Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Decizie definitivă a Curții de Apel București: Chemgas Holding Corporation, în faliment!

Decizie definitivă a Curții de Apel București: Chemgas Holding Corporation, în faliment!

Curtea de Apel București a respins apelul făcut de reprezentanții societății Chemgas Holding Corporation, care controlează Combinatul Chimic din Slobozia, împotriva sentinței Tribunalului Ialomița privind intrarea în faliment a firmei. Chemgas Holding Corporation este cel mai mare datornic al județului, având debite către creditorii săi de peste 502,5 milioane de lei.

250 de angajați, trimiși acasă Intrarea în faliment a Chemgas Holding Corporation a fost dispusă de Tribunalul Ialomița, printr-o sentință dată în martie 2020. Judecătorii au luat această decizie întrucât firma nu a respectat... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2021, 20:10 (9345 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile din Ialomița investesc în Studii de Fezabilitate pentru «rețele inteligente de gaze»

O nouă modă pe bani publici

Administrațiile din Ialomița investesc în Studii de Fezabilitate pentru «rețele inteligente de gaze»

Morgana «rețelelor inteligente de distribuție a gazelor naturale» dă frisoane administrațiilor locale din Ialomița. În cursa pentru accesarea fondurilor europene alocate în cadrul POIM (Programul Operațional Infrastructură Mare) pentru acest tip de investiții s-au înscris apro­ximativ 40 de localități, grupate în Asociații și Parteneriate. Până acum însă, administra­țiile locale au plătit doar Studiile de Fezabi­litate aferente acestor investiții potențiale. Valoarea Studiilor oscilează între 30000 și 135000 de lei, însă existența acestora nu garantează accesarea fondurilor europene.

Morgana europeană a investițiilor în rețele de gaze... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2021, 09:50 (10776 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia se pregătește să devină operator regional de furnizare a serviciilor de apă

Acord de principiu între Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița

Urban SA Slobozia se pregătește să devină operator regional de furnizare a serviciilor de apă

bonus: Cilibeanu dă un pas în spate

Pprimăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița caută o soluție legală pentru transformarea Urban SA Slo­bozia în operator regional de furnizare a serviciilor de apă. «În acest fel am putea genera investiții în localitățile jude­țului care nu au finalizat rețelele de apă și apă uzată!» declară președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel.

Urban renaște din cenușă Urban SA ar putea deveni ope­rator regional de furnizare a serviciilor de apă la nivelul Ialomiței. Ideea este rezultatul unui acord de principiu încheiat între Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2021, 10:10 (14327 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Perieți subvenționează ilegal colectarea deșeurilor menajere

Primăria Perieți subvenționează ilegal colectarea deșeurilor menajere

Administrația din Perieți a decis în decembrie 2020 să subvenționeze cu 2,48 lei taxa specială de colectarea deșeurilor menajere. Subvenția, justificată de prevederile Legii 211/2011 se aplică tuturor locuitorilor comunei și este... ilegală. Practica este una comună la nivelul județului Ialomița și este tole­rată de către Prefectura Ialomița. Hotă­rârile consiliilor locale ilegale pot fi atacate în 6 luni de la aprobarea lor în instanțele de contencios administrativ.

Primar nou, reguli noi Administrația locală din Perieți a decis în decembrie 2020 că «pentru anul 2021 se aprobă subvenționarea din bugetul local a sumei de 2,48 lei/persoană pentru stimularea gestionării deșeurilor menajere reciclabile, respectiv asigurarea colectării separate»... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2021, 13:05 (5387 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Soluții administrative pentru proiectele CNI din Ialomița

Soluții administrative pentru proiectele CNI din Ialomița

Ialomița așteaptă fonduri din partea Companiei Naționale de Investiții pentru 20 de proiecte de utilitate publică. Parla­mentarul PNL Luminița Barcari și Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia, au participat luni, 22 februarie a.c., la o întâlnire cu reprezentanții CNI ce a avut ca scop demersurile care trebuie făcute pentru ca toate obiectivele de investiții să fie realizate.

