Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consilierul personal al primarului Soare, președinte la Handbalul slobozean

Transferul anului

Consilierul personal al primarului Soare, președinte la Handbalul slobozean

Administrația locală se pregătește să îl «transfere» pe consilierul personal al primarului Dragoș Soare pe postul de președinte al Secției Handbal din cadrul CSM Unirea Slobozia. Decizia nu a fost luată, însă surse din cadrul administrației spun că este doar o chestiune de timp până când noul președinte, patron al unui depozit de materiale de construcții, va cimenta poarta clubului.

Robert Tereacă și visul lui Robert Tereacă cochetează cu sportul de multă vreme. Acum vreo 6-7 ani, când sectorul construc­țiilor duduia în România, l-am descoperit finanțând echipe de fotbal din Liga a... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2022, 13:20 (5084 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița majorează valoarea proiectelor edilitare din județ

Investițiile administrative «se scumpesc»

Consiliul Județean Ialomița majorează valoarea proiectelor edilitare din județ

bonus: Construcții Erbașu a blocat lucrările la Spitalul Județean Tulcea

Consilierii județeni s-au întrunit marți, 28 iunie 2022, în cadrul unei ședințe ordinare a Consi­liului Județean. În cadrul întâlnirii au fost apro­bate o serie de proiecte de hotărâri care vizau majorarea valorii investițiilor pentru proiectele edilitare din Ialomița. Cumulată, valoarea acestor majorări depășește 36 milioane de lei. De asemenea, a fost aprobat un proiect de hotărâre care vizează reabilitarea drumului de acces către Aeroportul Alexeni, în lungime de 1,5 kilometri.

Scump, dar mergem mai departe Administrația Pavel a solicitat plenului Consiliului Județean să aprobe majorarea... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2022, 20:10 (15118 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă 4 noutăți

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Încă 4 noutăți

Vânzoleală mare în lotul Unirii Slobozia în această pauză competițională. Săptămâna trecută anunțam 9 plecări (Ionuț Gurău, Ionuț Poiană, Daniel Mihai, Andrei Trașcu, Vlad Suciu, Răzvan Greu, Cezar Gherghiceanu, Alexandru Stoica, Sebastian Ivan), dar lucrurile nu se opresc aici. Unirea a reziliat și contractul cu atacantul mol­dovean Vadim Gulceac, autor a două goluri pentru echipa noastră în sezonul trecut. Totodată, Robert Mustacă a revenit la Farul Constanța, iar Gheorghe Hagi l-a inclus în lotul pe care l-a deplasat în canto­namentul din Turcia. Așadar, 11 plecări.

Au început transferurile «grele»... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2022, 18:45 (8704 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Amara a promovat în Liga a III-a

Fotbal, Baraj Liga a III-a, CS Amara-CS Glina 3-1

Amara a promovat în Liga a III-a

S-a cerut să se umple stadionul și așa a fost. Sute de oameni au venit la meciul dintre CS Amara și CS Glina, care putea consfinți promovarea echipei ialomițene, în premieră, în Liga a III-a. Ilfovenii, însoțiți de circa 50 de suporteri, aveau o mică șansă în plus, deoarece învinseseră în meciul tur cu 3-2. Avantajul Amarei putea fi chiar entuziasmul creat în jurul acestui meci. Printre spectatori, am găsit chiar și un nevăzător, atras la teren de zgomotul tribunei. Este de peste 30 de ani în Amara, se simte de-al locului și, ca toți ceilalți, așteaptă de mult să savureze bucuria unei promovări.

A fost nevoie de prelungiri... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2022, 17:20 (14308 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație rurală la Sărățeni

După 22 de ani

Administrație rurală la Sărățeni

Se spune că două mandate pentru un primar sunt de ajuns. La Sărățeni însă, n-au fost de ajuns cinci și comuna l-a mai votat pe Eugen To­cileanu încă o dată. «De data asta, poate-o fi cu noroc, că m-am săturat să le tot promit oamenilor investiții pentru care nu-mi ajung niciodată banii!» spune râzând Eugen Tocileanu. În cei 22 de ani de mandat, Eugen Tocileanu a transformat o comună săracă, din care oamenii obișnuiau să plece, într-una locuibilă, în care oamenii se întorc acasă.

