru puțin peste 15 miliarde lei vechi aerul... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2011, 10:41 (8651 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dr Filip amenință cu judecata Prefectura și Consiliul Județean!

Hospital Clinic devine calvarul autorităților

Dr Filip amenință cu judecata Prefectura și Consiliul Județean!

După ce la începutul săptămînii precedente dr Filip a reușit performanța de a intra cu forța în incinta Spitalului Orășenesc Țăndărei, în urmă cu cîteva zile s-a consumat un nou episod din telenovela turnată în orașul primarului Vasile Sava. De această dată, pretențiile dr Filip au crescut, războiul documentelor mutîndu-se strategic la județ, acolo unde prefectul Teculescu este amenințat că va fi obligat să plătească 5 milioane de euro drept despăguburi! În cazul președintelui Consiliului Județean Ialomița, dr Filip a găsit de cuviință doar să aducă niscaiva jigniri gratuite și scrise, catalogîndu-l pe Ciupercă drept «un circar de modă veche»...

Hotărîrile Consiliului Local Țăndărei sînt ilegale... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2011, 09:14 (10319 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ULTIMA ORĂ

Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, la dezbatere

Marți, 14 iunie 2011, Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița a participat la București la o dezbatere publică organizată de către Societatea Academică din România și Alianța pentru... [citește toată știrea]

15 Iunie 2011, 16:13 (11172 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița a reabilitat 20 la sută din rețeaua județeană de drumuri

Miliarde pentru drumuri de milioane

Ialomița a reabilitat 20 la sută din rețeaua județeană de drumuri

Datele statistice legate de Ialomița consemnează faptul că rețeaua județeană de transport însumează 1138 de kilometri, în care sînt incluse drumuri naționale, județene și comunale, 20 de kilometri de autostradă și 276 de kilometri de rețea feroviară și fluvială. Din această cifră, puțin peste o treime, respectiv 437 de kilometri, este reprezentată de drumurile județene. Reabilitarea acestor drumuri a fost declarată una dintre prioritățile administrației ialomițene și continuă să reprezinte o preocupare constantă pentru oficialii Consiliului Județean.

80 de kilometri de Drumuri Județene, două mandate
Saga drumurilor județene a început prin 2005, anul în care administrația... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2011, 10:22 (13050 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Ciupercă scumpește podul de la Ciochina cu 25%

Miliarde pentru poduri de milioane

Administrația Ciupercă scumpește podul de la Ciochina cu 25%

Începute în toamna anului 2009, lucrările de «ranforsare și modernizare» a drumului județean 201B se apropie de final. Nu și cheltuielile. Potrivit oficialilor județeni, lucrările suplimentare pentru consolidarea podului de la Ciochina, parte integrantă a celor 19 kilometri de traseu, au generat o creștere a valorii contractului cu aproape 25 de procente. Iar pentru că această coincidență nu părea de ajuns (scenariul «lucrărilor suplimentare» s-a repetat și în cazul podului de la Albești, dat în folosință la sfîrșitul anului 2010!), aprobarea suplimentării de fonduri s-a făcut post festum. C-așa-i în România, iar administrația locală nu putea face excepție de la regulă.

Aprobări post festum pentru lucrări de milioane de lei... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2011, 10:03 (9424 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke

S-a trezit a șaptea zi după Scripturi

Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke

Într-un protest public adresat Parlamentului, președintele PSD Ialomița, Silvian Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke, pentru «haosul creat prin închiderea spitalelor din țară». Reamintim că prin decizia Ministerului, 100 de angajați ai Spitalului din Țăndărei au rămas fără locuri de muncă, iar Ialomița a ajuns să aibă cel mai mic număr de paturi de spital la mia de locuitori.

Mai bine mai tîrziu decît niciodată
Protestul președintelui PSD este adresat, în principal, Comisiei pentru Muncă, Familie și Protecție Socială, fiind înaintat și celor șase parlamentari pe care-i are județul Ialomița. Într-un expozeu întins pe 5 pagini, Silvian Ciupercă... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2011, 13:40 (9826 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

Lupul Ciupercă a dat mâna cu mielul Martin

USL Ialomița sau sfîrșitul lumii a început cu o minciună

Lupul Ciupercă a dat mîna cu mielul Martin

Celebra fabulă a lui La Fontaine, «Lupul și mielul», a fost reinterpretată joi, 17 martie, la Slobozia. Protagoniștii au fost președintele PSD Ialomița, Silvian Ciupercă, în rolul lupului, și președintele PNL Ialomița, Ioan Martin, în rolul mielului. Pe post de apă curgătoare, cei doi au folosit «acordul privind constituirea USL în județul Ialomița».

