Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia solicită transformarea a peste 2,1 milioane de lei în «zile de muncă în folosul comunității»

Primăria Slobozia solicită transformarea a peste 2,1 milioane de lei în «zile de muncă în folosul comunității»

Primăria Slobozia cere instanței obligarea la efectuarea de «zile de muncă în folosul comunității» pentru 321 de cetățeni din oraș. În 10% din cazuri, arată rapoartele oficiale, respectivele persoane au fost duse în fața judecătorilor de cel puțin două ori. Repre­zen­tanții administrației locale au luat această decizie după ce respectivii cetățeni au refuzat să-și plătească amenzile pe care le-au primit de la Poliție sau Jandarmerie. Valoarea sancțiunilor care ar fi trebuit să ajungă la bugetul orașului depășește 2,1 milioane de lei.

 

Recuperarea debitelor, o provocare... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2024, 08:05 (7923 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița cere instanței sechestrarea bunurilor imobile ale membrilor AER Muntenia Sud

Abuz și intimidare în dosarul 1120/98/2023

Clean Tech Ciulnița cere instanței sechestrarea bunurilor imobile ale membrilor AER Muntenia Sud

La sfârșitul anului 2023, Asociația Ecologică Regională-AER Muntenia Sud a acționat în instanță firma Clean Tech Ciulnița, acuzată public de polua­rea mediului timp de mai bine de 10 ani. La nici o lună distanță, pe 15 ia­nuarie 2024, cei 13 membri ai Asociației au fost informați cu privire la notificarea litigiului în cărțile funciare ale bunu­rilor imobile pe care le dețin. «Este o nouă formă de intimidare. Nu vom ceda!» susține Dorina Milea, președintele AER Muntenia Sud. Notifica­rea litigiului în cărțile funciare ale intervenien­ților e cu atât mai surprin­zătoare cu cât, conform legislației, solicitarea Clean Tech... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2024, 12:55 (14872 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

ANI a sesizat Parchetul Slobozia fără a descoperi incompatibilități în cazul fostului șef al APIA Ialomița

Controversatul caz al lui Virgil Valentin Dorobanțu

ANI a sesizat Parchetul Slobozia fără a descoperi incompatibilități în cazul fostului șef al APIA Ialomița

În urmă cu o săptămână, un comunicat de presă remis publicității de Agenția Națională de Integritate a scos presa locală din Ialomița din letargia provocată de încălzirea bruscă a vremii. Astfel, ANI a anunțat public faptul că a sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia cu privire la «posibila săvârșire de către Virgil Valentin Dorobanțu a infracțiunii de „folosire a funcției pentru favorizarea unor persoane“». Virgil Valentin Dorobanțu este directorul adjunct al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița și fusese numit în funcția de director executiv al instituției cu puțin timp... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2024, 17:10 (21868 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia riscă să rămână fără asigurare de malpraxis

Spitalul Județean de Urgență Slobozia riscă să rămână fără asigurare de malpraxis

Legea 95/2006, privind reforma în domeniul Sănătății, obligă spitalele să încheie polițe de asigurare în caz de malpraxis. Preve­derea legală este tot mai greu de respectat în condițiile în care firmele de asigurări au decis să renunțe la acest tip de servicii, din cauza riscurilor pe care le implică. Cazurile de malpraxis sunt o realitate a practicii medicale, așa că asiguratorii încearcă să evite astfel de situații. În lipsa polițelor, spitalele ar putea fi puse în situația de a plăti din fondurile proprii despăgubirile materiale solicitate de cei care reclamă malpraxisul. Peste aproximativ 4 luni, asi­gurarea de malpraxis a Spitalului... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2024, 10:20 (29825 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă penală la Primăria Slobozia: Funcționară prinsă în flagrant în timp ce ar fi luat mită!

Anchetă penală la Primăria Slobozia: Funcționară prinsă în flagrant în timp ce ar fi luat mită!

