Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia NU are nevoie de instalația de osmoză inversă pentru potabilizarea apei

De la DSP Ialomița citire

Slobozia NU are nevoie de instalația de osmoză inversă pentru potabilizarea apei

Autorizația sanitară de funcționare emisă în luna mai 2023 de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița exclude osmoza inversă dintre măsu­rile de conformare impuse Urban SA pentru potabilizarea apei. Directorul general al Urban SA, Adrian Stoicescu, susține că «rezultatul a fost posibil grație unui management eficient al puțurilor de apă». Soluțiile identificate de autorități anulează o investiție în retehnologizarea stației de tratare a orașului, investiție ale cărei costuri se ridică la apro­ximativ 4 milioane de euro. Reamintim că, la acest mo­ment, investiția, finalizată în proporție de 85%, este blocată de un proces în instanță cu firma constructoare, respectiv SIA Dynamic Solution SR... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2023, 12:55 (17171 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Au început audierile în dosarul tinerei care ar fi fost violată la Școala Politică AUR

Slobozia: Au început audierile în dosarul tinerei care ar fi fost violată la Școala Politică AUR

Ancheta deschisă de Poliție și Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia în cazul tinerei care susține că ar fi fost violată în timp ce a participat la Școala Politică AUR, acțiune desfășurată la sfârșitul săptămânii precedente în stațiunea Neptun-Olimp, continuă. Zilele acestea, peste 10 persoane care au participat la același eveniment au fost audiate, în calitate de martori, de către organele judiciare. «Respectăm toate etapele procesuale, deocamdată ancheta este încă in rem!» a declarat Nela Paraschiv, prim-procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia.

Verificările continuă... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 19:05 (8086 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Două amenzi în decurs de un an pentru puțuri forate ilegal

«Performanță instituțională» la SGA Ialomița

Două amenzi în decurs de un an pentru puțuri forate ilegal

În ultimii ani, practica puțurilor forate ilegal pentru irigarea exploatațiilor agricole s-a generalizat. În pofida eforturilor pe care susțin că le fac angajații pentru depistarea acestora, Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița nu înregistrează rezultate. În decursul ultimului an au fost administrate două amenzi, la Butoiu (comuna Sfântu Gheorghe). Identificarea puțurilor forate ilegal s-a făcut întâmplător, după ce sătenii au sesizat Primăria că fântânile din curți au secat.

Amenzi din întâmplare În vara anului 2023, locuitorii satului Butoiu arondat comunei Sfântu Gheorghe au... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 15:05 (9425 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parchetul General va ancheta firmele ialomițene acuzate de «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice»

Sesizare cu final previzibil

Parchetul General va ancheta firmele ialomițene acuzate de «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice»

În urmă cu două luni, Ministerul Mediului era sesizat cu privire la un posibil «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice». Concret, angajații firmelor au contactat telefonic beneficiarii Programului înainte ca lista cu firmele validate de Administrația Fondului de Mediu (AFM) să fie făcută publică, recomandând încheierea de contracte de instalare a panourilor fotovoltaice. Două dintre cele trei firme mențio­nate, respectiv Romoffice Construct Holding AG SRL și Open DB Security SRL erau controlate de patroni din Ialomița. Conform HotNews.ro, Ministerul Mediului a anunțat public că ancheta a fost pre­luată de către Parchetul General.

Final previzibil... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 10:55 (9122 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița așteaptă aplicarea Ordonanței privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice

Ialomița așteaptă aplicarea Ordonanței privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice

Ordonanța Guvernului privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice în temeiul Legii nr. 329/2009 afectează cu moderație administrația ialomițeană. Conform informațiilor oficiale pre­liminare, instituțiile care vor fi afectate de pre­vederile acestui act normativ sunt cele aflate în subordinea Ministerului Agriculturii, Ministe­rului Muncii și, suplimentar, instituțiile de cultură ale județului. În ceea ce privește acestea din urmă, Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, declară că decizia este una normală: «Mi se pare normal ca fiecare minister să aibă în teritoriu o singură instituție subordonată!».

