Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

ANIF Ialomița are un nou șef

ANIF Ialomița are un nou șef

Începând de luni, 9 august a.c., Filiala Teritorială de Îmbunătățiri Funciare Ialomița (ANIF Ialomița) are o nouă conducere. Este vorba despre Sorin Lache, director adjunct în cadrul instituției. Acesta a preluat funcția după ce interimatul lui Sorin Fuerea a expirat. Nemulțumiți de managementul lui Sorin Fuerea, oficialii Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare au decis să nu-i mai prelungească mandatul. Mai mult, acesta a părăsit instituția fără a-i fi acordată o funcție de execuție. Sorin Lache este angajat la Filiala Teritorială de Îmbunătățiri Fun­ciare Ialomița din anul 2017. Acesta a coordonat activitatea privind lucrările de reabilitare a stației de repompare din zona localității ... [citește_tot_articolul]

10 August 2021, 19:50 (5483 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița sesizează «dispariția» recoltelor obținute de Penitenciarul Slobozia

Camera de Conturi Ialomița sesizează «dispariția» recoltelor obținute de Penitenciarul Slobozia

Un raport al Camerei de Conturi Ialomița scoate în evidență maniera ilegală în care Penitenciarul Slobozia gestionează terenurile agricole pe care le adminis­trează. În urma unei misiuni de audit, rea­lizată în primăvara acestui an, reprezentanții Camerei de Conturi Ialomița au constatat mai multe neconcordanțe în privința modalității în care au fost raportate producțiile recoltate de pe aceste suprafețe. Deficiențele au vizat abateri cu privire la modul în care Penitenciarul Slobozia a realizat comisiile de inventariere, monito­rizare și declarare a recoltelor, în anul 2017. În documentele oferite auditorilor ialomițeni, oficialii Penitenciarului Slobozia au precizat că o parte din producțiile... [citește_tot_articolul]

10 August 2021, 13:10 (5792 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Focar de Pestă Porcină Africană într-o fermă din Urziceni

Focar de Pestă Porcină Africană într-o fermă din Urziceni

Autoritățile din Ialomița sunt în alertă din cauza creșterii numărului focarelor de Pestă Porcină Africană. Cel mai grav afectată este zona de Vest a județului. La Urziceni au fost descoperite animale bolnave în incinta unei ferme de îngrășare a porcilor. În perioada următoare, 1861 de porci din cadrul societății vor fi uciși în scop preventiv, informează Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița.

81 de focare active în Ialomița În momentul de față, în Ialomița există 81 de focare de Pestă Porcină Africană. Cel mai mare focar a fost identificat în incinta... [citește_tot_articolul]

9 August 2021, 20:05 (4322 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița administrează «neconform» pajiștile județului

Control al Prefecturii Ialomița

Primăriile din Ialomița administrează «neconform» pajiștile județului

La finalul lunii iulie 2021, Prefectura Ialomița a încheiat cea de-a doua fază a controlului privind modul de admi­nistrare a pajiștilor de către primăriile din județ. Inițial, verificarea a vizat doar 16 administrații locale, fiind extinsă ulterior și la nivelul celorlalte 50. Ca și în prima etapă, și de această dată au fost descoperite «neconformități» în privința exploatării pășunilor. Problemele majore sunt reprezentate de transformarea pajiștilor în terenuri arabile sau utilizarea acestora pentru depo­zitarea ilegală de deșeuri. Scopul pentru care acestor suprafețe le-a fost schimbată categoria de folosință a fost acela de a încasa subvențiile oferite de APIA. Concluziile primului control... [citește_tot_articolul]

9 August 2021, 14:40 (4993 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Falimentul Chemgas aduce Primăriei Slobozia 10 milioane de lei

