Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Ștefan Mușoiu susține pachetul «Sprijin pentru România», finanțat și din bani europeni

PSD rămâne solidar cu persoanele defavorizate

Ștefan Mușoiu susține pachetul «Sprijin pentru România», finanțat și din bani europeni

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu continuă să susțină eforturile de implementare a pachetului «Sprijin pentru România». Reamintim că, potrivit acestui Pro­gram, Statul Român acordă, printre altele, o serie de ajutoare fi­nanciare pentru agricultură și IMM, subvenții pentru carburant, vouchere pentru alimente și elevi, precum și o creștere cu 200 de lei a salariului minim. Măsurile ar urma să fi implementate gradual, până la sfârșitul anului, începând cu luna în curs.

Urma alege În ciuda înverșunării Opoziției parlamentare, deputatul PSD Ștefan Mușoiu s-a arătat optimist încă de acum o lună... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2022, 15:10 (3871 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fratele Larisei a fost declarat «incompatibil» pe perioada viceprimariatului la Amara

Fratele Larisei a fost declarat «incompatibil» pe perioada viceprimariatului la Amara

Am fost impresionați până la lacrimi de ultimul comunicat al Agenției Naționale de Integritate, cel de marți, 17 mai 2022. Motivul pentru care ne-am declarat emoționați este simplu, căci am citit co­municatul și fix la a treia poziție din lista prin care draga de ANI a constatat «starea de incompatibilitate, conflictul de interese de natură administrativă sau a sesizat organele de urmărire penală» am regăsit numele Mihai Daniel Ionuț. După cum ne așteptam, nu vă spune nimic personajul. Este și firesc în condițiile în care a devenit viceprimar al orașului Amara din cauză de Mihai Larisa Elena, pe post de soră. Am înțeles, nici ea nu vă mai spune... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2022, 10:55 (18843 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița a ridicat «excepția de neconstituționalitate» a Legii Pensiilor Speciale

Tribunalul Ialomița a ridicat «excepția de neconstituționalitate» a Legii Pensiilor Speciale

Declararea ca neconstituțională a legii privind tăierea pensiilor speciale ale foștilor parlamentari a fost motivată de Curtea Constituțională a României și de solici­tările venite din partea instanțelor de judecată cu privire la anumite aspecte ce țin de caracterul neconstituțional al actului normativ dezbătut la CCR. Printre instanțele care au ridicat «excepții de neconstituționalitate» se numără și Tribunalul Ialomița. Judecătorii celei mai mari instanțe din județul nostru au sesizat aceste aspecte în procesul deschis de către foștii parlamentari ialomițeni Maria Petre, Alecsandru Știucă și Gabi Ionașcu. Acțiunea a fost inițiată anul trecut și a fost suspendată până când se vor lămuri toate... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2022, 15:20 (14162 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița are doar un singur Centru Medical de Permanență

La Dridu

Ialomița are doar un singur Centru Medical de Permanență

Un proiect al Ministerului Sănătății de a degreva spitalele mari de numărul mare de pacienți care nu reprezintă urgențe medicale a vizat înființarea Centrelor Medicale de Permanență. În Ialomița ar fi trebuit să funcționeze 5 astfel de unități, însă în realitate a fost înființată doar una, în localitatea Dridu. Centrul Medical de Permanență Dridu asigură doar asistența medicală primară, cazurile grave fiind transferate către Spitalul Municipal Urziceni sau Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Un singur centru, 20 mii de bolnavi În urmă cu 10 ani, Ministerul Sănătății a decis înființarea... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2022, 10:55 (15535 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

CNAIR, considerată vinovată de producerea unui accident pe A2, la Fetești

CNAIR, considerată vinovată de producerea unui accident pe A2, la Fetești

Victimele unui accident rutier, petrecut în urmă cu 2 ani pe Autostrada Soarelui, cer Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) plata unor despăgubiri morale în valoare de 50 mii de lei motivând faptul că tragedia s-a petrecut din cauza administratorului șoselei. O primă sentință în acest dosar a fost dată la Judecătoria Fetești, însă soluția a fost atacată cu apel la Tribunalul Ialomița.