Teoria e admirabilă, e sublimă... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2023, 13:20 (13779 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciune de viol în cadrul Organizației AUR Ialomița

Școala Politică «Tineri pentru România», 14-17 septembrie 2023, Neptun-Olimp

Suspiciune de viol în cadrul Organizației AUR Ialomița

O tânără de 17 ani din Slobozia, care a participat la Școala Politică «Tineri pentru România», organizată de Alianța pentru Unirea România la sfârșitul săptămânii precedente (14-17 septembrie a.c.) în stațiunea Neptun-Olimp, susține faptul că ar fi fost violată de un reprezentant local al organizației AUR Ialomița. În acest caz, polițiștii și procurorii au deschis o anchetă.

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor oficiale oferite de IPJ Ialomița, «la data de 16 septembrie 2023, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că o minoră, de 17 ani, din municipiul Slobozia, s-a prezentat la Secția de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slobozia, declarând că a fost victima unei infracțiuni de viol, comisă în județul Constanța. Din primele cercetări, polițiștii de Investigații Criminale au stabilit faptul că, în perioada 14-16 septembrie 2023, minora a participat la o tabără de vară, organizată în Stațiunea Neptun-Olimp. Minora a fost prezentată la Serviciul de Medicină Legală Ialomița, fiindu-i prelevate probe biologice. Cercetările sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „viol”»... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 15:35 (6524 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Pregătire continuă în ultrasonografie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Pregătire continuă în ultrasonografie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Patru medici specialiști ai celui mai mare spital din județul Ialomița au participat recent la cele mai performante cursuri în ultrasonografie. Tehnicile medicale pe care aceștia le-au învățat vor fi puse în practică în cadrul unității medicale. Mai mult, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit, în teste, și un aparat de generație nouă pentru efectuarea mai multor tipuri de investigații ecografice avansate abdominale, tiroidiene și mamare.

O soluție de compromis Ceea ce i-a determinat pe medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia să-și înșușească noi competențe profesionale... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 15:10 (8051 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Cruciada demolărilor» continuă la Slobozia

«Cruciada demolărilor» continuă la Slobozia

Administrația Soare a declarat la preluarea mandatului, în anul 2020, că va demola construcțiile ridicate ilegal în Slobozia de-a lungul ultimilor 30 de ani. La 3 ani distanță de la aceste declarații, singurele rezultate notabile vizează garajele «ilegale». În privința construcțiilor ilegale aflate pe domeniul public sau pe domeniul privat, rezultatele sunt modeste. Conform informațiilor oficiale, în decursul ultimilor 3 ani Primăria a solicitat demolarea, prin instanță sau pe cale administrativă, a 18 construcții ilegale. Dintre acestea, până la acest moment, au fost demolate doar 2 construcții.

Domeniu public vs domeniu privat... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 10:55 (7115 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Povestașă pentru copiii instituționalizați

Voluntarii DGASPC Ialomița

Povestașă pentru copiii instituționalizați

Direcția Generală de Asis­tență Socială și Protecția Copilului Ialomița susține permanent programe de voluntariat pentru copiii instituțio­nalizați. Printre voluntarii care sunt prezenți la acțiunile organizate de instituție se numără și Rizica Stan. Este voluntar de 15 ani și colaborează cu DGASPC Ialomița de 10 ani: «Sunt mulți oameni care vor să facă voluntariat și nu știu de unde să înceapă... Știu, pentru că și eu am fost unul dintre ei. Îi îndemn să întrebe! Să mă contacteze, dacă vor. Pentru că zâmbetul copiilor instituționa­lizați e o răsplată neprețuită!».

