Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Condamnări cu executare în dosarul «Avicola Slobozia», judecat la Tribunalul București

Sentința nu este definitivă!

Condamnări cu executare în dosarul «Avicola Slobozia», judecat la Tribunalul București

Tribunalul București a dat recent primele sentințe în dosarul penal deschis pe numele lui Dumitru Stănoiu, patronul Avicola Slobozia, și al altor trei șefi din cadrul socității comerciale. Judecata a început în 2016, în urma unei anchete a DIICOT-Structura Centrală, în cadrul căreia s-au făcut cercetări pentru «constituire de grup infracțional» și «evaziune fiscală». Astfel, Dumitru Stănoiu și angajații săi au fost condamnați fiecare la câte 9 ani de închisoare cu executare, pentru infracțiuni economice. Sentința nu este însă definitivă și poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel București, în termen de 10 zile de la comunicare. Prejudiciul estimat în această cauză depășește 6 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2023, 15:20 (12593 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

«Întreținem 488 kilometri de drumuri județene. Suntem imaginea acționarilor noștri!»

Iulian Olteanu, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA

«Întreținem 488 kilometri de drumuri județene. Suntem imaginea acționarilor noștri!»

La 5 ani de la înființare, în august 2023, firma Infrastructură Drumuri și Poduri SA înregistrează pentru prima dată profit. Saltul de la firmă falimentară la firmă profitabilă a fost realizat în decurs de un an, după numirea lui Iulian Olteanu în funcția de director al societății. «Suntem imaginea acționarilor noștri, Consiliul Județean Ialomița și Primăria Slobozia. Și avem capacitatea de a dubla cifra de afaceri a societății în următorii 5 ani!» declară acesta.

Prima veste bună din Infrastructură Infrastructură Drumuri și Poduri SA a fost înființată în anul 2018 de către ad­ministrația... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2023, 14:55 (7339 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile ialomițene au abandonat proiectul «Biblionet»

Primăriile ialomițene au abandonat proiectul «Biblionet»

În urmă cu 14 ani, 49 de biblioteci publice din Ialomița au fost incluse în programul «Biblionet». Implementat la nivel internațional cu sprijinul Fundației «Melinda și Bill Gates», acest proiect și-a propus să digitalizeze bibliotecile, oferind acces gratuit utilizatorilor la calculatoare și internet. Astăzi, mai bine de jumătate dintre calculatoarele donate de Bill Gates, prin fundația sa, sunt depășite moral și fizic, iar conexiunile la internet sunt nefuncționale. Reprezentanții Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu», care coordonează activitatea bibliotecilor din județul nostru, susțin că responsabilitatea aparține administrațiilor locale, care ar fi trebuit să aibă grijă de rețeaua «Biblionet... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2023, 11:05 (5659 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Finală ialomițeană la Campionatul Național «U20»

Lupte libere

Finală ialomițeană la Campionatul Național «U20»

În perioada 21-24 septembrie 2023, la Târgu Mureș s-a desfășurat Campionatul Național de Lupte adresat sportivilor cu vârste sub 20 de ani. Și de această dată, sportivii ialomițeni au ținut steagul sus, ba mai mult, doi dintre ei s-au luptat în ultimul act al competiției. La categoria 74 kg, s-au duelat ialomițenii Marian Subțirică și Constantin Morar. Victoria i-a revenit ceva mai experimentatului Marian Subțirică. Cei doi au fost crescuți la Amara de antrenorul Marian Moraru. În acest moment, campionul Marian Subțirică evoluează pentru CS Rapid, iar vicecampionul Constantin Morar, pentru CSM Unirea Slobozia. Medalie de argint a obținut și Nicoleta Băjan la categoria 50 kg. Nicoleta este tot... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2023, 19:50 (2951 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Scandalul «Dytras» revine în actualitate