Proiecte finanțate de CNI în Ialomița Potrivit informațiilor oficiale publicate pe pagina de internet a Companiei Naționale de Investiții, cele 20 de proiecte pentru care Ialomița așteaptă finanțarea în... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2021, 16:20 (5007 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița așteaptă de 5 ani învățământul dual

Promisiuni noi pentru anul școlar 2021-2022

Elevii din Ialomița așteaptă de 5 ani învățământul dual

Învățământul dual în Ialomița este doar «scenariu de lucru». În ultimii 5 ani, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu a reușit să școlarizeze niciun elev conform acestui sistem. Inspectorul general școlar Steluța Mitrea promite 5 clase de elevi pentru anul școlar 2021-2022. Georgian Mocănescu, directorul AJOFM Ialomița susține că agenții economici nu sunt interesați de susținerea acestei forme de învâțământ.

Un eșec județean ascuns sub preș
După 30 de ani de experimente educaționale, absolvenții liceelor din Ialomița încă mai așteaptă soluții instituționale care să... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2021, 14:20 (3945 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura ialomițeană a atras fonduri europene în valoare de 564,5 milioane de lei

Agricultura ialomițeană a atras fonduri europene în valoare de 564,5 milioane de lei

Agricultura rămâne principalul domeniu de activitate prin care banii europeni ajung în județul Ialomița. O analiză a fondurilor acordate de Uniunea Europeană fermierilor din județul nostru, prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița, arată faptul că aceștia au reușit să obțină subvenții în valoare de 411,6 mi­lioane de lei. APIA a declarat eligibile la plată o suprafață de peste 378 mii de hectare de terenuri agricole.

Sprijin european pentru fermierii ialomițeni
Conform datelor oficiale, suprafața declarată eligibilă la plata subvențiilor acordate... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2021, 10:10 (6693 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Intergroup Engineering SRL cere 2,5 milioane de lei Primăriei Amara

Moștenirea administrațiilor Moraru și Măiță

Intergroup Engineering SRL cere 2,5 milioane de lei Primăriei Amara

bonus: drept la replică

Administrația din Amara a fost somată să plă­tească 2,5 milioane de lei către firma de consultanță Intergroup Ingineering SRL. Suma reprezintă contrava­loarea unui contract de consultanță neonorat în valoare de 132500 de lei, la care se adaugă penalități de 1% zilnic. Primăria Amara are la dispoziție două săptămâni pentru a bloca aceste demersuri. Procesul se desfășoară la Curtea de Apel București, iar următorul termen este fixat pentru 4 martie 2021.

Firma de casă a ex-președintelui Moraru
La începutul lunii februarie 2021, în cadrul ședinței Consiliului Local Amara, plenul ... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2021, 09:55 (9337 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Start investițional nou la Țăndărei

Administrația Roman promite

Start investițional nou la Țăndărei

Revenit în funcție după 4 ani, primarul orașului Țăndărei, Cristi Roman, promite să ofere orașului un nou start investițional. Printre proiectele care vor fi finanțate se numără Ambulatoriul Spitalului Municipal, Secția de Psihiatrie, reabilitarea în cadrul unui program multianual a 29 de străzi din oraș și un parc industrial. «Vorbim de o prioritizare a investițiilor la Țăndărei. Pentru o parte dintre acestea există deja banii și așteptăm semnarea contractelor de execuție. Pentru altele, căutăm surse de finanțare și soluții de implementare rapidă a acestora!» declară Cristi Roman.

Țăndărei are bani la buget... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2021, 17:20 (4132 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani europeni pentru infrastructura școlară din Fetești

Bani europeni pentru infrastructura școlară din Fetești

Două unități de învățământ din Fetești, Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară și Liceul Teoretic «Carol I», sunt beneficiarele unor proiecte cu finanțare europeană ce au ca scop creșterea gradului de eficiență energetică a clădirilor. Lucrările vizează modernizarea sistemelor de încălzire și iluminat precum și izolarea termică a celor două licee. Valoarea celor două proiecte depășește 4 milioane de lei, fondurile fiind nerambursabile.