Falimentul Chemgas aduce Primăriei Slobozia 10 milioane de lei

Conform planului de distribuire a sumelor creditorilor Chemgas Holding Corporation, Primăria Slobozia urmează să primească aproximativ 10 milioane de lei. Această sumă este compusă atât din restanțele pe care firma falimentară le-a înregistrat către bugetul local al Sloboziei, cât și din redirecționarea a 63% din impozitul pe venit datorat de către Chemgas Holding Corporation Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. Cel mai probabil, sumele vor intra în conturile administrației locale spre sfârșitul anului în curs. Reamintim că, în această primăvară, bunurile aparținând Chemgas Holding Corporation au fost vândute de către lichidatorul Expert Insolvență cu 124 milioane de lei.
... [citește_tot_articolul]

9 August 2021, 11:10 (4155 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Parcare deteriorată din cauza unei patiserii

Slobozia: Parcare deteriorată din cauza unei patiserii

Locatarii blocului U16 din Slobozia reclamă că parcarea aferentă blocului a devenit impracticabilă din cauza unui șanț apărut ca urmare a racordării unei patiserii la rețeaua de canalizare. Conform reglementărilor legale, spațiul public afectat de lucrările edilitare trebuie readus la stadiul inițial.

Faptele așa cum au fost Locatarii imobilului U16 din Slobozia au sesizat problema șanțului din parcarea blocului în urmă cu două săptămâni. Șanțul a apărut ca urmare a racordării unei patiserii la rețeaua de canalizare. Șanțul  traversează parcarea, îngreunând «viața» proprietarilor... [citește_tot_articolul]

8 August 2021, 12:20 (6493 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția de Asistență Socială a Primăriei Slobozia oferă sprijin bătrânilor singuri din oraș

Direcția de Asistență Socială a Primăriei Slobozia oferă sprijin bătrânilor singuri din oraș

O statistică oficială a Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia arată faptul că la nivelul ora­șului există 300 de bătrâni care trăiesc singuri. Abandonați de rude și de apro­piați, oamenii sunt sprijiniți de angajații instituției. «Facem tot ce putem pentru a fi alături de acești oameni... Suntem singurul lor sprijin!» susține Daniela Dragu, șef serviciu în cadrul Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia.

Sprijin pentru bătrânii singuri În Slobozia trăiesc aproximativ 4500 de vârstnici. 300 dintre ei sunt fără sprijin și trebuie să poarte singuri povarea... [citește_tot_articolul]

7 August 2021, 13:50 (7122 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Revoltă în Parcul Industrial IMM Slobozia

Cea mai mare taxă de administrare din țară

Revoltă în Parcul Industrial IMM Slobozia

Concesionarii din Parcul Industrial IMM Slobozia sunt obligați să plătească o taxă de administrare cu 60% mai mare începând cu luna august a anului curent. Decizia a fost adoptată în Adunarea Generală a Acționarilor SC Platforma Industrială IMM Slobozia SRL din iunie 2021. Decizia este considerată ilegală de către concesionari, iar aceștia amenință că vor acționa firma Primăriei Slobozia în instanță. Primarul Dragoș Soare susține că taxa va fi readusă la stadiul anterior, iar sprijinul directorului Parcului IMM Slobozia va fi retras.

Un Parc prost gestionat În data de 22 iunie 2021... [citește_tot_articolul]

6 August 2021, 20:20 (7332 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se lucrează la «Orășelul Copiilor»!

Primul din cele 11 proiecte europene de la Slobozia

Se lucrează la «Orășelul Copiilor»!

Unul dintre cele 11 proiecte de investiții care urmează a fi implementate la Slobozia vizează «regenerarea spațiului urban zona Orășelul Copiilor». Lucrările au început în urmă cu două saptămâni, iar valoarea proiectului este de 4,5 milioane de lei. Deși este singurul proiect care a intrat în execuție, termenul de finalizare al lui a fost aprilie 2021.

A început «balul» investițiilor Investiția în «regenerarea spațiului urban zona Orășelul Copiilor» ar fi trebuit demarată, conform termenului de implementare, în luna martie a anului 2020, pentru ca... [citește_tot_articolul]

6 August 2021, 15:50 (5041 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația din Amara are soluții pentru potabilizarea apei

Administrația din Amara are soluții pentru potabilizarea apei

Locuitorii din Amara reclamă faptul că apa care le este furnizată «are gust de rugină și este tulbure». Administrația locală susține că a identificat solițiile și că problema va fi rezolvată până la sfârșitul anului.