Se așteaptă o decizie definitivă Accidentul rutier s-a petrecut în toamna anului 2020, pe Autostrada Soarelui, în zona Stațiilor de Taxare de la Fetești. În timp ce se deplasau... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2022, 13:40 (14505 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Soluția Spitalului Județean de Urgență Slobozia pentru a se renunța la disponibilizări

Soluția Spitalului Județean de Urgență Slobozia pentru a se renunța la disponibilizări

Recentele informații apărute în spațiul public referitoare la posibilele disponibilizări la Spitalul Județean de Urgență Slobozia sunt infirmate de către Liviu Patrichi, managerul instituției. Acesta a explicat public faptul că instituția va face demersuri pentru a păstra toți angajații și va organiza exa­mene pentru personalul angajat în perioada Stării de Alertă. «Încercăm o redistribuire pe secțiile unde există nevoie de personal...» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Slobozia.

S-au comasat secțiile Inclus în 4 proiecte de modernizare și reabilitare, Spitalul... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2022, 20:10 (16105 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Nu e baraj, dar a fost frumos

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Petrolul Ploiești 0-0

Nu e baraj, dar a fost frumos

Unirea termină play-off-ul fără să cunoască gustul înfrângerii pe teren propriu (bine, nici al victoriei, dar nouă ne-a plăcut mereu să vedem partea plină a paha­rului!). Performanță demnă de luat în seamă, având în vedere că am întâlnit adversari «unul și unul». A fost cel mai bun sezon din istoria Unirii, comparabil cu cel din 2013-2014. Câțiva dintre actori au fost, și atunci și acum, pe bancă sau în teren. Acum însă, proiectul pare mai solid, mai sigur din punct de vedere financiar. Pragmatismul omului de fotbal Ilie Lemnaru, îmbinat cu știința de a construi echipe a lui Adrian Mihalcea au creat un sezon de vis în care Unirea a fost marea surpriză. Iar acest sezon nu se putea încheia decât... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2022, 17:20 (4677 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Ultima zvâcnire a Feteștiului

Fotbal, Liga a III-a, CSM Fetești-Recolta Gheorghe Doja 1-0

Ultima zvâcnire a Feteștiului

Meciurile dintre Recolta Gheorghe Doja și CSM Fetești, cu excepția turului din sezonul regulat, au fost mereu echilibrate și era, pe undeva, normal să existe în statistici și o victorie a feteștenilor. Matematic retro­gradată, Feteștiul își dorea să mai puncteze o dată la impresia artistică și, probabil, să mai strângă ceva puncte pentru o eventuală invitație din partea FRF de a rămâne în al treilea eșalon. A ieșit un meci echilibrat, cu Feteștiul determinat să obțină un rezultat pozitiv și cu o Recolta departe de forma cu care ne-a obișnuit în ultima vreme. Reamintim că, înainte de meciul de la Fetești, Recolta era neînvinsă în 2022, deși disputase 10 meciuri în acest an. Adrian Cristea, antrenorul... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2022, 15:10 (3633 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Amara, aproape campioană

Fotbal, Liga a IV-a

Amara, aproape campioană

Sâmbătă, 14 mai 2022, s-a disputat etapa a 26-a din Liga a IV-a ialomițeană. Se apropie de final un sezon controlat fără prea mari eforturi de CS Amara. Echipa din stațiunea balneară a câștigat la limită în deplasarea de la Iazu și își conservă avantajul liniștitor de 8 puncte pe care le are față de ocupanta locului 2, Bărăganul Ciulnița. Campionatul începuse cu o bătălie în trei la vârf, fiind implicată, în primă fază, și echipa din Rovine. Aceasta a pierdut teren, mai cu seamă în retur, părăsind podiumul chiar după ultima etapă, când a pierdut pe propriul teren în fața Unirii Ion Roată, chiar echipa care a înlocuit-o pe locul 3. La subsolul clasamentului, lucrurile sunt clare, Recolta Gheorghe... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2022, 13:55 (3191 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cabinetele din mediul rural ialomițean așteaptă medicii specialiști

