Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Decizia de suspendare a activității Clean Tech Ciulnița a rezistat 48 de ore

Decizia de suspendare a activității Clean Tech Ciulnița a rezistat 48 de ore

bonus: A fost sesizat Ministerul Mediului și Secretariatul General al Guvernului

La 48 de ore de la suspendarea oficială a activității Clean Tech Ciulnița, fabrica își reia activitatea. Garda de Mediu, Agenția pentru Protecția Mediului și Direcția de Sănătate Publică permit funcționarea firmei în afara cadrului legal. Protestul cetățenilor în mediul on-line continuă.

48 de ore pe hârtie Intrată în vigoare pe data de 19 septembrie 2022, decizia de suspendare a activității fabricii Clean Tech Ciulnița a rezistat pe hârtie doar 48 de ore. Miercuri, 21 septembrie 2022, firma și-a reluat oficial activitatea. Decizia privind încetarea suspendării activității a fost luată... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2022, 10:55 (13627 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Minunea de la Găița!

Minunea de la Găița!

Găița e o parohie a comunei Făcăeni, în Ialomița. Iar duminică, la sfințirea bisericii, unul dintre directorii din cadrul Secretariatului General al Guver­nului a participat la sfințirea bi­sericii ca să se poată mironosi pe rețeaua de so­cia­lizare a lui Zuckerberg că «Bunul Dumnezeu mi-a dat posibilitatea sa sprijin la re­facerea picturii acestei biserici». Închidem ochii la acest puseu de modestie calpă a domnului Moraru. Nu e prima dată și ne-am plictisit să îl mai contabilizăm. Și nici nu ne întrebăm dacă, măcar de data asta, a plătit lucrarea din sudoarea frunții sau din banii contribuabililor, ca în toți cei 20 de ani de administrație... După umila noastră opinie de tonomate nărăvite... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2022, 15:05 (13798 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia are de achitat facturi la apă de peste 7,5 milioane de lei

Slobozia are de achitat facturi la apă de peste 7,5 milioane de lei

De un an și jumătate, operatorul regional de apă Urban SA face demersuri pentru recuperarea unei datorii de peste 7,5 milioane de lei, reprezentând debitele înregistrate de locuitorii Sloboziei care au refuzat să-și achite facturile la apă. Peste 3 milioane de lei din această sumă sunt debite acumulate de Asociațiile de Proprietari. Oficialii Urban SA susțin faptul că procedura recuperării banilor restanți este dificilă, mai ales în cazul Asociațiilor de Proprietari, pentru că multe dintre aceste entități sunt fie fără președinte, fie nu mai au personalitate juridică. Demersul ar trebui susținut și de autoritățile locale, însă Primăria Slobozia, indiferent de culoarea politică a celor care au... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2022, 10:55 (12979 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene cheltuie bani publici pentru servicii de pază ineficiente

Spitalele ialomițene cheltuie bani publici pentru servicii de pază ineficiente

Cadrele medicale care își desfășoară activitatea în spitalele din Ialomița pot fi în pericol în orice moment atunci când se află la serviciu. Totul pentru că securitatea la locul de muncă asigurată de angajatori este ineficientă. Unitățile medicale plătesc din bani publici servicii de pază și protecție, însă firmele cu care au încheiate contracte trimit la posturi persoane prea puțin calificate pentru acest tip de activitate. Managerii spitalelor închid ochii, patronii societăților încasează banii, iar medicii și asistentele sunt expuși riscului agresiunilor. Cel mai recent caz de acest fel s-a petrecut în urmă cu o lună, la Spitalul Municipal «Anghel Saligny». Un medic a fost agresat de un pacient... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2022, 13:20 (10648 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Plagiat rural cu oameni de bine

Plagiat rural cu oameni de bine

E toamnă, fraților. Și, de la un capăt la altul al județului, primarii serbează zilele comunelor... Noi ne-am nimerit la Gheorghe Doja, unde reporterița Lenuța a făcut un colaj frumos cu oamenii de bine ai PSD, ca să mănânce și gura ei o o pâine albă. A ei și a noastră, că nimeni nu e fără de păcat... Și cum vă spuneam... Tot privind noi cu jind la imaginile bunăstării colective de la Doja, dăm cu ochii de oamenii de bine ai județului, prezenți acolo. Adică de Costică și Fănică, prefect și deputat. Care, să vedeți năzbâtie, se acuză reciproc de plagierea unor discursuri. Dacă nu ne credeți, căutați pe canalul de YouTube al reporteriței, că poate trece și ea de alea 100 de vizualizări... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2022, 20:05 (10133 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Lideri