Investiții fără rezultat La Amara, problema furnizării apei este dublată de cea a calității acesteia. Situația de fapt este confirmată oficial de mai mulți ani... În 2017, Institutul Național de Sănătate Publică din București atrăgea atenția că apa din Amara are grave probleme de potabilitate. În urma unor analize amănunțite, experții din Capitală au explicat într... [citește_tot_articolul]

6 August 2021, 11:10 (4685 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

50 de focare de Pestă Porcină Africană în 3 localități din Ialomița

50 de focare de Pestă Porcină Africană în 3 localități din Ialomița

Pesta Porcină Africană creează noi probleme la nivelul județului Ialomița. În urmă cu o săptămână, la nivelul jude­țului Ialomița, au fost identificate 50 de focare de boală în localitățile Armășești, Nenișori și Malul Roșu. Oficialii Prefecturii Ialomița au dispus uciderea preventivă a tuturor exemplarelor de porci din aceste localități. Aproximativ 1000 de animale au fost sacrificate.

Măsuri pentru limitarea răspândirii virusului Decizia privind sacrificarea porcilor din cele 3 localități ialomițene unde au fost identificate cele 50 de focare de Pestă Porcină Africană a fost luată... [citește_tot_articolul]

5 August 2021, 15:20 (7109 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Am văzut-o și pe-asta: Ambruș a fost detașat la Poliția Locală Slobozia!

Am văzut-o și pe-asta: Ambruș a fost detașat la Poliția Locală Slobozia!

bonus: Slobozia are din nou arhitect-șef!

Șeful Serviciului Urbanism din cadrul Primăriei Slobozia a fost detașat la Poliția Locală. Conform legii, detașarea se face pe o perioadă de maxim 6 luni. Alexandru Ambruș este al treilea șef de serviciu, după Emilian Barbu și Gina Palantin, care sunt «îndepărtați» din aparatul administrativ al primarului Dragoș Soare. 

Greu, dar se poate După 6 luni de la primele declarații pe această temă, primarul Dragoș Soare reușește să obțină «îndepărtarea» din funcții a șefilor de departamente «care refuză să lucreze alături de noua administrație». Conform informațiilor oficiale... [citește_tot_articolul]

5 August 2021, 11:05 (20028 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Internațional, sursă permanentă de poluare

Clean Tech Internațional, sursă permanentă de poluare

La un an de asumarea «pla­nului de gestionare a mi­rosurilor», Clean Tech Internațional SRL continuă să polueze sistematic zona Ciulnița-Slobozia. Autoritățile din Slobozia cer firmei să dispună «măsuri urgente de prevenție» până la începutul lunii august 2021. Reprezentanții firmei din Ciulnița susțin că disconfortul olfactiv are drept cauză «căderile de tensiune». Conform Autorizației Integrate de Mediu revizuite în 6 iulie 2020, Clean Tech Internațional SRL este obligată să-și întrerupă ac­tivitatea «în cazul în care vântul bate către localități». Surse administrative susțin că firma procesează cantități de materii prime de două ori mai mari decât cele raportate oficial.

Un coșmar fără sfârșit... [citește_tot_articolul]

4 August 2021, 13:40 (7554 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

15 ani de administrație împotriva interesului public

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare face bilanțul

15 ani de administrație împotriva interesului public

bonus: Noua organigramă, din nou amânată

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a organizat vineri, 30 iulie a.c., o conferință de presă în care a făcut bilanțul ultimilor 15 ani de administrație. Conform declarațiilor sale, Slobozia are nevoie de aproximativ 1,5 milioane de euro pentru a asigura cofinanțarea celor 11 proiecte europene aflate în derulare, iar locuitorii orașului nu vor beneficia de apă potabilă până în 2022. Însă cea mai surprinzătoare declarație rămâne cea legată de modul în care administrațiile precedente și-au îndeplinit misiunea administrativă încredințată de comunitate. «Administrațiile Ionașcu, Stoica și Mocioniu au vândut orașul pe 3 arginți!» a declarat Dragoș Soare înainte de a oferi detalii.

