Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Victorie la scor-fluviu pentru CSM Unirea Slobozia

Handbal, Junioare 2

Victorie la scor-fluviu pentru CSM Unirea Slobozia

Echipa de Junioare 2, antrenată de profesorul Alexandru Ivan, a pornit foarte bine în noul sezon. După ce, în prima etapă, a trecut, pe propriul teren, de CSO Ovidiu, CSM Unirea Slobozia s-a deplasat la Unirea Dobroești, un centru relativ nou al handbalului juvenil. A fost o victorie fără nicio emoție pentru tinerele handbaliste ale Sloboziei. Echipa noastră a marcat aproape un gol pe minut, iar apărarea s-a achitat perfect de sarcini. Unirea a învins cu 49-14, iar aspectul cel mai interesant este că Alexandru Ivan s-a bazat în acest meci și pe patru jucătoare născute în 2010 și 2011 (în acest sezon, anii de referință pentru Junioare 2 sunt 2007 și 2008). Pentru echipa noastră au marcat: Ciochinaru... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 12:20 (2902 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Feteștiul, punctaj maxim. Bărcăneștiul, egal cu Jilavele!

Fotbal, Liga a IV-a

Feteștiul, punctaj maxim. Bărcăneștiul, egal cu Jilavele!

Aruncăm din nou o privire asupra campionatului Ligii a IV-a ialomițene, mai cu seamă că s-a scurs deja o treime din sezonul regulat. În seria Est, domină CSM Fetești care bate tot, ultima victimă fiind AFC Iazu, echipă care, de altfel, este prima care se poate lăuda că i-a dat gol portarului Emil Călugăru. Și-a reglat tirul și CS Amara, care, la rândul ei, a trecut de toți adversarii, mai puțin, ați ghicit, de CSM Fetești. În etapa a 6-a, Amara s-a impus surprinzător de categoric pe terenul Victoriei Țăndărei. Revelația Unirea Grivița a învins la Viitorul Făcăeni, iar Abatorul Slobozia caută să-și refacă mo­ralul și să mai recupereze ceva teren contra celor de la Real Cosâmbești. În seria Vest... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 11:05 (3064 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Distrigaz Sud «șantajează» proprietarii de apartamente

La Slobozia

Distrigaz Sud «șantajează» proprietarii de apartamente

Distrigaz Sud continuă politica de debranșare forțată de la rețeaua de gaze a scărilor de bloc din Slobozia. Administratorii Asociațiilor de Proprietari reclamă practica drept «un abuz». Scările de bloc debranșate sunt conectate imediat după instalarea detectorului de gaze.

Administratorii reclamă abuzul Invocând prevederile articolului 142 din Ordinul 2 din 18 ianuarie 2023 care impune instalarea unor de­tectoare de gaze pe scările de bloc fără aerisire, Distrigaz Sud a declanșat campania de debranșare a apartamentelor din Slobozia. Administratorii scărilor de bloc susțin că practica... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2023, 15:20 (18569 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile din Ialomița trăiesc din mila Statului

Ne paște Regionalizarea

Administrațiile din Ialomița trăiesc din mila Statului

Regionalizarea României este o idee recurentă la nivelul Politicii și Adminis­trației. Indiferent de varianta propusă, în funcție de numărul de locuitori sau prin reformă ad­ministrativă, Ialo­mița se va număra printre jude­țele care își pierd autonomia. Un argument în favoarea acestei afirmații îl reprezintă faptul că fondurile anuale acordate de la Bugetul de Stat pentru susținerea celor 66 de auto­rități pu­blice locale sunt aproape egale cu veniturile încasate de către aceste administrații din taxe și im­pozite! De asemenea, Recensământul din 2022 confirmă faptul că populația Ialomiței a scăzut în ultimii 10 ani cu 8,51%, iar în județ există cel puțin 3 localități cu o populație mai mică de... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2023, 10:50 (5469 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Șoferii care circulă drogați sau băuți sunt condamnați la pedepse cu suspendare!

Ialomița: Șoferii care circulă drogați sau băuți sunt condamnați la pedepse cu suspendare!

