Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mânăstirea Balaciu primește 154 hectare de pădure

Mediere administrativă

Mânăstirea Balaciu primește 154 hectare de pădure

Mânăstirea Balaciu va intra în posesia a 154 de hectare de pădure în zona localităților Balaciu și Sfântu Gheorghe. Decizia a fost amânată timp de mai mulți ani din cauza unor blocaje admi­nistrative. Rezolvarea conflictului a fost posibilă la intervenția Prefecturii Ialomița, care a organizat o în­tâlnire informală între părțile implicate. «Practic, situația e rezolvată. Așteptăm reprezentanții Direcției Silvice pentru a măsura suprafețele de pădure care urmează să fie retrocedate!» declară Viorel Trandafir, secretarul comunei Balaciu.

E și Prefectura bună la ceva Joi, 27 ianuarie... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2022, 14:50 (15837 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița se mută în containere

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița se mută în containere

Din cauza lucrărilor de modernizare care se desfă­șoară la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Ser­viciul Județean de Ambu­lanță Ialomița va fi relocat. Astfel, în timp ce perso­na­lul administrativ va fi mutat în sediul unei societăți comerciale din Slobozia, medicii și asistentele își vor desfășura activitatea în 6 containere ce vor fi amplasate în curtea din spate a Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Activitate desfășurată în containere Modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia și Ambulatoriului Integrat au determinat mutarea instituțiilor care își desfășurau... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2022, 10:10 (12469 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Centru de evaluare COVID-19 la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Centru de evaluare COVID-19 la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

În cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia funcțio­nează singurul Centru de eva­luare COVID-19 operațional din județul Ialomița. Entitatea sanitară a fost creată pentru a minimiza presiunea pusă pe cadrele medicale ale unității. «Pacienții beneficiază de consultații medicale și sunt internați în spital doar dacă medicii Centrului consideră că este necesar...» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Investigații medicale pentru pacienții COVID-19 La nivelul județului Ialomița există 4 Centre de evaluare COVID-19, însă operațional, deocamdată... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2022, 14:05 (10619 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cadre medicale în pericol din cauza nepăsării jandarmilor

Anchetă internă în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița după un scandal la Spitalul Urziceni

Cadre medicale în pericol din cauza nepăsării jandarmilor

Reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au deschis o anchetă internă după ce 4 subofițeri sunt acuzați că nu au intervenit să aplaneze un conflict, deși au fost solicitați în acest sens. Scandalul a fost provocat în incinta Spitalului Municipal Urziceni de către un grup de romi recalcitranți. «Jandarmii au venit și se uitau la medici și asistente cum se rugau de scanda­lagii să-i lase în pace!» susțin oficialii unității medicale. În cauză, poli­țiștii au deschis un dosar penal pentru «tulburarea ordinii și liniștii publice».

Filmul unui scandal Pe data de 18 ianuarie... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2022, 09:55 (4855 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ambulatoriul Integrat al Spitalului Fetești a fost inaugurat

Ambulatoriul Integrat al Spitalului Fetești a fost inaugurat

bonus: Centru multifuncțional pe bani europeni

Investiție în Sănătate la Fetești. Administrația locală a inaugurat joi, 20 ianuarie a.c., Ambulatoriul Integrat al Spitalului Municipal «Anghel Saligny». Construit cu fonduri europene, proiectul are o valoare de 10,6 milioane de lei și reprezintă prima inițiativă de acest gen realizată în județul Ialomița încheiată cu succes.