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Administrația locală din Slobozia a investit 6,7 milioane de euro în stația de epurare a orașului Slobozia. La 15 ani de la semnarea primului contract cu firma Dytras România, firma care a realizat investiția, admi­nistrația Soare anunță public că va evalua prejudiciul generat de această investiție. «În urmă cu un an am înființat o comisie specială pentru eva­luarea situației și cuantificarea pejudiciului ge­nerat de această investiție. După un an, constatăm că nu se întâmplă nimic... (...) Vom face noi, la nivelul instituției, această evaluare!» a declarat primarul orașului Slobozia, Dragoș Soare. Reamintim că primul contract pentru pentru «modernizarea stației de epurare a municipiului Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2023, 12:50 (7103 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ordonanța privind reorganizarea instituțiilor publice ar putea lăsa Parchetele ialomițene fără procurori

Ordonanța privind reorganizarea instituțiilor publice ar putea lăsa Parchetele ialomițene fără procurori

Aflată încă în dezbatere publică, Ordonanța de Urgență a Guver­nului României privind reorganizarea și descentralizarea serviciilor pu­blice ar putea bloca definitiv activitatea din unitățile de Parchet ale județului Ialomița! Este semnalul de alarmă pe care Parchetul General îl trage printr-o scrisoare adresată Ministerului Justiției, prin care solicită ca respectivul act normativ să nu se aplice în domeniul Justiției. În ceea ce privește Justiția, actul normativ prevede și desființarea birourilor teritoriale ale Parchetelor mari, precum Direcția Națională Anticorupție sau Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism. În Ialomița, DIICOT este singura structură... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 17:20 (11948 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Un punct în plus, un loc mai sus

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Dej-Unirea Slobozia 0-0

Un punct în plus, un loc mai sus

Partida dintre Unirea Dej și Unirea Slobozia a fost una lipsită de spectaculozitate, genul acela de meciuri la care, dacă nu ești suporterul uneia dintre echipe, ori închizi televizorul, ori schimbi canalul. Ocaziile de poartă au fost puține, iar senzația a fost că ambele echipe au evo­luat cu frâna trasă, căutând, în primul rând, să-și secu­rizeze punctul obținut la scor egal. Sincer, ne-am așteptat la mai mult de la echipa noastră, dar, ca suporteri, trebuie să fim mulțumiți cu punctul de la Dej care ne urcă, după 7 etape, pe un meritoriu loc 2. Unirea este, în acest început de sezon, echipa contrastelor: bate pe terenuri dificile, cum ar fi Reșița sau Târgoviște, dar risipește puncte cu echipe... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 16:20 (2129 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

S-au prăbușit pe final

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-CS Afumați 2-5

S-au prăbușit pe final

Că adversarul e Gloria Băneasa sau CS Afumați, tribuna din Gheorghe Doja e plină. Spectatorii, din localitate sau împrejurimi, au învățat să iubească această echipă care joacă de 5 sezoane în al treilea eșalon. Iar la me­ciul cu CS Afumați, cu toate că au pierdut, jucătorii ialomițeni au fost aplaudați. Iar aplauzele au fost meritate, având în vedere că, până spre final, și-au jucat bine șansa în fața unei echipe mult mai experimentate.

Revenire spectaculoasă Mirel Condei a început meciul în următoarea formulă: Oprica-Negustoru, Ene, Ivan, Andrei-Alexe, Palii, Radu, Răduca, Liță-Năstase... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 14:10 (2220 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la scor-fluviu pentru CSM Unirea Slobozia

Handbal, Junioare 2

Victorie la scor-fluviu pentru CSM Unirea Slobozia

Echipa de Junioare 2, antrenată de profesorul Alexandru Ivan, a pornit foarte bine în noul sezon. După ce, în prima etapă, a trecut, pe propriul teren, de CSO Ovidiu, CSM Unirea Slobozia s-a deplasat la Unirea Dobroești, un centru relativ nou al handbalului juvenil. A fost o victorie fără nicio emoție pentru tinerele handbaliste ale Sloboziei. Echipa noastră a marcat aproape un gol pe minut, iar apărarea s-a achitat perfect de sarcini. Unirea a învins cu 49-14, iar aspectul cel mai interesant este că Alexandru Ivan s-a bazat în acest meci și pe patru jucătoare născute în 2010 și 2011 (în acest sezon, anii de referință pentru Junioare 2 sunt 2007 și 2008). Pentru echipa noastră au marcat: Ciochinaru... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 12:20 (2901 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Feteștiul, punctaj maxim. Bărcăneștiul, egal cu Jilavele!