Fotbal, Liga a III-a, CS Afumați-Recolta Gheorghe Doja 1-2

Lideri

Pe 30 august 2022, Afumațiul trecea în Cupa României, cu 4-0, de Recolta Gheorghe Doja, chiar pe terenul ialomițenilor. «Rezultat normal, frate! N-ai ce le face, sunt buni!» se vocifera în tribuna din Gheorghe Doja la finalul acelui meci. De atunci, a trecut mai puțin de o lună. Recolta s-a adunat, iar jocul a început să capete consistență și echipa omo­genitate. Nu știm ce vrăji a făcut an­trenorul Adrian Cristea, dar a reușit să-și mobilizeze exemplar jucătorii înaintea meciului din etapa a 5-a, jucat la Afumați, sâmbătă, 24 septembrie 2022. «La toate antrenamentele premergătoare meciului de la Afumați, le-am cerut băieților să aibă încredere în potențialul lor. Le-am spus că, dacă sunt concentrați... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2022, 17:25 (3302 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia: «Pistele lui Soare»

Slobozia: «Pistele lui Soare»

După «apa lui Ionașcu», «groapa lui Stoica» și «stația de tratare a lui Mocioniu», toate investiții ratate, a venit rândul «pistelor de biciclete ale lui Soare». Investiția, în valoare de peste 4 milioane de lei, a fost majorată recentă cu 640 mii de lei prin hotărârea Consiliului Local Slobozia. Administrația locală dă asigurări că noua investiție nu va avea soarta celor precedente. «În maxim un an pistele de biciclete din Slobozia vor fi funcționale!» declară public primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Deja vu administrativ Consiliul Local Slobozia a aprobat la sfârșitul primei decade... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2022, 16:50 (12294 vizualizări - 25 comentarii)

SPORT

Victorie fără emoții

Handbal, Divizia A, ACS Spartac București-CSM Unirea Slobozia 24-44 (7-24)

Victorie fără emoții

Știm cu toții, de ani buni, că meciurile contra celor de la Spartac București sunt ocazii excelente de rotunjire a golave­rajului. Așa s-a întâmplat și sâmbătă, 24 septembrie 2022, când CSM Unirea Slobozia a bifat în obscura sală «Iris» un meci dinainte câștigat. Echipa noastră s-a impus cu 44-24, doar rela­xarea, inerentă unui meci ușor, făcând ca Slobozia să primească atât de multe goluri de la un adversar mai mult decât modest. Pentru echipa antrenată de Constantin Frîncu au marcat Gheorghe-10 goluri, Soreanu-9, Neagu-9, Leuștean-4, Vlădescu-4, Roșu-3, Bidașcu-3, Polismac-1, Florea-1.

Sezon nou, serie mai ușoară... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2022, 12:55 (2705 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Alexandra Iordache, în clasamentul WTA

Tenis de câmp

Alexandra Iordache, în clasamentul WTA

Undeva prin 2010, la doar 7 ani, Ale­xandra Iordache pășea pentru prima dată pe terenul de tenis. Tatăl ei fusese ghidat de un prieten către profesorul Ion Savu, cel care avea deja la activ mulți copii pe care-i formase și-i du­sese în vârful ierarhiei națio­nale. Poate că, pentru un necunoscător, primele teste ale Alexandrei nu ar fi spus mare lucru, dar ochiul format al profeso­rului a detectat imediat potențialul solid al micuței sportive. Au urmat antrenamente tot mai dese și mai intense, iar apoi primele turnee câștigate. La 10 ani, Alexandra a participat la un turneu în Croația, unde a ocupat locul 5. Pe tabloul masculin al acelei competiții s-a aflat actualul lider mondial, spaniolul Carlos... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2022, 11:20 (13187 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are 321 locuri de parcare noi

Slobozia are 321 locuri de parcare noi

Singura realizare administrativă notabilă a acestei veri rămâne reamenajarea și siste­matizarea zonei MB din Slo­bo­zia. După 20 de ani în care admi­nistrația locală a ignorat zonele insalubre din spatele blocurilor, administrația Soare a reușit să le transforme în spații urbane. Investițiile au fost realizate cu ajutorul angajaților DADP și
s-au încheiat într-un timp record pentru... Slobozia.

