Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Populația Ialomiței a scăzut cu 8,51%

În ultimii 10 ani

Populația Ialomiței a scăzut cu 8,51%

bonus: Mai puțini consilieri locali în 2024?

La un an de la debutul Recensământului Populației, al patrulea de la Revoluția din 1989, Direcția Județeană de Statistică Ialomița dă publicității rezultatele provizorii ale Recensământului 2021. Conform acestuia populația județului Ialomița a scăzut în perioada 2011-2021 de la 274148 de locuitori la 250816 locuitori. Conform datelor oficiale prezentate, printre localitățile în care numărul de locuitori a crescut se numără și Bărbulești. De asemenea, merită menționat faptul că, în cadrul Regiunii Sud Muntenia, Ialomița rămâne «cel mai tânăr județ», cu o medie de vârstă de 42,3 ani.

Date previzibile... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2023, 14:10 (7089 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Datoriile «latifundiarului» Ștefan Poienaru depășesc 156 milioane de lei

Din «Topul Forbes», în topul debitorilor

Datoriile «latifundiarului» Ștefan Poienaru depășesc 156 milioane de lei

În anul de grație 2011, ediția română a celebrei revistei «Forbes» îl plasa pe afaceristul Ștefan Poienaru pe locul 235 la nivel național, cu o avere estimată la 17 milioane de euro. În timp, averea de milioane de euro a acestuia s-a transformat în datorii către bănci și statul român. Valoa­rea estimativă a debitelor acumulate depășește în prezent 156 milioane de lei. Din această sumă, puțin peste 5 mi­lioane de lei au ajuns către creditori. Fără să mai surprindă pe nimeni, niciun leu din această sumă nu a ajuns la Stat.

Condamnat definitiv într-o anchetă a DNA La momentul publicării... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2023, 09:50 (12915 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Concurs de lectură la Biblioteca localității Sfântu Gheorghe

Concurs de lectură la Biblioteca localității Sfântu Gheorghe

Autoritățile locale din comuna Sfântu Gheorghe au aprobat, printr-o hotărâre de consiliu, organizarea unui concurs de lectură destinat elevilor și studenților din comunitate. Competiția se desfășoară în cadrul Bibliotecii din Sfântu Gheorghe.

Premii în bani pentru cititori Potrivit Hotărârii Consiliului Local al comunei Sfântu Gheorghe, la această competiție pot participa elevii cu vârste cuprise între 9 și 18 ani, dar și studenții până la 23 de ani. Regulamentul concursului prevede ca participanții să împrumute cărți de la Biblioteca localității Sfântu Gheorghe, apoi să redacteze un... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2023, 16:20 (11321 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Eficientizare energetică în valoare de 17,2 milioane de lei

Centrul Cultural «Ionel Perlea» intră în reabilitare

Eficientizare energetică în valoare de 17,2 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat vineri, 3 februarie 2023, un proiect de hotărâre prin care este aprobat devizul general al investiției în eficientizarea energetică a clădirii Centrului Cultural «Ionel Perlea», valoarea investiției fiind de 17,2 mi­lioane de lei. Pe perioada lucrărilor, instituția va susține evenimentele culturale la Casa Memorială «Ionel Perlea» de la Ograda.

O investiție anunțată și așteptată Contractul de finanțare pentru proiectul «Creș­terea eficienței energetice a clădirii Centrului Cultural „Ionel Perlea“» a fost semnat în martie 2022. Investiția, finanțată... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2023, 10:55 (5649 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Procurorii anchetează modul în care un glonț tras în Poligonul Ciulnița a ajuns în casa unui cetățean

Anchetă a Parchetului Militar în Ialomița

EXCLUSIV: Procurorii anchetează modul în care un glonț tras în Poligonul Ciulnița a ajuns în casa unui cetățean

Un incident pe care autoritățile îl anchetează în prezent s-a petrecut miercuri, 8 februarie a.c., în zona localității Ion Ghica, în incinta Poligonului Ciulnița, aflat în administrarea Batalionului 113 Artilerie «Bărăganul» din Slobozia. În urma unei misiuni de tragere a soldaților, un glonț a ajuns în casa unui cetățean care locuiește în apropiere. Cazul a intrat deja în atenția procurorilor militari. Se pare că nu este prima dată când cetățenii din Ion Ghica se confruntă cu astfel de situații.