În ultimul an și jumătate, polițiștii ialomițeni au deschis 40 de dosare penale pe numele șoferilor suprinși la volan sub efectul drogurilor sau alcoolului. Tragerea la răspundere a celor vinovați se dovedește însă a fi un demers greoi, având în vedere că anchetele sunt, de cele mai multe ori, «blocate» la nivelul Parchetelor lo­cale. Mai mult, instituția arată că, în aceeași perioadă de timp, valoarea amenzilor pe care le-au primit condu­cătorii auto certați cu regulile de circulație depășește 41 milioane de lei.

Anchetele, în cercetare Datele Inspectoratului de Poliție al Județului... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2023, 12:40 (9773 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Fondului pentru Mediu finanțează reabilitarea energetică a Primăriei Țăndărei

Administrația Fondului pentru Mediu finanțează reabilitarea energetică a Primăriei Țăndărei

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Țăndărei, aleșii orașului au aprobat indicatorii tehnico-economici ai unui proiect ce vizează reabilitarea energetică a clădirii în care administrația locală își desfășoară activitatea. Lucrările sunt finanțate de Ad­mi­nistrația Fondului pentru Mediu și au o valoare totală de 6,9 mili­oane de lei. «Ne-am propus demult să modernizăm imobilul în care își desfășoară activitatea administrația locală... Cu ajuto­rul AFM am găsit sursa de fi­nanțare!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Fonduri AFM la Țăndărei Atragerea fondurilor... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2023, 13:45 (3568 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru Multifuncțional pentru Tineret, în municipiul Fetești

Centru Multifuncțional pentru Tineret, în municipiul Fetești

La aproape un an și jumătate de la semnarea cererii de finanțare, administrația locală din Fetești a început construcția primului Centru Multifuncțional din oraș, destinat exclusiv tinerilor. Scopul acestui proiect, finanțat cu bani europeni, este de a oferi adolescenților și tinerilor din oraș un spațiu în care aceștia să desfășoare activități specifice vârstei lor. «Orice investiție prin care tinerii sunt susținuți este binevenită!» precizează Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Investiție de 4,7 milioane de euro Potrivit Proiectului Tehnic, Centrul Multifuncțional... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2023, 17:40 (2103 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia NU are nevoie de instalația de osmoză inversă pentru potabilizarea apei

De la DSP Ialomița citire

Slobozia NU are nevoie de instalația de osmoză inversă pentru potabilizarea apei

Autorizația sanitară de funcționare emisă în luna mai 2023 de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița exclude osmoza inversă dintre măsu­rile de conformare impuse Urban SA pentru potabilizarea apei. Directorul general al Urban SA, Adrian Stoicescu, susține că «rezultatul a fost posibil grație unui management eficient al puțurilor de apă». Soluțiile identificate de autorități anulează o investiție în retehnologizarea stației de tratare a orașului, investiție ale cărei costuri se ridică la apro­ximativ 4 milioane de euro. Reamintim că, la acest mo­ment, investiția, finalizată în proporție de 85%, este blocată de un proces în instanță cu firma constructoare, respectiv SIA Dynamic Solution SR... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2023, 12:55 (17318 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Au început audierile în dosarul tinerei care ar fi fost violată la Școala Politică AUR

Slobozia: Au început audierile în dosarul tinerei care ar fi fost violată la Școala Politică AUR

Ancheta deschisă de Poliție și Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia în cazul tinerei care susține că ar fi fost violată în timp ce a participat la Școala Politică AUR, acțiune desfășurată la sfârșitul săptămânii precedente în stațiunea Neptun-Olimp, continuă. Zilele acestea, peste 10 persoane care au participat la același eveniment au fost audiate, în calitate de martori, de către organele judiciare. «Respectăm toate etapele procesuale, deocamdată ancheta este încă in rem!» a declarat Nela Paraschiv, prim-procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia.

Verificările continuă... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 19:05 (8099 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două amenzi în decurs de un an pentru puțuri forate ilegal

«Performanță instituțională» la SGA Ialomița

Două amenzi în decurs de un an pentru puțuri forate ilegal

În ultimii ani, practica puțurilor forate ilegal pentru irigarea exploatațiilor agricole s-a generalizat. În pofida eforturilor pe care susțin că le fac angajații pentru depistarea acestora, Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița nu înregistrează rezultate. În decursul ultimului an au fost administrate două amenzi, la Butoiu (comuna Sfântu Gheorghe). Identificarea puțurilor forate ilegal s-a făcut întâmplător, după ce sătenii au sesizat Primăria că fântânile din curți au secat.