Un voluntar discret... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2023, 13:40 (8322 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia», «uitat»în sertarele Poliției ialomițene

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia», «uitat»în sertarele Poliției ialomițene

De aproape un an, organele judiciare din Slobozia nu au mai comunicat nicio informație oficială cu privire la ancheta deschisă în dosarul «CAR Învățământ Slobozia». Ultimele informații făcute publice de către noii reprezentanți ai instituției financiare nebancare arată faptul că, la acest moment, ancheta stagnează din cauza ofițerilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Oamenii legii încă nu au finalizat expertiza contabilă solicitată de procurorul de caz, iar șansele ca demersul să se concretizeze în viitorul apropiat sunt destul de mici. Prejudiciul total creat în această speță se întinde pe 20 de ani și depășește 49 milioane de lei.

Principalele suspecte în libertate, cercetarea bate pasul pe loc... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2023, 11:05 (11174 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Conturi a României reclamă ineficiența Programului Național privind studiul calității solului

În Ialomița

Curtea de Conturi a României reclamă ineficiența Programului Național privind studiul calității solului

Un Raport oficial al Curții de Conturi a României arată faptul că analizele de calitate a solului, decontate de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale de la Bugetul de Stat, s-au făcut într-un număr foarte mic prin comparație cu cel declarat de specialiștii care și-au asumat acest tip de expertize. Ialomița se numără printre județele care, deși au cheltuit banii publici pentru astfel de testări, gradul de realizare a fost unul extrem de redus. Județul nostru a beneficiat de peste 4 milioane de lei pentru efectuarea analizelor de sol, însă doar puțin peste 10% din cele peste 300 mii de hectare au fost, în realitate, verificate.

Analiza solului doar pe hârtie... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2023, 15:10 (6683 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia implementează 23 proiecte de investiții cu fonduri europene și guvernamentale

Slobozia implementează 23 proiecte de investiții cu fonduri europene și guvernamentale

Administrația Soare a anunțat public inițierea celui de al 23-lea proiect de investiții la nivelul mu­nicipiului Slobozia. Inves­tiția presupune reabilitarea blo­cului de locuințe sociale de pe strada Viilor, aflat acum într-o avansată stare de degradare. «Toate pro­iectele de investiții asumate la nivelul administrației lo­cale vor fi finalizate. Obiec­tivul acestui mandat este să nu pierdem nicio sursă de finanțare pe care o avem la dispoziție!» declară primarul Dragoș Soare. Reamintim că pe lista de investiții a muni­cipiului Slobozia pentru anul în curs figurează aproximativ 100 de proiecte. Dintre acestea, 65 reprezintă in­vestiții multianuale a căror valoare depășește 210 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2023, 10:55 (11648 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Primele sancțiuni la stațiile de carburanți

Ialomița: Primele sancțiuni la stațiile de carburanți

La o săptămână de la debutul controalelor care vizează stațiile de carburanți de pe raza județului Ialomița, Instituția Prefectului face publice rezultatele primelor verificări. Astfel, au fost aplicate 23 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 178 mii de lei. Astfel de controale se vor desfășura până la finalul lunii octombrie 2023. Mai mult, în cazul a doi operatori s-a dispus suspendarea activității.

Controalele continuă În urma tragediei petrecută la Crevedia, la sfârșitul lunii august 2023, la nivel național s-au declanșat ample controale privind firmele care administrează... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2023, 13:20 (14550 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rezultatele controalelor realizate în școlile ialomițene

Rezultatele controalelor realizate în școlile ialomițene

Un nou început de an școlar, aceleași probleme. Potrivit in­formațiilor oficiale, ce reies din verificările în teren efectuate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Direcția de Sănătate Publică Ialomița, se evidențiază faptul că unitățile de învățământ continuă să se confrunte cu aceleași probleme pe care le întâm­pină de mai bine de 5 ani...