Blestemul comunelor mici Comuna Sărățeni are mai puțin de 1200 de locuitori. Și asta în zilele de iarnă,... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2022, 16:05 (7416 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Fetești se desparte de Mircea Ștefan

Fotbal

CSM Fetești se desparte de Mircea Ștefan

Nu știm care va fi divizia în care va evolua CSM Fetești, în sezonul viitor dar, cu siguranță, va trebui să-și găsească alt antrenor. Înțelegerea cu actualul tehnician, Mircea Ștefan, expiră la 30 iunie 2022 și nu va fi prelungită. «Le mulțumesc jucătorilor pentru munca depusă. Îmi pare rău că lucrurile nu au mers în direcția dorită, că rezultatele nu au ținut cu noi, în special pentru jucătorii localnici care s-au dăruit, cu adevărat, pentru orașul lor. Îi mulțumesc, sincer, domnului primar pentru sprijin... Îmi pare rău că nu am comunicat mai mult. Poate, dacă am fi făcut-o, lucrurile ar fi stat altfel. Știu că domnia sa își dorește ca echipa să continue în Liga a III-a și sper ca acest lucru... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2022, 14:40 (12791 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

3 titluri pentru ialomițeni

Lupte, Campionatul Național de Lupte pe plajă

3 titluri pentru ialomițeni

În perioada 22-26 iunie 2022, la Costinești s-a des­fășurat Campionatul Național de Lupte pe plajă, competiție la care județul Ialomița a fost reprezentat de două cluburi: CSM Unirea Slobozia și CS Amara. Așa cum ne-au obișnuit, luptătorii ialomițeni s-au acoperit de medalii. Nicoleta Băjan (50 kg) de la CSM Unirea Slobozia a devenit campioană națională la seniori. Ialomița a mai cucerit două titluri naționale prin Alexandru Minea (CSM Unirea Slobozia, 50 kg) la categoria de vârstă U15 și prin Oana Dumitru (CS Amara, 50 kg) la categoria U13. Alexandru Minea a obținut și medalia de argint la categoria U17, acolo unde tot pe locul 2, dar la 60 kg, s-a clasat un alt slobozean, Ștefan Stancu. Nicoleta... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2022, 11:55 (12727 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Blocuri ANL de 4 milioane de euro, la Urziceni

Blocuri ANL de 4 milioane de euro, la Urziceni

Agenția Națională pentru Locuințe investește 4 mi­lioane de euro în două blocuri de locuințe ce vor fi construite în următorii 3 ani la Urziceni. Reamintim faptul că ANL are în lucru alte 3 imobile pe raza orașului Amara și așteaptă finalizarea demersurilor legale pentru a putea recepționa blocul pentru medici, construit la Slobozia.

50 de apartamente ANL Potrivit informațiilor pu­blice, Agenția Națională pentru Locuințe a semnat un partene­riat cu Primăria Urziceni în vederea construirii a două blocuri pe raza municipiului. Proiectul celor două imobile are o valoare de 4 milioane de... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2022, 11:20 (3763 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Complexul de locuințe sociale de la Bora va costa 18,6 milioane de lei

Complexul de locuințe sociale de la Bora va costa 18,6 milioane de lei

Primăria Slobozia a inițiat o investiție de 18,6 milioane de lei pentru realizarea unui Complex de locuințe sociale la Bora. Complexul va fi realizat din locuințe modulare și va putea găzdui 152 de familii. Banii necesari acestei investiții vor fi accesați prin intermediul Programului Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 9. Conform datelor oficiale, Complexul ar putea fi ridicat în 6 luni de la începerea lucrărilor.

De 2 ori mai mult, de 3 ori mai mulți Consiliul Local Slobozia a aprobat cererea de finanțare pentru realizarea unei investiții de 18,6 milioane de lei într-un... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2022, 15:40 (10022 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Biserica răspopiților Pandelică atrage în continuare pelerini din toată țara

La Reviga

Biserica răspopiților Pandelică atrage în continuare pelerini din toată țara

În urmă cu aproape 10 ani, Episcopia Sloboziei și Călărașilor provoca un imens scandal public prin decizia de caterisire a preoților Gheorghe și Casian Pandelică, tată și fiu, din Reviga. Considerați duhovnici cu har de sutele de credincioși care veneau din toată țara să se roage în biserica în care slujeau, preoții au atras revolta oficialilor locali ai Bisericii Ortodoxe Române care au considerat drept «farmece» așa-zisele «minuni» dumnezeiești. Duhovnicii nu au renunțat la hainele sfinte și au continuat să-și practice meseria, alăturându-se Bisericii Ortodoxe Autonome din Ucraina, facțiune desprinsă din marea familie a ortodoxiei. Și-au ridicat în curtea propriei gospodării o biserică, ce poartă... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2022, 10:55 (36255 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Voluntarii orașului Urziceni

