Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Moștenirea Revoluției din 1989 la Slobozia

Moștenirea Revoluției din 1989 la Slobozia

La mai bine de 30 de ani de la Revoluție, orice subiect pe această temă devine desuet și vetust. Dar malaxorul istoriei continuă să macine. Alexandru Arșinel a rămas fără certificatul de revoluționar, Alexandru Mironov asemenea, reforma certificatelor de revoluționar din 2015 continuă să facă victime... Slobozia, cu cei 5 revoluționari oficiali pe care îi mai are, pare departe de acest scandal public marginal. Dar istoria nu iartă pe nimeni.

Revoluția își devoră învingătorii Până în anul 2015, în pofida nume­roaselor scandaluri publice legate de atribuirea ilegală a certificatelor de... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2022, 17:20 (13718 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Pâinea și Vinul» la Muzeul Național al Agriculturii Slobozia

«Pâinea și Vinul» la Muzeul Național al Agriculturii Slobozia

La sfârșitul săptămânii precedente, Muzeul Național al Agriculturii Slobozia a organizat a IV-a ediție a Târgului «Pâinea și Vinul». Evenimentul a adus la Slobozia producători importanți de produse alimentare tradiționale românești, din diverse zone ale țării. În cadrul evenimentului s-a desfășurat și un atelier de împletit spice, iar vizitatorii au putut participa la demonstrații de preparare a pâinii folosind instrumente tradițioanle, precum țestul sau cuptorul țărănesc.

Târg tradițional la MNAR Timp de trei zile, Muzeul Național al Agriculturii Slobozia le-a oferit vizitatorilor... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2022, 11:20 (10534 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește 200000 de euro în măturatul stradal

DADP se extinde

Primăria Slobozia investește 200000 de euro în măturatul stradal

Expirarea contractului de salubrizare dintre Primăria Slobozia și Polaris M Holding modifică dinamica acestui serviciu public. Pentru eficientizarea salubrizării la nivelul municipiului, activitatea de măturat stradal va fi delegată Direcției de Administrare a Domeniului Public. Pentru a facilita această activitate, municipalitatea locală va iniția noi investiții. Conform informațiilor oficiale, DADP va achiziționa utilaje de salubrizare stradală în valoare de 200000 de euro până la sfârșitul anului în curs.

DADP asigură măturatul stradal La sfârșitul lunii octombrie 2022, Polaris ... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2022, 10:55 (10112 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Împăduriri la Ocolul Silvic Fetești

Împăduriri la Ocolul Silvic Fetești

Direcția Silvică Ialomița a început pregătirile pentru campania de împăduriri de toamnă. Anul acesta lucrările se vor des­fășura în cadrul Ocolului Silvic Fetești. Estimativ, este vorba despre o suprafață de peste 20 hectare de teren forestier pe care vor fi plantați arbori.

Lucrări în curs Portivit unei comunicări oficiale a Regiei Naționale a Pădurilor ROMSILVA, cele 20 hectare de teren forestier ce urmează a fi împădurite în cadrul Ocolului Silvic Fetești au fost incluse în Programul Național de Împădurire, desfășurat în cursul acestui an. În momentul de față, cu ajutorul unor utilaje... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2022, 12:20 (2930 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Containere fără autorizație sanitară pentru elevii din Valea Ciorii

Containere fără autorizație sanitară pentru elevii din Valea Ciorii

Din cauza lucrărilor de reabilitare, elevii din Valea Ciorii învață încă din anul școlar trecut în containere modulare. Decizia a fost luată de administrația locală după mai multe încercări de a găsi un spațiu adecvat pentru studiu. Înainte de debutul actualului an școlar, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a verificat containerele din Valea Ciorii, concluzionând faptul că nu dețin autorizație sanitară de funcționare. Elevii vor fi însă nevoiți să utilizeze aceste spații improprii până în toamna anului 2024, când reabilitarea clădirii în care funcționează școala se va încheia.