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au deschis un dosar penal pe numele unei funcționare din cadrul Primăriei Slobozia, pentru fapte de corupție. Femeia ar fi fost surprinsă în flagrant luni, 26 februarie 2024, în timp ce primea mită de la un cetățean pentru a-i elibera mai repede o serie de documente de care acesta avea nevoie. Ancheta procurorilor a fost realizată cu sprijinul ofițerilor Serviciului Județean Anticorupție Ialomița. Într-un comunicat de presă, oficialii Primăriei Slobozia precizează faptul că susțin toate demersurile judiciare care se desfășoară în această anchetă. Pe numele femeii a fost luată măsura controlului judiciar pentru... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2024, 17:10 (65695 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Sudiți, acționată în instanță de Agenția Națională a Funcționarilor Publici

Primăria Sudiți, acționată în instanță de Agenția Națională a Funcționarilor Publici

Agenția Națională a Funcționarilor Publici reclamă «modul nelegal» în care o candidată a fost lăsată să participe la concursul organizat de Primăria Sudiți pentru un post în cadrul Compartimentului Cadastru-Urbanism al instituției. ANFP cere acum în instanță anularea concursului. În replică la aceste acuzații, oficialii Primăriei Sudiți susțin că demer­sul instituției este nejustificat. «Cei de la ANFP sunt într-o gravă eroare... Au fost cazuri ale unor primării din țară care au angajat funcționari pe posturi similare cu studii medii!» susține Vasile Șincan, primarul comunei Sudiți.

 

Proces pe rolul Tribunalului Ialomița... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2024, 12:05 (19148 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dosare «păstrate» în sertare la Parchetele din Ialomița

Dosare «păstrate» în sertare la Parchetele din Ialomița

În urma controalelor efectuate pe parcursului anului 2023, privind acti­vitatea desfășurată în 2022 de Par­chetele din Ialomița, Inspecția Judiciară a identificat 200 de dosare în care procurorii nu au făcut niciun demers în ceea ce privește actele de urmărire penală care ar fi trebuit rea­lizate. Cele mai multe anchete «păstrate» în sertare de procurori au fost descoperite la Slobozia și Fetești. Toate aceste dosare vizează fapte penale comise la regimul silvic.

 

Control al Inspecției Judiciare Inspecția Judiciară a efectuat... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2024, 07:50 (13727 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Proiect privind reducerea abandonului școlar la Sărățeni

Proiect privind reducerea abandonului școlar la Sărățeni

Administrația locală din Sărățeni, în parteneriat cu școala din comunitate, face demersuri pentru inițierea unui program educativ ce are ca scop reducerea abandonului școlar. Această inițiativă presupune atât desfășurarea unor activități prin care elevii să înțeleagă importanța Educației, cât și dotarea unității de învăță­mânt cu dispozitive digitale, astfel încât cursurile să de­vină mult mai interactive. «Digitalizarea este un demers important, iar elevii sunt foarte receptivi la acest proces. De aceea ne-am gândit să aducem tehnologia mult mai aproape de ei!» susține Eugen Tocileanu, primarul comunei Sărățeni.

... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2024, 14:20 (3301 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție CNI pentru un nou sediu al Primăriei Mărculești

Investiție CNI pentru un nou sediu al Primăriei Mărculești

Compania Națională de Investiție oferă peste 4 mi­lioane de lei Primăriei Mărculești pentru implementarea unui proiect ce are ca obiectiv construcția unui nou sediu destinat administrației locale. «Avem nevoie de un nou spațiu care să corespundă noilor realități ale comunității noastre!» susține Romeo Ciriblan, primarul comunei Mărculești.

 

Sediu nou pentru administrația locală Proiectul privind construcția unui nou sediu în care să-și des­fășoare activitatea administrația locală din comuna Mărculești a fost inițiat cu 2 ani în urmă. Până... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2024, 08:55 (12785 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Săveni asfaltează 20 de străzi cu 9 milioane de lei

Comuna Săveni asfaltează 20 de străzi cu 9 milioane de lei

Administrația locală din Săveni va asfalta anul acesta 20 de străzi și străduțe din localitate, pe o lungime de 9 kilometri. Investiția este posibilă grație unei alocări bugetare guvernamentale în va­loare de 6,5 milioane de lei. Alte 3,5 milioane de lei sunt asigurate din bugetul local.

