Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița primește 1,275 miliarde de lei pentru investiții

Programul «Anghel Saligny» a intrat la apă

Ialomița primește 1,275 miliarde de lei pentru investiții

Administrația din Ialomița a primit 1,275 miliarde de lei pentru finanțarea lucrărilor edilitare derulate prin intermediul Programului «Anghel Saligny». Conform clasamentului național, Ialomița se situează doar cu puțin peste media județeană de 1,25 miliarde de lei. Suma este cu aproximativ 800 milioane de lei mai mică decât estimările inițiale pentru Ialomița. Printre administrațiile care benefi­ciază de fonduri mai puține se numără și Slobozia.

A intrat la apă Administrațiile din Ialomița așteaptă din septembrie 2021 ca peste 70 de proiecte edilitare de investiții depuse prin Programul... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 20:35 (13418 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Cadou de 7 mai

Fotbal, Liga a II-a, CSA Steaua-Unirea Slobozia 2-0

Cadou de 7 mai

36 de ani au trecut de când Steaua și-a trecut în palmares Cupa Campionilor Europeni, performanță ce va rămâne unică în fotbalul românesc. Unirea Slobozia a poposit pe stadionul din Ghencea la o zi după această aniversare. Și doar nu era să le stricăm tocmai noi sărbătoarea! N-am făcut-o, ba chiar le-am oferit 3 puncte cadou. Cât despre sărbătoare, ce să zicem!? S-au adunat în pauza meciului o bună parte dintre eroii de la Sevilla, cu vreo două-trei excepții pe alocuri esențiale. S-au spus câteva cuvinte pompoase de la microfon, multe dintre ele neinte­ligibile. Galeria a încercat să salveze situația, dar parcă și acolo s-a infiltrat oboseala (mult mai frumos s-a cântat la Slobozia). Steaua, la... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 17:40 (7103 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Decizii de salarizare emise nelegal la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Decizii de salarizare emise nelegal la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Agenția pentru Protecția Mediului Ialo­mița cere în instanță anularea mai multor decizii de salarizare din cursul anului trecut, întrucât acestea ar fi fost emise nelegal. În urma unei misiuni de audit a Ministerului Finanțelor la Agenția Națională pentru Protecția Mediului (ANPM), s-a descoperit faptul că angajații structurilor din teritoriu, printre care se numără și cei din județul Ialomița, ar fi trebuit să beneficieze de majorări salariale, invocându-se o o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție privind salarizare în domeniul bugetar. Pentru a fi pusă în aplicare, această prevedere trebuia corelată cu Legea Finanțelor Publice, aspect pe care ANPM nu l-a luat în considerare. Deciziile... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 16:50 (13893 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Recolta Gheorghe Doja mai urcă un loc

Fotbal, Liga a III-a

Recolta Gheorghe Doja mai urcă un loc

bonus: CSM Fetești, din nou ghinionistă

După victoria lejeră obținută în fața celor de la Înainte Modelu, Recolta Gheorghe Doja a primit, pe terenul de la Țăndărei, vizita Cenușăresei seriei, CSM Oltenița. Antrenorul Adrian Cristea a început meciul cu următorii jucători: Enache-Comșa, Ene, Chebac, Andrei-Alexe, Bălan-Petre, Răduca, Chiriță-Năstase. Au mai intrat: Radu, Bucurică, Popescu, Cositoru și Neagu. Recolta deschide scorul în minutul 36, când Chiriță centrează de pe stânga și, din câțiva metri, Ionel Alexe trimite mingea în poartă. La faza imediat ur­mătoare, Chebac faultează în careu un atacant advers, iar arbitrul dă penalty. Transformă Marius Gheorghe și se face 1-1, scor care se menține până în minutul 76. Apoi, intră în... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 13:20 (10460 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Două titluri naționale pentru luptătorii ialomițeni

Lupte libere

Două titluri naționale pentru luptătorii ialomițeni

Municipiul Târgu Mureș a găzduit, în perioada 5-8 mai 2022, Campionatul Național de Lupte adresat sportivilor sub 15 ani. Așa cum ne-au obișnuit, luptătorii noștri au urcat din nou pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Oana Dumitru de la CS Amara a obținut titlul național la categoria 46 kg. Alexandru Minea de la CSM Unirea Slobozia este campionul național al categoriei 44 kg. Grație acestui rezultat, Alexandru va reprezenta România la Campionatul European care se va desfășura în capitala Croației, Zagreb. De menționat și locul 5 ocupat de Gabriel Neagu (57 kg), sportiv legitimat la CS Amara.... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 11:20 (11430 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Au început lucrările la canalizarea «wireless» de la Slobozia Nouă

