Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Localitățile ialomițene, pe Harta de risc seismic a Ministerului Dezvoltării

Localitățile ialomițene, pe Harta de risc seismic a Ministerului Dezvoltării

Recent, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a făcut publică Harta de risc seismic ce oferă informații despre localitățile cu risc seismic din țara noastră. Ialomița a fost la rându-i cuprinsă în această hartă, toate cele 66 de localități aflându-se în zone cu risc ridicat de producere a unui cutremur. Mai mult, MDLPA oferă posibilitatea primăriilor de a accesa fonduri pentru consolidarea și creșterea rezistenței la seisme a clădirilor.

 

Bani publici pentru clădiri mai sigure Riscul de producere a cutremurelor se consideră a fi constant... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2025, 08:05 (10712 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Potor a «blocat» avizarea noului PUG al Sloboziei

Administrația Potor a «blocat» avizarea noului PUG al Sloboziei

După aproape 2 ani de dezbateri și ana­lize, în 2024, administrația Soare a fost la un pas de a obține toate avizele necesare pentru realizarea noului Plan Urbanistic General al municipiului Slobozia. Alegerea în funcție a primarului Alexandru Potor a schimbat radical situația, astfel că noua admi­nistrație a solicitat modificarea Planului, procedura de avizare fiind reluată. Datele arată că, în varianta propusă de adminis­trația Potor, noul PUG al Sloboziei ar putea avea un impact negativ asupra mediului, modificările solicitate presupunând unele riscuri pentru biodiversitatea din zona «Coridorului Ialomiței». Primarul Alexandru Potor nu a dorit... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2025, 10:15 (30207 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clase simultane în școlile ialomițene din cauza scăderii efectivelor de elevi

Clase simultane în școlile ialomițene din cauza scăderii efectivelor de elevi

Diminuarea efectivelor de elevi, în special în mediul rural, determină școlile să apeleze la forma de învățământ simultan. Această formă de educație presupune ca elevi din clase și vârste diferite să parcurgă cursurile împreună. Conform Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, 9 unități de învățământ din Ialomița au implementat acest sistem. Experții în Educație atrag atenția cu privire la faptul că pentru această formă de învățământ nu există o programă specială de desfășurare a cursurilor sau un plan de predare diferit.

 

Realitatea din școlile rurale... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2025, 16:20 (5926 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Valoarea terenurilor agricole din Ialomița, aproape de media națională

Statistică INS

Valoarea terenurilor agricole din Ialomița, aproape de media națională

În decembrie 2024, Institutul Național de Statistică a dat publi­ci­tății o analiză privind prețurile medii ale tere­nurilor agricole înregistrate în România, în anul 2023. Datele arată că valoarea terenurilor la nivelul Ialomiței a fost de apro­ximativ 40 mii de lei/ha, apropiindu-se de prețul mediei naționale care, potrivit specia­liș­tilor Institutului Național de Statistică, a fost de 41 mii de lei.

 

Prețul mediu al terenurilor agricole din Ialomița Estimările făcute de Institutul Național de Statistică au la bază diseminările... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2025, 12:25 (24525 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se circulă în condiții de iarnă pe toate drumurile din Ialomița!

Se circulă în condiții de iarnă pe toate drumurile din Ialomița!

Administrația Națională de Meteorologie a emis și pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben de ninsori abundente, ce va fi valabilă până miercuri, 19 februarie 2025. Instituția Prefectului Județul Ialomița informează cu privire la faptul că zăpada nu a dat peste cap traficul rutier la nivelul județului nostru. Se circulă, într-adevăr, în condiții de iarnă, dar niciun drum din județ nu este blocat sau închis la acest moment. 

 

Drumarii, la datorie Potrivit Instituției Prefectului Județul Ialomița, atât pe drumurile județene, c... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2025, 10:30 (9191 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CNAS a lansat a treia ediție a «Ghidului Asiguratului»

CNAS a lansat a treia ediție a «Ghidului Asiguratului»

Casa Națională de Asigurări de Sănătate a lansat a treia ediție a «Ghidului Asi­gu­ratului». Documentul are drept scop creș­terea gradului de cunoaștere de către pacienți a servi­ciilor oferite în cadrul sistemului de asigu­rări de sănătate, precum și a modului de funcțio­nare a acestui sistem.