Reabilitate pe banii Guvernului României

Cabinetele din mediul rural ialomițean așteaptă medicii specialiști

Bolnavii din mediul rural încă îi așteaptă pe medici în cabinetele reabilitate de administrațiile locale din bani publici. Datele autorităților locale arată că doar localitatea Săveni a reușit să găsească o soluție legală prin care să-i convingă pe specialiști să acorde asistență medicală specializată cetățenilor. Și în acest caz a fost nevoie de aproximativ un an și jumătate pentru a identifica o modalitate prin care medicii să poată acorda consultații în mediul rural. Ceilalți edili pun eșecul acestui demers pe umerii birocrației din siste­mul medical, pe care pande­mia de COVID-19 a făcut-o din ce în ce mai stufoasă.

Raiul PNDL al cabinetelor medicale rurale... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2022, 13:20 (3016 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

4 titluri pentru Slobozia

Kempo, Campionatul Mondial

4 titluri pentru Slobozia

În perioada 12-15 mai 2022, la Hammamet, Tunisia, s-a desfășurat Campionatul Mondial de Kempo. La această competiție, CSM Unirea Slobozia a participat cu doi sportivi, frații Valentin și Luca Milea, pregătiți de antrenorul Mihai Manea. Delegația ialo­mițeană a obținut 6 medalii, dintre care 4 de aur. Valentin Milea a câștigat două titluri, la probele de luptă «full-kempo» și «knockdown» și a ieșit vicecampion mondial la «submission». Luca Milea a cucerit titlul mondial la «submission» și bronzul la «full-kempo». De menționat că prima zi a fost dedicată stilurilor tradiționale. S-a remarcat, astfel, antrenorul Mihai Manea, care a ocupat locul 1 la «kata sincron».... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2022, 12:20 (12183 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Recunoștiința» consilierului de noapte al președintelui

«Recunoștiința» consilierului de noapte al președintelui

Marian Pavel e un preșe­dinte de Consiliu Județean modern și responsabil. Vizitează comunele județului, susține investiții din fonduri europene, participă la evenimente publice marginale... Și postează totul pe pagina sa de socializare unde are 17 K de urmăritori. Adică mult peste media colegilor săi din administrație și politică, că doar nu degeaba are o carieră de 22 de ani în spate, la 47 abia împliniți. Numai că, asemeni oricărui colos, imaginea publică a președintelui Pavel se bazează (și) pe picioarele de lut ale pos­tărilor consilierului personal al acestuia, Alin Potinche. Iar acesta, om și el, greșește. Cum a greșit când administrația a împlinit 30 de ani și el a postat în numele președintelui... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2022, 15:05 (6564 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Plângere penală pe numele actualei conduceri a Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Demitere controversată

Plângere penală pe numele actualei conduceri a Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Noua conducere a Direcției de Sănătate Publică Ialomița este vizată de o plângere penală, depusă de către Dan Noel, fostul director al instituției. Acesta o acuză public pe Marinela Radu de «fals în acte oficiale» și «uz de fals», după ce Marinela Radu ar fi semnat mai multe documente prin care l-a lăsat fără loc de muncă. Decizia de concediere a fost contestată, iar în prezent se așteaptă un răspuns din partea comisiei din cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița cu privire la legalitatea întocmirii respectivului act.

