Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Hoți de animale, reținuți de procurorii din Urziceni

Au furat peste 1000 de capete

Hoți de animale, reținuți de procurorii din Urziceni

După aproape 6 luni de cercetări, procurorii din Urziceni au reușit să fina­lizeze cercetările într-un dosar complex privind furturi de animale crescute în fermele zootehnice de pe raza județului Ialomița. Datele arată faptul că, după ce erau sustrase, animalele erau vândute pe piața neagră, în județul Tulcea. 6 persoane au fost arestate în această anchetă, ultima fiind deferită justiției în urmă cu o săptămână.

6 inculpați trimiși după gratii Cercetările în această anchetă au debutat în toamna anului trecut, când proprietarii mai multor ferme de animale din zona Urziceni au reclamat... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2022, 15:10 (13753 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Noul val COVID-19 creează haos la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Noul val COVID-19 creează haos la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Creșterea numărului de cazuri COVID-19 determină autoritățile din Ialomița să adopte măsuri pentru a limita efectele noului val de îmbolnăviri. Toată atenția se îndreaptă către cele 4 spitale din județ, în speranța că evoluția va fi una favorabilă. Unitățile medicale întâmpină deja pro­bleme, mai ales în ceea ce privește organizarea activității. Un exemplu în acest caz este Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, unitate medicală ai cărei reprezentanți refuză sistematic să accepte transferul pacienților COVID-19 proveniți de la alte spitale. Mai mult, medicul desemnat să coordoneze activitatea de prevenire și tratament a infecției COVID-19 nu răspunde la telefon. Totodată, managerul ... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2022, 10:55 (3861 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pensionarii din Ialomița așteaptă cardurile sociale promise de Guvern

Pensionarii din Ialomița așteaptă cardurile sociale promise de Guvern

Estimările oficiale arată faptul că în Ialomița există aproximativ 40 de mii de pensionari beneficiari ai cardurilor sociale. Potrivit datelor Oficiului Județean de Poștă Ialomița, la acest moment în județul nostru au fost distribuite doar un sfert din respectivele carduri.

Distribuirea cardurilor sociale bate pasul pe loc Voucherele sociale în valoare de 250 de lei, acordate prin programul «Sprijin pentru România», vor fi livrate în 4 tranșe, o dată la două luni, până la finalul anului. Mecanismul de distri­buire a cardurilor prevede 3 etape. Este vorba despre emi­terea cardurilor... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2022, 12:40 (16806 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Turism de subzistență pe plajele publice din Amara

Turism de subzistență pe plajele publice din Amara

Plajele publice din Amara s-au închis oficial în 2021. Turiștii au continuat însă să vină. O fac și acum, când intrarea la Plaja «Perla» e blocată de utilaje, iar Plaja «Zorilor» nu se mai vede dintre mormanele de pietriș și moloz. Nu e de mirare! Unii dintre ei vin aici de 40 de ani. Pentru că s-au îndrăgostit ireme­diabil de lacul ăsta pe care noi l-am primit de-a gata...

Amara în lung și-n lat Autoritățile locale din Amara au anunțat la început de sezon că vom avea 2 ani fără plaje publice. Și fără alternative gratuite. Așa-i când accesezi 25 milioane de lei din fonduri euro­pene... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2022, 13:40 (13453 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița și-a modernizat «banca de sânge»

Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița și-a modernizat «banca de sânge»

În ultimele 6 luni, Ministerul Sănătății, prin Institutul Național de Transfuzie Sanguină, a dotat Centrul de Transfuzie Sanguină cu aparatură modernă, necesară pentru păstrarea în bune condiții a sângelui recoltat de la donatori. Echipamentele sunt utilizate în cadrul «băncii de sânge» a insti­tuției, iar datorită lor capacitatea de stocare a crescut la aproximativ 1000 litri de sânge și produse sangvine. Valoarea totală a aparatelor se ridică la aproximativ 100 mii de lei.