Este nevoie de autorizație DSP... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2022, 10:55 (3991 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Proiectele edilitare pe care Compania Națională de Investiții le-a uitat

Ialomița: Proiectele edilitare pe care Compania Națională de Investiții le-a uitat

Un număr 20 de proiecte edilitare, depuse de administrațiile locale din Ialomița la Compania Națio­nală de Investiții, așteaptă de 2 ani să primească undă verde în vederea finanțării. Majoritarea acestor inițiative viziează moder­nizarea drumurilor publice sau reabilitarea unităților de învăță­mânt. Sătui să mai aștepte fondurile promise de CNI, unii dintre primari iau în calcul retragerea proiectelor și identificarea altor surse de finanțare.

Dezvoltarea bate pasul pe loc Compania Națională de Investiții este o entitate din cadrul Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2022, 15:50 (15113 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița produce ilegal

Autoritățile știu și tac

Clean Tech Ciulnița produce ilegal

UPDATE Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a suspendat Autorizația Clean Tech Ciulnița!

Prefectura Ialomița a mediat la sfârșitul săptămânii trecute o întâlnire informală între repre­zentanții instituțiilor cu atribuții de control din Ialomița și reprezentantul firmei Clean Tech Ciulnița, Marius Vlădescu. În cadrul întâlnirii s-a ajuns la concluzia comună că firma Clean Tech Ciulnița funcționează ilegal. Marius Vlădescu, directorul firmei și-a luat angajamentul de a elimina disconfortul olfactiv rezultat în urma procesării «subproduselor de origine animală categoria a III-a» în două săptămâni. În zilele care au urmat întâlnirii, Clean Tech Ciulnița a continuat să transporte ilegal apa reziduală generată ca urmare a procesului de producție. În pofida evidențelor, Garda de Mediu ezită... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2022, 13:20 (10563 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Programul «ELENA» a fost redimensionat

Hotărâre a Consiliului Județean Ialomița

Programul «ELENA» a fost redimensionat

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 8 septembrie a.c., în cadrul unei ședințe extra­ordinare, o listă cu 31 de obiective școlare care ar putea fi reabilitate prin Programul «ELENA». De asemenea, lista a fost completată cu alte 5 obiective «de rezervă» care ar putea fi finanțate prin acest Program. Valoarea estimată a tuturor acestor investiții este de aproximativ 19,5 milioane de euro.

Mai multe decât au sperat Administrația județeană face eforturi pentru implemen­tarea Programului «ELENA» prin care se încearcă reabili­tarea energetică a unor obiective școlare care nu au beneficiat... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2022, 20:10 (3469 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Protecția cadrelor medicale, problema nerezolvată a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Protecția cadrelor medicale, problema nerezolvată a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

După 10 zile de îngrijiri medicale la Spitalul Clinic Județean de Urgență «Sfântul Apostol Andrei» Constanța, medicul Ioana Costandache a fost externată. Aceasta a vorbit despre agresiunea la care a fost supusă, încercâd să acorde consultații tânărului de 27 de ani care a lovit-o, dar și despre indiferența cu care oficialii Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești tratează securitatea cadrelor medicale. Astfel de incidente s-au mai petrecut, fără a se lua măsurile corespunzătoare. «Au fost situații în care pacienții au intrat în spital chiar și cu arme albe!» mărturisește Ioana Costandache.

«Am primit trei pumni în nas...»... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2022, 15:10 (4993 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza» a primit validarea Ministerului Educației

Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza» a primit validarea Ministerului Educației

După aproape un an de discuții contradictorii și un proces în instanță, comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza», din Slobozia, a pri­mit validarea Ministerului Educației. Ordinul a fost emis de catre instituție la începutul acestei săptămâni. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că acest demers este unul favorabil pentru elevii celor două unități de învățământ. Astfel, la Slobozia, s-ar putea crea un Campus Tehnologic.