Voluntarii orașului Urziceni

E un om obișnuit. Asemeni nouă, tuturor... Cu griji, cu slujbă la care trebuie să ajungă în fiecare zi, cu așteptări care nu se mai împlinesc niciodată. Și totuși, de 2 ani încoace, e dife­rită. Daniela Stîngă din Urziceni a reușit, grație exemplului personal, să capaciteze sute de oameni în acțiuni de voluntariat unice. Ultima dintre ele, refa­cerea Gării Urziceni, depășește granițele obișnuitului și trasformă voluntarii din Urziceni în exemple de care administrația locală și județeană ar putea să țină cont.

2 ani cât o viață «Bună seara! Vin cu o mare rugăminte la voi! Avem o mămică ce a primit această geantă de la Oriflame! O doamnă drăguță i-a dus niște cadouri pentru ea și copii, printre care și această geantă! Ea nu are ce sa facă cu geanta, nu iese din casă, stă acasă cu copiii! Ne roagă să-i luăm noi geanta, nu dorește bani, are nevoie de câteva pachete cu mâncare, pentru ea și copii! Geanta este nouă! Îi facem câteva pachete cu alimente?»... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2022, 12:40 (12090 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cooperativa Agricolă «Bostănăria», soluția de supraviețuire a pepenarilor ialomițeni

O nouă inițiativă în comuna Gheorghe Doja

Cooperativa Agricolă «Bostănăria», soluția de supraviețuire a pepenarilor ialomițeni

Începând cu acest an, comuna Gheor­ghe Doja va avea o a treia coo­perativă agricolă de producție. Producătorii locali de pepeni au înțeles că asocierea reprezintă singura metodă prin care pot rezista pe o piață concurențială extrem de puternică. Cooperativa Agricolă «Bostănăria» investește 70000 de euro într-un depozit propriu, iar vicepreședintele Viorel Radu speră ca soluția să îi permită să secu­rizeze o afacere pe care o face de peste 20 de ani.

Loteria pepenilor Ultimii 2 ani de pandemie au obligat pro­ducătorii de pepeni din comuna Gheorghe Doja să-și regândească aface­rile. ... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2022, 13:20 (9546 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 3 «Școli Europene»

Ialomița are 3 «Școli Europene»

Ministerul Educației a încheiat recent competiția națională «Școala Europeană», adresată tuturor unităților de învățământ din județul nostru care au participat la proiecte educa­ționale «Erasmus+». Ialomița are 3 unități câștigătoare. Este vorba despre Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia și Liceul Teoretic «Carol I» Fetești.

«Școli Europene» ialomițene «Școala Europeană» este un program lansat de Ministerul Educației încă din anul 2004, când România făcea primii pași către aderarea la Uniunea Europeană. Scopul acestei inițiative este de a... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2022, 15:40 (3128 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cazul unui polițist amenințat cu moartea, ignorat de procurorii Parchetului Slobozia

Cazul unui polițist amenințat cu moartea, ignorat de procurorii Parchetului Slobozia

Un caz de «ultraj» asupra unui polițist angajat al Poliției Municipiului Slobozia este tratat cu indiferență de către procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Deși dosarul penal întocmit în această speță a fost înaintat la Parchet de către colegii polițistului ultragiat, cercetarea bate pasul pe loc. Fără să mai surprindă pe nimeni, în momentul în care instituția a fost sesizată, procurorul desemnat să asigure permanența era la București și a refuzat să vină la Slobozia pentru a face audieri în cauză. Acesta este nimeni altul decât Mihai Vasilescu, procurorul suspendat din funcție după ce i-a amendat pe polițiștii care l-au sancționat pentru abateri la Codul Rutier. În anul 20... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2022, 11:05 (43248 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri guvernamentale pentru străzile din comuna Albești

Fonduri guvernamentale pentru străzile din comuna Albești

Guvernul României finanțează cu aproximativ 4 mi­lioane de lei lucrările de reabilitare a străzilor din localitatea Albești. Sursa de finanțare o reprezintă Programul «Anghel Saligny» inițiat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației. «Infrastructura este o parte importantă pentru dezvoltarea fiecărei comunități!» susține Emil Jugănaru, primarul localității Albești.