Amenzi din întâmplare În vara anului 2023, locuitorii satului Butoiu arondat comunei Sfântu Gheorghe au... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 15:05 (9432 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parchetul General va ancheta firmele ialomițene acuzate de «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice»

Sesizare cu final previzibil

Parchetul General va ancheta firmele ialomițene acuzate de «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice»

În urmă cu două luni, Ministerul Mediului era sesizat cu privire la un posibil «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice». Concret, angajații firmelor au contactat telefonic beneficiarii Programului înainte ca lista cu firmele validate de Administrația Fondului de Mediu (AFM) să fie făcută publică, recomandând încheierea de contracte de instalare a panourilor fotovoltaice. Două dintre cele trei firme mențio­nate, respectiv Romoffice Construct Holding AG SRL și Open DB Security SRL erau controlate de patroni din Ialomița. Conform HotNews.ro, Ministerul Mediului a anunțat public că ancheta a fost pre­luată de către Parchetul General.

Final previzibil... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 10:55 (9146 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița așteaptă aplicarea Ordonanței privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice

Ialomița așteaptă aplicarea Ordonanței privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice

Ordonanța Guvernului privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice în temeiul Legii nr. 329/2009 afectează cu moderație administrația ialomițeană. Conform informațiilor oficiale pre­liminare, instituțiile care vor fi afectate de pre­vederile acestui act normativ sunt cele aflate în subordinea Ministerului Agriculturii, Ministe­rului Muncii și, suplimentar, instituțiile de cultură ale județului. În ceea ce privește acestea din urmă, Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, declară că decizia este una normală: «Mi se pare normal ca fiecare minister să aibă în teritoriu o singură instituție subordonată!».

Teoria e admirabilă, e sublimă... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2023, 13:20 (13785 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ialomița «pâinii la țest»

Ialomița «pâinii la țest»

În perioada 15-17 septembrie 2023, la Muzeul Național al Agriculturii s-a desfășurat cea de a V-a ediție a Târgului «Pâinea și Vinul». Amplasat discret, în curtea largă a instituției, evenimentul s-a bucurat de prezența a peste 1000 de vizitatori în fiecare dintre cele 3 zile. S-a cântat, s-a degustat vin și s-a băut vârtos must nou, s-a cumpărat pe în­trecute ba brânză de la Bran, ba cârnați de Pleșcoi... Însă vedeta incontestabilă a acestei ediții a fost «pâinea la țest» pentru care angajații Muzeului s-au trezit de cu zori și care s-a do­ve­dit cel mai căutat produs al Târgului.

Acasă, la Muzeul Agriculturii... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2023, 21:05 (4757 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Galben-albaștrii, pe podium

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Metaloglobus București 2-0

Galben-albaștrii, pe podium

Meciul contra celor de la Metaloglobus a fost pri­vit cu multă precauție din tabăra Unirii Slobozia. Bucureș­tenii veneau cu foame de puncte, tocmai ce instalaseră un antrenor nou, Ianis Zicu, iar întâlnirile dintre cele două echipe se jucaseră, tot timpul, sub semnul echilibrului. Din fericire, galben-albaștrii au făcut un meci foarte bun. Au ratat cât pentru două meciuri, iar defensiva nu le-a dat voie oaspeților în careul lui Denis Rusu. Păcat că evoluția echipei ialomițene a fost urmărită, din tribune, de doar 5-600 de spectatori.