Investiție în Sănătate Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița a beneficiat în ultima jumătate de an de numeroase... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2022, 14:50 (13384 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru de tratament și diagnostic destinat copiilor cu autism

La Slobozia

Centru de tratament și diagnostic destinat copiilor cu autism

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița arată într-un raport oficial faptul că, în ultimii 10 ani, numărul cazurilor de autism a crescut de 10 ori. Analiza instituției a fost realizată la nivelul municipiului Slobozia și localităților învecinate. Pentru a oferi acces la tratament tuturor copiilor, DGASPC Ialomița face demersuri pentru construirea unui centru de diagnostic și tratament dedicat copiilor cu autism. Valoarea proiectului este de 6,4 milioane de lei.

Creștere semnificativă a cazurilor de autism Ialomița se confruntă cu o creștere accelerată... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2022, 11:05 (5881 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

George Simion se însoară cu o ialomițeancă. Rodica Boancă e nașă!

George Simion se însoară cu o ialomițeancă. Rodica Boancă e nașă!

Sătul de intoxicările de presă lansate de Opoziție și gata să se sacrifice pentru partidul pe care îl reprezintă până la ultimul corp cavernos, George Simion, pre­ședintele AUR, a anunțat țara că se însoară. Și că va avea câte o pereche de nași în fiecare județ. Deducem, logic, ca în Ialomița nașă va fi senatoarea Rodica Boancă. Mai ales că domnia sa trebuie că i-a fost profesoară viitoarei soții a lui George, Ilinca Munteanu, care potrivit profilului de Facebook a absolvit Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia.

Mare e grădina AUR, Rodica! E adevărat, e adevărat!... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2022, 14:50 (18709 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

«Salarii de excelență», acordate la limita legii în Poliția ialomițeană

«Salarii de excelență», acordate la limita legii în Poliția ialomițeană

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a încheiat recent sesiunea de acordare a «salariilor de excelență», aferentă semestrului doi al anului în curs. Cei care le-au primit sunt 18 ofițeri și subofițeri care își desfășoară activitatea la Slobozia, cât și în cadrul structurilor din județ. Reprezentanții formațiunilor sindicale din Poliția ialomițeană susțin faptul că, în 2022, este pentru prima dată în care șefii IPJ Ialomița au fost transparenți în ceea ce privește acordarea salariilor de excelență. Valoarea acestui stimulent financiar este cuprinsă între 30% și 50% din salariul de bază brut și se acordă pe o perioadă de 6 luni.

18 «salarii de excelență» în IPJ Ialomița... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2022, 11:05 (16779 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ex-legionarul Baboi e adjunct la Inspectoratul Școlar, Stoian e șef la APIA

Politica de cadre a parteneriatului politic PNL-PSD în Ialomița

Ex-legionarul Baboi e adjunct la Inspectoratul Școlar, Stoian e șef la APIA

La începutul acestui an, liderii PSD și PNL din Ialomița se jurau public că nu vor interveni în numirea șefilor instituțiilor publice din Ialomița. Mai mult decât atât, președinții Marian Pavel și Dragoș Soare plusau susținând că vor fi garanții numirilor corecte în funcții publice. La 6 luni distanță, adjuncții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița sunt schimbați din funcții în ultima zi de Bacalaureat, iar Florea Stoian revine la conducerea APIA după un «exil» prelungit la Direcția pentru Agricultură a Județului Ialomița. Și mai rău de-atâta, credeți-ne, nu se poate!

Când partidele se jură că nu pun oameni în funcții... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2022, 13:20 (42204 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local pregătește Slobozia pentru noi investiții

Administrație pentru toți

Consiliul Local pregătește Slobozia pentru noi investiții

Joi, 30 iunie 2022, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat mai multe proiecte de hotărâre de interes pentru opinia publică lo­cală. Printre acestea se numără cel privind aprobarea listei de repartizare a locuințelor ANL, majorarea alocației de hrană pentru persoanele asistate social sau cel privind aprobarea tarifelor pentru serviciile de salubrizare la nivelul orașului. Cele mai importante proiecte de hotă­râri aprobate au vizat însă aprobarea notelor conceptuale și a temei de proiectare pentru investiții la 7 dintre unitățile școlare din oraș.

