Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Dragoș Soare, ALES președinte al PNL Ialomița

Dragoș Soare, ALES președinte al PNL Ialomița

Organizația PNL Ialomița și-a ales noul președinte vineri, 16 iulie 2021. Acesta este primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare.

Alegeri la PNL Ialomița Vineri, 16 iulie 2021, de la orele 18,00, Casa Municipală de Cultură din Slobozia a găzduit Conferința de alegeri a președintelui PNL Ialomița. Cei 300 de delegați liberali, din toate filialele localităților ialomițene, au decis prin vot noul președinte al Organizației PNL Ialomița. Acesta este primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare, ales de liberalii ialomițeni într-o proporție de aproximativ 70%. Deputatul liberal Luminița... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2021, 01:50 (11410 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Amara își așteaptă turiștii pe plajele private

Lunga vară fierbinte

Amara își așteaptă turiștii pe plajele private

bonus: Ștrandul din Urziceni s-a deschis oficial

Considerate o alternartivă pentru litoralul Mării Negre, plajele din stațiunea Amara își așteaptă în fiecare vară turiștii. În timp ce administratorii plajelor private fac eforturi pentru a-și diversifica oferta serviciilor, cele aflate în grija auto­rităților locale așteaptă să intre în programul de reabi­litare finanțat de Uniunea Europeană. Până când lucrările vor începe efectiv, turiștii care vor să se relaxe­ze pe aceste plaje au parte de același peisaj anost care dăinue de ani buni.

Amara, stațiunea contrastelor
În stațiunea Amara există 4 plaje: «Perla», «Zorilor» (fostă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2021, 15:10 (12643 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Străzi blocate de lucrările la rețeaua de canalizare

Locuitorii din Căzănești se revoltă

Străzi blocate de lucrările la rețeaua de canalizare

În anul 2020, orașul Căzănești a demarat un proiect de reabilitare a sistemului de apă și ape uzate. La un an distanță, firma care a câștigat licitația este acuzată că face «lucrări de mântuială». Locuitorii orașului s-au revoltat și au depus o petiție la Primărie în care cer «readu­cerea terenului la stadiul inițial». Primarul Stelian Traian susține inițiativa concetățenilor. Reprezentanții Afcon Electra România, firma care execută lucrările, susțin că vor reface străzile afectate în mai puțin de o săptămână.

Proiecte europene, manoperă românească
În anul 2020, grație unui proiect... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2021, 10:50 (10334 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Soluții generale pentru subsolurile inundate din blocurile Sloboziei

După chipul și asemănarea noastră

Soluții generale pentru subsolurile inundate din blocurile Sloboziei

O treime dintre blocurile Sloboziei au subsolurile inundate. Ju­mă­tate din cele aproximativ 400 de Asociații de Proprietari din oraș nu funcționează. Administratorii cer autorităților sprijin instituțional. Autoritățile locale oferă soluții generale. «Investițiile care vor fi realizate de către Urban SA vor rezolva aceste probleme. Anul acesta, nu mai târziu!» declară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

De 50 de ani cu subsoluri inundate Inundațiile care au afectat Slobozia în mai-iunie 2021 readuc în atenția opiniei pu­blice problema subsolurilor inundate. Conform estimărilor oficiale... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2021, 13:40 (8953 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firma Construcții Erbașu a semnat contractul pentru construirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia

Investiție intrată în linie dreaptă

Firma Construcții Erbașu a semnat contractul pentru construirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia

Oficialii Consiliului Județean Ialomița au semnat miercuri, 14 iulie 2021, contractul de lucrări pentru realizarea Blocului Operator din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Perioada de implementare a acestui proiect a fost de 4 ani, iar termenul de finalizare a lucrărilor este de 2 ani, valoarea acestei investiții ridicându-se la 75,7 milioane de lei.

