Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

20 ani de închisoare cu executare pentru că a provocat intenționat un accident rutier!

Decizie a Tribunalului Ialomița

20 ani de închisoare cu executare pentru că a provocat intenționat un accident rutier!

Un bărbat de 31 de ani din Borănești care a provocat intenționat un accident ru­tier, fiind în stare avansată de ebrie­tate, a fost condamnat de Tribunalul Ialomița la 20 de ani de închisoare cu executare. Organele judiciare au avut nevoie de aproape 4 ani pentru a demonstra faptul că infracțiunea pentru care trebuie tras la răspundere este «omorul calificat» și nu «uciderea din culpă». În urma accidentului, o familie a fost complet distrusă. Tatăl, șofer al mașinii lovite, și fetița sa de doar un an și 4 luni au murit pe loc, în timp ce mama a rămas cu infirmități pe viață... Este primul dosar în care justiția ialomițeană demonstrează... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2025, 07:55 (6830 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Localitățile ialomițene, pe Harta de risc seismic a Ministerului Dezvoltării

Localitățile ialomițene, pe Harta de risc seismic a Ministerului Dezvoltării

Recent, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a făcut publică Harta de risc seismic ce oferă informații despre localitățile cu risc seismic din țara noastră. Ialomița a fost la rându-i cuprinsă în această hartă, toate cele 66 de localități aflându-se în zone cu risc ridicat de producere a unui cutremur. Mai mult, MDLPA oferă posibilitatea primăriilor de a accesa fonduri pentru consolidarea și creșterea rezistenței la seisme a clădirilor.

 

Bani publici pentru clădiri mai sigure Riscul de producere a cutremurelor se consideră a fi constant... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2025, 08:05 (10714 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Potor a «blocat» avizarea noului PUG al Sloboziei

Administrația Potor a «blocat» avizarea noului PUG al Sloboziei

După aproape 2 ani de dezbateri și ana­lize, în 2024, administrația Soare a fost la un pas de a obține toate avizele necesare pentru realizarea noului Plan Urbanistic General al municipiului Slobozia. Alegerea în funcție a primarului Alexandru Potor a schimbat radical situația, astfel că noua admi­nistrație a solicitat modificarea Planului, procedura de avizare fiind reluată. Datele arată că, în varianta propusă de adminis­trația Potor, noul PUG al Sloboziei ar putea avea un impact negativ asupra mediului, modificările solicitate presupunând unele riscuri pentru biodiversitatea din zona «Coridorului Ialomiței». Primarul Alexandru Potor nu a dorit... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2025, 10:15 (30213 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Clase simultane în școlile ialomițene din cauza scăderii efectivelor de elevi

Clase simultane în școlile ialomițene din cauza scăderii efectivelor de elevi

Diminuarea efectivelor de elevi, în special în mediul rural, determină școlile să apeleze la forma de învățământ simultan. Această formă de educație presupune ca elevi din clase și vârste diferite să parcurgă cursurile împreună. Conform Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, 9 unități de învățământ din Ialomița au implementat acest sistem. Experții în Educație atrag atenția cu privire la faptul că pentru această formă de învățământ nu există o programă specială de desfășurare a cursurilor sau un plan de predare diferit.

 

Realitatea din școlile rurale... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2025, 16:20 (5928 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Valoarea terenurilor agricole din Ialomița, aproape de media națională

Statistică INS

Valoarea terenurilor agricole din Ialomița, aproape de media națională

În decembrie 2024, Institutul Național de Statistică a dat publi­ci­tății o analiză privind prețurile medii ale tere­nurilor agricole înregistrate în România, în anul 2023. Datele arată că valoarea terenurilor la nivelul Ialomiței a fost de apro­ximativ 40 mii de lei/ha, apropiindu-se de prețul mediei naționale care, potrivit specia­liș­tilor Institutului Național de Statistică, a fost de 41 mii de lei.

 

Prețul mediu al terenurilor agricole din Ialomița Estimările făcute de Institutul Național de Statistică au la bază diseminările... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2025, 12:25 (24541 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se circulă în condiții de iarnă pe toate drumurile din Ialomița!

Se circulă în condiții de iarnă pe toate drumurile din Ialomița!

Administrația Națională de Meteorologie a emis și pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben de ninsori abundente, ce va fi valabilă până miercuri, 19 februarie 2025. Instituția Prefectului Județul Ialomița informează cu privire la faptul că zăpada nu a dat peste cap traficul rutier la nivelul județului nostru. Se circulă, într-adevăr, în condiții de iarnă, dar niciun drum din județ nu este blocat sau închis la acest moment. 

