Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parcurile de 4,7 milioane de lei din Ialomița s-au transformat în maidane

Parcurile de 4,7 milioane de lei din Ialomița s-au transformat în maidane

În perioada 2008-2018, Administrația Fondului de Mediu a oferit fonduri de 4,7 milioane de lei locali­tăților din Ialomița pentru a înființa parcuri. La 2 ani distanță de la închiderea liniilor de finanțare, în multe dintre spațiile verzi amenajate pe bani publici domnește nepăsarea. Vandalizate de localnici și tratate cu indiferență de auto­ritățile locale, toate aceste spații verzi așteaptă acum vremuri mai bune. Edilii localităților susțin faptul că proiectele, deși oportune comunităților, au fost făcute pe genunchi.

Ialomița este verde doar pe hârtie
Pentru ca România să se... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2020, 12:10 (4962 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația locală se implică în criza concedierilor de la Combinatul Chimic!

Premieră la Slobozia

Administrația locală se implică în criza concedierilor de la Combinatul Chimic!

Chemgas Holding Corporation a anunțat demararea procedurii de concediere colectivă a celor 550 de angajați începând cu 4 decembrie 2020. Dragoș Soare, primarul orașului Slobozia, susține că ar fi identificat o soluție pentru susținerea angajaților timp de un an. «Este o soluție de compromis... Nu este vina actualei administrații că s-a ajuns aici! Dar facem tot ce depinde de noi, public și politic, pentru a susține acești oameni...» a declarat Dragoș Soare în cadrul unei conferințe de presă joi, 3 decembrie 2020.

O soluție de compromis Chemgas Holding Corporation, firma care controlează... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2020, 09:55 (8082 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încă 7 zile de carantină pentru municipiul Slobozia

Incidența cazurilor COVID-19, aproape de 8/1000 de locuitori

Încă 7 zile de carantină pentru municipiul Slobozia

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat joi, 3 decembrie a.c., prelungirea perioadei de carantinare a municipiului reședință de județ Slobozia cu încă 7 zile. Solicitarea a fost transmisă spre aprobare Departamentului pentru Situații de Urgență, decizia urmând să intre în vigoare după miezul nopții.

Rata de infectare se apropie de 8/1000 de locuitori
La data de miercuri, 2 decembrie 2020, incidența cazurilor COVID-19 în municipiul Slobozia se menținea crescută, apropiindu-se de 8/1000 de locuitori (7,81). În acest sens, Comitetul Județean... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2020, 10:50 (15874 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Telekom Romania sustine antreprenorii romani prin Garanția de 10 pentru business

Telekom Romania sustine antreprenorii romani prin Garanția de 10 pentru business

Telekom Romania, unul din principalii operatori de telecomunicații din România, s-a poziționat de-a lungul timpului ca susținător al businessurilor din România.
Pentru mediul de business, în această perioadă de incertitudine, este foarte important să aibă susținerea furnizorilor săi. În acest context, antreprenorii au nevoie de sprijin continuu și de aceea Telekom Romania reaminteste cele zece promisiuni reale de susținere a bunei funcționări a afacerilor, integrate într-un Certificat de garanție pentru business.
Concret, Telekom Romania își continuă, și în această perioadă, angajamentul față de clienții săi antreprenori de a  le oferi soluții de telecomunicații complete, securizate... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2020, 10:35 (4260 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Un meci pierdut, un pas înainte

Handbal, Divizia A, CSM București 2-HCM Slobozia 38-25 (18-15)

Un meci pierdut, un pas înainte

Echipa HCM Sloobzia a pierdut primul meci la Brașov. Meciul a contat pentru prima etapă a Diviziei A feminine. Următorul meci va fi susținut joi, 3 decembrie 2020, orele 13,40, cu Știința București.