Fonduri europene pentru Sănătate Ambulatoriul Integrat al Spitalului Municipal din Fetești a fost inclus în proiectul «Extinderea și dotarea cu echipamente medicale a Ambulatoriului din structura Spitalului Municipal „Anghel Saligny“-Fetești», care a obținut finanțare... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2022, 16:20 (11274 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandalul locurilor de parcare din Slobozia

Scandalul locurilor de parcare din Slobozia

Cetățenii orașului Slobozia reclamă faptul că administrația locală încheie noi contracte pentru locurile de parcare înainte de expirarea celor vechi. Oficialii Primăriei susțin că este «o problemă de soft» care urmează să fie rezolvată. O posibilă soluție ar fi construirea a două par­cări noi, cu o capacitate de 400 de locuri. «Sunt probleme pe care le moștenim de la vechea administrație... Din păcate, nu le putem rezolva peste noapte! Cetățenii sunt îndreptățiți să ne amenințe cu instanța. Încercăm să remediem problemele apărute în ultimele luni!» declară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Zeci de cetățeni nemulțumiți... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2022, 11:05 (43925 vizualizări - 54 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Bloc social, abandonat de autorități

Slobozia: Bloc social, abandonat de autorități

De mai bine de 15 ani, blo­cul de locuințe sociale admi­nistrat de Primăria Slobozia, din imediata apropiere a fostei Școli Speciale Nr. 13, în prezent Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu», așteaptă să fie reabilitat. Din cauza posibilită­ților reduse pe care le au, oamenii acceptă să trăiască în condiții greu de suportat. Admi­nistrația locală are în plan să înființeze noi locuințe sociale, însă este nevoie de timp pentru ca demersul să poată fi realizat.

Vor condiții mai bune Mizerie, miros greu de igrasie, frig, uși și geamuri sparte. Acestea sunt condițiile în care beneficiarii... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2022, 10:10 (5654 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Biserica «verde» din Țăndărei

Biserica «verde» din Țăndărei

În 2013, când a instalat panourile fotovoltaice pe acoperișul Bisericii «Sfântul Ierarh Spiridon» din Țăndărei, preotul Marian Pătârlăgeanu era primul din România care făcea acest tip de investiție. Acum, la 8 ani distanță, culege primele roade.

Virtutea răbdării Biserica «Sfântul Ierarh Spiridon» din Țăndărei e singura biserică din Ialomița care a instalat pe acoperiș panouri fotovoltaice. În 2013, când a fost târnosită biserica, era singura din țară. Preotul Marian Pătârlăgeanu își amintește că a avut nevoie de multă răbdare ca să poată realiza investiția: «Am ales soluția asta pentru... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2022, 14:40 (10415 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciuni de «înșelăciune» în cazul CAR Învățământ Slobozia

Suspiciuni de «înșelăciune» în cazul CAR Învățământ Slobozia

Faptele reținute în dosarul penal deschis în vara anului trecut la Poliția Municipiului Slobozia, în baza plângerilor înaintate instituției de către deponenții CAR Învățământ, s-au schimbat. Ancheta s-a mutat la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, oamenii legii precizând faptul că în acest dosar există suspiciuni cu privire la comiterea infracțiunii de «înșelăciune». Inițial, polițiștii au instrumentat dosarul sub acuzația de «neglijență în serviciu». În paralel cu ancheta oamenilor legii, pe rolul instanțelor din Ialomița se înregistrează tot mai multe acțiuni civile, prin care oamenii nemulțumiți speră să-și primească... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2022, 10:05 (8210 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liviu Ionescu și Aron Rodel, membri în Consiliul de Administrație al Urban SA Slobozia

Liviu Ionescu și Aron Rodel, membri în Consiliul de Administrație al Urban SA Slobozia

Liviu Ionescu și Aron Rodel au fost confirmați oficial ca membri în Consiliul de Administrație al Urban SA. Numirile au fost validate prin votul în plen în cadrul Consiliului Județean Ialomița.