Fotbal, Liga a IV-a

Feteștiul, punctaj maxim. Bărcăneștiul, egal cu Jilavele!

Aruncăm din nou o privire asupra campionatului Ligii a IV-a ialomițene, mai cu seamă că s-a scurs deja o treime din sezonul regulat. În seria Est, domină CSM Fetești care bate tot, ultima victimă fiind AFC Iazu, echipă care, de altfel, este prima care se poate lăuda că i-a dat gol portarului Emil Călugăru. Și-a reglat tirul și CS Amara, care, la rândul ei, a trecut de toți adversarii, mai puțin, ați ghicit, de CSM Fetești. În etapa a 6-a, Amara s-a impus surprinzător de categoric pe terenul Victoriei Țăndărei. Revelația Unirea Grivița a învins la Viitorul Făcăeni, iar Abatorul Slobozia caută să-și refacă mo­ralul și să mai recupereze ceva teren contra celor de la Real Cosâmbești. În seria Vest... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 11:05 (3064 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Distrigaz Sud «șantajează» proprietarii de apartamente

La Slobozia

Distrigaz Sud «șantajează» proprietarii de apartamente

Distrigaz Sud continuă politica de debranșare forțată de la rețeaua de gaze a scărilor de bloc din Slobozia. Administratorii Asociațiilor de Proprietari reclamă practica drept «un abuz». Scările de bloc debranșate sunt conectate imediat după instalarea detectorului de gaze.

Administratorii reclamă abuzul Invocând prevederile articolului 142 din Ordinul 2 din 18 ianuarie 2023 care impune instalarea unor de­tectoare de gaze pe scările de bloc fără aerisire, Distrigaz Sud a declanșat campania de debranșare a apartamentelor din Slobozia. Administratorii scărilor de bloc susțin că practica... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2023, 15:20 (18540 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile din Ialomița trăiesc din mila Statului

Ne paște Regionalizarea

Administrațiile din Ialomița trăiesc din mila Statului

Regionalizarea României este o idee recurentă la nivelul Politicii și Adminis­trației. Indiferent de varianta propusă, în funcție de numărul de locuitori sau prin reformă ad­ministrativă, Ialo­mița se va număra printre jude­țele care își pierd autonomia. Un argument în favoarea acestei afirmații îl reprezintă faptul că fondurile anuale acordate de la Bugetul de Stat pentru susținerea celor 66 de auto­rități pu­blice locale sunt aproape egale cu veniturile încasate de către aceste administrații din taxe și im­pozite! De asemenea, Recensământul din 2022 confirmă faptul că populația Ialomiței a scăzut în ultimii 10 ani cu 8,51%, iar în județ există cel puțin 3 localități cu o populație mai mică de... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2023, 10:50 (5465 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Șoferii care circulă drogați sau băuți sunt condamnați la pedepse cu suspendare!

Ialomița: Șoferii care circulă drogați sau băuți sunt condamnați la pedepse cu suspendare!

În ultimul an și jumătate, polițiștii ialomițeni au deschis 40 de dosare penale pe numele șoferilor suprinși la volan sub efectul drogurilor sau alcoolului. Tragerea la răspundere a celor vinovați se dovedește însă a fi un demers greoi, având în vedere că anchetele sunt, de cele mai multe ori, «blocate» la nivelul Parchetelor lo­cale. Mai mult, instituția arată că, în aceeași perioadă de timp, valoarea amenzilor pe care le-au primit condu­cătorii auto certați cu regulile de circulație depășește 41 milioane de lei.