Au început lucrările la canalizarea «wireless» de la Slobozia Nouă

Așa cum poate ați observat dacă ați traversat Slobozia către Brăila, în Cartierul Slobozia Nouă se lucrează. Conform informațiilor oficiale, lucrările vizează edificarea canalizării «wireless» a admi­nis­trației Mocioniu. Pentru aceia dintre dumneavoastră care nu au locuit în Slobozia în mandatul trecut, precizăm că tipul de cana­lizare menționat a fost patentat de către ex-primarul Adrian Mocioniu, care prin anul 2019 soma locuitorii cartierului sub amenințarea unor amenzi usturătoare să se branșeze la o rețea de canalizare inexistentă. Mai isteț (și, probabil, mai norocos decât predecesorul său!), Dragoș Soare a reușit în această primăvară să antameze realizarea acestei investiții.... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2022, 15:10 (13979 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 Țăndărei va prelua activitatea firmelor de salubritate falimentare din Ialomița

Strategie administrativă județeană

ADI ECOO 2009 Țăndărei va prelua activitatea firmelor de salubritate falimentare din Ialomița

bonus: Potopul de gunoaie de după Selectiv Deșeuri 2010 SRL

În februarie 2022, administrația județeană statua printr-o serie de proiecte de hotărâri aprobate în plenul Consiliului Județean Ialomița existența unui nou operator regional pentru deșeurile menajere ale județului. Cu un buget anual de peste 10 milioane de lei, noul operator regional are rolul de a îngloba toate firmele de salubritate gestionate de către administrațiile locale. «Vom eficientiza această activitate în mai puțin de un an!» declară Alina Ciobanu, directorul acestei structuri. Numai că de la declarații la realitatea din teren drumul e lung și pavat cu bune intenții...

Un nou pariu pe bani publici... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2022, 10:50 (14164 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Două veri fără plaje publice la Amara

Două veri fără plaje publice la Amara

Deși ar fi trebuit să fie gata la sfârșitul anului trecut, reabilitarea plajelor «Zorilor» și «Perla», din stațiunea Amara, a început în urmă cu aproximativ o lună. Administrația locală susține faptul că ceea ce a întârziat lucrările au fost licitațiile publice contestate și speră ca, la final, proiectele să fie un adevărat succes. Estimativ, aceste lucrări se vor încheia în decembrie 2023, valoarea ambelor proiecte fiind de peste 25 milioane de lei, fonduri alocate din bugetul Uniunii Europene. «Suntem convinși că ambele proiecte vor fi un real succes!» a declarat Alin Sandu, primarul orașului Amara.

În sfârșit... se lucrează!... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2022, 13:05 (17036 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

La Aniversara președintelui Pavel

La Aniversara președintelui Pavel

Consiliul Județean Ialomița a sărbătorit joi, 28 aprilie 2022, împlinirea a 30 de ani de la înființarea acestei instituții. Evenimentul a fost marcat în cadrul unui spectacol festiv, desfășurat pe scena celebrei Săli «Europa». Printre invitați s-au numărat Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, parlamentari ialomițeni, președinții Consiliilor Județene din județele limitrofe Ialomiței, oficiali ai administrației județene, oficiali ai admi­nistrației locale și consilieri județeni care au ocupat această funcție de-a lungul celor 30 de ani de administrație. Restul e istorie și demagogie.

Cine nu are batrâni, să-i cumpere pe-ai noștri... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2022, 12:50 (8365 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Borănești, amendată cu 15 mii de lei de Garda de Mediu Ialomița

Primăria Borănești, amendată cu 15 mii de lei de Garda de Mediu Ialomița

Un adevărat dezastru ecologic a fost descoperit de Garda de Mediu Ialomița la marginea localității Borănești. Comisarii au făcut verificări după ce în spațiul public au apărut imagini cu resturi de animale aruncate întâmplător la o groapă de gunoi neconformă. Administrația locală din Borănești a fost sancționată cu 15 mii de lei.