Am înfrânt Victorie meritată a echipei adverse, mai cu seamă că, în repriza secundă, nu s-a mai pus în niciun fel problema învingătoarei. HCM Slobozia a condus o singură dată pe tabelă, 5-4 în minutul 8, după ce a revenit de la 0-3. Apoi, finalul primei reprize și, mai ales, startul celei secunde au aparținut în totalitate tinerelor handbaliste bucureștence. Pripite în atac și nesigure în... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2020, 10:05 (3018 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Casa Județeană de Pensii Ialomița consideră «o boală obișnuită» infecția cu SARS-CoV-2

Casa Județeană de Pensii Ialomița consideră «o boală obișnuită» infecția cu SARS-CoV-2

Legea lasă fără drepturi urmașii cadrelor medicale care au pierdut lupta cu amenințătoarea boală CO­VID-19. Într-un apel public făcut pe rețelele de socializare, fiica medicului Mioara Neagu, fostul coordonator al Camerei de Primiri Urgențe a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, reclamă faptul că nu poate beneficia de pensia de urmaș ce îi revine după dispariția mamei sale. Surprinzător este faptul că deși există un act normativ care reglementează acordarea unor astfel de beneficii, în realitate procedura nu poate fi îndeplinită pentru că legea nu dispune de norme de aplicare...

Ignorată de autorități... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2020, 17:20 (7239 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Vine Petrolul! Mai facem o surpriză?

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Vine Petrolul! Mai facem o surpriză?

Sezonul curent al Ligii a II-a se desfășoară sub semnul imprevizibilului. Deși s-au scurs deja 14 etape, două treimi dintre echipe continuă să spere la accederea în play-off. Printre formațiile care au oferit surprize în această stagiune se numără și Unirea Slobozia, echipă care a învins sau a terminat neînvinsă cu formații ca Turnu Măgurele, Mioveni, Călărași și Craiova. Cu toate acestea, «grație» și celor 3 puncte trimise de Federație cadou la Slatina, echipa antrenată de Enache Costea se găsește pe locul 15, deasupra liniei care mar­chează retrogradarea. În aceste condiții, un rezultat pozitiv în ultima etapă din acest an devine necesar pentru o iarnă cât de cât liniștită. Nu va fi ușor pentru... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2020, 16:15 (2983 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

HCM Slobozia intră în competiție

Handbal, Divizia A

HCM Slobozia intră în competiție

În sfârșit, handbalistele antrenate de Ghiță Irimescu intră în mult așteptatele meciuri oficiale. În perioada 2-5 decembrie 2020, Sava și compania vor disputa la Brașov primele 4 etape din noul sezon. «Obiectivul primordial este acela de a avea toate handbalistele noastre sănătoase pentru a putea onora competiția cu întreg lotul valid... Nu va fi un turneu ușor pentru că, după cum probabil știți, capriciile pande­miei au oprit o parte dintre jucătoa­rele noastre de la pregătire, în ulti­mele două săptămâni. Să nu uităm și faptul că cinci dintre handbaliste sunt la debutul în competițiile pentru seniori. Cu toate acestea, sperăm să ne întoar­cem de la Brașov cu cel puțin două victorii!» a declarat... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2020, 14:15 (5491 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fermierul ialomițean Gheorghe Alexandru-SOMALEX, răpus de COVID-19

Fermierul ialomițean Gheorghe Alexandru-SOMALEX, răpus de COVID-19

Fermierul ialomițean Gheorghe Alexandru, diagnosticat cu COVID-19, a pierdut lupta cu boala. Acesta se afla internat în stare critică pe Secția ATI a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Gheorghe Alexandru, spun surse medicale, suferea de mai multe afecțiuni cronice.

A murit pe patul de spital
Fermierul Gheorghe Alexandru se afla de câteva zile internat în stare gravă pe Secția ATI a Spitalului Județean de Urgență Slobozia din cauza bolii infecțioase COVID-19. Afecțiunile cronice pe care le avea l-au făcut să piardă lupta cu boala, acesta găsindu-și sfârșitul pe patul de spital... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2020, 22:05 (19170 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chemgas Holding Corporation începe concedierea colectivă a celor 550 de angajați

Din 4 decembrie 2020

Chemgas Holding Corporation începe concedierea colectivă a celor 550 de angajați

Programată inițial pentru data de 24 noiembrie a.c., procedura de concediere colectivă a celor 550 de angajați ai Chemgas Holding Corporation, firma care controlează Combinatul Chimic din Slobozia, va începe la sfârșitul acestei săptămâni. Curtea de Apel București a dispus intrarea în faliment a societății pentru datorii de 502,5 milioane de lei!