 

Lozul cel mare Administrația din Săveni a primit o alocare bugetară guvernamentală în valoare de 6,5 mi­lioane de lei pentru asfaltarea a 20 de străzi și străduțe în interiorul localității. Proiectul, în va­loare de 9 milioane de lei, a fost inițiat î... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2024, 14:25 (4160 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Buletin de Dridu» pentru bucureșteni

Infrastructura pentru un vis

«Buletin de Dridu» pentru bucureșteni

Administrația locală din Dridu are ambiția de a transforma comuna într-o alternativă viabilă la viața din marile orașe. Investițiile în infrastructura localității atrag tot mai mulți oameni interesați să dețină o casă în mediul rural. Primăria Dridu pune gratuit la dispoziția celor interesați suprafețe de teren de până la 500 mp. «Este un program administrativ care dă rezultate. Am repartizat deja 68 de loturi. Și mai avem la dispoziție încă două hectare de teren pe care intenționăm să le lotizăm!» susține Lucian Dumitru, primarul comunei.

 

Program administrativ de populare a localității... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2024, 09:10 (2108 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Trimis în judecată pentru că a încercat să mituiască un polițist

Ialomița: Trimis în judecată pentru că a încercat să mituiască un polițist

Un șofer a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița sub acuzația de «dare de mită». Acesta ar fi încercat să ofere șpagă unui polițist după ce omul legii l-a oprit în trafic întrucât încălcase regulile de circulație. Dosarul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița.

 

Anchetă în curs Potrivit Rechizitoriului întocmit în această cauză, faptele reținute de procurori s-au petrecut în iarna anului 2022. Șoferul a fost surprins la volanul unui autovehicul... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2024, 12:10 (17222 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, grad de absorbție de 98,2% a fondurilor europene

Consiliul Județean Ialomița, grad de absorbție de 98,2% a fondurilor europene

Data de 31 decembrie 2023 a fost termenul de finalizare pentru cele 17 proiecte de investiții cu fonduri europene derulate de Consiliul Județean Ialomița. Conform informațiilor oficiale, la acest moment gradul de absorbție al fondurilor pentru aceste investiții este de 98,2%.

 

S-au cheltuit aproape 300 milioane de lei Consiliul Județean Ialomița are în derulare 17 pro­iecte finanțate din fonduri europene pentru care raportează, procentual, un grad de absorbție de 98,2%. Printre investițiile finalizate în proporție de 100% se numără reabilitările de drumuri județene... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2024, 07:50 (7246 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sudiți: Și-a lovit cu toporul prietenul de pahar

Sudiți: Și-a lovit cu toporul prietenul de pahar

Un bărbat de 34 de ani, din localitatea Sudiți, a fost arestat preventiv, pentru 30 de zile, sub acuzația de «tentativă de omor». Acesta și-a lovit cu toporul prietenul de pahar.

 

De la ceartă la «tentativă de omor» Incidentul s-a petrecut în gos­podăria victimei. Agresorul, identificat în persoana unui tânăr de 34 de ani, a mers la locuința unui prieten și, împreună, au băut. Distracția s-a transformat însă în scandal când cei doi au început să se certe. Agresorul a luat un topor, cu care a distrus un... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2024, 12:25 (16710 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alegeri pentru o nouă structură de conducere a CAR Învățământ Slobozia

Alegeri pentru o nouă structură de conducere a CAR Învățământ Slobozia

bonus: Intrarea în insolvență, un nou scandal

În martie 2024 se împlinesc 3 ani de la înre­gistrarea primei plângeri penale depusă de membrii CAR Învățământ Slobozia. La în­ceputul aceleiași luni martie 2024, Comisia de Cenzori a entității organizează o nouă sesiune de alegeri pentru numirea unei noi structuri de conducere. Acest organism și-a asumat rolul de a supraveghea acti­vitatea entității, după ce fosta echipă de condu­cere a demisionat. Marea provocare pe care o va avea viitoarea echipă de conducere o reprezintă rambursarea sumelor de bani solicitate de deponenți. «Este o situație dezastruoasă, CAR Învățământ Slobozia nu mai are niciun ban... Este grav... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2024, 08:05 (16078 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Urban SA a finalizat lucrările de pe strada Lacului

