Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița extinde termenele de implementare ale proiectelor europene

Consiliul Județean Ialomița extinde termenele de implementare ale proiectelor europene

Consiliul Județean Ialomița a aprobat «extinderea terme­nelor de implementare» pentru 7 dintre cele 12 pro­iecte de investiții finanțate din fonduri europene. Extinderea acestor termene nu afec­tează valoarea actualizată a contractelor sau obligațiile asumate de către administrația județeană. Oficialii județeni susțin că, până la sfârșitul anului în curs, vor fi finalizate toate cheltuielile eligibile din cadrul acestor proiecte.

O decizie unanimă Consiliul Județean Ialomița a adoptat vineri, 17 noiembrie 2023, în cadrul unei ședințe extraordinare, 7 proiecte de hotărâri care vizează... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2023, 11:40 (9571 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Meritau mai mult

Fotbal, Liga a II-a, Concordia Chiajna-Unirea Slobozia 0-0

Meritau mai mult

După cele 90 de minute de la Chiajna, un lucru e clar ca lumina nocturnei: Unirea Slobozia a fost, de departe, echipa mai bună. Au avut inițiativa, au trecut, cel puțin în prima repriză, de mai multe ori pe lângă gol și nu s-au lăsat intimidați, nici acum, de numele sonore din echipa Chiajnei. Antrenorul Adrian Mihalcea a mizat, în jocul de la Chiajna, pe următorii jucători: Rusu-Ibrian, Lazăr, Pospielov, Toma-Coadă, Pacionel-Dorobanțu, Ekollo (Zukanovic '58), Vlăsceanu-Afalna (Atanase '88). Unirea se așează din start în terenul ilfovenilor, iar în minutul 7 apare prima ocazie. Vlăsceanu scapă pe partea stângă și îi centrează, în careu, lui Dorobanțu care trage bine, la colțul scurt, dar portarul... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2023, 10:30 (2215 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Danii bugetare de 500000 de lei pentru bisericile județului

Ședința Consiliului Județean Ialomița

Danii bugetare de 500000 de lei pentru bisericile județului

bonus: Conacul Bolomey va costa 38,3 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița se întrunește miercuri, 29 noiembrie 2023, în cadrul unei ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței figurează, printre altele, un proiect de hotărâre prin care se alocă 500000 de lei pentru 9 dintre bisericile județului Ialomița.

Cine împarte, parte face Administrația județeană susține activ parohiile județului Ialomița. Pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Județean de miercuri, 29 noiembrie a.c., figu­rează un proiect de hotărâre care vizează alocarea a 500000 de lei pentru 9 dintre parohiile județului. Banii sunt alocați pentru lucrări de întreținere... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2023, 12:35 (14468 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor cere terenul de sub Catedrala «Înălțarea Domnului»

Vot în Consiliul Local Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor cere terenul de sub Catedrala «Înălțarea Domnului»

Marți, 28 noiembrie 2023, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat o serie de 35 de proiecte de hotărâri. Printre acestea se numără și cel prin care Episcopia Sloboziei și Călărașilor solicită «trasmi­terea fără plată» a terenului de sub Catedrala «Înălțarea Domnului». De asemenea, Consiliul Local a mai supus aprobării plenului un studiu de fe­zabilitate pentru o investiție de 1 milion de lei necesară realizării utilităților pentru noul bloc ANL de pe strada George Enescu.

Vot cu frică de Dumnezeu Consiliul Local... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2023, 18:45 (15250 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cartier rezidențial de 12,5 hectare pe DN2A

Proiect imobiliar-mamut la Slobozia

Cartier rezidențial de 12,5 hectare pe DN2A

Administrația locală a lansat în dezbatere publică un proiect imobiliar-mamut care ar putea fi dezvoltat în zona de Vest a orașului, în imediata vecinătate a DN2A. Proiectul va fi supus aprobării Consiliului Local după expirarea termenului legal și poate fi consultat la nivelul instituției. Investiția este susținută de către firma Lucmar Imobiliare SRL care, la rândul său, caută investitori dis­puși să susțină această investiție.