Realitatea din unitățile de învățământ Luni, 11 septembrie a.c., a debutat oficial anul școlar 2023-2024. În clasele celor 92 de unități de învățământ cu personalitate ju­ridică au intrat aproximativ 35 mii de preșcolari și elevi. Cu aproape... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 20:10 (2979 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA impune «branșarea individuală»

Soluții radicale

Urban SA impune «branșarea individuală»

Operatorul regional de apă Urban SA susține că, la Slobozia, «branșarea individuală» reprezintă singura soluție pentru furnizarea apei potabile conform așteptărilor populației. Potrivit estimărilor oficiale, «branșarea individuală» la nivelul întregului oraș ar putea fi realizată în decursul unui singur an. În cadrul unei conferințe de presă desfășurate luni, 4 septembrie 2023, directorul general al societății, Adrian Stoicescu, a anunțat că a făcut deja primele demersuri legale pentru atingerea acestui obiectiv. «Am notificat proprietarii de la nivelul a 15 scări de bloc unde sunt mai puțin de 5 proprietari de apartamente care nu sunt „branșați individual“... Vom continua acest proces ca singură... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 18:20 (8581 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene în care copiii nu se nasc

Spitalele ialomițene în care copiii nu se nasc

Potrivit unei situații statistice a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, în ultimul an și jumătate, în două din cele patru spitale ialomițene nu s-a născut niciun copil. Este vorba despre Spitalul Orășenesc Țăndărei și Spitalul Municipal Urziceni. Spre deosebire de prima unitate medicală, cea de-a doua are personal medical speciali­zat și chiar un Compartiment pentru Neonatologie, transformat, pe timpul pandemiei, în Compartiment COVID-19. Cele mai multe nașteri au fost însă raportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Spitale doar cu numele Potrivit informațiilor... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2023, 15:10 (4512 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Elevii din Ialomița încep școala fără «Corn și Lapte»

Elevii din Ialomița încep școala fără «Corn și Lapte»

Tradiționalul Program «Corn și Lapte» se va derula, în acest an, mult mai târziu decât ar fi trebuit. Astfel, la 11 septembrie 2023, elevii nu vor primi produsele alimentare oferite de Guvernul României. Oficialii Consiliului Județean Ialomița, instituție care coordonează acest program la nivel local, dau vina pe o serie de modificări legislative.

Produsele alimentare lipsesc la începutul anului școlar Anul școlar 2023-2024 debutează oficial pe data de 11 septembrie 2023. O dată cu deschiderea școlilor, produsele alimentare oferite de Guvernul României, prin Programul «Corn și Lapte... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2023, 10:50 (4981 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia va fi gata în noiembrie 2023

Încă 3 luni întârziere

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia va fi gata în noiembrie 2023

Intrată într-un amplu proces de modernizare, Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» nu este gata nici la al doilea termen avansat de oficiali, respectiv luna septembrie. Directorul instituției, Cătălin Stanciu, rămâne optimist: «Suntem pe mâini bune și suntem optimiști că pe data de 21 noiembrie vom putea inaugura sala cu piesa de teatru „Ghici cine vine“... Investiția nu este una mică deloc, dar rezultatele vor fi pe măsură!».

2,29 de milioane de lei-investiție Lucrările de modernizare a Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru» au debutat în luna martie a acestui... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2023, 12:50 (11947 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Pregătiri pentru noul an școlar în centrele DGASPC Ialomița

Pregătiri pentru noul an școlar în centrele DGASPC Ialomița

bonus: S-a încheiat proiectul «VENUS-Împreună pentru viață în siguranță!»

La începutul săptămânii viitoare începe noul an școlar. Astfel, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a început pregătirea copiilor instituționalizați pentru redeschiderea școlilor. Peste 160 de copii aflați în grija instituției vor merge la școală în acest an.

Pregătiri în grafic Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița face eforturi pentru integrarea în sistemul educațional a copiilor instituționalizați. Anual, instituția se implică să asigure viitorilor elevi tot ceea ce au nevoie pentru a participa la activitățile didactice... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2023, 13:20 (5546 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Despăgubiri în valoare de 10,8 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Culturile de primăvară din primăvara anului 2022, afectate de seceta pedologică

Despăgubiri în valoare de 10,8 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Fermierii ialomițeni ale căror culturi înființate în primăvara anului 2022 au fost afectate de secetă vor fi, în sfârșit, despăgubiți de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Estimările instituției arată că ajutorul financiar care va fi distribuit în județul nostru se ridică la 10,8 milioane de lei. În acest moment, comisiile speciale înființate prin Ordin al prefectului județului Ialomița analizează situația calamităților produse culturilor însă­mânțate în primăvara anului 2023...