Procedură contestată în instanță Procesul de comasare a Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2022, 10:55 (10615 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Iazu: Tâlhărit în propria gospodărie

Iazu: Tâlhărit în propria gospodărie

Un tânăr de 18 ani a fost arestat preventiv în urmă cu o săptă­mână după ce l-a tâlhărit pe un bărbat din localitatea Iazu. Vic­tima a fost amenințată cu moartea cu un cuțit și legată cu o funie de picioare. Autorul agresiunii i-a cerut suma de 100 de lei în schimbul eliberării. Bărbatul agresat se află acum sub îngrijire medicală la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Bătut și amenințat cu moartea La sfârșitul săptămânii precedente, victima, identificată în persoana lui I.A. din localitatea Iazu, făcea treabă în propria gospodărie. Agresorul său s-a oferit de bună voie să-l ajute... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2022, 16:50 (5673 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Iazu tâlhărie

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia cheltuiește 1,3 milioane de lei pentru anveloparea blocului U12

Primăria Slobozia cheltuiește 1,3 milioane de lei pentru anveloparea blocului U12

Consiliul Local Slobozia a aprobat luni, 29 august 2022, Nota Conceptuală pentru obiectivul de investiții «Creșterea eficienței energetice, bl. U12, sc. A». In­vestiția se va derula prin Planul Național de Redresare și Reziliență și are o va­loare estimată de 1,3 milioane de lei. «Există mai multe condiții pentru a accesa acest tip de investiție. Una dintre ele presupune acordul tuturor proprietarilor. În Slobozia, majoritatea blocurilor au deja proprietari care au anvelopat apartamentele în care lo­cuiesc...» a explicat primarul Dragoș Soare înainte de vot.

44 de apartamente Consiliul... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2022, 11:20 (9599 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adolescentă de 14 ani, violată și abandonată pe câmp

La Axintele

Adolescentă de 14 ani, violată și abandonată pe câmp

Un caz tulburător s-a petrecut recent în comuna Axintele. O adolescentă de 14 ani a fost violată și abandonată pe un câmp de la marginea localității de către agresorii săi. Victima a fost descoperită de o rudă apropiată după ce violatorii au contactat-o și i-au povestit ce au făcut. Fata este acum inclusă într-un program de consiliere în cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Agresorii săi au fost trimiși în judecată, în stare de arest preventiv. Cazul a intrat și în atenția DIICOT-Biroul Teritorial Slobozia, având în vedere faptul că scenele explicite de sex au fost filmate, iar apoi ar fi fost distribuite de către aceștia în cercul lor de prieteni.
... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2022, 11:05 (15962 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Pavel cere transferarea Casei Armatei în patrimoniul județului Ialomița

Pe cărări deja bătute

Administrația Pavel cere transferarea Casei Armatei în patrimoniul județului Ialomița

Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, a cerut oficial Ministerului Apărării Naționale transfe­rarea imobilului cunoscut sub denumirea Casa Armatei în patrimoniul județului Ialomița. Intenția administrației județene este de a reabilita acest imobil în vederea transformării lui într-un obiectiv administrativ. Ultimul oficial al județului care a făcut demersuri în acest sens a fost ex-prefectul Gigi Petre. În anul 2016 acesta a solicitat preluarea imobilului pentru înființarea unui Centru de Comandă al ISU Ialomița.

Vremuri noi, intenții vechi Administrația Pavel face... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2022, 13:20 (7080 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alocare bugetară de 16 milioane de lei pentru construirea unei creșe de tip nZEB

Slobozia a semnat contractul de finanțare

Alocare bugetară de 16 milioane de lei pentru construirea unei creșe de tip nZEB

Viceprimarul municipiului Slobozia, Gabriel Mușat a semnat joi, 1 septembrie 2022, contractul de finanțare pentru o creșă de tip nZEB (near-Zero Energy Building). Slobozia este una dintre primele 9 localități din România care accesează acest tip de finanțare. Contractul a fost semnat la sediul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, alături de ministrul Cseke Attila și în prezența premierului Nicolae-Ionel Ciucă. Grădinița ar putea fi gata în următorii 3 ani.

