Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

20 ani de închisoare cu executare pentru că a provocat intenționat un accident rutier!

Decizie a Tribunalului Ialomița

20 ani de închisoare cu executare pentru că a provocat intenționat un accident rutier!

Un bărbat de 31 de ani din Borănești care a provocat intenționat un accident ru­tier, fiind în stare avansată de ebrie­tate, a fost condamnat de Tribunalul Ialomița la 20 de ani de închisoare cu executare. Organele judiciare au avut nevoie de aproape 4 ani pentru a demonstra faptul că infracțiunea pentru care trebuie tras la răspundere este «omorul calificat» și nu «uciderea din culpă». În urma accidentului, o familie a fost complet distrusă. Tatăl, șofer al mașinii lovite, și fetița sa de doar un an și 4 luni au murit pe loc, în timp ce mama a rămas cu infirmități pe viață... Este primul dosar în care justiția ialomițeană demonstrează... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2025, 07:55 (6829 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Localitățile ialomițene, pe Harta de risc seismic a Ministerului Dezvoltării

Localitățile ialomițene, pe Harta de risc seismic a Ministerului Dezvoltării

Recent, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a făcut publică Harta de risc seismic ce oferă informații despre localitățile cu risc seismic din țara noastră. Ialomița a fost la rându-i cuprinsă în această hartă, toate cele 66 de localități aflându-se în zone cu risc ridicat de producere a unui cutremur. Mai mult, MDLPA oferă posibilitatea primăriilor de a accesa fonduri pentru consolidarea și creșterea rezistenței la seisme a clădirilor.

 

Bani publici pentru clădiri mai sigure Riscul de producere a cutremurelor se consideră a fi constant... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2025, 08:05 (10713 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Potor a «blocat» avizarea noului PUG al Sloboziei

Administrația Potor a «blocat» avizarea noului PUG al Sloboziei

După aproape 2 ani de dezbateri și ana­lize, în 2024, administrația Soare a fost la un pas de a obține toate avizele necesare pentru realizarea noului Plan Urbanistic General al municipiului Slobozia. Alegerea în funcție a primarului Alexandru Potor a schimbat radical situația, astfel că noua admi­nistrație a solicitat modificarea Planului, procedura de avizare fiind reluată. Datele arată că, în varianta propusă de adminis­trația Potor, noul PUG al Sloboziei ar putea avea un impact negativ asupra mediului, modificările solicitate presupunând unele riscuri pentru biodiversitatea din zona «Coridorului Ialomiței». Primarul Alexandru Potor nu a dorit... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2025, 10:15 (30210 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Clase simultane în școlile ialomițene din cauza scăderii efectivelor de elevi

Clase simultane în școlile ialomițene din cauza scăderii efectivelor de elevi

Diminuarea efectivelor de elevi, în special în mediul rural, determină școlile să apeleze la forma de învățământ simultan. Această formă de educație presupune ca elevi din clase și vârste diferite să parcurgă cursurile împreună. Conform Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, 9 unități de învățământ din Ialomița au implementat acest sistem. Experții în Educație atrag atenția cu privire la faptul că pentru această formă de învățământ nu există o programă specială de desfășurare a cursurilor sau un plan de predare diferit.

 

Realitatea din școlile rurale... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2025, 16:20 (5928 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Valoarea terenurilor agricole din Ialomița, aproape de media națională

Statistică INS

Valoarea terenurilor agricole din Ialomița, aproape de media națională

În decembrie 2024, Institutul Național de Statistică a dat publi­ci­tății o analiză privind prețurile medii ale tere­nurilor agricole înregistrate în România, în anul 2023. Datele arată că valoarea terenurilor la nivelul Ialomiței a fost de apro­ximativ 40 mii de lei/ha, apropiindu-se de prețul mediei naționale care, potrivit specia­liș­tilor Institutului Național de Statistică, a fost de 41 mii de lei.