La 3 luni de la deschiderea șantierului

Slobozia: Urban SA a finalizat lucrările de pe strada Lacului

Urban SA a anunțat finalizarea lucrărilor de înlocuire a rețelei de canalizare de pe strada Lacului din Slobozia. Șantierul a fost deschis pe 15 decembrie 2023 și se închide pe 15 februarie 2024. Strada rămâne însă blocată pentru alte două săptămâni pentru reasfaltare. «Conform proiectului, Urban SA are obligația să asfalteze strada pe o lățime de 2 metri și o lungime de 400 de metri. Am solicitat Primăriei să intervină pentru asfaltarea uniformă a acestei străzi. Am primit asigurări că vom fi sprijiniți și, în două săptămâni, strada va fi redată circulației!» declară Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia.

 ... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2024, 12:15 (17433 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița își propune să cheltuiască 788,5 milioane de lei în 2024

Cu un deficit de 96,5 milioane de lei

Ialomița își propune să cheltuiască 788,5 milioane de lei în 2024

Consiliul Jude¡ean Ialomița a aprobat luni, 12 februarie 2024, bugetul județului pentru anul în curs. Conform proiec­tului de hotãrâre votat, admi­nistrația județeanã estimeazã bugetul anului 2024 la 788,5 milioane de lei, cu un deficit de 96,5 milioane de lei. Ședința a fost precedatã, pe 7 februarie 2024, de o dezbatere publicã în care oficialii jude­țului au explicat principalele obiective investiționale ale anului în curs. Printre priori­tãțile investiționale ale anului 2024 se numãrã «Sãnãtatea» (148,6 milioane de lei), «drumurile și podurile» (13... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2024, 07:55 (15615 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pontonul de la Stelnica e gata de inaugurare

Pontonul de la Stelnica e gata de inaugurare

Stelnica se pregătește să devină port turistic. Ad­ministrația locală, cu o finanțare asigurată de Consiliul Județean Ialomița, a achiziționat un ponton de acostare a navelor de croazieră pe Dunăre. Valoarea investiției este de 1,4 milioane de lei. Pontonul a fost instalat încă din noiembrie 2023 și așteaptă să fie inaugurat. «Recepția a fost stabilită pentru luna februarie... Așteptăm să se încălzească vremea. Este o realizare extraordinară la nivelul comunei. Ne dorim ca investiția să transforme zona într-o poartă turistică pentru turiștii navelor de croazieră de pe Dunăre!» justifică investiția primarul comunei, Costel Brateș. Investițiile în infrastructura... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2024, 12:35 (21089 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de ambulanțe noi

Ialomița are nevoie de ambulanțe noi

O statistică oficială a Serviciu­lui Județean de Ambulanță Ialomița arată că aproape 40% dintre ambulanțele pe care instituția le deține sunt mai vechi de 10 ani. Nevoia reînnoirii parcului auto este mare, având în vedere că numai anul trecut autospecialele au parcurs peste 1 milion și jumătate de kilometri.

Se caută soluții Parcul auto al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița are 44 de autospeciale, jumătate dintre acesta fiind de tip B, adică echipajul medical care le utili­zează este alcătuit din asistent medical și ambulanțier. Mai mult, cele mai multe... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2024, 07:55 (3161 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

AJOFM Ialomița a raportat peste 3000 de șomeri încadrați în muncă

În 2023

AJOFM Ialomița a raportat peste 3000 de șomeri încadrați în muncă

O statistică oficială a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița arată că din cei aproape 9000 de șomeri incluși în baza de date a instituției, puțin peste 3000 au reușit să-și găsească un loc de muncă. Domeniile de activitate în care se solicită forță de muncă, la nivelul județului nostru, sunt comerțul, construcțiile, agricultura și transporturile.