... [citește_tot_articolul]

3 August 2021, 21:10 (8958 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O mamă și-a lăsat copilul în grija «concubinului» în vârstă de 15 ani

Se întâmplă la Slobozia

O mamă și-a lăsat copilul în grija «concubinului» în vârstă de 15 ani

Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița au dispus includerea în sistemul social de protecție în cazul unui copil de 2 ani. Abandonat de mama sa, «fugită» în străinătate, băiatul a fost lăsat în grija «concubinului» acesteia, un adolescent de 15 ani. Cazul a intrat în atenția DGASPC Ialomița în urma unor sesizări pe care instituția le-a primit din partea apropiaților mamei. Pentru a-l putea prelua pe micuț, asistenții sociali au avut nevoie de intervenția polițiștilor și jandarmilor. Nu este primul caz de acest gen petrecut în Ialomița, în ultimul an instituția incluzând în programele specia­lizate proprii peste 30 de minori.

Transferat în județul Călărași... [citește_tot_articolul]

3 August 2021, 13:40 (4505 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 45 de elevi premianți la Olimpiadele și Concursurile Școlare Naționale

Ialomița are 45 de elevi premianți la Olimpiadele și Concursurile Școlare Naționale

În ciuda problemelor generate de pandemia de COVID-19, elevii din Ialomița au reușit să obțină rezultate deosebite la Olimpiadele și Concursurile Școlare Naționale la care au participat. Din cei peste 100 de participanți care au reprezentat județul la fazele naționale ale acestor întreceri școlare, 45 au reușit să urce pe po­dium. Cele mai multe premii au reușit să obțină Școala Gimnazială nr. 3 Slobozia și Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia.

Eforturi răsplătite Potrivit datelor oficiale ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, anul acesta, la fazele naționale ale Olimpiadelor... [citește_tot_articolul]

2 August 2021, 15:20 (8865 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește 1,3 milioane de lei pentru lucrări nefinalizate

Campusul Liceului de Arte, 15 ani de așteptare

Primăria Slobozia plătește 1,3 milioane de lei pentru lucrări nefinalizate

Instanța obligă Primăria Slobozia la plata a 1,3 milioane de lei pentru lucrările executate în perioada 2009-2014 la Campusul Școlar al Liceului de Arte din Slobozia. Investiția a demarat în 2018 și nu a fost finalizată nici până la acest moment. Constrif SA, firma care a câștigat procesul, s-a retras din proiect în 2014, blocând astfel o finanțare de 29 milioane de lei derulată cu ajutorul ADR Sud Muntenia prin Programul Operațional Regional 2007-2013.

Moștenirea administrațiilor Ionașcu, Stoica și Mocioniu
Primăria Slobozia este obligată să plătească 1,3 milioane de lei către... [citește_tot_articolul]

2 August 2021, 10:55 (5682 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

«Clacă» pentru curățenie la Grădina de Vară din Amara

Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2021

«Clacă» pentru curățenie la Grădina de Vară din Amara

Sâmbătă, 24 iulie 2021, Primăria Amara a organizat o acțiune de voluntariat pentru curățarea zonei din jurul Grădinii de Vară din Amara. La acțiune au participat angajații Primăriei Amara, alături de primarul Alin Sandu.

Nici week-end-ul nu e de ajuns Administrația din Amara se pregătește de Festival. Anunțat pentru luna septembrie, acesta va fi organizat în imediata vecinătate a Grădinii de Vară din Amara. Pentru ca Festivalul să se desfășoare în condiții optime, primarul Alin Sandu și-a invitat angajații la o «clacă» pentru curățenie de week-end. La acțiune au participat aproximativ... [citește_tot_articolul]

1 August 2021, 16:05 (3884 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița, în acțiune pe străzile Sloboziei

Sâmbătă, 31 iulie a.c., polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat o amplă acțiune pe străzile din Slobozia, cu scopul prevenirii accidentelor rutiere. În vizorul oamenilor legii au fost șoferii care s-au urcat la volan în stare de ebrietate sau au consumat substanțe psihoactive.