Verificările sunt în curs Din primele informații, bărbatul, domiciliat în satul Ion Ghica... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2023, 19:20 (17451 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Familia fostului politician Silvian Ciupercă cere statului plata unor despăgubiri morale de 5 milioane de lei

Pentru «prejudiciul» creat de ancheta DNA

Familia fostului politician Silvian Ciupercă cere statului plata unor despăgubiri morale de 5 milioane de lei

Familia fostului președinte al Consiliului Județean Ialomița cere statului român despăgubiri morale în valoare de 5 milioane de lei pentru ancheta deschisă de Direcția Națională Anticorupție pe numele lui Silvian Ciupercă. Decedat în vara anului trecut, Silvian Ciupercă a fost reținut timp de 66 de zile la solicitarea procurorilor DNA. După aproape 6 ani de procese, Silvian Ciupercă a fost achitat definitiv de Curtea de Apel București, magistrații precizând în motivare că «faptele cercetate nu există».

«Am fost vânat!» Pe 10 februarie 2015, Direcția Națională Anticorupție a... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2023, 10:05 (12907 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Sistem de acces pe bază de cartele electronice, la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Siguranța elevilor, pe primul loc

Sistem de acces pe bază de cartele electronice, la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Pentru a asigura protecția elevilor și profesorilor în mod corespunzător, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia a implementat un sistem de acces pe bază de cartele
electro­nice. Investiția a fost realizată cu fonduri acordate de Primăria Municipiului Slobozia și este prima de acest tip implementată la nivelul unităților de învățământ din județul Ialomița.

Sistem unic la nivel județean Ialomița nu acționează unitar atunci când vine vorba despre siguranța elevilor și a cadrelor didactice. În timp ce unele școli au implementat sisteme de supraveghere video, altele au încheiate... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2023, 12:20 (13664 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Militari americani la Instituția Prefectului Ialomița

Militari americani la Instituția Prefectului Ialomița

În perioada 26 ianuarie-6 februarie a.c., în județul Ialomița s-a desfășurat exercițiul «CIMIC Victory», în cadrul căruia o echipă militară mixtă din cadrul Batalionului 1 CIMIC al Statului Major al Forțelor Terestre și Afaceri Civile al Statelor Unite ale Americii (US Civil Affairs) a efectuat o vizită de lucru. Oficialii americani s-au întâlnit la Slobozia și Bordușani cu reprezentanți ai instituțiilor publice județene și locale.

Sprijin pentru cooperarea dintre România și SUA Vizita militarilor americani a avut un caracter de informare și documentare și a vizat consolidarea cooperării... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2023, 20:10 (8175 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii EPPO au audiat 70 de persoane într-un dosar privind încasarea ilegală a subvențiilor APIA

Anchetă a Parchetului European la Cocora

Procurorii EPPO au audiat 70 de persoane într-un dosar privind încasarea ilegală a subvențiilor APIA

La începutul lunii ianuarie a.c., 70 de persoane au fost audiate la Postul de Poliție Cocora într-o anchetă a Parchetului European. Cercetările procu­rorilor EPPO îl au în prim plan pe primarul localității Cocora, Sorin Dănuț Lefter și vizează încasarea necuvenită a subvențiilor acordate de Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură, în campaniile din anii 2017-2018. Verificările ar fi fost extinse și asupra unor funcționari din cadrul APIA-Centrul Județean Ialomița.

O anchetă în curs Audierile pe care procurorii Parchetului European (EPPO) le-au efectuat la începutul lunii... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2023, 16:10 (22436 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a cheltuit 20,7 milioane de lei pentru investiții

În 2022

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a cheltuit 20,7 milioane de lei pentru investiții

Investițiile în Sănătatea ialomițenilor repre­zintă o prioritate pentru autoritățile locale și centrale. Astfel, anul trecut, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a beneficiat de fonduri în valoare de 20,7 milioane de lei pentru achiziționarea de echipamente medicale. Pentru anul în curs, sumele sunt aproximativ similare.