Să fie cu noroc Miercuri, 14 iulie 2021, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, a semnat contractul privind construirea Blocului Operator din cadrul Spitalului Județean de Urgența Slobozia. Din partea firmei... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2021, 21:05 (8755 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fotografii motivaționale cu urme de sânge albastru

Fotografii motivaționale cu urme de sânge albastru

Sătul să fie etichetat drept «prefectul în teneși», prefectul de Ialomița, Mihai Tănăsescu, se străduiește să-și cosmetizeze imaginea. După cum vedeți în fotografia alăturată, acesta pozează alături de soție într-o fotografie cu iz prezidențial. Bântuiți de o senzație de «déjà vu», am căutat pe tot netul să identificăm sursa de inspirație. Dar, după cum vedeți, de la cuplul Obama-Michele și până la regina Elisabeta a II-a și ducele Filip, nu există cuplu prezidențial care să fi ratat o variațiune foto pe această temă. În aceste condiții, am fost obligați să ne plecăm și să recu­noaștem evidența. Cuplul Tănăsescu nu a copiat ridicol posturi prezidențiale care transmit subliminal... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2021, 13:20 (5765 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Dacă înveți, totul este ușor!»

Adrian Duță, elev de 10 la Bacalaureat 2021

«Dacă înveți, totul este ușor!»

După afișarea rezultatelor finale la Bacalaureat 2021, doi elevi din Ialomița au reușit  să obțină medii de 10. Unul dintre ei este Adrian Duță și a învățat la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia. Rezolvarea contestațiilor depuse de elevii ialomițeni a făcut ca procentul de promovare la nivelul județului să crească la 61,78%.

Va studia la Facultatea de Limbi Străine
Înainte de contestații, Adrian Duță a obținut cea mai mare medie la Bacalaureat 2021 din județul Ialomița, respectiv 9,93. Absolventul de liceu a contestat nota pe... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2021, 22:10 (5333 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Gheorghe Irimescu a plecat. Constantin Frâncu, noul antrenor!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Gheorghe Irimescu a plecat. Constantin Frâncu, noul antrenor!

bonus: Anne Boll, la Naționala U19 a Olandei

Trecerea de la HCM la CSM Unirea nu este singura schimbare majoră de care echipa de handbal a Sloboziei are parte în această vară. Nemulțumit de faptul că CSM Unirea Slobozia nu și-a stabilit ca obiectiv clar promovarea în Ligă, antrenorul Gheorghe Irimescu a părăsit echipa, dând curs ofertei venite de la Activ Ploiești, proaspăt retrogradată în divizia secundă. Și nu a plecat cu mâna goală. Alături de Irimescu, la Activ Ploiești va merge și coordonatorul Roxana Tabarcea, una dintre cele mai apre­ciate jucătoare ale Sloboziei în sezonul trecut. Ghiță Irimescu nu a vrut să intre în amănunte despre plecarea sa de la Slobozia, declarându-ne următoarele: «Slobozia este locul unde mi-am început cariera... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2021, 16:10 (4803 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrățirea Jilavele a câștigat Cupa

Fotbal, competiții județene

Înfrățirea Jilavele a câștigat Cupa

Asociația Județeană de Fotbal Ialomița a dus cu brio la capăt și a doua competiție organizată în 2021: Cupa României, faza județeană. În finală s-au întâlnit două echipe care nu au participat și la minicampionatul organizat anterior: Înfrățirea Jilavele și CS Amara. Nu putem să nu ne întrebăm care ar fi fost ierarhia finală dacă cele două ar fi răspuns afirmativ și la competiția care a desemnat campioana județului. Cert este că sâmbătă, 10 iulie a.c., Stadionul «1 Mai» din Slobozia a fost gazda unei interesante confruntări între două echipe care ne-au obișnuit să joace deschis și să marcheze mult, confruntare gustată din plin de cei 700 de spectatori prezenți în tribune. De data aceasta, obiceiul... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2021, 14:50 (4704 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere amicală cu Metaloglobus

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Înfrângere amicală cu Metaloglobus