 

Noi reglementări, în atenția cetățenilor «Ghidul Asiguratului» se adresează și persoanelor neasigurate. Acestea pot afla din «Ghid» la ce servicii medicale au dreptul și care este modalitatea de accesare a lor. Principala... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2025, 09:55 (6165 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protocol de colaborare pentru exploatarea nămolului sapropelic din Lacul Amara

Protocol de colaborare pentru exploatarea nămolului sapropelic din Lacul Amara

bonus: Taxă de stațiune pentru turiști

În urmă cu o săptămână, în cadrul unei întâlniri oficiale, reprezentanții Primăriei Amara și cei ai Institutului Național de Recuperare Medicină Fizică și Balneo­climatologie al Ministerului Sănătății au semnat un protocol de colaborare pentru exploatarea nămolului sapropelic din Lacul Amara. Această colaborare oferă administrației locale dreptul de a gestiona mai bine resursele naturale pe care lacul le oferă. Până anul trecut, dreptul de exploatare asupra nămolului a aparținut Administrației Naționale Apele Române, însă instituția a renunțat la a mai face demersuri pentru a-l redobândi.

 

«Aurul negru» din Lacul Amara... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2025, 10:20 (8146 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Reabilitarea Gărilor Fetești și Ciulnița ar putea fi stopată

Aproape de finalizare

Reabilitarea Gărilor Fetești și Ciulnița ar putea fi stopată

În 2022, Compania Națională de Căi Ferate CFR SA a semnat contractul de finanțare pentru reabi­litarea Gării Fetești. Proiectul prevedea, totodată, și reparația integrală a Gării Ciulnița, din județul Călărași. Ambele proiecte sunt realizate în proporție de 70%, dar constructorii sunt la un pas de a rezilia contractele din cauza refuzului CFR SA de a ajusta valorile contractuale, conform OUG 64/2022. Contractul inițial are o valoare de peste 300 milioane de lei, fiind câștigat de asocierea dintre Arcada Company SA și ISPCF SA.

 

Proiecte în pericol ... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2025, 08:05 (8124 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Absenteismul» și «reticența profesorilor», problemele Învățământului ialomițean

«Absenteismul» și «reticența profesorilor», problemele Învățământului ialomițean

Un raport oficial al Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița, denumit «Plan managerial-anul școlar 2024-2025», prezintă starea de fapt a Învățământului ialomițean. Potrivit documentului oficial, publicat de instituție, școlile din județul nostru nu pot face față amenințării «absenteismului» sau «profesorilor reticenți» la schimbările din sistem. Totodată, oficialii Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că mulți profesori sunt dezinteresați atunci când se discută despre creș­terea calității Educației.

 

Realitatea din școlile ialomițene... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2025, 12:20 (25027 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O decizie a ÎCCJ a schimbat conducerea Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița

O decizie a ÎCCJ a schimbat conducerea Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița

bonus: CJAS Ialomița, o instituție mult râvnită

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița are de o săptămână o nouă conducere. Pentru o perioadă nedefinită, funcția de director general al instituției va fi asigurată de medicul șef al CJAS Ialomița, dr Aliona Suvac. Schim­barea a fost decisă de Casa Națională de Asigurări de Sănătate și are la bază o dispoziție a Înaltei Curți de Casație și Justiție, aceasta împiedicând funcți­onarii publici pensionari să-și conti­nue raporturile de serviciu. Vizată de această dispoziție a fost și Doina Stan, fosta șefă a CJAS Ialomița, alături de alți 5 funcționari publici. Plecarea acestora dă peste cap activitatea din cadrul CJAS Ialomița, întrucât... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2025, 07:55 (50106 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cele mai multe dintre localitățile ialomițene, nicio naștere în 2024

Cele mai multe dintre localitățile ialomițene, nicio naștere în 2024

O analiză a Direcției Județene de Statistică Ialomița, conform datelor care i-au fost transmise instituției de către administrațiile locale, arată că, anul trecut, în jumătate din cele 66 de localități din județ nu s-au înregistrat nașteri. Numărul total al copiilor născuți la nivelul județului în 2024 a fost de 1874.