Investiții în două licee din Fetești
Cele două proiecte care vizează creșterea gradului de eficiență în cadrul Liceului Teoretic «Carol I» și... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2021, 12:05 (3051 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Shaorma cu miros de hazna la Gara Slobozia

Shaorma cu miros de hazna la Gara Slobozia

De câteva săptămâni, la doi pași de toaleta publică din Gara Slobozia, un în­treprinzător particular a deschis o «shaormerie». Conducerea Gării și Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor susțin că totul e legal. Primăria Slobozia susține însă contrariul!

«Vadul» din fața toaletei publice Toaleta publică de la Gara Slobozia este celebră pentru condițiile precare de igienă pe care le oferă. De câteva săptămâni încoace însă, această situație intolerabilă a fost dublată de apariția unei rulote care vinde «cafea și shaorma». Rulota a fost amplasată la doi pași de intrarea... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2021, 16:55 (7168 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița au colectat taxe și impozite locale de 80,7 milioane de lei

În 2020

Primăriile din Ialomița au colectat taxe și impozite locale de 80,7 milioane de lei

O statistică a Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița arată faptul că cele 66 de administrații locale din Ialomița au reușit să colecteze taxe și impozite locale în valoare de 80,7 milioane de lei. Exprimată în procente, această sumă reprezintă un grad de colectare de aproximativ 72% din valorile pe care primăriile ialomițene și-au propus să le realizeze. «Facem și noi ce putem ca să-i determinăm pe oameni să plătească!» spun la unison primarii ialomițeni.

Mai puțini bani la bugetele locale Analiza Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița, din cadrul... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2021, 13:50 (8825 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul și viceprimarul localității, suspecți într-un dosar de «fraudă electorală»

Descinderi în comuna Borănești

Primarul și viceprimarul localității, suspecți într-un dosar de «fraudă electorală»

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au descins joi, 18 februarie 2021, la 7 adrese din comuna Borănești. Perchezițiile au fost desfășurate în cadrul unei anchete penale ce vizează «infracțiuni la Legea Electorală», dar și fapte de «mărturie mincinoasă». Printre persoanele chemate la audieri se numără primarul și viceprimarul localității, considerați principalii suspecți ai cauzei.

Verificările sunt în curs Surse judiciare au precizat faptul că ancheta s-a constituit în urma unor sesizări ce reclamau faptul că alegătorilor din comuna Borănești le-au fost oferite sume... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 20:05 (11548 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criză de judecători la Tribunalul Ialomița

Criză de judecători la Tribunalul Ialomița

Tribunalul Ialomița, cea mai mare instanță din județ, își desfășoară activitatea în stare de avarie, din cauza numărului mic de judecători. Deși instanța dispune de 18 posturi de magistrați, efectiv, la serviciu, vin doar 10. Unul dintre judecători a fost transferat la Tribunalul București, iar alți 3 s-au pensionat. «Din păcate această situație reprezintă o dificultate ce nu poate să-și găsească rezolvarea!» au explicat reprezentanții instanței.

Mai puțini judecători în schema de personal
Numărul mic de judecători dă peste cap activitatea Tribunalului Ialomița în sensul că magistrații... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 14:20 (4480 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Sfântu Gheorghe a intrat în carantină

Focar de COVID-19

Comuna Sfântu Gheorghe a intrat în carantină

Instituția Prefectului Ialomița a luat decizia carantinării comunei Sfântu Gheorghe din Ialomița. Conform informațiilor oficiale, la nivelul comunei a fost înregistrată o rată de infectare care depășește 6 cazuri la mia de locuitori. Primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, consideră măsura necesară. La nivelul comunei au fost înregistrate două focare de COVID-19.