Comisie întrunită la Prefectura Ialomița
La finalul lunii octombrie a.c., repre­zentanții societății Chemgas Holding Corporation au solicitat o serie de dezbateri oficiale în cadrul Comisiei de Dialog Social a Prefecturii Ialomița. În... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2020, 17:05 (7635 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

7 medalii la cadeți, 1 la tineret

Lupte libere, CS Amara

7 medalii la cadeți, 1 la tineret

Luptătorii CS Amara nu se dau bătuți nici în perioadele dificile pentru sport, cum este cea pe care tocmai o traversăm. Conduși de inimosul antrenor Marian Moraru, tinerii sportivi ialomițeni au parti­cipat la Campionatul Național pentru Cadeți și Luptători sub 23 de ani, organizat la Constanța în perioada 27-29 noiembrie 2020. Luptătorii amăreni au dat frâu liber tehnicii și s-au întors cu 8 medalii care s-au adăugat bogatului lor palmares.

Încă un «Aur» pentru Nicoleta Cel mai strălucitor rezultat a fost obținut de multipla campioană națională Nicoleta Băjan. Firește, nu a fost o... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2020, 12:25 (2910 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Săracii din zona de Vest a Ialomiței, hrăniți doar la restaurantele lui Babagianu

Afacere de familie cu bani europeni

Săracii din zona de Vest a Ialomiței, hrăniți doar la restaurantele lui Babagianu

Uniunea Europeană a decis ca anul acesta să ofere persoa­nelor defavorizate, în locul pachetelor cu mâncare, tichete sociale electronice cu care oamenii să poată merge la restaurant și să-și cumpere mâncare caldă. Oportună la prima vedere, ideea a demonstrat încă o dată cum «băieții deștepți» reușesc să pro­fite făcând afaceri cu statul. 3 din cele 10 restaurante selectate să facă parte din acest program din Ialomița sunt la Urziceni și se află în administrarea fa­miliei lui Gheorghe Babagianu, actualul șef al Cancelariei Prefecturii Ialomița. «Am fost selectați datorită se­riozității cu care lucrăm... Da, sunt res­taurantele familiei!» a declarat acesta.

Sprijin pentru 5800 de beneficiari... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2020, 10:10 (14914 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a transformat în focar de COVID-19­

Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a transformat în focar de COVID-19­

bonus: Ialomița, județul cu 3 spitale suport COVID-19

Evoluția epidemiologică la nivelul munici­piului Slobozia pare scăpată de sub control. În ciuda măsurii de carantinare a orașului, rata de incidență a cazurilor continuă să crească. De la o zi la alta, apar noi focare de boală. La momentul de față, cel mai mare este la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, acolo unde esti­mările arată că aproximativ 100 de angajați din cei peste 800 sunt confirmați pozitiv la testul pentru depis­tarea SARS-CoV-2. Deși nimeni nu o recunoaște oficial, proble­me sunt și la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița, unde mai multe cadre me­dicale s-au îmbolnăvit de COVID-19. Situația de la Ambulanță este cu atât mai delicată având în vedere că asistenții instituției... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2020, 10:55 (24240 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile solicită prelungirea carantinei la Slobozia cu încă 7 zile

Autoritățile solicită prelungirea carantinei la Slobozia cu încă 7 zile

UPDATE: DSU a aprobat prelungirea perioadei de carantină

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a solicitat în cadrul ședinței de joi, 26 noiembrie a.c., prelungirea măsurii de carantinare pentru municipiul Slobozia cu încă 7 zile. Solicitarea a fost trimisă către Departamentul pentru Situații de Urgență care urmează să adopte o decizie în acest sens. Dacă va fi aprobată, măsura intră în vigoare începând cu data de vineri, 27 noiembrie a.c., de la ora 00,00. Solicitarea autorităților din Ialomița a fost făcută ca urmare a creșterii ratei de incidență a cazurilor de infectare cu COVID-19. Estimările arată faptul că Slobozia se apropie de un indice de 9/1000 de locuitori.