Un cartier independent energetic Administrația locală din Slo­bozia susține un proiect imobi­liar-mamut care presupune construirea unui întreg cartier. Conform... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2023, 16:20 (11461 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea va ierna în «Top 4»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Unirea va ierna în «Top 4»

Meciul dintre Concordia Chiajna și Unirea Slobozia a constituit epilogul etapei a 14-a din campionatul Ligii a II-a. Partida s-a desfășurat după în­chiderea ediției ziarului nostru, iar amănunte despre rezultat și cele întâmplate găsiți pe independentonline.ro Chiar și în lipsa rezultatului din meciul de la Chiajna, putem trage ceva concluzii. După 13 etape, echipa noastră ocupă locul 3, cu 27 de puncte. În etapa a 14-a, Gloria Buzău a învins CSC Dumbrăvița și a ajuns la 25 de puncte. În schimb, ocupanta locului 5, CS Mioveni, a pierdut acasă, cu Metaloglobus București, și rămâne pe locul 5, cu 23 de puncte. Așadar, indiferent ce va face Unirea Slobozia în ultimele două etape din 202... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2023, 15:50 (3349 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Play-off, doar printr-o minune

Fotbal, Liga a III-a, CS Afumați-Recolta Gheorghe Doja 7-2

Play-off, doar printr-o minune

S-a scurs și etapa a 14-a din actualul sezon de Liga a III-a. A fost penultimul meci din acest an la nivelul celui de-al treilea eșalon, partidă pe care Recolta Gheorghe Doja greu o va uita. Și nu din pricina rezultatului final, conturat de altfel în ultimele 10-12 minute, ci pentru cele întâmplate până ca avansul ilfovenilor să ia proporții. Față de eșecul cu Progresul Fundulea, la Afumați a fost o înfrângere normală, adversara fiind liderul seriei a 3-a și una dintre principalele candidate la promovare. A fost, totodată, al cincilea meci consecutiv al ialomi­țenilor fără victorie și aceasta chiar îngrijorează. Iar play-off-ul este tot mai departe...

În poartă, Adrian Răduca... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2023, 13:35 (2529 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Seria Est, mai complicată decât Seria Vest

Fotbal, Liga a IV-a

Seria Est, mai complicată decât Seria Vest

Sâmbătă, 25 noiembrie 2023, s-a disputat etapa a 15-a din cadrul Ligii a IV-a Ialomița. De data aceasta a fost cu noroc, partidele disputându-se cu câteva ore înainte de urgia pe care natura ne-a servit-o. În Seria Vest, apele par să se limpezească. Așa cum ne aș­teptam, FC Rovine și-a luat lejer 3 puncte cu Unirea Ion Roată. În derby-ul seriei, Înfrățirea Jilavele a trecut de Recolta Bărcănești și este foarte aproape de play-off. Urziceniul și Axintele au câș­tigat, iar Victoria Munteni Buzău a realizat scorul etapei și a revenit în lupta pentru pri­mele 4 locuri. FC Rovine ră­mâne lider detașat, cu 39 de puncte. Pe locurile 2 și 3 sunt FC Urziceni și Înfrățirea Jilavele, cu câte 31... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2023, 12:05 (2879 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Marin Stelică Petre, remarcatul «Cupei Riposta»

Scrimă

Marin Stelică Petre, remarcatul «Cupei Riposta»

La finele săptămânii precedente, s-a desfășurat «Cupa Riposta», competiție tradițio­nală de scrimă, care a adunat la start 87 de sportivi din 5 țări. Marin Stelică Petre este ulti­mul nume propus de profesorul Marin Cruțu pentru viitorul scrimei ialomițene și al celei naționale. Micuțul sabrer ialomițean, legitimat la CSS Slobozia, a fost printre remarcații «Riposta Cup», categoria «U12». Stelică s-a clasat pe locul 6, fiind primul în ierarhia sabrerilor români, prezenți la această competiție. Mai mult, Petre Marin Stelică a reușit să se claseze pe locul 8 la categoria «U14», în ciuda diferenței evidente de vârstă față de o bună parte dintre adversari. Așadar, după Iulian Teodosiu, George Dragomir... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2023, 10:20 (2364 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Utilaj de măturat de 200 mii de euro, achiziționat de DADP Slobozia