O creșă «verde» pentru copiii orașului Creșa va fi construită în Cartierul Gării Noi, pe strada Peneș... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 20:05 (13502 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura asigură 70% din economia județului Ialomița

Agricultura asigură 70% din economia județului Ialomița

bonus: EXPUR SA Slobozia, cifră de afaceri de peste 1,69 miliarde de lei

Viața economică a județului Ialomița depinde exclusiv de Agricultură. Acest domeniu de activitate este, totodată, și principalul generator al firmelor active din județ. Statisticile oficiale recunosc faptul că 70% dintre societățile comerciale care generează venituri către buget își desfășoară activitatea în Agricultură sau în domenii conexe acesteia. O analiză a cifrelor de afaceri ale acestor societăți, pe baza bilanțurilor contabile depuse la Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița privind activitatea financiară desfășurară în 2021, scoate în evidență faptul că aceste societăți sunt eficiente din punct de vedere economic.

Economie bazată pe Agricultură... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 15:20 (4526 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Justiției vrea un sediu nou pentru Tribunalul Ialomița

După 11 ani

Ministerul Justiției vrea un sediu nou pentru Tribunalul Ialomița

Tras oficial pe linie moartă, proiectul privind construcția unui sediu nou pentru Tribunalul Ialomița a fost relansat de Ministerul Justiției. Oficialii instituției au făcut demersuri în ve­derea realizării unui studiu de feza­bilitate pentru acest proiect de investiții. Dacă în proiectul inițial în noul sediu ar fi trebuit să-și desfă­șoare activitatea și Judecătoria Slobozia, actualul proiect prevede construcția unui imobil destinat doar Tribunalului Ialomița. Calculele estimative arată că investiția ar putea depăși 8 milioane de euro.

Proiect relansat după 11 ani Ideea construcției... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2022, 14:50 (7427 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Medic bătut la Camera de Primiri Urgențe, agresor lăsat liber

S-a întâmplat la Spitalul «Anghel Saligny» Fetești

Medic bătut la Camera de Primiri Urgențe, agresor lăsat liber

În urmă cu o săptămână, medicul Ionela Costandache a fost bătută cu pumnii în timp ce asigura gărzile la Camera de Primiri Urgențe a Spitalului «Anghel Saligny» din Fetești. Agresorul femeii, un tânăr de 27 de ani din Țăndărei, a fost lăsat în libertate, sub control judiciar. Procurorii din Fetești, cei care au anchetat incidentul, susțin faptul că limitele de pedeapsă ale infracțiunii reținute în acest caz, «loviri și alte violențe», sunt prea mici pentru a cere arestarea preventivă pentru 30 de zile. Codul Penal contrazice însă opinia procurorului de caz... Incidentul pune însă pe tapet o altă problemă a spitalelor: lipsa de interes a managerilor de a le oferi cadrelor medicale siguranță atunci... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2022, 10:55 (4218 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are o nouă Strategie de Dezvoltare

Ialomița are o nouă Strategie de Dezvoltare

Beneficiară a unui proiect cu finanțare europeană de 2,2 milioane de lei, administrația județeană a reușit să realizeze Strategia de Dezvol­tare a județului Ialomița 2021-2027. Documentul cuprinde un portofoliu de proiecte, dar și sursele de finanțare disponibile pentru concretizarea acestora.

Noi planuri pentru Ialomița În mai 2020, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației și Consiliul Județean Ialomița implementau proiectul «Împreună pentru Ialomița-Strategia de Dezvoltare a județului Ialomița 2021-2027 și servicii publice accesibile pentru cetățeni».... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2022, 13:10 (3811 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Parc de 1,4 milioane de lei, în centrul orașului Țăndărei

Parc de 1,4 milioane de lei, în centrul orașului Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei este pe cale să încheie unul dintre proiectele sale de anvergură. Este vorba despre un parc amplasat în zona centrală a orașului, în imediata apro­piere a sediului Primăriei Țăndărei. «Este o investiție importantă pentru comunitatea noastră!» a declarat Cristian Roman, primarul orașului.