Principalii vinovați, în atenția autorităților Vineri, 22 aprilie a.c., fostul comisar șef al Gărzii Naționale de Mediu, Octavian Berceanu, a făcut publice pe internet mai multe imagini în care a surprins resturi de animale aruncate, la voia întâmplării, la... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2022, 16:05 (7154 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii și procurorii încă mai caută vinovații plantărilor fictive de la Sudiți

După 2 ani de verificări

Polițiștii și procurorii încă mai caută vinovații plantărilor fictive de la Sudiți

În anul 2020, Direcția Silvică Ialomița a sesizat Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu privire la dispariția a peste 200 mii de puieți de arbori ce urmau a fi plantați în Cantonul Silvic Sudiți din cadrul Ocolului Silvic Slobozia. La 2 ani de la depunerea sesizării, organele de anchetă nu au ajuns la nicio concluzie în această speță. Documentele Regiei Autonome a Pădurilor-ROMSILVA arată că prejudiciul în această cauză se ridică la peste 300 mii de lei.

Verificările sunt în curs Potrivit documentelor oficiale, pentru lucrările de împădurire ce trebuiau efectuate în Cantonul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2022, 11:20 (13351 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Dacă e Chiajna, e ghinion

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Concordia Chiajna 1-1

Dacă e Chiajna, e ghinion

În sezonul regulat, la Chiajna, Concordia a egalat în minutul 90+2. În turul play-off-ului, tot la Chiajna, Concordia a câștigat printr-un gol marcat în minutul 90+4. În retur, la Slobozia, Chiajna egalează în minutul 90 și păstrează poziția 5. Așadar, Unirea a pierdut, în cele 3 dueluri cu Concordia, 5 puncte pe final de joc. Curat ghinion!

La 3 minute de victorie Gurău-Ibrian, Lazăr, Dinu, Toma-Coadă, Trașcu (Perju ’62)-Bolohan, Afalna, Silaghi (Gherghiceanu ’69)-Gulceac (Greu ’69) au fost jucătorii folosiți de Adrian Mihalcea în importantul meci cu ilfovenii. Antrenorul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2022, 01:10 (11114 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trimis în judecată de 20 de ori de către Primăria Giurgeni

Trimis în judecată de 20 de ori de către Primăria Giurgeni

Primăria Giurgeni a deschis 20 de acțiuni în instanță pe numele unui singur cetățean. Autoritățile locale cer transformarea amenzilor pe care bărbatul le-a primit în muncă în folosul comunității. Acesta a fost sancționat pentru tulburarea liniștii publice sau comerț ilegal cu pește. În total, sancțiunile depășesc 40 mii de lei. Toate cele 20 de acțiuni au fost înregistrate pe rolul Judecătoriei Fetești.

Se așteaptă decizia instanței Contravenientul din localitatea Giurgeni a adunat cele 20 de sancțiuni în ultimii 3 ani. Deși autoritățile locale au făcut demersuri pentru a-l determina... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2022, 15:10 (12018 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consilierul local Balea declanșează războiul interetnic la Țăndărei

Consilierul local Balea declanșează războiul interetnic la Țăndărei

Consilier local PER la Țăndărei, un oarecare domn Balea, inflamează rețelele de socializare. Într-o postare datată 30 aprilie a.c., acesta anunță ritos, cum îi e felul, că va ocupa «în maxim cinci luni» și «în proporție de 99%» funcția de secretar al Primăriei Țăndărei, lăsată liberă de tizul său Bucuroiu, ajuns acum un respectabil dublu pensionar. Și că, o dată instalat în funcție, va restaura «legea, codul fiscal și administrația care e în vigoare în România». Până aici nimic neobișnuit, că doar nu e prima dată când domnu’ Balea anunță ca va salva orașul fie din poziția de primar, fie din cea de vice, fie din poziția de «om de bine» al acestei localități vitregite de soartă și contribuabili... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2022, 10:55 (12885 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare vrea «centură-inel» pentru Slobozia

Administrația Soare vrea «centură-inel» pentru Slobozia

Consiliul Local Slobozia a aprobat un protocol de colaborare cu Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) în vederea realizării unei «centuri-inel» la nivelul orașului Slobozia. Decizia confirmă promisiunile administrației Soare de a transforma Slobozia într-un oraș atractiv din punct de vedere economic. Reamintim că primul pas al acestui proiect îl reprezintă realizarea Centurii de Nord a orașului Slobozia, a cărei valoare a fost estimată la 23,5 milioane de euro.