Utilaj de măturat de 200 mii de euro, achiziționat de DADP Slobozia

Administrația locală continuă campania de dotare a Direcției de Administrare a Domeniului Public cu utilaje de măturat stradal. Recent, firma a achiziționat un utilaj de măturat stradal în valoare de 200 mii de euro. Conform datelor tehnice, utilajul poate înlocui munca a 50 de oameni.

Cu răbdarea treci marea În toamna anului 2022, ad­ministrația locală a decis să preia serviciul de măturat stradal asi­gurat până la acel moment de Polaris M Holding. Decizia a obligat Primăria Slobozia să investească în utilaje performante, capabile să asigure măturatul stradal. Recent, pe lângă cele... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2023, 13:55 (6845 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Datorii de peste 550 milioane de lei pe care Fiscul ialomițean nu le poate recupera

Datorii de peste 550 milioane de lei pe care Fiscul ialomițean nu le poate recupera

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a dat publi­cității un raport privind activitatea în ceea ce privește înca­sarea taxelor locale. Documen­tul oficial cuprinde și informații în ceea ce privește va­loarea datoriilor pe care instituția trebuie să le încaseze. Acestea sunt de 680 milioane de lei, din care peste 550 mi­lioane de lei sunt considerate debite ce nu pot fi recuperate. Fiscul invocă, în același document oficial, mai multe cauze care împiedică instituția să colecteze sumele restante.

Datorii de sute de milioane de lei, nicio soluție Locurile fruntașe pe care... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2023, 10:05 (17220 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podul peste lalomița de la Buești, în procedură de licitație

Podul peste lalomița de la Buești, în procedură de licitație

Podul de la Buești peste râul Ialomița este cu un pas mai aproape de a deveni realitate. Procedura de licitație pentru atribuirea acestei investiții se află în faza de evaluare a ofertelor. Valoarea investiției este de 10 milioane de lei fără TVA.

În linie dreaptă La 31 octombrie 2023, administrația din Buești a deschis ofertele firmelor înscrise în licitația pentru construirea podului de la Buești peste râul Ialomița. În cadrul licitației s-au înscris trei asocieri de firme. În cadrul uneia dintre aceste asocieri fi­gurează și OYL Company Holding AG, singura firmă din Ialomița înscrisă... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2023, 16:40 (12237 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Împrumut de 2,8 milioane de lei pentru finanțarea investițiilor de la Amara

Împrumut de 2,8 milioane de lei pentru finanțarea investițiilor de la Amara

Administrația locală din Amara a cerut Consiliului Local să aprobe un împrumut de 5,39 milioane de lei pentru finanțarea investițiilor aflate în derulare. Suma, susține primarul Alin Sandu, reprezintă strict valoarea cofinanțărilor care ar trebui asigurate de către administrația locală.

Un împrumut necesar Administrația locală din Amara a solicitat vineri, 17 noiembrie 2023, în cadrul unei ședințe extraordinare de îndată, aprobarea unui împrumut în va­loare de 5,39 milioane de lei pentru asigurarea cofinanțărilor locale în cadrul proiectelor de investiții aflate în derulare la nivel... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2023, 11:40 (10388 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

4 locuri de joacă modernizate la Țăndărei

4 locuri de joacă modernizate la Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei a anunțat fina­lizarea a 4 locuri de joacă pentru copii la nivelul orașului. «Această inițiativă reflectă angajamentul nostru față de dezvoltarea armonioasă a comunității prin oferirea unor spații recreative sigure!» a declarat public primarul Cristian Roman.