Deschidere de scor în stilul clasic Antrenorul ... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2023, 18:05 (2179 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tanța și Costel în podcast la Slobozia

Tanța și Costel în podcast la Slobozia

Îi mai țineți minte pe Tanța și Costel în Gară la Medgidia? Da, dumneavoastră, electoratul între 40 și 65 de ani care vă în­șirați regulamentar și conștiincios la vot în speranța că are să le fie mai bine copiilor... Ei bine, suntem în măsură să vă informăm că la 50 de ani distanță, celebrul cuplu Octavian Cotescu-Coca Andronescu a fost reciclat într-un podcast marcă locală. În rolul Tanței face figurație un ipochimen care vindea, mai an, vase­lină de lux. Sau cel puțin așa își amintesc martorii oculari. Și nu merită să vă bateți capul cu el. Părerea noastră. În rolul lui Costel însă, veți fi surprinși, îl regăsiți chiar pe Costel! Adică, pe Costică! Sau, cum i-a plăcut Tanței să-l boteze ca să... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2023, 17:20 (4943 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Speranțe, preț de o repriză

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-Activ Prahova Ploiești 23-26 (14-11)

Speranțe, preț de o repriză

Suporterilor handbalului slobozean le-a trecut victoria pe la ureche. Sinceri să fim, ne așteptam ca meciul contra ploieștencelor să fie câștigat, fără mari probleme, de oaspete. Au făcut o campanie de transferuri mai prolifică și au jucătoare apte să acopere toate posturile. La noi, banca este scurtă, cu ceva promisiuni în sala de așteptare. Mai mult, ucraineanca Natalia Striukova, în mare formă la meciurile amicale, și-a fracturat auricularul mâinii stângi și a devenit indisponibilă pentru meciul cu Activ Ploiești. Chiar și în aceste condiții, elevele lui Gheorghe Covaciu au făcut o primă repriză excelentă. Am putea spune că, fie și pentru primele 30 de minute, Slobozia merita măcar un punct... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2023, 13:40 (3094 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

La turație maximă

Fotbal, Liga a III-a, Progresul Fundulea-Recolta Gheorghe Doja 0-4

La turație maximă

Perioadă extrem de fastă pentru Recolta Gheorghe Doja care a arătat, sâmbătă, 16 septembrie 2023, că îi priește terenul de la Călărași. S-a întâmplat contra noupromovatei Progresul Fundulea, echipă care începuse foarte bine campionatul. Antrenorul Mirel Condei a început meciul în următoarea formulă: Oprica-Negustoru, Ene, Ivan, Andrei-Alexe, Palii-Răduca, Liță, Radu-Năstase. Au mai intrat Barabaș, Eavaz, Comșa, Popescu și Anton. Recolta a practicat același joc ultraofensiv, cu multe goluri și ocazii, dar a fost atentă și la partitura defensivă. Scorul a fost deschis de Dorin Radu care a trimis un șut înșelător, direct din corner, ce a trecut printre picioarele portarului călărășean, intrând în... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2023, 11:20 (2933 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Suspiciune de viol în cadrul Organizației AUR Ialomița

Școala Politică «Tineri pentru România», 14-17 septembrie 2023, Neptun-Olimp

Suspiciune de viol în cadrul Organizației AUR Ialomița

O tânără de 17 ani din Slobozia, care a participat la Școala Politică «Tineri pentru România», organizată de Alianța pentru Unirea România la sfârșitul săptămânii precedente (14-17 septembrie a.c.) în stațiunea Neptun-Olimp, susține faptul că ar fi fost violată de un reprezentant local al organizației AUR Ialomița. În acest caz, polițiștii și procurorii au deschis o anchetă.

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor oficiale oferite de IPJ Ialomița, «la data de 16 septembrie 2023, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că o minoră, de 17 ani, din municipiul Slobozia, s-a prezentat la Secția de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slobozia, declarând că a fost victima unei infracțiuni de viol, comisă în județul Constanța. Din primele cercetări, polițiștii de Investigații Criminale au stabilit faptul că, în perioada 14-16 septembrie 2023, minora a participat la o tabără de vară, organizată în Stațiunea Neptun-Olimp. Minora a fost prezentată la Serviciul de Medicină Legală Ialomița, fiindu-i prelevate probe biologice. Cercetările sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „viol”»... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 15:35 (6529 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Pregătire continuă în ultrasonografie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Pregătire continuă în ultrasonografie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Patru medici specialiști ai celui mai mare spital din județul Ialomița au participat recent la cele mai performante cursuri în ultrasonografie. Tehnicile medicale pe care aceștia le-au învățat vor fi puse în practică în cadrul unității medicale. Mai mult, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit, în teste, și un aparat de generație nouă pentru efectuarea mai multor tipuri de investigații ecografice avansate abdominale, tiroidiene și mamare.