Anchetele, în cercetare Datele Inspectoratului de Poliție al Județului... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2023, 12:40 (9768 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Fondului pentru Mediu finanțează reabilitarea energetică a Primăriei Țăndărei

Administrația Fondului pentru Mediu finanțează reabilitarea energetică a Primăriei Țăndărei

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Țăndărei, aleșii orașului au aprobat indicatorii tehnico-economici ai unui proiect ce vizează reabilitarea energetică a clădirii în care administrația locală își desfășoară activitatea. Lucrările sunt finanțate de Ad­mi­nistrația Fondului pentru Mediu și au o valoare totală de 6,9 mili­oane de lei. «Ne-am propus demult să modernizăm imobilul în care își desfășoară activitatea administrația locală... Cu ajuto­rul AFM am găsit sursa de fi­nanțare!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Fonduri AFM la Țăndărei Atragerea fondurilor... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2023, 13:45 (3564 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru Multifuncțional pentru Tineret, în municipiul Fetești

Centru Multifuncțional pentru Tineret, în municipiul Fetești

La aproape un an și jumătate de la semnarea cererii de finanțare, administrația locală din Fetești a început construcția primului Centru Multifuncțional din oraș, destinat exclusiv tinerilor. Scopul acestui proiect, finanțat cu bani europeni, este de a oferi adolescenților și tinerilor din oraș un spațiu în care aceștia să desfășoare activități specifice vârstei lor. «Orice investiție prin care tinerii sunt susținuți este binevenită!» precizează Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Investiție de 4,7 milioane de euro Potrivit Proiectului Tehnic, Centrul Multifuncțional... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2023, 17:40 (2100 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia NU are nevoie de instalația de osmoză inversă pentru potabilizarea apei

De la DSP Ialomița citire

Slobozia NU are nevoie de instalația de osmoză inversă pentru potabilizarea apei

Autorizația sanitară de funcționare emisă în luna mai 2023 de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița exclude osmoza inversă dintre măsu­rile de conformare impuse Urban SA pentru potabilizarea apei. Directorul general al Urban SA, Adrian Stoicescu, susține că «rezultatul a fost posibil grație unui management eficient al puțurilor de apă». Soluțiile identificate de autorități anulează o investiție în retehnologizarea stației de tratare a orașului, investiție ale cărei costuri se ridică la apro­ximativ 4 milioane de euro. Reamintim că, la acest mo­ment, investiția, finalizată în proporție de 85%, este blocată de un proces în instanță cu firma constructoare, respectiv SIA Dynamic Solution SR... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2023, 12:55 (17184 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Au început audierile în dosarul tinerei care ar fi fost violată la Școala Politică AUR

Slobozia: Au început audierile în dosarul tinerei care ar fi fost violată la Școala Politică AUR

Ancheta deschisă de Poliție și Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia în cazul tinerei care susține că ar fi fost violată în timp ce a participat la Școala Politică AUR, acțiune desfășurată la sfârșitul săptămânii precedente în stațiunea Neptun-Olimp, continuă. Zilele acestea, peste 10 persoane care au participat la același eveniment au fost audiate, în calitate de martori, de către organele judiciare. «Respectăm toate etapele procesuale, deocamdată ancheta este încă in rem!» a declarat Nela Paraschiv, prim-procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia.

Verificările continuă... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 19:05 (8089 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Două amenzi în decurs de un an pentru puțuri forate ilegal

«Performanță instituțională» la SGA Ialomița

Două amenzi în decurs de un an pentru puțuri forate ilegal

În ultimii ani, practica puțurilor forate ilegal pentru irigarea exploatațiilor agricole s-a generalizat. În pofida eforturilor pe care susțin că le fac angajații pentru depistarea acestora, Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița nu înregistrează rezultate. În decursul ultimului an au fost administrate două amenzi, la Butoiu (comuna Sfântu Gheorghe). Identificarea puțurilor forate ilegal s-a făcut întâmplător, după ce sătenii au sesizat Primăria că fântânile din curți au secat.