 

Declin demografic în Ialomița Creșterea demografică a județului Ialomița este în declin de mai bine de 5 ani, conform Institutului Național de Statistică. Instituția arată că Ialomița, la fel ca alte județe din zona de Sud a țării,... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2025, 10:20 (5745 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

15 persoane, reținute în scandalul de la Urziceni

Decizie a Parchetului Curții de Apel București

15 persoane, reținute în scandalul de la Urziceni

Procurorii Curții de Apel București au preluat oficial ancheta în cazul scandalului provocat la sfârșitul săptă­mânii trecute pe străzile din Urziceni. Participanții la revoltă, membri ai clanurilor «Ministru» și «Ritaxon», din Urziceni, ultimii sprijiniți de clanul «Katana», din Prahova, au folosit arme de foc. În urma încăierării, două persoane și-au pierdut viața din cauza plă­gilor împușcate. După o serie de percheziții maraton desfă­șu­rate în 5 județe din țară, 15 persoane au fost reținute. În acest dosar, procurorii din Bu­curești au reținut 5 capete de acuzare: «omor calificat... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2025, 16:10 (16988 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clădiri subevaluate la Sfântu Gheorghe, pentru diminuarea taxelor locale

Proces la Tribunalul Ialomița

Clădiri subevaluate la Sfântu Gheorghe, pentru diminuarea taxelor locale

Proprietarii clădirilor sunt obligați să depună la Serviciile de Taxe și Impozite Locale rapoarte de evaluare pentru imobilele pe care le dețin. Pe baza acestor documente sunt stabilite, ulterior, taxele pe care aceștia trebuie să le plătească. Cu acceptul evaluatorilor și al reprezentanților primăriilor, bunurile sunt subevaluate pentru ca nivelul dărilor către bugetele locale să fie mai mic. Analizând cuprinsul unui dosar civil înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița, reporterii ziarului nostru au descoperit o astfel de situație în comuna Sfântu Gheorghe. Administrația locală a fost dată în judecată de administratorul firmei Reland SRL pentru că i-a impus... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2025, 15:20 (4758 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cum să faci primul milion. De lei, cu Primăria Urziceni. Din PNRR.

Cum să faci primul milion. De lei, cu Primăria Urziceni. Din PNRR.

«We Grow Minds». Sau, pe românește, «creștem mințile». Mergea, cel puțin în cazul de față, și «We Grow Accounts». Ca să se înțeleagă ce și cum de la început, fără a mai fi necesar să ne gândim noi cum «creștem conturile» în traducere liberă. Pe scurt, subiectul nostru este cu și despre Primăria Urziceni, avidă de încheiat contracte de consultanță pentru absorbția PNRR, We Grow Minds SRL Slatina, o firmă dornică de afirmare și încasare (că doar d-aia «crește minți»!) și, probabil, ulterior alte structuri care vor verifica nevoile entităților... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2025, 07:55 (9441 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Impozitarea neconstituțională a pensiilor magistraților, sesizată de o judecătoare a Tribunalului Ialomița

Impozitarea neconstituțională a pensiilor magistraților, sesizată de o judecătoare a Tribunalului Ialomița

În martie 2024, judecătoarea Mioara Iancu, din cadrul Tribunalului Ialomița, sesiza Curtea Constituțională a României cu privire la neconstituționalitatea modali­tății de impozitarea a pensiilor magistraților. La un an distanță, excepția ridicată de magistrata Tribunalului Ialomița a fost avizată favorabil de CCR, la aproape un an de la deschiderea acțiunii.