După 4 meciuri cu echipe din județ, soldate cu tot atâtea victorii, Unirea Slobozia a urcat la munte pentru un cantonament de 12 zile în Târlungeni. Pe lângă ședințele de antrenament, ialomițenii și-au propus să dispute și câteva partide amicale. Primul adversar a fost colega de divizie secundă, Metaloglobus București. Așa cum s-a întâmplat și în campionatul precedent, Metaloglobusul fraților Herea s-a impus cu 1-0. Cum în meciurile amicale oamenii de fotbal spun că rezultatele nu contează, cel mai important lucru este că antrenorul Adrian Mihalcea a văzut la lucru 22 dintre cei 26 de jucători deplasați la Târlungeni. Pe teren au fost toți cei 10 jucători aduși în această vară. Au absentat doar... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2021, 13:45 (1835 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adolescente dispărute de acasă, descoperite de autorități în județul Ialomița

Dragoste pe internet

Adolescente dispărute de acasă, descoperite de autorități în județul Ialomița

UPDATE Delegație a Consiliului Europei, în vizită la centrele DGASPC Ialomița

Dispărută de la domiciliu de două săptămâni, o adolescentă din Botoșani a fost identificată de autorități pe raza județului Ialomița. Fata a venit în județul nostru pentru a se întâlni cu un tânăr de 22 de ani, din zona Urziceni, pe care l-a cunoscut pe internet. Tânăra a fost descoperită de polițiști și lăsată în grija asistenților sociali din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Cazul nu este izolat, reprezentanții instituției precizând că în ultima perioadă s-au confruntat cu multe astfel de situații. «Sunt tot mai dese astfel de cazuri. Facem apel la părinți să-și supravegheze mult mai bine copiii!» precizează reprezentanții Direcției Generale de... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2021, 12:40 (4132 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Cantemir Residence», primul cartier «închis» din Slobozia

«Cantemir Residence», primul cartier «închis» din Slobozia

bonus: Blocul ANL pentru medici din Slobozia așteaptă de 5 ani să fie terminat

Slobozia va avea primul complex rezidențial «închis» din Ialomița. Investiția are o valoare de 6 milioane de euro și constă în construirea a 4 blocuri și a unui compex comercial. Primul din cele 4 blocuri va fi finalizat în luna iulie 2022. «Este un proiect unic la nivelul orașului. Țin mult la proiect și îmi doresc să îl duc la bun sfârșit în cel mai scurt timp posibil!» a declarat Ștefan Țintă, unul dintre asociații Premier Residencial SRL, firma care dezvoltă acest proiect imobiliar.

Proiect imobiliar unic Investițiile imobiliare din Slobozia dau semne de maturizare. După mai multe... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2021, 14:45 (13685 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parchetul Urziceni clasează dosarul ex-primarului Livia Gomes

Primăria Sfântu Gheorghe riscă să intre în «incapacitate de plată»

Parchetul Urziceni clasează dosarul ex-primarului Livia Gomes

În 2016, când Mădălin Teculescu revenea în funcția de primar al localității Sfântu Gheorghe, sesiza Parchetul în ceea ce privește activitatea fostei administrații condusă de Livia Gomes și grupul de firme Prodomo Properties SRL și Rebelis Construcții SRL Telega. În 4 iunie 2021, Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni clasează dosarul, consi­derând că săvârșirea infracțiunii de «abuz în serviciu» nu poate fi probată. Primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, declară că decizia riscă să blocheze conturile administrației locale: «Dacă aș fi înțeles de la început că nu se dorește soluționarea acestui dosar, aș fi procedat diferit... Am pierdut timp prețios încercând să evit plata unei... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2021, 10:55 (7315 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Roșii de Jilavele by Roxana Roșculeț

Roșii de Jilavele by Roxana Roșculeț

Este inginer horticol și cultivă roșii la Jilavele. A început în 2007 cu un împrumut de 100 mii de euro pe care l-a plătit abia acum 2 ani... Și produce 90 tone anual! Și varză, și salată, când roșiile nu sunt de ajuns... «Uneori mă gândesc așa... Dacă eu produc 90 tone de roșii pe an și fiecare client cumpără în medie un kilogram, înseamnă că roșiile mele ajung la 90000 de oameni... Iar asta mă face fericită și îmi dă puterea să o iau de la capăt!» mărturisește Roxana Roșculeț, unul dintre producătorii ialomițeni care luptă de 15 ani pentru a supraviețui pe piața de profil din România.