Amenzi din întâmplare În vara anului 2023, locuitorii satului Butoiu arondat comunei Sfântu Gheorghe au... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 15:05 (9425 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Parchetul General va ancheta firmele ialomițene acuzate de «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice»

Sesizare cu final previzibil

Parchetul General va ancheta firmele ialomițene acuzate de «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice»

În urmă cu două luni, Ministerul Mediului era sesizat cu privire la un posibil «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice». Concret, angajații firmelor au contactat telefonic beneficiarii Programului înainte ca lista cu firmele validate de Administrația Fondului de Mediu (AFM) să fie făcută publică, recomandând încheierea de contracte de instalare a panourilor fotovoltaice. Două dintre cele trei firme mențio­nate, respectiv Romoffice Construct Holding AG SRL și Open DB Security SRL erau controlate de patroni din Ialomița. Conform HotNews.ro, Ministerul Mediului a anunțat public că ancheta a fost pre­luată de către Parchetul General.

Final previzibil... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 10:55 (9123 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița așteaptă aplicarea Ordonanței privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice

Ialomița așteaptă aplicarea Ordonanței privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice

Ordonanța Guvernului privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice în temeiul Legii nr. 329/2009 afectează cu moderație administrația ialomițeană. Conform informațiilor oficiale pre­liminare, instituțiile care vor fi afectate de pre­vederile acestui act normativ sunt cele aflate în subordinea Ministerului Agriculturii, Ministe­rului Muncii și, suplimentar, instituțiile de cultură ale județului. În ceea ce privește acestea din urmă, Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, declară că decizia este una normală: «Mi se pare normal ca fiecare minister să aibă în teritoriu o singură instituție subordonată!».

Teoria e admirabilă, e sublimă... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2023, 13:20 (13779 vizualizări - 12 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ordine de protecție emise de polițiști la Slobozia și Movila

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au acționat pe linia combaterii și prevenirii faptelor de violență domestică. Astfel, oamenii legii au emis două ordine de protecție, pe numele a doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:10
(3853 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Reținut pentru «tentativă la furt calificat»

Polițiștii din localitatea Grivița au reținut miercuri, 23 noiembrie a.c., un tânăr de 19 ani, din localitate, pentru săvârșirea a două infracțiuni de «tentativă la furt calificat». Acesta a pătruns în ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:00
(3366 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 25 noiembrie 2022, termenul limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 25 noiembrie 2022 este termenul limită de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 12:30
(10267 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Portofel pierdut pe stradă, găsit de un jandarm aflat în timpul liber

Slobozia: Portofel pierdut pe stradă, găsit de un jandarm aflat în timpul liber

Fiind în timpul liber și aflându-se la cumpărături în municipiul Slobozia, plt. adj. șef Zaharia Constantin a găsit pe stradă, miercuri, 23 noiembrie a.c., portofelul piedut de o femeie de 40 de ani. Jandarmul ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 18:00
(5681 vizualizări - 9 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție cu tematică militară

Muzeul Național de Istorie a României, în parteneriat cu Complexul Național Muzeal «ASTRA» din Sibiu, Inspectoratul General al Jandarmeriei Române și Consiliul Județean Ialomița anunță deschiderea expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 15:45
(8775 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 16,63 milioane de lei, în octombrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna octombrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 16,63 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 12:15
(13805 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Reviga

Trei echipaje de intervenție din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au acționat pentru localizarea și stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din localitatea Reviga. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 16:20
(6051 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga incendiu


Accidente la Platonești, Munteni-Buzău și Coșereni

Accidente la Platonești, Munteni-Buzău și Coșereni

Sâmbătă, 19 noiembrie a.c., în jurul orelor 20,15, pompierii din Țăndărei au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Platonești, în care a fost implicat un autoturism, care s-a răsturnat ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 16:10
(7507 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Luni, 21 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29791, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de duminică, 20 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 15:50
(3326 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Element de muniție neexplodat, găsit pe câmp

Vineri, 18 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,30, echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a intervenit pentru asanarea unui element ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 15:40
(5606 vizualizări - 0 comentarii)


Parteneriat între Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și «World Vision România»

Fundația World Vision România, prin activitățile desfășurate în ultimii ani, își leagă numele de o serie de proiecte care oferă copiilor un spațiu sigur și prietenos în care să-și poată exprima liber opiniile ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 13:20
(6888 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Duminică, 20 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29788, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 19 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2022, 15:35
(3270 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 19 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29785, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de vineri, 18 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2022, 15:20
(6184 vizualizări - 0 comentarii)


