Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Grad de îndatorare de 18% după contractarea împrumutului de 34 milioane de lei la Slobozia

Grad de îndatorare de 18% după contractarea împrumutului de 34 milioane de lei la Slobozia

O analiză a gradului de îndatorare a adminis­trației din Slobozia reflectă faptul că Slobozia ar atinge în 2025 un grad maxim de îndatorare de 18,06% după contractarea împrumutului de 34 mi­lioane de lei. La acest moment, administrația Soare caută soluții pentru deblocarea votului în cadrul Consiliului Local Slobozia. Reamintim că, pe 29 mai 2023 consilierii PSD și PRO România au blocat pentru a doua oară contractarea acestui împrumut solicitat de către municipalitate. Împrumutul ar urma să fie utilizat pentru cofinanțarea a 17 proiecte de investiții susținute din fonduri europene.

Primele două împrumuturi ale orașului... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2023, 13:20 (19363 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăriile ialomițene așteaptă fonduri pentru amenajarea rețelelor de gaze naturale

De 5 ani

Primăriile ialomițene așteaptă fonduri pentru amenajarea rețelelor de gaze naturale

De mai bine de 5 ani, ad­ministrațiile locale din Ialomița încearcă să ofere comunităților locale pe care le repre­zintă acces la rețelele de gaze na­turale. În asociere cu alte localități sau individual, primă­riile încă așteaptă ca proiectele pe care le-au realizat să primească «undă verde» pentru finanțare. În toată această perioadă de timp, doar două astfel de proiecte au fost aprobate și vor primi bani pentru înființarea rețelelor publice de alimen­tare cu gaze. Va­loarea acestor pro­iecte depășește 200 milioane de lei.

Bani risipiți în proiecte tehnice și studii de fezabilitate... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2023, 21:20 (20278 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Fetești a câștigat Cupa României

Fotbal

CSM Fetești a câștigat Cupa României

Finala fazei județene a Cupei României a fost întotdeauna prilej de măsurare a orgoliilor locale. Un astfel de meci, valorează, paradoxal, mai mult decât o confruntare de Liga a III-a. Astfel, sâmbătă, 10 iunie 2023, tribuna stadionului din Gheorghe Doja a fost arhiplină. S-au duelat, cu trofeul pe masă, două dintre cele mai bune echipe din Liga a IV-a ialomițeană, CSM Fetești și Unirea Ion Roată. Meciul nu a scos la iveală cine știe ce faze spectaculoase sau finețuri tehnice, dar a fost trăit cu sufletul la gură de oamenii din tribună. CSM Fetești a pornit în formula Călugăru-Tudor, Chirea, Călin, Țonea, Marin, Ureche, Bordei, Grigore, Gene, A.Gogu. De partea cealaltă, Unirea Ion Roată a început... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2023, 18:15 (13802 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Peste 300 de furnizori de servicii medicale așteaptă semnarea Contractului-Cadru

Ialomița: Peste 300 de furnizori de servicii medicale așteaptă semnarea Contractului-Cadru

De la 1 iulie 2023, furnizorii de servicii medicale din județul Ialomița vor începe procesul de parafare a noului Contract-Cadru, prin intermediul cărora beneficiază de fonduri de la bugetul de stat pentru activitatea medicală desfășurată. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița estimează faptul că la negocieri sunt așteptați să vină peste 300 de furnizori de servicii medicale.

Calendarul contractării serviciilor medicale Semnarea Contractului-Cadru se va realiza după data de 1 iulie 2023, potrivit Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. Până atunci mai trebuie realizate... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2023, 17:20 (9887 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

CSM Unirea Slobozia, bronz la turneul final al speranțelor

Handbal, Junioare 2

CSM Unirea Slobozia, bronz la turneul final al speranțelor

Echipa de junioare 2 a CSM Unirea Slobozia a participat, la finele săptămânii precedente, la turneul final al categoriei «Speranțe», găzduit de orașul Brașov. Sigur că multă lume ar fi vrut ca echipa să pătrundă în grupa «Valoare», dar atragem atenția asupra faptului că, în grupa regională, Slobozia a fost alături de campioana Rapid și vicecampioana Lucian Bute Galați.