Unde dai și unde crapă Procedura de selecție a celor 5 membri ai Consiliului de Administrație al Urban SA a debutat în vara anului 2021. Ultimii doi membri au fost validați oficial marți, 25 ianuarie a.c., în plenul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița. Primul dintre ei este Liviu Ionescu (foto), managerul complexului TBRCM Amara și unul dintre oamenii de afaceri influenți ai orașului... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2022, 15:05 (59111 vizualizări - 66 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție la Spitalul Orășenesc Țăndărei

Investiție la Spitalul Orășenesc Țăndărei

În urmă cu o săptămână, la Țăndărei, a fost dat startul lucrărilor pentru un nou Ambulatoriu Integrat. Acesta va funcționa în cadrul Spitalului Orășenesc și va beneficia de un spațiu generos pentru consultații me­dicale, ce va fi dotat cu cea mai nouă apa­ratură. Scopul acestui proiect este acela de a le oferi cetățenilor acces la servicii medicale, astfel încât aceștia să nu mai fie nevoiți să meargă pentru analize și consultații la Slobozia sau la Fetești. Valoarea totală a acestui proiect este de 11 milioane de lei și ar trebui să se finalizeze într-un an și jumătate. «Este visul oricui să meargă într-o cli­nică medicală și să beneficieze de consultații și investigații, iar apoi să plece cu... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2022, 13:20 (5817 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Internațional Service Slobozia are stație auto DC de încărcare electrică

Internațional Service Slobozia are stație auto DC de încărcare electrică

Ialomița intră în rețeaua de încărcare electrică pentru autoturisme a Automobile DACIA SA. Prima stație de mare capacitate a fost construită la Slobozia, în cadrul firmei Internațional Service.

Avem prima stație Internațional Service Slobozia este prima firmă din Ialomița care oferă posibilitatea de a încărca autoturismele dotate cu motoare electrice. Serviciile stației sunt disponibile încă de la sfârșitul lunii decembrie 2021, iar investiția face parte din campania Automobile DACIA SA de promovare a Daciei Spring, prima mașina electrică produsă de Automobile DACIA SA. Dacia Spring... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2022, 11:20 (4300 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bazinul de înot de la Slobozia, închis 3 săptămâni

Bazinul de înot de la Slobozia, închis 3 săptămâni

Bazinul de Înot Didactic de la Slobozia este închis până la jumătatea lunii februarie 2022. Măsura a fost adoptată după ce administratorii Ba­zinului au constatat apariția unor infiltrații care ar putea pune în pe­ricol instalația electrică a construcției. «Este o decizie nedorită... Dar am preferat să închidem Ba­zinul pentru reparații înainte să apară probleme reale. Sperăm ca la jumătatea lunii februarie 2022 să fie redeschis publicului. Noi suntem primii care ne dorim acest lucru!» a declarat Ilie Lemnaru, președintele Clubului Sportiv Municipal Slobozia. Intrarea la Bazinul de Înot Didactic se face pe baza certificatului verde. Copiii sub 12 ani pot intra la Bazin chiar dacă nu sunt vaccinați... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2022, 13:20 (4979 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a vândut blocul de nefamiliști al Combinatului Chimic Slobozia

S-a vândut blocul de nefamiliști al Combinatului Chimic Slobozia

bonus: Licitație publică pentru imobilele Amonil

Scos la licitație publică, împreună cu alte bunuri imobile ce au alcătuit patrimoniul firmei falimentare Chemgas Holding Coporation, blocul de nefamiliști pe care fosta societate îl admi­nistra la Slobozia a fost vândut. Potrivit lichidatorului Expert Insolvență, imobilul a fost achiziționat la prețul de 1,7 milioane de lei, valoarea fiind similară cu cea stabilită în cadrul licitației publice. Cei care au achiziționat blocul sunt oameni de afaceri locali. Blocul are 2 etaje și dispune de 82 de garsoniere.

Bunurile Chemgas Holding, valorificate prin licitații publice După intrarea în... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2022, 09:50 (17842 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Datoriile acumulate lasă pensionarii fără venituri

În Ialomița

Datoriile acumulate lasă pensionarii fără venituri

În fiecare lună, Casa Județeană de Pensii Ialomița reține aproximativ 300 mii de lei din pensiile vârstnicilor ialomițeni în baza deciziilor de proprire impuse fie de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, fie de către executorii judecătorești sau Case de Ajutor Reciproc. Datele statistice arată că 1472 de personari sunt popriți de către autorități.