 

Prețul mediu al terenurilor agricole din Ialomița Estimările făcute de Institutul Național de Statistică au la bază diseminările... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2025, 12:25 (24540 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se circulă în condiții de iarnă pe toate drumurile din Ialomița!

Se circulă în condiții de iarnă pe toate drumurile din Ialomița!

Administrația Națională de Meteorologie a emis și pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben de ninsori abundente, ce va fi valabilă până miercuri, 19 februarie 2025. Instituția Prefectului Județul Ialomița informează cu privire la faptul că zăpada nu a dat peste cap traficul rutier la nivelul județului nostru. Se circulă, într-adevăr, în condiții de iarnă, dar niciun drum din județ nu este blocat sau închis la acest moment. 

 

Drumarii, la datorie Potrivit Instituției Prefectului Județul Ialomița, atât pe drumurile județene, c... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2025, 10:30 (9194 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CNAS a lansat a treia ediție a «Ghidului Asiguratului»

CNAS a lansat a treia ediție a «Ghidului Asiguratului»

Casa Națională de Asigurări de Sănătate a lansat a treia ediție a «Ghidului Asi­gu­ratului». Documentul are drept scop creș­terea gradului de cunoaștere de către pacienți a servi­ciilor oferite în cadrul sistemului de asigu­rări de sănătate, precum și a modului de funcțio­nare a acestui sistem.

 

Noi reglementări, în atenția cetățenilor «Ghidul Asiguratului» se adresează și persoanelor neasigurate. Acestea pot afla din «Ghid» la ce servicii medicale au dreptul și care este modalitatea de accesare a lor. Principala... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2025, 09:55 (6167 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Protocol de colaborare pentru exploatarea nămolului sapropelic din Lacul Amara

Protocol de colaborare pentru exploatarea nămolului sapropelic din Lacul Amara

bonus: Taxă de stațiune pentru turiști

În urmă cu o săptămână, în cadrul unei întâlniri oficiale, reprezentanții Primăriei Amara și cei ai Institutului Național de Recuperare Medicină Fizică și Balneo­climatologie al Ministerului Sănătății au semnat un protocol de colaborare pentru exploatarea nămolului sapropelic din Lacul Amara. Această colaborare oferă administrației locale dreptul de a gestiona mai bine resursele naturale pe care lacul le oferă. Până anul trecut, dreptul de exploatare asupra nămolului a aparținut Administrației Naționale Apele Române, însă instituția a renunțat la a mai face demersuri pentru a-l redobândi.

 

«Aurul negru» din Lacul Amara... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2025, 10:20 (8147 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea Gărilor Fetești și Ciulnița ar putea fi stopată

Aproape de finalizare

Reabilitarea Gărilor Fetești și Ciulnița ar putea fi stopată

În 2022, Compania Națională de Căi Ferate CFR SA a semnat contractul de finanțare pentru reabi­litarea Gării Fetești. Proiectul prevedea, totodată, și reparația integrală a Gării Ciulnița, din județul Călărași. Ambele proiecte sunt realizate în proporție de 70%, dar constructorii sunt la un pas de a rezilia contractele din cauza refuzului CFR SA de a ajusta valorile contractuale, conform OUG 64/2022. Contractul inițial are o valoare de peste 300 milioane de lei, fiind câștigat de asocierea dintre Arcada Company SA și ISPCF SA.

 

Proiecte în pericol ... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2025, 08:05 (8125 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Absenteismul» și «reticența profesorilor», problemele Învățământului ialomițean

«Absenteismul» și «reticența profesorilor», problemele Învățământului ialomițean

Un raport oficial al Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița, denumit «Plan managerial-anul școlar 2024-2025», prezintă starea de fapt a Învățământului ialomițean. Potrivit documentului oficial, publicat de instituție, școlile din județul nostru nu pot face față amenințării «absenteismului» sau «profesorilor reticenți» la schimbările din sistem. Totodată, oficialii Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că mulți profesori sunt dezinteresați atunci când se discută despre creș­terea calității Educației.