Dreptatea-i totdeauna de partea celui tare
Joi, 17 martie, la Slobozia, liderii locali ai PSD și PNL au semnat acordul privind constituirea USL în județul Ialomița. Evenimentul, o formalitate jenantă pentru ambele filiale, a adunat în Sala Studio a Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia cîteva duzini de lideri locali... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2011, 18:12 (11237 vizualizări - 11 comentarii)

28 Iun 2026
255 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Rezultatele Acțiunii «Blocada» în Ialomița

La nivel național, în perioada 13-19 august 2015, Poliția Română a desfășurat Acțiunea «Blocada». Este vorba despre o serie de activități polițienești specifice, cu rol în prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 13:20
(3479 vizualizări - 0 comentarii)


ANUNȚ

privind organizarea
concursului de încadrare
a postului vacant de execuție
Contabil gr. II,
din cadrul Biroului Contabilitate

U.M. 01416 Slobozia organizează
concurs pentru ocuparea postului
de Contabil gradul II
din cadrul Biroului Contabilitate,
în data de 14.09.2015
(data primei probe de concurs)
Principalele cerințe ale postului sînt:
-studii medii în domeniul
financiar-contabil
-vechime în domeniul financiar-contabil
Data limită pînă la care se pot depune
dosarele de concurs
este 04.09.2015, orele 16,00.
Detalii privind condițiile generale
și specifice pentru ocuparea postului,
tipul probelor de concurs,
locul și ora desfășurării acestora,
bibliografia de concurs se pot obține
la tel. 0243/230.190, 0767/295.357
sau la sediul U.M. 01416,
Șoseaua Amara, nr. 2,
localitatea Slobozia

17 August 2015, 17:25


anunț angajare

Compania SSG Security Solutions
angajează agenți de securitate
pentru spații comerciale
Telefon 0736/908.511

17 August 2015, 13:05


Ialomița: Percheziții la persoane bănuite de furturi

Polițiștii din Ialomița au efectuat 4 percheziții domiciliare, pe raza comunelor Borănești și Roșiori, la persoane bănuite că ar fi comis mai multe furturi. O persoană a fost reținută. Astfel, joi, 13 august ...[citește_toată_știrea]

17 August 2015, 11:10
(4917 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6931 șomeri, din care 1203 șomeri indemnizați, respectiv 5728 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

17 August 2015, 10:20
(3074 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Informare Turistică de la Slobozia a fost inaugurat

Centrul de Informare Turistică de la Slobozia a fost inaugurat

Reprezentanții Primăriei Slobozia au inaugurat vineri, 14 august 2015, Centrul de Informare Turistică. Amplasat la intrarea dinspre București a municipiului, obiectivul  își propune să le ofere celor ...[citește_toată_știrea]

14 August 2015, 15:20
(10018 vizualizări - 12 comentarii)


Amara: Slobozean beat la volan

Polițiștii au oprit pentru control, pe raza orașului Amara, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 50 de ani, din Slobozia. Întrucît conducătorul auto emana halenă alcoolică, i-a fost solicitată ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 19:20
(6785 vizualizări - 1 comentariu)


Gălățeancă de 61 de ani, prinsă la furat într-un supermarket din Fetești

O femeie, în vîrstă de 61 de ani, din județul Galați, este cercetată de polițiști pentru «furt». Femeia este bănuită că în cursul zilei de 4 august a.c., în timp ce se afla în incinta unui supermarket de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 18:10
(6256 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși la furat de porumb

Doi jandarmi din cadrul Detașamentului 3 Fetești, în timp ce se deplasau de la domiciliu, respectiv Fetești, spre locul de muncă, subunitatea Țăndărei, au surprins trei persoane din satul Lăcusteni care ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 16:20
(5831 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Munteni Buzău