Dosar penal pentru conducere în stare de ebrietate
În primele minute de la debutul acțiunii, un tânăr de aproximativ 25 de ani a fost identificat la volan conducând sub influența băuturilor alcoolice. Testat cu aparatul Drager, acesta avea o alcoolemie de 0,58 mg/l alcool pur în aerul expirat... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2021, 23:40 (5996 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ucis lângă o stână din Mărculești

Ucis lângă o stână din Mărculești

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au solicitat magistraților Tribunalului Ialomița arestarea preventivă pentru 30 de zile într-un dosar privind fapte de «omor». Inculpatul este suspectat de faptul că a lovit un cunoscut, lăsându-l fără suflare. Faptele s-au petrecut lângă o stână de pe raza localității Mărculești. Cercetările în acest caz continuă.

30 de zile de arest preventiv Surse judiciare precizează faptul că inculpatul reținut de judecătorii Tribunalului Ialomița avea un conflict mai vechi cu persoana pe care a ucis-o. Ambii erau ciobani la o stână aflată... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2021, 19:05 (12883 vizualizări - 21 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Polițiștii au prins spărgătorii de apartamente

Marți, 3 octombrie, la primele ore ale dimineții, polițiștii au fost sesizați asupra unei spargeri de apartament din Slobozia. Acționînd cu rapiditate și efective mărite, polițiștii au observat în zona ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2009, 16:02
(9820 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente

Marți, 3 octombrie, în Țăndărei, s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Pe scurt, în timp ce un bărbat în vîrstă de 55 de ani, din Slobozia, conducea un autoturism pe ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2009, 15:57
(10578 vizualizări - 0 comentarii)


Casa unei bătrâne a ars în întregime

Casa unei bătrîne a ars în întregime

Marți, 3 noiembrie, la primele ore ale dimineții, casa unei bătrîne din Miloșești a ars în întregime din cauza unui foc lăsat nesuprevegheat. Încendiul a izbucnit în jurul orelor 08,00 și nu a putut fi ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2009, 16:02
(14533 vizualizări - 0 comentarii)


Sindicaliștii de la Mediu, nemulțumiți de decizia Elenei Udrea

Sindicaliștii de la Mediu, nemulțumiți de decizia Elenei Udrea

«În data de 27 octombrie 2009, a fost publicată în Monitorul Oficial HG 1249/21.10.2009, prin care se intenționează întărirea Gărzii Naționale de Mediu prin diminuarea capacității instituționale a agențiilor ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2009, 12:15
(10910 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal în apropiere de Fetești

Un grav accident rutier s-a produs în dimineața zilei de vineri, 30 octombrie, în apropiere de municipiul Fetești. Astfel, în jurul orelor 8,00, pe DN3A, un bărbat în vîrstă de 35 ani, din Fetești, aflat ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2009, 10:13
(10090 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru IMM

Joi, 29 octombrie 2009, orele 11,00, la sediul Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița se va desfășura întîlnirea de lucru avînd ca temă «Sprijin pentru IMM și microîntreprinderi privind accesarea ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 15:05
(11322 vizualizări - 1 comentariu)


Infractori reținuți

În cursul zilei de marți, 27 octombrie 2009, polițiștii ialomițeni au reținut două persoane pe numele cărora au fost emise mandate de executare a pedepsei cu închisoarea. Astfel, pe numele lui Dumitru ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 14:20
(10663 vizualizări - 2 comentarii)


Beat la volan

În noaptea de 25 spre 26 octombrie 2009, în jurul orelor 02,30, pe raza orașului Căzănești a fost oprit pentru control un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia. Avînd un mers sinuos, a ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 13:55
(11691 vizualizări - 1 comentariu)


A furat o mașină

Duminică, 25 octombrie a.c., polițiștii din Movila au fost sesizați de către un bărbat din localitate asupra faptului că, în cursul nopții, persoane necunoscute i-au sustras din fața locuinței sale o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 13:25
(10907 vizualizări - 1 comentariu)