 

Realitatea din școlile ialomițene... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2025, 12:20 (25033 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O decizie a ÎCCJ a schimbat conducerea Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița

O decizie a ÎCCJ a schimbat conducerea Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița

bonus: CJAS Ialomița, o instituție mult râvnită

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița are de o săptămână o nouă conducere. Pentru o perioadă nedefinită, funcția de director general al instituției va fi asigurată de medicul șef al CJAS Ialomița, dr Aliona Suvac. Schim­barea a fost decisă de Casa Națională de Asigurări de Sănătate și are la bază o dispoziție a Înaltei Curți de Casație și Justiție, aceasta împiedicând funcți­onarii publici pensionari să-și conti­nue raporturile de serviciu. Vizată de această dispoziție a fost și Doina Stan, fosta șefă a CJAS Ialomița, alături de alți 5 funcționari publici. Plecarea acestora dă peste cap activitatea din cadrul CJAS Ialomița, întrucât... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2025, 07:55 (50116 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cele mai multe dintre localitățile ialomițene, nicio naștere în 2024

Cele mai multe dintre localitățile ialomițene, nicio naștere în 2024

O analiză a Direcției Județene de Statistică Ialomița, conform datelor care i-au fost transmise instituției de către administrațiile locale, arată că, anul trecut, în jumătate din cele 66 de localități din județ nu s-au înregistrat nașteri. Numărul total al copiilor născuți la nivelul județului în 2024 a fost de 1874.

 

Declin demografic în Ialomița Creșterea demografică a județului Ialomița este în declin de mai bine de 5 ani, conform Institutului Național de Statistică. Instituția arată că Ialomița, la fel ca alte județe din zona de Sud a țării,... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2025, 10:20 (5745 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

15 persoane, reținute în scandalul de la Urziceni

Decizie a Parchetului Curții de Apel București

15 persoane, reținute în scandalul de la Urziceni

Procurorii Curții de Apel București au preluat oficial ancheta în cazul scandalului provocat la sfârșitul săptă­mânii trecute pe străzile din Urziceni. Participanții la revoltă, membri ai clanurilor «Ministru» și «Ritaxon», din Urziceni, ultimii sprijiniți de clanul «Katana», din Prahova, au folosit arme de foc. În urma încăierării, două persoane și-au pierdut viața din cauza plă­gilor împușcate. După o serie de percheziții maraton desfă­șu­rate în 5 județe din țară, 15 persoane au fost reținute. În acest dosar, procurorii din Bu­curești au reținut 5 capete de acuzare: «omor calificat... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2025, 16:10 (17007 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clădiri subevaluate la Sfântu Gheorghe, pentru diminuarea taxelor locale

Proces la Tribunalul Ialomița

Clădiri subevaluate la Sfântu Gheorghe, pentru diminuarea taxelor locale

Proprietarii clădirilor sunt obligați să depună la Serviciile de Taxe și Impozite Locale rapoarte de evaluare pentru imobilele pe care le dețin. Pe baza acestor documente sunt stabilite, ulterior, taxele pe care aceștia trebuie să le plătească. Cu acceptul evaluatorilor și al reprezentanților primăriilor, bunurile sunt subevaluate pentru ca nivelul dărilor către bugetele locale să fie mai mic. Analizând cuprinsul unui dosar civil înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița, reporterii ziarului nostru au descoperit o astfel de situație în comuna Sfântu Gheorghe. Administrația locală a fost dată în judecată de administratorul firmei Reland SRL pentru că i-a impus... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2025, 15:20 (4758 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cum să faci primul milion. De lei, cu Primăria Urziceni. Din PNRR.

Cum să faci primul milion. De lei, cu Primăria Urziceni. Din PNRR.