Pensionarii, buni de plată O analiză a Casei Județene de Pensii Ialomița arată faptul că numărul total al pensionarilor cărora le sunt reținute sume din veniturile pe care le încasează, ca urmare a deciziilor de im­punere... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2022, 14:10 (14346 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean alocă 6,7 milioane de lei pentru orașele Ialomiței

Echilibru administrativ

Consiliul Județean alocă 6,7 milioane de lei pentru orașele Ialomiței

Marți, 25 ianua­rie 2022, Consiliul Județean Ialo­mița a aprobat repartizarea pe bugetele locale a «unor sume de­falcate din unele venituri ale bugetelor de stat». Cele 7 orașe ale Ialomiței au primit 6,76 mili­oane de lei, o valoare-record pentru acest tip de repartiție bugetară. Cea mai mare sumă, 1,5 mili­oane de lei, a revenit municipiului reședință de județ, Slobozia. Adminis­trațiile rurale au pri­mit alocări bugetare cu­prinse între 350 și 500 mii de lei.

Slobozia trage lozul cel mare Administrația Pavel reușește o performanță unică în ultimii 30 de ani. În ședința ordinară de... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2022, 09:55 (8591 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Pedeapsă cu executare pe numele lui Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii

Tribunalul Ialomița a decis

Pedeapsă cu executare pe numele lui Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii

Tribunalul Ialomița s-a pronunțat, în primă instanță, în dosarul Direcției Naționale Anticorupție ce l-a avut în prim plan pe Ștefan Ionescu, primarul localității Valea Ciorii. Edilul a fost acuzat de procurori de faptul că a sprijinit activitatea infracțio­nală a președintelui Asociației Crescătorilor de Animale «Imașul-Valea Ciorii», acesta reușind să obțină necuvenit fonduri europene prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița. Fiecare dintre cei doi inculpați ai cauzei a fost condamnat la o pedepasă de 3 ani închisoare cu executare. Mai mult, edilului Ștefan Ionescu i-a fost interzis dreptul de a mai fi ales într-o funcție publică pentru o perioadă de 4 ani... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2022, 10:05 (17329 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA contestă în instanță datoriile istorice

Schimbare de optică

Urban SA contestă în instanță datoriile istorice

Urban SA Slobozia a contestat în instanță debitul de 5,5 milioane de lei către fostul Amonil SA, reprezentând indexarea datoriei istorice de 16,5 milioane de lei. Următorul termen de judecată este în luna februarie 2022, însă conducerea societății este optimistă. «Am solicitat și ni s-a acceptat recalcularea tuturor penalităților din anul 2006 și până în prezent... Această procedură ar putea reduce semnificativ valoarea debitului de 5,5 milioane de lei. Suntem optimiști și nu renunțăm la luptă!» declară directorul Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu.

Urban rescrie «istoria» datoriilor... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2022, 16:20 (7141 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Colonie de lilieci, în sediul Poliției Orașului Țăndărei

Colonie de lilieci, în sediul Poliției Orașului Țăndărei

Trei organizații neguvernamentale au descoperit în sediul Poliției Orașului Țăndărei o colonie de lilieci. În urmă cu o săptămână, reprezentanții entităților au fost sesizați chiar de către oamenii legii și au mers pentru a ridica animalele, aflate în hibernare. Liliecii vor fi redați mediului natural.

Animalele vor ajunge în mediul natural
În urmă cu o săptămână, Biroul Poliției Animalelor, din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, a sesizat Societății Ornitologice Române faptul că în sediul Poliției Orașului Țăndărei există o colonie de lilieci. Reprezentanții... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2022, 11:00 (10024 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Costin Telehuz, propus pentru funcția de secretar de stat la Agricultură

Unul de la PSD, unul de la PNL

Costin Telehuz, propus pentru funcția de secretar de stat la Agricultură

Ambițiile liderilor politici ialo­mițeni sunt surprinzătoare. După numirea lui Cristian Corlău (PSD) ca secretar de stat la Ministerul Agriculturii, un alt ialomițean este nominalizat pentru o funcție similară. Dragoș Costin Telehuz, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița este propunerea cu care PNL Ialomița încearcă să marcheze intrarea în politica mare. Rămâne să vedem ce se va întâmpla...