 

Drumarii, la datorie Potrivit Instituției Prefectului Județul Ialomița, atât pe drumurile județene, c... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2025, 10:30 (9194 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CNAS a lansat a treia ediție a «Ghidului Asiguratului»

CNAS a lansat a treia ediție a «Ghidului Asiguratului»

Casa Națională de Asigurări de Sănătate a lansat a treia ediție a «Ghidului Asi­gu­ratului». Documentul are drept scop creș­terea gradului de cunoaștere de către pacienți a servi­ciilor oferite în cadrul sistemului de asigu­rări de sănătate, precum și a modului de funcțio­nare a acestui sistem.

 

Noi reglementări, în atenția cetățenilor «Ghidul Asiguratului» se adresează și persoanelor neasigurate. Acestea pot afla din «Ghid» la ce servicii medicale au dreptul și care este modalitatea de accesare a lor. Principala... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2025, 09:55 (6168 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Protocol de colaborare pentru exploatarea nămolului sapropelic din Lacul Amara

Protocol de colaborare pentru exploatarea nămolului sapropelic din Lacul Amara

bonus: Taxă de stațiune pentru turiști

În urmă cu o săptămână, în cadrul unei întâlniri oficiale, reprezentanții Primăriei Amara și cei ai Institutului Național de Recuperare Medicină Fizică și Balneo­climatologie al Ministerului Sănătății au semnat un protocol de colaborare pentru exploatarea nămolului sapropelic din Lacul Amara. Această colaborare oferă administrației locale dreptul de a gestiona mai bine resursele naturale pe care lacul le oferă. Până anul trecut, dreptul de exploatare asupra nămolului a aparținut Administrației Naționale Apele Române, însă instituția a renunțat la a mai face demersuri pentru a-l redobândi.

 

«Aurul negru» din Lacul Amara... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2025, 10:20 (8148 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea Gărilor Fetești și Ciulnița ar putea fi stopată

Aproape de finalizare

Reabilitarea Gărilor Fetești și Ciulnița ar putea fi stopată

În 2022, Compania Națională de Căi Ferate CFR SA a semnat contractul de finanțare pentru reabi­litarea Gării Fetești. Proiectul prevedea, totodată, și reparația integrală a Gării Ciulnița, din județul Călărași. Ambele proiecte sunt realizate în proporție de 70%, dar constructorii sunt la un pas de a rezilia contractele din cauza refuzului CFR SA de a ajusta valorile contractuale, conform OUG 64/2022. Contractul inițial are o valoare de peste 300 milioane de lei, fiind câștigat de asocierea dintre Arcada Company SA și ISPCF SA.

 

Proiecte în pericol ... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2025, 08:05 (8125 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Absenteismul» și «reticența profesorilor», problemele Învățământului ialomițean

«Absenteismul» și «reticența profesorilor», problemele Învățământului ialomițean

Un raport oficial al Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița, denumit «Plan managerial-anul școlar 2024-2025», prezintă starea de fapt a Învățământului ialomițean. Potrivit documentului oficial, publicat de instituție, școlile din județul nostru nu pot face față amenințării «absenteismului» sau «profesorilor reticenți» la schimbările din sistem. Totodată, oficialii Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că mulți profesori sunt dezinteresați atunci când se discută despre creș­terea calității Educației.

 

Realitatea din școlile ialomițene... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2025, 12:20 (25034 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O decizie a ÎCCJ a schimbat conducerea Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița

O decizie a ÎCCJ a schimbat conducerea Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița

bonus: CJAS Ialomița, o instituție mult râvnită

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița are de o săptămână o nouă conducere. Pentru o perioadă nedefinită, funcția de director general al instituției va fi asigurată de medicul șef al CJAS Ialomița, dr Aliona Suvac. Schim­barea a fost decisă de Casa Națională de Asigurări de Sănătate și are la bază o dispoziție a Înaltei Curți de Casație și Justiție, aceasta împiedicând funcți­onarii publici pensionari să-și conti­nue raporturile de serviciu. Vizată de această dispoziție a fost și Doina Stan, fosta șefă a CJAS Ialomița, alături de alți 5 funcționari publici. Plecarea acestora dă peste cap activitatea din cadrul CJAS Ialomița, întrucât... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2025, 07:55 (50118 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cele mai multe dintre localitățile ialomițene, nicio naștere în 2024

Cele mai multe dintre localitățile ialomițene, nicio naștere în 2024

O analiză a Direcției Județene de Statistică Ialomița, conform datelor care i-au fost transmise instituției de către administrațiile locale, arată că, anul trecut, în jumătate din cele 66 de localități din județ nu s-au înregistrat nașteri. Numărul total al copiilor născuți la nivelul județului în 2024 a fost de 1874.