O soluție de compromis Ceea ce i-a determinat pe medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia să-și înșușească noi competențe profesionale... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 15:10 (8063 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Cruciada demolărilor» continuă la Slobozia

«Cruciada demolărilor» continuă la Slobozia

Administrația Soare a declarat la preluarea mandatului, în anul 2020, că va demola construcțiile ridicate ilegal în Slobozia de-a lungul ultimilor 30 de ani. La 3 ani distanță de la aceste declarații, singurele rezultate notabile vizează garajele «ilegale». În privința construcțiilor ilegale aflate pe domeniul public sau pe domeniul privat, rezultatele sunt modeste. Conform informațiilor oficiale, în decursul ultimilor 3 ani Primăria a solicitat demolarea, prin instanță sau pe cale administrativă, a 18 construcții ilegale. Dintre acestea, până la acest moment, au fost demolate doar 2 construcții.

Domeniu public vs domeniu privat... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 10:55 (7136 vizualizări - 5 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 53000 lei, 14 șoferi au rămas fără permise

Peste 260 de amenzi au fost împărțite șoferilor de către polițiștii rutieri în perioada 13-15 ianuarie a.c. Pe lîngă amenzile primite, 4 șoferi au rămas fără certificatele de înmatriculare, iar alți 14 ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:38
(9232 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: A lovit mașina din fața sa

Un tînăr de 26 ani a fost rănit după ce mașina pe care o conducea a fost implicată într-un accident de circulație. Incidentul s-a produs vineri, 13 ianuarie, cînd tînărul conducea o mașină în afara localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:46
(14254 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Malu: Trei tineri, prinși în flagrant în timp ce furau motorină din rezervorul unui TIR

Polițiștii au surprins în flagrant vineri, 13 ianuarie a.c., în jurul orei 4.00, în parcarea Malu, trei tineri cu vîrste cuprinse între 24 și 32 ani, toți din Urziceni, în timp ce încercau să sustragă motorină ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:45
(14108 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal

În urma unei sesizări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, Poliția Fetești îl cercetează pe administratorul unei societăți comerciale din localitate pentru săvîrșirea infracțiunii de reținere ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:44
(13535 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A derapat, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un vehicul de pe contrasens

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 13 ianuarie, un tînăr de 29 ani, din Giurgiu, a provocat un accident de circulație în apropiere de Urziceni. Pe scurt, în timp ce conducea o autoutilitară pe ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:42
(17099 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Slobozia: Taximetriștii, la control

Slobozia: Taximetriștii, la control

Joi, 12 ianuarie 2012, polițiștii Serviciului Rutier au organizat și desfășurat o acțiune ce a vizat verificarea legalității desfășurării transportului rutier în regim de taxi și disciplinizarea traficului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:59
(16569 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu TIR-ul pe cîmp

Vineri, 13 ianuarie a.c., un cetățean bulgar de 37 ani, șofer al unui TIR a produs un accident de circulație în apropierea Combinatului Chimic. De fapt, șoferul, ce conducea din direcția Drajna către Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:51
(11949 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Poliția Locală, în alertă din cauza furturilor de capace ale canalizărilor

Deoarece în ultima perioadă s-au semnalat mai multe situații de sustragere de capace de canalizare și de grătare metalice de la gurile de scurgere a apelor pluviale, Poliția Locală a adoptat o serie de ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:48
(12225 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Verificări privind subvențiile la firmele grupului InterAgro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că în urma știrilor de presă apărute, privind posibile nereguli în acordarea subvențiilor către firmele din cadrul grupului InterAgro, în baza ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:42
(15420 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Mașină fără drept de circulație în România depistată în trafic, «șofer» fără permis la volan

Un tînăr de 24 ani, din Movilița, a fost prins conducînd un autoturism deși mașina nu avea drept de circulație în România. Pentru aceasta, mașinii i-au fost luate plăcuțele de înmatriculare, iar șoferului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:41
(14028 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernul României: 3750 milioane de lei pentru subvenția pe suprafață

Guvernul a decis, printr-o Hotărîre, alocarea temporară, sub formă de împrumut, de la Trezorerie, a sumei de 3750 milioane de lei Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Fondurile se alocă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:40
(8911 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe profit, plătit trimestrial

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează plătitorii de impozit pe profit că vor putea declara și plăti impozitul pe profit trimestrial, pentru trimestrele unu-trei, iar definitivarea impozitului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 10:01
(10659 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un tînăr a reclamat dispariția din mașină a unei mari sume de bani. Polițiștii au descoperit că el o furase!