Bani mai mulți la Cantina Socială... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2022, 21:10 (8562 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul cu «risc scăzut» al consumului de droguri

Agenția Antidrog numără de 10 ori mai puțini «consumatori» față de statistica DIICOT

Ialomița, județul cu «risc scăzut» al consumului de droguri

Autoritățile din Ialomița se contrazic atunci când vine vorba despre problema consumului de droguri la nivelul județului. În timp ce raportul oficial al Agenției Naționale Antidrog plasează județul nostru pe harta zonelor cu «risc scăzut» în ceea ce privește consumul stupefiantelor, procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia au un alt punct de vedere. Anchetatorii susțin că dimensiunea fenomenului ar fi mult mai mare decât ceea ce se arată în raportul Agenției Naționale Anti­drog. Datele rezultate în urma anchetelor oficiale arată că numărul consumatorilor la nivelul județului s-ar apropia de 1000. Tinerii... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2022, 18:20 (14374 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie în primul amical

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Victorie în primul amical

Unirea Slobozia a început pregătirile pentru noul sezon sub comanda proaspăt numi­tului antrenor Costel Enache. Sâmbătă, 2 iulie 2022, divizionara secundă a dat start amicalelor cu o întâlnire de tradiție cu concitadina Abatorul. Am putut astfel să vedem în premieră la lucru o bună parte dintre jucătorii veniți la Slobozia în această vară. Jocul s-a desfășurat pe terenul Abatorului, iar Costel Enache a trimis în teren următoarea garnitură de start: Păduraru-Ibrian, Lazăr, Perju, Toma-Coadă, Lemnaru-Bolohan, Ekollo, Boțogan-Rus. Au mai jucat Ciupercă, Dorobanțu, Dinu, Serediuc, Ciobanu, Radu, Silaghi, Cruceru, Prejmerean, Gîrbăcea, Afalna. Așa cum era de așteptat, Unirea a fost vioara întâi, iar... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2022, 15:50 (6577 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Plecări importante la Recolta Gheorghe Doja

Fotbal, Liga a III-a

Plecări importante la Recolta Gheorghe Doja

Echipa ialomițeană se pregătește pentru un al patrulea sezon în Liga a III-a, pe care îl vrea mai bun decât precedentul, după ce a obținut, în premieră, locul 7 și nu a avut nicio emoție în ceea ce privește retro­gradarea. Lui Adrian Cristea i s-au recunoscut meritele pentru ascensiunea echipei și va continua, cel puțin încă un an, să fie antrenorul Recoltei. Echipa se reunește pe 12 iulie 2022, pentru a pregăti campionatul care va debuta pe 27 august 2022 și va avea un format similar cu cel de anul trecut. Nu va fi o muncă ușoară pentru Adrian Cristea, mai ales că Recolta a pierdut mulți jucători importanți în această vară. Fundașul central Marian Bucurică nu mai poate, din cauza programului... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2022, 14:10 (13126 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Rafael Ghiță, în lotul U15 al României

Fotbal, juniori

Rafael Ghiță, în lotul U15 al României

Rafael Andrei Ghiță este unul dintre cei mai promițători juniori din fotbalul ialomițean, un copil talentat și ambițios despre care, în mod cert, vom auzi și peste câțiva ani. De mic a luat fotbalul în serios, a beneficiat de sprijinul necondiționat al mamei sale, iar acum se pregătește să ia, pentru prima oară, contact cu Echipa Națională a Ro­mâniei. Deocamdată, la categoria U15, pentru care se desfășoară o acțiune, la Mogoșoaia, în perioada 16-22 iulie 2022. Este doar primul dintr-o lungă serie de pași pe care Rafi, deși are doar 14 ani, este deja hotărât să-i facă.