Parc nou la Țăndărei Noul parc din Țăndărei se află amplasat în zona centrală a orașului, în imediata apropiere a sediului Primăriei. Parcul este dotat cu locuri de joacă pentru copii, o fântână arteziană, dar și o scenă unde pot fi susținute evenimente publice, în... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2022, 12:20 (4985 vizualizări - 8 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
363 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni cu efective mărite în mai multe comune ale județului. Astfel, la acțiunile efectuate pe raza comunelor aflate în zona de responsabilitate a Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:15
(12253 vizualizări - 1 comentariu)


Se caută 200 de femei pentru cules de căpșuni în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița primește înscrieri pentru locuri de muncă sezonieră în sectorul agricol din Spania, la cules de căpșuni. Sînt oferite 200 locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 19:13
(10257 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer de autobuz, beat la volan

În cursul zilei de marți, 12 ianuarie a.c., în jurul orelor 4,00, un echipaj al Biroului Rutier Fetești a oprit pentru control, pe strada Călărași din localitate, un autobuz de transport local persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 18:15
(11012 vizualizări - 0 comentarii)


Consultant de asigurări, cercetat penal

Polițiștii din Urziceni au finalizat cercetările și au dispus începerea urmăririi penale într-un dosar penal în care o femeie în vîrstă de 41 ani, din localitate, este învinuită de săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:43
(10061 vizualizări - 0 comentarii)


A dat peste doi copii pe trecerea de pietoni

Doi minori, ambii în vîrstă de 10 ani, din municipiul Urziceni, au fost răniți în urma unui accident rutier produs în dimineața zilei de marți, 12 ianuarie a.c., pe Calea București din localitate. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:21
(11166 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din locuință, reținut pentru 24 de ore

În urma cercetărilor efectuate în cazul unei infracțiuni de furt, polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au stabilit că principalul suspect de comiterea faptei este un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:48
(10120 vizualizări - 0 comentarii)


A condus fără permis

Un echipaj din cadrul Biroului de Poliție Rurală Urziceni, aflat în serviciu pe raza comunei Armășești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Capitală, la volanul căruia se afla un localnic ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:18
(10041 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța traficului rutier

În cadrul activităților desfășurate pentru combaterea indisciplinei în trafic, efectivele Biroului Rutier Slobozia au constatat 22 de contravenții la regimul circulației pe drumurile publice, pentru săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:57
(10539 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de 11/12 ianuarie a.c., agenții posturilor de poliție aflate pe raza de competență a Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat acțiuni comune, pentru prevenirea faptelor de tulburare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:26
(9172 vizualizări - 0 comentarii)


Plățile APIA în 2009, peste 1,281 miliarde euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a efectuat, în anul 2009, plăți în valoare totală de peste 1,281 miliarde euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) și din Fondul European ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:55
(11923 vizualizări - 0 comentarii)


Recalcitrant la volan deși avea mașina neînmatriculată

Sîmbătă, 9 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,15, prin 112, un cetățean din comuna Ciulnița sesiza Poliției faptul că un tînăr aflat la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, a oprit lîngă ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(11612 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți penal pentru produse contrafăcute

În data de 8 ianuarie 2010, polițiștii de investigare a fraudelor au început urmărirea penală în cinci dosare penale, în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(10683 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru pocnitori

Vineri, 8 ianuarie 2010, în baza datelor deținute, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au efectuat un control la un agent economic din comuna Gheorghe Doja pe linia deținerii ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(12357 vizualizări - 0 comentarii)


Geci confiscate la Fetești

La finele săptămînii precedente, vineri, 8 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității o persoană ce vindea pe stradă două geci din blană sintetică, fără respectarea prevederilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:39
(11835 vizualizări - 1 comentariu)


Controale APIA în teren

Controale APIA în teren

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reafirmă obligativitatea respectării Bunelor Condiții Agricole și de Mediu (GAEC) de către fermierii care au depus cereri de plată pentru schemele de sprijin ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2010, 12:34
(15202 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu a convocat directorii de descentralizate