Gestionarul unei firme de pe raza municipiului Slobozia, un tînăr localnic în vîrstă de 24 ani, a sesizat Poliția cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras în ziua de 11 ianuarie a.c., din ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:49
(8831 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat țevi metalice de la o fostă fabrică

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control o căruță care se deplasa pe DN2A. Astfel, în căruță au fost văzute mai multe țevi metalice. Despre acestea polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:48
(12332 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din magazine

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 22 ani, toți domiciliați pe raza municipiului Fetești sînt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții au pătruns în seara ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:47
(11692 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accident la Iazu: 3 mașini implicate, 2 morți și 2 răniți de la un copac căzut pe carosabil!

Miercuri seara, 11 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,00, un tragic accident s-a produs la ieșirea din localitatea Iazu spre Brăila. Un autoturism, cu patru pasageri, a intrat frontal într-un copac aflat ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 22:16
(17530 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Dridu: Cinci tineri au furat peste 150 de metri de cablu telefonic și au fost reținuți de polițiști

Cinci tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 26 ani, au fost reținuți de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat.
În fapt ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 16:09
(15393 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, au fost aduse modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:35
(21547 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ziua Culturii Naționale-«Dor de Eminescu»

Luni, 16 ianuarie 2012, începînd cu orele 11,00, la Sala Studio a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va organiza acțiunea «Dor de Eminescu». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:13
(11926 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul minim, 700 lei pe lună

«Începînd cu 1 ianuarie 2012, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 700 lei lunar, reprezentînd 4,13 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună» informează ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:49
(15154 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat țevile din curte

Polițiștii cercetează doi bărbați, de 22 și 61 ani, din comuna Ion Roată, respectiv Manasia, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în perioada octombrie 2011-ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:37
(10751 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Cu mașina prin sat fără permis

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii au depistat un tînăr, de 30 ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, fără a poseda permis de conducere. În ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:35
(12224 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 intervenții SMURD în 24 de ore!

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină în ultimele 24 de ore la cinci urgențe medicale.
Primul apel telefonic ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:13
(16503 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Un juriu independent, compus din 50 de jurnaliști de specialitate, a evaluat toate mașinile lansate în cursul anului 2011 și a votat Hyundai Elantra drept cîștigătoare. Premiul a fost anunțat în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:05
(8028 vizualizări - 1 comentariu)


Ion Roată: Suprins la volan cu dreptul de a conduce suspendat

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au oprit pentru control, în trafic, pe raza comunei Ion Roată, un autoturism condus de un localnic, de 42 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:03
(10835 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Cei care au înregistrat un venit brut mai mare de 100000 euro, impozitați în sistem real

Potrivit unui comunicat al Finanțelor, în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea contribuabililor impuși la norma de venit (respectiv contribuabilii care obțin venituri ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 19:06
(17396 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 26 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 10 ianuarie 2012, sînt disponibile doar 26 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:55
(16242 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Taximetriștii își pot alege impozitarea

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează transportatorii independenți de persoane și de bunuri în regim de taxi că pot opta, începînd cu 2012, pentru determinarea venitului net anual ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:50
(11463 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal după ce a emis o filă cec fără acoperire

Un feteștean de 33 ani este cercetat penal pe polițiști pentru săvîrșirea infracțiunilor de emitere a unui cec fără a avea disponibil suficient și cu dată falsă. Potrivit polițiștilor, în cursul lunii decembrie ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:07
(15527 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Paznicii au furat porcii

Vineri, 6 ianuarie a.c., la Urziceni, trei tineri cu vîrste cuprinse între 29 și 35 ani, toți din Manasia, au fost prinși în timp ce transportau cu o mașină patru porci, pentru care nu au putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:04
(16579 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt porc


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...