Căldărușeanca: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Căldărușeanca: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Vineri, 18 noiembrie a.c., în jurul orei 21.00, două echipaje din cadrul Detașamentului de pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2022, 12:20
(3101 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Vineri, 18 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29783, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de joi, 17 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2022, 15:15
(3275 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Furnizarea apei, sistată în localitatea Moldoveni

Vineri,18 noiembrie 2022, s-a înregistrat o avarie pe rețeaua de alimentare cu energie electrică la nivelul Stației de Tratare și Pompare din localitatea Moldoveni, județul Ialomița. Fără curent, pompele ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2022, 13:00
(10467 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 21 noiembrie 2022, termen de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor că luni, 21 noiembrie 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului fiscal ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:40
(14633 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaje false în numele ANAF

ANAF atenționează asupra unei noi campanii de mesaje false, transmise în numele instituției, prin care contribuabilii sunt informați despre «discrepanțe în evidența fiscală». Mesajului îi este anexat un ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:30
(9074 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Joi, 17 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29783, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 16 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:15
(2723 vizualizări - 0 comentarii)


Granturi de până la 500000 de euro pentru sprijinirea operatorilor din industria de fabricare a produselor de morărit, a uleiurilor și grăsimilor, a produselor lactate și a preparatelor pentru hrana animalelor de fermă

În ședința de Guvern din 16 noiembrie 2022 a fost aprobată o Ordonanță de Urgență prin care se instituie o schemă ce are ca obiectiv acordarea unui grant financiar operatorilor din industria de fabricare ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 13:30
(20661 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Miercuri, 16 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29778, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de marți, 15 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2022, 15:05
(2638 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din Fetești!

În vederea executării lucrărilor de conectare a noilor rețele de alimentare cu apă potabilă la sistemul centralizat din orașul Fetești, se va întrerupe furnizarea apei de joi, 17 noiembrie 2022, orele ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2022, 11:10
(5414 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Educație Rutieră pentru prevenirea accidentelor de circulație

IPJ Ialomița: Educație Rutieră pentru prevenirea accidentelor de circulație

Elevii Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia au aflat marți, 15 noiembrie a.c., într-un dispozitiv care simulează un accident rutier, ce înseamnă un impact frontal. Acțiunea, desfășurată ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2022, 17:50
(5529 vizualizări - 0 comentarii)


Continuă proiectul ANAF în universitățile din România

În această săptămână, Academia de Studii Economice, Școala Națională de Studii Politice și Administrative și Universitatea «Transilvania» Brașov vor fi gazdele proiectului ANAF de creștere a gradului de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2022, 15:30
(11792 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 cazuri noi de COVID-19

Marți, 15 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29777, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de luni, 14 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2022, 15:20
(3121 vizualizări - 0 comentarii)


Transportul de persoane, în atenția polițiștilor ialomițeni

În dimineața zilei de luni, 14 noiembrie a.c., în întervalul orar 6,00-9,00, polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat, pe drumurile publice din județ, acțiuni pentru verificarea modului ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 18:10
(5588 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Luni, 14 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29768, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de duminică, 13 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 15:20
(3576 vizualizări - 0 comentarii)


Explozie a unei butelii la Smirna, casă în flăcări la Fetești

Explozie a unei butelii la Smirna, casă în flăcări la Fetești

Duminică, 13 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,45, un echipaj operativ din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia a intervenit în urma exploziei unei butelii de aragaz în locuința unui cetățean din ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 15:10
(9236 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Gura Ialomiței, Movilița și Țăndărei

Două echipaje de pompieri din Țăndărei, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Gura Ialomiței. În nefericitul eveniment ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 14:50
(6325 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Conferința de premiere a Festivalului Național de Mentorat «Ion Ghelu Destelnica»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, marți, 15 noiembrie 2022, de la orele 11,00, se va desfășura conferința de premiere a Festivalului Național ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 12:40
(5329 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...