De la începutul săptămînii, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a organizat întîlniri cu reprezentanții instituțiilor publice deconcentrate de la nivel local. Principalele teme abordate au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:35
(11092 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu fals, anunțat telefonic

Pompierii slobozeni au fost alertați, joi, 7 ianuarie a.c., asupra producerii unui incendiu la o locuință din cartierul Bora. Deplasîndu-se la locul indicat de apelant, pompierii au constatat că au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:34
(12239 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 100 de șoferi, sancționați de polițiști

Peste 100 de participanți la trafic care nu au respectat prevederile Codului rutier au fost sancționați contravențional, pe numele unui conducător auto care circula cu un autoturism neînmatriculat fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:33
(11147 vizualizări - 0 comentarii)


Loviți de mașini

În după-amiaza zilei de joi, 7 ianuarie a.c., în jurul orei 15,10, Poliția a fost sesizată prin 112 despre producerea unui eveniment rutier pe raza comunei Bărbulești, accident în urma căruia două persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:32
(14868 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt din locuință, identificați de polițiști

Trei ialomițeni, dintre care doi minori, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 25-31 decembrie 2009, au sustras mai multe unelte electrice și produse alimentare ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:31
(10514 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 6 kg de mercur, ilegal deținute de un cabinet stomatologic

În cursul zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., în baza unor informații, polițiștii au efectuat un control cu privire la deținerea și utilizarea substanțelor toxice și foarte toxice la un cabinet stomatologic ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:32
(13330 vizualizări - 0 comentarii)


Depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

Un tînăr în vîrstă de 25 ani din Urziceni este cercetat e polițiști pentru conducerea pe drumurile publice a unui autoturism înmatriculat în străinătate care nu are drept de circulație în România. Acesta ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:31
(14803 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt de telefon, identificați

În după-amiaza zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., un tînăr în vîrstă de 16 ani, din comuna Ciulnița, s-a prezentat la Poliția Municipiului Slobozia pentru a sesiza faptul că în timp ce se afla în parcul ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:30
(9941 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente

Neadaptarea vitezei la condițiile unui carosabil acoperit cu zăpadă a fost cauza a două evenimente rutiere produse pe arterele județului. Unul dintre conducătorii auto a părăsit locul accidentului, dar ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:26
(13876 vizualizări - 0 comentarii)


Fără carnet și depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

În după-amiaza zilei de marți, 5 ianuarie 2010, pe raza municipiului Urziceni, în cadrul activităților curente desfășurate, polițiștii au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate la ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:26
(13940 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția rutieră, în stradă pentru siguranța circulației

Polițiștii au acționat pe raza municipiului Slobozia în scopul prevenirii și combaterii incidentelor rutiere. Activitățile desfășurate de polițiști au vizat urmărirea modului în care participanții la trafic ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:22
(12017 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire și combatere a infracționalității

În cursul zilei de marți, 5 ianuarie 2010, în intervalele orare 14,30-18,30, respectiv 19,30-21,30, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune cu efective mărite, urmărindu-se în principal prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:19
(11284 vizualizări - 0 comentarii)


Au plecat la Revelion și bunicul le-a dat dispărute

În prima zi a anului 2010, în jurul orelor 10,15, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată asupra unor dispariții. Un bătrîn, de 73 ani, le-a spus polițiștilor că nepoatele sale, în vîrstă de 14, respectiv ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:37
(13071 vizualizări - 2 comentarii)


Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

În pofida activităților cu caracter preventiv desfășurate de polițiști, pe arterele județului, în perioada 30 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, s-au produs nouă accidente rutiere, evenimente în urma cărora ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:27
(12193 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, identificați

În noaptea de 29/30 decembrie 2009, o echipă de polițiști din Fetești l-a depistat pe raza municipiului pe un tînăr, de 21 ani, din comuna Bordușani. Asupra acestuia, cu ocazia controlului efectuat, au ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:01
(12002 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...