 

Decizie a Curții Constituționale a României În martie 2024, Tribunalul Ialomița a fost sesizat de către fosta președintă a Secției Civile a Tribunalului Călărași, judecătoarea pensionară Sevastița... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2025, 10:20 (9333 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Epurarea necorespunzătoare a apelor uzate, în atenția autorităților ialomițene

Epurarea necorespunzătoare a apelor uzate, în atenția autorităților ialomițene

În noiembrie 2024, România a ajuns în fața Curții Europene de Justiție din cauza neîndeplinirii unei directive comunitare privind gestionarea ineficientă a apelor uzate, riscând aplicarea unei măsuri de infringement. Problema gestionării apelor uzate, în special a celor rezultate în urma acti­vităților industriale, a intrat de câteva săptămâni și în atenția autorităților locale și județene din Ialomița. O comisie specială întrunită la nivelul Prefecturii Ialomița analizează modalitatea prin care se realizează colectarea apelor uzate, în special prin intermediul stației de epurare a operatorului regional de... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2025, 09:50 (6461 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Țările europene plătesc pensii ialomițenilor

Țările europene plătesc pensii ialomițenilor

Ialomițenii care au lucrat cu forme legale în țările din spațiul comunitar beneficiază de pensii. În această situație se află aproape 300 de ialomițeni, potrivit date­lor furnizate de Casa Județeană de Pensii Ialomița. Valoarea estimativă a indemnizațiilor lunare de care aceștia beneficiază depășește 500 mii de lei.

 

În ce state europene au lucrat ialomițenii? Potrivit informațiilor oficiale, cei aproximativ 300 de ialomițeni care primesc pensii din spațiul co­munitar au fost angajați cu forme legale în state precum Italia sau Spania. În ceea... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2025, 12:10 (6384 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Regulament nou pentru administrarea parcărilor de reședință

La Slobozia

Regulament nou pentru administrarea parcărilor de reședință

Considerat ineficient de către cetățeni, Regulamentul privind administrarea parcărilor de reședință din Slobozia va fi modificat. În urmă cu o săptămână, administrația locală a lansat în dezbatere publică Proiectul de Hotărâre cu noile modificări ale Regulamentului. Într-o declarație publică, Alexandru Potor, primarul municipiului Slobozia, a precizat faptul că va încerca să elimine probleme întâmpinate de cetățeni în legătură cu procedura de atribuire a locurilor de parcare. Deși se dorește a fi un document în favoarea cetățenilor, Regulamentul li­mitează însă dreptul de a obține un loc de parcare pentru persoanele juridice... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2025, 07:50 (30605 vizualizări - 35 comentarii)

EVENIMENT

Bani europeni pentru modernizarea a 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița

Sprijin financiar pentru viitorii meseriași

Bani europeni pentru modernizarea a 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița

În timp ce piața forței de muncă din Ialomița caută angajați calificați într-o meserie, liceele tehnologice din județ au fost lăsate într-un con de umbră. În majoritatea cazurilor elevii erau obligați să efectueze orele practice în ateliere care aveau nevoie de modernizare. Datorită inițiativei Consiliului Județean Ialomița de a îmbu­nătăți condițiile de studiu în unitățile de învățământ din județ, 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița au beneficiat de bani europeni pentru a-și schimba baza materială folosită în timpul orelor practice. Primele echipamente didactice destinate Atelierelor de lucru au ajuns la Liceele... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 16:20 (4600 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA Slobozia, premiată la «Gala Excelenței în Industria Apei»

Eveniment al Asociației Română a Apei (ARA)

Urban SA Slobozia, premiată la «Gala Excelenței în Industria Apei»

Asociația Română a Apei (ARA) a organizat joi, 30 ianuarie 2025, prima ediție a «Galei Excelenței în Industria Apei». Evenimentul a reunit peste 150 de invitați -reprezentanți ai autorităților publice, lideri din sectorul apei, specialiști, parteneri și furnizori de tehnologie- pentru a celebra excelența, inovația și colaborarea în sectorul de apă din România.
Evenimentul a marcat un moment important pentru întreaga industrie, aducând în prim-plan realizările profesioniștilor care contribuie la dezvoltarea unui sector vital pentru sănătatea publică, mediu și economia națională.
«Provocările legate de gestionarea sustenabilă a resurselor de apă și de modernizarea infrastructurii sunt de o importanță strategică pentru România și pentru întreaga lume. Prin aceste evenimente, vrem să creăm un spațiu în care liderii din domeniul apei, autoritățile și furnizorii de tehnologie să își unească forțele pentru un viitor mai sustenabil. Industria apei nu este doar un sector tehnic: este un motor al economiei, reunind peste 60.000 de angajați și o cifră de afaceri de 1 miliard de euro!»... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 11:55 (6523 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Flagrant DGA: Prins în flagrant după ce a încercat să mituiască un polițist