Investiții în Sănătate Cele 20,7 milioane de lei de care Spitalul Județean de Urgență Slobozia a beneficiat în anul 2022 pentru investiții provin de la Consiliul Județean Ialomița și Ministerul Sănătății. Potrivit listei de inventar realizată de reprezentanții unității... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2023, 14:05 (16137 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiectele Sloboziei, blocate de procese

De mai bine de 10 ani prin instanțe

Proiectele Sloboziei, blocate de procese

Trei dintre investițiile majore ale Sloboziei sunt blocate de litigiile apărute între constructori și autorități. Cel mai vechi dintre procese vizează investiția în stația de epurare a orașului, a cărei valoare s-a ridicat la 28,6 milioane de lei. O a doua inves­tiție blocată este cea pentru stația de tratare a orașului, investiție a cărei valoare se ridică la 7,84 milioane de lei. Însă cele mai multe procese în instanță, 15 conform informațiilor pu­blice, au fost generate de investiția pentru reabi­litarea Pieței Revoluției, unde s-au realizat până acum lucrări în valoare de 19,5 milioane de lei.

Scandalul Dytras a ajuns în instanță în 2011... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2023, 09:50 (11577 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița intră în vacanță în ultima săptămână a lunii februarie

Elevii din Ialomița intră în vacanță în ultima săptămână a lunii februarie

Conform noilor modificări aduse de Ministerul Educației, fiecare Inspectorat Școlar din țară a avut obligația de a decide în ce perioadă din luna februarie 2023 va programa vacanța de o săptămână a elevilor. Ialomița, alături de alte 29 de județe, a stabilit ca elevii să intre în vacanță în ultima săptămână a lunii, în perioada 20-24 februarie 2023.

O săptămână de vacanță Noile modificări aduse anul trecut de Ministerul Educației au vizat și perioada vacanțelor școlare. Astfel, oficialii de la București au dat posibilitatea Inspectoratelor Școlare să aleagă perioada în care elevii vor... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2023, 16:55 (20411 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii locali devin angajați ai Poliției ialomițene

Polițiștii locali devin angajați ai Poliției ialomițene

bonus: Candidat cu probleme penale, la concursurile organizate de IPJ

Recrutarea din sursă externă, alternativa utilizată de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița pentru a umple «golurile» rămase în urma pensionărilor masive din sistem, aduce la concursurile organizate candidați ale căror calități ridică unele semne de întrebare. Astfel, mai mulți angajați ai structurilor de Poliție Locală din cadrul primăriilor ialomițene s-au înscris la testările organizate de IPJ Ialomița pentru ocuparea funcțiilor de subofițeri în cadrul posturilor de Poliție Rurală. Doi dintre ei au și reușit să promoveze, iar în prezent au devenit angajați ai Poliției Române.

De la Poliția Locală, la Poliția Română... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2023, 13:55 (19155 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Control al Gărzii Naționale de Mediu la Clean Tech Internațional Ciulnița

Control al Gărzii Naționale de Mediu la Clean Tech Internațional Ciulnița

Garda Națională de Mediu a început în urmă cu o săptămână un amplu control la fabrica de­ținută de Clean Tech Internațional în localitatea Ciulnița. Verificarea vizează modul în care socie­tatea respectă măsurile dispuse privind poluarea olfactivă generată de activitatea fabricii. Declanșarea acestei acțiuni are la bază și demersurile pe care le-au făcut reprezentanții Avocatului Poporului, prin biroul din Slobozia al instituției, în ceea ce privește identificarea unei soluții pentru eliminarea problemelor de mediu.

Verificări în curs Controlul Gărzii Naționale de Mediu survine unei... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2023, 13:55 (15519 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Intergroup Engineering SRL cere plata unor penalități de 150 mii de lei lunar Primăriei Amara

Negociere eșuată

Intergroup Engineering SRL cere plata unor penalități de 150 mii de lei lunar Primăriei Amara

Scandalul public legat de datoria pe care administrația locală o are către firma de consultanță Intergroup Engineering SRL este departe de a se încheia. După îndelungi negocieri privind plata penalităților ce decurg dintr-un contract încheiat în 2016, societatea cere acum Primăriei Amara să plătească, lunar, 150 mii de lei. Valoarea inițială a plăților a fost de 40 mii de lei lunar... Somația blochează activitatea instituției, iar toate demersurile pentru a evita colapsul financiar au eșuat.

Istoria unui scandal În anul 2016, Primăria Amara încheie un contract, în valoare de 132500... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2023, 12:20 (15246 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 500 milioane de euro (și) pentru Ialomița

A fost semnat Studiul de Fezabilitate pentru Drumul Expres TransRegio

Investiție de 500 milioane de euro (și) pentru Ialomița

Vineri, 27 ianuarie 2023, președintele Consi­liului Județean Ialomița, Marian Pavel, a semnat contractul privind rea­lizarea studiului de fezabi­litate pentru Drumul Expres TransRegio Galați-Brăila-Slobozia (Ialomița)-Drajna-Autostrada A2-Chiciu (Călărași). Proiectul privind Drumul Expres TransRegio reprezintă cea mai mare investiție din județul Ialomița și vizează implementarea de proiecte majore în infrastructura de transport în zona de Est și Sud a țării.