În fiecare zi câte puțin Investițiile administrației din Țăndărei în infrastructura rutieră sunt dublate de cele în locurile de joacă pentru copii. Încă din anul 2020, administrația locală a susținut activ acest tip de investiții, finanțate din bugetul local al localității. Săptămâna trecută, primarul... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2023, 13:25 (2584 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție în valoare de 3,36 milioane de lei la Săveni

Investiție în valoare de 3,36 milioane de lei la Săveni

Comuna Săveni se aliniază ad­ministrațiilor locale care investesc în producția de «energie verde». La începutul acestei luni, adminis­trația locală a anunțat debutul proiectului «Instalare panouri fotovoltaice pentru producere de energie regenerabilă pe clădirile publice și iluminatul public din comuna Săveni, Județul Ialomița». Contractul de finanțare între comuna Săveni și Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a fost semnat în luna mai a acestui an.

«Energie verde» pentru încă o comună Comuna Săveni și Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene au semnat pe 30 mai... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2023, 10:20 (4886 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul angajaților «navetiști»

Ialomița, județul angajaților «navetiști»

Potrivit unei statistici oficiale a Institutului Național de Statistică, Ialomița este al șaselea județ din țară cu cei mai mulți angajați care fac zilnic naveta pentru a ajunge la serviciu. Un sfert dintre aceștia, susțin oficialii INS, își desfășoară activitatea în localități din afara județului. Bucureștiul sau Constanța sunt orașele care atrag forța de muncă din Ialomița.

Lucrători «mobili» Estimările oficiale arată faptul că în județul Ialomița există peste 40 mii de persoane care sunt angajate. Aproximativ 40% dintre ialomițenii care au serviciu trebuie să facă zilnic naveta pentru... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2023, 13:50 (8646 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

SNIF Ialomița, prima instituție din țară care a ieșit la pensie

SNIF Ialomița, prima instituție din țară care a ieșit la pensie

SNIF Ialomița este prima instituție a Statului Român care a ieșit la pensie. Care SNIF? Care pensie? Nu vă grăbiți! Să le luăm pe rând... SNIF înseamnă Societatea Națională de Îmbunătățiri Funciare și este una dintre instituțiile autofinanțate ale statului. Pentru că SNIF este singurul operator de stat specializat în mentenanța, întreținerea și repararea sistemelor de irigații. Numai că este în pragul falimentului de prin 2008. Și tot cam de pe-atunci, din instituție s-a ales praful. Doar că fi­lialele ei au funcționat bine-mersi până mai deunăzi. Până mai deunăzi în Ialomița, vrem să spunem, unde era condusă de Vasile Florea. Pe personaj îl cunoașteți, că vi l-am prezentat în urmă cu vreo 10... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2023, 10:10 (14476 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Cantemir 9» merge mai departe

Investiții prudente pe piața imobiliară locală din Slobozia

«Cantemir 9» merge mai departe

În iulie 2021, firma Premier Residencial SRL anunța o investiție de 6 milioane de euro în 4 blocuri moderne la Slobozia. După 2 ani de așteptare, primul bloc a fost predat, iar al doilea se construiește fără sincope. «Construim pentru că ne place să lăsăm în urma noastră lucruri bine făcute!» declară Ștefan Țintă, consilier local și unul dintre asociații din cadrul acestui proiect.

O bijuterie de cartier «Cantemir 9» a fost proiectat pentru a schimba radical imaginea viitorului Cartier. Iar apoi a devenit o provocare în condițiile în care prețurile materialelor de construcții au blocat... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2023, 14:10 (5734 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bărbulești: Bunici traficanți de droguri, arestați la solicitarea DIICOT Ialomița

Bărbulești: Bunici traficanți de droguri, arestați la solicitarea DIICOT Ialomița

În urma unei acțiuni desfășuată la nivelul județului Ialomița, procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița au solicitat arestarea preventivă, pentru 30 de zile, în cazul a două persoane, domiciliate în Bărbulești, acuzate de «trafic de droguri». Bunici a 12 nepoți, aceștia ar fi creat o adevărată rețea de vânzători de substanțe interzise cu ajutorul minorilor.