UPDATE... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2020, 15:30 (10046 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Teste PRO gratuite pentru voturi

#Laurențiu Abaza se pensionează

Teste PRO gratuite pentru voturi

bonus: Mocioniu, al treilea din stânga

Așa cum știți, probabil, Luciferul Neacșu de la PRO România a testat gratuit 100 de slobozeni din Slobozia, în plină perioadă de carantină. Rezultatele acțiunii (după unii 6%, după alții 4%...) i-au oferit Luciferului Național ocazia de a susține public că PRO România are soluția ieșirii din pandemie. Declarăm public acest demers politic învelit în blană de oaie drept cea mai bine camuflată «mită electorală» din câte am văzut noi vreodată. Și am văzut câteva la viața noastră, unele chiar din mâna domnului Neacșu...

Una este dr Adina, nevasta lui Cataramă Joi, 19 noiembrie ... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2020, 18:05 (7378 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 33 de copii obligați să trăiască permanent în grija Statului

Ialomița are 33 de copii obligați să trăiască permanent în grija Statului

O statistică a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița privind adopțiile, arată că instituția are în evidențe 33 de copii pe care nicio familie nu-i dorește. Ceea ce-i alungă pe potențialii părinți sunt bolile de care aceștia suferă. Așa se face că micuții sunt condamnați să trăiască în grija statului până la 18 ani, după care trebuie să se descurce singuri.

Cazuri fără speranță Adopțiile copiilor instituționalizați reprezintă o șansă pe care aceștia o au pentru a se bucura de căldura unei familii. Funcționarii statului recunosc însă că această șansă... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2020, 13:10 (4294 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fortuna în galben-albastru

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FCU Craiova 0-0

Fortuna în galben-albastru

Sâmbătă, 21 noiembrie a.c., la Slobozia a venit liderul Ligii Secunde, FCU Craiova. Pentru Unirea a fost o confruntare extrem de dificilă, cu o echipă oaspete agresivă, care a ratat numeroase ocazii de a înscrie. Râul, ramul, dar mai ales barele porților ne-au fost prietene și au făcut front comun cu ialomițenii, zeița Fortuna îmbrăcând tricoul galben-albastru. Norocul ține de cele mai multe ori cu cei curajoși, iar elevii lui Enache Costea au dat dovadă de mult curaj în apărare. Rezultatul final a venit ca un balsam pe rana produsă de neprezentarea dubioasă a Slatinei de la mijlocul săptămânii. Unirea rămâne deasupra liniei retrogadării și beneficiază de o pauză care o va scăpa, în sfârșit... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 17:40 (2743 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Dezlănțuiți înainte de vacanță

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-CSM Oltenița 4-1

Dezlănțuiți înainte de vacanță

Recolta Gheorghe Doja a făcut contra celor de la CSM Oltenița cel mai bun meci din acest sezon, arătând că echipa a progresat considerabil. Marius Milea i-a trimis în teren din primul minut pe Băluță-Toma, David, Manole-Petre, Alexe, Mihalașcu, G. Cositoru, Andrei-Scurtu, Anton. Au mai intrat Popescu, Stroe, Milotin și Zaharia. Recolta a început în forță și, în minutul 8, Radu Andrei a fost faultat în careu. Specialistul în lovituri de pedeapsă, Valentin Toma, a transformat, iar ialomițenii au trecut în avantaj. De altfel, Doja a fost în permanență la butoane, ratând numeroase ocazii, așa cum se întâmplă aproape mereu. Următorul gol a venit în partea secundă, dar de data aceasta în poarta lui... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 17:05 (3159 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Casa de Pensii Ialomița înregistrează lunar 50 de dosare noi de pensionare anticipată

Casa de Pensii Ialomița înregistrează lunar 50 de dosare noi de pensionare anticipată

Propunerea legislativă a Parla­mentului României care vizează pensionarea cu 2 ani mai devreme a persoanelor care locuiesc în zone poluate se adresează doar celor care își manifestă intenția de a ieși la pensie anti­cipat. Conform datelor Casei Județene de Pensii Ialomița, la nivelul județului nostru, lunar, se pensionează anticipat peste 50 de persoane.