Din nou în carantină Comuna Sfântu Gheorghe intră din nou în carantină. Decizia a fost luată în cadrul Comitetului pentru Situații de Urgență de la nivelul Prefecturii Ialomița. Conform datelor oficiale, la nivelul... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 11:15 (5562 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Execuția proiectelor PNDL ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia se amână

Execuția proiectelor PNDL ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia se amână

Prioritate a Consiliului Județean Ialomița, moderniza­rea Spitalului Județean de Urgență Slobozia bate pasul pe loc. Instituția a notificat Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației soli­citând prelungirea termenelor de execuție pentru cele mai importante pro­iecte de investiții care vizează cel mai mare spital din Ialomița. Este vorba despre construcția Blocului Operator și modernizarea clădirii în care funcționează Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Ambele proiecte sunt finanțate prin Programul Național de Dezvoltare Locală, au o va­loare de 154 milioane de lei și ar fi trebuit încheiate la 31 decembrie 2020. O altă provocare pentru Consiliul Județean Ialomița este de... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 10:05 (7220 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia a cheltuit 2 milioane de lei pentru «turiștii potențiali»

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică ar putea fi închis

Slobozia a cheltuit 2 milioane de lei pentru «turiștii potențiali»

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică are 5 angajați, program de luni până vineri și o hartă cu 12 obiective turistice din Slobozia și împrejurimi. Printre obiectivele turistice se numără 4 biserici, o casă «în stil eclectic» din Bora, o școală, un puț, doi stejari se­culari și un arbore ginkgo biloba. Costurile anuale de întreținere pentru acest Centru sunt asigurate de către admi­nistrația locală și se ridică la 250000 de lei anual.

Ideea creață a ex-viceprimarului Băcanu În 2011, viceprimarul Valentin Băcanu propunea, iar Consiliul Local aproba, ... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2021, 12:40 (8066 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Comuna Ion Roată părăsește ADI «ECOAQUA» Călărași

Investiții de 260 milioane de euro în pericol

Comuna Ion Roată părăsește ADI «ECOAQUA» Călărași

Goana administrațiilor publice după proiecte finanțate din fonduri europene are și efecte adverse. Comuna Ion Roată a părăsit la începutul acestui an Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «ECOAQUA» Călărași. Decizia exclude localitatea dintr-un proiect investițional estimat la 260 milioane de euro pentru realizarea rețelelor de apă potabilă. Oficialii locali susțin că ce se întâmplă la ADI «ECOAQUA» Călărași este «o păcăleală»...

Decizie fără precedent ADI «ECOAQUA» Călărași este o Asociație formată din 33 de localități din Ialomița și Călărași. Scopul acestei asocieri l... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 13:55 (3192 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Canalizare de 7 milioane de lei în Cartierele Slobozia Nouă și Bora

Prima investiție a administrației Soare

Canalizare de 7 milioane de lei în Cartierele Slobozia Nouă și Bora

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 9 februarie a.c., alocarea unei cofinanțări de 443000 de lei pentru «extinde­rea și reabilitarea sistemului de canalizare menajeră și pluvială în Cartierele Slobozia Nouă și Bora». Valoarea totală a inves­tiției este de 7 milioane de lei. Aceasta este prima investi­ție majoră a administrației Soare. Primele lucrări în siste­mul de canalizare din Cartierele Slobozia Nouă și Bora au debutat în urmă cu mai bine de 10 ani.

Pe urmele predecesorilor Administrația Soare a propus Consi­liului Local Slobozia aprobarea unei cofinanțări în valoare... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 10:15 (8219 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile locale din Ialomița au primit 15,9 milioane de lei pentru proiectele PNDL 2

Administrațiile locale din Ialomița au primit 15,9 milioane de lei pentru proiectele PNDL 2

În anul 2017, Ialomița a depus la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației 143 de proiecte pentru a fi realizate prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 (PNDL 2), cu o valoare totală de 802,2 milioane de lei. La începutul lunii februarie a acestui an, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administra­ției a decontat devizele de lucrări transmise de către administrațiile locale. În județul nostru, demersuri în sensul decontării lucrărilor au făcut Consiliul Județean Ialomița, alături de alte 14 administrații locale. Valoarea totală a fondurilor distribuite a fost de 15,9 milioane de lei. «S-a plătit în funcție de facturile care au fost trimise!» au explicat edilii... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2021, 14:10 (8238 vizualizări - 4 comentarii)