Bani guvernamentali pentru străzi mai sigure În ultimii ani, administrația locală din Albești a făcut demersuri pentru dezvol­tarea infrastructurii la nivel local. Astfel, prin intermediul Programelor... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2022, 15:05 (11361 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Autorizarea taxiurilor din Țăndărei, obiectul unui dosar penal trimis în judecată

Autorizarea taxiurilor din Țăndărei, obiectul unui dosar penal trimis în judecată

La finalul lunii mai 2022, în semn de protest, taxi­metriștii din Țăndărei au blocat parcarea din fața sediului Primăriei, solicitând prelungirea autorizațiilor acordate de administrația locală. În spatele protestului se ascunde însă o anchetă penală, începută în anul 2017 și finalizată recent, cu trimiterea în judecată a dosarului. Procurorii din Fetești, cei care au instrumentat cauza, susțin faptul că res­pectivele autorizații au fost eli­berate ilegal, cu sprijinul unui funcționar al Primăriei Țăndărei. Bărbatul a falsificat certificatele de înmatriculare ale mai multor automobile, pentru a putea eli­bera respectivele autori­zații. În prezent, acesta a fost suspendat din funcție, așa cum prevede... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2022, 10:55 (14728 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Urziceni: Autorizație de construire eliberată ilegal, cu 20 de ani în urmă, motiv de dispută între instituțiile publice

Urziceni: Autorizație de construire eliberată ilegal, cu 20 de ani în urmă, motiv de dispută între instituțiile publice

Inspectoratul de Stat în Construcții Ialomița și Instituția Prefectului Județului Ialomița încearcă să desființeze în instanță o autorizație de construire eli­berată de Primăria Urziceni, în urmă cu... 20 de ani! Respectiva autorizație a fost emisă ilegal pentru construcția unui balcon, situat la parterul unui bloc al municipiului. Dacă instanța va aproba solicitarea, există posibilitatea ca respectivul balcon să fie demolat.

O situație incertă Situat la parterul unui bloc din apropierea Gării Urziceni, balconul respectiv este utilizat de actualul proprietar al apartamentului, o firmă... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2022, 14:05 (16117 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni reclamă public deficitul de personal

Polițiștii ialomițeni reclamă public deficitul de personal

Luni, 20 iunie a.c., polițiștii ialomițeni, membrii ai celor două formațiuni sindicale din cadrul Poliției Române, au organizat un protest în fața Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Aceasta este prima manifestație a oamenilor legii din cadrul IPJ Ialomița care se desfășoară independent de calendarul protestelor susținute de cele două formațiuni sindicale.

Revendicările oamenilor legii Una dintre revendicările polițiștilor ialomițeni se referă la aplicare unitară a Legii 153/2017 privind salarizarea în sistemul bugetar. Polițiștii protestatari susțin că măririle salariale... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2022, 21:10 (4431 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

«Sunt fericit să văd oamenii bucurându-se în jurul meu!»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia/Costel Enache, antrenor

«Sunt fericit să văd oamenii bucurându-se în jurul meu!»

Să stai de vorbă cu noul antrenor al Unirii Slobozia este o adevărată plăcere. Trecem într-o manieră agreabilă prin principii, obiective și aspirații perso­nale ajungând, în final, la jazz și teatru. Costel Enache este genul acela de om căruia n-ai cum să nu-i dorești să aibă succes. Am încercat sentimentul acesta din vremea când antrena în prima divizie. Începem dialogul nostru prin câteva considerații despre vestimentația antrenorilor și firește că nu ne putem abține să-l întrebăm dacă și-a pus în bagaj paltonul (cunoașteți, desigur, vechea glumă gazetărească). Răspunsul vine prompt: «Nu mă reprezintă, eu sunt genul mai lejer. Dar, mi-am pus o geacă de iarnă în bagaj. Și mi-am luat și vopsea... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2022, 17:50 (8033 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Promovarea se joacă în retur

Fotbal, baraj Liga a III-a, CS Glina-CS Amara 3-2

Promovarea se joacă în retur

Amara este campioana indubitabilă a județului Ialomița. A demonstrat și în deplasarea de la Glina acest lucru. Când vii dintr-un campionat oarecum sărac valoric, să obții un rezultat echilibrat acasă la campioana Ilfovului este o realizare. Pentru meciul de la Glina, Marius Pletea și Bruno Stroe au avut la dispo­ziție, din cauza multiplelor accidentări, doar 14 jucători. Primul 11 a fost: Bănescu-Croitoru, Voicu, Andrei, Tudor-M. Ilie, Gheorghe, Câlțea, Schindea-Constantin, Zaharia. A mai jucat  A. Ilie. Amara începe nesigur, iar ilfovenii deschid rapid scorul. După pauză, ialomițenii ies la joc și ratează o ocazie mare venită după o centrare a lui Schindea. La faza imediat următoare, Glina... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2022, 15:20 (12570 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
304 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendiu puternic la Drăgoești