Stăpânul «inelului» Primarul Dragoș Soare a inițiat un protocol cu CNAIR care va permite elaborarea... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2022, 12:10 (27386 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Scânteia s-a mutat într-un sediu nou

Primăria Scânteia s-a mutat într-un sediu nou

Duminică, 1 mai 2022, Primăria Scânteia a inaugurat noul sediu al instituției. La eveniment au participat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, deputatul PSD Raluca Dumitrescu, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Iulian Bucur și primari ialomițeni invitați de către edilul din Scânteia, Georgeta Ilie.

Administrație în casă nouă După mai bine de 30 de ani de așteptare, Primăria Scânteia a reușit să construiască un sediu administrativ nou. Investiția a fost inițiată în 2017 de către primarul Georgeta Ilie și... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 19:20 (14366 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Dragonii uimesc din nou

Fotbal, Liga a II-a, Universitatea Cluj-Unirea Slobozia 1-2

Dragonii uimesc din nou

Cu simpaticul Denis Ispas, cel care a pus porcul să fluiere, în primul 11, «U» Cluj a pășit hotărât pe frumosu-i stadion. Mai bătuseră ei Slobozia în două rânduri, de ce n-ar fi făcut-o și a treia oară? Cu sentimentul superiorității bine întipărit și cu dorința de răzbunare pentru punctele pierdute în tur, la Slo­bozia, băieții lui Lincar au început meciul fără să știe ce surpriză le pregătește pișicherul rege fotbal.

Toma, ce gol! Adrian Mihalcea s-a bazat pe ur­mătorii jucători: Gurău-Ibrian, Lazăr, Dinu, Toma-Coadă (Ivan ’90), Cruceru (Trașcu ’40)-Bolohan, Afalna, Silaghi (Gherghiceanu... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 18:05 (11161 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Speranțe doar pentru baraj

Handbal, Divizia A, CSM Galați-CSM Unirea Slobozia 24-19 (12-8)

Speranțe doar pentru baraj

CSM Unirea Slobozia spera să facă un meci mare la Galați în fața liderului. O victorie ar fi păstrat echipa antrenată de Constantin Frâncu în cărți pentru promovarea directă, posibilă doar de pe locul 1. Miza meciului le-a crispat pe handbalistele ialomițene, echipa noastră devenind pradă ușoară pentru moldovence. Primele semne că jocul nu merge cum trebuie au fost cele două goluri marcate din poartă în poartă de fosta noastră jucătoare, Bianca Aron, prin care Galațiul s-a desprins în premieră. Deși clasicii handbalului susțin că jocul defensiv este decisiv în economia unui meci, pe Unirea Slobozia a trădat-o atacul. Handba­listele noastre s-au întrecut în ratări, fiind contabilizate peste 20... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 17:20 (13526 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

«Tase» la puterea a 3-a

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-FC 2 Voluntari 3-1

«Tase» la puterea a 3-a

Recoltei Gheorghe Doja îi priește play-out-ul. Echipa antrenată de Adrian Cristea este neînvinsă în această fază a competiției și trage serios să ajungă din urmă echipele clasate pe locurile 5 și 6. Despre evitarea retrogradării n-are rost să mai vorbim, aceasta fiind o problemă practic rezolvată. După thriller-ul de la Albești, în care ialomițenii au fost egalați prin două goluri marcate în ultimele minute, Recolta a primit vizita sateli­tului celor de la FC Voluntari, echipă în fața căreia încă nu câștigaseră în acest sezon. Adrian Cristea a început meciul în următoarea formulă: Enache-Comșa, Ene, Chebac, Andrei-Alexe, Bălan, Petre, Răduca, Radu-Năstase. Au mai jucat Neagu, Chiriță, Popescu... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 16:35 (10008 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Două medalii de bronz la «Naționalele» de Tineret