Orice minune ține 3 luni Administrația Soare a reușit să amenajeze zonele insalubre din spatele blocurilor MB din Slobozia. Procesul a durat aproximativ 3 luni și modifică notabil zonele... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2022, 15:10 (9102 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instituțiile publice locale refuză închiderea Clean Tech Ciulnița

Instituțiile publice locale refuză închiderea Clean Tech Ciulnița

Agenția Județeană pentru Protecția Mediului Ialomița a emis pe 14 septembrie 2022 o decizie de suspendare a activității fabricii Clean Tech Ciulnița, începând cu data de 19 septembrie 2022. Decizia se bazează pe o solicitare a Garzii de Mediu Ialomița primită în aceeași zi, conform căreia firma nu respectă obligațiile legale privind protecția mediului. La 2 zile distanță, pe 16 septembrie 2022, Clean Tech Ciulnița remite celor două instituții o adresă în care anunță «măsurile realizate în regim de urgență» pentru ridicarea măsurii de suspendare a activității. În toată această perioadă, firma nu își încetează activitatea nicio secundă, continuând să funcționeze fără stație de epurare a... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2022, 11:05 (16008 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A rămas fără mașină după ce a aruncat gunoaiele pe câmp

S-a întâmplat la Fetești

A rămas fără mașină după ce a aruncat gunoaiele pe câmp

Un bărbat din Fetești a rămas fără autou­tilitara pe care o conducea după ce a fost surprins transportând deșeuri menajere pe care le-a aruncat pe un teren viran, aflat la marginea munici­piului. Cei care l-au identificat pe res­pectivul cetățean au fost polițiștii locali, care au cerut ajutorul agenților din cadrul Poliției Municipiului Fetești. Aceștia au dispus măsura confiscării respectivei autoutilitare, dar și aplicarea unei amenzi contravenționale în va­loare de 10 mii de lei. Este pentru prima dată când autoritățile din Fetești sancționează aruncarea gunoaielor la voia întâmplării printr-o astfel de măsură. Reprezentanții Poliției Locale din Fetești susțin faptul că, în trecut, și alți... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2022, 13:20 (14288 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are nevoie de «Dezvoltare Urbană Durabilă»

Concluziile Băncii Mondiale

Slobozia are nevoie de «Dezvoltare Urbană Durabilă»

Într-un Raport oficial al Băncii Mondiale, experții consultați de instituție arată faptul că Slobozia ar avea nevoie de peste 50 mi­lioane de euro pentru a pune în practică «Dezvoltarea Urbană Durabilă» (DUD). Acest concept a fost inițiat de Comisia Europeană și reprezintă principalul pilon prin care Uniunea Europeană va acorda fonduri substanțiale în ciclul programatic 2021-2027.

Dezvoltarea Durabilă, prioritate a Uniunii Europene Încă din timpul ciclului programatic 2014-2020, Comisia Europeană a făcut demersuri pentru ca cele mai multe fonduri europene să fie dirijate către dezvoltarea... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2022, 16:40 (4742 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Ialomița a accesat mai puțin de jumătate din fondurile europene de care dispune!»

Europarlamentarul USR Vlad Marius Botoș, la Slobozia

«Ialomița a accesat mai puțin de jumătate din fondurile europene de care dispune!»

Europarlamentarul USR Vlad Marius Botoș a organizat sâmbătă, 17 septembrie 2022, la Slobozia, o întâlnire de lucru cu reprezentații administrației locale. Întâl­nirea a avut drept scop diseminarea informa­țiilor legate de oportunitățile de finanțare ofe­rite de UE. «Ialomița a accesat mai puțin de jumătate din fondurile europene de care dispune! Adică 117,5 milioane de euro dintr-un total de 256,9 milioane de euro în cadrul exercițiului financiar european 2014-2020...» a declarat europarlamentarul român, printre altele.

Lupta pentru accesarea fondurilor europene continuă
USR ... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2022, 12:35 (12650 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bătrân din Căzănești, tâlhărit pentru o folie de medicamente

Bătrân din Căzănești, tâlhărit pentru o folie de medicamente

Un tânăr de 21 de ani, domiciliat în Căzănești, a fost arestat preventiv la Slobozia după ce a tâlhărit un bătrân din localitate. Din buzunarele victimei acesta a furat o batistă, o folie de medicamente și 12 lei. În urma loviturilor primite, bătrânul a avut nevoie de 5 zile de îngrijiri medicale.