Învinse doar în Semifinale CSM Unirea Slobozia și-a propus să se întoarcă de la turneul final al «spe­ranțelor» cu medalie și cât mai multe jucătoare în echipa competiției. În primul meci din faza grupelor, echipa antrenată... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2023, 14:10 (8962 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Oana Dumitru, bronz la Campionatul European Școlar

Lupte libere

Oana Dumitru, bronz la Campionatul European Școlar

Primele zile de vară au fost prielnice pentru școala de lupte ialomițeană. Remarcată a fost Oana Dumitru, sportivă legitimată la CS Amara, unde este pregătită de antrenorul Marian Moraru. Oana a reprezentat România la Campionatul European Școlar, categoria U15. Luptătoarea din Amara a concurat la categoria 54 kg. Competiția s-a desfășurat în capitala Serbiei, Belgrad. Acest rezultat vine să întă­rească moralul Oanei Dumitru în vederea Campionatului European U15, unde va evolua la categoria 58 kg. Această competiție se va desfășura, în perioada 6-9 iulie 2023, în orașul maghiar Kaposvar. ... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2023, 13:05 (4112 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Adrian Mihalcea vrea jucători cu experiență

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Adrian Mihalcea vrea jucători cu experiență

Ca în fiecare pauză competițională, Unirea Slobozia va înregistra o serie de schimbări în lot. Antrenorul Adrian Mihalcea nu a vorbit, concret, despre nume, dar a descris tipul de jucători pe care și-i dorește: «Avem nevoie, pentru a ne îndeplini obiectivul, de jucători de calitate, cu experiență în Liga a II-a... Muncim în acest sens, avem discuții avan­sate cu câțiva jucători cărora, la momentul potrivit, le vom da numele. Suntem departe de a definitiva lista de transfe­ruri... E abia începutul acestei pe­rioade. Mulți dintre jucători și echipele încă așteaptă să vadă cum se așază piața, iar apoi vor apărea și transferurile im­portante!». Cu Adrian Mihalcea antrenor principal, Unirea... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2023, 11:40 (7760 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Procurorii l-au trimis în judecată pe polițistul local anchetat pentru «proxenetism»

La Slobozia

Procurorii l-au trimis în judecată pe polițistul local anchetat pentru «proxenetism»

În urmă cu o săptămână, fostul angajat al Poliției Locale Slobozia, Valentin Dragoș Munteanu, a fost trimis în judecată. Dosarul a fost înregistrat pe rolul Judecătoriei Slobozia, procurorii menți­nând acuzațiile din timpul urmăririi penale. Acesta va fi judecat pentru comiterea infracțiunii de «proxenetism». Între timp, bărbatul a fost plasat în arest la domiciliu. Într-un articol publicat la începutul acestui an, ziarul nostru atrăgea atenția opiniei publice cu privire la comportamentul neadecvat al fostului polițist local, după ce acesta a invitat «la plimbare» o elevă de 15 ani.

Filmul unui scandal... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2023, 15:10 (12073 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumul Expres TransRegio traversează Ialomița prin zona de Vest a Sloboziei

Drumul Expres TransRegio traversează Ialomița prin zona de Vest a Sloboziei

TransRegio se află în acest moment în etapa realizării Studiului de Fezabilitate. Analiza multicriterială a varian­telor de traversare a județului Ialomița la Slobozia a generat o variantă de traseu care ocolește Slobozia prin zona de Vest a orașului. Varianta identificată este «mai costisitoare», dar permite preluarea traficului greu și fluidi­zarea circulației. În cazul în care aceasta va fi soluția finală, Slobozia nu va mai avea un pod rutier în zona «Privighetoarea».

Scump, dar fezabil Studiul de Fezabilitate pentru Drumul Expres TransRegio Galați-Brăila-Slobozia-Călărași ar trebui... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2023, 10:55 (22795 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Buget de 100000 de euro pentru viitorul Festival «Bolomey»

Buget de 100000 de euro pentru viitorul Festival «Bolomey»

Administrația județeană ia în calcul susținerea unui festival anual la Conacul «Bolomey» de la Cosâmbești. Prima ediție a acestui festival s-ar putea desfășura la începutul lunii septembrie 2023, după recepția finală a lucrărilor de reabilitare.