Raiul roșiilor de seră... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2021, 12:20 (4205 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consultații cu programare la Ambulatoriul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Consultații cu programare la Ambulatoriul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Lucările de modernizare a Ambulatoriului Spitalului Județean de Urgență Slobozia au determinat reprezentanții unității medicale să găsească soluții pentru a se reuși oferirea de consultații pacienților. Astfel, cabinetele din Ambulatoriu au fost mutate, până la finalizarea proiectului de reabilitare, în clădirea Spitalului Slobozia. Pentru pacienții care au nevoie de consultații, unitatea me­dicală a creat un sistem de programări on-line sau telefonic, astfel încât oamenii să nu aștepte pentru a primi îngrijirile medicale de care au nevoie.

Proiect în plină desfășurare... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2021, 13:10 (11658 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 50 milioane de lei pentru rețeaua de apă și apă uzată a Sloboziei

Investiții de 50 milioane de lei pentru rețeaua de apă și apă uzată a Sloboziei

Urban SA a informat Consiliul Local Slobozia că are nevoie de 50 mili­oane de lei pentru reabilitarea rețelei de apă și apă uzată a orașului Slobozia. Suma reprezintă necesarul estimat pentru realizarea a 19 inves­tiții «al căror grad de urgență este „0“». Detaliile furnizate în cadrul informării de către reprezentații Urban SA confirmă atât gradul avansat de de­gradare a rețelei de apă și apă uzată, cât și maniera defectuoasă de exe­cuție a investițiilor precedente. De asemenea, Urban SA propune un plan de investiții la nivelul unora dintre localitățile pe care le deservește, res­pectiv Ciulnița, Cosâmbești, Scânteia și Smirna.

După 30 de ani, potopul... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2021, 14:40 (6778 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița

COMUNICAT

CONSILIUL JUDEȚEAN IALOMIȚA, în conformitate cu prevederile art.179, alin. 2, lit. a), din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul Administrativ, se convoacă în ședință ordinară în data de 15.07.2021, ora 14,00, în Sala «EUROPA», având pe ordinea de zi:

I. Aprobarea Procesului-verbal privind sinteza dezbaterilor ședintei extraordinare a Consiliului Județean lalomița din 11.06.2021.

II. Discutarea și adoptarea următoarelor:
1. proiect de hotărâre privind aprobarea execuției bugetului general al județului lalomița, la... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2021, 14:20 (2005 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Distribuirea datoriilor Chemgas Holding Corporation, contestată în instanță

Distribuirea datoriilor Chemgas Holding Corporation, contestată în instanță

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contestat în instanță raportul privind distribuirea sumelor datorate de Chemgas Holding Corporation, aflată în faliment. Oficialii Fiscului ialomițean au invocat o serie de calcule eronate privind comisionul de succes încasat de firma Expert Insolvență, lichidatorul judiciar care a scos la vânzare activele Combinatului Chimic din Slobozia. Potrivit raportului depus de lichidator, Fiscul ialomițean are de recuperat creanțe garantate în valoare de 80 milioane de lei.

Se așteaptă decizia judecătorilor
Potrivit informațiilor... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2021, 10:55 (11351 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

O studentă din Ialomița cere anularea dispoziției prin care a fost exmatriculată

O studentă din Ialomița cere anularea dispoziției prin care a fost exmatriculată

Universitatea din București a fost dată în judecată de o tânără din Ialomița. Studentă la Facultatea de Drept a Universității din Capitală, aceasta face parte din lotul de 45 de studenți care, în sesiunea de examinare din perioada februarie-martie 2021, au fost exmatriculați pentru că au fraudat examenele. Tânăra cere judecătorilor Tribunalului Ialomița să fie anulată dispoziția prin care a fost dată afară din cadrul Facultății de Drept.