 

Declin demografic în Ialomița Creșterea demografică a județului Ialomița este în declin de mai bine de 5 ani, conform Institutului Național de Statistică. Instituția arată că Ialomița, la fel ca alte județe din zona de Sud a țării,... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2025, 10:20 (5745 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

15 persoane, reținute în scandalul de la Urziceni

Decizie a Parchetului Curții de Apel București

15 persoane, reținute în scandalul de la Urziceni

Procurorii Curții de Apel București au preluat oficial ancheta în cazul scandalului provocat la sfârșitul săptă­mânii trecute pe străzile din Urziceni. Participanții la revoltă, membri ai clanurilor «Ministru» și «Ritaxon», din Urziceni, ultimii sprijiniți de clanul «Katana», din Prahova, au folosit arme de foc. În urma încăierării, două persoane și-au pierdut viața din cauza plă­gilor împușcate. După o serie de percheziții maraton desfă­șu­rate în 5 județe din țară, 15 persoane au fost reținute. În acest dosar, procurorii din Bu­curești au reținut 5 capete de acuzare: «omor calificat... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2025, 16:10 (17012 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clădiri subevaluate la Sfântu Gheorghe, pentru diminuarea taxelor locale

Proces la Tribunalul Ialomița

Clădiri subevaluate la Sfântu Gheorghe, pentru diminuarea taxelor locale

Proprietarii clădirilor sunt obligați să depună la Serviciile de Taxe și Impozite Locale rapoarte de evaluare pentru imobilele pe care le dețin. Pe baza acestor documente sunt stabilite, ulterior, taxele pe care aceștia trebuie să le plătească. Cu acceptul evaluatorilor și al reprezentanților primăriilor, bunurile sunt subevaluate pentru ca nivelul dărilor către bugetele locale să fie mai mic. Analizând cuprinsul unui dosar civil înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița, reporterii ziarului nostru au descoperit o astfel de situație în comuna Sfântu Gheorghe. Administrația locală a fost dată în judecată de administratorul firmei Reland SRL pentru că i-a impus... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2025, 15:20 (4758 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cum să faci primul milion. De lei, cu Primăria Urziceni. Din PNRR.

Cum să faci primul milion. De lei, cu Primăria Urziceni. Din PNRR.

«We Grow Minds». Sau, pe românește, «creștem mințile». Mergea, cel puțin în cazul de față, și «We Grow Accounts». Ca să se înțeleagă ce și cum de la început, fără a mai fi necesar să ne gândim noi cum «creștem conturile» în traducere liberă. Pe scurt, subiectul nostru este cu și despre Primăria Urziceni, avidă de încheiat contracte de consultanță pentru absorbția PNRR, We Grow Minds SRL Slatina, o firmă dornică de afirmare și încasare (că doar d-aia «crește minți»!) și, probabil, ulterior alte structuri care vor verifica nevoile entităților... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2025, 07:55 (9444 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Impozitarea neconstituțională a pensiilor magistraților, sesizată de o judecătoare a Tribunalului Ialomița

Impozitarea neconstituțională a pensiilor magistraților, sesizată de o judecătoare a Tribunalului Ialomița

În martie 2024, judecătoarea Mioara Iancu, din cadrul Tribunalului Ialomița, sesiza Curtea Constituțională a României cu privire la neconstituționalitatea modali­tății de impozitarea a pensiilor magistraților. La un an distanță, excepția ridicată de magistrata Tribunalului Ialomița a fost avizată favorabil de CCR, la aproape un an de la deschiderea acțiunii.

 

Decizie a Curții Constituționale a României În martie 2024, Tribunalul Ialomița a fost sesizat de către fosta președintă a Secției Civile a Tribunalului Călărași, judecătoarea pensionară Sevastița... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2025, 10:20 (9335 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Epurarea necorespunzătoare a apelor uzate, în atenția autorităților ialomițene

Epurarea necorespunzătoare a apelor uzate, în atenția autorităților ialomițene

În noiembrie 2024, România a ajuns în fața Curții Europene de Justiție din cauza neîndeplinirii unei directive comunitare privind gestionarea ineficientă a apelor uzate, riscând aplicarea unei măsuri de infringement. Problema gestionării apelor uzate, în special a celor rezultate în urma acti­vităților industriale, a intrat de câteva săptămâni și în atenția autorităților locale și județene din Ialomița. O comisie specială întrunită la nivelul Prefecturii Ialomița analizează modalitatea prin care se realizează colectarea apelor uzate, în special prin intermediul stației de epurare a operatorului regional de... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2025, 09:50 (6463 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Țările europene plătesc pensii ialomițenilor

Țările europene plătesc pensii ialomițenilor

Ialomițenii care au lucrat cu forme legale în țările din spațiul comunitar beneficiază de pensii. În această situație se află aproape 300 de ialomițeni, potrivit date­lor furnizate de Casa Județeană de Pensii Ialomița. Valoarea estimativă a indemnizațiilor lunare de care aceștia beneficiază depășește 500 mii de lei.