După modelul Sloboziei După modelul Sloboziei care a generat Festivalul «FreeLand», administrația județeană încearcă să pună în valoarea Conacul «Bolomey» susținând un festival de o anvergură similară. Inițiativa a fost făcută publică de către președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel. Conform declara­țiilor, Festivalul «Bolomey... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2023, 13:50 (9874 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Promovez noi soluții pentru absorbția integrală a fondurilor europene!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Promovez noi soluții pentru absorbția integrală a fondurilor europene!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu susține că este preocupat de extinderea cu încă un an a termenelor necesare definitivării proiectelor prinse în exercițiul financiar 2014-2020. «Majoritatea demersurilor mele din ultimul timp în relația cu autoritățile europene s-au concentrat, în special, pe integrarea în Spațiul Schengen și pe prelungirea cu încă un an a termenelor privind darea în folosință a tuturor proiectelor finanțate din bani comunitari. Această amânare, pe care o solicit, s-ar putea traduce prin absorbția 100% a fondurilor europene!» explică deputatul social-democrat insistența diplomatică a României la nivelul Uniunii Europene.

Lobby pentru definitivarea proiectelor din banii Uniunii... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2023, 17:40 (10272 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

USR Ialomița a lansat petiția «Vrem Slobozia verde!»

USR Ialomița a lansat petiția «Vrem Slobozia verde!»

USR Ialomița a lansat la sfârșitul lunii mai 2023 petiția «Vrem Slobozia verde!». Inițiativa filialei județene a USR își propune să determine autoritățile locale să aloce mai multe fonduri pu­blice pentru investiții în spații verzi.

3 priorități investiționale Petiția on-line lansată de USR Ialomița propune slobozenilor să susțină 3 priori­tăți investiționale în reabilitarea și reamenajarea spațiilor verzi ale Sloboziei. Prima prioritate identificată este reabilitarea Parcului Tineretului, spațiu care «nu a mai fost amenajat de 30 de ani și este într-o stare deplo­rabilă». O a doua... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2023, 12:10 (5416 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul-concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești «Trofeul Tinereții»-Amara, ediția 55, 19-20 august 2023

Comunicat de Presă

Festivalul-concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești «Trofeul Tinereții»-Amara, ediția 55, 19-20 august 2023

Consiliul Județean Ialomița, Primăria și Consiliul Local Amara, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și Centrul Cultural «Ionel Perlea» Ialomița anunță o nouă ediție a Festivalului-concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești «Trofeul Tinereții». Această ediție, a 55-a la număr, marchează o transformare radicală a Festivalului într-un eveniment unic care le oferă tinerilor artiști o platformă inedită de dezvoltare și afirmare.
«Trofeul Tinereții» Amara trece printr-o reconfigurare semnificativă care vizează adăugarea unei note distinctive actuale și dinamice, adaptată nevoilor și așteptărilor tinerilor artiști din muzica ușoară.... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2023, 15:50 (17012 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesori și părinți, terorizați de tatăl a doi elevi

Scandal la Școala Gimnazială «Sf. Andrei» Slobozia

Profesori și părinți, terorizați de tatăl a doi elevi

Tatăl a doi elevi din cadrul Școlii Gimnaziale «Sf. Andrei» Slobozia dă peste cap activitatea didactică, amenințând cadrele didactice, dar și părinții. Învățătoarea copilului cel mic, de exemplu, este permanent hărțuită, iar în timpul unei ore a fost filmată, imaginile ajungând pe internet. Acesta a avut o atitudine similară și față de fosta învățătoare a copilului cel mare, elev în clasa a V-a la aceeași școală. Unitatea de învățământ confirmă incidentele, însă o măsură concretă nu a fost încă adoptată. Până acum, părinții nemulțumiți de întreaga situație au primit doar «răspunsuri la sesizări».

Părinții reclamă atitudinea bărbatului... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2023, 11:05 (50359 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inculpată cu probleme psihice, lăsată «liberă» din cauza unei erori a Parchetului Ialomița

Se întâmplă la Slobozia

Inculpată cu probleme psihice, lăsată «liberă» din cauza unei erori a Parchetului Ialomița

Reprezentanții Tribunalului Ialomița încearcă de aproape un an să interneze într-o unitate medicală o femeie cunoscută cu probleme psihice. Cercetată pentru o faptă în urma căreia a rezultat moartea victimei, aceasta a scăpat de acuzații, după ce procurorul de caz a clasat cauza invocând «motive medicale». Cei care ar fi trebuit să dispună respectiva internare sunt reprezentanții Serviciului de Medicină Ialomița, însă măsura nu a putut fi pusă în practică din cauza unui viciu de procedură, generat de organul principal de anchetă, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița. În prezent, inculpata este liberă și așteaptă o decizie a instanței.