28 Iun 2026
246 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Fetești: Hoț dovedit după 3 ani

Fetești: Hoț dovedit după 3 ani

Procurorii din Fetești au avut nevoie de 3 ani pentru a demonstra că un tânăr din localitate este autorul mai multor furturi din locuințe, comise pe raza municipiului. Dosarul a fost recent trimis în judecată ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 15:10
(5016 vizualizări - 2 comentarii)


Lilieci: Trimis în judecată pentru că a bătut o polițistă

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești au reușit să probeze faptele penale ale unui localnic din Lilieci și să trimită dosarul în judecată. Concret, acesta a fost acuzat de faptul că a lovit ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 14:05
(4818 vizualizări - 1 comentariu)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Poliția Română aniversează, la data de 25 martie a.c., 196 de ani de atestare documentară. A devenit deja o tradiție ca, în contextul aniversării Zilei Poliției Române, oamenii legii să se afle alături ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 12:35
(4981 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Andrășești și Sinești

Două femei și doi bărbați, cu vârste cuprinse între 29 și 77 de ani, au fost răniți într-un accident rutier petrecut pe raza localității Sinești. Din primele informații se pare că accidentul s-a produs ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2018, 20:35
(6258 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Arestat pentru «vătămare corporală»

Luni, 19 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2018, 19:40
(4762 vizualizări - 0 comentarii)


Orboiești: Trafic blocat din cauza unui accident rutier

Din cauza șoselei acoperite cu gheață, două mașini au fost implicate într-un accident rutier în localitatea Orboiești. În urma impactului dintre autovehicule, două persoane au fost rănite. Reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2018, 14:23
(5884 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Dosar penal pentru 70 kg de tutun

Un tânăr de 29 de ani a fost depistat de polițiștii din Urziceni în timp ce transporta ilegal 70 kilograme de tutun mărunțit. Marfa era împachetată în saci de plastic și folii de aluminiu. În cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2018, 18:10
(5057 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii februarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6361 șomeri, din care 1388 șomeri indemnizați, respectiv 4973 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2018, 17:10
(5157 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 19 februarie-23 martie 2018, în localitățile Munteni Buzău, Slobozia, Urziceni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2018, 17:05
(6623 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Arestat pentru «tentativă de omor» după ce și-a înjunghiat fiul cu un cuțit

Iazu: Arestat pentru «tentativă de omor» după ce și-a înjunghiat fiul cu un cuțit

Un bărbat de 52 de ani din localitatea ialomițeană Iazu a fost reținut în noaptea de duminică spre luni, 11/12 martie 2018, pentru 24 de ore, după ce și-a înjunghiat fiul, un tânăr de 27 de ani, cu un cuțit ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2018, 19:45
(7530 vizualizări - 0 comentarii)


Primăria Slobozia: Concurs de proiecte pentru tineri

Primăria Slobozia: Concurs de proiecte pentru tineri

Primăria Slobozia oferă și în acest an tinerilor din oraș șansa de a prezenta imaginea Sloboziei în viitor. Autoritățile locale vor realiza încă o ediție a concursului de proiecte «Slobozia viitorului văzută ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2018, 18:35
(5375 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale intensive înainte de Paște

Apropierea Paștelui aduce controale ale inspectorilor Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița în piețele și magazinele alimentare din tot județul. Inspectorii DSVSA Ialomița ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2018, 18:20
(3422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția persoanelor aflate în căutarea unui serviciu 198 de locuri de muncă. Angajatorii caută agenți de vânzări, barmani, ospătari ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2018, 18:05
(6164 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la Ciocârlia

Accident la Ciocârlia

Salvatorii din Urziceni au fost solicitați în cursul dimineții de vineri, 9 martie 2018, în jurul orelor 8,30, pentru a veni în ajutorul victimelor unui accident rutier petrecut pe DN2, la ieșire din localitatea ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2018, 14:50
(5960 vizualizări - 0 comentarii)


Construcție cuprinsă de flăcări la Drăgoești

Construcție cuprinsă de flăcări la Drăgoești

Clădirea administrativă a unui operator economic din Drăgoești a luat foc la partea superioară joi, 8 martie 2018, în jurul orelor 14,30, când au fost alertați pompierii de la Detașamentul Urziceni. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2018, 14:35
(4741 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Incendiu la casa unei bătrâne de 93 de ani