Flagrantul a fost realizat urmare a unui denunț formulat de un polițist din cadrul Postului de Poliție Ciulnița, marți, 18 martie a.c., cetățeanul, în timp ce încerca să-l mituiască pe agentul de poliție ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2010, 12:48
(30424 vizualizări - 0 comentarii)


Artă populară și tradiție folclorică  la Miloșești

Artă populară și tradiție folclorică la Miloșești

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria Miloșești și Căminul cultural Miloșești organizează joi, 25 martie 2010, ora 15.00 manifestarea ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2010, 10:54
(34949 vizualizări - 0 comentarii)


157 de ialomițeni s-au înscris pentru locurile de muncă din Danemarca

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a organizat în data de 10 martie 2010, la Ploiești, o selecție de persoane pentru munca în agricultură în Danemarca, selecție în cadrul căreia au fost oferite ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2010, 10:49
(26181 vizualizări - 0 comentarii)


Ponta l-a bătut pe Ciupercă în cuie: «Alegerile de la Ialomița au fost statutare!»

După vizita fulger în localitatea Traian, Victor Ponta, președintele PSD a organizat o întrunire, la fel de fulger, cu membrii partidului la sediul din Slobozia. Însoțit de secretarul general al partidului ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 19:24
(18656 vizualizări - 0 comentarii)


Băut la volan

Miercuri, 17 martie a.c., polițiștii rutieri au depistat în trafic, pe raza localității Jilavele, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 45 de ani, din comuna Balaciu. Polițiștii au procedat ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:30
(32168 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni pentru prevenirea accidentelor rutiere

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 24 de ore au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate a celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent.
Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:28
(15464 vizualizări - 0 comentarii)


Pistol cu aer comprimat, deținut ilegal

Miercuri, 17 martie a.c., cadrele Serviciului Arme, Explozibili și Substanțe Periculoase, în timpul desfășurării unei acțiuni pentru depistarea persoanelor care dețin arme fără a avea acest drept, au identificat ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:26
(27787 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Poliției Române, sărbătorită de polițiștii ialomițeni în mijlocul cetățenilor

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:16
(16141 vizualizări - 0 comentarii)


Un singur ialomițean selectat pentru muncă în agricultură în Marea Britanie

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a organizat în data de 18 februarie 2010, la Bistrița, o selecție de persoane pentru muncă în agricultură în Marea Britanie, selecție în cadrul căreia au ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:10
(18850 vizualizări - 0 comentarii)


Persoană imobilizată într-un scaun cu rotile, transportată de pompieri

În cursul zilei de miercuri, 17 martie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia s-au deplasat, la solicitarea Serviciului de Ambulanță, pe strada M. Eminescu din localitate pentru a transporta ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:05
(19801 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o firmă din Slobozia

Miercuri, 17 martie 2010, în jurul orei 15.10, la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțată izbucnirea unui incendiu la sediul unei firme din Slobozia. Pompierii militari s ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:05
(16178 vizualizări - 0 comentarii)


L-a tîlhărit în scara blocului

Un tînăr în vîrstă de 26 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului în cursul zilei de marți, 16 martie a.c., după ce instanța a emis pe numele său un mandat de arestare ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 17:12
(18282 vizualizări - 0 comentarii)


Cristina Pocora: «Dormiți liniștiți, Guvernul Boc veghează la banii dumneavoastră!»

Cristina Pocora: «Dormiți liniștiți, Guvernul Boc veghează la banii dumneavoastră!»