Încet, dar sigur La un an de la semnarea protocolului de colaborare dintre CNAIR și «Asociația de Dez­voltare Intercomunitară... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2023, 19:20 (4457 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița are un buget de 630,3 milioane de lei

În anul 2023

Consiliul Județean Ialomița are un buget de 630,3 milioane de lei

Joi, 19 ianuarie 2023, Consiliul Județean Ialomița a organizat o dezbatere publică privind bugetul anului 2023. Conform informațiilor oficiale prezentate în cadrul întâlnirii, autoritățile județene au la dispoziție 630,3 milioane de lei pentru susținerea cheltuielilor de funcționare și a cheltuielilor de dezvoltare aferente anului în curs. Bugetul anului 2023 este cu aproximativ o treime mai mare decât cel al anului precedent. Una dintre principalele surse financiare care a permis majorarea acestui buget o reprezintă finanțările europene. Bugetul prezentat în cadrul dezbaterii publice din 19 ianuarie a.c. va fi aprobat în plenul ședinței Consi­liului Județean Ialomița de marți, 31 ianuarie 20... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2023, 16:20 (13004 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Abuzurile sexuale asupra minorilor, greu de investigat

Se întâmplă în Ialomița

Abuzurile sexuale asupra minorilor, greu de investigat

Un studiu realizat în 2021 de către «Salvați Copiii România», ale cărui rezultate au fost făcute publice în ianuarie 2023, relevă faptul că tot mai mulți copii sunt victime ale abuzului sexual. Ialomița a fost inclusă la rându-i în această cercetare, datele specialiștilor fiind corelate cu cele ale Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Dincolo de statistici, modalitatea prin care autorii sunt trași la răs­pundere evidențiază indiferența organelor judiciare și instanțelor de a pedepsi astfel de fapte.

Statistici îngrijorătoare Organizația «Salvați ... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2023, 14:20 (13511 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia are peste 100 de obiective de investiții în 2023

Administrația Soare vrea în Cartea Recordurilor

Slobozia are peste 100 de obiective de investiții în 2023

bonus: S-a semnat contractul pentru Sala de Sport Polivalentă de peste 65 milioane de lei!

Administrația Soare are la dispoziție pentru anul 2023 un buget de 306 milioane de lei. Obiectivul declarat al acestui an îl reprezintă continuarea investițiilor inițiate în anul precedent si demararea altora noi. Bugetul urmează să fie aprobat în următoarea ședință a Consiliului Local Slobozia.

Un nou record pentru bugetul orașului Administrația Soare a făcut publice primele date privind bugetul Sloboziei pentru anul 2023. Conform informațiilor oficiale, bugetul pentru acest an se ridică la 306,1 milioane de lei. Suma este considerată una record, în condițiile în care în anul 2021... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2023, 10:05 (16615 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Lipsa medicilor a lăsat fără linie de gardă Secția Pediatrie

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Lipsa medicilor a lăsat fără linie de gardă Secția Pediatrie

Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a rămas fără linie de gardă, preț de o săptămână, după ce doi dintre medici s-au îmbolnăvit. Voci din cadrul unității medicale dau vina pe managementul deficitar al Secției, în timp ce mana­gerul Liviu Patrichi susține faptul că situația este generată de lipsa specialiștilor. «În februarie vom încheia contracte cu alți doi medici pediatri!» a declarat Liviu Patrichi.

Transferuri repetate la Spitalul Călărași În cadrul Secției Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia își desfă­șoară activitatea trei medici titulari... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2023, 12:40 (7059 vizualizări - 2 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Sâmbătă, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2021, 16:25
(2741 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna august

Ministerul Finanțelor emite, începând cu 2 august 2021, 3 noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,15%, 3,50% și 3,85%. Titlurile de ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 16:50
(2630 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 16:35
(2296 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură trimestrul I/2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a început să efectueze plățile aferente ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură, perioada ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 12:35
(4387 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 75 evenimente, din care 66 sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 14 infracțiuni și au aplicat 225 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 18:45
(3439 vizualizări - 1 comentariu)


Prevenirea ilegalităților din domeniul pisciculturii, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 28 iulie a.c., polițiștii ialomițeni, alături de specialiștii Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură, au realizat o amplă acțiune cu scopul de a preveni ilegalitățile comise în domeniul ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 18:40
(5864 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 16:40
(2027 vizualizări - 0 comentarii)


Două trenuri s-au ciocnit în Depoul Gării Fetești. Cauza: unul dintre mecanicii de locomotivă ar fi fost băut!