Ialomița ar putea avea doi Numirea în funcția de secretar de stat la Ministerul Agriculturii a ialomițeanului Cristian Corlău, (fost candidat PSD la Alegerile... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2022, 09:55 (13487 vizualizări - 6 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii decembrie 2016, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7514 șomeri, din care 1721 șomeri indemnizați, respectiv 5793 șomeri ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2017, 13:10
(3765 vizualizări - 1 comentariu)


anunț

FIRMĂ DE PAZĂ
angajează
AGENȚI DE SECURITATE
pentru gardare transport feroviar,
cu sau fără atestat
Relații la tel. 0766/095.031,
de luni până vineri,
intervalul orar 9,00-17,00

13 Ianuarie 2017, 10:20


Ialomița: Femeie cu afecțiuni psihice, dispărută

Ialomița: Femeie cu afecțiuni psihice, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 44 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea femeii sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2017, 19:40
(4208 vizualizări - 2 comentarii)


Bărbat din Amara, arestat la Grivița după ce a furat o mașină

Polițiștii cercetează un bărbat din orașul Amara, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt în scop de folosință, conducere fără permis și refuz de recoltare sau sustragere de la prelevarea de probe ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2017, 17:40
(5412 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Selecție pentru studenții care doresc să lucreze ȋn Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2017, 14:25
(5095 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC: Noutăți legislative privind înregistrarea și funcționarea PFA și II

Începând cu data de 16.01.2017, ca urmare a intrării în vigoare a Legii nr. 182/2016 pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului 44/2008, privind desfășurarea activităților economice de către persoanele ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2017, 10:35
(5881 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprinși în flagrant în timp ce spărgeau o mașină

Polițiștii cercetează trei persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de «furt» și «furt calificat». Astfel, miercuri, 4 ianuarie 2017, polițiștii de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 18:45
(4471 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Beat la volan

Marți, 3 ianuarie 2017, polițiștii rutieri au depistat un tânăr, de 19 ani, din comuna Vlădeni, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși consumase anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 15:45
(6377 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prins după ce a furat din magazin

Polițiștii feteșteni au fost sesizați marți, 3 ianuarie 2017, de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 15:40
(6773 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


AJFP Ialomița: Prețuri medii la produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărîrea Consiliului Județean Ialomița nr. 90/2016, privind stabilirea prețurilor medii ale ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2017, 16:30
(6863 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Cercetat de polițiști pentru violare de domiciliu și distrugere

Polițiștii Secției Rurale Grivița au reținut, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, un bărbat, de 49 de ani, din comuna Reviga. Cel în cauză a fost încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2016, 13:40
(6311 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga reținere


Căzănești: Beat la volan, implicat într-un accident

În cursul zilei de marți, 27 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că pe raza orașului Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale, iar unul dintre ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2016, 13:35
(5946 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Bătrînă de 84 de ani, decedată în urma unui incendiu

O bătrînă, în vîrstă de 84 de ani, din satul Rovine, a decedat în după-amiaza zilei de sîmbătă, 24 decembrie 2016, după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2016, 14:30
(4518 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Rovine incendiu


AFIR: Fondurile disponibile pentru investiții în dezvoltarea fermelor vegetale au fost solicitate integral înainte de termenul limită al sesiunii

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță că fondurile nerambursabile alocate prin submăsura (sM) 4.1 «Investiții în exploatații agricole», componenta sector vegetal, aferentă celei ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 15:05
(4262 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări ceremoniale pentru Eroii Revoluției

Cu prilejul Zilei Revoluției Române din 1989, Instituția Prefectului, Consiliul Județean Ialomița, Garnizoana Slobozia și Primăria Municipiului Slobozia organizează joi, 22 decembrie, de la orele 11,00 ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 14:10
(3530 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri pentru copii oferite de Protopopiatul Urziceni

Cu sprijinul Sectorului Social-Misionar din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a oferit sîmbătă, 17 decembrie 2016, daruri pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 12:05
(4674 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Printr-un comunicat de presă, ENEL Distribuție Dobrogea anunță că luni, 19 decembrie 2016, mai multe zone ale municipiului reședință de județ vor fi afectate de întreuperea energiei electrice. Astfel, între ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2016, 18:05
(6760 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe Autostrada A2. O persoană a decedat și trei au fost rănite!