Sprijin pentru pensionari La începutul lunii septembrie 2020, Parlamentul României a trimis spre promulgare Președintelui un act normativ care prevede pensionarea cu 2 ani mai devreme pentru persoanele care locuiesc în zone poluate... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 14:10 (5024 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Recruții administrației ialomițene după prima lună de mandat

Recruții administrației ialomițene după prima lună de mandat

Administrația ialomițeană are 28 de edili noi. Noi e un fel de-a spune. Unii dintre primarii care au tras lozurile câștigătoare la Alegerile din 27 septembrie 2020 au mai fost prin primării. Și n-au plecat de buni... Pe alții, comuni­tă­țile i-au regretat. Mai sunt și cei care n-au scăpat de gura partidelor, de obligații... Dar există o categorie de primari cu adevărat noi, care n-au făcut până acum administrație. Tineri sau în floarea vârstei, independenți sau afiliați la partide noi, aceștia au un numitor comun: naivitatea administrativă. O naivitate pe care, la o lună de la preluarea mandatului, și-au păstrat-o aproape intactă. Am decis să le preluăm declarațiile, ca imagine a unei stări de... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 10:05 (5402 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ialomița primari

Miercuri 24 Iun 2026
300 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Subvenții de pînă la 750 de lei pentru angajatori

Angajatorii din Ialomița care caută forță de muncă în rîndul absolvenților promoției 2015 pot primi sprijin de la stat. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că aceștia ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2016, 17:45
(7184 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR a efectuat primele plăți din PNDR 2014-2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a efectuat primele plăți aferente Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR 2020). Beneficiarii care au primit efectiv fonduri europene nerambursabile ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2016, 16:20
(4366 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tîlhari arestați

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au reținut luni, 1 ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 18:50
(4940 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 46,253 milioane de lei, de recuperat la bugetul de stat

Administrația  Județeană a Finanțelor Publice lalomița informează că arieratele rămase de recuperat la bugetul general consolidat, la 31.12.2015, sînt de  46,253 milioane de lei, cu 7,5% mai mici ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 18:10
(7579 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu la un adăpost de porumbei

În urma unui apel telefonic primit în după-amiaza zilei de luni, 1 februarie 2016, pompierii au fost solicitați să intervină pentru îndepărtarea mai multor țigle de la bazia acoperișului unui bloc, situat ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 17:45
(6279 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Slobozia: Accident pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de luni, 1 februarie 2016, pe raza municipiului Slobozia. În jurul orei 8,00, un bărbat în vîrstă de 35 de ani, ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 17:15
(3450 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Jandarmeria Ialomița are heraldică proprie

Jandarmeria Ialomița are heraldică proprie

Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița i s-a aprobat folosirea heraldicii proprii, în conformitate cu Monitorul Oficial nr. 63 din 28 ianuarie 2016. Însemnul heraldic al Inspectoratului de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 16:25
(4065 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii măsurilor compensatorii de dezvoltare rurală aplicabile pe terenuri agricole-Campania 2015, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 16:10
(9729 vizualizări - 0 comentarii)


Întîlnire de lucru organizată de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a organizat, vineri, 29 ianuarie 2016, întîlnirea de lucru dintre reprezentanții Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale și cei ai Asociației Române ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 15:45
(8143 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR întâlnire


Grindași: A intrat cu căruța în mașină

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 30 ianuarie a.c., cu privire la faptul că pe raza satului Grindași s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 34 de ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 15:25
(3594 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 54000 de lei, 9 permise reținute

În acest sfîrșit de săptămînă, 29-31 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 14:55
(5259 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: A furat din curtea unui consătean