Dan Noel, pus pe liber În urmă cu o lună, Direcția de Sănătate... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2022, 10:50 (22973 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Pensiile speciale reprezintă o sfidare adusă românilor care muncesc!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Pensiile speciale reprezintă o sfidare adusă românilor care muncesc!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu respinge la rându-i de­cizia CCR cu privire la pensiile speciale. Acesta susține că pen­siile speciale, prin specificul lor, «ar trebui oferite oamenilor „spe­ciali“, celor care au făcut ceva ieșit din comun pentru România. Și, prin extinderea conceptului, copiilor speciali care au câștigat premii internaționale!». Păunescu crede că decizia CCR e una profund nedreaptă față de românii care muncesc 30-40 de ani și că parlamentarii ar trebui să renunțe la acest tip de beneficii.

Nimeni nu poate rămâne indiferent Deputatul AUR Silviu-Titus Pău­nescu se... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2022, 11:40 (3639 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Olimpică internațională a libertății de a gândi

Olimpică internațională a libertății de a gândi

bonus: Două olimpice de 10 la Cultură și Spiritualitate Românească

Doriana Gheorghe are 19 ani și este unul dintre cei doi elevi din țară care s-a calificat la Olimpiada Internațională de Filosofie de la Lisabona. Este elevă a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia, a fost acceptată ca student la mai multe facultăți internaționale de prestigiu și tocmai a refuzat o bursă anuală de 25000 de dolari la Hong Kong. Pare incredibil, dat totuși se întâmplă! Iar asemeni ei, Ialomița are zeci de olimpici naționali cu care ne-am putea mândri dacă am ști că există.

Olimpica de la Lisabona Olimpiada Internațională de Filosofie a fost fondată în anul 19... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2022, 12:20 (11482 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Raluca Dumitrescu pledează pentru eliminarea pensiilor speciale

Deputatul PSD Raluca Dumitrescu pledează pentru eliminarea pensiilor speciale

Aflată la primul mandat în Parlamentul României, deputatul PSD Raluca Dumitrescu susține public necesita­tea elimi­nării pensiilor speciale. Parlamentarul se alătură eforturilor partidului din care face parte în încercarea de a obliga Curtea Consti­tu­țio­nală a României să elimine aceste privilegii parlamentare.

Pentru «contra» CCR a decis că parlamentarii își vor primi înapoi pensiile speciale, declarând neconstituțională legea prin care acestea au fost eli­minate în februarie 2021de o largă majoritate, respectiv 357 voturi «pentru» și 30 de «abțineri». Con­form opiniei unora dintre... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2022, 16:50 (10008 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia

O lungă vară fierbinte pentru contribuabili

Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia

Administrația Soare anunță public că la începutul lunii iunie 2022 va semna ordinul de începere a lucrărilor pentru «moder­nizarea transportului public în Slobozia». Valoarea eligibilă nerambursabilă a acestei investiții este de 28,1 milioane de lei, iar lucrările ar trebui finalizate până la finele anului viitor. Principalele bulevarde care urmează să fie afectate de aceste lucrări sunt Bulevardul Matei Basarab și Bulevardul Chimiei. Administrația locală susține că mo­dernizarea arterelor de circulație se va realiza etapizat, fără a afecta ra­dical traficul auto din oraș.

Proiecte ca-n povești... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2022, 11:10 (33188 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%

Un progres vizibil

Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%

Administrația județeană a reușit să salveze in extremis proiectul de reabilitare a Conacului Bolomey. La acest moment, lucrările sunt reali­zate în proporție de 40%, iar până la sfârșitul anului 2023 oficialii Consiliului Județean speră să includă obiectivul în circuitul turistic.