Reviga: Incendiu la casa unei bătrâne de 93 de ani

Evenimentul a fost anunțat luni, 5 martie 2018, în jurul orelor 18,00, iar primii care au ajuns la locul intervenției au fost membrii Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență din comuna Reviga. ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2018, 16:20
(6492 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga incendiu


Ialomița: Cererea de liberare condiționată formulată de Ioan Becali, admisă de Judecătoria Slobozia

Potrivit Agerpres, magistrații Judecătoriei Slobozia au admis luni, 5 martie 2018, în primă instanță, cererea de eliberare condiționată formulată de fostul impresar Ioan Becali. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2018, 20:05
(8613 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Arestat pentru omor

Un bărbat din Amara a fost arestat după ce și-a înjunghiat soția cu un cuțit. Potrivit procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, între cei doi soți exista un conflict de foarte mult timp ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2018, 12:05
(6167 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara omor arestat


ISU Ialomița: Salvator și în timpul liber

ISU Ialomița: Salvator și în timpul liber

Doi bătrâni, de 80 și 75 de ani, din orașul Amara, au fost salvați din calea unui incendiu de un militar al ISU Ialomița. Aflat în timpul liber, plutonierul adjutant Vasile Gheorghe i-a ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2018, 18:55
(4742 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 5-9 martie 2018, la Gârbovi, Munteni Buzău, Urziceni, Armășești, Fierbinți ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2018, 18:40
(6459 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

În prezent, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor din județ 198 de noi locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea, în număr de 159, sunt destinate persoanelor ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2018, 18:25
(6308 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Vize pentru renta viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, în perioada 1 martie-31 august (în zilele lucrătoare), rentierii agricoli trebuie să se prezinte, personal ori prin mandatar/curator/tutore ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2018, 16:10
(7020 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Se circulă pe toate drumurile din județ

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că joi, 1 martie a.c., orele 7,00, pe toate sectoarele de drumuri din județul Ialomița se circulă în condiții de iarnă ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2018, 10:40
(8783 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Depunerea cererilor pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare, de joi, 1 martie 2018, este demarată Campania de primire a Cererilor Unice de Plată ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2018, 10:10
(9701 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Portocaliu de viscol și ninsori în Ialomița: Drumuri închise din cauza vremii nefavorabile

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) informează faptul că în Ialomița, la această oră, au fost închise 3 drumuri naționale din cauza vremii nefavorabile. Pe aceste artere ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2018, 08:13
(13277 vizualizări - 0 comentarii)


Un nou Cod Portocaliu de viscol și ninsori în Ialomița!

Un nou Cod Portocaliu de viscol și ninsori în Ialomița!

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, intervalul de valabilitate pentru noul Cod Portocaliu de viscol și ninsori este miercuri, 28 februarie 2018, între orele 6,00-20,00. Astfel, vor fi intensificări ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2018, 20:05
(6800 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița: 28 Februarie-«Ziua Protecției Civile din România»

La 28 februarie sărbătorim «Ziua Protecției Civile din România», dată la care Regele Carol al II-lea semna Înaltul Decret Regal din 1930, publicat la 23 martie 1933 în Monitorul Oficial al României ca ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2018, 19:05
(5845 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Portocaliu de viscol și ninsori: Se închid drumurile în Ialomița. Nu se circulă pe DN2A, între Slobozia și Giurgeni

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță închiderea drumurilor naționale din Ialomița. Prima arteră de circulație închisă este DN3A, care face legătura ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2018, 00:43
(14222 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Cozi de tiruri la punctele de taxare

Vremea rea dă peste cap traficul rutier. În județul Ialomița, la punctele de taxare de la Giurgeni, s-au format cozi de tiruri din cauza unei restricții de circulație pentru mașinile mai mari de 3,5 tone ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 16:40
(6022 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor aflați în suferință, luni, 26 februarie 2018, în intervalul orar 8,00-12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest demers ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 15:25
(5456 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...