 

În ce state europene au lucrat ialomițenii? Potrivit informațiilor oficiale, cei aproximativ 300 de ialomițeni care primesc pensii din spațiul co­munitar au fost angajați cu forme legale în state precum Italia sau Spania. În ceea... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2025, 12:10 (6385 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Regulament nou pentru administrarea parcărilor de reședință

La Slobozia

Regulament nou pentru administrarea parcărilor de reședință

Considerat ineficient de către cetățeni, Regulamentul privind administrarea parcărilor de reședință din Slobozia va fi modificat. În urmă cu o săptămână, administrația locală a lansat în dezbatere publică Proiectul de Hotărâre cu noile modificări ale Regulamentului. Într-o declarație publică, Alexandru Potor, primarul municipiului Slobozia, a precizat faptul că va încerca să elimine probleme întâmpinate de cetățeni în legătură cu procedura de atribuire a locurilor de parcare. Deși se dorește a fi un document în favoarea cetățenilor, Regulamentul li­mitează însă dreptul de a obține un loc de parcare pentru persoanele juridice... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2025, 07:50 (30626 vizualizări - 35 comentarii)

EVENIMENT

Bani europeni pentru modernizarea a 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița

Sprijin financiar pentru viitorii meseriași

Bani europeni pentru modernizarea a 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița

În timp ce piața forței de muncă din Ialomița caută angajați calificați într-o meserie, liceele tehnologice din județ au fost lăsate într-un con de umbră. În majoritatea cazurilor elevii erau obligați să efectueze orele practice în ateliere care aveau nevoie de modernizare. Datorită inițiativei Consiliului Județean Ialomița de a îmbu­nătăți condițiile de studiu în unitățile de învățământ din județ, 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița au beneficiat de bani europeni pentru a-și schimba baza materială folosită în timpul orelor practice. Primele echipamente didactice destinate Atelierelor de lucru au ajuns la Liceele... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 16:20 (4601 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Încarcerat

Polițiști din cadrul structurilor Urziceni, Bărcănești și Axintele au acționat pe raza celor două comune, ocazie cu care, în satul Horia, au depistat un bărbat de 39 de ani, din localitate, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:05
(14716 vizualizări - 0 comentarii)


15000 de pachete de țigări, confiscate

Pe DN2, în parcarea aflată pe raza comunei Sinești, au fost depistați doi bărbați care transportau, fiecare cu cîte un autoturism, mai multe pachete de țigări fără documente legale de proveniență.
...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:04
(15846 vizualizări - 0 comentarii)


Pistoale deținute ilegal

În incinta unui local public situat pe DN 2 în municipiul Urziceni, punct de lucru aparținînd unei societăți comerciale din Capitală, au fost depistați trei bărbați, în vîrstă de 23, 26, respectiv 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:03
(14184 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan

Pe strada Digului, din Țăndărei, a fost depistat un localnic, în vîrstă de 31 de ani, în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în străinătate, aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. La testarea ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:45
(13673 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

În ultimele 24 de ore au fost identificați doi bărbați, în vîrstă de 53, respectiv 29 de ani, ambii domiciliați în Amara, suspectați că în perioada noiembrie 2009-februarie 2010 au sustras dintr-o locuință ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:37
(16606 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Începînd de vineri, 26 februarie a.c., la nivel național a fost declanșată acțiunea «SIGURANȚA», ce are drept scop implicarea a cît mai multe forțe de ordine în zonele cu risc criminogen, prinderea în flagrant ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:32
(16328 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat după ce a accidentat un pieton

În cursul zilei de joi, 25 februarie, în jurul orei 15.30, pe raza localității Buești s-a produs un accident de circulație din care a rezultat vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 37 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:24
(17904 vizualizări - 0 comentarii)


Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Joi, 25 februarie, o femeie de 49 de ani din comuna Movila a fost victima unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce conducea un autoturism, un bărbat, de 38 de ani, din Fetești nu a acordat prioritate ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:23
(19294 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună polițiști-jandarmi