O minune care n-a ținut 3 zile Valoarea investițiilor în reabilitarea Conacului Bolomey se ridică la 18,76 milioane de lei. Conform datelor oficiale, nivelul de realizare a lucrărilor a ajuns în acest moment la 40% și continuă într-un ritm susținut. «Suntem în grafic și susținem permanent eforturile... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2022, 16:05 (15652 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Profesori acuzați de propagandă pro-rusă la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Profesori acuzați de propagandă pro-rusă la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Două cadre didactice cu experiență, care își desfășoară activitatea în cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slo­bozia sunt acuzate de către elevi că ar susține propaganda pro-rusă în timpul orelor de curs. Unul dintre profesori și-a manifestat atitudinea pro-rusă pe rețelele de socializare, unde a postat mai multe mesaje de susținere a invaziei ruse din Ucraina. «Vom face o anchetă să vedem dacă această atitudine persistă și în timpul orelor de curs!» susține George Petre, directorul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia.

«Vladimir Putin, trimisul lui Dumnezeu pe pământ!»... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2022, 10:55 (35743 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Ministerul Finanțelor Publice a confirmat oficial

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

bonus: «Groapa lui Stoica» rămâne o lucrare multianuală

Administrația din Slobozia a plătit 9 mi­lioane de lei pentru lu­crările executate la «Groapa lui Stoica» dintr-un credit de 25,4 milioane de lei contractat în 2016. Decizia ad­ministrației locale este considerată ilegală de către Ministerul Finan­țelor. Într-o corespondență purtată cu actuala administrație, reprezentanții Ministerului susțin că respectivul credit poate fi utilizat «doar pentru destinația inițială a împrumutului».

O poveste «pe surse», veche de 3 ani Ziarul nostru publica în noiembrie 2019 un articol «pe surse» în care atrăgea atenția că împrumutul în va­loare... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2022, 14:20 (9844 vizualizări - 9 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
309 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 179 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 12 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13907, fiind înregistrate 179 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 16:40
(7878 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Rutiere

Luni, 11 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița polițiștii rutieri au acționat pentru preveniea principalelor cauze generatoare de evenimente rutiere dar și pentru verificarea transportului rutier ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 15:25
(2691 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea interdicțiilor în localitățile carantinate

Luni, 11 octombrie a.c., au continuat acțiunile desfășurate de personalul MAI, la nivelul județului Ialomița, în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. Forțele de Ordine Publică ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 15:10
(8231 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență la nivelul întregii societăți de miercuri, 12 octombrie 2021, orele 14,00, până miercuri, 13 octombrie 2021, orele 16,00, ca urmare a atenționărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 14:55
(9764 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,39%, rata șomajului în luna august 2021

La sfârșitul lunii august 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4091 șomeri (din care 1844 femei), rata șomajului fiind de 4,39%, cu 0,26 puncte ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 12:40
(9466 vizualizări - 0 comentarii)


Minor din Bărbulești, «șofer» de ocazie

Duminică, 10 octombrie a.c., în jurul orelor 14,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat, în flagrant, un minor în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 18:05
(4513 vizualizări - 0 comentarii)


Constănțean surprins băut la volan pe străzile Sloboziei

Duminică seara, 10 octombrie a.c., în jurul orelor 23,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce efectuau acțiuni de control al traficului pe raza municipiului Slobozia, au observat, pe bulevarul ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 17:25
(2826 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de izolare/carantinare

La sfârșit de săptămână au continuat acțiunile desfășurate de polițiștii ialomițeni în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. Peste 700 de persoane au fost verificate dacă respectă ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 17:20
(8839 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 221 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 11 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13728, fiind înregistrate 221 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 17:05
(7564 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movila

Accident la Movila

Sâmbătă, 9 octombrie a.c., două echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna Movila. În eveniment ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 12:50
(2097 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


APIA efectuează plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură aferentă trimestrului II 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a demarat plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură, aferentă cantităților de motorină ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 12:25
(6481 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 139 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 10 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13507, fiind înregistrate 139 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2021, 17:05
(4948 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 148 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 9 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13368, fiind înregistrate 148 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2021, 16:40
(3913 vizualizări - 2 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Jandarmii ialomițeni s-au alăturat campaniei «Donează sânge, salvează o viață!», desfășurată la nivel național de către Jandarmeria Română. Astfel, vineri, 8 octombrie a.c., reprezentanții Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 19:45
(9002 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 152 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 8 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13220, fiind înregistrate 152 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:50
(7423 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Șoferi beți la volan