Sprijin financiar pentru fermierii afectați de secetă Seceta pedologică extremă, fenomen meteorologic... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2023, 15:25 (6296 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

comunicat

Conform dispozițiilor pct. 15
din Programul calendaristic
pentru realizarea acțiunilor necesare
pentru alegerea membrilor din România
în Parlamentul European din anul 2019,
aprobat prin HG nr. 81/2019, vă aducem
la cunoștință că în data
de 28 martie 2019, orele 13,00,
la sediul Tribunalului Ialomița,
va avea loc desemnarea judecătorilor în
Biroul Electoral de Circumscripție
Județean Ialomița,
prin tragere la sorți dintre judecătorii
aflați în exercițiu ai aTribunalului Ialomița.
Slobozia, 22.03.2019
președintele Tribunalului Ialomița,
judecător Mușat Viorica

21 Martie 2019, 16:50


Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accidentul s-a produs în dimineața zilei de miercuri, 20 martie a.c., în jurul orelor 7,30, între un autoturism și o autoutilitară care se deplasau pe DN2, în zona comunei Coșereni. Din impact au rezultat ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 20:55
(5687 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Ciulnița. A intrat cu mașina într-o bornă kilometrică!

Un slobozean de 69 de ani a intrat într-o bornă kilometrică marți, 19 martie a.c., în jurul orelor 13,30. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:15
(4851 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, arestat pentru «ultraj»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 ani, din Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Medgidia a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a fost ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:05
(4725 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,55%-rata șomajului în luna ianuarie 2019

La sfârșitul lunii ianuarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5248 șomeri (din care 2148 femei), rata șomajului fiind de 5,55%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:30
(4554 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni donează sânge

În perioada 18-19 martie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița o acțiune de donare de sânge. Scopul acestei acțiuni este de a contribui ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:15
(4304 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Calendarul burselor locurilor de muncă în 2019

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță graficul de desfășurare a burselor locurilor de muncă ce se vor desfășura la nivel național în acest an. Astfel, în data de 12 aprilie 2019, va fi ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:55
(3801 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Șase tineri, cercetați pentru «furt calificat»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au surprins în flagrant șase tineri, cu vârste cuprinse între 15-27 ani, din Vlădeni, în timp încercau să sustragă componente ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:45
(3950 vizualizări - 0 comentarii)


Protest #șâeu, la Slobozia

Protest #șîeu, la Slobozia

Slobozia s-a alăturat orașelor care au susținut protestul privind construcția de autostrăzi, inițiat de omul de afaceri sucevean Ștefan Mandachi. Vineri, 15 martie 2019, puțin după orele 15,00, câțiva cetățeni ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 18:10
(3660 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Dridu, arestat pentru «abandon de familie»

Joi, 14 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reșit identificarea unui bărbat, de 49 de ani, din Dridu, pe numele căruia Judecătoria Vălenii de Munte a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:30
(8414 vizualizări - 0 comentarii)


Stejari și tei plantați de polițiștii ialomițeni

Vineri, 15 martie 2019, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai Primăriei comunei Perieți, alături de copii au plantat 400 puieți de stejar și tei în Pădurea Călugăreasca, la intrare ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:25
(4259 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Contrabandă cu țigări

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată au descoperit în urma unei percheziții efectuate joi, 14 martie a.c., pe raza localității Sălcioara, la domiciliul unui bărbat de 48 ani, 53 pachete de ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:20
(3737 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă factura electronică în locul celei imprimate pe hârtie pentru că este o opțiune mai rapidă, mai sigură, mai eficientă, dar, cel mai important, protejează mediul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 13:05
(4965 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Interzicerea arderilor de miriști