Se caută soluții... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2023, 15:10 (15727 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Adrian Mihalcea revine pe banca tehnică a Unirii Slobozia

Adrian Mihalcea revine pe banca tehnică a Unirii Slobozia

Conducerea Unirii Slobozia a bătut palma joi, 8 iunie 2023, cu noul antrenor al echipei. Adrian Mihalcea revine pe banca tehnică a galben-albaștrilor, după o pauză de un an, timp în care le-a pregătit pe primdivizionara Chindia Târgoviște și pe Gloria Buzău. Este al treilea mandat de antrenor al lui Mihalcea la Slobozia. Antrenorul de 47 de ani a mai stat pe banca Unirii în perioada iunie 2013-februarie 2015, când echipa s-a clasat pe locul 3 în Liga a II-a (cel mai bun rezultat din istoria ialomițenilor). De asemenea, a antrenat Unirea în perioada ianuarie 2021-iunie 2022, când în primul sezon a salvat echipa de la retrogradare, iar în al doilea a calificat-o în play-off-ul ligii secunde... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2023, 14:50 (25904 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

O nouă plângere penală în Dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

O nouă plângere penală în Dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Noii reprezentanți ai CAR Învățământ Slobozia au sesizat organele judiciare din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița cu o nouă plângere penală. Potrivit informațiilor oficiale, acuzațiile vizează 14 persoane fizice și juridice, considerate respon­sabile de producerea prejudiciului de peste 10 milioane de euro.

Verificările sunt în curs Decizia de a sesiza din nou organele judiciare în Dosarul «CAR Învățământ Slobozia» a fost luată în cadrul unei ședințe organizate în luna aprilie a acestui an. Plângerea penală este semnată de către toți membrii Asociației «CAR Învățământ... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2023, 10:55 (12558 vizualizări - 5 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Țățica Rodica cea voinică și merele de AUR

Țățica Rodica cea voinică și merele de AUR

Pe 30 mai 2023, senatorul Rodica Boancă a furat startul campaniei ce va să vină și s-a autoproclamat «candidat unic» al AUR pentru Alegerile din 2024 de la Slobozia. Luni, 6 iunie 2023, secretarul general al AUR, deputatul Silviu Titus Păunescu, a sancționat galanton derapajul colegei sale de partid, explicând organizației AUR Slobozia că, potrivit Codului Electoral, «partidele politice au obligația de a desemna candidații în interiorul perioadei electorale stabilite de Parlament».

Eminescu să o judece Poate vă întrebați ce are a face domnul Eminescu cu țățica Rodica. Ei, bine, în opinia... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2023, 13:20 (12642 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: AER Muntenia Sud, în marș de «Ziua Mondială a Mediului»

Slobozia: AER Muntenia Sud, în marș de «Ziua Mondială a Mediului»

Asociația Ecologică Regională AER Muntenia Sud a organizat luni, 5 iunie 2023, la Slobozia, un marș prin care a marcat «Ziua Mondială a Mediului». Aso­ciația a fost înființată în urmă cu câteva luni, ca reacție la indiferența autorităților locale din Ciulnița față de problemele cu care se confruntă localitatea.

AER înseamnă societatea civilă Luni, 5 iunie a.c., la orele 17,00, apro­ximativ 50 de copii și adulți, susținători ai Asociației Ecologice Regionale AER Muntenia Sud au participat la un marș desfășurat de-a lungul orașului Slobozia. Evenimentul a fost organizat pentru a atrage... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2023, 20:35 (9542 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Probleme la digurile de apărare împotriva inundațiilor

Ialomița: Probleme la digurile de apărare împotriva inundațiilor

bonus: Protecția la inundații, în vizorul DNA

O actualizare a Regis­trului Național al Digurilor arată faptul că, în județul Ialomița, zone întregi de protecție împotriva inundațiilor sunt nesigure în cazul în care apele râului Ialomița sau ale Dunării s-ar revărsa. În total vorbim despre aproximativ 40 km de diguri cărora Administrația Națională «Apele Române» le-a conferit calificativele «satisfăcător» și «nesatisfăcător», în urma evalu­ărilor realizate. Mai mult, niciunul dintre acestea nu deține au­torizație de funcționare în regim de siguranță deși, potrivit legii, acest document este necesar.