Ialomița are nevoie de forță de muncă Încadrarea într-un loc de muncă a șomerilor este o adevărată provocare pentru Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița. Toate acestea î... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2024, 12:10 (4792 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
238 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Bătrîn înșelat cu 9000 de lei

Fapta a fost sesizată Poliției Slobozia joi, 8 ianuarie 2015, de către un bărbat slobozean, de 80 de ani. Victima a relatat anchetatorilor că, în ziua de 28 decembrie 2014, în timp ce se afla pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 17:20
(6961 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere

La sfîrșitul lunii decembrie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați un număr de 8481 șomeri, din care 2909 șomeri indemnizați, respectiv 55 ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 15:35
(4803 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Persoane cercetate pentru braconaj cinegetic

Poliția a fost sesizată joi, 8 ianuarie 2015, de către paznicul unui fond de vînătoare gestionat de AVPS Ialomița, cu privire la faptul că a depistat două persoane care aveau asupra lor mai multe lațuri ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 15:20
(4463 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia braconaj


Movila: La volan fără permis și cu numere false

Joi, 8 ianuarie a.c., polițiștii Rutieri au oprit pentru control, pe raza comunei Movila, un autoturism condus de un localnic, de 44 de ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 14:15
(7225 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Administratorul unei firme, cercetat penal de polițiști

Polițiștii Biroului de Investigare a Criminalității Economice Fetești și cei ai Secției Rurale Stelnica au acționat joi, 8 ianuarie 2015, pe raza comunelor Bordușani și Făcăeni, pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 13:05
(7091 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Alocațiile copiilor nu mai sînt impozitate

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii că s-a suspendat regularizarea contribuțiilor de asigurări sociale de sănătate pentru veniturile obținute din dobînda bonificată ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 16:05
(5037 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Articole pirotehnice, ridicate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au ridicat articole pirotehnice categoria a II-a, în urma unei percheziții domiciliare, efectuată la o persoană bănuită de infracțiuni la regimul materiilor explozive. La data de ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 14:35
(6544 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Abateri de la prevederile Codului Rutier

Miercuri, 7 ianuarie 2015, polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Cu această ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 12:55
(6319 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mandat executat

În cursul zilei de miercuri, 7 ianuarie 2015, polițiștii de Investigații Criminale au acționat pe raza orașului Țăndărei, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 11:45
(7836 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără trichineloză

În cursul anului 2014, în unitățile de abatorizare porcine au fost sacrificate, examinate sanitar-veterinar și supuse examenului pentru decelarea Trichinellei sp., un număr de 89683 capete porcine, toate ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 10:20
(4305 vizualizări - 0 comentarii)


Schimb de gardă la Finanțe. Carmen Popescu, șef în locul lui Petre Țenea!

Schimb de gardă la Finanțe. Carmen Popescu, șef în locul lui Petre Țenea!

Încă de la debutul noului an 2015, Finanțele Publice din Ialomița au un nou director. Este vorba despre Carmen Popescu, fostă șefă a Direcției Contribuabililor Mijlocii din cadrul aceleiași instituții. ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2015, 19:05
(21230 vizualizări - 16 comentarii)


Slobozia: Proxeneți, trimiși în judecată de procurori

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au dispus trimiterea în judecată a 3 persoane sub acuzația de «proxenetism în formă continuată». Cei 3 inculpați, pe numele lor Gheorghe Curt, aflat ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 17:30
(8447 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia proxenet


Ialomița: Începe procesul hoților de petrol

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în cazul hoților care sustrăgeau produse petroliere din conductele OMV Petrom. Cu această ocazie, 11 inculpați au fost trimiși ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 15:50
(5347 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fals procuror, își înșela victimele la telefon

Mai multe persoane au fost înșelate la telefon de un deținut. Acesta își suna victimele și le comunica faptul că este procuror, sugerîndu-le oamenilor să-i comunice coduri de reîncărcare pentru cartele ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 13:35
(4035 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 52 mii de lei din contrabandă cu țigări