Fotbalist de mic... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2022, 11:40 (15328 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul de Medicină Legală Ialomița lucrează «pe datorie»

Serviciul de Medicină Legală Ialomița lucrează «pe datorie»

Serviciul de Medicină Legală Ialomița are de recuperat aproximativ 30 mii de lei de la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Suma reprezintă valoarea expertizelor și examinărilor rea­lizate în ultimele 3 luni și neplătite.

Expertizele medico-legale, probe în dosarele polițiștilor Cele mai multe dintre cauzele penale au nevoie de concluziile unui medic legist. Fără expertizele medico-legale, instrumentarea dosarelor penale este aproape imposibilă. Tocmai de aceea, Serviciul de Medicină Legală, la cererea polițiștilor, efectuează examinări și expertize, ce joacă rolul de probe... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2022, 15:10 (11664 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Soluții noi pentru întreținerea sistemului de iluminat public la Slobozia

Poveste fără sfârșit

Soluții noi pentru întreținerea sistemului de iluminat public la Slobozia

Primăria Slobozia caută soluții noi pentru întreținerea sistemului de iluminat public din oraș. Primarul Dragoș Soare susține că va încredința acest serviciu către Direcția de Administrare a Domeniului Public. Anunțul survine după ce adjudecarea contractului de întreținere a sistemului de iluminat public a fost blocată de contestații.

Sarabanda contestațiilor ține orașul în întuneric În urmă cu un an, administrația locală a inițiat o licitație pentru delegarea serviciului de întreținere a iluminatului public către o firmă privată. La licitație s-au prezentat firmele Romoffice SRL Slobozia... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2022, 10:55 (12123 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Eleva de NOTA 10 la Evaluarea Națională

Eleva de NOTA 10 la Evaluarea Națională

Elevii de nota 10 ani ai Ialomiței nu dau inter­viuri. Sunt modești și preocupați de școală. Camelia Victoria Brânză nu face excepție. E una dintre cele două eleve din Ialomița care a obținut anul acesta nota 10 la examenul de Evaluare Națio­nală. După ce, anul trecut, în Ialomița niciun elev nu a reușit o astfel de performanță...

Învățatul din plăcere și dintotdeauna Anul trecut, elevii din Ialomița nu au obținut nicio notă de 10 la Evaluarea Națio­nală. Anul acesta au reușit două fete. Noi am avut șansa să o cunoaștem pe Camelia Victoria Brânză, din Fetești-Sat. Ne-a primit în casa... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2022, 12:50 (18854 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Fetești și Amara își vor reabilita blocurile prin PNRR

Fetești și Amara își vor reabilita blocurile prin PNRR

Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) cuprinde și o componentă ce vizează reabilitarea energetică a blocurilor. În cursa pentru obținerea fondurilor puse la dispoziție de Uniunea Europeană, în cadrul acestei componente a PNRR, s-au înscris 7 administrații locale. După încheierea etapei de depunere, doar două dintre acestea au reușit să treacă în etapa evalu­ării. Este vorba despre Primăriile Amara și Fetești. Valoarea fondurilor de care cele două administrații locale vor beneficia pentru a-și reabilita, din punct de vedere energetic, blocurile se ridică la peste 20 milioane de euro.

Proiecte depuse pe ultima sută de metri... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2022, 17:40 (5548 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Plan Urbanistic General de 800000 de lei

Slobozia: Plan Urbanistic General de 800000 de lei

Administrația locală a semnat miercuri, 22 iunie 2022, contractul privind realizarea Planului Urbanistic general al Municipiului Slobozia. Documentul reprezintă o proiecție a dezvol­tării urbanistice viitoare «prin care sunt stabilite investițiile și proiectele prioritare pentru oraș, cu bene­ficii pentru întreaga co­munitate din Slobozia».