Raport despre starea digurilor... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2023, 18:10 (6780 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Stelnica: Copil de 13 ani, înecat în Borcea

La mai puțin de o săptămînă după ce un tînăr de 22 de ani și-a găsit sfîrșitul în apele rîului Ialomița, un băiat de numai 13 ani a dispărut în condiții asemănătoare. Din spusele martorilor, sîmbătă, 1 ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 12:56
(16098 vizualizări - 0 comentarii)


SMURD Urziceni: Intervenții la Coșereni, Fierbinți și Lilieci

Paramedicii de la Detașamentul Urziceni au fost solicitați și au intervenit în cursul zilei de duminică, 18 iulie a.c., la trei situații de urgență. În primul caz, echipajul SMURD s-a deplasat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 12:50
(18289 vizualizări - 0 comentarii)


A furat de la mînăstire

Un călărășean de 25 de ani a fost depistat de polițiști, ulterior constatîndu-se că tînărul a furat obiecte de cult de la o mînăstire de pe raza localității Mihail Kogălniceanu. Tînărul a fost găsit în ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2010, 15:15
(23837 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei hoț


«Municipii în Siguranță» (2)

Acțiunea «Municipii în Siguranță» a continuat și vineri, 16 iulie a.c., în intervalul orar 20.00-23.00. Așadar, la nivelul municipiului Slobozia au fost desfășurate efective ale Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2010, 15:14
(14780 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Taxiurile, la control

Slobozia: Taxiurile, la control

În plină amiază, vineri, 16 iulie, polițiștii ialomițeni au descins într-o amplă acțiune în majoritatea stațiilor de taxi din Slobozia. Acțiunea s-a desfășurat în colaborare cu reprezentanți ai Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:24
(21584 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat la mare iar familia a dat-o dispărută

O fată de 14 ani, din Fetești, a fost depistată de polițiști pe raza orașului Mangalia. În ceea ce o privește pe Maria-Mădălina Păpureanu, numele fetei, familia acesteia sesizase Poliția în legătură cu ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:20
(21419 vizualizări - 0 comentarii)


«Municipii în Siguranță»

Efective din cadrul structurilor teritoriale ale Ministerului Administrației și Internelor au fost angrenate, în cursul zilei de joi, 15 iulie a.c., în executarea unor acțiuni în sistem integrat cu efective ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:11
(19694 vizualizări - 0 comentarii)


A fost găsit tînărul înecat în Ialomița

Pompierii au găsit trupul tînărului de 22 ani înecat miercuri, 14 iulie, în rîul Ialomița. Reamintim că băiatul a dispărut în apele rîului în zona barajului Dridu, după ce a vrut să se scalde. Poampierii ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 11:26
(20049 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii pot solicita adeverințe pentru credite bancare

Fermierii pot obține de la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură necesare pentru accesarea creditelor bancare. Documentele pot fi solicitate de către beneficiarii plăților pe suprafață care ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 11:23
(21419 vizualizări - 0 comentarii)


Încă un tînăr înecat în Ialomița

Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița acționează pentru căutarea trupului neînsuflețit al unui tînăr, de 22 de ani, din Tisău-Buzău, care ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2010, 13:51
(20584 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Aproape 10000 de cereri pentru motorină subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță că beneficiarii pentru care a fost emis acordul prealabil pentru motorina cu acciză redusă trebuie să depună, la Centrele Județene APIA, cererea ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2010, 13:45
(17965 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță lovită în plin de o mașină

Slobozia: Fetiță lovită în plin de o mașină

Miercuri, 14 iulie, în jurul orelor 18,10, în plin centru al orașului Slobozia s-a produs un accident rutier. Victima, o fetiță de 12 ani, a încercat să traverseze strada, prin loc nepermis și fără să se ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 18:23
(17546 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Hagieni: Remorci pline cu grîu, răsturnate în rîul Ialomița

Un tractor și două remorci agricole s-au răsturnat în rîul Ialomița, în zona localității Hagieni. Tractoristul, un bărbat de 45 ani, din Țăndărei, conducea ansamblul de vehicule agricole încărcate cu grîu ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:24
(23370 vizualizări - 4 comentarii)


Bordușani: Doi copii încercau să vîndă un LCD furat

Doi minori din Fetești sînt cercetați de polițiștii din localitate, fiind suspecții principali în comiterea unor furturi dintr-o locuință ai cărei proprietari sînt plecați din țară. Polițiștii au luat urma ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:23
(18760 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani hoți