Un recent dosar trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia scoate la iveală faptul că afacerile cu țigări de contrabandă sînt extrem de profitabile. Cei 6 inculpați cercetați ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 11:45
(6859 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Intervenții ale pompierilor la început de an

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, o autoutilitară ce se deplasa în după-amiaza zilei de 2 ianuarie 2015, pe DN2, pe raza comunei Glodeanu Sărat din județul Buzău, a fost cuprinsă ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 10:30
(6509 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr de 15 ani, prins la furat

Un tînăr de 15 ani a fost prins de jandarmi după ce a furat mai multe bunuri. Astfel, o patrulă de jandarmi a observat joi, 1 ianuarie 2015, în jurul orei 18,00, un tînăr care avea în mînă o sacoșă voluminoasă ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 09:25
(6442 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Cod Portocaliu de viscol în Ialomița. 250 de polițiști vor fi la datorie pentru a asigura măsurile de siguranță publică

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică, 28 decembrie 2014, o avertizare Cod Portocaliu de vreme rea pentru 10 județe din țară, inclusiv Ialomița. Fenomenele vizate sînt ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2014, 17:35
(10615 vizualizări - 0 comentarii)


Catedrala din Urziceni, alături de cei nevoiași

Catedrala din Urziceni, alături de cei nevoiași

La Catedrala Sfinții Împărați din Urziceni, după ce au fost ajutați copiii din Centrul de zi Urziceni, precum și alți copii din familii defavorizate, colecta de Crăciun a continuat pentru păstrarea tradiției ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2014, 10:30
(8457 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 200 de polițiști, în stradă de Crăciun

Peste  200  de polițiști vor acționa, zilnic, pentru ca Sărbătoarea Crăciunului să fie petrecută în condiții de liniște și siguranță. Poliția este la datorie, în serviciul comunității, în perioada ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 17:05
(6062 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Dridu

Peste 400 de cartușe, aproximativ 2  kg bile de plumb și 8 plase de pescuit monofilament deținute ilegal, au fost ridicate de polițiștii ialomițeni în urma efectuării a 5 percheziții domiciliare. ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:45
(7850 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București va organiza, în perioada ianuarie-februarie 2015, o selecție pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:35
(5402 vizualizări - 0 comentarii)


Gest umanitar al polițiștilor din Țăndărei

Trei familii modeste din Țăndărei vor avea parte de Sărbători mai frumoase datorită polițiștilor din oraș. Oamenii legii au inițiat o campanie umanitară și le-au dăruit oamenilor sărmani un strop de bucurie ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:20
(4793 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere, un mort și trei răniți!

Luni, 22 decembrie 2014, pe raza județului s-au produs 3 evenimente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei persoane.
Astfel, primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 16:10
(4939 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursă locuri de muncă în agricultură în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunștința celor interesați că, la această dată, prin rețeaua EURES sînt disponibile 800 locuri de muncă în Spania, respectiv  lucrători ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 15:45
(9584 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul Trezoreriei

Trezoreria statului face cunoscut agenților economici, instituțiilor publice precum și populației că impozitele, taxele, contribuțiile și alte venituri care se încasează în numerar, datorate bugetului general ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 13:20
(6802 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Comerțul ilegal cu produse viniviticole, în vizor

Luni, 22 decembrie 2014, sub directa coordonare a Direcției de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, polițiștii acționează, la nivel național, pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 12:15
(4962 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 800 de cărți noi pentru Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»

În cadrul programului de granturi de carte BOOKS 4 YOUTH 2 și a campaniei «LĂSAȚI-MĂ SĂ ÎNVĂȚ!» din luna septembrie 2014, deschis pentru biblioteci, instituții de învățămînt, ONG-uri, și alte instituții ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 18:05
(6564 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Prețurile medii la produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărîrea Consiliului Județean Ialomița nr. 97/2014 privind stabilirea prețurilor medii ale ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 17:30
(7682 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focare de Bluetongue, stinse

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii/deținătorii de animale că, începînd din data de 02.12.2014, în România a debutat perioada liberă de vectori ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 16:50
(6896 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...