Cercetările continuă
Cele două persoane reținute la Slobozia miercuri, 22 noiembrie a.c., sunt soț și soție și bunici a nici mai mult, nici mai puțin de 12 nepoți. Se pare că aceștia i-ar fi folosit pe minori la vânzarea... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2023, 10:30 (8624 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Juriștii Direcției de Sănătate Publică Ialomița pierd procesele intentate instituției

Juriștii Direcției de Sănătate Publică Ialomița pierd procesele intentate instituției

În urma controalelor efectuate în spitalele din județul Ialomița, în 2022 și în 2023, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a dispus sancționarea contravențională a peste 20 de cadre medicale. Asistentele s-au adresat ulterior instanțelor de judecată, iar magistrații le-au dat dreptate. Astfel, amenzile au fost transformate fie în avertismente, fie au fost complet anulate. În unele sen­tințe, judecătorii au explicat faptul că modul de sancționare a fost «exagerat».

Amenzi desființate în instanță În baza dispozițiilor trasate de Ministerul Sănătății și Institutul Național de Sănătate... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2023, 09:50 (14271 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Încarcerat

Polițiști din cadrul structurilor Urziceni, Bărcănești și Axintele au acționat pe raza celor două comune, ocazie cu care, în satul Horia, au depistat un bărbat de 39 de ani, din localitate, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:05
(14717 vizualizări - 0 comentarii)


15000 de pachete de țigări, confiscate

Pe DN2, în parcarea aflată pe raza comunei Sinești, au fost depistați doi bărbați care transportau, fiecare cu cîte un autoturism, mai multe pachete de țigări fără documente legale de proveniență.
...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:04
(15846 vizualizări - 0 comentarii)


Pistoale deținute ilegal

În incinta unui local public situat pe DN 2 în municipiul Urziceni, punct de lucru aparținînd unei societăți comerciale din Capitală, au fost depistați trei bărbați, în vîrstă de 23, 26, respectiv 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:03
(14185 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan

Pe strada Digului, din Țăndărei, a fost depistat un localnic, în vîrstă de 31 de ani, în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în străinătate, aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. La testarea ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:45
(13673 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

În ultimele 24 de ore au fost identificați doi bărbați, în vîrstă de 53, respectiv 29 de ani, ambii domiciliați în Amara, suspectați că în perioada noiembrie 2009-februarie 2010 au sustras dintr-o locuință ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:37
(16606 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Începînd de vineri, 26 februarie a.c., la nivel național a fost declanșată acțiunea «SIGURANȚA», ce are drept scop implicarea a cît mai multe forțe de ordine în zonele cu risc criminogen, prinderea în flagrant ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:32
(16328 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat după ce a accidentat un pieton

În cursul zilei de joi, 25 februarie, în jurul orei 15.30, pe raza localității Buești s-a produs un accident de circulație din care a rezultat vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 37 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:24
(17904 vizualizări - 0 comentarii)


Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Joi, 25 februarie, o femeie de 49 de ani din comuna Movila a fost victima unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce conducea un autoturism, un bărbat, de 38 de ani, din Fetești nu a acordat prioritate ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:23
(19294 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună polițiști-jandarmi

În data de 25 februarie, pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței, în baza unui plan comun de acțiune, efective ale Poliției Orașului Țăndărei și Inspectoratului Județean de Jandarmi au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:21
(17404 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din Fetești și Urziceni, în atenția polițiștilor

Joi, 25 februarie, polițiștii au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar creșterea gradului de siguranță a elevilor. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:20
(15149 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM organizează cursuri de formare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează în anul 2010 mai multe cursuri de formare profesională. Potrivit reprezentanților instituției, șomerii sau persoanele interesate se pot înscrie ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 08:42
(20468 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot depune cererile pentru sprijinul pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează luni, 1 martie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 07:16
(15325 vizualizări - 0 comentarii)