După 13 de ani de așteptare Ultimul Plan Urbanistic General aprobat de Consiliul Local Slobozia datează din 2009. De-a lungul anilor, dezvoltarea urbanistică a orașului a impus în nenumărate rânduri revizuirea acestui document, însă administrațiile... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2022, 11:50 (4468 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Turismul balnear din Ialomița, afectat de secarea Lacului Amara din Buzău

Turismul balnear din Ialomița, afectat de secarea Lacului Amara din Buzău

Secarea Lacului Amara din județul Buzău dă peste cap turismul din județul Ialomița. Subiectul a fost relatat pe larg de presa centrală, creând confuzie în rândul turiștilor. Administratorii hotelurilor din stațiune au sesizat faptul că mai mulți turiști și-au anulat rezervările, după ce situația Lacului Amara din județul Buzău a fost mediatizată pe larg. Hotelierii au înaintat către Consiliului Județean Ialomița respectiva sesizare. Reprezentanții instituției au explicat public faptul că este vorba doar despre o confuzie.

«Lacul Amara din județul Ialomița NU a secat!»... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2022, 16:40 (18268 vizualizări - 11 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Principesa Maria vizitează Călărași și Ialomița

Principesa Maria vizitează Călărași și Ialomița

Miercuri, 27 septembrie 2017, Principesa Maria a României se va întâlni cu reprezentanții autorităților centrale, județene și locale din municipiul Călărași. Alteța sa vizitează Episcopia Sloboziei și ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2017, 20:15
(4694 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru producătorii de lapte și subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează cu privire la faptul că a finalizat autorizarea la plată a cererilor pentru acordarea ajutorului excepțional destinat producătorilor de lapte ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 18:45
(6441 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Cod Galben» de instabilitate atmosferică

Județul Ialomița se află, până joi, 21 septembrie 2017, la orele 21,00, sub efectul unei avertizări meteorologice «Cod Galben», caracterizată de instabilitate atmosferică accentuată, intensificări ale vântului ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 17:55
(3596 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului Județean Transporturi Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență, pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, luni, 18 septembrie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 20:40
(6059 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Stat în Construcții va intensifica acțiunile de verificare în spitale, școli și grădinițe

Pentru a preveni apariția unor situații precum cele de zilele trecute, ca urmare a fenomenelor meteorologice, Inspectoratul de Stat în Construcții a decis intensificarea, la nivel național, a acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 18:45
(6101 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Delincvența juvenilă și victimizarea minorilor

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» și Liceul de Arte «Ionel Perlea», din Slobozia, au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Luni, 18 septembrie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 17:15
(4497 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Fii cu ochii pe hoții din auto!»

În perioada iulie-septembrie 2017, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din autoturisme «Fii cu ochii pe ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 16:45
(4401 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Și-au găsit sfârșitul în beci

Doi bărbați din Făcăeni, unchi și nepot, în vârstă de 40 și, respectiv, 63 de ani, au murit în după amiaza zilei de luni, 18 septembrie a.c., în beciul unei locuințe. Cei doi au intrat în cramă să verifice ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:17
(6328 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Căzănești

Flăcările s-au extins la acoperișul unei locuințe din Căzănești luni, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 16,30, de la o afumătoare amplasată necorespunzător și lăsată în funcțiune, nesupravegheată. Până ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:10
(4979 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Lan de porumb mistuit de flăcări

În urma unui apel la 112, cadrele ISU Ialomița s-au deplasat luni, 18 septembrie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza comunei Gârbovi, unde vâlvătaia a cuprins aproximativ 2 ha de cultură agricolă. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:05
(4378 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Ghiozdane cu rechizite și manuale oferite de Catedrala Urziceni

În baza parteneriatului dintre Catedrala Urziceni și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu», în luna septembrie au avut loc ample acțiuni. Duminică, 10 septembrie 2017, după săvârșirea Sfintei Liturghii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 11:10
(5974 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor calificat»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 21:50
(3540 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 20:35
(3729 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale la unități de alimentație publică