Polițiștii cercetează un tînăr, de 30 de ani, din comuna Munteni Buzău, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, în cursul nopții de 30/31 ianuarie a.c., tînărul ar fi pătruns în ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 14:20
(6723 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Sinești, arestat pentru contrabandă

În cursul zilei de sîmbătă, 30 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Poliției Municipiului Urziceni și Secției Rurale Coșereni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 13:10
(3941 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Opt persoane, cercetate pentru braconaj

Slobozia: Opt persoane, cercetate pentru braconaj

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase cercetează opt ialomițeni, cu vîrste cuprinse între 39 și 65 de ani, întrucît duminică, 31 ianuarie a.c., au fost depistați în timp ce vînau ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 12:25
(4799 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Măcrișului: I-a furat doi porci în plină zi

O tînără de 21 de ani, din comuna Valea Măcrișului, a sesizat Poliția sîmbătă, 30 ianuarie 2016, cu privire la faptul că, în cursul zilei, persoane necunoscute i-au sustras două porcine. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 11:10
(6517 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 29-31 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 10:10
(4529 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de muncă la Urziceni

Un bărbat de 39 de ani a murit după ce o bucată de metal s-a prăbușit peste el și i-a strivit capul. Cu ajutorul unui aparat cu autogen, omul încerca să taie o placă metalică, accidentul producîndu-se în ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2016, 20:15
(7849 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Produse lactate confiscate

În perioada 25-29 ianuarie 2016, inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au demarat un control tematic ce a vizat procesarea laptelui crud, precum și comercializarea ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2016, 18:50
(7817 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Înșelăciune pe internet

O tînără de 23 de ani, din Slobozia, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost victima unei înșelăciuni. Concret, aceasta le-a explicat polițiștilor faptul că a comandat de pe internet un telefon ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2016, 17:25
(4601 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două persoane rănite

Miercuri, 27 ianuarie 2016, pe raza județului Ialomița s-au produs două evenimente rutiere, soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,00, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 17:40
(3948 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Tineri hoți din locuințe, prinși de polițiști

Polițiștii Secției Rurale Stelnica cercetează doi tineri, de 18 și 15 ani, ambii din Bordușani, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt calificat și tăinuire, în funcție de participația fiecăruia ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 17:05
(5499 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»: «Și eu comunic corect!»

În cadrul proiectului cultural-educațional «Și eu comunic corect!», încheiat între Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Centrul județean de resurse educaționale Ialomița, vineri, 29 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 16:50
(6122 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean prins la braconaj

Polițiștii Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase cercetează un bărbat, de 47 de ani, din Fetești, sub aspectul comiterii infracțiunii de braconaj cinegetic. Bărbatul a fost depistat pe fondul ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 15:45
(4934 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de carte și fotografie la Biblioteca Județeană

Joi, 28 ianuarie 2016, la orele 11,30, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va organiza un eveniment cultural, în parteneriat cu Facultatea de Arhitectură a Universității «Spiru Haret» din ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 14:40
(5250 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 49000 de lei în 48 de ore

Peste 180 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii rutieri în cadrul acțiunilor organizate luni și marți, 25/26 ianuarie 2016. Astfel, polițiștii rutieri au acționat pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 13:40
(3912 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără rănită într-un accident rutier

Miercuri, 27 ianuarie a.c., Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 12:30
(3449 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Viața și opera lui Mozart, prezentate la Slobozia

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia propune joi, 26 ianuarie 2016, de la orele 13,00, o incursiune în viața și opera marelui muzician Wolfgang Amadeus Mozart. Prin acest eveniment, reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 12:10
(3947 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: S-a răsturnat cu mașina și a fugit de la locul accidentului

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ102H, pe direcția Miloșești-Reviga, se află un autoturism răsturnat în afara părții carosabile, iar în zonă nu se află nicio persoană. Oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 11:50
(3113 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Condițiile de acordare a subvenției la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că, pînă la 1 februarie 2016 (inclusiv), la sediul instituției din Slobozia, bdul Chimiei ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 10:05
(6307 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 15 permise auto reținute, amenzi de peste 62000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 22-24 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 19:25
(10123 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...