Orașul de Floci, deschis pentru public

Joi, 29 octombrie, Consiliul Județean Ialomița inaugurează site-ul muzeal Orașul de Floci-Giurgeni. Manifestările vor debuta la orele 10,30, iar la eveniment vor participa reprezentanți ai instituțiilor ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 09:00
(13673 vizualizări - 2 comentarii)


Simpozionul Național de Terapii Complementare și Alternative

Simpozionul Național de Terapii Complementare și Alternative

Cea de-a VII-a ediție a Simpozionului Național de Terapii Complementare și Alternative s-a desfășurat în intervalul 24-25 octombrie 2009, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea». Tema acestui simpozion ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 08:00
(14211 vizualizări - 3 comentarii)


Tăriceanu la Kogălniceanu, Antonescu la Urziceni

La aproape o săptămînă de la debutul oficial al campaniei electorale, PNL Ialomița iese pentru prima oară în public. Marți, 27 octombrie 2009, Călin Popescu Tăriceanu, ex-premierul României, a fost invitat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 07:00
(11582 vizualizări - 2 comentarii)


Soluții pentru deșeurile menajere

Miercuri, 28 octombrie, la Căzănești, se va desfășura o dezbatere publică pe tema «Salubritatea în orașul Căzănești». Acțiunea are loc în cadrul unui proiect aministrativ mai larg, desfășurat sub sloganul ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2009, 17:48
(11957 vizualizări - 4 comentarii)


Record de credincioși la Sfântul Dimitrie

Record de credincioși la Sfîntul Dimitrie

Mii de slobozeni s-au călcat în picioare, duminică, 25 octombrie, la tîrnosirea celei mai noi biserici ridicate în Slobozia, cea purtînd hramul Sfîntul Mare Mucenic Dimitrie. Încă de la primele ore ale ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2009, 17:01
(13683 vizualizări - 1 comentariu)


Pocora a obținut scutirea microbuzelor școlare de taxarea la trecerea podului Fetești-Cernavodă

Pocora a obținut scutirea microbuzelor școlare de taxarea la trecerea podului Fetești-Cernavodă

«După ce a tergiversat o lungă perioadă reglementarea taxei de trecere peste podul Fetești-Cernavodă, ministrul Radu Berceanu a emis, în cele din urmă, Ordinul prin care stabilește tarifele de traversare ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2009, 07:00
(14549 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Eroilor, la Slobozia

Reprezentanții Instituției Prefectului Ialomița au lansat cetățenilor invitația de a participa la manifestările organizate cu prilejul «Zilei Armatei». Astfel, duminică, 25 octombrie, la Monumentul Eroilor ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2009, 13:00
(10867 vizualizări - 0 comentarii)


Apa «grea» a lui Ionașcu, verificată de Institutul de Sănătate Publică București

Apa din rețeaua subterană a orașului Slobozia se va afla, timp de trei săptămîni, sub lupa Institutului de Sănătate Publică București. Astfel, în perioada 26 octombrie-9 noiembrie, inspectorii ISP București ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2009, 08:00
(10380 vizualizări - 2 comentarii)


8 miliarde lei anual pentru terenurile din zona Giurgeni-Vlădeni

8 miliarde lei anual pentru terenurile din zona Giurgeni-Vlădeni

Marți, 20 octombrie, s-a desfășurat o nouă licitație pentru concesionarea unor terenuri agricole neproductive din zona Giurgeni-Vlădeni, aflate în proprietatea Consiliului Județean Ialomița. La licitație ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2009, 12:05
(14174 vizualizări - 1 comentariu)


Încă o rambursare de TVA pentru Paul Toma-Eldaga?

Încă o rambursare de TVA pentru Paul Toma-Eldaga?