«We Grow Minds». Sau, pe românește, «creștem mințile». Mergea, cel puțin în cazul de față, și «We Grow Accounts». Ca să se înțeleagă ce și cum de la început, fără a mai fi necesar să ne gândim noi cum «creștem conturile» în traducere liberă. Pe scurt, subiectul nostru este cu și despre Primăria Urziceni, avidă de încheiat contracte de consultanță pentru absorbția PNRR, We Grow Minds SRL Slatina, o firmă dornică de afirmare și încasare (că doar d-aia «crește minți»!) și, probabil, ulterior alte structuri care vor verifica nevoile entităților... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2025, 07:55 (9444 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Impozitarea neconstituțională a pensiilor magistraților, sesizată de o judecătoare a Tribunalului Ialomița

Impozitarea neconstituțională a pensiilor magistraților, sesizată de o judecătoare a Tribunalului Ialomița

În martie 2024, judecătoarea Mioara Iancu, din cadrul Tribunalului Ialomița, sesiza Curtea Constituțională a României cu privire la neconstituționalitatea modali­tății de impozitarea a pensiilor magistraților. La un an distanță, excepția ridicată de magistrata Tribunalului Ialomița a fost avizată favorabil de CCR, la aproape un an de la deschiderea acțiunii.

 

Decizie a Curții Constituționale a României În martie 2024, Tribunalul Ialomița a fost sesizat de către fosta președintă a Secției Civile a Tribunalului Călărași, judecătoarea pensionară Sevastița... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2025, 10:20 (9335 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Epurarea necorespunzătoare a apelor uzate, în atenția autorităților ialomițene

Epurarea necorespunzătoare a apelor uzate, în atenția autorităților ialomițene

În noiembrie 2024, România a ajuns în fața Curții Europene de Justiție din cauza neîndeplinirii unei directive comunitare privind gestionarea ineficientă a apelor uzate, riscând aplicarea unei măsuri de infringement. Problema gestionării apelor uzate, în special a celor rezultate în urma acti­vităților industriale, a intrat de câteva săptămâni și în atenția autorităților locale și județene din Ialomița. O comisie specială întrunită la nivelul Prefecturii Ialomița analizează modalitatea prin care se realizează colectarea apelor uzate, în special prin intermediul stației de epurare a operatorului regional de... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2025, 09:50 (6463 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Țările europene plătesc pensii ialomițenilor

Țările europene plătesc pensii ialomițenilor

Ialomițenii care au lucrat cu forme legale în țările din spațiul comunitar beneficiază de pensii. În această situație se află aproape 300 de ialomițeni, potrivit date­lor furnizate de Casa Județeană de Pensii Ialomița. Valoarea estimativă a indemnizațiilor lunare de care aceștia beneficiază depășește 500 mii de lei.

 

În ce state europene au lucrat ialomițenii? Potrivit informațiilor oficiale, cei aproximativ 300 de ialomițeni care primesc pensii din spațiul co­munitar au fost angajați cu forme legale în state precum Italia sau Spania. În ceea... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2025, 12:10 (6385 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Regulament nou pentru administrarea parcărilor de reședință

La Slobozia

Regulament nou pentru administrarea parcărilor de reședință

Considerat ineficient de către cetățeni, Regulamentul privind administrarea parcărilor de reședință din Slobozia va fi modificat. În urmă cu o săptămână, administrația locală a lansat în dezbatere publică Proiectul de Hotărâre cu noile modificări ale Regulamentului. Într-o declarație publică, Alexandru Potor, primarul municipiului Slobozia, a precizat faptul că va încerca să elimine probleme întâmpinate de cetățeni în legătură cu procedura de atribuire a locurilor de parcare. Deși se dorește a fi un document în favoarea cetățenilor, Regulamentul li­mitează însă dreptul de a obține un loc de parcare pentru persoanele juridice... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2025, 07:50 (30623 vizualizări - 35 comentarii)

EVENIMENT

Bani europeni pentru modernizarea a 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița

Sprijin financiar pentru viitorii meseriași

Bani europeni pentru modernizarea a 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița

În timp ce piața forței de muncă din Ialomița caută angajați calificați într-o meserie, liceele tehnologice din județ au fost lăsate într-un con de umbră. În majoritatea cazurilor elevii erau obligați să efectueze orele practice în ateliere care aveau nevoie de modernizare. Datorită inițiativei Consiliului Județean Ialomița de a îmbu­nătăți condițiile de studiu în unitățile de învățământ din județ, 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița au beneficiat de bani europeni pentru a-și schimba baza materială folosită în timpul orelor practice. Primele echipamente didactice destinate Atelierelor de lucru au ajuns la Liceele... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 16:20 (4601 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 111 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 13 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 24395, fiind înregistrate 111 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2022, 16:15
(7423 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 162 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 12 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 24284, fiind înregistrate 162 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2022, 16:05
(2294 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A vrut să se sinucidă, dar a fost salvată de polițiști

Polițiștii din Slobozia au reușit să salveze de la moarte o tânără de 23 de ani din oraș, care amenința că vrea să se sinucidă. În seara zilei de vineri, 11 ianuarie 2022, aceasta a mers pe podul rutier ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2022, 13:00
(3264 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Camion încărcat cu azotat de amoniu, răsturnat pe șosea

Țăndărei: Camion încărcat cu azotat de amoniu, răsturnat pe șosea

Un accident rutier în zona orașului Țăndărei s-a produs vineri, 11 februarie 2022. Un camion care transporta 25 tone de azotat de amoniu din Portul Midia Năvodari, către Brăila, s-a răsturnat pe șosea, ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2022, 16:00
(3419 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 296 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 11 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 24122, fiind înregistrate 296 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2022, 15:40
(2519 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Competiție sportivă supravegheată de jandarmi

Slobozia: Competiție sportivă supravegheată de jandarmi

Jandarmii ialomițeni vor asigura măsurile de ordine publică și siguranța spectatorilor prezenți la meciul de handbal feminin din cadrul Cupei României dintre echipele CSM Unirea Slobozia și CS Rapid București ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2022, 15:35
(3436 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Întâlnire între parlamentari și sindicaliștii din Poliție și Administrația Publică

Cei șase parlamentari PSD, PNL și AUR ai județului Ialomița susțin revendicările solicitate de sindicaliștii din Poliție și din administrația publică. Aceștia au participat vineri, 11 februarie 2022, la ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2022, 15:30
(18310 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Ordin de protecție provizoriu emis de polițiști

Joi, 10 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că o femeie din localitate este lovită de soțul său. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit că la domiciliul ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2022, 15:00
(3842 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 100 de sancțiuni aplicate pe raza orașului Fetești

Joi, 10 ianuarie a.c., pe raza municipiului Fetești, în intervalul orar 13,00-16,00, au fost angrenate 31 de efective de Ordine Publică, Poliție Rutieră și Investigarea Criminalității Economice, precum ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2022, 14:45
(9581 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 90,96 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în luna ianuarie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 90,96 milioane de lei, cu 8,7 ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2022, 12:45
(11376 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de grafică la Galeriile «Arcadia»

Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia îi invită pe iubitorii de artă plastică la o expoziție de grafică. Astfel, luni, 14 februarie a.c., în incinta Galeriilor «Arcadia» vor fi expuse lucrările graficianului ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2022, 11:30
(1423 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 262 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 10 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 23826, fiind înregistrate 262 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2022, 15:20
(9563 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Peste 300 de ialomițeni au rămas fără drept de liberă circulație

În anul 2021, potrivit informațiilor oferite de Instituția Prefectului Ialomița, peste 300 de ialomițeni au rămas fără drept de liberă circulație. Măsura a fost aplicată ca urmare a sentințelor judecătorești ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2022, 14:45
(3580 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă de avertisment a funcționarilor Instituției Prefectului Ialomița