Proces în desfășurare La scurt timp după încheierea sesiunii de exa­minare din perioada februarie-martie 2021, Facultatea de Drept a Universității... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2021, 14:55 (8961 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Sfinxul Adi Ionescu vrea să ajungă călugăr shaolin

Sfinxul Adi Ionescu vrea să ajungă călugăr shaolin

Adrian Ionescu este secretarul general al ju­dețului Ialomița de pe vremea când ex-președintele Ciupercă visa să rămână singurul «sărac și cinstit» din politica locală românească. N-a reușit, că l-au umplut de lături ai lui... Dar nu despre el este vorba în textul de mai jos. După cum vedeți în ima­ginea de mai sus, Adrian Ionescu este practicant de kempo, artă marțială moștenită de la călugării shaolini și reinterpretată la Slobozia prin grija generoasă a administra­ției județene. Din care, evident, face parte și Adrian Ionescu, că doar nu mai sunteți copii să credeți în coincidențe. Problema nu e grija, că e mai bine să dai firimituri buge­tare pentru copiii care fac sport decât saci... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2021, 10:50 (6500 vizualizări - 7 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
242 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tîlhari încarcerați

Doi tineri, în vîrstă de 16, respectiv 17 ani, primul din comuna Maia, iar cel de-al doilea din Slobozia, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 4 martie a.c., în arestul Inspectoratului, după ce ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:48
(19384 vizualizări - 0 comentarii)


Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru combaterea ilegalităților ce se comit în domeniul furturilor de autovehicule. În ultima perioadă de timp au fost organizate și executate acțiuni specifice ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 16:59
(19098 vizualizări - 0 comentarii)


Filtre la Căzănești

Polițiștii din Căzănești au depistat mai mulți conducători auto care nu au respectat normele prevăzute în Codul Rutier. Astfel, polițiștii au întocmit două dosare penale pe numele a doi bărbați. Unul dintre ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(15614 vizualizări - 0 comentarii)


Alcool la volan

Miercuri, 3 martie a.c., polițiștii au acționat în mai multe localități rurale. Astfel, în intervalul orar 8.00-16.00, polițiști din Slobozia au acționat pe raza localităților Albești, Ciulnița, Buești ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(16894 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni comune polițiști-jandarmi în Țăndărei

Efective sporite de polițiști și jandarmi au acționat în sistem integrat în după-amiaza zilei de miercuri, 3 martie a.c., în orașul Țăndărei. Începînd cu ora 13.00, s-a acționat pe raza orașului urmărindu ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:39
(17382 vizualizări - 0 comentarii)


Necropsia bărbatului găsit în beciul unei case din Bucu va elucida misterul morții acestuia

Bărbatul găsit în stare de inconștiență într-un beci al unei case în construcție din localitatea Bucu a fost identificat. Potrivit primelor cercetări, se pare că bărbatul era domiciliat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:34
(19540 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 300 de jandarmi la meciul Urziceni-Steaua

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va asigura cu peste 150 de militari jandarmi măsurile de ordine la meciul de fotbal dintre echipele Unirea Urziceni și Steaua București. Alături de efectivele ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:26
(17995 vizualizări - 0 comentarii)


Minori dispăruți, găsiți de polițiști

Polițiștii au reușit identificarea minorului Bucur Ștefănel, de 13 ani, plecat de la domiciliu, din orașul Fierbinți-Tîrg, în dimineața zilei de 1 martie 2010. În urma colaborării cu polițiștii Direcției ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:10
(14899 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmii ialomițeni și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în dimineața zilei de marți, 2 martie a.c., între orele 6,30-8,00, ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:09
(14252 vizualizări - 0 comentarii)


Copil de 4 luni, adus la spital mușcat de șobolani

La Spitalul de Urgență din Slobozia a fost adus un copil de 4 luni, cu mai multe răni pe corp, ce păreau a fi provocate de mușcăturile unui șobolan. Cazul copilului a fost semnalat polițiștilor sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:38
(15076 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut!

A dispărut!