Sursele noastre din cadrul Ministerului de Finanțe ne-au dezvăluit cum o altă firmă controlată de Paul Toma, respectiv TRB Group, ar fi beneficiat de o rambursare de TVA cel puțin egală cu cea încasată ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2009, 15:32
(13167 vizualizări - 0 comentarii)


Teodora Bertzi, în campanie liberală la Slobozia

Teodora Bertzi, în campanie liberală la Slobozia

Vineri, 16 octombrie, la primele ceasuri ale după-amiezii, pe o ploaie torențială, la Slobozia, vreo 30 de pensionari slobozeni au fost convocați să participe, cu mic cu mare, la o adunare de campanie condusă ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2009, 17:46
(10361 vizualizări - 3 comentarii)


Berceanu bulversează Agricultura prin demiterea tuturor directorilor

La începutul săptămînii, Radu Berceanu, ministrul interimar al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale a emis un ordin de demitere în bloc a tuturor șefilor deconcentratelor din teritoriu aflate ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2009, 18:51
(10064 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua «Mersului pe Jos» pentru prichindei

Ziua «Mersului pe Jos» pentru prichindei

Grădinița Junior a organizat astăzi, 15 octombrie, o acțiune pentru a marca Ziua «Mersului pe Jos». Peste o sută de prichindei cu pancarte care aminteau adulților de importanța păstrării mediului ambiant ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2009, 18:50
(9577 vizualizări - 1 comentariu)


Pensionarii, în control alături de șefii descentralizatelor

Vă amintiți, firește, de pichetarea Prefecturilor din toată țara, organizată săptămîna trecută de pensionari. Ei bine, în Ialomița aceasta chiar a dat roade. Potrivit unui comunicat de presă remis de Prefectură ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2009, 18:03
(10626 vizualizări - 0 comentarii)


Margareta Gheorghe, de la Finanțe Urziceni, așteaptă să preia frîiele Fiscului

Democrat-liberalii fac primii pași, timizi ce-i drept, spre schimbările din descentralizate, înlocuind directorii sociali democrați. Pentru început, să amintim metoda mai mult decît inventivă a directorilor ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2009, 09:02
(15218 vizualizări - 1 comentariu)


Vâjdea, destituit de la conducerea Finanțelor

Vîjdea, destituit de la conducerea Finanțelor

La Finanțe buzduganul demiterilor a ajuns cu o zi mai devreme. Ieri, de dimineață, în timp ce Nicolae Vîjdea gîndea: «unde să mai mîncăm azi draga mea?», în mapa directorală venise țidula de demitere de ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 16:22
(15569 vizualizări - 4 comentarii)


Tandemul Pravăț-Pîrgă, la șefia Spitalului Județean

Joi, joi, 8 octombrie, în cadrul unei conferințe de presă, Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița a anunțat care vor fi viitorii directori ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Astfel, în locul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 16:18
(14567 vizualizări - 3 comentarii)


Împușcături pentru prinderea unor hoți de motorină

Împușcături pentru prinderea unor hoți de motorină

Patru tineri cu vîrste cuprinse între 20 și 28 ani, din comuna Dragalina, au fost prinși în flagrant în timp ce încercau să fure motorină din rezervorul unui autotren parcat într-un loc amenajat pe DN2 ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 14:01
(16470 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă din obligație la vârsta a treia

Grevă din obligație la vîrsta a treia

Astăzi, joi, 8 octombrie, la orele 10,00, aproximativ 30 de pensionari din Slobozia au pichetat Prefectura Ialomița într-o încercare disperată de a atrage atenția asupra deciziei Guvernului de modificare ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 11:19
(12471 vizualizări - 0 comentarii)


Descentralizații PSD au dat în boala concediului

Vinerea trecută, Cazacu Marinică, liderul PD-L Ialomița a anunțat că șefii instituțiilor deconcentrate numiți în funcții cu sprijimul PSD trebuie să plece. Declarația a fost considerată fără acoperire, ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 10:33
(12552 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii au prins un hoț de porumb

Potrivit unui comunicat de presă, jandarmii grupei de intervenție la conductele magistrale de transport produse petroliere Țăndărei au fost sesizați marți, 6 octombrie, asupra faptului că un bărbat fură ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 10:32
(13605 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...