Două trenuri s-au ciocnit în Depoul Gării Fetești. Cauza: unul dintre mecanicii de locomotivă ar fi fost băut!

În seara zilei de miercuri, 28 iulie a.c., două trenuri de marfă s-au ciocnit în zona Depoului Gării Fetești. Unul dintre trenuri transporta fier vechi, moment în care a fost lovit de o altă garnitură, ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 13:35
(11484 vizualizări - 2 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, miercuri, 28 iulie 2021, în intervalul orar 8,00-12,30, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a continuat ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 17:40
(3483 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 17:15
(3353 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 12:35
(3042 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mandate de executare a pedepsei, puse în aplicare de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, oamenii legii au reușit identificarea a doi bărbați, de 28 și 43 de ani, domiciliați în Slobozia, ce se sustrăgeau ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 19:10
(5052 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 27 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 16:35
(4925 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți Renta Viageră Agricolă campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a efectuat plățile sumelor cuvenite sub formă de rentă viageră agricolă aferentă anului 2020. Astfel, marți, 27 iulie 2021, APIA a ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 13:10
(2882 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 26 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 16:25
(1950 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește cereri de plată pentru Programul Național Apicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii că Cererile de plată pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA) se pot depune până la data de 2 august 2021, inclusiv ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 15:55
(4939 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Manasia

Incendiu la o casă din Manasia

În dimineața zilei de luni, 26 iulie a.c., pompierii Detașamentului Urziceni au fost solicitati, prin 112, să intervină la un incendiu izbucnit la acoperișul unei case din comuna Manasia. 3 echipaje de ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 15:20
(4222 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia incendiu


Movila: Șase persoane rănite într-un accident rutier

Movila: Șase persoane rănite într-un accident rutier

În seara zilei de duminică, 25 iulie a.c., în zona localității Movila, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a șase persoane. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 23:15
(5579 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Movila accident


Orboești: A intrat cu mașina într-un copac

Orboești: A intrat cu mașina într-un copac

Duminică, 25 iulie a.c., în localitatea Orboești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit că în evenimentul rutier a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 21:40
(5182 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 25 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 17:10
(3317 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10802, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2021, 16:40
(2668 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente la Tovărășia și Urziceni

Accidente la Tovărășia și Urziceni

Pompierii ialomițeni au intervenit vineri, 23 iulie a.c., în cazul a două accidente rutiere petrecute pe raza localităților Tovărășia și Urziceni. În urma evenimentelor au rezultat cinci persoane rănite ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 19:30
(4554 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița: 7 focare de Pestă Porcină Africană, identificate pe raza județului

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației că, la data de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:10
(4050 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10801, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:00
(2852 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 decembrie 2021, data limită de plată a impozitului specific aferent semestrului I

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili că, potrivit normelor în vigoare, declararea și plata impozitului specific unor activități, aferent semestrului I 2021, se ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:30
(7802 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 26 iulie 2021, termen limită pentru depunerea a 9 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că 26 iulie 2021 este termenul de depunere a următoarelor declarații: Formularele 100, 112, 208, 224, 300, 301, 307, 311, 390 ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:20
(4255 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni

Joi, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie de amploare pe raza municipiului Urziceni. Astfel, forțele de ordine au controlat în trafic 295 de autovehicule și legitimat peste 390 de persoane ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:30
(4464 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Conducea în stare de ebrietate

Un bărbat de 35 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins în trafic în stare de ebrietate. Acesta a fost oprit pentru un control de rutină în seara zilei de joi, 22 iulie ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:20
(2441 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Vineri, 23 iulie 2021, salvatorii de la Detașamentul de pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier, în care au fost implicate un ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:45
(2824 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


«Ziua Imnului», marcată la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va organiza joi, 29 iulie a.c., o festivitate prin care va marca «Ziua Imnului». Festivitatea se va desfășura pe platoul din Piața Revoluției din Slobozia. Evenimentul va ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:40
(2633 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...