Grevă de avertisment a funcționarilor Instituției Prefectului Ialomița

Joi, 10 februarie 2022, timp de o oră angajații Instituției Prefectului Județul Ialomița au întrerupt activitatea, aflându-se în grevă de avertisment. Acțiunea se înscrie în seria de proteste ale Sindicatului ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2022, 14:20
(3812 vizualizări - 1 comentariu)


Miloșești: Bărbat dispărut

Miloșești: Bărbat dispărut

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități de identificare a unui tânăr, de 37 de ani, domiciliat pe raza localității Miloșești. Bărbatul, pe numele său Gheorghiță Alin Ciobotaru, a plecat ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2022, 14:15
(2935 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Atingeri Nedorite»

IPJ Ialomița: Campania «Atingeri Nedorite»

Polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat în cursul zilei de miercuri, 9 februarie a.c., activități informativ-preventive, în cadrul Campaniei ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2022, 14:00
(1331 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Percheziții la domiciliile unor braconieri

Bordușani: Percheziții la domiciliile unor braconieri

Miercuri, 9 februarie a.c., polițiștii ialomițeni, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, au pus în executare 2 mandate de percheziție domiciliară în comuna ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2022, 13:40
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe raza localității Bărcănești

Accident rutier pe raza localității Bărcănești

Miercuri, 9 februarie a.c., două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit cu o autospecială cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna Bărcănești ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2022, 11:40
(2296 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Licitații publice pentru atribuirea circumscripțiilor sanitar-veterinare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la organizarea licitațiilor publice privind atribuirea circumscripțiilor sanitar-veterinare din județ. Data limită ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2022, 11:30
(3603 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Grupul de Lucru Mixt pentru Romi

Miercuri, 9 februarie 2022, prefectul județului Ialomița a participat la ședința trimestrială a Grupului de Lucru Mixt pentru Romi. Pe ordinea de zi a acțiunii au fost dezbătute două proiecte, respectiv ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2022, 18:05
(1344 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 256 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 9 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 23564, fiind înregistrate 256 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2022, 15:40
(3225 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: «Recensământul populației și locuințelor»

Marți, 8 februarie 2022, Instituția Prefectului Ialomița a găzduit ședința de lucru a autorităților județene implicate în «Recensământul populației și locuințelor». În cadrul întâlnirii, prefectul județului ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2022, 18:10
(9849 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 257 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 8 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 23308, fiind înregistrate 257 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2022, 15:50
(1191 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectul vrea sancționarea șoferilor care aruncă gunoaie din mașini

Ialomița: Prefectul vrea sancționarea șoferilor care aruncă gunoaie din mașini

Printr-un comunicat de presă, Instituția Prefectului Județul Ialomița anunță lansarea unui proiect de mediu. «Sub egida „Ialomița-dintotdeauna pentru totdeauna“, Instituția Prefectului Județul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2022, 18:20
(3922 vizualizări - 6 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 143 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 7 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 23051, fiind înregistrate 143 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2022, 15:50
(10291 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ialomițeni au intervenit la 11 incendii de vegetație uscată

Pompierii ialomițeni au intervenit la 11 incendii de vegetație uscată

Sâmbătă și duminică, 5/6 februarie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea mai multor incendii de vegetație uscată, în mai multe localități din județ. Astfel, la Gârbovi ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2022, 14:15
(2599 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 10 persoane care nu au respectat carantinarea la domiciliu, sancționate

La sfârșit de săptămână, 10 persoane au fost sancționate pentru încălcarea măsurii de carantină la domiciliu și 62 de persoane au fost amendate pentru că nu au purtat masca de protecție. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2022, 14:05
(2907 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în februarie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că începând de luni, 7 februarie a.c., românii pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1, ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2022, 13:35
(8995 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 182 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 6 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 22908, fiind înregistrate 182 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2022, 15:50
(8503 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 174 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 5 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 22726, fiind înregistrate 174 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2022, 16:10
(1632 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...