Scrimă

Două medalii de bronz la «Naționalele» de Tineret

Săptămâna trecută, Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Cam­pionatul Național de Scrimă pentru Tineret (sportivi sub 23 de ani). Slo­bozia a participat la această compe­tiție în proba de sabie masculin atât în concursul indivi­dual, cât și în cel pe echipe. Sabrerii au provenit atât de la CSM, cât și de la CSS. Pentru ultimii, fiind foarte tineri, a fost o experiență inedită. În compe­tiția individuală, Răzvan Stănescu de la CSM Unirea Slobozia a avut o evo­luție foarte bună, ajungând până în Semifinale. S-a oprit în penultimul act al competiției și a intrat în pose­sia me­daliei de bronz. Un turneu foarte bun a făcut și Eduard Dragomir, acesta cla­sându-se, în final, pe locul 5. Din pă­cate... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 15:40 (7129 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
327 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Finala concursului «Zărzărică, Zărzărea», desfășurată la Slobozia

Vineri, 25 mai 2018, Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va găzdui finala celei de a 26-a ediții a concursului de folclor «Zărzărică, Zărzărea». În competiție vor intra cele mai bune ansambluri ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 19:55
(4259 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița la «Zilele Sloboziei»

Verificări amănunțite în rândurile comercianților de produse alimentare care au participat la manifestările dedicate «Zilelor Sloboziei». Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 19:40
(3904 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Servicii Publice Slobozia SRL
cu sediul în str. Lujerului, nr. 3,
loc. Slobozia, jud. Ialomița

angajează paznic
cu atestat de pază, cu normă întreagă,
pentru punctul de lucru
Cimitirul Uman Bora
Relații la telefon 0735/309.947

22 Mai 2018, 11:05


Slobozia: Și-a petrecut noaptea în canalul în care a căzut

Slobozia: Și-a petrecut noaptea în canalul în care a căzut

Un bărbat de 65 de ani, din Slobozia, și-a petrecut noaptea trecută în canalul pluvial în care a căzut, neputând să iasă de acolo. Canalul se află situat la marginea Sloboziei, într-o zonă foarte puțin ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2018, 14:59
(7443 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, E-Distribuție Dobrogea SA anunță faptul că, în perioada 21-26 mai 2018, în localitățile Munteni Buzău, Gârbovi, Nicolești ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 18:50
(5787 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Măsuri pentru ecocondiționalitate

Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură informează cu privire la faptul că pe site-ul instituției, ce poate fi accesat la adresa www.apia.org.ro a fost lansat «Ghidul fermierului ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 18:05
(6028 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Doi bărbați, în vârstă de 47 și 48 de ani, cu domiciliile în Fetești și Giurgeni, au fost sancționați de polițiști, fiind prinși pescuind ilegal în apele Brațului Borcea al Dunării. Aceștia foloseau unelte ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 17:40
(3901 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au ridicat  de la groapa de gunoi a comunei Săveni 3 elemente de muniție rămase neexplodate, de calibrul 152 mm. Alte două proiectile ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 15:52
(4768 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Olanda

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES, oferă 75 de locuri de muncă sezoniere în agricultură, de «muncitori în grădinărit-25 posturi», «procesori bulbi ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 12:40
(3871 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Competiția micilor pompieri

Elevii de gimnaziu din 4 localități ialomițene au participat joi, 17 mai 2018, la faza județeană a concursului «Prietenii Pompierilor». Competiția s-a desfășurat în incintele Liceului de Arte «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 18:20
(3615 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități preventive, susținute de polițiști

Efecte de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează în aceste zile acțiuni preventive în școlile și grădinițele din județ. Scopul activităților este acela de a le ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 18:05
(4737 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 15 mai a.c., un ialomițean, de 45 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 17:10
(3486 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au depistat un bărbat, de 42 de ani, din Fetești, pe numele căruia exista un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 16:45
(6483 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere

La sfârșitul lunii aprilie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5655 șomeri, din care 840 șomeri indemnizați, respectiv 4815 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2018, 18:15
(3377 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferiță din Urziceni, prinsă la volan cu 145 km/h în afara localității

O tânără de 33 de ani a rămas fără permis după ce a fost prinsă conducând pe DN21, în afara localității Drajna, cu 145 km/h. Mai mult, șoferița transporta scule electrice pentru care nu avea documente legale ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2018, 12:18
(7006 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Pelerinaj la moaștele Sfântului Ierarh Nicolae

Eveniment religios la Catedrala din Urziceni. În perioada 18-22 mai 2018, în incinta sfântului lăcaș de cult vor fi aduse moaștele Sfântului Ierarh Nicolae, de la Biserica «Sfântul Gheorghe Nou» din București ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 21:10
(6303 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Elevii și-au demonstrat abilitățile de salvatori