Sînge donat de jandarmi

Miercuri, 24 februarie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a primit un apel umanitar din partea Poliției Slobozia, pentru ajutorarea mamei unui agent care are nevoie urgentă de o transfuzie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 18:32
(17115 vizualizări - 0 comentarii)


Restanțieri la eliberarea sau preschimbarea actelor de identitate

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Ialomița face apel la ialomițeni în vederea verificării termenului de valabilitate al actului de identitate. În cazul în care se constată că termenul de valabilitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 17:30
(15865 vizualizări - 0 comentarii)


La volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de miercuri, 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni l-au depistat pe un tînăr, de 19 ani, din Făcăeni, în timp ce conducea un autoturism, avînd dreptul de a conduce suspendat. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:49
(16168 vizualizări - 0 comentarii)


Radare, amenzi, permise suspendate

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe arterele județului pentru creșterea gradului de siguranță în traficul rutier. Acțiunile polițiștilor au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:37
(13923 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți arestați

Miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orei 10.00, agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de un bărbat de 43 de ani, din Slobozia, despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:31
(15540 vizualizări - 0 comentarii)


4 persoane urmărite, din care una internațional, depistate de polițiști

În ultimele 24 de ore, în cadrul acțiunilor desfășurate de polițiștii din structurile de investigații criminale, au fost identificate și reținute 4 persoane urmărite.
Astfel, în baza unui mandat european ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:22
(11960 vizualizări - 0 comentarii)


Microbuzele școlare, în atenția autorităților

Folosirea microbuzelor școlare în alte scopuri decît în a transporta elevii a devenit o obișnuință. Adesea mașinile sînt folosite în campaniile electorale sau în interesul personal, după bunul plac al autorităților ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 08:42
(11390 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 31 mii de fermieri au accesat aplicația online IPA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 31 mii de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația de suprafață în vederea depunerii cererii de plată ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 07:12
(14302 vizualizări - 0 comentarii)


77 de ani de protecție civilă

77 de ani de protecție civilă

Ziua Protecției Civile a fost marcată miercuri, 24 februarie 2010, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», în prezența elevilor de la diferite școli. Evenimentele au vizat ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 19:14
(14139 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Polițiștii ialomițeni anchetează activitatea infracțională a doi constănțeni, de 21, respectiv 28 de ani, suspectați de comiterea mai multor infracțiuni pe raza județului Ialomița. Cei doi au fost depistați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:02
(15564 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși în flagrant

Marți, 23 februarie, un cetățean, martor la producerea unui furt dintr-o mașină, a sesizat faptul că trei persoane necunoscute au sustras un acumulator de la un autoturism, după care au fugit înspre cartierul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:01
(11664 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

În cadrul activităților curente desfășurate în cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 23 spre 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat, la volanul unui autoturism, o persoană ce se afla ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:55
(15936 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o victimă

Miercuri, 24 februarie, în jurul orei 04,30, pe raza comunei Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu o victimă, un bărbat, în vîrstă de 35 de ani, din Rîșnov. Accidentul s-a produs ca urmare a ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14212 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurate marți, 23 februarie 2010, de către polițiștii din Orașul Fierbinți-Tîrg a fost depistat, la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, un tînăr de 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14313 vizualizări - 0 comentarii)


Nereguli constatate în trafic, sancționate de polițiștii rutieri

Marți, 23 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat în mai multe filtre și au efectuat controale pe arterele principale ale județului. Peste 120 de șoferi au fost sancționați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:41
(9231 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis la volan

Un bărbat de 47 de ani din Fetești a fost depistat de polițiști luni, 22 februarie a.c., în jurul orelor 19,40, în timp ce se deplasa pe strada Călărași din localitate la volanul unui autoturism cu numere ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18328 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru șoferii indisciplinați

Luni, 22 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele ialomițene pentru un trafic rutier mai sigur, precum și pentru prevenirea și combaterea neregulilor ce pot conduce la producerea ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18987 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:50
(14101 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...