Un autotren, un autocamion și un autoturism au fost implicate într-un accident rutier vineri, în jurul orelor 12,05, pe Autostrada A2, în dreptul km 147, pe sensul de mers București-Constanța. În urma evenimentului ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2016, 17:35
(7364 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Ziua ANOFM-Ziua Porților Deschise»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat vineri, 16 decembrie 2016, cu ocazia aniversării a 18 ani de activitate a Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă, «Ziua ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2016, 16:40
(6191 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Măcrișului: Bătrînă de 85 de ani, decedată în urma unui incendiu

Joi seara, 15 decembrie a.c., în jurul orelor 20,00, s-a produs un incendiu la o locuință de pe raza localității Valea Măcrișului. Cel mai probabil, acesta a fost generat de jarul căzut dintr-o sobă cu ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2016, 14:10
(6883 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Urziceni. Peste 2700 de petarde și un pistol cu bilă de cauciuc, confiscate!

Peste 2700 de petarde și un pistol cu bilă de cauciuc au  fost ridicate de polițiștii ialomițeni, în urma unei percheziții domiciliare efectuate miercuri, 14 decembrie 2016. Astfel, polițiștii de ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2016, 11:25
(6106 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Înșelăciuni prin metoda «Accidentul»

Marți, 13 decembrie a.c., două femei și un bărbat, cu vîrste cuprinse între 70 și 88 de ani, din localitățile Balaciu, Sfîntu Gheorghe și Malu, au sesizat Poliția cu privire la faptul că au fost victimele ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2016, 18:10
(6637 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin Serviciul de Ocupare EURES Romania a organizat miercuri, 14 decembrie 2016, o Bursă în cadrul căreia au fost oferite 800 locuri de muncă ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2016, 17:50
(6350 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Brazi confiscați de polițiști

Avînd în vedere specificul perioadei și apropierea Sărbătorii Crăciunului, polițiștii ialomițeni au intensificat activitățile de control pentru asigurarea legalității depozitării, transportului și comercializării ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2016, 17:25
(4755 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii noiembrie 2016, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6904 șomeri, din care 1216 șomeri indemnizați, respectiv 5688 șomeri ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2016, 12:10
(5743 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sărbătoarea Colindului «Sub zare de soare»

Consiliul Județean Ialomița, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, Consiliul Local Slobozia și Direcția Municipală pentru Cultură, Sport și Tineret Slobozia organizează ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2016, 18:10
(6852 vizualizări - 0 comentarii)


Schimbare de comandă la ISU Ialomița

Joi, 15 decembrie 2016, începînd cu orele 11,00, se va desfășura ceremonialul militar de predare-primire a comenzii Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2016, 14:15
(5432 vizualizări - 3 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concert «Hristos se naște, slăviți-L!»

Luni, 19 decembrie 2016, începînd cu orele 17,00, cu binecuvîntarea și în prezența Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, la Catedrala «Înălțarea Domnului» din Slobozia va avea loc ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2016, 12:05
(6812 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate de energie electrică

Printr-un comunicat de presă, ENEL Distribuție Dobrogea anunță că luni, 12 decembrie 2016, energia electrică va fi întreruptă total în localitatea Reviga, între orele 8,00-15,30. De asemenea, tot luni, ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2016, 11:35
(4029 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț din magazine, reținut

Un tînăr de 18 ani s-a ales cu un dosar penal, acesta fiind autorul unui furt de produse dintr-un magazin de pe raza municipiului Slobozia. Cel care a sesizat polițiștii a fost angajatul respectivei societăți ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2016, 16:50
(3434 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...