În noaptea de joi spre vineri, 7/8 octombrie 2021, în jurul orelor 22,00, polițiștii din cadrul Secției Nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată, în timp ce acționau pe raza comunei Sărățeni în vederea reducerii ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:25
(1720 vizualizări - 1 comentariu)


Razie de prevenire la Slobozia

Razie de prevenire la Slobozia

Întrucât în municipiul Slobozia rata de incidență se ridică la o valoare de peste 9 la mia de locuitori, forțe de ordine cu efective mărite au acționat joi, 7 octombrie a.c., pentru prevenirea răspândirii ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:10
(4199 vizualizări - 2 comentarii)


Incendii la Fetești și Bordușelu

Joi, 7 octombrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă gospodărească a unui feteștean. Două echipaje de pompieri cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 12:55
(4178 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pisică salvată de pompieri

Joi, 7 octombrie a.c., pompierii din Fetești, cu mijloacele din dotare, au intervenit pentru salvarea unei pisici. Patrupedul căzuse într-o fosă septică, adâncă de aproximativ 2 metri. ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 12:45
(3582 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Concursuri din sursă externă la Inspectoratul pentru Situații de Urgență și Inspectoratul de Jandarmi Județean

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița și Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița organizează concursuri din sursă externă. În cadrul ISU Ialomița sunt disponibile 8 posturi ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 19:30
(19143 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 169 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 7 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13068, fiind înregistrate 169 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 16:30
(2870 vizualizări - 0 comentarii)


Maltezi: Sancționată pentru că a încălcat măsura izolării

Polițiștii ialomițeni au aplicat o sancțiune pe numele unei tinere din localitatea Maltezi, care a încălcat măsura izolării, stabilită de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. În ziua de miercuri, 6 octombrie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 15:30
(3798 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi aplicate de polițiști pentru încălcarea regulilor de circulație

Miercuri, 6 octombrie, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat acțiuni punctuale pentru creșterea gradului de disciplină rutieră, pentru prevenirea și combaterea încălcării normelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 15:15
(7860 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Recomandări privind folosirea tehnologiei ca mijloc de protecție împotriva COVID-19

Creșterea îngrijorătoare a ratei de infectare și evoluția constantă a valorii incidenței cazurilor confirmate cu COVID-19 ne determină să lansăm un apel către toți cei interesați, în sensul limitării activității ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 14:45
(9053 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsurile de protecție sanitară, verificate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au continuat, în sistem integrat, acțiunile de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, în scopul prevenirii răspândirii virusului COVI ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 19:05
(6853 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 159 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 6 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 12899, fiind înregistrate 159 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 16:30
(1884 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Copil acroșat de un autoturism

Marți, 5 octombrie a.c., două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în satul Condeești, un autoturism ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 12:35
(3169 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Conducea fără drept, cu permis susceptibil a fi fals

Luni, 4 octombrie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au depistat, în flagrant, un bărbat din Mangalia, în timp ce conducea un autoturism cu permis susceptibil a fi fals. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 19:45
(2274 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Tânăr căzut într-o fântână

Pompierii din Slobozia au intervenit marți, 5 octombrie a.c., pentru salvarea unui bărbat, în vârstă de aproximativ 33 de ani, căzut într-o fântână în localitatea Andrășești. La locul intervenției a venit ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 19:30
(2164 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reglementări normative privind circulația trotinetelor electrice

Marți, 5 octombrie a.c., în ședința de Guvern a fost adoptată Hotărârea de Guvern pentru modificarea și completarea Regulamentului de aplicare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 195/2002, privind ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 18:40
(4569 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...