Bătut și lăsat pe stradă În urmă cu aproximativ două săptămâni, în timp ce se întorcea acasă, bătrânul de 81 de ani a fost lovit în față de tânărul de 21 de ani. După ce l-a trântit la pământ, acesta i-a scotocit buzunarele, sustrăgând o batistă, o folie de medicamente și suma de 12 lei. ... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2022, 14:50 (3621 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «Orășelul Copiilor» a devenit «Orășelul Băncilor»

Slobozia: «Orășelul Copiilor» a devenit «Orășelul Băncilor»

Investiția în reabilitarea «Orășelului Copiilor» trenează. Lucrările ar fi trebuit finalizate în urmă cu un an. Fraicom SRL, firma care gestionează lucrările, înregistrează întârzieri la finalizarea proiectului, acesta fiind modificat față de forma inițială. Administrația locală susține că lucrările sunt în grafic.

Fonduri europene, treabă românească Investiția pentru «Regenerarea spațiului urban zona Orășelul Copiilor» a fost ad­judecată de către firma Fraicom SRL la o valoare de 4,5 milioane de lei. Lucrările au debutat în aprilie 2022, cu un an în­târziere și se desfășoară cu pași... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2022, 11:10 (10211 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Reabilitarea digurilor împotriva inundațiilor trenează de 15 ani

Zona Urziceni-Bărbulești

Reabilitarea digurilor împotriva inundațiilor trenează de 15 ani

Început în urmă cu 15 ani, procesul de reabilitare a digurilor de apărare împo­triva inundațiilor, din zona Urziceni-Bărbulești, este departe de a se realiza. După ani buni în care au încercat să obțină linii de finanțare, Administrația Națională Apele Române și Ministerul Mediului au reușit să facă rost de bani, dar au renunțat la proiect după ce constructorul desemnat a intrat în insolvență. Ambele instituții trebuie să reia întreaga procedură privind organizarea licitației publice. Este greu de estimat când acest demers va fi pus în practică. Estimativ, proiectul costă 80 milioane de lei.

Un demers blocat... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2022, 15:15 (6485 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

1500 de elevi din Ialomița așteaptă să primească «Masa Caldă»

1500 de elevi din Ialomița așteaptă să primească «Masa Caldă»

bonus: 6 milioane de lei pentru cornul, laptele și merele distribuite în școli

Lansat de Ministerul Educației în vara acestui an, pentru a patra oară, Programul «Masa Caldă în școli» nu funcționează. Administrațiile locale din Ialomița susțin faptul că sunt de îndeplinit numeroase proceduri până când copiii vor mânca la școală mâncare caldă. Cel mai devreme, alimentele vor fi distribuite elevilor începând cu ianua­rie 2023. În județul nostru au fost înscrise în acest program 8 unități de învățământ, doar una dintre acestea fiind din mediul urban.

«Masa Caldă în școli» doar pe hârtie Programul «Masa Caldă în școli» a fost lansat pentru prima dată în anul 2016.... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2022, 11:10 (5802 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Axintele: Copii «uitați» în casă de polițiștii chemați să o salveze pe mama agresată

Axintele: Copii «uitați» în casă de polițiștii chemați să o salveze pe mama agresată

O femeie de 35 de ani, din localitatea Axintele, primește sprijin în locuința destinată victimelor violenței domestice, administrată de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Alături de femeie, în cadrul aceluiași Centru se află și cei 5 copii pe care-i are împreună cu soțul agresor. Inițial, polițiștii care au ajuns la locuința victimei au preluat femeia și au transportat-o la sediul DGASPC Ialomița, lăsându-i singuri acasă pe copii, preț de o noapte și o zi. Micuții au intrat în atenția asisten­ților sociali abia după interven­ția veci­nilor, care i-au auzit plângând în casă. Cazurile de violență domestică sunt tot mai dese în Ialomița, de la înce­putul anului... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2022, 13:40 (3734 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Curtea de Apel București l-a scăpat de închisoare pe Ștefan Ionescu. Primarul comunei Valea Ciorii își pierde însă mandatul!

Curtea de Apel București l-a scăpat de închisoare pe Ștefan Ionescu. Primarul comunei Valea Ciorii își pierde însă mandatul!