Pompierii din cadrul Gărzii de intervenție Slobozia au acționat în comuna Munteni Buzău pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la  depozitul de furaje al unei societăți agricole din localitate. ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 14:45
(7962 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 249 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 12 august 2015, sînt disponibile 249 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 13:55
(5432 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Poliția a fost sesizată luni, 10 august a.c., cu privire la faptul că pe DN2C s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 18:10
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 21 și 40 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 15:20
(6131 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol

Peste 1000 de metri de plase, aproape 50 kg de pește, 3 ambarcațiuni, un motor de ambarcațiune și un autoturism au fost ridicate în vederea confiscării pe parcursul acțiunii desfășurate de polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 14:35
(9472 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania prin intermediul Rețelei EURES

EURES România dispune de 85 de posturi pentru muncitorii calificați în diverse meserii, care doresc să lucreze în Germania, pentru ocuparea cărora se va organiza selecție la Sighișoara, în luna octombrie ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 13:20
(7750 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița

Polițiștii specializați în investigarea criminalității economice efectuează miercuri, 5 august a.c., 14 percheziții în Capitală și în 4 județe, pentru probarea activității infracționale a unor persoane ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 13:35
(7065 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Înșelăciune pe internet

Polițiștii ialomițeni au fost sesizați de către un tînăr din județul Brăila despre faptul că a fost victima unei înșelăciuni. Partea vătămată a comandat de pe un site, în cursul lunii iulie, o placă video ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 12:45
(3595 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A adormit la volan și s-a răsturnat cu mașina

Poliția a fost sesizată luni, 3 august a.c., cu privire la faptul că, pe DN21, s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 10:25
(4404 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe raza comunei Moldoveni un bărbat, în vîrstă de 44 de ani, în timp ce conducea un autoturism, deși consumase  anterior băuturi alcoolice. Cel în cauză a fost testat ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 10:05
(3991 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
mecanic utilaje agricole
telefon 0724/214.416

4 August 2015, 12:10


Patiseria de lângă Spitalul Județean Slobozia a luat foc

Patiseria de lîngă Spitalul Județean Slobozia a luat foc

În seara zilei de duminică, 2 august 2015, pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia au fost solicitați să stingă un incendiu produs pe raza municipiului. Flăcările au cuprins patiseria de lîngă ...[citește_toată_știrea]

3 August 2015, 01:45
(11526 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: Accident mortal

Poliția a fost sesizată joi, 30 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DJ102H s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 21:40
(6944 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, pe străzile Sloboziei

Polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un localnic, de 33 de ani. Întrucît emana halenă alcoolică, șoferul a fost testat cu aparatul etilotest ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 20:25
(5307 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism urmărit în Franța, indisponibilizat la Urziceni

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au depistat pe raza municipiului Urziceni un autovehicul parcat, înmatriculat în Franța. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit faptul că ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 19:10
(5078 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 428 de sancțiuni contravenționale aplicate, amenzi de peste 170000 de lei

25 infracțiuni au fost constatate și 428 de sancțiuni au fost aplicate de polițiștii din Ialomița în timpul acțiunilor punctuale desfășurate în perioada 25-29 iulie 2015, pe raza județului, pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 18:20
(6680 vizualizări - 0 comentarii)


Locul 3 pentru pompierii ialomițeni

Locul 3 pentru pompierii ialomițeni

În perioada 29-31.07.2015 s-a desfășurat, la Slobozia, faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 17:10
(4023 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 16:15
(5639 vizualizări - 0 comentarii)


Autobuze și camioane, verificate de polițiștii ialomițeni

Peste 350 de autobuze și camioane au fost verificate de polițiști. Activitățile de control s-au desfășurat simultan în toate cele 28 de state membre ale UE, conform Planului de Operațiuni al Organizației ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 15:20
(3800 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii ialomițeni asigură buna desfășurare a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2015

Echipaje și patrule de jandarmi vor asigura sîmbătă și duminică, 1/2 august 2015, ordinea publică la manifestările ocazionate de desfășurarea Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2015. Misiunile se execută ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 13:35
(5510 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Noutăți în Programul Operațional pentru Ajutorarea Persoanelor Defavorizate

În data de 28 iulie a.c., Guvernul a adoptat o Hotărîre prin care se operează o serie de modificări în derularea Programul Operațional pentru Ajutorarea Persoanelor Defavorizate 2014. Astfel, actul normativ ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 12:05
(8427 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...