Luni, 1 martie a.c., în jurul orei 19.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorul Bucur Ștefănel, de 13 ani, a plecat de la domiciliul din orașul Fierbinți-Tîrg și nu a mai revenit. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:37
(15114 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 04:31
(15819 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 03:14
(14928 vizualizări - 0 comentarii)


Evenimente culturale

Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» invită ialomițenii la inaugurarea Sălii STUDIO. Astfel, joi, 4 martie 2010, tinerii artiști ai Liceului de Artă din Slobozia vor susține ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:38
(13045 vizualizări - 0 comentarii)


Măsuri pentru stimularea creării de noi locuri de muncă

În Monitorul Oficial nr. 136, din 1 martie 2010, a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 13/23.02.2010, privind reglementarea unor măsuri în vederea stimulării creării de noi locuri de muncă și diminuării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:29
(12417 vizualizări - 0 comentarii)


Informare APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii măsurilor de reconversie/restructurare și defrișare a plantațiilor viticole că trebuie să completeze și să depună formularul de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:13
(15115 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind deconturile negative de TVA

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost aprobată o nouă procedură pentru soluționarea deconturilor cu sume negative de taxă pe valoarea adaugată cu opțiune de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:55
(17302 vizualizări - 0 comentarii)


Deșeurile, în atenția Prefecturii Ialomița

În perioada, 3-20 februarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, specialiști din cadrul Gărzii de Mediu și comisari ai Gărzii Financiare au desfășurat controale la nivelul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:12
(13352 vizualizări - 0 comentarii)


Capota s-a ridicat în mers, iar mașina s-a izbit de un tir

În cursul dimineții de luni, 1 martie a.c., în jurul orei 8.30, polițiștii rutieri au fost sesizați despre faptul că un tînăr de 20 de ani, din Slobozia, ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:16
(13422 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au participat în acest sfîrșit de săptămînă la mai multe acțiuni organizate pe raza județului, continuînd astfel acțiunile specifice pentru creșterea ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:15
(13731 vizualizări - 0 comentarii)


Sancționat contravențional pentru ședere ilegală pe teritoriul României

Polițiștii au depistat în zona Popasului Sinești un cetățean moldovean, în vîrstă de 33 de ani, intrat în România la data de 16 august 2009, în baza unei vize de scurtă ședere în scop de vizită.
Străinul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 20:00
(13703 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Pe Calea București din Urziceni a fost depistat un bărbat, în vîrstă de 32 de ani, din comuna Ion Roată, în timp ce conducea autoturismul proprietate aflîndu-se în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:58
(13493 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru nerespectarea drepturilor de autor

În cadrul unui control la o discotecă din comuna Coșereni, aparținînd unei societăți comerciale cu sediul social în București, polițiștii au constatat că era difuzată muzică ambientală prin intermediul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:57
(11691 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA (II)

În baza planului comun de acțiune SIGURANȚA, în noaptea de 27/28 februarie a.c., la nivelul județului s-au desfășurat mai multe acțiuni în sistem integrat la care au participat efective ale Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:54
(13457 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să se spînzure

Un cetățean din comuna Perieți a sesizat vineri, 26 februarie a.c., că un bărbat de 33 de ani, din localitate, se află în podul casei sale intenționînd să se spînzure. Deplasîndu-se la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:09
(11867 vizualizări - 0 comentarii)


A intrat cu mașina în pom

În apropierea municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier cu o victimă. Pe scurt, vineri, 26 februarie 2010, în timp ce o femeie de 43 de ani, domiciliată în București, conducea un autoturism din ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(9474 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

Agenții Posturilor de Poliție Andrășești, Albești, Buești, Ciochina, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, în colaborare cu o grupă de luptători ai Serviciului de Intervenție Rapidă au desfășurat acțiuni comune ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(12660 vizualizări - 0 comentarii)


Încarcerat

Polițiști din cadrul structurilor Urziceni, Bărcănești și Axintele au acționat pe raza celor două comune, ocazie cu care, în satul Horia, au depistat un bărbat de 39 de ani, din localitate, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:05
(14715 vizualizări - 0 comentarii)


15000 de pachete de țigări, confiscate

Pe DN2, în parcarea aflată pe raza comunei Sinești, au fost depistați doi bărbați care transportau, fiecare cu cîte un autoturism, mai multe pachete de țigări fără documente legale de proveniență.
...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:04
(15846 vizualizări - 0 comentarii)


Pistoale deținute ilegal

În incinta unui local public situat pe DN 2 în municipiul Urziceni, punct de lucru aparținînd unei societăți comerciale din Capitală, au fost depistați trei bărbați, în vîrstă de 23, 26, respectiv 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:03
(14184 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...