Curtea de Apel București s-a pronunțat definitiv în dosarul instrumentat de Direcția Națională Anticorupție, dosar ce l-a vizat pe Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii. Deși judecătorii din Slobozia l-au trimis după gratii, în primă instanță, edilul a scăpat de închisoare în urma deciziei magistraților din Capitală. Acesta a primit o pedeapsă cu suspendare și obligat la muncă în folosul comunității.

Sentință definitivă a Curții de Apel București La începutul acestui an, Tribunalul Ialomița l-a condamnat pe Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii, la 3 ani de închisoare... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2022, 20:10 (11932 vizualizări - 15 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
237 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Accident în lanț pe DN2A în zona Chirana

Ialomița: Accident în lanț pe DN2A în zona Chirana

Marți, 16 august, în jurul orei 07.25, lîngă popasul Chirana a avut loc un accident soldat cu rănirea a cinci persoane și avarierea a nouă autoturisme și mașini de mare tonaj. Potrivit cercetărilor preliminare ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:43
(9170 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: De la Cluj, fără permis

Duminică după amiaza, 14 august a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe Drumul Național 21, un autoturism la volanul căruia se deplasa un bărbat, de 45 de ani, din Cluj Napoca. În ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:37
(5879 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Încasări de 114,95% la bugetul general consolidat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în decursul lunii iulie 2011, a colectat peste 50 milioane lei la bugetul consolidat de stat. 84,12% din totalul încasărilor au fost realizate ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 16:38
(7340 vizualizări - 0 comentarii)


Murgeanca: Prin sat cu mașina, beat

Polițiștii rutieri au depistat duminică, 14 august a.c., în cadrul unui control de rutină, un autoturism condus de un bărbat, de 29 ani, pe raza satului Murgeanca. Întrucît acesta emana halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 16:36
(8169 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița organizează cursuri pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță redeschiderea sezonului de cursuri pentru șomeri. După studierea atentă a cererii existente pe piața locală, oficialii instituției au decis că cele ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 16:35
(7294 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: La 16 ani, cercetat penal după ce a furat dintr-un autoturism

Un minor de 16 ani este cercetat penal de polițiști pentru un furt dintr-un autoturism. În acest sens, Poliția a fost sesizată sîmbătă, 13 august, de către o tînără de 29 ani, din București, despre faptul ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:40
(6260 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Ialomița: 140 de polițiști, în acțiune

În perioada 12-15 august, polițiștii ialomițeni, dar și alte forțe de ordine, au desfășurat o serie de acțiuni în mediul urban și rural din județ. Astfel, cei peste 140 de polițiști au legitimat 250 de ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:39
(7089 vizualizări - 0 comentarii)


Orboiești: Hoți de fier vechi prinși de polițiști

Sîmbătă, 13 august, un bărbat din Orboiești a reclamat polițiștilor că cinci persoane au încercat să îi fure fier vechi din curtea locuinței. Bărbații, cu vîrste cuprinse între 18 și 45 de ani, toți din ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:39
(8404 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Formularul 200 a intrat la prelucrare

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice că a început prelucrarea Formularului 200 «Declarație privind veniturile realizate din România», pentru anul 20 ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:39
(7949 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Vineri, 5 august a.c., polițiștii au depistat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia, un tînăr feteștean, de 21 ani, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost testat alcoolscop, valoarea ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 07:33
(9475 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Alcool confiscat

Un bărbat de 36 ani, din Fetești, a fost oprit în trafic joi, 11 august, de polițiști, pentru un control de rutină. Verificările sumare în autovehiculul bărbatului au scos la iveală mai multe bidoane de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:41
(7350 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Hoț prins de polițiști

Un tînăr de 20 ani din comuna ialomițeană Valea Ciorii este cercetat de polițiști pentru furt. Tînărul este acuzat că în noaptea de 9 spre 10 august a furat mai multe panouri de lemn de la gardul unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:41
(7008 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Valea Ciorii furt


Fetești: Acțiune pentru legalitatea forței de muncă

Polițiștii feteșteni, în colaborare cu inspectori ITM, au desfășurat joi, 11 august, o acțiune pentru prevenirea și combaterea ilegalităților care se comit în domeniul forței de muncă. În acest sens au ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:40
(7142 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Comerț ilegal cu lemne de foc

În perioada 9-11 august, polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza mai multor comune o acțiune ce a vizat combaterea faptelor de comercializare ilegală de material lemnos. Pe parcursul întregii acțiuni ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:40
(10427 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Prostituată de meserie