Sinești: Aflat la pescuit, unui bucureștean i-au furat din mașină

În timp ce se afla la pescuit în localitatea Sinești, un bucureștean a fost prădat de hoți. Bărbatul a reclamat polițiștilor că hoții i-au furat din mașina parcată lîngă baltă un portofel și un aparat ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:23
(20997 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești hoți


Gheorghe Doja: Armă deținută ilegal

Marți, 13 iulie, polițiștii ialomițeni au organizat și executat o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor care dețin arme în alte condiții decît cele prevăzute de legile în vigoare. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:22
(23324 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

SC ELCASIO scoate la concurs posturi de
1. agenți vînzări (cu și fără experiență)
2. merchandiser
• Pachet salarial atractiv
CV-urile pot fi depuse la sediul firmei din Slobozia, Șos. Brăilei ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 12:18
(27114 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 19:08
(10567 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 18:48
(11312 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 8 tone de fier vechi, confiscate de polițiști

Peste 8 tone de fier vechi, confiscate de polițiști

Polițiștii feteșteni au confiscat peste 8 tone de fier vechi. Ancheta s-a desfășurat pentru un grup de șase indivizi suspecți pentru comiterea mai multor furturi de pe raza municipiului, infracțiuni săvîrșite ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 17:08
(24900 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii se luptă cu inundațiile

Ploiele abundente căzute la sfîrșitul săptămînii precedente au făcut ravagii la Fetești. Nu mai puțin de 12 gospodării au fost inundate, iar pompierii feteșteni se lupă din greu cu furia apelor. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 12:47
(23184 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de amploare a Poliției ialomițene

Aproximativ 215 polițiști au participat vineri și sîmbătă, respectiv 9 și 10 iulie, la o acțiune de amploare desfășurată pe raza orașelor Slobozia, Urziceni, Fetești și Țăndărei, precum și a comunelor aflate ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:59
(23645 vizualizări - 0 comentarii)


Garda Financiară Ialomița a confiscat 70 tone de rapiță

Garda Financiară Ialomița a confiscat 70 tone de rapiță

În urma unui control în trafic, la stația de taxare pod Giurgeni-Vadu Oii, comisarii Gărzii Financiare au interceptat două camioane. Acestea aparțineau unei societăți comerciale din Constanța și transportau ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:55
(21186 vizualizări - 0 comentarii)


Încerca să-și aranjeze florile pe scaunul din dreapta și a intrat în pom

Sîmbătă, 10 iulie, pe șoselele ialomițene s-au produs două accidente rutiere soldate cu victime.
Primul eveniment rutier s-a produs pe raza localității Movilița, în urma accidentului rezultînd rănirea ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:41
(19291 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La furat în cancelaria școlii

La sfîrșitul săptămînii precedente, un tînăr de 19 ani a fost surprins în cancelaria unei școli din Slobozia încercînd să fure mai multe bunuri. Băiatul, fost elev al școlii, a fost surprins de femeia de ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:39
(17758 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu polițist-șofer

O mașină de poliție aflată în misiune a fost implicată, sîmbătă, 10 iunie, într-un accident rutier în apropierea localității Bucu. Accidentul s-a petrecut în condiții de poaie abundentă și carosabil umed ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:39
(19887 vizualizări - 0 comentarii)


Beți și fără permise, la volan

Inconștiența continuă să ne surprindă zilnic. Numai în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv, 10 spre 11 iulie, polițiștii au depistat în trafic șoferi care ba nu aveau permis de conducere, ba se ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:38
(12923 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: 150 litri de motorină, «evaporată» din rezervor

Alarmată, o femeie, de 45 de ani, din localitatea Armășești, a sesizat polițiștii din localitate, sîmbătă 10 iulie, că în noaptea anterioară îi dispăruseră 150 litri de motorină din rezervorul unui autocamion ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:37
(16483 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lectură pentru nevăzători la Biblioteca Județeană

Slobozia: Lectură pentru nevăzători la Biblioteca Județeană

Joi, 15 iulie 2010, ora 11.00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, în parteneriat cu Fundația «Cartea călătoare» Focșani, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 12:49
(18359 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Inundații și incendii

Ialomița: Inundații și incendii

Ploile abundente de la sfîrșitul acestei săptămâni au inundat mai multe gospodării din comuna Giurgeni și din cartierele Buliga, Fetești Gară și Fetești Sat ale municipiului Fetești. Vineri, 9 iulie și ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 12:40
(23742 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...