În perioada 28.08-14.09.2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 19 controale, având drept obiectiv verificarea condițiilor de igienă în unitățile de alimentație publică ce au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 18:30
(4133 vizualizări - 0 comentarii)


Proiect de artilerie, descoperit la Sudiți

Pirotehniștii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit pentru asanarea și distrugerea unui proiectil de artilerie, descoperit pe câmp de un localnic din comuna Sudiți ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 22:25
(6139 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Se oprește furnizarea de gaze

Din cauza unor lucrări la rețeaua de transport a gazelor naturale de către Transgaz, Distrigaz anunță sistarea alimentării cu gaze naturale în orașul Amara, în data de marți, 19 septembrie 2017, începând ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 21:50
(5883 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Atenție, se întrerupe curentul!

Enel Distribuție Dobrogea SA informează cu privire la faptul că, în perioada 18-22 septembrie 2017, în anumite zone ale județului Ialomița furnizarea energiei electrice va fi sistată din cauza unor lucrări ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 21:15
(8051 vizualizări - 0 comentarii)


Păsări Flamingo pe Lacul Fundata!

Păsări Flamingo pe Lacul Fundata!

Vizitatori neobișnuiți la Fundata, în județul Ialomița. Un grup de 6 păsări Flamingo a fost observat pe apele lacului de către reprezentanți ai Societății Ornitologice Române. Specialiștii susțin că nu ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 21:10
(4610 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Ialomița are 6081 de șomeri

Datele statistice ale AJOFM Ialomița arată că la nivelul județului există 6081 de șomeri, înregistrați la sfârșitul lunii august 2017. Dintre aceștia, indemnizați sunt doar 939. Astfel, statistica arată ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 20:30
(4058 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Atenție, se închid gazele!

Din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță sistări ale furnizării de gaze în Slobozia și Fetești. La Fetești întreruperile sunt semnalate pe strada Călărași, iar la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 19:40
(5084 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează cu privire la organizarea unei întâlniri cu contribuabilii în vederea transmiterii de informații cu privire la plata defalcată a TVA. Dezbaterea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 19:10
(4919 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 41 mii de lei în 48 de ore

În ultimele 48 de ore, polițiștii ialomițeni au aplicat peste 100 de amenzi contravenționale, în cuantum total de 41 mii de lei. Totul în cadrul unei acțiuni de amploare care a vizat prevenirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 18:05
(4716 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm urgent muncitori
CALIFICAȚI și NECALIFICAȚI
cu experiență în construcții
șantierul este în București
asigurăm cazare și salariu motivant
Telefon contact 0722/142.813

13 Septembrie 2017, 21:20


Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Gazul de la o butelie defectă sau neetanșată corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Bărcănești. Evenimentul a avut loc miercuri, 13 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2017, 21:15
(6141 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI TRANSPORT PERSOANE
cu sediul în București, sector 2
angajează șoferi
din zona Lehliu Gară sau Sălcioara
cu categoria D și card tahograf,
obligatorii pentru transport
angajați Mega Image
Relații la telefoanele
0730/333.453, 0730/444.450

13 Septembrie 2017, 21:10


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei, 3 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 8-10 septembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 17:10
(4219 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Bărbat dispărut

Ialomița: Bărbat dispărut

Polițiștii ialomițeni caută un bărbat, de 38 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea bărbatului sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 17:05
(4870 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «13 Septembrie-169 de ani de eroism al pompierilor»

Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment menit să perpetueze amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri în anul 1848. Atunci, pompierii români ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 16:10
(4740 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestarea «Pâinea și Vinul», la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii vă invită, în perioada 22-24 septembrie 2017, la cea de-a II-a ediție a manifestării complexe «Pâinea și Vinul», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 15:05
(5807 vizualizări - 1 comentariu)


Autoturism căutat în Anglia, găsit la Slobozia

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile engleze a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Astfel, polițiștii au identificat un autoturism ce ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2017, 17:50
(4582 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...