Deși a fost amendată în nenumărate rînduri pentru prostituție, o tînără de 23 ani, din Slobozia, nu s-a dezis de meserie și joi, 11 august, jandarmii slobozeni au amendat-o din nou pe prostituată. Mihaela ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 10:47
(8428 vizualizări - 1 comentariu)


Sărățeni: Arestată după ce și-a omorît bărbatul

O femeie de 36 ani din Sărățeni a fost arestată preventiv pentru 29 de zile pentru «omor». Femeia este acuzată că și-a ucis bărbatul cu un cuțit. Potrivit anchetatorilor, între victimă, un bărbat de 51 ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:59
(11829 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de peste 450000 lei pentru muncă «la negru»

In baza Planului de acțiune privind reducerea incidenței muncii nedeclarate pentru perioada mai-iulie 2011, Inspectoratul Teritorial de Muncă, în colaborare cu Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:55
(11818 vizualizări - 2 comentarii)


Un tînăr de 26 ani și-a pierdut viața într-un accident rutier

Un tînăr de 26 ani și-a pierdut viața în această dimineață, joi, 11 august, într-un accident rutier. Incidentul s-a petrecut între Urziceni și Coșereni, cînd un autoturism s-a izbit frontal de un TIR. ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:17
(7643 vizualizări - 5 comentarii)


Căzănești: Colecta fier vechi fără autorizație

10 societăți comerciale de colectare a deșeurilor feroase de pe raza orașului Căzănești au fost verificate miercuri, 10 august, de către polițiști și comisari ai Gărzii Financiare Ialomița. În timpul verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:16
(9231 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Comerț ilegal cu cereale

Miercuri, 10 august, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea comerțului ilicit. În acest sens au fost verificați 6 agenți economici și 4 persoane fizice, aplicîndu ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:16
(8086 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Fructe și legume, vîndute ilegal

Miercuri, 10 august, la Movilița, polițiștii ialomițeni în colaborare cu reprezentanții Serviciului Județean de Metrologie au verificat legalitatea comerțului cu produse agroalimentare din localitate. ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:15
(9236 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Polițiștii și pompierii, întîlnire cu localnicii pe tema «descoperirea unor elemente de muniție»

Avînd în vedere evenimentul produs în seara zilei de 8 august a.c., cînd un bărbat în vârstă de 39 ani și-a pierdut viața în urma deflagrației produsă de secționarea cu flexul a unui proiectil de artilerie ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 16:14
(9050 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Alarmant! Un minor de doar 13 ani este autorul principal în șase furturi de biciclete. Copilul cu domiciliul în Cosîmbești este bănuit de furtul a 6 biciclete de pe raza municipiului Fetești, în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:59
(9897 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Înșelată cu 800 lei prin telefon

După ce a trimis 800 lei unui necunoscut printr-o agenție de transfer on-line, o tînără de 34 ani, din Reviga, a reclamat polițiștilor că a fost înșelată. S-a întîmplat marți, 9 august a.c., cînd femeia ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:56
(7711 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Circula cu o mașină furată din Italia

Polițiștii ialomițeni, specializați în trafic și furturi auto, au desfășurat marți, 9 august a.c., o acțiune pentru depistarea mașinilor urmărite internațional. Astfel, în cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:55
(8407 vizualizări - 2 comentarii)


6,42%, rata șomajului în Ialomița

La sfîrșitul lunii iulie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7048 persoane, din care 1811 șomeri indemnizați, respectiv 5237 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:12
(7162 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Patron cercetat pentru «fals intelectual»

Administratorul unei firme din Urziceni este cercetat penal pentru «fals intelectual». Pe numele individului polițiștii au reținut neînregistrarea în contabilitatea societății a peste 96,6 mii lei, sumă ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:10
(6950 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recital Mirella Bunoaica

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», soprana Mirella Bunoaica va susține un recital extraordinar la Slobozia. Evenimentul va fi găzduit miercuri, ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:09
(6882 vizualizări - 0 comentarii)


BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

Luni, 8 august, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea traficului și furturilor de autovehicule. Astfel, în timpul verificărilor a fost găsită o mașină de lux ce ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:09
(8298 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferi băuți la volan

Marți, 9 august, polițiștii Serviciului Rutier au oprit, în afara localității Movilița, o mașină ce circula pe direcția Urziceni-București. Pentru că mirosea a alcool, conducătorul auto, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:08
(6117 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...