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează și atenționează cetățenii care obișnuiesc să dea foc miriștilor și altor resturi de vegetație uscată fără a urmări procesul arderii. Arderea miriștilor ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:20
(4111 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana «Fii pregătit!», revine în Ialomița

Caravana «Fii pregătit!» va ajunge sâmbătă, 16 martie 2019, în orașul Slobozia, și va fi amplasată pe bulevardul Chimiei, în Piața Unirii, iar duminică, 17 martie a.c., în orașul Fetești, fiind amplasată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:10
(4643 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La furat de fier vechi

Doi bărbați, de 19 și 40 de ani, din Urziceni, au fost surprinși în flagrant miercuri, 13 martie 2019, de polițiștii din Urziceni în timp ce încercau să sustragă deșeuri feroase dintr-o clădire dezafectată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:20
(4367 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Autoturism neînmatriculat, depistat în trafic

Un bărbat, de 49 de ani, din Armășești, a fost depistat, miercuri, 13 martie a.c., pe raza municipiului Urziceni, în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:10
(4094 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Miercuri, 20 martie 2019, în intervalul orar 8,00-12,00, Parohiile Gârbovi I și Gârbovi II, în colaborare cu Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița organizează o acțiune de donare de sânge în cadrul campaniei ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:25
(4148 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate de polițiști

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 57 ani, în timp ce transporta cu o căruță pe raza localității de domiciliu 290 kg de deșeuri feroase. Acesta nu deținea documente ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:15
(4018 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute, confiscate de polițiștii din Urziceni

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat un bărbat, de 52 de ani, care încerca să comercializeze, pe raza municipiului, produse cosmetice care purtau însemnele unor mărci înregistrate ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:05
(6433 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Poliției Române» 2019

În contextul aniversării, la data de 25 martie 2019, a 197 de ani de tradiție și continuitate a Poliției în slujba cetățenilor, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 1 ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 16:45
(3378 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Constanței din orașul Țăndărei, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile astăzi, 14 martie 2019, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 12:35
(6435 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 260000 de lei, 44 permise reținute

În perioada 8-10 martie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit pe raza județului la 121 evenimente, dintre care 108 sesizate prin 112. În urma activităților, au fost constatate 61 infracțiuni. Pentru ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 12:10
(4777 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Controale în trafic pentru centurile de siguranță

Săptămâna 11-17 martie 2019 este dedicată controalelor TISPOL Seatbelt (acțiunile Polițiilor Rutiere din Europa, vizând purtarea centurilor de siguranță de către ocupanții autovehiculelor). Acțiunea, coordonată ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 11:20
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărbulești, Ion Roată și Bărcănești

Vineri, 8 martie a.c., pe raza localității Bărbulești, un bărbat de 55 ani, din Urziceni, nu s-ar fi asigurat corespunzător la efectuarea manevrei de schimbare a direcției de deplasare și a intrat în coliziune ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 10:55
(4658 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Bărbulești, arestat pentru conducere fără permis

Polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat de 31 ani, din Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a fost încarcerat în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 10:50
(5677 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 4000 de elevi din Ialomița intră în febra simulărilor

Potrivit Ministerului Educației Naționale, între 11 și 13 martie 2019, se organizează simulările pentru Evaluarea Națională, examen susținut de elevii de clasa a VIII-a. În premieră, anul acesta vor susține ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2019, 12:02
(4194 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Spectacol aniversar «Din inimă pentru Mama»

Vineri, 8 martie a.c., în Sala «Europa» a Consiliului Județean s-a desfășurat cea de a VIII-a ediție a spectacolului aniversar «Din inimă pentru Mama», eveniment organizat de Protopopiatul Slobozia. Doamnele ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2019, 11:05
(4752 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă japoneză la Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița

Vineri, 8 martie 2019, în intervalul orar 8,00-12,00, angajații Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița, cât și persoanele care participă la testarea psiho-somatică au fost în grevă ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 18:15
(6997 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 11-15 martie 2019, între orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor de electricitate. ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 18:05
(6498 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...