Echipajele de elevi din 4 școli și licee din județul Ialomița s-au întrecut în cadrul concursului «Cu viața mea apăr viața», competiție organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița anual ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 19:10
(11833 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs cu teme religioase la Urziceni

Protopopiatul Urziceni a organizat cea de a 15-a ediție a concursului cu teme religioase «Te Deum Laudamus». În competiție s-au întrecut elevi din Urziceni, Jilavele, Valea Măcrișului și Grindu, care au ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 18:40
(4282 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru descarcerarea unui bărbat de 68 de ani, implicat într-un accident rutier. Evenimentul s-a produs în zona localității Movilița, acolo unde conducătorul auto a ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 18:20
(4923 vizualizări - 0 comentarii)


Încep «Zilele Municipiului Slobozia», ediția a XVIII-a

Luni, 14 mai 2018, se deschid manifestările dedicate «Zilelor Municipiului Slobozia». Ca și în edițiile precedente, autoritățile locale au pregătit și în acest an competiții dedicate copiilor, spectacole ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 14:55
(9763 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Movilița. Patru suspecți au fost reținuți!

Polițiștii din Ilfov au efectuat în dimineața zilei de joi, 10 mai a.c.,  4 percheziții domiciliare la tot atâția suspecți, acuzați de furturi prin metoda «Sinești». Aceștia ar fi sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 11:10
(9795 vizualizări - 0 comentarii)


Cai transportați fără documente, depistați de DSVSA Ialomița

Vineri, 4 mai 2018, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au verificat două autoutilitare ce transportau 15 cabaline de la Slobozia către Mizil. Controlul a urmărit aspecte privind identificarea animalelor ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 18:10
(3416 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

PREMIER
Transport Auto SRL
angajează
șoferi profesioniști,
categ. C+E,
cu minim de experiență

salariu atractiv
Relații la sediul firmei
Șos. Brăilei, nr. 5, Slobozia
telefon 0733/449.841

8 Mai 2018, 18:05


ISU Ialomița atenționează asupra elementelor de muniție neexplodată găsite

ISU Ialomița atenționează asupra elementelor de muniție neexplodată găsite

Pe tot teritoriul țării regăsim și astăzi elemente de muniție neexplodată (grenade, proiectile, bombe de aviație etc.) care datează din timpul războaielor mondiale. Ele au fost aruncate atunci și, din diverse ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 18:00
(7299 vizualizări - 0 comentarii)


alătură-te echipei noastre!

căutăm fete frumoase,
responsabile, dicție bună,
minim talent actoricesc,
prezență scenică,
domiciliul în Slobozia,
disponibilitate maximă în week-end
pentru interpretarea
URSITOAREI BUNE
în scenete pentru botez și nuntă
dacă dorești să faci parte
din echipa noastră,
contactează-ne
la telefon 0762/608.918

8 Mai 2018, 17:15


Hoți din Movilița, reținuți

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Coșereni au identificat doi bărbați de 31, respectiv 46 de ani, bănuți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Persoanele bănuite au fost reținute pe bază ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 17:10
(4906 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferul spaniol care a provocat accidentul de la Stelnica, arestat preventiv

Luni, 7 mai a.c., un bărbat de 65 de ani a fost arestat preventiv pentru săvârșirea infracțiunilor de «ucidere din culpă», «vătămare corporală din culpă» și «conducere a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 17:05
(5749 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Nepoată și bunică, ucise de un șofer spaniol

Grav accident rutier petrecut în comuna ialomițeană Stelnica, în cursul serii de duminică, 6 mai 2018. O fetiță de 8 ani și bunica ei, în vârstă de 58 de ani, au murit pe loc după ce au fost călcate de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 17:39
(8027 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Incendiu la o casă în construcție

Flăcările au cuprins o casă, aflată în construcție, în data de duminică, 6 mai 2018, în jurul orei 11,00, în condițiile manifestării unor rafale de vânt puternice. Pompierii de la Garda de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 15:45
(4802 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Animale salvate de pompieri

3 apeluri pentru salvarea a două bovine și a unei cabaline s-au primit la sfârșitul săptămânii precedente de la cetățeni. Dacă în cazul a două bovine, una căzută într-un șanț din comuna Dridu, iar alta ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 15:35
(4436 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...