Mai bine de 30 de ore pompierii ialomițeni au acționat pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la un depozit de furaje ce aparține unei societăți comerciale de pe raza localității Drăgoești. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 12:05
(6068 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

SC Servicii Publice Slobozia SRL,
cu sediul în Slobozia, str. Lujerului, nr. 3,
incinta Pieței Agroalimentare Cuza-Vodă,
anunță
redeschiderea Oborului Municipal
(șoseaua Brăilei, nr. 9)
în data de 20.09.2015,
începînd cu orele 6,00, dimineața

Redeschiderea se face în baza legală
a Ord. ANSVSA nr. 45/2010,
care stabilește cerințele
pentru funcționare al tîrgurilor
de animale vii și
a Ord. ANSVSA nr. 77/2015,
care completează
Ord. ANSVSA nr.45/2010

18 Septembrie 2015, 11:10


Fetești: Sala de teatru «Horațiu Mălăele», inaugurată

La Fetești, în incinta unei foste centrale termice dezafectate, a fost inaugurată o sală de teatru. Printr-un parteneriat public-privat, fosta centrală termică dezafectată a fost modernizată și transformată ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 20:25
(6504 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Căzănești

Marți, 15 septembrie a.c., în jurul orei 14,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN21, pe raza municipiului Slobozia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 19:25
(6015 vizualizări - 2 comentarii)


Direcția Generală Anticorupție: «Ghid de informare pentru cetățeni în relația cu structurile MAI»

În vederea încurajării integrității, precum și pentru evitarea unui comportament birocratic corupt, Direcția Generală Anticorupție a realizat un «Ghid de informare pentru cetățeni în relația cu structurile ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 17:25
(9862 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Europene ale Patrimoniului», la Muzeul Agriculturii din Slobozia

În fiecare an, în septembrie, milioane de cetățeni sînt invitați să viziteze monumentele istorice din întreaga Europă cu ocazia «Zilelor Europene ale Patrimoniului», eveniment organizat la inițiativa comună ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 12:10
(5426 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Biciclist omorît de o mașină

Un bărbat, de 46 de ani, din Coșereni, a fost omorît în urma unui accident rutier. Acesta se afla pe bicicletă și s-a angajat în traversarea străzii prin loc nepermis. El a fost lovit de un șofer, în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 19:15
(4551 vizualizări - 1 comentariu)


Orboiești: Trei victime în urma unui accident rutier

Pompierii Gărzii Slobozia au fost solicitați să intervină cu utilajele de descarcerare pentru a acorda primul ajutor unui bărbat, de 57 de ani, implicat într-un accident rutier, petrecut pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 15:35
(3810 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-au urcat la volan în stare de ebrietate

Trei ialomițeni, cu vîrste cuprinse între 22 și 41 de ani, au fost sancționați de polițiști, fiind depistați conducînd după ce inițial consumaseră băuturi alcoolice. Doi dintre aceștia aveau valori ale ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 13:40
(2842 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 110000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat noi activități pe linia prevenirii accidentelor rutiere. Potrivit bilanțului întocmit la finalul activităților, oamenii legii au aplicat 318 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 12:25
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Cercetat pentru braconaj piscicol

Făcăeni: Cercetat pentru braconaj piscicol

Miercuri, 9 septembrie 2015, polițiștii din cadrul Secției Regionale de Poliție Transporturi Ialomița au efectuat o percheziție la domiciliul unui bărbat, de 42 de ani, din comuna Făcăeni, bănuit de braconaj ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 22:35
(7922 vizualizări - 0 comentarii)


Cu un ATV prin Făcăeni...

O patrulă de siguranță publică a depistat miercuri, 9 septembrie 2015, pe raza comunei Făcăeni, un tînăr, în vîrstă de 31 de ani, din Fetești, în timp ce conducea un ATV fără a avea montate plăcuțe cu numere ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 18:05
(6280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Poliția Română, alături de elevi, la începutul noului an școlar

Din dispoziția Șefului Poliției Române, chestor general de poliție Petre Tobă, luni, 14 septembrie 2015, polițiștii ialomițeni vor acționa în sistem integrat, suplimentar față de dispozitivul curent, pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 17:35
(7049 vizualizări - 3 comentarii)