În data de 25 februarie, pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței, în baza unui plan comun de acțiune, efective ale Poliției Orașului Țăndărei și Inspectoratului Județean de Jandarmi au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:21
(17404 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din Fetești și Urziceni, în atenția polițiștilor

Joi, 25 februarie, polițiștii au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar creșterea gradului de siguranță a elevilor. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:20
(15149 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM organizează cursuri de formare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează în anul 2010 mai multe cursuri de formare profesională. Potrivit reprezentanților instituției, șomerii sau persoanele interesate se pot înscrie ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 08:42
(20468 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot depune cererile pentru sprijinul pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează luni, 1 martie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 07:16
(15325 vizualizări - 0 comentarii)


Sînge donat de jandarmi

Miercuri, 24 februarie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a primit un apel umanitar din partea Poliției Slobozia, pentru ajutorarea mamei unui agent care are nevoie urgentă de o transfuzie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 18:32
(17115 vizualizări - 0 comentarii)


Restanțieri la eliberarea sau preschimbarea actelor de identitate

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Ialomița face apel la ialomițeni în vederea verificării termenului de valabilitate al actului de identitate. În cazul în care se constată că termenul de valabilitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 17:30
(15865 vizualizări - 0 comentarii)


La volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de miercuri, 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni l-au depistat pe un tînăr, de 19 ani, din Făcăeni, în timp ce conducea un autoturism, avînd dreptul de a conduce suspendat. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:49
(16168 vizualizări - 0 comentarii)


Radare, amenzi, permise suspendate

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe arterele județului pentru creșterea gradului de siguranță în traficul rutier. Acțiunile polițiștilor au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:37
(13923 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți arestați

Miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orei 10.00, agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de un bărbat de 43 de ani, din Slobozia, despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:31
(15539 vizualizări - 0 comentarii)


4 persoane urmărite, din care una internațional, depistate de polițiști

În ultimele 24 de ore, în cadrul acțiunilor desfășurate de polițiștii din structurile de investigații criminale, au fost identificate și reținute 4 persoane urmărite.
Astfel, în baza unui mandat european ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:22
(11960 vizualizări - 0 comentarii)


Microbuzele școlare, în atenția autorităților

Folosirea microbuzelor școlare în alte scopuri decît în a transporta elevii a devenit o obișnuință. Adesea mașinile sînt folosite în campaniile electorale sau în interesul personal, după bunul plac al autorităților ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 08:42
(11390 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 31 mii de fermieri au accesat aplicația online IPA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 31 mii de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația de suprafață în vederea depunerii cererii de plată ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 07:12
(14302 vizualizări - 0 comentarii)


77 de ani de protecție civilă

77 de ani de protecție civilă

Ziua Protecției Civile a fost marcată miercuri, 24 februarie 2010, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», în prezența elevilor de la diferite școli. Evenimentele au vizat ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 19:14
(14139 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Polițiștii ialomițeni anchetează activitatea infracțională a doi constănțeni, de 21, respectiv 28 de ani, suspectați de comiterea mai multor infracțiuni pe raza județului Ialomița. Cei doi au fost depistați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:02
(15564 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși în flagrant

Marți, 23 februarie, un cetățean, martor la producerea unui furt dintr-o mașină, a sesizat faptul că trei persoane necunoscute au sustras un acumulator de la un autoturism, după care au fugit înspre cartierul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:01
(11664 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

În cadrul activităților curente desfășurate în cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 23 spre 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat, la volanul unui autoturism, o persoană ce se afla ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:55
(15936 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o victimă

Miercuri, 24 februarie, în jurul orei 04,30, pe raza comunei Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu o victimă, un bărbat, în vîrstă de 35 de ani, din Rîșnov. Accidentul s-a produs ca urmare a ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14212 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurate marți, 23 februarie 2010, de către polițiștii din Orașul Fierbinți-Tîrg a fost depistat, la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, un tînăr de 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14313 vizualizări - 0 comentarii)


Nereguli constatate în trafic, sancționate de polițiștii rutieri

Marți, 23 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat în mai multe filtre și au efectuat controale pe arterele principale ale județului. Peste 120 de șoferi au fost sancționați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:41
(9231 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis la volan

Un bărbat de 47 de ani din Fetești a fost depistat de polițiști luni, 22 februarie a.c., în jurul orelor 19,40, în timp ce se deplasa pe strada Călărași din localitate la volanul unui autoturism cu numere ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18326 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru șoferii indisciplinați

Luni, 22 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele ialomițene pentru un trafic rutier mai sigur, precum și pentru prevenirea și combaterea neregulilor ce pot conduce la producerea ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18987 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:50
(14101 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...