«Guvernul Boc s-a transformat într-un FNI. Toți băgăm bani în el, cîștigă, însă, doar cine trebuie!» își începe pledoaria de opozant deputatul PNL Cristina Pocora. «Guvernul Boc, însă, ca un adevărat F ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 14:18
(16460 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism furat din Ungaria, identificat de polițiștii ialomițeni

Autoturism furat din Ungaria, identificat de polițiștii ialomițeni

Marți, 16 martie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de rutină pe raza municipiului Slobozia, ocazie cu care a fost depistat în trafic un autoturism ce figura furat din Ungaria. Mașina, condusă ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:31
(28002 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Ograda, încarcerat

Marți, 16 marti, polițiștii din Ograda au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea. Infractorul, un tînăr de 25 de ani, din localitatea Ograda, are de executat o pedeapsă cu privare ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:27
(18335 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu căruța peste un copil

Marți, 16 martie a.c., Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată despre faptul că pe drumul comunal din Bordușani s-a produs un accident rutier, soldat cu vătămarea corporală a unui minor de 7 ani. ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:27
(18478 vizualizări - 0 comentarii)


Tînărul acuzat de comiterea a șase infracțiuni, arestat

Bărbatul de 30 de ani, reținut de polițiști luni, 15 martie a.c., pentru comiterea a șase infracțiuni, a fost prezentat Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești cu propunere de arestare preventivă. ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:26
(17398 vizualizări - 0 comentarii)


Radieri, dizolvări și suspendări de firme pe bandă rulantă

Criza economică continuă într-un ritm alarmant să elimine societățile comerciale din viața economică a județului. Unul dintre principalele efecte ale acestui fenomen incontrolabil este o rată a șomajului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 11:28
(25226 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîrșit de săptămînă încărcat de evenimente culturale

Palatul Copiilor din Slobozia găzduiește, la finalul săptămînii, respectiv în perioada 20-21 martie a.c., un inedit eveniment cultural. «Francofolies 2010»-concurs județean de teatru francofon, concurs ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 10:18
(22623 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat de fier vechi

La începutul săptămînii, luni, 15 martie 2010, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată, prin 112, de un bărbat, paznic la o firmă din localitate, despre faptul că în zona unei foste societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 09:12
(19736 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis, la volan

Luni, 15 martie a.c., polițiștii feteșteni au depistat un tînăr, de 18 ani, din Călărași, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, deși nu poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 07:28
(22448 vizualizări - 0 comentarii)


Minori, infractori de ocazie

Polițiștii orașului Țăndărei au identificat pe șoseaua București, din localitate, doi minori, de 11, respectiv 14 ani, care se deplasau cu un atelaj hipo. După oprirea și verificarea atelajului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 06:22
(20608 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:29
(17471 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:18
(14779 vizualizări - 0 comentarii)


170 de locuri pentru arma «pompieri»

Ministerul Administrației și Internelor lansează programele de promovare, recrutare și selecționare a candidaților pentru admiterea în instituțiile militare de învățămînt. Începînd cu data de 15 martie ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 13:18
(15175 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Sărulești-Călărași

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, ale posturilor de poliție limitrofe, precum și cele ale Serviciului Intervenție Rapidă Ialomița și Inspectoratului de Poliție al Județului Călărași au ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 11:16
(15736 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal, confiscate

Polițiștii au acționat în cursul zilei de luni, 15 martie a.c., în vederea depistării celor care dețin ilegal arme. Astfel, au fost depistați doi bărbați, în vîrstă de 34, respectiv 24 de ani, ambii din ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:42
(15402 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr cu șase infracțiuni la activ, reținut de polițiști

În cursul zilei de luni, 15 martie a.c., polițiștii ialomițeni au dispus reținerea pe bază de ordonanță pentru 24 de ore a unui bărbat în vîrstă de 30 de ani, din comuna Sudiți, acuzat de comiterea a șase ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:18
(13391 vizualizări - 0 comentarii)


Prins în flagrant la furat

Sâmbătă seara, 13 martie a.c., în jurul orei 19.00, o echipă de siguranță publică mixtă, formată dintr-un polițist și un jandarm, a surprins, în flagrant, un bărbat în vîrstă de 31 de ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:16
(17562 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Bordușani, identificați

Trei tineri în vîrstă de 17, 19 și 20 de ani, toți din comuna Bordușani, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați de comiterea a două furturi din curțile locuințelor a doi consăteni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 09:23
(16311 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...