Moldoveni: Hoț din locuințe, reținut

Polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore un bărbat, de 40 de ani, din comuna Moldoveni, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni de furt calificat și tentativă de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 16:20
(5242 vizualizări - 2 comentarii)


Proxenet din Borănești, identificat și arestat

În cursul zilei de miercuri, 9 septembrie 2015, polițiști din cadrul Secției Rurale Coșereni au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 15:10
(4399 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Taximetrist tîlhărit

Trei tineri au fost reținuți de polițiștii din Ialomița pentru tâlhărie calificată, prejudiciul fiind recuperat în totalitate. Astfel, la data de 6 septembrie 2015, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 14:25
(4630 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, alături de elevi

Efective de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, ca în fiecare an, măsurile de ordine necesare creării unui climat de siguranță, atît la manifestările ocazionate ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 14:05
(6935 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: REȚINUT PENTRU VIOL ȘI CORUPERE SEXUALĂ A MINORILOR

Polițiștii din Ialomița cercetează un tînăr pentru viol și corupere sexuală a minorilor, cel în cauză fiind reținut la scurt timp de la comiterea faptei. Așadar, polițiștii Biroului de Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 13:15
(8448 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii august 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6980 șomeri, din care 1304 șomeri indemnizați, respectiv 5676 șomeri ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 12:20
(3533 vizualizări - 0 comentarii)


13 Septembrie-Ziua Pompierilor din România

Anul acesta, în data de 13 septembrie, se împlinesc 167 de ani de la bătălia din Dealul Spirii, cînd Compania de Pompieri București, din care făceau parte 165 de ostași, sub comanda căpitanului Pavel Zăgănescu ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 10:30
(5877 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică la vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță că, din 17 septembrie 2015, va începe campania de vaccinare antirabică orală a vulpilor, care se va realiza prin distribuție ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2015, 18:40
(5604 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în data de 25 septembrie 2015, orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», eveniment care va avea loc la Slobozia-Centrul ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2015, 15:05
(6575 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fundata și Gura Ialomiței

Jocul copiilor cu focul a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o casă nelocuită de pe raza localității Fundata. Evenimentul a fost anunțat prin 112, iar la fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2015, 13:45
(6426 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: A provocat un accident rutier și a încercat să fugă

Șoferul unui tir, în vîrstă de 44 de ani, s-a ales cu dosar penal la sfîrșitul săptămînii trecute. Bărbatul conducea mastodontul pe raza orașului Căzănești, moment în care a ciocnit mașina condusă de un ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 19:50
(8588 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Șoferiță de ocazie, trasă pe dreapta și amendată

O porție de distracție cu mașina iubitului i-a adus unei tinere de 19 ani, din localitatea Maia, un dosar penal. Tînăra i-a cerut automobilul prietenului său, un tînăr de 25 de ani, pentru a face o scurtă ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 17:25
(6779 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Urmărit de polițiști, a provocat un accident rutier

Oprit pentru un control de rutină al polițiștilor, un tînăr de 24 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal. Speriat de faptul că este tras pe dreapta, acesta a refuzat să asculte indicațiile oamenilor ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 15:35
(6721 vizualizări - 0 comentarii)


Traficul rutier din Ialomița, supravegheat de polițiști

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii ialomițeni din cadrul Serviciului Rutier au fost din nou «cu ochii în patru» după șoferii care nu respectă regulile de circulație. Încălcările normelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 13:10
(5836 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

ANGĂJAM MANIPULANȚI MARFĂ
PENTRU DEPOZITUL DIN BUCUREȘTI
Căutăm persoane cu vîrsta
cuprinsă între 18 și 40 ani,
serioase, responsabile, dispuse la efort fizic

Oferim salariul 1400 lei
cu bonuri de masă incluse
și contract de muncă

Opțional cazare contra cost 200 lei/lună
Relații la telefon 0760/232.175

4 Septembrie 2015, 20:45


Țăndărei: Braconajul, în atenția polițiștilor

Joi, 3 septembrie a.c., pe parcursul derulării unei acțiuni în sistem integrat în extravilanul orașului Țăndărei, polițiștii au depistat un bărbat, de 32 de ani, din comuna Valea Ciorii, care transporta ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 16:25
(5391 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: «Spațiu destinat bebelușilor (alăptat și schimbat)»

Primăria Municipiului Slobozia și Direcția Municipală pentru Cultură, Învățământ, Sport și Tineret inaugurează «Spațiul destinat bebelușilor (alăptat și schimbat)». «Slobozia Viitorului»-concurs de proiecte ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 13:25
(4720 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...